De rommelige keuken van Sylvia Witteman Ronde puzzels en sprekende robots Culinaire creativiteit op een bedje van hilarische verhalen 'Vertelt er desnoods bij dat het van McDonalds komt' Leveranciers strijden weer om Speelgoed van het Jaar HDC233 Het bearnaise syndroom is een ongewoon kookboek. Al is het alleen maar omdat de argeloze lezer bij elk recept minstens één keer heel hard in de lach schiet. Schrijfster Sylvia Witteman bedient zich niet van ingewikkeld culinair vocabulaire, maar tovert wel met een nonchalante zelfverzekerdheid ongewone maaltijden en hapjes tevoorschijn. Volkskrantlezers weten al een jaar of zes dat Witteman goed met de pollepel overweg kan. De hoogtepunten uit haar wekelijkse rubriek 'de Volkskeuken' zijn nu in boekvorm voor het grote publiek toegankelijk. door Renee de Borst Niks geen modern design kookeiland in de keu ken van Sylvia Witteman. En ook geen luxe messensets in alle soorten en maten. Wie haar zojuist verschenen kookboek 'Het bearnaise syndroom' heeft gelezen, weet dat haar keuken niet van alle moder ne gemakken voorzien is. Ze heeft een zware pan, ze heeft een scherp mes. Er is een wat slordig ingerichte koelkast waar ergens achterin altijd nog wel een oud en hard stukje chorizo of een rest Parmezaanse kaas ligt, dat nog van pas kan komen. Van haar elektrische fornuis doen nog maar twee pitten het. Het is een rommelige keuken, met kastjes die ze liever dicht laat. „De ben altijd bang als er mensen komen dat ze in een keukenkastje kijken en zien dat er bijvoorbeeld alleen een fles Maggi in staat", ver telt Witteman. Ze belt van uit Berlijn, waar ze sinds be gin 1999 woont, met haar echtgenoot die daar corres pondent is voor de Volks krant. Sylvia Witteman (wel familie van - Paul Witteman is haar oom, 'maar ik zie hem hooguit eens in de vijfjaar') werd in 1965 geboren in Bloemendaal en groeide op in Over- veen, waar ze volgens één van de verhalen in haar boek 'een ellendige jeugd' had.Ach, dat valt wel mee", zegt ze. „Ik vond het een vervelend en bekakt dorp en ik werd veel gepest. Ik had een brilletje en zat altijd te lezen. Als ik door mijn moeder weer eens uit huis werd gestuurd omdat ik buiten moest spelen, nam ik altijd stiekem een boek mee. En dan werd ik door van die etterige jongetjes gepest. Ik zat op de Julianaschool en daar ben ik vanaf gehaald omdat ik zo gepest werd." Een en ander had tot gevolg dat ze gedurende haar mid delbare schoolperiode niet wilde deugen, zo zegt ze zelf. „Ik heb op vier middelbare scholen gezeten. Het Men del, het Lorentz en het Stedelijk Gym, waar ik op een goede dag vanaf werd gestuurd. Best jammer want het was een leuke school. Uiteindelijk heb ik op het Erasmus examen gedaan. Het heeft wel lang geduurd, ja." Tijdens haar studies rechten en Nederlands in Amster dam werd haar culinaire belangstelling gewekt. Ze kocht, las en herlas de Tip, en 'de inhoud zou me voor het leven beïnvloeden', zo schrijft ze. Chronisch geldge brek noopte het 'punkmeisje met piekhaar' echter haar toevlucht te zoeken tot goedkoop voedsel. 'Al mijn geld ging naar de kroeg, en van het kleine beetje dat over was, kocht ik 's nachts een grote zak frieten met pindasaus, waarvan ik de helft bewaarde voor het ontbijt.' Haar culinaire creativiteit lag in de jaren tachtig nog er gens in een hoekje van haar koelkast in 'zo'n ranzig anti- kraakpand' in diepgevroren toestand te wachten op ont dekking. Dat ze kon schrijven, wist ze ook nog niet. Moskou Het was of all places in Moskou dat haar culinaire ver mogens moesten worden aangesproken. Witteman: „We woonden daar van 1991 tot 1996. We hebben de coup en de hele omwenteling meegemaakt. Het waren spannen de tijden." Er vond niet alleen een omwenteling plaats in het Russi sche staatsapparaat maar ook in de keuken van Witte man. „In Moskou heb ik echt leren koken. Omdat daar in de winkels niet zoals in Nederland van die leuk ver pakte, panklare stukjes vlees te koop waren, kocht ik hal ve schapen of