REGIO 'Rampenplan op de plassen werkt' Huisartsen verhuizen met weemoed en enthousiasm Zoeterwoude stelt bijeenkomst voor jongeren uit ASC wil van hangjeugd af Huidarts via het internet Zeilers gered, slapende schipper gevonden Bakker huis ei geld va Schiph 'Thuis voel je een enorme leegte, ik ben een beetje in de rouw' Apotheek schenkt Leiderdorp beeld leiderdorp - Apotheker Guusta Huizer-Boehmer heeft gister middag een beeld geschonken aan de gemeente Leiderdorp. Ze deed dit als dank voor de goede samenwerking die zij heeft ervaren sinds ze op 16 juli 1979 haar apotheek aan de Flo rijn opende. Het beeld moet nog worden gemaakt, maar Huizer kondigde het presentje alvast aan tijdens de receptie ter gelegenheid van haar 25-ja- rig jubileum. In overleg met de commissie kunstzaken van de gemeente heeft Huizer gekozen voor de kunstenares Berry Hol- slag. Zij maakt een kleurrijk beeld met monumentaal kera miek. Huizer heeft haar ge vraagd om een beeld dat iets positiefs uitstraalt. Holslag wil zich laten inspireren door the ma's als het instandhouden van menselijk leven en de verho ging van het kwaliteit van het leven. Ze moet het ontwerp nog presenteren aan de commissie kunstzaken. Het is nog niet be kend waar het beeld komt te staan. oecstceest - De Oegstgeestse voetbalvereniging ASC wü in de toekomst haar terrein volledig afsluiten. Zo kan niemand de velden meer betreden op tijden dat er niemand van de club aanwezig is. ASC hoopt op deze manier vernielingen aan de doelen door hangjeugd tegen te gaan. Volgens voorzitter Dick de Bock voetballen gedurende de zo mermaanden elke avond groepjes jongeren op het kunst grasveld. „Ze nemen hun fiets mee op het veld en ze knallen keihard in de doelen. Je kunt erop wachten dat materiaal ka pot gaat. Bovendien zitten ze vaak tot half twee 's nachts op de tribunes." Op zich vindt De Bock het geen probleem dat de jongeren hun zomerse verveling verdrijven op het voetbalveld. „Wij hebben een sociale functie in de buurt." Hij wil alleen niet dat ze dingen vernielen. Daarover pra ten lukt vaak niet. „De groep verandert steeds van samen stelling. Zo kunnen we het pro bleem van de overlast dus nooit in goede banen leiden. Meestal bestaat de groep uit zes zeven jongens in de leeftijd van 6 tot 16 jaar." De club wil dan ook in de toe komst het terrein volledig af sluiten. „Dan is het mogelijk om iemand van de velden te verwijderen als de hekken ge sloten zijn. Nu kan dat niet, omdat iedereen zo het terrein op kan. Het is trouwens niet zo makkelijk om het terrein af te sluiten, omdat er een brand gang vanaf de Emmalaan op aansluit." Overigens verwacht De Bock dat het probleem zich op de korte termijn vanzelf tijdelijk oplost. „Als de competitie is ge start en de scholen zijn begon nen, zie je ze niet meer." De laatste week is de overlast al een stuk minder. leiderdorp/leiden - Huisartsen in de regio rond Leiden, Alphen aan den Rijn en in de Duin- en Bollenstreek kunnen binnen kort sneller hulp bieden aan patiënten met huidproblemen. Huidaandieningen horen tot de toptien van klachten waarmee patiënten hun huisarts bezoe ken. Vanaf 1 september kunnen de huisartsen via internet de hulp van een dermatoloog in roepen, waardoor de patiënt niet meer weken hoeft te wach ten op informatie over zijn of haar kwaal. Het Rijnland Ziekenhuis in Lei derdorp en het Diaconessen- huis in Leiden hebben de huis artsen in het noordelijk deel van Zuid-Holland onlangs een cursus