KUNST CULTUUR Uitmarkt krijgt demonstratief karakter 'In eigen land ben ik niet: meer dan een randfiguur. Bestseller van Khouri herdrukt met excuses Jan Steens bij elkaar op Schipli Lopez presenteert Querido komt met 'Oer-Oero zaterdag 21 AUGUSTUS 2Q Luciano Pavarotti. Foto: Reuters/Christian Charisius Pavarotti denkt na over doorgaan hamburg - De Italiaanse tenor Luciano Pavarotti, die eerder heeft gezegd dat hij eind vol gend jaar wil stoppen, over weegt toch door te gaan met zingen. „Op dit moment ben ik nog vastbesloten te stoppen, maar aan het einde van mijn af- scheidstoumee zal ik er op nieuw over nadenken", zo liet de maestro in Hamburg weten. Pavarotti geeft vanavond in de Duitse havenstad een van de 35 concerten in het kader van zijn afscheidstournee. Die duurt tot 12 oktober 2005, de dag dat hij 70 jaar wordt. Zweedse kunstkoe ontvoerd Stockholm - Een groepering genaamd de Militante Graffiti Artiesten heeft in Stockholm een koe van glasvezel ontvoerd die deel uitmaakte van de rond reizende expositie Cow Parade. Ze dreigen haar 'op te offeren' als de andere honderd kunst werken niet voor 23 augustus worden weggehaald. De groep eist in een video-opname dat de koeien tot 'non-kunst' wor den verklaard. Op de video is een bontgekleurde koe te zien, ogenschijnlijk ongedeerd. De gijzelaar staat tussen twee ge maskerde 'militieleden', die boormachines vasthouden als of het machinegeweren zijn. Een woordvoerster van de Cow Parade acht de dreigementen 'heel serieus en verontrustend', maar zei niet of de organisatie zich door het ultimatum laat koeioneren. Borsato-fans gaan langs de deuren alkmaar - Fans uit het hele land doen verwoede pogingen kaarten te krijgen voor het gra tis concert dat Marco Borsato op 9 oktober in Alkmaar geeft. Alleen inwoners van Alkmaar krijgen kaarten toegestuurd. Borsato geeft het gratis concert in verband met het 750-jarig bestaan van zijn geboortestad. De teleurgestelde aanhang van de zanger heeft het plan opge vat lukraak bij woningen aan te bellen met de vraag of er van de gratis kaartjes gebruik wordt gemaakt. den haag/gpd - Uitgeverij Are na gaat de bestseller "Verboden liefde' (Forbidden love) van Norma Khouri herdrukken met een speciaal voorwoord waarin de auteur haar excuses aan biedt aan de lezer. Khouri be tuigt spijt voor het feit dat ze het verhaal over eerwraak in Jordanië als waar gebeurd voor schotelde. Van Verboden lief de' zijn in Nederland meer dan 30.000 exemplaren verkocht. Khouri gaf deze week in een tv- interview toe dat ze delen van het verhaal heeft verzonnen. Volgens Khouri heeft ze vanaf haar geboorte in Jordanië ge woond waar ze rond haar twin tigste een kapsalon runde met het islamitische meisje Dalia. Dat land ontvluchtte ze nadat Dalia's vader zijn dochter, die een verhouding had met een christelijke legerofficier, met twaalf messteken had gedood. Uit onderzoek bleek echter dat Khouri al sinds haar derde in Chicago woonde, met een Amerikaanse Griek is getrouwd en dat zij in de jaren negentig verschillende huizen hebben gekocht en verkocht in de VS. Khouri kreeg op basis van haar boek politiek asiel in Australië. Bij uitgeverij Random House in Australië is Khouri nu persona non grata. De uitgever heeft Forbidden love', waarvan in Australië 200.000 exemplaren zijn verkocht, uit de handel ge nomen. Random House zal haar tweede boek 'A matter of honour' (Nooit meer vluchten) niet uitgeven. In de najaarsprospectus van Arena wordt 'Nooit meer vluch ten' gepresenteerd als een in november te verschijnen boek, waarin Khouri verslag doet van haar ervaringen sinds haar 'vlucht' uit Jordanië. De auteur zou tegen die tijd Nederland bezoeken. De uitgever twijfelt of het boek in de handel komt. schiphol/anp - Ter geleg van een nieuwe tentoon van Jan Steen op Schiph< het Rijksmuseum alle r in Nederland