99 Doodnerveuze Ruckstuhl stijgt boven zichzelf uit Bekele volgt Koning Haile op Rea Lenders moet tot tien leren tellen ATHENE 2004 Rum, sigaren en nu ook weer honkbal ENS 2004 Ster van morgen IJzeren dame wil loon naar werken chtheffer 1 pisch record nden NBC k - iNog met eeraer 1 Amerikaanse televi- e chappij zoveel zendtijd M, eerd voor uitzendingen 't lympische Spelen. léraat NBC biedt in to- j' even verschillende ka- e en circa 1210 uur aan ee ngen. Dat is bijna drie eel als vier jaar geleden j'1 e Spelen in Sydney. Via ;rs van NBC stuurt de r. appij een slordige ze- llf ir aan televisie per dag 11 ikaanse huiskamers in. u en Fish linisfinale De Chileen Nicolas de Amerikaan Mardy den morgen om de :he titel bij het tennis. n -onnen gisteren hun ale. Massu versloeg in an Taylor Dent uit de ,t Je Staten: 7-6 (7-5) 6-1. ivan de Chileen Fer- Dnzales in 3-6 6-3 6-4. sp enin-Hardenne be- 30 finale van het vrou- looi. Zij won van de nastasia Myskina: 7-5 5e )e Belgische treft de van het duel tussen aise Amelie Mauresmo lt( Molik uit Australië. letti wandelt ;ouden plak e De Italiaan Ivano heeft gisteren het eer- Vfckgoud veroverd op de :he Spelen van Athene. Ie 20 kilometer snel- i. De Spanjaard Fran- rier Fernandez moest ij de wereldkampioen- vorig jaar in Parijs ge- emen met het zilver, klaar voor Nathan lit Australië. pt op dope n Leonidas Sampanis is p het gebruik van ver- ia( estatiebevorderende 1 De Griekse gewicht- roverde maandag bij lische Spelen van Ijjrons in de categorie igram. Hij moet de 'eren. De Indiase ge- iter Chanu ging ook iet it. In haar urine wer- e ;n van furosemide, tafdrijver, opgespoord, erd vierde in de klasse igram. Sampanis en leifjn de achtste en ne- tstieve gevallen in het effen. De Oezbeekse tster Olga Sjoekina betrapt op clenbute- laskerend middel. Ze llympia laatste bij het orea dient »t in Oe Zuid-Koreaanse heeft een protest in- )ij de Internationale iekfederatie FIG over die turner Yang Tae eeg van de jury in de Otop op het onderdeel irc imer, die uiteindelijk ia) de, kreeg van de jury- 75. Volgens een door titgegeven verklaring e juryleden ten on- i oefening van Yang g vooraf beoordeeld naximum van 9,9 in n 110,0 punten. Dat ene nt zou voor de Kore- i f ïrschil uitmaken tus- en goud dat nu in van de Amerikaan im. lanse record e, lobina Muqim Yaar re ^steren een onverge- nent in haar leven. Zij storie door als eerste Afghanistan deel te into de olympische atle- =p rijden. Aan de zijde •jarige Amerikaanse Gail Devers liep de 'n tige Yaar in het olym- lion van Athene in de Ni, e van de 100 meter. I e' naar een tijd van r was drie seconden te :h voor het bereiken van de ronde, maar bete- l een nieuw Afghaans oo door Fardau Wagenaar athene - Ze waren doodnerveus, de olympi sche debutanten van oranje die gisteren in actie kwamen in het Olympisch Stadion in Athene. Ze vroegen zich af: waar ben ik aan begonnen? Karin Ruckstuhl voelde zich mis selijk, Gert-Jan Liefers barstte bijna in tranen uit op het inloopveld. De zenuwen zaten hun prestaties niet in de weg. Liefers haalde de halve finale op de 1500 meter, meerkampster Ruckstuhl sloot de eerste dag knap af als der de. Liefers was er niet helemaal zeker van. Was hij wel door de eerste serie gekomen? Zenuw achtig dribbelde hij door de gangen van het Olympisch Stadion van televisie naar televi sie. De uitslag kwam in beeld, zijn naam stond niet in de eerste rij, niet in de tweede... Dan de opluchting. Gelukt. Hij had een heel stuk van de race voorop gelopen, maar in de laatste ronde kwamen er vijf andere lopers langs hem heen. Hij schrok: hij wilde bij de eerste vijf eindigen, want die plek gaf recht streeks toegang tot de halve finale. „Het is niet