Modewereld ontdekt moslima GESPREK VAN DE DAG Britse leger gaat na 40 jaar iets anders eten Vriesdrogen: de ecologisc verantwoorde uitvaart 'Op zoek in de rekken bij M&J Geen achterkamertjeshandel meer Zijn eigen vedette DAGELIJKS LEVEN NOU, DE- sex ME-T JOU IT IM ELK GEVaL PIK IN ORDE .pat Scheelt EEAI HOOR GEZE-urJ'. MENSELIJK De Britse strijdkrachten beleven een van de belangrijkste hervor mingen sinds tijden. Het menu van de Britse soldaat wordt gewij zigd. Zware runderstoofpot, nier vetpudding en biscuit hebben de Britse militair zeker veertig jaar op gang gehouden, maar het regent al geruime tijd klachten, vooral over het veronderstelde feit dat Amerikaanse militairen lekkerder zouden eten. Het Britse ministerie van defensie heeft daarom volgens The Guardi an toegegeven aan 'een buiten landse invasie' op het menu. Pas ta, kip met een Indiaas tintje en zelfs vegetarische maaltijden en vlees dat aan islamitische voor schriften voldoet, gaan rond in de legers van Hare Majesteit. De omwenteling is nog in een ex perimenteel stadium. Behouden den kunnen nog steeds aan hun traditionele kost komen. De mili taire voedselbereiding richt zich vooral op praktische zaken zoals lange houdbaarheid, en niet op smaak. De oude porties zijn nog tot in 2008 voorradig. Inmiddels zijn al 60.000 nieuwe maaltijden ver spreid met het verzoek aan de sol daat om zijn mening na con sumptie kenbaar te maken aan het culinaire opperbevel. De nieuwe maaltijden worden be reid om zeker drie jaar goed te blijven in wat voor klimaat dan ook. Ze moeten beter smaken dan de oude versies en er is voor het eerst variatie. Het ontbijt blijft echter vrijwel on gewijzigd. De bonen en worstjes blijven, maar de havermoutsub- stantie wordt vervangen door cornflakes. De blikjes ossenstaart soep voor de lunch verdwijnen, samen met de droge biscuit en pasteitjes die de soep vergezellen. Daarvoor in de plaats komt pasta met kip. De Britse stoofpot en de pudding voor de avond gaan na ruim veertig jaar ten onder. De soldaten krijgen volgens de plan nen straks vooral lamsvlees en de puddingen worden vervangen door gedroogde perziken of abri kozen. Alles wordt zoals gebruikelijk naar het front gestuurd in goei de verpakkingen die eens eenvoudige bereiding mc maken. Het Britse ministerie van heeft nog geen plannen e we Amerikaanse vinding passen. De militair altijd strevende Verenigde Stat< ben porties ontwikkeld di voudig kunnen worden kl stoomd in de urine van d daat. Dan hoeft die mindj mee te sjouwen naar dew ANP Een Japans pretpark laat ongeveer 88.000 PLUCHEN DIEREN terug roepen na de vondst van een NAALD in een van de knuffelbeesten. Een bezoekster van het park trof het scherpe voorwerp van bijna zeven centimeter aan in een teddybeer die zij had gewonnen. Universal Studios Japan, een kopie van het Holly- wood-filmpark, gaat bezoekers in krantenadvertenties oproepen de dieren voor inspectie terug te stu ren. Volgens een woordvoerder van Universal in Osaka raakte nog nie mand gewond. De naald is mogelijk afkomstig uit de Chinese fabriek waar het speelgoed is gemaakt. Me dewerkers van het pretpark troffen in vijf knuffels uit de voorraad delen van naalden aan. Oud-politica RIA BECKERS uit Wa- denoijen is benoemd tot officier in de Orde van Oranje-Nassau. Zij heeft de koninklijke onderscheiding gistermiddag ontvangen uit handen van minister Veerman (landbouw). Beckers kreeg het lintje voor haar 'voorbeeldige inzet voor een betere en schonere samenleving en maat schappelijke betrokkenheid'..Zij nam gisteren afscheid als voorzitter van de stichting NATUUR EN MI LIEU. Beckers was van 1977 tot 1993 lid van de Tweede Kamer, eerst voor de PPR en later voor GroenLinks. In de jaren tachtig ver wierf zij landelijke bekendheid als milieubeschermster. Vanaf 1994 was zij voorzitter van Natuur en Mi lieu. NEDERLANDSE en DUITSE kinderen krijgen met gemiddeld 2,70 euro per week het minste ZAKGELD in Europa. De portemonnee van Franse kinderen wordt het meest gevuld met 6 euro zak geld per