die Jan Ste ten, uitgenodigd voor eei jfc bezichtiging maandag, [pg foongidsen heeft het mje> ongeveer twintig mensi R vonden die Jan Steen Daarvan hebben er twa gezegd maandag naar Steen-ontmoeting op he veld te komen. Aanvankelijk vond het seum pakweg zestig m< Nederland met de Steen. „Maar veel mens ken Johan te heten", aid woordvoerster van het um. Mensen die officieel heten, maar als Jan door ven gaan, zijn ook w „Daar doen we niet n over." De oudste Jan Sti zei te komen, is gebo 1917. De jongste stamt ui De dependance van hei museum op de luchthav senteert van 24 augustus D met 21 december de te stelling 'Jan Steen. Dutcl the Golden Age'. Op de tie zijn acht werken van roemde schilder te zien. Miami - Latin-superster Jennifer Lopez poseert hier met een MTV Video Music Award, een maanmannetje, ter promotie van de prijzenparade die op 29 augustus wordt gehou den in Miami, Florida. Lopez is een van de presentatoren van de Amerikaanse Video Music Awards show. Ook Gwyneth Paltrow, Hilary Duff en Will Smith zullen op komen dra ven om enkele van de felbegeerde beeldjes uit te reiken. Foto: Reuters/Matthias Clamer den haag - Uitgeverij publiceert in novembi facsimile-uitgave van hel1 c geschreven origineel vai oeg' van Hella Haass jn boekje zal tevens het op n vatten waarop de inmid gelauwerde schrijfster hi ;t roemde novelle baseerd 'Oeroeg' brak Haasse ii door. In november krijgi handen van koningin Be L Prijs der Nederlandse Lel l Kunstwereld protesteert tegen bezuiniging van 19 miljoen Amsterdam - De Uitmarkt in Amsterdam, dé opening van het nieuwe culturele seizoen die dit jaar het weekeinde van 27 augustus wordt gehouden, krijgt volgende week zondag een demonstratief karakter. De kunstwereld loopt te hoop tegen de bezuiniging van 19 miljoen euro. Bij die bezuini ging komt onder meer nog het verdwijnen van de ID-banen, de voormalige Melkertbanen, hetgeen vooral kleine kunstin stellingen treft. De Nederlandse toonkunste- naarsbond, de kunstenbond FNV KIEM, de lobbyclub Kun sten '92, de Federatie van Kun stenaarsverenigingen en de Werkgevers in de cultuursector hebben inmiddels zelfs het sa menwerkingsverband 'Zuinig op kunst' gevormd. Ze willen zich zondag duidelijk laten ho ren. „Louis Andriessen schrijft een lied dat dit vermaledijde voornemen aan de kaak stelt", kondigt het samenwerkingsver band aan. Het zoekt nog naar musici en zangers die het pro testlied willen uitvoeren. Ook de Dogtroep zal zondag tij dens de Uitmarkt demonstre ren. Het gezelschap dreigt te verdwijnen als de bezuinigin gen doorgaan. Voor de Cultuur notaperiode 2005-2008 be draagt de door de Raad voor Cultuur voorgestelde korting voor Dogtroep 70 procent. Volgt staatssecretaris Medy van der Laan van cultuur dit advies op, dan betekent dit het einde van Dogtroep en daarmee van grootschalig beeldend locatie theater in Nederland. Paul Wïtteman leidt tijdens de Uitmarkt een debat over de ge volgen van de diverse maatre gelen, met onder anderen Ar nold Heertje en Kamerleden. Popheldin Patti Smith exposeert in Boijmans DE ZEVENDE HEMEL Welke film zou iedereen gezien moeten hebben? Wat is het mooiste boek ooit geschreven? Welke muziek weet telkens weer te ontroeren? Wat is het mooiste kunstwerk aller tijden? Kortom: waarmee is Hans van de Bunte, van de Museumgroep Leiden, het samenwerkingsver band van de zes grootste musea in Leiden, in de ze vende hemel? Beste cd? „'The Awakening' van The Ah mad Jamahl Trio, uit 1997. Ik vind het erg prettig om daar naar te luisteren en mezelf in een bepaalde sfeer te brengen, of te houden. Dan bedoel ik niet een rustige, maar een ac tieve toestand. Dynamisch. Deze live-cd zit vol passie, is expressief, creatief en sophisti cated. Vergelijk het met een goede single malt op de tong. De cd heeft ook een bepaalde snelheid die ik in andere mu ziek niet zo snel terugvind. Met een minimum aan instru menten en vakmanschap is heel goed mooie muziek te maken. Voor mij geen compu termuziek, een live-cd is het best." Beste boek? „'Nooit meer slapen' van W.F .Hermans. Humoristisch in zijn triestheid. Tijdloos. Ik heb het boek voor het laatst een jaar of vijftien geleden gelezen, maar het staat me nog steeds bij. Ik studeerde in die tijd bio logie, ook een bètastudie, net als de hoofdpersoon in het boek, Alfred. 