prettig om te moeten wachten op de tij den van de anderen, gelukkig is mijn tijd (3.40.10 min) goed genoeg gebleken. Ik ben echt blij dat ik door ben.'' Hij was zichzelf niet helemaal, oogde gestrest en opgewonden. „Ik heb vorig jaar de finale gelopen tijdens het WK, maar dit zijn de Olympische Spelen. Het gaat me niet om het olympisch dorp of wat dan ook, het gaat om de race. Ik ben er echt van onder de indruk." Hij schudde zijn bezwete hoofd. „Ik was zo gespannen vooraf, niet normaal. Ik zat bijna te janken." Karin Ruckstuhl was de ergste zenuwen kwijt na haar eerste onderdeel: de 100 meter hor den. Ze liep meteen naar een persoonlijk re cord: 13,44 seconden (was 13,56). De misse lijkheid verdween, de gezonde spanning bleef. De Nederlandse sprong vervolgens let terlijk boven zichzelf uit bij bet hoogspringen, 1.85 meter (was 1.74). Kogelstoten ging min der goed dan verwacht (13.37 meter). Het laatste nummer van de dag - de 200 meter - leverde haar net geen derde persoonlijk re cord op (24.59 sec). Het zijn zware dagen voor de meerkampster. Twee ochtenden achterelkaar gaat de wekker om 5.45 uur, zodat ze ruim de tijd heeft om zich voor te bereiden. Dan de hele dag die hitte, de zon op je hoofd. Ze haalde haar schouders op: „Ik koel mijn benen met ijs en als ik in de schaduw kan zitten, doe ik dat. Ik word niet duf van de warmte." Het stond prachtig op de lijst: een derde plaats na vier onderdelen. „Ik kan geen voorspellingen doen over de tweede dag, daar hou ik niet van." Vandaag moet de zevenkampster weer volop aan de bak: verspringen, speerwerpen en de afsluitende 800 meter. Speer is haar minste onderdeel. Ze ging vroeg slapen. Kenenisa Bekele viert zijn overwinning op de 10.000 meter Foto: Reuters/Gary Hershorn. athene/anp - De glimlach van Haile Gebrselassie zal nooit ver dwijnen. Winst of verlies, het maakt de Ethiopische looplegen de niet uit. Gisteravond kreeg een olympisch stadion in Athene Gebrselassie voor het laatst op de tartanbaan te zien. Op het afscheidsfeestje van de onttroonde olympisch kampi oen schitterde zijn troonopvol ger, de 22-jarige Kenenisa Beke le. Hij veroverde zijn eerste olympische titel met grote over macht. Hij kreeg een schouder klop van de man die ooit ge wend was alles te winnen. Tien jaar domineerde Haile Ge brselassie (31) de 5000 en 10.000 meters. Zeventien we reldrecords, vier wereldtitels, twee olympische titels: een gro tere loper heeft Ethiopië nooit gekend, maar die komt er wel aan. In een tijdbestek van twaalf maanden heeft Gebrselassie al les overgedragen aan zijn jonge landgenoot, niet geheel toeval lig ook een pupil van de Neder landse atletenmanager jos Her mens. De wereldtitel op de 10.000 meter ging vorig jaar in Parijs al naar Bekele, twee maanden geleden volgden bin nen acht dagen de wereldre cords op de 5000 (in Hengelo) en 10.000 meter (Ostrava). De olympische titel was het laatste pronkstuk dat moest worden doorgegeven. Dat ge beurde vrijdagavond. Bekele wachtte tot de slotronde om zijn laatste concurrent, landge noot Sihine, te lossen. Gebrse lassie keek het duel van afstand aan. Hij slaagde er, gepijnigd door problemen met een achil lespees, niet in alle medailles naar Ethiopië te brengen. De afgeloste koning eindigde als vijfde. „Ik wist dat ik de wereldrecords ooit zou moeten afstaan en wist ook dat ik ooit op grote toer nooien zou worden verslagen. En dan is het goed dat dat door een jonge landgenoot gebeurt", wist Gebrselassie al vooraf gaand aan het duel. De man met de eeuwige glim lach stapt zelf over naar de wegwedstrijden en de mara thon. Hij had liever niet in Athene gelopen. De achilles peesblessure verstoorde zijn voorbereiding volledig. „Het is dat dit