Middagdutje doet wonderen Q9P ATHENE 2004 I Trainer hekelt sfeer zwemploeg Oranje Willem-Alexander keert met goed gevoel terug te woont inking bij da pakt saan ijd blijft bij ran Peirsol Griekse Playboy Jne liep n bijna mis erna hockeyt tuw-Zeeland Phelps houdt Spelen voor gezien Dennis van der Geest vecht zich na rustpauze terug in judotoernooi ATHENS 2004 JA SOU! Pssst tickets! zaterdag 21 augustus 2004 MENS 2004 QS& j: Reuters In de tuin van de Isra- nbassade in Athene is ie bloedige aanslag tympische Spelen in j herdacht. Het was de er dat de voorzitter van nationaal Olympisch IOC) de herdenking Ie. Jacques Rogge ijdens de Spelen in 1 uit van het Belgisch Hij noemde de elf ïen Israëliërs „onze van de olympische fa- onderstreepte dat de riet vergeten mag wor- Het moet afgelopen de protestcultuur die derlandse topzeilen ft is de stellige over- Joop Alberda, tech- :teur van sportkoepel Hij dringt op de ran de Waterkampioen in mentaliteitsveran- ïij twijfel kun je beter op het water nemen 'twee strafrondjes Dan ben je na afloop an al dat gezeik af in jj tkamer. Zo'n straf- 1)5, >st misschien een paar int maar is altijd nog veel jlo 1 een diskwalificatie De Nederlandse zeil- e slecht presteert, was te olympische zeil- rokken bij liefst negen ilalken. pril Het Franse jurylid dat 'tb( irsol na de finale van itié luii diskwalificeerde, 'dat de Amerikaanse nfc^r een onreglementair maakte. Deze Denis i gisteren dat hij cor- gerapporteerd dat 150 meter op een e regels verkeerde ma- in buik rolde en van [fzette. De olympisch ïwerd aanvankelijk slag geschrapt maar een succesvol Ameri- ïï1 otest toch het goud ;en. „Ik heb gewoon it ik moest doen. Dat ;rk. Er was een pro- maakte een fout", zei ie 25 jaar ervaring did. 1 De organisatie van de :he Spelen in Athene eeft tevergeefs gepro nk Griekse editie van de ke< üt de handel te halen. 7J)r(nd dat het blad met de he seksreportage de :n5 ivan de Olympische crs, 1 de olympische ge- ;n teft misbruikt. Playboy e£j( rhaar speciale editie )ische motto 'sneller, "s' irker' verbasterd tot i« lieper, langer' en cr óto's van naaktmodel- nder meer een discus, mpische ringen en de he vlam. Het had niet veel ge- f Athene was de 11 he Spelen kwijtge- >su rde grote vertragin gen voorbereidingen. Dat :e| lalig voorzitter van het ccr maal Olympisch Co- cc 1) Juan Antonio Sama- hu teren. De stad kreeg 'e* ichuwing in de vorm .ja eJe kaart. „Het had heeld of het was een nt geweest en dan had l'ni e Spelen niet kunnen m< en." ïdc iockeyer Taeke Tae- Itrekt anderhalve week van de Olympische ijk ar N euw-Zeeland om urf Canterbury de hoc- ch ititie te spelen. De in Nieuw-Zeeland ihts anderhalve aama gaat de verdedi- sn P vakantie in Austra- m( cember komt hij weer dus Ties Kruize, ma- on 1 het Nederlands elftal ccr verbonden aan HC tserland, de club waar speelt. „Na de winter- hij weer mee bij KZ." athene/anp/gpd - In de Neder landse zwemploeg is een ge brek aan communicatie, onder ling respect en wil tot samen werken. Dit openbaarde Fedor Hes, coach van Top Zwemmen Amsterdam, gisteren een dag voor het einde van het olympi sche zwemtoemooi in Athene. De negatieve sfeer in de bege leidingsstaf, met verder coaches Jacco Verhaeren, Dick Bergsma, de Amerikaan Paul Bergen en teammanager René Dekker, heeft volgens Hes invloed ge had op de prestaties van Oran je. „Er is helemaal geen bereidheid om het in Athene samen te doen", zei Hes. „Kennelijk zijn we geen grote jongens die voor en tijdens de Olympische Spe len een synergie tot stand kun nen brengen. We zitten hier met ego's die allemaal hun ei gen dingen doen. Ik geloof hei lig in synergie. In mijn visie kan een en een drie zijn, maar de wil is er bij de anderen gewoon niet." De onvrede in de Nederlandse zwemequipe heerst al langer. De medailles, individueel ver overd door boegbeelden De Bruijn en Van den Hoogen band, hebben dit in Athene lang weten te verbloemen. Twee maanden voor de Spelen mocht bondscoach André Cats plotseling niet mee naar Athe ne. Verhaeren verweet hem on der meer gebrek aan neutrali teit. Om de rust te bewaren, be sloot de bond