Paulides sluit Spelen weer in de armen ■:De marathon keert in Athene terug naar de bron ATHENE 2004 ZATERDAG 21 AUGUSTUS 2004 SI ir van der Hulst - Joppe Paulides wilde een maand ge ts meer horen over de Olympische Spelen. Dg Iblessure kostte de In Noordwijkerhout ilde topvolleyballer van VC Omniworld in Oranje. Verbolgen verliet hij de laatste stage in Nederland het team. Een kans op •Iwerd hem onthouden en hij meldde zich ivrok zat diep. „Het interesseerde me op ent geen reet meer, hoopte zelfs dat het i verliezen." aties zijn langzaam maar zeker uit het er lange lichaam weggevloeid. De televi- ei, Amsterdamse appartement in de wijk Ijes vertoont de gouden olympische tijd- ontien Zijlaard-van Moorsel. Zelfs de ■jq en van zijn teamgenoten mijdt Paulides gevoel daarbij is 180 graden omgesla- ben dan heel fanatiek en natuurlijk wil ik CZ nnen. Ik ken die jongens allemaal heel rige middenaanvaller maakte vier jaar onJuit van het Nederlands team, maar in partij van de halve finale om het club- nschap ging het mis. Voor het eigen pu- e Almeerse sporthal Waterrijk ging Pau- e eerste wedstrijd tegen Zwolle door zijn mooiste wedstrijden van het seizoen, log het olympisch kwalificatietoernooi je in Spanje, gingen aan zijn neus voor- Dopte dat evenement nog te kunnen ha- rhet was net iets te vroeg. Ik trainde vol- eer in vorm te komen, maar mijn topni- j| 1de ik niet meer. De andere jongens de- w rg goed en dan ben je je plaatsje kwijt, nnt de afgelopen jaren waren de Olym- elen mijn doel. Het is het Mekka van rbal." leeft zich erbij neergelegd dat andere em door zijn enkelblessure voorbij zijn )ez Waar hij veel meer moeite mee heeft, Jiier waarop hij kwalificatie voor het liep. „Na afloop van de Euro League ïtlij ehele se ectie nog een week in Neder- inc ien. Daarna werd het team bekend ge- zou dus nog een kans krijgen om me- wijzen. Maar op de eerste dag kregen elers al een tas met olympische spullen en twee dagen later moesten diezelfde twaalf een bloedtest ondergaan. Op dat moment is wel dui delijk wie er gaan en slaat de frustratie toe. Uit woede heb ik een paar ballen tegen de muur ge slagen. Wat doe ik hier nog? Zeg dan niet dat ik nog een kans krijg. Ik heb me ziek gemeld. Spijt heb ik daar niet van. Anders sta je gefrustreerci door te spelen en daar word ie niet beter van." Hoewel hij er inmiddels vrede mee lijkt te heb ben, is het onbegrip niet helemaal verdwenen. Paulides begrijpt niet waarom hij, na vier jaar dienst in Oranje, geen verklaring kreeg van bondscoach Bert Goedkoop. „Een beetje uitleg zou op zijn plaats zijn. Het heeft geen zin om daar alsnog naar te vragen, maar netjes vind ik het niet. Inmiddels heb ik het afgesloten. Het is niet zo dat ik nu naar de televisie kijk met de ge dachte 'shit man had ik daar maar gestaan'. Ik denk dat het beste team in Athene staat." Was Paulides wel naar Griekenland afgereisd dan was het nog maar de vraag of Goedkoop hem veel s i gegund. „Je hebt tegenwoordig veld en daardoor is ae rol van de van de middenaanvaller beperkter geworden. Goedkoop koos dan ook voor drie middenspelers. Je ziet ook dat Albert Christina als derde middenman in de eerste duels slechts ingezet is als serviceka non." De volleyballer deelt na het zien van de partijen tegen Rusland en de Verenigde Staten de gemid delde opinie over het team. „Het eerste duel was leuk. Nederland bleef vechten tegen Rusland. Te gen Amerika was het echt het tegenovergestelde. Het was allemaal te timide. Het is ook lastig voor de technische staf. De coach vindt het niveauver schil tussen de basis en de bankspelers mis schien te groot, want hij wisselt weinig. Aan de andere kant is het natuurlijk goed om de basis vertrouwen te geven." Voor de Noordwijkerhouter, die in Amsterdam is gaan samenwonen met zijn vriendin Sylvia, rest niets anders dan zich te richten op de nationale competitie. Terwijl