Een trip naar het hart van al-Sadrs bolwerk Mehdimilitie nog altijd aan zet in Najaf BUITENLAND Kroes voorzichtig van start Tieners mogen niet kussen in Indonesië 'We gaan weg als ze het vragen' Overstromingen in India eisen 1300 doden Chinese 'crime passionel' kost acht Sudan houdt vluchtelingen aan grens naar Tsjaad tegen Arrestaties na aanslagen van Madrid levens vonden door hnd in vliegtuig iOp de luchthaven van i zijn gisteren 23 inzitten den vliegtuig lichtge el geraakt. Ze hadden te ,n met ademhalingspro- r nadat er in het toestel ;rke rookontwikkeling (staan. Zes bemannings- gp eerden uit voorzorg naar ikenhuis overgebracht, lai dde een woordvoerdster luchthaven. Ze zei dat jdent het gevolg was van W mkement in het hydrau- «teem, waardoor er olie )i iete motor was gelekt, egtuig was op dat mo an het taxiën. De meeste k n,stond in de cockpit. De ittenden werden via ont- ingsgoten in veiligheid 11 ht. Sommigen liepen f «inden op. 4 erteur Jenkins compromis - De Amerikaanse deser- larles Jenkins, die de 'de Staten willen berech- bereid een schuldbeken- te leggen in ruil voor M ïmindering. Dat meldde tanse persbureau Kyodo y, n. Jenkins had toen een 14 houd met Japanse rege- inctionarissen over de 'J t. De 64-jarige Ameri- lie veertig jaar geleden zijn diensttijd naar Korea vluchtte, laat zich >9 ort b handelen in een huis in Japan. Ingvrouw' ekt in Ierland Ierse archeologen heb- noorden van Dublin de ijke resten gevonden van ringvrouw die ongeveer tar geleden ter aarde lesteld. De wetenschap- uitten ook op een bron- oche en een kam ge- van een bot. Volgens het lationaal Museum zijn de en zeer uitzonderlijk. Ide broche is uniek door ongebruikelijke ovale aldus een woordvoerder, roche is al een eeuw lang eer gevonden. elgriep bij tens in China Chinese wetenschap- ebberj de gevaarlijke vari- 5N1' van de vogelgriep et eerst gevonden bij zie- tens. Dat blijkt uit mon- ie al in 2003 en dit jaar dieren zijn afgenomen, nctionaris van het Chine- ionale laboratorium voor riep heeft dat gisteren te- umalisten gezegd. Var- unnen makkelijk mensen itten. ion neemt 15 ins in Azië lil Japan en Zuid-Korea ker vijftien mensen om 'en gekomen door vloed- len rukwinden veroor- door de tyfoon Megi. Die de de afgelopen dagen bied. Japan is het zwaarst fen met elf doden. Daar nog een persoon vermist. d-Korea vielen vier doden inog steeds twee mensen dbaar. roperatie r Berlusconi ferrara - De Italiaanse er Silvio Berlusconi heeft deze maand een haar- lantatie ondergaan. De ch chirurg die de opera- roerde, Piero Rosati, heeft een gisteren gepubliceerd ew bevestigd. Haar van mier is van de randen schedel verplaatst om coni's kaalheid te verber- osati erkende evenwel in riere della Sera dat de er geen wonderen mag thten en een zichtbaar iat van de haarverplaat- uurt nog zeker maanden. iseur van h stapt op ncton - Een belangrijke ur van het campagne- tan de Amerikaanse pre- Bush is opgestapt. Vol- he Washington Post van n verlaat Deal Hudson ibetaalde post wegens 'ten over seksueel mis- tan een studente in 1994. tieverleden t Tsjech Pribyl Een paar dagen na zijn ming is de kabinetschef nieuwe Tsjechische pre- tanislav Gross gisteren ?den wegens de commo ns ontstaan over zijn verleden. Dat heeft een igswoordvoerder in iaten weten. De 41-jarige Pribyl was in 1989 de landant van een politie- id die zeer gewelddadig 'tijdens manifestaties te- 't communistische be lt toen nog Tsjecho-Slo- door Scott Baldauf najaf - Wat we willen is dwaasheid. Maar we vertellen onszelf dat het de zaak waard is. Donderdag maakt een groepje journalisten, waaronder ik, plannen om naar de Imam Ali-moskee in Najaf te gaan. We willen de wellicht laatste woorden horen van de strijders van Muqtada al-Sadr die zich in de moskee verschuilen en twee collega's redden die daarbinnen al enkele dagen vast zitten. Tussen ons en het heiligdom liggen twee Amerikaanse checkpoints, veel scherpschutters en honderden strij ders van het Mehdi-leger, die des noods voor hun zaak willen