halve varkens. Die beende ik zelf uit en daarmee ben ik aan de gang gegaan. Ik vond dat heel leuk." Het ging van kwaad tot erger en dat verklaart ook waar om later in haar stukjes de Georgische, Russische, Pool se en andere oostblokgerechten je om de oren vliegen, terwijl de Franse keuken er nogal bekaaid afkomt. Wit teman: „Ik hou het meest van die stevige hap. Geen flau wekul. Ik vind fusion vreselijk en ik haat dingen op bed jes van andere dingen. Ik kook heel erg gemêleerd en volg geen mode stromingen. Gewoon wat ik lekker vind. Geen standaard. Ik heb wel mijn eigen modes. Dan doe ik weer een tijdje soepen, of alles met kippenpoten of zit ik een periode in de stoofpotten. Er zit geen lijn in." Dan, lachend: „Behalve dat mijn gerechten niet allemaal even goed zijn voor de lijn." Het lijkt inderdaad of je alleen door het lezen van de re cepten van Witteman dik wordt, laat staan als je ze ook nog zou gaan eten. Maar er zullen weinig lezers zijn die de verleiding kunnen weerstaan. Die chocoladetruffels (men neme een pond chocolade en drie deciliter slag room) zijn namelijk ook nog in mum van tijd gemaald;. En die paté van kippenlever - met een pond boter en een pond kippenlever - is 'onvoorstelbaar lekker, fluweel zacht' en bovendien 'heel simpel om te maken, snel klaar en niet duur.' Gelukkig lardeert Witteman de re cepten met een gigantisch vet- en cholesterolgehalte met aantrekkelijke dieetsoepen en groentegerechten, zo als de 'zorgvuldig doodgemaakte paprika.' CarmiggeK Maar goed, nu zitten we al in de recepten en het boek, terwijl we nög niet eens wisten dat Witteman kon schrij ven. Dat was al een beetje op gang gekomen in haar Moskouse tijd, toen ze af en toe stukjes leverde voor de damespagina van de Telegraaf. Terug in Nederland in '97 en '98 kwam daar echt ontwikkeling in. „Ik werkte bij de Arbeiderspers als proeflezer van Engelse boeken. De rapportjes die ik schreef over die boeken vonden ze daar heel erg leuk. Ze wilden dat ik meer ging schrijven. Toen een andere uitgeverij aankondigde een biografie van Carmiggelt te gaan uitgeven, wilde de Arbeiderspers, die altijd de uitgever van Carmiggelt was geweest, ook snel een biografie maken. 'Ga jij die maar eens schrijven', werd er gezegd. Dat heb ik gedaan, samen met Thomas van den Bergh. Ik was altijd een liefhebber van Carmig gelt, of eigenlijk een groot fan. Carmiggelt is ten onrech- te een vergeten schrijver." Witteman wist nu dat ze kon koken en schrijven, dus toen er bij de Volkskrant een gat viel in de kookrubriek, schoof Witteman daar met liefde in. En als Carmiggelt- adept, kon ze het natuurlijk niet laten haar recepten te Pacman is weer terug, nu als Plug Play-Pacman (29.95 euro) Olifantje Milly stelt de vragen in Electro Mini (19,95 euro). Wat wordt het speelgoed van het jaar? De moderne Pacman-versie, de knuffelpanda of het piratenschip? Zien we de spelvariant van het boek Da Vinci Code terug op het ereschavot of landt daar die echt vliegende helikopter? Of toch die ronde puzzel? De jaarlijkse verkiezing is begonnen. door Maarten van de Rakt Sinterklaas is nog heel erg ver weg, maar de verkiezing van het Speelgoed van het Jaar is alweer losgebarsten. Ongeveer veertig leveranciers hebben speelgoed opgestuurd. „Het was geen eenvoudige opgave om de ruim 220 inzendingen te beoordelen", zegt Miesje van Rijn namens de organisatie. De vakjury, met winkeliers, inkopers en vakbladredacteuren, heeft gekeken naar vorm geving, speelwaarde, originaliteit en prijs. In totaal zijn 25 artikelen genomineerd, vijf per leeftijdscategorie. .Alles overziend is de jury tevreden met het resultaat. In alle categorieën zien we een Sky Watcher (99,95 euro) kan écht de lucht in. Sylvia Witteman: „Ik ben altijd bang als er mensen komen dat ze in een keukenkastje kijken en zien dat er bijvoorbeeld alleen een fles Maggi in staat." Foto: Bob Bronshoff presenteren op een bedje van hilarische verhalen. Ze gingen er bij de lezers van meet af aan in als