zijn collega's in de hete Griek se hoofdstad hun best doen om de kwartfinale van het olympisch toernooi te halen, werkte Pau lides zich in het krachthonk in het zweet. Drie maal per week, puur bedoeld om power op te doen. Eergisteren meldde hij zich in Almere voor de eerste clubtraining. „Natuurlijk had ik iets an ders verwacht. Je had afgelopen winter niet tegen me moeten zeggen dat ik in het krachthonk zou Joppe Paulides: „Het Is niet zo dat Ik nu naar de televisie kijk met de gedachte 'shit man had ik daar maar gestaan'. Ik denk dat het beste team In Athene staat." Foto: Ton Kastermans zitten in plaats van Athene. Maar als de competi tie weer begint gaan de selectietrainingen van Oranje in Amsterdam ook weer van start." Aan zijn tweede seizoen in het nationale team bewaart Pauides zijn beste herinneringen. Mike van der Goor trok zich tijdelijk terug omdat zijn vrouw een kind verwachtte. Het leverde de mid denaanvaller een basisplaats op. Het jaar erop maakte hij weer plaats voor Van der Goor. „In de tussentijd is ook Rob Bontje flink gegroeid, ter wijl ikzelf weinig vooruitgang heb geboekt." Pau lides heeft er wel een verklaring voor. Het wed strijdprogramma van Omniwold was door de deelname aan de Europa Cupwedstrijden zo overvol dat de trainingen erbij inschoten. „Ik vind het lekker om veel te trainen en heb dat ook nodig om beter te worden. Komend seizoen spe len we opnieuw voor de Europa Cup, maar is mij toegezegd dat we daarnaast veel blijven trainen." Een gestage ontwikkeling van zijn volleybalkwali teiten zijn nodig om een avontuur in het buiten land mogelijk te maken. „Ik kon dit jaar al naar Poitiers. De competitie in Frankrijk is sterk, maar ik wil eerst nog een jaar in Nederland doorgroei en. Bovendien wil ik, als ik naar het buitenland ga, graag dat Sylvia meegaat. Het aanbod moet dan wel goed zijn, want zij heeft dan geen baan meer. Het liefste ga ik naar Italië, die competitie is nu eenmaal het sterkst, daarnaast is het volley bal in Rusland ook sterk in opkomst." Het geduld dat Paulides opbrengt, kan niet los worden gezien van de zelfkritiek die hij aan de dag legt. „Ik ben veel eerder kritisch op mezelf dan op medespelers. Ik ga er vanuit dat mijn teamgenoten er alles voor doen. Sla ik een be langrijke bal fout dan baal ik verschrikkelijk." Trots en teleurstelling strijden geregeld om voor rang. „Vooral als ik sommige dingen niet bereik, baal ik. En dat geldt niet alleen voor het Neder lands team. Bij mijn club had ik ook het gevoel dat we er het afgelopen jaar meer uit hadden kunnen halen dan de halve finales van de play offs. Maar dat is nu eenmaal inherent aan sport. Je verliest meer dan je wint, al vind ik het moei lijk om daar vrede mee te hebben." VRAAG HET JEROEN van Esschoten Tijdens de eerste moderne Olympi an van 1896 was de marathon het - ces. Een lange, lange loop om de le- :he Pheidippides te gedenken. De ridon Louis werd als winnaar inge- net historische Panathinaikon Stadi- B2 won Gerard Nijboer de EK op het- rkoers, waar jaarlijks ook een volks voor liefhebbers wordt gehouden. e mythe rende boodschapper Phei- in het jaar 490 v.C. vanaf deze plek :ne om de zege op het Perzische le lden. Uitgeput bereikte hij de Akro- 'verheugt u, wij hebben gewonnen' lod neer. Thomas Yiannakis van de universi- Athene deed jaren terug uitgebreid inderzoek naar de verwarring rond schapper, die van Marathon naar tou zijn gelopen. Herodotus moet pelweg hebben vergist, luidde zijn of een andere boodschapper lene liep om het goede nieuws te dan was herover een bergpad van ilometer. Destijds de gangbare weg ithon naar Athene. Vandaag de dag t parkoers van De Marathon uit één over glooiend terrein. Alleen na lometer wordt van die weg afgewe- een lus richting zee rond de graf- Tymbos. [den Griekse archeologen de graf- loot en troffen de resten aan van 192 [strijders, die in de Slag bij