Bovag platgebeld over grijs kenteken BINNENLAND Slapen met Polif arm Commandant Irak vraagt thuisfront om kalmte Afschaffing dupeert ook tussen de 7000 en 14.000 gehandicapten Conflict RK Kerk en Aegon voor rechter Op de vuist om een parkeerplek Verdachte wil moord op familie zelf oplossen De wraaknacht van Awa Stuurloze veerpont over het IJ bij Diamantendief op zwart zaad De grootste showroom in uw regio Poliform vantilWE» GRATIS verkrijgbaar bij tankstations, kiosken, tabakszaken en boekhandels bij u in de buurt oede kleding gevonden (IN - Wegwerkers heb- I «en zandpad bij de ksestraat tussen Ros- n de N59 donderdag- J bebloede kinderkle- )et igetroffen. Verder zijn n^dspoor en wapens aan- i. De politie gaat uit misdrijf omdat er een eveelheid bloed op de sat. Van een eventueel er ontbreekt op dit t elk spoor. De politie onderzoek in. lelde vervolgt loor IJszee - Solozeiler Henk de eeft zijn reis door de tjke IJszee hervat. De hdse avonturier zat fctember vorig jaar door g met zijn schip vast Issische havenplaats Jsi. Gistermorgen is hij het een verplicht gestel- Jds vertrokken in de i Kaap Tsjeljoeskin. e jaar cel jdreig-emails c - De rechtbank in ig heeft gisteren een 31- itterdammer veroor- twee jaar gevangenis- arvan acht maanden rdelijk, omdat hij vier sails heeft gestuurd aan Hij had gedreigd met sche aanslagen. Het dertig maanden geëist. aarloosde i in beslag De Dierenbescherming leen particuliere ratten- 1 Gouda 130verwaar- fetten in beslag geno- |Dierenbescherming 1de opvang de eigenaar jet hoofd was gegroeid. ng zaten op het mo- n de inspectie, vorige bgeveer tweehonderd fatten. Volgens de Die- nerming leefden de die- ien enorme bende". ^■is studenten Jn buiten boot td(lc - Het hoger onderwijs Jen geld meer van de voor studenten ouder aar. De vereniging van pleiten VSNU heeft in Tiet het ministerie van ijs te horen gekregen ■n van de serieuze op- ar bezuinigingen op de ^nsbegroting voor vol- fn[ eren El Al el in orde Vliegmaatschappij El inderdag de benodig- tmming voor het ver- licht ontvlambare stof- J°liurwerk van Schiphol 11, zo blijkt nu. De pi- let Amerikaanse vlieg- 'loog in opdracht van loot een voorzorgslan- ':en nadat hij een geur had geroken, sten maakten de la- hadelijk. luw lijk in fcgebied Venlo n een bosschage op ebied de Groote Heide hebben bosarbeiders idag een lijk gevonden. :t èlijk overschot verkeer de i dusdanige staat van za ng, dat de politie niet aj en of het om een man ft ouw gaat. Twee maan den werd op diezelfde ,0 leide een stoffelijk w it gevonden van een ge iwoner van Venlo. Een is nog niet gelegd. M 1 itant overleed iverdosis J ris - Een 54-jarige arres- m de nacht van 9 op 10 in een Arnhemse poli- •rleed, had een overdo ne ingenomen. Dat onderzoek door de lerche, aldus het open- isterie (OM) gisteren, tant zat vast op verden- handel in harddrugs, iet onderzoek heeft de voor zijn aanhouding dosis cocaïne ingeslikt. eacademie concurrent De politiekorpsen IJs- Twente en Noord- en derland en de Zwolse lol Windesheim begin- ptember een opleiding rationeel leidinggeven de politie. De korpsen liet helemaal tevre- t kwaliteit en kwanti- ïet aanbod van de poli- mie in Apeldoorn. Een ff werd gevonden in en van een opleiding e academie. „Wejieb- door meer invloed op mg", aldus een zegs- zaterdag 21 AUGUSTUS 2004 As Samawah deze foto waar Luitenant-kolonel Kees Matthijsen, tweede van rechts, hecht aan een goede relatie met de lokale bevolking, zoals blijkt uit hij samen met een plaatselijke sjeik de maaltijd nuttigt. Foto: ANP/Ruud Mol den haag-as samawah/anp - „We hebben begrip voor alle commotie bij het thuisfront in Nederland. Maar de achterban moet ook vertrouwen hebben in onze professionaliteit. Dat vertrouwen, daar hebben we recht op, als we hier in Irak de poort uitgaan." Dat zei de commandant van de ongeveer 1350 Nederlandse mi litairen in Irak, luitenant-kolo nel Kees Matthijssen, gisteren telefonisch vanuit het Neder lands kamp 'Camp Smitty' in As Samawah. Matthijssen heeft een bewogen week achter de rug waarin wachtmeester Jeroen Severs van de Koninklijke Marechaus see om het leven kwam en vijf andere militairen ernstig ge wond raakten. Het afgelopen etmaal lijkt de toestand in de 'Nederlandse' provincie Al Muthanna zich weer iets te sta biliseren, meent Matthijssen. De grote rechtstreekse aanval van vorige week zaterdag was „een verschrikkelijk harde ge waarwording, die ons met de neus op de harde realiteit heeft gedrukt", stelt Matthijssen. Maar na een paar dagen draagt iedereen de dood van collega Jeroens Severs professioneel en „is de focus weer helemaal op het werk". Het onderzoek naar de hinder laag van afgelopen zaterdag loopt nog steeds. Wel geeft hij aan zeer tevreden te zijn met de door minister Kamp toege zegde versterkingen in de vorm van twaalf Patria-pantserwiel- voertuigen, extra terreinwa gens met mitrailleurs en zestig infanteriemilitairen Ondertussen doen de Neder landers weer gewoon hun werk. Tijd om lang te rouwen, is er niet in het zuiden van Irak. „We moeten opnieuw die poort uit. We beseffen dat we ons moeten concentreren op het werk." Zo wordt er voorlo pig niet meer lopend gepa trouilleerd over de markt en zijn andere patrouilles terugge bracht tot alleen de „strikt noodzakelijke Helemaal vei lig wordt het echter nooit, geeft Matthijssen toe. „Dat is het ri sico van het vak." den haag/gpd - De Bovag is gis teren overstelpt met honderden telefoontjes van verontruste on dernemers, die door het afschaf fen van het grijze kenteken in de problemen dreigen te komen. Bo vendien worden duizenden ge handicapten door de maatrege len op kosten gejaagd. Bedrijven die op het punt staan nieuwe bestelauto's te kopen vragen zich af of ze dat nu wel moeten doen. Ook enkele tien tallen ondernemers die auto's geschikt maken voor het grijze kenteken zitten met hun handen in het haar. „Er belde een on dernemer die alleen al voor deze klus 120 man in dienst heeft," zegt woordvoerder R. Boon van de Bovag. „Die staan straks op straat als de plannen doorgaan." Het idee van staatssecretaris Wijn van financiën om de aan- schafbelasting BPM en een ho gere motorrijtuigenbelasting op bestelauto's te gaan heffen, het geen gebeurt door het grijze kenteken af te schaffen, is veel bedrijven in het verkeerde keel gat geschoten. De kleine en middelgrote bedrijven, zoals in stallatie- en schildersbedrijven, profiteren dan niet langer van een belastingvoordeel. Het grijze kenteken, ooit be doeld om ondernemers tege moet te komen in de kosten voor hun bedrijfswagens, is ui terst lucratief. In Nederland rij den naar schatting 800.000 (be- steDauto's met een grijs kente ken rond. Deze auto's zijn aan gepast. Zo mogen er maximaal twee personen in zitten en móet de auto een laadruimte hebben. Voor wagens met een grijs ken teken hoeft geen aanschafbelas- ting (BPM) te worden betaald, wat al snel 40 procent van de aankoopprijs scheelt. Ook valt de wegenbelasting per kwartaal drie k vier keer zo laag uit. Staatssecretaris Wijn wil het geld dat de afschaffing van het grijze kenteken oplevert