de kritiek op Cats niet te onderzoeken en stelde teammanager Dekker als ver vanger aan. Hes: „De zaak Cats hebben we geparkeerd, zoals dat met nog wel meer zaken is gedaan." De aanmerkingen van Verhae ren op het functioneren van de zwemmers van TZA was voor Hes aanleiding zijn onvrede naar buiten te brengen. Volgens de coach van Van den Hoogen- band siert het Hes dat hij zijn eigen weg gaat en andere trai- ningsvormen kiest, maar dat De Bruijn op koers Inge de Bruijn ligt op koers om haar olympische titel op de 50 meter vrije slag te pro longeren. De Barendrechtse plaatste zich gisteren in Athene als snelste voor de eindstrijd van de sprint. Ze finishte in een tijd van 24,56. In de ochtendseries tikte ze ook al als eerste aan. De Bruijn krijgt vanavond in de finale haar laatste kans om voor de tweede keer op rij olympisch goud te winnen. Haar pogingen op de 100 vrij en 100 vlinder mislukten. Ze haalde daarop respectievelijk zilver en brons. Marleen Veldhuis redde het niet. Met 25,27 viel ze op een negende plek net buiten de finale. moet dan wel resultaat opleve ren. Verhaeren opperde dat het voor de toekomst van het Ne derlandse zwemmen beter zou zijn als Hes meer met hem zou samenwerken. Maar volgens Hes is het kamp uit Eindhoven alleen maar met zijn eigen zwemmers bezig. „Het gaat alleen maar om goud voor Pieter, de rest interesseert ze niet. Ik vind ook zelf dat wij individueel teleurstellend heb ben gepresteerd, maar het is makkelijk om conclusies te trekken als je de oorzaken niet kent." Hes noemt het kenmerkend voor de situatie dat er sinds het laatste trainingskamp in het Ita liaanse Como geen enkel over leg tussen de coaches is ge weest. 's Avonds op het terras bij het olympisch dorp in Athe ne drinken de trainers geza menlijk nog wel een wijntje. „Het gaat dan over alles behal ve over zwemmen. Alles en ie dereen wordt in deze gesprek ken beschimpt en bespot. Ik heb het gevoel dat er meteen over mij en Bergen wordt ge sproken zodra we weg zijn. Dit is zonder respect en gaat geheel tegen mijn eigen normen en waarden in." Na de WK van 2003 probeerde Hes het belang van een goede samenwerking al duidelijk te maken tijdens de evaluatie. „Ik kreeg toen van Cats te horen dat ik me niet zo druk moest maken over de samenwerking. Zwemmen zou een individuele sport zijn. Jacco hoefde niet met een oranje vlaggetje op de tribune te gaan zitten om de teamgeest uit te dragen, maar dat vind ik goedkoop." In oktober kwamen de coaches toch bij elkaar om te bespreken hoe in Athene zou worden ge werkt. „Bij een goede prestatie zouden we elkaar een klopje op de schouder geven en voor de rest zou iedereen zijn eigen ding doen. Er was totaal geen visie of beleid. Ik zou er juist heel veel aan hebben als Bergen of Verhaeren mij hun mening zouden geven. Daar word ik en dus het Nederlandse zwemmen alleen maar beter van." De situatie in Athene heeft Hes het plezier in zijn werk ontno men. Hij twijfelt of zijn contract bij TZA wil verlengen. „Ik heb voor het zwemmen drie jaar lang alles opgegeven, maar heb er nu erg weinig voor terugge kregen. Ik heb er nog altijd ple zier in met mijn zwemmers te werken. Ik moet goed gaan na denken of dat opweegt tegen de rest." Jacco Verhaeren noemde gis teravond de uitspraken van zijn collega Hes over de gang van zaken binnen de begeleiding van de olympische zwemploeg „jammer". Verder wil de coach van de Philips-ploeg niet reage ren. „Ik zal eerst maar eens met hem gaan praten, dat lijkt me beter. Daarna zien we wel ver der." athene/anp - Michael Phelps komt niet meer in actie op de Olympische Spelen in Athene. De Amerikaanse zwemmer heeft zich teruggetrokken voor de finale van de 4x100 meter wisselslag van vanavond. „Het is voor hem genoeg geweest", lichtte coach Eddie Reese giste ren het besluit van Phelps toe. Aangezien Phelps gisteren wel in de series heeft gezwommen, krijgt hij wel een medaille als zijn landgenoten die in de fina le veroveren. Zijn totaal staat nu op zeven; vijf keer goud en twee keer brons. De 19-jarige had zich in Athene tot doel gesteld het record van zijn landgenoot Mark Spitz