Marathon [sneuveld. De Franse historicus en bi de oude Olympische Spelen Mi ll bezocht de opgravingen en raakte I indruk van de verhalen. Hij over- pon Pierre de Coubertin, initiatiefne- k het organiseren van moderne fee Spelen, de legendarische loop bij [Spelen in Athene te herhalen. De sageerden meteen enthousiast, rd tijdens de Olympische Spelen van ig n april, de eerste marathon ooit ge- unct. &k toen liep de route rond de graf- in Tymbos, de afstand was bijna ometer. (De 42.195 meter die gelden r da assieke' afstand, kwam pas in 1908 een tijdens de Spelen in Londen). Lan^s i- hi an de weg hadden duizenden men 's an. Ze hadden de lopers aangemoe- t@d> vol) en van wijn voorzien. it zo zijn, het was een Griek die won. op p Inige vreugde van de 70.000 Grieken de Panathinaikon Stadion in Athene, le 25-jarige Spyridon Louis als eerste Zelfs de koele koning Constantijn ervoering zijn gebracht, zijn zoon orge liep de laatste meters naast e. eidippides, werd ook Louis een le Prlns George begeleidt Spyridon Louis de laatste meters naar de finish tijdens de marathon van 1896. Archieffoto gende in Griekenland. De boerenzoon uit Maroussi (destijds een dorpje buiten Athene, nu een voorstad) kreeg veel geschenken na zijn zege. Van het geld kocht hij paard en wa gen om net als zijn vader drinkwater naar Athene te brengen. Spyridon Louis zou zijn zege hebben behaald op een koele dag. Nu zwoegen de deelnemers aan de jaarlijkse volksmarathon in de warm te. Kleine dames uit Japan met korte dribbel pasje, zwaar stampende Europeanen, zwaai ende Amerikanen (nog wel). Drinken, luidt het devies. Geen wijn, zoals Louis. Maar wa ter en energiedrank. De eerste tien kilometer zijn vlak en voeren langs de noordkust van het schiereiland Atti ca. Daarna komen de heuvels. Twintig kilo meter klimmen en dalen, maar vooral klim men. Wie hier heeft gelopen, weet hoe lood zwaar het parkoers is. Niet voor niets staat het record op een matige tijd. De Brit Bill Ad- cocks liep in 1969 2 uur 11,07 over de 42.195 meter. Nooit kon die tijd worden verbeterd. De gedachten gaan terug naar augustus 1997 en de WK atletiek in Athene. Natuurlijk wordt de marathon weer gelopen op het parkoers uit 1896. Het is bloedheet, achter de finish gaan de atleten een voor een onderuit. De enige plek waar de zon niet bij kan is een lan ge gang onder het Panathinaikon Stadion. Daar staan tientallen stretchers achter elkaar, waarop uitgetelde atleten met holle ogen lig gen. Ze borden met natte handdoeken en ijs op dè been geholpen. Veel atleten liggen aan het infuus. Sportarts Peter Vergouwen van de Neder landse ploeg had zich in de maanden vooraf gaand aan dat WK kapot geërgerd. „Een ma rathon in augustus in Athene? Crazy! Ik vind dat het niet kan. Medisch niet te verdedigen. Het vochtverlies is enorm. De optimale tem peratuur voor een marathon is veertien gra den. Hier loop je tegen hittestuwing aan. Manuela Machado uit Portugal had de schouders opgehaald. De nummer twee bij de vrouwen: „Wat stelt mijn lijden hier voor, in vergelijking tot al het lijden in de wereld?" Bij de mannen domineerden de Spanjaarden. Abel Anton één, Martin Fiz twee. De laatste had na afloop een Baskische vlag in handen gekregen waarmee hij triomfantelijk stond te zwaaien. Kort daarna zakte hij elkaar. Maar dat was nog né zijn finish. Bekend zijn ook de tv-beelden van Gaby Anderson, de Zwitserse die tijdens de Spelen van Los Ange les van 1984 zwalkend de finish bereikt. Uit gedroogd, uitgeput. En dat zijn nog de toppers. Wie hier in de volksmarathon loopt, loopt vele uren langer in de stekende zon. Met alle risico's van dien. Steeds meer lopers worden joggers. Steeds meer joggers worden wandelaars. En de wan delaars gaan soms even zitten langs de kant van de weg, zoeken voor even de schaduw op. Behalve de verzengende hitte, is er de smog. „Dat was toen al vreselijk," aldus