'Vraag naar flexibiliteit steeds groter' REGIO Snipperdagen op basisschool moeten valse ziekmeldingen voorkomen Paarden HDC970 ZATERDAG 21 AUGUSTUS 2004 Onderwijswethouder van Leiderdorp, Wim La- man: ,,Als deze regeling inderdaad haaks staat op de wet, dan hebben we een probleem. We die nen ons natuurlijk wel aan de regels te hou den. Maar eerlijk gezegd lijkt mij dat dit wel kan. Het is de moeite waard om het te pro beren, daar kan misschien wel ruimte voor gegeven worden. Blijkbaar is er een probleem waar de scholen tegen aan lopen en ik kan me voorstellen dat ze daar iets tegen willen doen. Dat daarbij de grenzen van de wet worden verkend en uitgeprobeerd, is een ge- Het gebeurt maar al te vaak: ouders houden hun kin deren 'ziek' thuis, maar gaan ondertussen lekker een lang weekeinde naar Center Pares. Of, nog er ger, ze gaan een hele week op wintersport. Om aan dit soort praktijken een einde te maken, ex perimenteren de openbare basisscholen in Leider dorp met ingang van dit schooljaar met 'snipperda gen' voor kinderen. Twee dagen per jaar mogen de leerlingen vrij opnemen. Ouders zijn er blij mee, maar niet iedereen is even enthousiast. geven. Hoewel daarmee natuurlijk niet is gezegd dat met die snipperdagen geen valse ziekmeldin gen meer komen. Dat moet de praktijk uitwijzen." Henk Lardée, directeur van de openbare Telders- school in Leiden: „In Nederland hebben we een leerplichtwet en volgens mij moeten we die ge woon uitvoeren. Ik heb hier een lijstje met uitzon derlijke gevallen en als ouders met een verzoek om vrijstelling komen, neem ik op basis van dat lijstje een besluit. En als ouders een lang weekeinde weg willen, dan mag het niet. Dat is heel simpel. Na tuurlijk stel je ouders dan teleur en loop je het risi co dat ze het kind 'ziek' thuis houden, maar de wet is er gewoon heel duidelijk over." Joke de Vries, voorzitter van de ouderraad van openbare basisschool de Hobbit in Leiderdorp: „Dit is een heel goed idee. Iedereen heeft wel mo menten waarop hij graag vrij zou zijn, dat komt wel eens zo uit. Zo waren het afgelopen jaar mijn ou ders 45 jaar getrouwd en die wilden een lang weekeinde weg met de hele familie. Leuk, maar het hangt van de welwillendheid van de school af of je daarvoor vrij krijgt. Nu kan dat gewoon. Die twee snipperdagen heb ik gereserveerd voor de Elfsteden tocht, mocht die er komen. Ik ben Friezin, dus ik wil daar per se bij zijn." Ouders van schoolgaande kinderen zijn over het algemeen blij met het experiment met 'snipperdagen', maar deskundigen hebben hun twijfels. Het verzuimen van school voor een bezoek aan een pretpark of een weekendje weg 'mag gewoon niet, daar is de wet duidelijk over'. Foto's: Mark Lamers/ ANP Ronald Zoutendijk, direc teur van het bu reau leer plicht Zuid- Holland- Noord: „In november heb ik al een brief gestuurd aan de wethouder van onderwijs over het snip perdagenplan. Toen al maak te ik mij daar zorgen over. Kijk, vrije dagen kunnen alleen worden opge nomen bij zwaarwegen de omstandigheden. Wat ik van deze school in Leider dorp begrepen heb, hoeft daar met die twee snipper dagen geen sprake meer van te zijn. Die kunnen ook gebruikt worden voor een extra vakantiedag. Als dat gebeurt, zijn school en ouders in overtreding. Immers, de directeur maakt geen verschil meer tussen bijvoorbeeld fa milieomstandigheden of een extra vakantiedag. Het lastige is echter dat, als ik daar niet van weet, we niet kunnen optreden. Want dat is het: wij zijn afhankelijk van de meldingsbereidheid van direc teuren. Het enige middel dat ik heb, is een brief sturen waarin ik mensen wijs op hun verantwoor delijkheden. En dat heb ik dus gedaan." „Wat ik hoor is dat andere scholen in de regio hier evenmin blij mee zijn. Ze vinden het vervelend dat een school, in een regio waar veel in overleg ge beurt, zo geïsoleerd te werk gaat. Het schept bij ou ders ook verwachtingen die de meeste scholen niet kunnen en willen waarmaken. Ik ben een groot voorstander van creatieve oplossingen, maar check eerst even of het wel kan. Dat heeft de directeur van de openbare scholen in Leiderdorp niet ge daan. Helaas." Ajndré