Gee voor s 'De hele avond op een kluitje blijven staan werkt niet' 'Zie datje het vanavond voor elkaar krijgt, joh' Ze doen alles om 'aan de vrouw te komen', maar het lukt veel jonge boeren niet of slechts moeizaam. Als ze al een dame weten te strikken, meestal buiten hun eigen leefomgeving, dan haakt die vaak al gauw af als ze horen van het agrarisch bestaan van hun partner. Vooral dertigers zitten omhoog: voor hen is het nu of nooit. Boer Rik (32): „Als je geen vrouw hebt op mijn leeftijd, val je buiten de boot." ZATERDAG 21 AUGUSTUS 2004 igner Pieter Bosch van de internetsite farmdate.nl. Foto: GPD/Roland de Bruin Twee paar klompen achter de deur. Een beeld waar veel jonge boeren slechts van kunnen dromen. Foto: GPD/Phil Nijhuis dat ik straks als 50-jarige vrijge zel elke avond in het café zit. Als je geen vrouw hebt op mijn leef tijd, val je buiten de boot." Hij dooft zijn sigaret en grijpt naar een glas frisdrank. Af en toe krijgt Rik geld van zijn ouders. Om de contributie van het rela tiebureau te betalen of om een avondje te stappen. De druk vanuit familie en omgeving om een partner te vinden is groot, stelt hij. „Zie dat je het vanavond voor elkaar krijgt, jongen", krijgt Rik vaak te horen als hij in de auto stapt voor een feestje. De beperkte huwelijks markt voor boeren levert televisiema kers gouden bergen op, in Engeland en België althans. Bij de zuiderburen zorg de het programma 'Boer zoekt vrouw" op de commerciële zen der VTM eerder dit jaar voor ho ge kijkcijfers. Ruim een miljoen Vlamingen volgden elke maan dagavond de belevenissen van een boerenzoon, die op zoek was naar een geschikte weder helft. Plannen voor een Nederlandse versie liggen inmiddels op tafel. De KRO heeft de uitzendrechten van het oorspronkelijke Britse idee ('Farmer wants a wife') ge kocht. In België staan boerenzo nen sinds de serie in elk geval in de belangstelling van jongeda mes. Nederlandse jonge boeren heb ben wel eens hoger op de ladder van de populariteit gestaan. Zo als begin jaren negentig, toen de muziekgroep Mannenkoor Kar- respoor hits scoorde met num mers als 'Mooi Man' en 'Lekker op de trekker'. Het mannelijke gezelschap vatte in café De Karre in het Overijsselse Tuk het plan op om hoerenliedjes te maken, die een enorm succes bleken. Heel Nederland zong "Wij ben de boertjes van het platteland. Wij houden van het leven, met een biertje in de hand. En as 't werk gedoan is op de boerderij. Goan we 's avonds noar de kroeg, want dan ben' we vrij.' Ook bands als Normaal en Row- wen Hèze zorgden met hun hits af en toe voor een revival van het ruige, afwisselende boerenbe staan: 't is stoer om boer te zijn, de vrouwtjes komen vanzelf. De realiteit is anno 2004 anders, vertelt de 36-jarige Maarten in Bill's Bar in Markelo. De boeren zoon uit een klein plaatsje in Gelderland heeft moeite om bo ven de muziek uit te komen. De bebrilde Maarten heeft een kan toorbaan, maar runt daarnaast samen met zijn vader een melkveehoude rij. Hij woont nog thuis. Maarten wil niet alleen blij ven. „Je moet toch wat pro beren?" Daarom zoekt hij een geschik te vriendin, die op z'n minst iets met het boe renleven moet hebben. „Ze mag geen excentrieke hobby's heb ben. Een meisje dat graag met de rugzak wil backpacken in Au stralië is niets voor mij. Ik kan heus wel een weekje van de boerderij weg, maar echt geen weken", zegt hij. Maarten heeft zich ingeschreven op farmdate.nl, waarop onge veer 500 mannen en 190 vrou wen met een