sterven. Even lijkt woensdag een vreedzame oplossing mogelijk. In Bagdad wordt een brief van al-Sadr voorgelezen waarin staat dat zijn milities de eis van de regering zullen aanvaarden om de wapens neer te leggen en de moskee te verlaten. Maar een paar uur later breken weer gevechten uit en laat de regering we ten dat niet meer gepraat zal worden. De minister van defensie kondigt 'de laatste aanval' aan en nieuwe eisen waaraan al-Sadr moet voldoen. Maar onze vrienden in de moskee vragen per satelliettelefoon om hulp. We be sluiten tot een 'reddingsmissie'. We waarschuwen de Iraakse regering, de Amerikanen en de milities en vragen hen niet op ons te schieten. „Je beseft wel dat wat jullie willen heel gevaar lijk is?", vraagt de Amerikaanse ma joor Robertson. „Dat heiligdom staat er misschien niet lang meer." We vormen een konvooi van achttien auto's vol journalisten, meest Arabi sche, een paar Britten en een enkele Amerikaan. Onze auto krijgt de kop. We halen een witte vlag uit de koffer en kruipen met 5 kilometer per uur naar het eerste Amerikaanse check point. De straten zijn leeg, de gebou wen vol kogelgaten. Overal liggen glas, granaatscherven en kogelhul zen. We doen schietgebedjes. Hier zijn eerder auto's door scherpschut ters, waarschijnlijk van de Mehdi-mi- litie, beschoten. Vijf minuten later bereiken we het eerste Amerikaanse checkpoint. Ze zijn niet ingelicht over onze komst. Daar waren we al bang voor. Een sol daat belt zijn sergeant, die zijn com mandant weer belt. We mogen door rijden. Aan de horizon zien we de gouden koepel van de moskee. Wie wil om draaien moet het nü doen. We zijn ineens nog maar met acht auto's. We passeren nog een Amerikaanse post en rijden niemandsland binnen. Rechts ligt het oude kerkhof waar de Amerikanen de hevigste man-tegen- mangevechten hebben gevoerd sinds de Vïetnamoorlog. Voor ons nemen militieleden posities in. We zwaaien met onze witte vlag en rijden door. Bij het eerste checkpoint blijkt de strijder inderdaad gehoord te hebben over onze komst. Opeens ontploft een mortiergranaat, nog geen vijftien meter van ons vandaan. Kennelijk een waarschuwingsschot van het Mehdi-leger, maar de strijder in de controlepost beweert dat het van de Amerikanen kwam. Hij heet ons wel kom en we mogen direct naar de moskee doorrijden. De straten van de oude stad zijn vol strijders, hun Kalasjnikovs en gra naatwerpers in de lucht, stampend met hun voeten en in leuzen him steun aan al-Sadr uitschreeuwend.. „We offeren ons leven voor jou!" Binnen in de moskee is geen wapen meer te zien, maar wel honderden aanhangers van de milities, vrijwillige menselijke schilden - de jongste mis schien acht jaar oud, de oudste 70. We worden naar een kamer met air conditioning geleid, waar al-Sadrs woordvoerder Ali Smeisim een pers conferentie geeft. Er is een veldhospitaal waar gewonde strijders worden binnengebracht. Ze smeken ons een man mee te nemen die ernstige hoofdwonden heeft. We beloven een ambulance te zullen stu ren, maar we kunnen hem niet mee nemen omdat dat onze neutraliteit in gevaar zou brengen. De ziekenhuis staf is teleurgesteld. Onze tolk barst in tranen uit. Een man in een wit ge waad pakt me bij de schouders. „Wij haatten Saddam omdat hij ons geen vrijheid gaf', zegt hij. „Maar nu zijn (premier) Allawi en de Amerika nen net als Saddam. Ze zeggen dat wij onderontwikkeld zijn, maar ik ben ingenieur, hij daar is een dokter en hij een zakenman. We willen vrede, geen oorlog, maar als zij onze leider Muqtada al-Sadr willen doden, zullen ook wij sterven, of overwinnen." Het is tijd om te gaan. Om half vijf vertrekken we, terwijl de strijders en hun aanhangers ons de hand schud den. Een man houdt me tegen. „Jullie kranten zijn niet goed", zegt hij. „Gis teren hebben we acht Humvees be schoten en elf Amerikanen gedood, maar er was niets van op de TV." Ik beloof hem dat ik zal rapporteren wat ik gezien heb. Vijf minuten later zitten we weer in de auto's. Rechts van ons stijgt rook op van de markt