aangeboden over de in ternetdienst. Vijftig huisartsen kwamen op de workshop af. Ze kregen informatie over het proefproject en leerden hoe ze digitale foto's van huidaandoe ningen moeten maken. Een huisarts die meedoet aan het project, bekijkt als hij een patiënt met een huidaandoe ning krijgt of het probleem ge schikt is voor de speciale be handeling. Als de patiënt het goed vindt, maakt de huisarts foto's van de huidirritatie. Sa men met een aantal gegevens over de patiënt en de klachten mailt hij de foto's naar flet Tele- dermatologisch Consultatie Centrum Nederland (TCCN). Een huidarts van dit centrum meldt binnen drie werkdagen de diagnose aan de huisarts. Door het project krijgen derma tologen het minder druk en le ren huisartsen meer over huid aandoeningen. Eenzelfde expe riment in Friesland leverde 65 procent minder verwijzingen naar het ziekenhuis op. zaterdag 21 AUGUSTUS zoeterwoude - De bijeenkomst voor Zoeterwoudse jongeren, die woensdag 25 augustus in Utopia zou worden gehouden, is een maand uitgesteld. Tij dens deze bijeenkomst zouden de resultaten van een onlangs gehouden enquete onder de jeugd aan bod komen. De ge meente heeft bij nader inzien meer tijd nodig voor de verwer- king van de vragenlijsten. De nieuwe datum van de bijeen komst is 22 september 2004, van 19.30 tot 21.30 uur. De bij eenkomst heeft ook aan andere locatie gekregen: het gemeente huis. Om een jeugdbeleid te kunnen ontwikkelen, stuurde de ge meente in mei ruim duizend vragenlijsten naar alle Zoeter woudse jongeren van 10 tot en met 19 jaar. Deze bevatten vra gen over onder meer uitgaan, (sport) activiteiten voor de jeugd, veiligheid en speel- en ontmoetingsplekken. Ook orga nisaties die met jongeren wer ken ontvingen een vragenlijst. Hoewel nog niet alle resultaten zijn verwerkt, vallen volgens de gemeente een paar wensen al duidelijk op. Zo is de oudere jeugd volgens de gemeente een stuk kritischer dan de jongere. Jongeren vanaf een jaar of 16 vinden dat de uitgaansmoge lijkheden in Zoeterwoude on voldoende of slecht zijn. Verder vinden veel jongeren dat er snel een goed skatepark in het dorp moet komen. De 12- tot 15-jarigen zien graag meer disco-activiteiten van de grond komen voor hun eigen leeftijds groep. Er is volgens de te overigens een duid schil tussen de wensi ven in Zoeterwoude Zoeterwoude - Rij ndijk. inwoners van de laats kem voelen zich op h van voorzieningen ni tergesteld. Zij missen gelegenheden, een disi zwembad. Dankzij nieuwe afspraken in het rampenplan is het duidelijk wie waar moet uitrukken bij een ongeval op de Kagerplassen of het Braassemermeer. Archieffoto: Dick Hogewoning door Saskia Stoelinga regio - Het rampenplan voor de plassen in de Leidse regio werkt uitstekend. Dat zegt Hans Lippens, plaatsvervangend commandant van de brandweer Alkema de en beleidsmedewerker crisisbeheer sing. Hij komt tot die conclusie na enkele incidenten en ongelukken die zich de af gelopen dagen op de Kagerplassen en het Braassemermeer hebben voorgedaan. „Door de in het rampenplan vervatte nieuwe afspraken is het duidelijk wie waar moet uitrukken bij een ongeval op de plassen", aldus Lippens. Een 61-jarige schipper van een sloep, die donderdagavond om zeven uur was gaan varen, is 's nachts om twee uur midden op de Kagerplassen door de brandweer teruggevonden. De man had zijn anker uitgegooid en was rustig in zijn kajuit gaan slapen. Verontruste fa milie had, toen de schipper tegen twaal ven nog niet