agrarische achter grond een advertentie hebben geplaatst. Op het kantoor van webdesigner Pieter Bosch staan drie computers te zoemen, mid den in een fonkelnieuwe woon wijk in Dronten. Niets doet den ken dat het kloppend hart van de datingsite zich hier bevindt, of het moeten de boerenprentjes aan de muren zijn. Bosch glimlacht. De site, net een jaar in de lucht, is een succes. Bosch heeft hem vooral uit idea lisme gemaakt, want geld levert het amper op. „Ik heb twintig jaar in de landbouw gewerkt. Koeien melken, varkens voeren. Geloof me, ik ben op veel boer derijen geweest en ben daar heel wat eenzame boeren tegengeko men." Nadat een hernia hem velde, startte hij een bedrijfje dat inter netsites maakt. Ook begon Bosch de boeren-datingsite. „We eten allemaal brood en bo ter, maar we vergeten te vaak dat deze producten bij de boerderij vandaan komen. Via de site wil ik wat terugdoen." Per maand trekt de internetpagi na een kleine 15.000 bezoekers, vooral 's avonds. Niet in de zo mermaanden, want dan wordt er 's avonds gehooid en loopt het aantal bezoekers sterk terug. Ongeveer een k twee keer per week ontvangt de 44-jarige Bosch e-mail van dolgeluldage boeren, die via zijn site een part ner hebben gevonden. „Laatst schreef er eentje dat hij dankzij de site weer elke ochtend flui tend de koeien melkt. Mooi toch?" Ineke stapt een beetje bezweet van de dansvloer in Bill's Bar. De boeren kijken toe, de meesten van hen zijn bij het tafeltje blij ven staan, een glas bier in de hand. „Ik denk dat boerenjon gens wat ingetogener zijn dan anderen", vertelt Ineke. „Om een meisje te versieren heb je wat lef en durf nodig. Velen zijn tijdens het chatten op internet heel spontaan, maar op het mo ment suprème, in het echt, vallen ze stil. Tja, en de hele avond op een kluitje blijven staan werkt niet." Ze begrijpt de problemen van jonge agrariërs wel. „Boeren gaan wel naar feestjes en partij en, maar dat zijn vaak schuur- feesten waar ze steeds dezelfde mensen tegenkomen." Boven dien, stelt ze, leer je nu eenmaal in de stad sneller andere jonge ren kennen dan ergens achteraf op een boerderij. Even verderop vertelt Rik over zijn 'versiertrucs'. Hij wijst op zijn opvallende USA-bretels. Een succesnummer, verzekert hij. „Ik heb wel tien verschillende soorten. Vaak ga ik zaterdag avond uit in een discotheek in Duitsland, net over de grens. Nou, dan ga ik lol maken en in een klein halfuurtje heb ik het gezelschap in polonaise achter me aan." Vanavond houdt hij zich rustig. Het publiek is een beetje te jong, vindt ook hij. Via relatiebureaus en internet heeft Rik al wel een paar dates gehad. Een échte vriendin heeft hij nooit gehad. Vaak is het één of twee dagen een beetje aan, maar dan hoort het meisje dat hij van de boerderij komt, en is het meteen over. Van meiden uit de stad moet Rik weinig hebben. Zijn laatste erva ring met een dame uit Utrecht liep uit op een deceptie. „Die wilde meteen de koffer induiken. Tja, daar hoef ik thuis niet mee aan te komen. In mijn dorp moet je daarmee oppassen, want daar krijg je meteen straat- praat van." Hoe erg is de relatieproblema- tiek van boeren? Vaak wordt het afgedaan met een grapje, zoals in een cartoon van striptekenaar Peter de Wit. De tekening laat een boer zien naast een koe. „Als je elke dag veertig koeien melkt, kun je alles met tepels en zou je verwachten dat de vrouwen voor je in de rij staan", zegt de boer. Op de internetsite stralen som mige oproepjes echter iets van wanhoop