Petter, directeur van openbare basisschool de Vos in Voorschoten: „Ik vind het een creatief idee, maar wij zouden er never nooit niet aan mee doen. Als ik kijk naar het aantal lesuren dat een kind verplicht moet volgen en het aantal vrije da gen dat het heeft, dan laat het rooster het helemaal niet toe om snipperdagen uit te delen. Het spijt me wel, maar ik heb nu al moeite het hele lesprogram ma rond te krijgen. En stel je voor dat op een dag ineens de helft van de klas niet komt opdagen, dat is gewoon niet werkbaar. Ook niet voor de docen ten. Wij steken er graag energie in om een kind dat ziek is ge weest bij te spijkeren, maar om dat te doen bij kinderen die bij wijze van spreke met hun ouders een dagje naar Bataviastad gaan, gaat ons te ver. Waarom zouden we ook? Als of er niet al genoeg vrije dagen zijn." Sytske Feenstra, directielid van OnderwijsAdvies Lieiden: „Ik heb het gelezen en ik vind het een inte ressant experiment. Scholen hebben blijkbaar te maken met het fenomeen dat ouders hun kinderen thuis houden. Je moet dan dus kijken of je iets wat in de dagelijkse praktijk voorkomt, kunt reguleren. Als dat kan door twee snipperdagen te geven, waarom niet? Net als in de zorg, wordt ook in het onderwijs de vraag naar flexibiliteit steeds groter." Uit de folder van de Landelijke Vereniging van Leerplicht Ambtenaren (LVLA): De volgende situ aties zijn geen 'andere gewichtige omstandighe den': -familiebezoek in het buitenland -vakantie in een goedkope periode of in verband met een speciale aanbieding -vakantie onder schooltijd bij gebrek aan andere boekingsmogelijkheden -een uitnodiging van familie of vrienden om buiten de normale schoolvakantie op vakantie te gaan -eerder vertrek of latere terugkeer in verband met (verkeers) drukte -verlof voor een kind, omdat andere kinde ren uit het gezin al of nog vrij zijn Nlenke Ledegang NOORDWIJK, 14.30 UUR Internet, Dr. Snuggles. Nee, dit is geen opsomming van populaire bezigheden bij jongeren onder de 16, dit zijn paarden. Paarden die draven om het hardst op de Koningin Wilhelminaboulevard. Manza Transs R, Super Can Read, Meroad Exotic. De fantasie van de paardenfokkers kent kennelijk geen grenzen. Geen Polly, Pen ny, Blacky of desnoods Bles op de Boule vard, maar Deliberate Dust, Magical Mo ment en Diamond Durbin. Het klinkt wel erg snel allemaal. Halverwege het parcours staat een gele kar van de totalisator, een soort SRV-wagen met allemaal loketjes waarachter vrouwen zitten die euro's ruilen voor wedbriefjes. „Noble Mack kan het volgens mij niet ver liezen. Heb je die gezien in het voorwerk? Wat een paard! Die ga ik voor vijftig halen vandaag, voor en achter", zegt een dikke in een te klein overhemd. Hij beent naar een van de loketjes. „De zeven, vijftig winnend en vijftig plaats." En keert terug bij zijn vrienden met in zijn knuist een wapperend briefje dat hem aan het einde van de mid dag voor even een rijk man moet maken. „We gaan een biertje pakken." Orchid's Pride is er ook bij. En Ruby Star, Sinton Robel en Sirona EK. Maar die ko men niet ver. Dan doet Mr. Postman het beter. Hij draaft voorbij met een gouden strik in zijn manen. „Maar als iemand dat mag doen, dan is het deze Mr. Postman wel, dames en heren", schalt de stem van de speaker over de boulevard. „Want hij is het meest winnende kortebaanpaard ooit. Meer dan veertigduizend euro totaal." En dan gaat hij verder met het oplezen van de lange lijst van sponsors: „Carrosseriefa- briek Theo Mulder in Rijnsburg, Koffiehuis De Valk in Oegstgeest, Krijo Amusement hier in Noordwijk, Pluimveeslachterij..." Maar gouden strik of niet, Mr. Postman vindt toch zijn Waterloo, in de kwartfinale. Noble Mack is dan trouwens al lang en breed naar huis. Nee dan Deliberate Dust, die is vandaag niet te stuiten. „Zei ik het niet? Ik zei het toch: Deliberate Dust moet je spelen. Maar jij bent eigen wijs en ik ga nu m'n centjes halen", meldt een lange sladood met een peuk in zijn snavel, vlakbij de SRV-gokkar. Ja ja, ach teraf is het makkelijk praten, bij zo'n paar- denkoers. Paul de Vlieger v-

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 15