'Nooit meer sla pen' gaat over de zoektocht, het wetenschappelijke proces, de ontdekkingsreis naar 'het weten', gedoemd om te mis lukken. De mens die met veel pijn en moeite door het leven ploetert, om nooit zijn doel te bereiken. De zucht naar ken nis, erkenning. Het verhaal is vanuit het perspectief van één persoon geschreven, daardoor wordt het heel klein." Beste Film? 'Betty Blue' van Jean Jacques Beineix, uit 1986. Ik heb hem wel een keer of tien gezien. Een mooie, eerlijke film met een zeer sensuele Béatric Dal- Ie. Prachtige filmische beel den, kleurrijk en sfeervol. Ik vind dat de beelden in een film visueel aantrekkelijk moet zijn. Als je er stills van zou maken, zou het mooie foto's moeten opleveren. Je kunt in verschil lende stemmingen naar deze film kijken, dronken, depres sief of vrolijk: er zitten veel ver schillende verhaallijnen in, die je er uit kunt pikken." Beste kunstwerk? „Moeilijk, ik kan wat dat be treft niet kiezen uit twee. Een daarvan bestaat niet meer, het Weather Project van Olafur Eliasson in het Tate Modern. Toen ik dat vorig jaar zag dacht ik: daarom werk ik in de museale wereld. Heel prikke lend. Iedereen in het publiek reageerde er op, door er lig gend naar te kijken, te staan, te wijzen of gewoon stil te zijn... Dat was mooi, met z'n allen te gelijk reageren. Toch wel twee- driehonderd mensen die el kaar niet kennen en er tegelij kertijd een beleving aan over houden. Het kunstwerk be stond uit een spiegelend pla fond, met een halve zon daar tegen aan, die onder leek te gaan. De zon bestond uit lam pen, die een geelachtig, mono- chromatisch licht uitzonden. Verder was de hele hal, die hoog en groot is, gehuld in een soort mist. Er heerste een sfeer van: wat is dit? Ik kies ook voor de boeddhabeelden in de Bay- on Tempel. Cambodja, in de Angkor- regio. De gezichten van Avalokiteshvara. In mijn ogen liggen kunst en religie - vanuit een multiculturele in valshoek-dicht tegen elkaar aan. Symboliek, geloof, gevoel en rust op een wereldwijde schaal uiten zich unaniem via een kunstzinnig medium. Al deze elementen zijn aanwezig in de gelaatsuitdrukking van de Cambodjaanse boeddha beelden, met als hoogtepunt de Bayongroep. Stilistisch ver smelten hier drie vormen tot de - in mijn ogen - meest per fect gelaatsuitdrukking: India se, Chinese en Indonesische invloeden. Het vakmanschap van de kunstenaar is hiervoor een voorwaarde." tekst: Herman Joustra foto: Hielco Kuipers door Louis Du Moulin Rotterdam - Patti Smith heeft het weer op haar heupen. Na dat de 'hogepriesteres van de punkrock' dit voorjaar de radio stilte nogal heftig had verbro ken met haar negende studio album 'trampin" is ze als een jonge hond gaan toeren. Tege lijkertijd manifesteert ze zich opnieuw als beeldend kunste nares met de overzichtsten toonstelling 'Strange Messen ger', die vanaf vandaag in Mu seum Boijmans Van Beuningen in Rotterdam is te zien. Hoop op een betere wereld is onver minderd haar brandstof. „Ik heb nog steeds dezelfde energie en strijdlust als toen ik zestien was", aldus de stoere stem van 'alternatief Amerika'. Of ze nou zingt of tekent, Patti Smith (1946) probeert wel op eigen wijze de actualiteit te vangen. Vandaar dat, tussen de ruim zestig werkstukken, een fascinerende zeefdruk gewijd is aan Ground Zero in New York. En op haar album 'trampin" het aangrijpende 'Radio Bag dad', waarin