in de oude stad. Het donderende geluid van inkomende en uitgaande granaten herinnert ons er aan dat de kans op vrede snel slinkt. We rijden terug naar de con trolepost. Onze collega's zijn bij ons en vrij. Maar vlak nadat we in ons hotel zijn teruggekeerd doet premier Allawi een laatste beroep op Muqtada al-Sadr om zijn strijders te ontwapenen, de moskee te verlaten en mee te doen aan het politieke proces in het belang van het land. Tegen zonsondergang begonnen de gevechten rond de moskee pas echt We hebben wellicht een keerpunt meegemaakt. Maar waarheen? bagdad-najaf/anp-afp-dpa - De Mehdimilitie heeft gisteren de sleutels van de Imam Ali- moskee in Najaf, die zij al twee weken bezet houdt, overgedra gen. Een vertegenwoordiger van Ali al-Sistani, de hoogste sji'iti- sche geestelijke in Irak, nam ze in ontvangst. De grootayatollah verblijft in Londen voor medi sche behandeling. De gewapende militie van de opstandige sji'itische geestelijke Muqtada al-Sadr heeft het hei ligdom echter nog niet verlaten. Volgens een woordvoerder van al-Sadr is er nog een 'technisch proces' aan de gang. Er moet nog worden geïnventariseerd welke kostbaarheden in het complex moeten achterblijven. Daarbij gaat het volgens de zegsman om zaken als geld, goud en meubilair. Hij voegde eraan toe dat de militieleden als pelgrims in de moskee blijven. „We zullen weggaan als daar om wordt gevraagd", zei hij. Het Iraakse ministerie van bin nenlandse zaken had gister middag gemeld dat Iraakse eenheden het gebedshuis wa ren binnengevallen en meer dan vierhonderd rebellen had den gearresteerd. Dat bericht werd tegengesproken door de Mehdimilitie zelf, de Iraakse politie, de Amerikaanse strijd krachten en journalisten ter plaatse. De uitlatingen van het departement in Bagdad tegen over CNN leidden tot nog gro tere verwarring over de precie ze situatie in en rond de mos kee, een van de heiligste plaat sen voor sji'itische moslims. De ongeveer 30-jarige al-Sadr en zijn gewapende aanhangers strijden in Najaf al meer dan twee weken tegen Amerikaanse militairen en Iraakse eenheden. Al-Sadr, die volgens journalis ten ter plaatse vrijwel zeker niet meer in de moskee zelf is, zei verscheidene malen zijn verzet te willen staken, maar tegelij kertijd verzekerde hij dat alleen een martelaarsdood hem uit Najaf kan verdrijven. De Ameri kaanse strijdkrachten, die vol gens Bagdad sinds donderdag avond tientallen Irakezen heb ben gedood in Najaf, voeren in de buurt van de moskee annex mausoleum een zeer felle strijd met militieleden. Grote delen van het historische hart van Najaf zouden intussen nage noeg in puin liggen. new delhi - Het dodental door de recente overstromingen in India is opgelopen tot zeker 1332. Dat heeft de Indiase minister van landbouw gisteren laten weten aan het parlement. Het wassende water heeft meer dan 1,44 miljoen huizen verwoest. Onge veer zes miljoen hectare landbouwgrond is onbruikbaar geworden. De bevolking trek ken er met de boot op uit. Zo kunnen vrouwen drinkwater bij hun nederzetting krij gen. Want schoon water blijft ondanks de waterovervloed ook in India hard nodig. Ook Bangladesh is getroffen door zware overstromingen als gevolg van aanhoudende neer slag. Daar kwamen tot nu toe zeker 736 mensen om. Foto: EPA/Piyal Adhikary door onze correspondent Step Vaessen Jakarta - Een jong meisje dat droomt over haar eerste kus en die uiteindelijk ook krijgt. Dat is het thema van de film 'Kus me snel' die de afgelopen weken in de Indonesische bioscopen draaide. Tot gisteren, want toen haalden alle filmhuizen in het land in allerijl de posters weg en de film uit roulatie. De censuur droeg op om het vertonen van de film onmiddellijk te staken. Het protest tegen de vrolijke film voor tie ners kwam hoofdzakelijk van één persoon. De populaire moslimgeestelijke Abdullah Gymnastiar sprak schande van de 'provo cerende titel' die zou oproepen tot seks voor het huwelijk en overspel. „Een voor beeld van moreel verval", noemt hij de film. „Hij lokt