Gerard Nij- boer over zijn zegetocht door de straten van Athene in 1982. „Ik heb het niet direct ge merkt, maar het speelt natuurlijk wel een rol in zo'n zware wedstrijd." Nijboer had de Belgen Parmentier en Lis- mont achter zich gelaten en rende solo door een chaotisch Athene. Moeders met kinderen en loslopende honden (Athene zit er vol mee) staken plots de weg over, een bus werd in eens dwars over de weg geparkeerd. Nijboer waande zich soms als een acteur in een film van Fellini. Tot kilometer 32 is het klimmen. Daarna loopt het parkoers in een rechte lijn omlaag naar het Panathinaikon Stadion. Dat punt heeft elke loper in gedachte. De toppers in de olympische marathon van morgen (vrouwen) en volgende week zondag (mannen), maar ook deze zwijgende zwoegers in de volksma rathon. „Daar moet je goed zijn," zegt Nij boer. „Dan kun je nog heel veel lopers passe ren." Nijboer zelf was helemaal niet goed geweest, in 1982. „Ik heb steeds de gedachte aan uit stappen moeten onderdrukken. Ik kon het niet maken natuurlijk, ik lag alleen op kop. Bij kilometer 32 wist ik dat ik zou gaan winnen, maar ik heb nooit zo afgezien in een mara thon als hier. De coördinatie is helemaal weg. Je duwt je lichaam voorover en je loopt, je gaat. Meer niet. Het voelt als lopen op plank jes met elastiekjes. Bij kilometer 35 was Nijboer plotseling ge stopt, had zich voorover gebogen om zijn schoenveters te strikken. Het was zijn Hennie Kuiper-moment. De atleet uit Uffelte, in Athene bondscoach marathon met alleen Luc Krotwaar aan de start, had in 1982 twee waterposten gemist. Eerst was Waldemar Cierpinski gedemar reerd, alleen om met één veeg alle bekers met water van de tafel te slaan. Een tactische rot streek, maar Nijboer maakte zich niet boos. Hij was op de chaos ingesteld, zegt hij. Vijf ki lometer verderop miste hij echter weer een post, omdat het volk (bravo, bravo!) niet ach ter, maar voor de tafel was gaan staan. Hij redde het toch. Omdat hij een specifieke voorbereiding had gehad. Ingesteld op chaos, getraind op hitte en heuvels. Hoe zwaar het ook was geweest, Nijboer zegt: „Je doet het jezelf aan. Bovepqw^, aari het einde van de 42.195 me ter wacnt een ongekende beloning. Nijboer bewaart speciale herinneringen aan het mo ment dat hij het indrukwekkende Panathinai kon Stadion binnenliep. Het zijn letterlijk de zelfde laatste meters als die Spyridon Louis liep 1896. En dat voelt ook de nummer 1576 van de volksmarathon van Athene op een he te novemberdag. Heeft seks voor de wedstrijd invloed op jouw prestaties? Johan Vermeij, Lisse. „Ik heb er goede en slechte erva ringen mee. En ik wil zeker geen verband leggen tussen de slechte prestaties en het bedrijven van de liefde. Ik heb het in ieder ge val nog nooit meegemaakt dat een coach het mij verbood. In de sport héb je te maken met emo ties en ga je seks verbieden dan werkt dat volgens mij juist ave rechts. Ik weet heel zeker dat seks voor een wedstrijd niet te genstrijdig is met je sportpresta ties. Op dit moment moet ik het in ieder geval zonder doen. Mijn vriendin Evelyn komt om twee uur 's nachts aan en de volgende ochtend beginnen de wéÊkrij- den om negen uur. Dat zou dan ten koste gaan van de nachtrust. En dat heeft weer wel gevolgen voor je resultaten. Leidenaar Jeroen Straathof (31) komt morgen in actie op het onderdeel vier kilometer ploeg achtervolging. Een dag later volgt voor de beste ploegen de finale en de strijd om het brons. Eerder was Straathof als schaat ser actief tijdens de Winterspe len van Lillehammer (negende op de 1500 meter) en de Para lympics van Sydney (goud op de tandem met Jan Mulder). WUt u een vraag aan Jeroen stellen, stuur dan een een brief naar de Sportredactie van het Leldsch Dag blad, Postbus 54, 2300 AB Leiden. E- mallen ls uiteraard ook mogelijk: sportredactie.ld9hdc.nl

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 21