gebrui ken voor een verlaging van de vennootschapsbelasting voor bedrijven. De RAI Vereniging en de Bovag (Bond van Garage houders), brancheorganisatie voor ruim 10.000 ondernemers die zich met mobiliteit bezig houden, vinden dat oneerlijk. Het benodigde geld voor de verlaging van de vennoot schapsbelasting wordt opge bracht door een klein deel van het bedrijfsleven, dat bestelau to's nodig heeft. „Een groot deel van het midden - en Idein- bedrijf profiteert echter niet van de verlaging van de vennoot schapsbelasting, omdat ze die toch al niet betalen", zegt woordvoerder Boon van de Bo vag. De Raad voor Chronisch zieken en Gehandicapten stelde giste ren dat het afschaffen van het grijze kenteken tussen de 7000 en 14.000 gehandicapten in Ne derland zal treffen. Zij moeten als gevolg van de plannen enke le honderden euro's extra belas ting betalen. Het ministerie van financiën zou nu op plannen broeden om in elk geval deze groep tegemoet te komen. rotterdam/anp-gpd - Een con flict tussen de Rooms-Katholie- ke Kerk Nederland en verzeke raar Aegon over schadevergoe ding aan een slachtoffer van seksueel misbruik is voor de rechter beland. Een woordvoer der van de verzekeraar heeft dat gisteren bevestigd. Het bisdom Rotterdam betaal de in 1998 125.000 gulden (ruim 56.000 euro) letselschade en smartengeld aan de ouders van een 12-jarig meisje dat door een priester van het bis dom was misbruikt. De RK- Kerk vindt dat Aegon, bij wie de kerk een WA-verzekering had, dat bedrag op grond van de toen geldende verzekerings- voorwaarden moet uitbetalen. De verzekeraar weigert dat. Ae gon heeft in 2000 aangeboden tot een schikking te komen en de helft van het bedrag te beta len. De RK Kerk ging daar toen niet op in. Aegon stelt dat de verzekering van het bisdom niet de schade dekt die voortvloeit uit seksueel misbruik of ander geweld. „We zetten geen premie op misdaad of criminaliteit", aldus de woordvoerder in een toelich ting. Als gevolg van het conflict is de overeenkomst tussen Aegon en de RK-Kerk al jaren geleden be ëindigd. Sinds 2001 sluiten alle verzekeraars de dekking van schadevergoedingen wegens seksueel misbruik uit. Het bisdom Rotterdam wil niet reageren op de kwalificaties ge weld en criminaliteit. Een woordvoerder noemt het con flict een eenvoudige, overzich telijke kwestie tussen verzeke raar en verzekerde. „We heb ben premie betaald en menen dat dit risico was gedekt." Ook de zegsman heeft een dubbel gevoel over de ruzie. „Het is een zakelijk aspect in een vrese lijke zaak." De verwachting is dat beide partijen elkaar binnen zes we ken ontmoeten voor de recht bank in Den Haag. rotterdam/gpd - Een moeder en haar drie dochters uit Rotter dam gingen gisteren op de vuist met een 43-jarige automobilist, die in hun ogen hun parkeer plaats inpikte. De dames van 20, 21,26 en 45 jaar gingen 's mid dags boodschappen doen in de Tarwewijk, maar konden ner gens een plekje vinden om hun auto te parkeren. De drie dochters stapten uit, ter wijl hun moeder nog een rondje reed. Toen op de Hellevoetstraat een plekje vrijkwam, bezette de 20-jarige dochter die pontificaal. De 43-jarige Rotterdammer, die zelf al stond te wachten, was het niet eens met die actie en reed de parkeerplaats op. Dit was zeer tegen de zin van de jongste dochter. Die werd boos en gaf het slachtoffer door het openstaande raam van zijn auto een mep. Haar zussen en moe der schoten haar te hulp en gin gen ook met de man op de vuist. Alle dames werden opgepakt. De man deed aangifte van mis handeling. Antwerpen - Een Nederlandse verdachte in een Belgische moordzaak gaat een eigen op sporingsbericht verspreiden om de 'echte' daders te laten op pakken. Het is voor het eerst dat in Bel gië op initiatief van de verdach te de media worden verzocht een compositietekening te ver spreiden. De verdachte, die uit Zeeuws- Vlaanderen komt, moet op 27 september terechtstaan voor een jury in Antwerpen. Moge lijk wordt de zaak uitgesteld als de opmerkelijke speurtocht nieuwe informatie oplevert. De Nederlander wordt verdacht van moord in november 2001 op zijn vrouw en twee kinde ren, met wie hij woonde in Merksem bij Antwerpen. De verdachte heeft altijd ontkend, maar heeft wel flink gegoocheld met zijn alibi. Aanvankelijk ver klaarde hij dat hij enkele dagen in Nederland was voor een cur sus, maar later gaf hij toe die nacht wel degelijk naar zijn huis te zijn teruggereden. Volgens de verdachte zit een Al banese pooier achter de moord. Verdachte was in de rosse buurt van Antwerpen bevriend ge raakt met een zekere Olga uit Wit-Rusland, die problemen had gekregen met de pooier. Later zou die pooier de ver dachte bedreigd hebben. Amsterdam - Een veerpont over het IJ in Amster dam is gistermiddag stuurloos geraakt en tegen een damwand achter het Centraal Station gebotst. Twee passagiers zijn met lichte verwondingen naar het ziekenhuis vervoerd. De schade aan de buitenkant valt mee, aldus een woordvoerder van het gemeentelijk vervoerbedrijf CVB. De veerboot, tussen Amsterdam CS en het Uplein in Amsterdam- Noord, is voor onderzoek naar de ponthaven ge sleept. Foto: ANP/Evert Elzinga door Niels Rigter en Truus Duisterwinkel Leeuwarden - Deze week werd bekend hoe de zestienjarige Awa uit Leeuwarden zijn even oude vriendinnetje had toegetakeld. Uit wraak bewerkte hij haar met een mes en stak hij haar in brand. Maandag 9 augustus Awa belt zijn ex-vriendin. Ze moet naar de Kwelderstraat ko men, waar Awa tijdelijk woont bij Adil en diens moeder. Als ze daar aankomt, sommeert hij haar op een stoel te zitten. Op de computer verschijnt de tekst: 'Je bent er geweest'. Awa vertelt haar wat hij alle maal met haar gaat doen. Awa plakt tape op haar mond. Hij pakt een mes en kerft zijn naam in haar borsten: AWA. Hij pakt een fles terpentine, giet het over haar heen en steekt het aan. Hij dooft de vlammen, pakt nogmaals de terpentine. Nu gaat er een halve fles over haar heen, van de onderkant van haar nek tot de onderkant van haar buik. Opnieuw zet hij haar lichaam in vlammen. Die zijn dit keer vele malen hoger. Hierop sleurt hij haar onder de douche. 21.15 uur. Het slachtoffer belt haar vriendin Laura, ook een ex van Awa. Of ze een film zullen huren en of ze die nacht bij Laura in Marssum kan blijven slapen. Het slachtoffer vertelt haar vriendin nog niets over wat er is gebeurd. Dat doet ze pas als Awa even naar buiten gaat. „Er is ook iets gebeurd." De meisjes zijn doodsbenauwd en durven het huis niet uit, om dat Awa dat verbiedt. Dinsdag 10 augustus 08.00 uur. Laura's moeder Hen- nie komt thuis. Op de bank zit Awa heel dicht naast zijn slachtoffer. De jongen vertrekt. 9.00 uur. De meisjes gaan zwemmen in de Groene Ster, zeggen ze tegen Laura's moe der. Ze gaan niet naar het zwembad maar naar het Me disch Centrum Leeuwarden. 9.15 uur. Awa wacht hen bij het Leeuwarder ziekenhuis op en gaat mee naar binnen. Woensdag 11 augustus 13.00 Hennie gaat op woensdag met haar dochter naar het poli tiebureau. Daar vertelt Laura haar moeder en de recher cheurs voor het eerst wat er is gebeurd, 's Nachts slaapt ze bij haar zus, want ze durft niet thuis te zijn omdat ze bang is voor Awa. Vrijdag 12 augustus De oudere broer van Awa hoort wat er is gebeurd. Hij vindt Awa op straat in Leeuwarden en brengt hem bij de politie. 