tieners uit om te kussen en voor je het weet hebben ze seks met el kaar." Gymnastiar, die in de volksmond Aj\ Gym wordt genoemd, houdt dagelijks oppep pende preken op televisie die doorspekt zijn van humor. Dit maakt hem tot een in spirerend voorbeeld voor veel Indonesi sche jongeren. Het is de jonge moslimgees telijke ook gelukt om van het islamitische geloof een goed lopend bedrijf te maken. Hij verkoopt cd's, boeken en koranbood- schappen via sms. Nu ontpopt hij zich dus, met succes, ook tot moraalridder. De censuur, die altijd alle films en televisie producties nauwkeurig bekijkt, had aan vankelijk 'Kus me snel' goedgekeurd. Pas na de protesten van AA Gym en andere moslimleiders kwam ze in actie. De over koepelende organisatie voor moslimgeeste lijken MUI had een speciaal team ingesteld dat zich over de film moest buigen. Dat concludeerde dat sommige gedragingen in de film, zoals het kussen van je vriendje, uit den boze zijn voor tieners. Bovendien vond de commissie dat tieners gefilmd moeten worden terwijl ze hard le ren op school en niet op het strand terwijl ze een feestje hebben. Maar de meest ver werpelijke scène vond ze dat een scholiere druppels tequila aflikt van de nek van haar vriend. Zelfs een organisatie die zich richt tegen pornografie kwam in verweer. De ophef komt nogal uit de lucht vallen na dat een paar maanden geleden voor het eerst een kus tussen twee mannen in alle bioscopen probleemloos werd vertoond. Ook is de Indonesische televisie lang niet meer zo kuis als een paar jaar geleden en staat zij bol van geweld waar geen seconde uit wordt geknipt. Maar volgens AA Gym moet hij zijn strijd toch ergens beginnen. Vandaar dat hij de kusfilm heeft uitgekozen. Hij kondigt aan dat hij de actie tegen het morele verval vol gende maand gaat opvoeren met een beto ging van een miljoen mensen in Bandung. madrid/anp-efe-rtr-afp - De Spaanse politie heeft gisteren twee verdachten in verband met de aanslagen van 11 maart in Madrid gearresteerd. Dat heeft het Spaanse ministerie van binnenlandse zaken ge meld. De twee personen, een Syriër en een Algerijn, zijn aan gehouden in de buurt van de oostelijke havenstad Valencia. Zij werden geïdentificeerd dankzij vingerafdrukken op een boek.Daamaast zijn twee tele foonnummers van de Algerijn gevonden in een auto die is ge bruikt bij de aanslagen.De poli tie trof de auto aan in Leganès. De twee waren eerder aange houden op 23 maart in het ka der van hetzelfde onderzoek. Ze kwamen toen vrij wegens ge brek aan bewijs. Zij moesten wel beschikbaar blijven voor de politie, die hen nu beschouwt als 'potentiële betrokkenen' bij de aanslagen.Momenteel zitten er twintig verdachten in hech tenis, van wie achttien in Span je. Bij de aanslagen op vier trei nen kwamen in maart 191 mensen om het leven. Dutroux mag zijn kinderen niet zien brussel/anp - Mare Dutroux, de tot levenslang veroordeelde Belgische kindermoordenaar, mag zijn twee eigen kinderen Andy (11) en Céline (8) niet meer zien. Dat heeft de jeugd rechter bepaald, meldde het tv- joumaal van de VRT gisteren. Het is in België zeer uitzonder lijk dat het bezoekrecht van de eigen kinderen wordt gewei gerd. Andy en Céline groeien op in een pleeggezin. Ze heb ben een andere achternaam ge kregen. Ze mogen wel op be zoek bij moeder Michelle Mar tin, die eveneens veroordeeld is in de ophefmakende zaak. peking/anp-rtr - Een uit de hand gelopen liefde heeft in Noord-China aan acht mensen het leven gekost. De politie ar resteerde een 35-jarige boer omdat hij de vrouw waar het al lemaal om draaide en zeven van haar familieleden met een bijl zou hebben gedood. De man beweerde dat hij een affaire had met de bruid van de buurman, maar belandde in de cel omdat zij hem beschuldigde van verkrachting. Na een cel straf van een paar jaar, kwam hij in oktober vrij. De krant China Daily meldde gisteren dat hij uit wraak de vrouw, haar 80-jarige opa, echt genoot, 4-jarige zoontje, 10-ja- rige neefje, zwager en zijn 15- jarige tweeling, de dood in heeft gejaagd. De politie trof alle slachtoffers met diepe snijwonden in hun nek aan. De boer heeft altijd ontkend de vrouw te hebben verkracht. den haag/gpd - Dertigduizend inwoners van de Sudanese pro vincie Darfur staan op het punt naar buurland Tsjaad te vluch ten, omdat ze nog steeds wor den aangevallen door Arabi sche milities. Ze worden echter aan de grens tegengehouden door het leger van Sudan. Ook acties van lokale chiefs en een propagandacampagne op de radio moeten mensen ervan weerhouden de grens over te steken. 