week. Wel krijgen relatief veel Nederlandse kinderen een zakcentje: iets minder dan tweederde krijgt elke week geld van hun ouders. In Duitsland is dat nog hoger met 85 procent, maar in Italië krijgt slechts 19 procent van de kinderen zakgeld. Dat blijkt uit onder zoek van batterijenfabrikant Duracell naar het speelgoedgedrag van negen honderd kinderen van vijf tot tien jaar in negen Europese landen. Daaruit blijkt ook dat Nederlandse kinderen in decem ber minder worden verwend dan de meeste leeftijdgenoten elders in Europa. Uit het onderzoek bleek dat ruim twee derde van de Nederlandse jongens en meisjes het geld dat ze voor hun verjaar dag of op een feestdag krijgen, sparen. Soms duurt het maanden, voordat ze het uitgeven. Meestal besteden ze het spaargeld aan speelgoed. Foto: AP Het MONUMENT ter nagedachtenis aan prinses DIANA in het Londense Hyde Park is gisteren opnieuw open gesteld voor het publiek. De toegang tot de fontein in de vorm van een lange ovale waterloop is nog wel be perkt. Het monument werd korte tijd na de officiële opening begin juli gesloten omdat drie mensen ge wond raakten toen ze uitgleden op de GLADDE STEEN onder het zacht stromende water. De ontwerper van de fontein wilde dat bezoekers, vooral kinderen, in het water konden spelen. Maar volgens de nieuwe re gels is alleen zittend pootjebaden nog toegestaan. Foto: EPA Omdat hij zijn CAVIA wilde zoeken, lieten minstens twee hoogbejaarde Arnhemse vrouwen deze week een onbekende man binnen. Toen hij zonder cavia vertrok, waren zij hun PORTEMONNEE kwijt. De Arnhem se politie heeft deze week twee ver gelijkbare aangiften binnengekre gen. Een goedverzorgde man belde bij de vrouwen aan en vertelde dat zijn cavia was weggelopen. Hij meende dat hij het beestje in hun flat had zien verdwijnen en vroeg of hij even mocht kijken. Beide vrou wen hielpen nog mee met zoeken, maar bleken achteraf bestolen. Claude Sergent Je moetje naaste liefhebben; de anderen zijn te ver Nederland staat aan de vooravond van een echte mijlpaal. Aanstaande donderdag verschijnt het 2500STE Nederlandstalige nummer van de BOUQUET-REEKS. De immer van romantiek druipende Bouquetjes verschijnen sinds 1975 in het Ne derlands, in een frequentie van acht per vier weken. Jaarlijks vliegen er miljoenen over de vaderlandse toon banken. Ons land was destijds het eerste in Europa waar de gemakke lijk leesbare pennenvruchten van de diverse auteurs op de markt kwa men. Uitgever Harlequin van de Bouquets werd in 1949 in Canada opgericht. Het hoofdkantoor zit nog altijd in Toronto. Daar gaan alle ma nuscripten heen, een kantoor uit Amsterdam kiest daaruit de voor het Nederlandse taalgebied geschikte verhalen om te vertalen. Het 2500ste Nederlandse boekje heeft als passende titel 'Een onvergetelijk moment' en werd geschreven door Margaret Way uit Australië. Janke Ouwehand heeft het 2500ste num mer vertaald. Vaak zijn ze aangewezen op een omajurk of moeten ze een split dichtnaaien. Maar voor moderne moslima's die aan de geloofscode willen voldoen, zijn er nu ook hippe winkels. Een oudere Nederlandse vrouw wendt zich tot de Nijmeegse ver koopster in rok tot de enkels en met een hoofddoek op. „Ik zoek een jurk, zonder taille, die lekker loshangt", zegt ze, terwijl ze ter hoogte van haar middel aan haar jurk trekt. Niet alleen moslima's, ook Nederlandse vrouwen die wij de, bedekte kleding of grote ma ten zoeken, vinden hun weg naar speciale winkels met moslimmode. In steeds meer plaatsen worden dergelijke winkels geopend en dat is geen toeval, meent Bert Kei zer van Cap Gemini Ernst Young die on derzoek doet in de modebranche. „Los van de hoofddoek, waar veel discus sie over is, raakt moslimkleding hier meer geac cepteerd. Ne derlandse meis jes vinden het niet meer erg als hun vrien din in mos limkleding loopt en mos lims zelf wil- I len er vooral de laatste twee jaar hun identiteit mee onderstrepen. Tot nu toe was het ach terkamertjes- handel of een broer ging naar Turkije of Marok ko en nam kle ding voor zijn