te verbeteren, maar dat is niet meer haalbaar. Spitz haalde in 1972 in München zeven keer goud. Dennis van der Geest kust zijn vader, aan wie hij de bronzen medaille opdroeg. Foto: GPD/Peter Schols door Gijs van Oosten athene - Uit de 'dood' herrezen won judoka Dennis van der Geest gisteren in de klasse van de zwaargewichten een felbe geerde bronzen medaille op de Olympische Spelen in Athene. Na de geslaagde missie kan zijn va der en coach Cor van der Geest (59) na jaren die bol stonden van spanning en overbelasting van zijn oude dag genieten. En voor al aan zijn gezondheid denken. Na een verloren slijtageslag van bijna negen minuten in de kwartfinale tegen de Italiaan Paolo Bianchessi, zag, voelde of hoorde Dennis van der Geest niets meer. Hij wist wel dat hij geen zin meer had in een her kansing. Opgepept door zijn va der en assistent-coach Maarten Arens slaagde hij er in zich te rug in het toernooi te vechten door de Koreaan Sung Beom Kim met een vol punt te ver slaan. De lange middagpauze werd benut voor een slaapje van twee uur. In de massageruimte werd een bedje voor hem opge maakt, zijn vader dekte hem toe, deed het licht uit en de deur dicht. Toen Cor van der Geest zijn 29-jarige zoon van 125 kilogram wakker schudde voor de finale van de herkan singen, zei Dennis van der Geest: „Doe maar niet." Jawel, had zijn vader gezegd, want hij wilde per se die medaille. Waar op Dennis van der Geest ant woordde dat 'dat een optie zou kunnen zijn' om toch te ontwa ken. De nachtmerrie van de Olympi sche Spelen van Sydney spook te door het hoofd van zijn va der, die, erkende hij later, bang was geweest dat het opnieuw verkeerd zou aflopen. Na de ze ge op Kim, versloeg Van der Geest de Duitser Toelzer (in zes seconden) en in de strijd om het brons moest de Iraniër Sey- ed Mahmoudreze Miran er na anderhalf minuut ook aan gelo ven. De ontlading van blijd schap, het vingertje naar zijn vader („Voor jou") en de inten se omhelzing gaven aan hoe de familie Van der Geest naar een olympische medaille had ges macht. Cor van der Geest had acht jaar geleden in Atlanta twee olympi sche medailles gewonnen met Jenny Gal en Claudia Zwiers, maar een medaille bij de man nen ontbrak op zijn erelijst. In tens had hij toegeleefd naar de gedroomde afsluiting van zijn loopbaan als coach in het top- judo. Elco van der Geest: „Om dat mijn moeder de laatste twee weken voor de Olympische Spelen al op vakantie was in Athene, zat ik alleen met Cor thuis. Hij heeft echt last van de druk gehad, er nachten van wakker gelegen. Alle druk komt bij hem te liggen, de hele dag was hij er mee bezig. Deze me daille helpt, is goed voor zijn gezondheid." Dennis van der Geest, die het totaal aan Nederlandse judo medailles in Athene op het re cordaantal van vier bracht, is heel diep gegaan voor zichzelf en voor zijn vader. Hij vertelde 'nog nooit zo moe te zijn ge weest'. Omdat hij de partijen tegen Kim, Toelzer en Miran - alledrie beslist met ippon - kort kon houden, overleefde hij. „Het echt blije gevoel had ik meteen na mijn overwinning, maar nu voel ik me heel leeg. Deze medaille is enorm belang rijk voor mij, omdat ik toch met de vraag zit hoe lang ik nog doorga. Dit geeft mij een enor me motivatie om zeker nog een paar jaar door te gaan." Dat zal met een nieuwe coach zijn. Maarten Arens, junioren- bondscoach, wordt de opvolger van Cor van der Geest. Hij krijgt een grotere rol bij de club Kenamju en past met zijn rusti ge karakter goed bij Dennis van der Geest. En bovendien door kruist het judo niet langer de soms moeizame vader-zoonre- latie. „Ik zeg niet wat ik ga doen, maar ik ben er wel al uit. We zullen het intern bespreken. Als Dennis zegt dat hij met mij wil doorgaan, dan ga ik door." Op de tribune was het moeder Els die het tijdens de medaille uitreiking niet droog hield, Dennis' zeven maanden zwan gere vriendin Zaina had de koelbloedigheid om nog een paar foto's te maken. Hij weet niet wat het vaderschap met hem gaat doen. Wel leert hij re lativeren. „De olympische me daille geeft me veel vreugde. Maar laatst heb ik een echo be keken en de vingertjes