'Er is geen hulp voor jullie in Tsjaad', krijgen de vluchtelingen te horen van de autoriteiten, kennelijk bedoeld om de wereld te laten zien dat het veilig is in Darfur en nie mand op de vlucht hoeft te slaan. Ruim een week voor het verstrijken van het ultimatum van de VN-veiligheidsraad aan de Sudanese regering om een eind te maken aan de terreur van de milities klagen veel mensen echter steeds vaker over de onveiligheid in hun provincie. Volgens Jean-Marie Fakhouri, van de VN-vluchte lingenorganisatie UNHCR in Sudan, worden burgers nog da gelijks aangevallen door de mi lities en het leger, worden vrou wen verkracht, dorpen platge brand en wordt vee gestolen. De belofte van de Sudanese au toriteiten aan de ontheemden dat ze in eigen land voedsel en drinkwater krijgen om te kun nen overleven, wordt nimmer ingelost. De vluchtelingen die Tsjaad wel weten te bereiken lukt dat alleen door zich te ver stoppen voor de Janjaweed en het leger en door vooral 's nachts te reizen. Slagen de tien duizenden Sudanezen er uit eindelijk wel in naar Tsjaad te vluchten, dan voorziet de UN HCR overigens dat een 'on houdbare' situatie zal ontstaan in de opvangkampen. „Wij zijn bezorgd dat de toestroom van dertigduizend mensen tegelijk, via één grensovergang, een zware wissel zal trekken op de beschikbaarheid van voedsel en zorg", aldus woordvoerder Ron Redmond. Minister Bot van buitenlandse zaken brengt op 9 september een bliksembezoek van één dag aan Sudan. Hij voert in de hoofdstad Khartum besprekingen. Bot zal echter niet naar de regio Darfur reizen. Jose Manuel Barroso presenteert zijn vrouwelijke roergangers binnen de Europese Commissie. Schuin achter hem poseert Neelie Kroes trots als de commissaris voor Mededinging. Foto: EPA/Herwig Verguit brussel/anp - De internationale financiële pers liep gisteren, na afloop van de eerste bijeenkomst van de nieuwe Europese Commissie, te dringen om een vraag te kunnen stellen aan Neelie Kroes. De Nederlandse kandidaat-eurocommissaris voor Mededinging hield zich echter op de vlakte en gaf geen enkele aanwijzing voor de koers die ze gaat volgen, zodra ze op 1 november aan treedt. Ze is zich aan het inlezen en wint bij veel mensen informatie in, vertelde Kroes. „De belangrijkste tip die ik kreeg was: neem de tijd om informatie in te winnen en bepaal dan pas je standpunt." Vooral met Karei van Miert praat ze veel. Ze kent de Belg goed, want hij was haar opvolger bij de universiteit Nijenrode. Nu wordt Kroes de opvol ger van Van Miert, die in de jaren negentig de zware portefeuille Mededinging beheerde in de Europese Commissie, het dagelijks bestuur van de Europese Unie. Verder krijgt ze informatie van Mario Monti, die momenteel op de post zit. De eurocommissaris van Mededinging heeft de be voegdheid fusies te verbieden, staatssteun terug te eisen en geheime prijsafspraken te beboeten. „Ik kan buitengewoon veel invloed uitoefenen op het procés van eerlijke concurrentie", zei Kroes. Ze is zich bewust van de enorme druk die op haar zal worden uitgeoefend, zowel uit de poli tiek als uit het bedrijfsleven. De 24 commissaris sen plus voorzitter José Barroso zagen elkaar gis teren voor het eerst samen. Ze bespraken vooral interne aangelegenheden: de gedragscode, de sa menstelling van de 'kabinetten'. Besloten is om de hoogste ambtenaren, de directeuren-generaal, voorlopig op hun post te laten zitten omwille van de continuïteit.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 5