thuis was, alarm geslagen. Reden: hij ging wel vaker in de avond uren varen, maar keerde altijd voor de nacht terug. Brandweervaartuigen van Warmond, Rijpwetering, Kaag, Roelofarendsveen, aangevuld met twee teams van de Leid se reddingsbrigade, hebben na de mel ding het hele Kagerplassengebied afge zocht. Na zijn vondst is de man her enigd met zijn familie in Leiden. Hij had geen idee dat zijn besluit om maar te gaan slapen voor zoveel onheil had ge zorgd. De dag daarvoor, woensdagavond, was de brandweer van Roelofarendsveen in samenwerking met de brandweer van Jacobswoude ook al in actie gekomen. Zeilers in twee verschillende boten wa ren omgeslagen door de hevige windvla gen. Bij één boot was de punt van de mast in de modder vast gaan zitten. Het lukte de bemanning niet meer om de boot weer recht te krijgen. Door snelle, gerichte in zet konden de zeilers, die aan de kiel hingen, in veiligheid worden gebracht. Eén zeiler had last van uitputtingsver schijnselen en onderkoeling. Hij kon ter plekke door het ambulancepersoneel worden behandeld. Beide incidenten zijn volgens het vorig jaar opgerichte protocol rampenbestrij ding Kagerplassen en Braassemermeer behandeld. De zoekacties werden geco ördineerd vanaf de kant door de regio nale brandweer en de politie Hollands Midden. Beleidsmedewerker crisisbeheersing én brandweerman Lippens is tevreden dat de samenwerking twee avonden achter elkaar op twee verschillende meren goed is verlopen. „Dat mag ook wel eens worden gezegd: het rampenplan op de plassen werkt. Het samenwerkingscon- venant, zo blijkt nu, zorgt ervoor dat de redding vanzelf op gang komt. Grenzen doen er niet meer toe. Dat is een goede zaak. Een drenkeling kan het weinig schelen of hij in Warmonds of Alkema des water ligt te verkleumen, als hij maar wordt gered." Regenboog slaat om Ook gistermiddag moesten brandweervaartuigen uit Al kemade en Jacobswoude in actie komen in het kader van het rampenbestrijdingsplan. Op het Braassemermeer ter hoogte van Rijnsaterwoude sloeg door de harde wind een Regenboogklasse zeil boot om. De drie opvaren den raakten te water, maar werden door leden van een naburige zeilschool uit het water gehaald. De reeds op getrommelde duikers hoer den hierdoor niet meer in actie te komen. den haag/rijnsaterv Het Schadeschap vai haven Schiphol broodverkoper A. boom uit Rijnsati een vergoeding uit i omdat veel van zijn in Haarlemmermeer dwenen door de aai de vijfde baan. Het schap heeft de taak dupeerden van de van de vijfde baan loos te stellen. De luchthaven staat standpunt dat de scl reet het gevolg moet het zogeheten aan\ besluit van de mini verkeer en het gemei bestemmingsplan vijfde start- en landii Eikelenboom, die Uw Warme Bakker' wagen brood verkoo Haarlemmermeer, gevolg van de aanlej vijfde baan 114 klan loren en zag dertig van zijn omzet in 1 gaan. Het scha Schiphol wil echter verlies van zijn klant Rijsenhout, de Aalsn weg, de Rijnlander Kruisweg geen cent kelenboom uitkeren, Volgens Schiphol vi meeste klanten, nabij de vijfde baan voor de 'schadeveroo de' besluiten vertro behoort het verlies ten tot het 'normale nemersrisico'. „Kun Eikelenboom tijdens ting bij de Raad va „eerst zwaait de met zakken vol geld vertrekken de bewon willig' en ben ik mijn kwijt. Pas daarna v aanwijzingsbesluit. N betaalt mijn schade?' Of de Raad van vraag zal beantwoon te bezien. Wel zal he college een oordee over de weigering Schadeschap om h tenverlies te comp