ze vanuit het per spectief van een Iraakse moe der de doffe ellende in de 'wieg van de beschaving' beschrijft. Dergelijke boodschappen ge ven vooral aan dat de huidige Patti Smith nog geen spat ver schilt van de jeugdige hemelbe- stormster die zich eind jaren zestig ook al zo graag in meer dere disciplines wenste te ui ten. .Albert Schweitzer, de Dalai Lama, andere spirituele leiders, vanaf mijn jongste jaren ben ik al aangetrokken door mensen die een grote positieve invloed op andere mensen heb ben. Altijd heb ik voor mijzelf ook zo'n rol gewild," aldus het idealistische multi-talent. Schilderen en tekenen heeft ze altijd het liefst gedaan, maar als dichteres kwam ze in New York al snel makkelijker aan haar da gelijks brood. Waarna de rock- 'n-roll zich min of meer als van zelf aandiende: ze vond het voordragen van haar poëzie maar een dooie boel, dus no digde ze een gitarist (Lenny Kaye, nog altijd haar begelei der) uit ter verlevendiging. Die stap leidde in 1972 tot de vor ming van The Patti Smith Group, die drie jaar later op de plaat baanbrekend zou debute ren met het album 'Horses'. De frontvrouw werd prompt een pophejdin. „Met mijn dichtwerk wilde ik het niveau van de rock-'n-roll opkrikken", zegt Smith. „Daarnaast wilden we de glamour er af halen. De muziek uit de handen rukken van de grote maatschappijen." De angst om ingekapseld te worden en de drang naar een normaal gezinsleven deden haar in 1979 besluiten te stop pen als muzikante. Pas acht jaar later krijgt de wereld weer iets van haar te horen in de vorm van de teleurstellende langspeler 'Dream Of Life'. Haar echte comeback aan het popfront vindt plaats in 1996 met het album 'Gone Again', op een moment dat menigeen haar al voorgoed heeft afge schreven, zeker ook vanwege het verlies van zowel haar man als haar broer Todd. Als ze, aangemoedigd door onder an deren Bob Dylan, Bruce Spring steen en Michael Stipe, een maal de drempel van de bui tendeur heeft genomen trekt Patti Smith weer als vanouds van leer. Ten tijde van haar al bum 'Gung Ho' (2000) komt ze geregeld op haar felst terug op de historische misstap van Amerika genaamd Vietnam. Ze zet zich in de strijd om een nieuwe president ook in voor de 'derde partij' ofwel Ralph Nader, voor haar de man die als geen ander zich uit de naad werkt voor een rechtvaardiger maatschappij. „Maar verder dring ik mijn mening niet meer op." Haar invloed, weet Smith, is beperkt. „In eigen land ben ik niet meer dan een randfiguur met voornamelijk afwijkende meningen. Ik mag dan ook blij zijn dat er elders, zoals in Euro pa, veel beter naar mijn bood schappen wordt geluisterd." Ofschoon ze zich wil vernieuwen beseft ze m; j goed dat ze in dat opz iti lang niet meer voorop „Met een heleboel ontw 0 gen heb ik helemaal nii bijvoorbeeld, ik kan e )r zelden iets mee, omdat i )r meer gaat om kritische mentaren op wat er in d schappij gebeurt, ma stompzinnige macho- Hiphop komt vrijwel tend aan bij jongelui, je afvragen of die wel zo zijn met al die vuilspuite Patti Smith de rockdichl it Patti Smith de beeldenfei stenares zijn natuurlijk dezelfde. „Zoals ze zich muziek heel soepeitjes At lerlei genres kronkelt, weegt ze zich ook in haajg, le kunst. Het is daarom om haar werk te categori zegt curator John Smi aan de basis stond van trospectief 'Strange Mess Kenmerkend voor de van Patti Smith zijn n dunne krachtige lijnen zachte kleurgebruik, de ifer le opname van tekstfr ten. Met name haar werk, ingegeven door de e deringen in de wereld september', blijkt voer vi deloze discussies. Patti e zelf neemt daar |liever r deel. Ze was dan ook m j wezig bij het rondetafel waarmee de opening vi 'etalage' in Boijmans avond werd opgeluisterc 'Strange Messenger: Th n of Patti Smith' in Bq Van Beuningen, t/m 21

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 28