de Olympische Spelen zijn anders was ik hier niet geweest." Vanuit zijn thuisland was Gebrselassie zwaar onder druk gezet om te lopen. Zelfs de president be moeide zich ermee. Zoals een goed koning betaamd heeft Gebrselassie, vader van drie dochters en al een vermo gend zakenman in zijn thuis land, zijn opvolging goed gere geld. Hij nam Kenenisa Bekele zo'n twee jaar geleden een beetje onder zijn hoede en de jonge geweldenaar kon zich rustig in zijn nieuwe rol inle ven. Bekele kwam van de cross, waar hij de afgelopen drie jaar alle wereldtitels opeiste. Vorig jaar in Hengelo liep hij voor het eerst op de baan om vervolgens in Parijs de wereldti tel op de 10.000 meter binnen te halen. „Ik ben geen vaderfi guur voor hem, ik ben zijn vriend", gaf Gebrselassie de verhouding tussen hen aan. Bekele is met een missie naar Athene gekomen. In 1980 ver overde Miruts Yifter voor Ethio pië zowel de olympische titel op de vijf als tien kilometer. Daarmee maakte die legende zijn foutje van de Olympische Spelen in Munchen (1972) goed. Yifter kwam daar niet ver der dan brons op de 10.000 me ter en werd bij terugkeer in de gevangenis gegooid. Tegen woordig in Canada levend, geldt Yifter nog steeds als een van de grote lopers uit de histo rie. Dat laatste is ook de wens van Kenenisa Bekele. Hij wil beter worden dan Yifter en Gebrse lassie. Met de olympische titel op de 10.000 meter is het begin gemaakt. Terwijl hij op de schouders ging, liep zijn voor ganger rustig uit. Cuba vereffent rekening door Mare Molenaars athene - Er resteert een sprankje hoop voor de Neder landse honkballers, maar een ontluisterende nederlaag tegen Cuba (2-9) heeft het zicht op olympisch eremetaal danig ver troebeld. Oranje kan zich in Athene geen misstap meer ver oorloven. Het lijntje naar de halve finales is niet meer dan een zijden draad. Bondscoach Robert Eenhoorn zal niet gerust zijn op de goede afloop. Zijn ploeg marcheert nog altijd niet zoals het hoort. In Cuba daarentegen vieren ze feest. Die ploeg weet zich niet alleen geplaatst voor de volgen de ronde, ze konden ook het glas heffen op de rekening die ze gisteren hebben vereffend. Cuba is het land van zwoele zo meravonden en doorgewinter de communisten, van rum en sigaren. Maar bovenal is het een land van honkballers. Kort voor vertrek naar Athene stak Fidel Castro naar goed gebruik zijn Olympische paradepaardje nog even een hart onder riem. De boodschap aan zijn oogap pels was kort maar krachtig: herover het goud en wis daar mee de schande van Sydney uit. Want in Australië, vier jaar terug, leden de Cubanen niet alleen gezichtsverlies, ze verlo ren ook hun olympische titel. De val werd destijds ingeluid door Nederland. In een ge denkwaardige wedstrijd, met een uitblinkende Kenny Brauckmiller op de werpheuvel, won Oranje met 4-2. Een histo rische prestatie, want het was de eerste nederlaag van de Cu banen op de Olympische Spe len sinds de invoering van het honkbal in 1988. Later in het toernooi verloor Cuba ook de finale, van aartsvijand Amerika nota bene. Die klap kwam hard aan. Want honkbal is dé sport in Cuba. Lange tijd was de nationale ploeg het visitekaartje van het socialistische bolwerk, een pro pagandamiddel bij uitstek in de strijd tegen het kapitalisme. Het hele eiland stond dan ook in vuur en vlam toen, lang geleden al weer, de Cubaanse amateurs de duurbetaalde profs van de Baltimore Orioles in eigen huis een lesje gaven. De ontvangst bij terugkeer in eigen land liep uit op een waar volksfeest. In Sydney verloor Cuba echter zijn aureool van onoverwinne lijkheid. De huidige generatie worstelt met de erfenis die gro te sterren als Omar Linares, An dy Morales en Orlando Her nandez de eilandbewoners