moeder en zus sen mee. Intus sen zit er in Ne derland sub stantiële groei in allochtone star ters, ook in kle- ding." Tekbir, heet de moslimmode winkel in Nijme gen. „In Turkije is Tekbir een duur en gewild merk", zegt ver- Jf koopster Mine Sisman, zelf naar wester se nor men gekleed.Alle ministersvrou wen lopen er in." De collectie van Tekbir is in 1982 in Turkije ont wikkeld door Cafer Karaduman, die modebewuste vrouwen meer keuze wilde geven dan vormloze jasjurken. Intussen is het de grootste producent van kleding voor islamitische vrouwen. „Geschikte truitjes zijn in Neder land makkelijk te vinden", zegt Mine. „Maar rokken bijna niet. Mijn moeder lost het op door een split dicht te naaien of tijdens va kantie in Turkije kleding in te slaan." Maar 's zomers is daar meestal nog geen kleding voor de winter te koop. In Nederland wonen meer dan 900.000 moslims, zo'n zes procent van de bevolking. „We vermoeden dat hier een enorme markt ligt", zegt Paul te Grotenhuis van modebranche-organi satie Mitex. Vooral in het westen van ons land zijn al diverse winkels met mode volgens islami tische voorschriften. Over die voor schriften verschil- y? len de meningen wel. Bij Hadjar Fashion, een winkel in Wa- geningen, hangen volop broekpakken, maar menig moslim meent dat een vrouw geen broek mag dra gen. „In ieder ge val niet buitens huis", stelt Aboe Am ar van kleding- webwinkel Mecca-store. „Daarin komen de vormen van de vrouw beter uit en dat kan de lusten van de man op wekken." Esmé, ver koopster bij Had jar Fashion: „We dragen zelf ook al tijd broeken. Eerst hadden we niet eens rokken in on ze winkel hangen." Haar collega Noer: „Een lange rok is gewoon niet prak tisch. Ga er maar eens in fietsen." Wilma de Cort Wanneer zag u voor het laatst een badmintonwed- strijd? Of roeien lichte vier? Of dameshockey? Hand- boogschieten? Vlinderslag zwemmen? Reken de afge lopen week nou even niet mee, dan moet u toch diep in uw geheugen graven. Misschien staat uw geheugen pas stil bij de Olympi sche Spelen van vier jaar geleden. En in de tussenlig gende periode hebt u geen van die evenementen ooit aanschouwd. Noch live noch op de televisie. Hebt u geen sport gezien de afgelopen week? Dan toch uw broer of uw buurvrouw. Want ergens moeten de meer dan een miljoen kijkers vandaan komen die donder dag naar de finale badminton dames gekeken heb ben. En de twee miljoen die woensdag de finale hon derd meter vrije slag heren zagen. En de drie miljoen die zondag naar de finale honderd meter schoolslag dames keken. Het gaat er mij niet om die sporten te ridiculiseren. De buitenspelregel bij voetbal is vreemder dan welk reglement van welke sport dan ook. Inclusief mono poly en het malle snelwandelen: beide benen aan de grond'. Mijn punt is dat we met zijn allen hebben af gesproken om eens in de vier jaar naar zaken te kij ken die ons geen snars interesseren. Hoe komt dat? In 1973 besloot Eddie Merckx niet te starten in de Tour de France. „Slecht nieuws voor u", zeiden de journalisten tegen Tourbaas Lévitan. Deze antwoord de: Messieursle Tour de France est son propre ve dette". De Tour is zijn eigen ster. Met andere woor den: sterren als meneer Merckx hebben wij in onze wedstrijd helemaal niet nodig. Dat geldt natuurlijk in veel sterkere mate voor de Olympische Spelen. Dat wielrennen is nog een overzichtelijke sport, we hebben er onderhand allemaal wel een beetje ver stand van. Maar bij de Spelen kijken we naar wed strijden terwijl we de spelregels niet eens kennen. Een christen die nu niet nadruk kelijk voor begraven kiest, heeft straks geen keuze meer. Met dat schrikbeeld voor ogen opent de Enschedese christelijke begrafe nisonderneming Op Doorreis de 'aanval' op de jongste ontwikke ling in uitvaartland, het vriesdro gen. Begraven wordt steeds moeilijker en duurder, daarover zijn ze het in de uitvaartwereld wel eens. Sterker nog, zegt Wim de Wit van Op Doorreis, wie als christen zijn zaakjes nu niet regelt, loopt het ri sico helemaal niet te kunnen wor den