pap, maar ze schoten de toenmalig adjunct hoofdredacteur Jan Tromp in het verkeerde keelgat. Wtteman: „Hij belde een keer heel pissig op. Hij vond mijn stukjes veel te per soonlijk en niet genoeg over eten gaan. Veel te columnis- tisch. Ik heb mij toen een tijdje gematigd en ben heel braaf over eten gaan schrijven. Maar gaandeweg ben ik er weer meer humor doorheen gaan mengen. Ik ben de enige die een beetje grappig over eten schrijft." En zo is het dus gekomen dat de ijskastdeuren van Volkskrantlezers volhangen met vergeelde krantenknip sels van de aantrekkelijkste recepten uit haar rubriek, zo als Wtteman in haar voorwoord schrijft. Veel recepten voor gerechten die ook de kinderen lekker vinden (Ver tel er desnoods bij dat het van McDonalds komt') of re cepten van gerechten die je met één hand kunt bereiden ('Pizza met één hand') of wat duurdere recepten die je je kunt veroorloven als je gestopt bent met roken ('Kreeft met handtas') of complete gebruiksaanwijzingen voor een voetbalavond met tal van oranje happen ('Brullen en vreten'). Volgens Witteman belanden die knipsels op een gegeven moment natuurlijk in de vuilnisbak. 'Jammer, maar die vieze papiertjes kun je niet eeuwig bewaren. Je kunt ze wel bundelen. Als je er genoeg bij elkaar spaart, heb je vanzelf een boek. Wéér een kookboek.' Geen themakookboek, maar wel een kookboek om van te smullen. Sylvia Witteman, Het bearnaise syndroom. Uitgeverij Mets Schilt. Prijs 19,95 euro. breed scala. Nieuwe technologie maakt het zelfs mogelijk om ronde puzzels te maken en helikopters die echt kunnen vliegen. Zelfs een robot is genomineerd. Door de tech nologische vooruitgang kan mooi speelgoed worden geproduceerd met oog voor details", vindt Van Rijn. De grootste inbreng bij de genomineerden komt met vier artikelen van Jumbo. Deze firma heeft bijvoor beeld voor de kleintjes Electro Mini in pet to. Een olifantje stelt vragen en de peuters legt het juiste kaartje op het speelveld. Electro Mini leert kinde ren kleuren herkennen en simpele verbanden leggen. Voor de 'boven- bouwers' is er Volgende Patiënt, een bordspel waarbij ziektekiemen moeten worden bestreden. Vertegenwoordigd met drie nominaties is Goliath. Onder meer met een he dendaags Pacman, een flinke joy stick in een kastje, die vlot is aan te sluiten op de tv. Goliath voert Ra- món op als de eerste Nederlandse sprekende robot, compleet met spraakherkenning. Met de bijgeleverde headset kun je Ramón instructies geven. Aaibaarder is de pandabeer uit de Fur- RealFriends-familie. Hij reageert op aanraking en maakt levensechte geluiden. De beer gaapt, hikt en snuffelt. De knuffel zit in de Hasbro-stal, dat net als Fisher Price en Nikko Europe twee nominaties in de wacht sleepte. Verder komen we bij de nominaties een bekende naam tegen als Yu-Gi-Oh. „Dit kaartspel voert kinderen mee naar ee». magische wereld, waarin zij net als Yugo uit de tv-serie monsters bevelen en magie hante ren." Een andere bekende is de Da Vinci Code, gebaseerd op het gelijknamige popu laire boek. Elke speler moet de code van zijn tegenstander kraken zonder zijn eigen co de te onthullen. Speelgoed bereikt soms nieuwe dimensies. Heel letterlijk is dat het geval met een bol vormige puzzel, een aardbol. Een kunststof puzzel waarvan de stukjes zijn gekromd en de zijkanten conisch uitgesneden. Opzienbarend is ook de Sky Watcher, die gepresen teerd wordt als de eerste helikopter waarmee op eenvoudige wijze te vliegen is. Hij is voorzien van een gebruiksvriendelijke driekanaals afstandsbesturing. Vorig jaar deden 20.000 personen mee aan de verkiezing. Tot 25 september kan ieder een zijn stem uitbrengen op www.speelgoedvanhetjaar.nl. Vanaf een emailadres mag maximaal vier maal worden gestemd. De uitslag is simpel: de meeste stemmen gelden. Op 6 oktober worden in Amsterdam de winnaars bekendgemaakt. Ramón (;i een moo compute logie, do jury een 1 generatie goed ger Foto's: Gl

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 6