uit. Boeren, meestal in de dertig, voor wie de tijd begint te dringen: „Wie helpt me, ik wil niet lan ger alleen tussen de koeien wonen." Ook de boeren in de disco theek in Markelo vertellen zonder uitzondering toe te zijn aan een relatie. Veel eisen stellen ze niet, zolang het meisje de boerderij maar een warm hart toedraagt. Dates komen er niet voort uit de stapavond, al wordt het later op de avond wel gezellig. In kleine groepjes druppelen de boeren de disco uit, richting parkeer plaats. Vaak op aandringen van degenen die nuchter zijn geble ven en moeten rijden. Een jonge boer, die per se niet met zijn naam in de krant wil ('k denk nie da mien pa dè leuk vindt'), schuift zijn lege glas aan de kant. Hij klimt van de kruk, waarop hij vrijwel de hele avond heeft gezeten, 't Is mooi geweest, vindt hij. „Morgen weer vroeg op om de beesten te voeren." Zijn moeder zal, zoals altijd, de boterhammen smeren. Om redenen van privacy zijn van enkele personen in dit artikel al leen de voornamen gebruikt en woonplaatsen weggelaten. door Rudi Buis Er valt een spat regen op het donkere parkeerter rein van discotheek Bill's Bar in Markelo. Het haperende schijnsel van een oude lantaarn paal verlicht een groene glasbak. Een groepje boeren staat daar zwijgend naast. Via internet heb ben ze hier afgesproken om van avond te gaan stappen. Doel: lol maken én een leuke vriendin op doen. Ineke (37) bekijkt de groep. Ze heeft ruim twintig aanmeldin gen. Met haar vriendin is ze ini tiatiefneemster van de stap avond. Ze zijn de enige vrouwen. In de discotheek is het rustig. Boerenzoon Maarten (36), ge huld in spijkerbroek en geruit overhemd, inspecteert het pu bliek. „Dit lijken me geen boe renmeiden", zegt de melkvee houder, wijzend op enkele jonge meisjes die staan te swingen. Maarten is een 'boer op zoek'. Hij is niet de enige. Officiële cij fers over het aantal boeren dat geen vrouw kan vinden zijn er niet, maar het zouden er wei eens duizenden kunnen zijn. In krap een jaar tijd hebben een kleine 1500 boeren (en enkele boerinnen) zich geregistreerd op de internetsite www.rarmdate.nl, een platform voor boeren die op zoek zijn naar een vrouw. Voor veel boeren is het niet makkelijk een geschikte partner te vinden. Hun sociale netwerk is vaak klein. Bovendien wil lang niet iedere vrouw de rest van haar leven tussen koeien en var kens slijten. Volgens het Cen traal Bureau voor de Statistiek (CBS) zijn er in de agrarische sector ruim 165.000 mannen werkzaam, tegenover slechts 89.000 vrouwen. Dat betekent dat veel boeren een meisje van buitenaf moeten halen. Dat valt niet mee. Rik (32) weet dat. Hij steekt een sigaret op in de woonkamer van zijn ouderlijk huis, een boerderij ergens achteraf in Twente, waar kippen buiten kakelend op schrikken van elke passerende auto. Boerenzoon Rik woont nog thuis, bij zijn ouders. Hij is sin gle. Zijn vrienden zijn inmiddels al lemaal getrouwd of wonen sa men. „Hier in 't dorp kijken ze mij erop aan", vertelt hij. „Elk verjaardagsfeestje is het raak: hé Rik, waar is je vriendin? Ik wil dolgraag een vrouw." Vandaar dat Rik bij enkele rela tiebureaus staat ingeschreven. Ook is hij via internet op zoek naar een meisje, 'die wel wat van de boerderij moet weten'. Een geschikte vriendin heeft hij nog niet gevonden. „Mijn ouders vinden dat erg, ja. Die zijn bang De lekkere, rommelige keuken van Sylvia Witteman Antwerpen staat nog jaren op z'n kop

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 1