begraven. De Enschedese begrafenisonder neming verwacht dat met name het vriesdrogen een grote vlucht zal nemen. De revolutionaire techniek, ontwikkeld in Zweden, legt geen beslag op grond en is milieuvriendelijker dan cremeren. „De ecologisch verantwoorde uit vaart", wordt het in vakmedia al genoemd. Bij vriesdrogen - iets anders dan het in Amerika populaire invrie zen - wordt het stoffelijk over schot ondergedompeld in vloei bare stikstof. Bij minus 180 gra den wordt het lichaam broos en vervolgens door ultrasoon geluid uit elkaar getrild. Als vervolgens alle water aan de overblijvende deeltjes wordt onttrokken, blijft er zo'n dertig procent vaste stof over, die kan worden beg verbrand. De Wit verwacht dat heti ger dan drie jaar zal dure1 techniek in Nederland zar aangeboden. Een uitvaai neming als Yarden heeft c langstelling getoond. d Voor De Wit ('Ik kies voo ven, zoals de bijbel dat v van belang zijn geloofsge te waarschuwen voor er geen keuze meer is. „Ikh de kerken zich tijdig uit! over de ethische aspectei vriesdrogen. Er is vanuit veel over deze materie te Maar het lijkt wel of chrii Nederland slaapt." Weet u hoe bij de schoolslag een keer puntgenomen moet worden? Yuko, wasa ari, nippon, mee be kend? Natuurlijk niet. Maar we kijken omdat de Spelen al jaren zijn eigen vedette is. Wij willen de sport niet zien, we willen de vedette zien. Vooral als er een m medaille te winnen is door ie- i j mand die hetzelfde paspoort heeft als wij. Wij houden hele maal niet van handboogschieten en niet van wisselslag, wij hou- i den van medailles zoals Dago- bert Duck van gouden munten. t En onze vedette heeft twee weken I lang een zwembad vol in de aan- I bieding. Esmé en Noer van Hadjar Fashion in Wageningen zijn bekeerde moslima's. Esmé: „Toen ik twee jaar geleden moslim werd en mijn hele kast moest veranderen, merkte ik hoe moeilijk het is aan geschikte kleding te komen. Wij voldoen met onze winkel aan de islamitische voorschriften, maar verkopen moderne, Europese kle ding die we importeren via België. In België en Frankrijk vind je in bepaalde wijken op bijna iedere straathoek winkels met moslim kleding." In Nederland zoeken veel jonge moslima's hun outfit bij de H&M, waar ze in rekken en bakken speuren naar bedekte, lange kle ding. Of ze kopen er gewoon een strakke broek of een shirt met korte mouwen, en onderstrepen hun identiteit slechts met een hoofddoek. Wat oudere moslim vrouwen gaan naar het wat be- daagdere M&S Mode. Weer anderen bestellen kleding in Canada of de Verenigde Staten, maai- kampen dan met hoge ver zendkosten en het is nog maar af wachten of je krijgt wat je hebt besteld. Zelf kleding maken is een alternatief. „Er zijn moslimvrou wen die met zelfgemaakte kleding rondtrekken en bepaalde bijeen komsten bezoeken", zegt Amina Sebbar van Anisa, een stichting voor Nederlands sprekende mos limvrouwen en uitgever van een modeblad. Vooral Marokkaanse meisjes zijn creatief, zegt ze. „Ze voldoen aan de regels, maar wel op een leuke manier." De meningen verschillen volgens Sebbar of een moslimvrouw zich met mode mag bezighouden. Zelf ziet ze er geen kwaad in. „Als meisjes meedoen aan de mode wil dat nog niet zeggen dat ze een strakke broek en korte truitjes moeten dragen. Mijn twe ters dragen geen hoofddi lopen ook niet met blote in een naveltruitje." Hadjar Fashion mikt op e sencategorie van moslim „Vrouwen die niet met hi chaam pronken maar oo grote tent aan willen trek j! zegt Noer. Ze vindt dat ei misverstanden bestaan o dekte kleding. „Het heeft maken met dat je jezelf n vindt, schaamt of dat het van je man. Het is een voorschrift, beschreven i ran en in vele uitlegboek uit een respect voor jezel ander laat je je lichaam e 3 liteit geen rol spelen in hi ;j ke leven. Het gaat over st eenvoud en dat je bijvoot geen jaloezie wilt opwekl andere vrouwen. Maar d( hoeft niet lelijk te zijn." Moslima's gekleed volgens de voorschriften én de laatste mode. Foto's: GPD/Do Visser

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 2