hebben nagelaten. Linares, ge zagsgetrouw dienaar van Cas tro, maakte zich in eigen land onsterfelijk door zelfs een con tract van veertig miljoen dollar bij een Amerikaanse club te weigeren. „Ik kan me er geen voorstelling van maken. Wat ik wel weet is wat het waard is om door elf miljoen landgenoten te worden toegejuicht." Cuba deed gisteravond in het duel met Nederland de glorie tijden voor even herleven. Oranje mocht slechts twee slag beurten hopen dat het het ge schonden blazoen wat zou kunnen oppoetsen. Een drama tische derde inning, waarin startend werper Eelco Jansen niet minder dan zeven honksla- gen en vijf punten incasseerde, maakte een einde aan alle illu sies. Hij werd prompt van de heuvel gehaald maar zijn ver vanger Diego Markwell verging het al niet veel beter. Na de vijf de slagbeurt, bij een stand van 9-0, zakte ook hem de moed in de schoenen. De homeruns van Evert Jan 't Hoen en Yurrendel de Caster in de staart van de wedstrijd, kwamen dan ook als mosterd na de maaltijd. Paula Radcliffe Trampolinespringster geeft coach de volle laag in olympische finale Rea Lenders springt in de finale: „De spanning werd me teveel. Ik had mijn hoofd er niet meer bij, was zó geconcentreerd." Foto: ANP/Olaf Kraak door Wessel Penning athene - Ze haalde de finale, zo ver was ze in een groot toernooi nog nooit gekomen. Maar in die eindstrijd raakte trampoline springster Rea Lenders gisteren de tel van haar sprongen kwijt en maakte ze omstandig ruzie met haar coach. Zo werd ze als nog achtste in het olympisch toernooi. Ze sprong en ze sprong in de fi nale. Maar was ze nu al bij de negende of toch, zoals coach Lennard Villafuerte van opzij hardop meldde, bij sprong ze ven? Tien sprongen is het verplichte aantal. Ze kwam nu tot acht en sneed zichzelf daarmee in de vingers. Ze kreeg immers min der beoordelingen en dus ook minder punten. Op weg naar haar stoel gaf ze de bondscoach de volle laag. Die had verkeerd geteld, meende ze. Stom! „Ik verzon dat ik al bij de negende sprong was", gaf ze later toe. „En ik sprong meer van links naar rechts dan van boven naar beneden." Het trampolinespringen werd gewonnen door de Duitse Na talia Dogonadze (39.60 punten) De Canadese Karen Cockbum kreeg zilver, de Chinese Huang brons. Rea Lenders haalde met haar mislukte finalesprongen 35.40 punten. Voorafgaand aan die finale had Rea Lenders redelijk gespron gen, niet meer dan dat. De sco re van 27.80 tijdens de verplich te oefening was ook volgens haarzelf wat aan de lage kant. Lenders: „Maar er werd streng gejureerd." Lenders begon als vijfde aan de keuze-oefening. Die sprongen- cyclus ging zeer matig: 35,30, goed voor een tiende plek. Maar doordat andere springers van de zenuwen letterlijk en fi guurlijk onderuit gingen, stond ze pardoes als achtste en laatste in de finale van het olympisch toernooi. Toen ging alles mis. Ze wilde nog even naar het toilet. Mocht niet. Ze dacht dat er voor de fi nale nog een pauze was. Ver keerd gedacht. Dus opeens stond ze alweer op de trampoli ne voor de belangrijkste spron gen van haar leven. Dat ging te snel. „Ik had nog nooit in zo'n grote finale gestaan", zei Lenders la ter. „De spanning werd me te veel. Ik had mijn hoofd er niet meer bij, was zó geconcen treerd. Ik kan de druk dus nog niet aan. Dit was een leerschool voor me." En het lag niet aan de bondscoach, haastte ze te zeggen. Die opmerking was niet over bodig. In de aanloop naar het olympisch toernooi raakte Len ders haar eigen coach van tum- club Victory uit Alkmaar kwijt, nadat die door justitie in ver band werd gebracht met brand stichting, intimidatie en de handel in tumtoestellen. Dat Lenders daarop niet duidelijk genoeg brak met die opgepakte