geteld. Het waren er tien, toen was ik ook erg blij." athene/anp - Kroonprins Wil lem-Alexander verlaat met een tevreden gevoel de Olympische Spelen. De prins liet gisteren op de wielerbaan kort voor zijn te rugreis weten dat Athene hem blij verrast heeft. „Ik had eerlijk gezegd niet gedacht dat het hier zo leuk zou zijn." Natuurlijk was Willem-Alexan der als IOC-lid zeer bezorgd ge weest of de Griekse hoofdstad op tijd klaar zou zijn voor de Spelen. „Sporttechnisch had ik geen problemen verwacht, er omheen misschien wel. Maar alles loopt fantastisch." Het feit dat een land met elf miljoen inwoners de Spelen kan herbergen, logenstrafte vol gens de prins het idee dat een klein land als Nederland een dergelijk mega-evenement niet zou kunnen organiseren. „Het gaat om het concept dat be dacht wordt. Doe je aan bin- nenstadsvemieuwing of wil je juist een regio ontwikkelen? Het is zeker niet goed zo'n idee meteen neer te maaien. Of er draagvlak voor is in Nederland kan ik niet zeggen. Dat zou on derzocht kunnen worden. Het is me wel opgevallen dat ik hier heel veel Nederlandse vrijwilli- Willem-Alexander in een onderonsje met Leontien van Moorsel. Foto: ANP/Robin Utrecht gers ben tegengekomen. Dat zou een signaal kunnen zijn." Een specifiek hoogtepunt wilde hij kort voor vertrek niet noe men. „Het is gevaarlijk om één moment te noemen. Ik heb zo veel bijzondere dingen gezien. Mia Audina die kapot zit na haar verloren finale en zich na een tijdje toch realiseert dat zil ver ook heel mooi is. En na tuurlijk Leontien. Ik vergelijk haar verhaal met dat van de ski- er Hermann Maier in Nagano. Vallen als gedoodverfde favoriet VDH praat met prins Pieter van den Hoogenband heeft gisteren een uitgebreid gesprek gehad met prins Willem-Alexander. Hij wilde de winnaar van het goud op de 100 meter vrije slag per se spreken voordat hij gister avond terugkeerde naar Ne derland. „Na de race had de prins Pieter veel tekort ge zien", vertelde zijn vader Cees-Rein van den Hoogen band. Van den Hoogenband wordt nog altijd overstelpt met reacties na zijn gouden triomf van woensdag. De ambassadeur van PSV kreeg ook complimenten uit on verwachte hoek: van trainer Ronald Koeman en tech nisch-directeur Louis van Gaal van Ajax. Ook al ben je voor PSV, we hebben van je genoten, schreef Kóeman in een fax. en een paar dagen later alsnog helemaal tot het uiterste gaan en winnen. Overdag is het vrij rustig op de looproutes in het olym pisch park. Dan lopen mensen zo snel mogelijk door de hete zon naar de stadions, om daar soms - in geval van het dakloze zwembad - op nog hogere tem peraturen te stuiten, 's Avonds is het anders. Dan is de stadion- buurt lekker zwoel. Dan is het een zalige plek voor flanerende Grieken en de vele, vele andere volkeren die verlangend iets van de olympische sfeer willen op snuiven. Op dat moment duiken de kaartenhandelaren op. Ze we ten het donders goed: wie hier rondhangt, is in voor een stadi- onbezoek. Die wil misschien wel naar het turnen, misschien wel naar het zwemmen, misschien wel het centre court van het ten- nisstadion van dichtbij zien. Wie hier rondhangt, is gemak kelijk te verleiden. „Pssst tic kets", fluisteren de zwartekaar- tenhandelaren dan. „Pssst."Me nigeen trapte zo al in de te dure prijzen van de handige hande laren. Gisteren was ie er weer, die slu- we koopman. De Ameriki twintiger met de leuke, 1- vriendin. Twee levensgenieters. Vriendelijk. Beleefd. Dan weer hield hij, dan weer hield zij dat ene bord omhoog: Students need tickets'. Stiidenten hebben kaarten nodig. Sympathieke op roep van twee armlastige, leuke, jonge mensen. Moet je net de vrolijke Amerika nen en Australiërs hebben. Ge raakt door het verzoek, verkoch ten ze de gewilde tumkaarten die ze nog over luidden. Tegen kostprijs. Studenten moet je hel pen, nietwaar? Heel toevallig stuitte ik een half uurtje later bij een andere toe gangspoort op die leuke jongen en dat leuke meisje. Ze verkoch ten stapels gewilde turn kaartjes. Voor ver boven de kostprijs. Ps sst tickets!" Wessel Penning

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 23