13.05. Awa wordt aangehou den. (advertentie) (advertentie) VanTilPffi^ Verrassend zijn de vele gedaantes van Poliform. Ontwerper Paolo Piva creëerde met de Ares zijn ideale slaapmeubel. De hoofdeindpanelen in zadelleer vormen met de ombouw in lak of hout een sfeervolle combinatie. De bergvlakken zijn in bijpassende uitvoering leverbaar. Ons adres: Openingstijden: Noorderkade 1038 Ma-Di-Wo 9.30-17.30 ui 1823 CJ Alkmaar Do-Vr: 9.30-21.00 uur Teleloon (072) 5112760 Za: 9 30-17.30 uur Volg de borden Zondags gesloten Q Eigen pt DESIGNCENTRUM door Jelle Boonstra zwolle - De 29-jarige D. (29) uit Zwolle schreef in 2001 mis daadgeschiedenis toen hij voor twintig miljoen euro aan dia manten roofde bij de Amster damse diamantair waar hij werkte. Hij stopte ze simpelweg in een magnetrondoos en liep ermee naar buiten. Gisteren stond Dennis opnieuw voor de rechter. De buit op zijn mis daadpad bleek inmiddels wel van lager allooi: 560 liter diesel. De werkloze Dennis zat het af gelopen voorjaar krap bij kas en besloot de brandstof voor z'n dieselauto goedkoop af te tap pen. Dat deed hij op 2 mei 's nachts bij een vrachtwagenbe- drijf in Ommen. Hij had er een paar fikse stalen vaten en een slang voor ge kocht. De brandstof haalde hij uit vrachtwagentanks. Hij werd bij zijn daad echter betrapt door de politie, die alles in be slag nam. Officier van justitie M. Kappey- ne van de Coppello toonde zich voor de Zwolse rechtbank op recht verbaasd dat Dennis zes tien dagen later op dezelfde manier tegen de lamp liep, dit maal in Kampen. Dennis had geleerd van z'n fout in Ommen en een professionele pomp aangeschaft, zodat het aftappen een stuk sneller ging. Het kon niet anders of het ge ruchtmakende verleden van de verdachte werd ook nog opge rakeld. „Het is allemaal een beetje minder geworden met u, hè?", vroeg politierechter M.B. Werkhoven. „Hoewel: als je olie samenperst en een paar dui zend jaar laat staan komen er ook diamanten van." „Nee, hoor", corrigeerde Dennis: „Dat is zo met koolstof." De diamantenrover zit ronduit op zwart zaad. Hoewel een deel van de miljoenenbuit nooit is teruggevonden, moest de thuis wonende Dennis naar eigen zeggen door z'n moeder uit de financiële put worden gehol pen. Weliswaar is er een speelfilm over z'n brutale roof in de maak, maar daarvan zal Dennis geen cent zien. De producenten baseren hun film 'op kranten verhalen' en niet op het levens verhaal dat Dennis twee jaar geleden liet uitbrengen. Het kwam hem dus slecht uit dat het vrachtwagenbedrijf in Om men bijna 450 euro van hem wil zien, omdat de leeggetapte truck de volgende dag vijf uren stilstond voor de gekraakte tankdop was vervangen. Hoe wel de officier van justitie er niets van geloofde dat Dennis alle diesel voor zijn eigen stadsautootje nodig had ('Ik weet vanuit mijn beroepsprak tijk dat het goede handel is') kon hij dat in de rechtszaal niet hard maken. Dennis kwam er vanaf met een taakstraf van tachtig uur en een maand voorwaardelijke celstraf - uit te zitten als hij binnen twee jaar toch weer in de fout gaat. De reclassering is pessimis tisch over de toekomst van Dennis. „Hij heeft een gebrek aan probleembesef en wil zich niet laten behandelen," zeggen de rapporteurs. Ze vrezen dat ze Dennis nog terug zullen zien.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 3