coach en zijn club, irriteerde bondscoach Lennard Villafuer te, de oudere broer van Alan Villafuerte. Er werd de afgelo pen maanden flink met modder gegooid. Lenders zei gisteren dat ze de afgelopen tijd niet meer met haar coach had gebeld, maar ze wilde het daar verder niet over hebben. En met de voorberei ding op het olympisch toernooi was volgens haar ook niets mis. Ze had de finale gehaald, dus ze wilde per se tevreden zijn. „De laatste acht, dat was mijn doel. Dat is gelukt, dus ik mag hier, ondanks de teleurstelling over het verloop van de finale, best tevreden mee zijn." Ze liep de lange gang in, de eer ste gang rechts. Toen bijna nie mand hen nog zag, omhelsde ze bondscoach Villafuerte. „Sorry Lennard!", riep ze uit. Hij pakte haar bij de schouders en gaf drie kussen. Toen gingen ze, lachend en gearmd, op weg naar de uitgang. A d van Hest, vader en trainer l\ van deTilburgse atleet Greg, noemt haar in al zijn bewonde ring 'een ijzeren dame'. Van Hest kan het weten, hij kent haar al sinds 1992 en als hij met Greg naar een trainingskamp in Font Romeu trok, trainde hij daar dikwijls met Paula Radclif fe. Daar raakte hij onder de in druk van haar noeste arbeid. „Ze traint keihard, altijd. Ze heeft lak aan allerlei trainings principes met afwisselende snelheden." Die aanpak bracht haar echter tot voor kort geen loon naar werken. Radcliffe (30) is een frontrunner, ze kiest op de baan steevast de kop en gaat zo hard mogelijk rond. Maar de met name Ethiopische atletes blijven altijd in haar kielzog, om haar in de laatste ronde voorbij te sprinten. Zo viel ze tijdens de 10.000 meter van Sydney naast het podium. Hetzelfde scenario was er een jaar later tijdens het WK in Edmonton. Wat kon ze doen? Nog harder trainen, nog harder over de baan scheuren. En overstappen naar de marathon, waar een eindsprint minder telt als het gaat om de winst. De tempo- beul uit het Engelse Bedford debuteerde in april 2002 in Londen in een prachtige 2.18,55, slechts acht seconden boven het wereldrecord van Catherine Ndereba. In oktober van dat jaar verbeterde ze die toptijd in Chicago tot 2.17,18. En weer een half jaar later kwam ze in Londen tot een ver bluffende 2.15,25. Geen wonder dat ze voor Athe ne koos voor de marathon en de 10.000 meter laat schieten. Maar wie veruit de sterkste is, weet ook dat de verwachtingen erg hoog zijn. Radcliffe zegt echten „Niemand kan me meer onder druk zetten dan ik zelf doe." Haar loopstijl is karakteristiek. Zoals de legendarische Emil Za- topek trekt ze voortdurend met haar hoofd, waarbij haar ogen wegrollen. Het is alsof ze elk ogenblik kan opgeven. Morgen zal ze in de marathon zeker niet zomaar van meet af aan de kop nemen. De hitte en de heuvels maken de olympische mara thon tot een ongewis avontuur. Ze is er op voorbereid, zegt ze. „Mijn tactiek hangt af van het verloop van de wedstrijd. De ijzeren dame eet dagelijks het vlees van struisvogels, om dat het veel ijzer bevat. Ze ligt dagelijks vier uur op de tafel van haar fysiotherapeut Gerard Hartman, draagt lange 9®un- kousen die de bloedcirculatie in haar kuiten bevorderen en traint wekelijks tot zo'n 230 ki lometer. Begin maart verloor Radcliffe voor het eerst in tweeënhalf jaar. In Puerto Rico bleef Lor- nah Kiplagat haar in een stra- tenrace over tien kilometer vier seconden voor. De Keniase at lete in het oranje, die in Athene koos voor de 10.000 meter, ver baasde zich na afloop over de reacties van de Britse pers. .Alsof de wereld was vergaan. Ze wilden weten hoe het voelde om Paula te verslaan... Maar ook zij is uiteindelijk gewoon een mens en dus niet onver slaanbaar." Plm van Esschoten

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 25