Overigens was het si bereid Eikelenboom penseren voor de sd hij heeft opgelopen volg van een wega waardoor een aantal niet meer bereikbaar De uitspraak volgt kele weken. door Janneke Dijke leiderdorp - Weemoedig pakt de Leiderdorpe huisarts Jaap van der Leden een stapel ar- chiefbakken van tafel om ze in de verhuiswagen te zetten. „Het nieuwe gezondheidscentrum ziet er heel mooi uit. Maar het is emotioneel om dit pand te verlaten." Meer dan honderd jaar werd het pand aan de Hoofdstraat in Leiderdorp gebruikt als dokter spraktijk, 28 jaar door Van der Leden. Maar een praktijk aan huis is achterhaald. Voor begin nend artsen en voor parttimers is het onbetaalbaar. Daarom opent een groep huisartsen maandag samen met allerlei andere hulpverleners het Ge zondheidscentrum Rijnland, op de stoep van het Rijnland Zie kenhuis in Leiderdorp. Gisteren verhuisden ze. Voor dokter Olaf du Ry van Beest Holle geldt hetzelfde on bestemde gevoel als waar Van der Leden mee kampt. Donder dagmiddag, als de praktijk aan de Vlaskamp dicht is, beginnen hij en zijn vrouw al met inpak ken. Zijn vrouw Ulrike de vol gende dag: „We zeiden tegen elkaar: laten we maar gewoon beginnen. Eigenlijk zouden we vandaag pas gaan inpakken." Dat de praktijkruimte nu leeg is en alle spullen in het nieuwe gezondheidscentrum staan, voelt raar voor het echtpaar. Zevenentwintig jaar lang had den ze de praktijk aan huis. „Thuis voel je een enorme leeg te. Ik ben een beetje in de De huisartsen Arndt, Van der Leden en Du Ry bij hun nieuwe werkruimte aan de voet van het Rijnland Ziekenhuis. Niet meer aan huis, wel op een plek waar opvolgers makkelijker aan de slag kunnen. Foto: Hielco Kuipers rouw", zegt ze. Het gezondheidscentrum is tij delijk. Dat zie je er aan de bui tenkant aan af, maar aan de binnenkant niet. Via een ruime wachtkamer, compleet met vrolijke kinderhoek, komt de patiënt in een lange gang. Hier kan hij een bezoek brengen aan de huisartsen Van der Leden, Arndt of Du Ry, of een van hun collega's. Ook zit er een ver pleegkundige, een mensen- dieck-praktijk, een dependance van de praktijk voor gezond heidspsychologie aan de Van der Marckstraat en een depen dance van fysiotherapie Goude- ket aan de Hoogmadeseweg. Aan de andere kant van het pand is de ingang van de apo theek, die een fusie is van de apotheken Loevestein en Haan- raadts. Zij houden ook een ves tiging aan de Hoofdstraat. In 2008 verhuizen al deze medici naar een gerenoveerde vleugel in het ziekenhuis. Dan sluit ook de huisartsenpraktijk zich aan die nu al in het ziekenhuis zit. Het tijdelijke gezondheidscen trum wordt dus gebruikt gedu rende vier jaar en is tot in de puntjes verzorgd. Van der Leden vindt het nieuwe onderkomen prachtig en is en thousiast over de samenwer king in het gezondheidscen trum, maar dat betekent niet dat hij de Hoofdstraat makke lijk leegruimt. Ook voor de pa tiënten is de verhuizing heel wat, merkte hij de afgelopen week. „Een aantal patiënten kwam deze week speciaal nog langs. Die mensen wilden bewust een laatste keer in deze praktijk langskomen." Ulf Arndt en Van der Leden hebben ervoor gekozen om alle spullen zelf te verhuizen, om dat ze dat prettig vinden. Zo maken ze de overgang extra be wust mee. Om acht uur 's och tends rijden ze de gehuurde vrachtwagen van Huurmij voor. Samen met de assistentes en zoon Boudewijn van d worden alle spullen in In de wagen geeft Ami hoe de dozen met pati dossiers neergezet mo den. „Als we de bocht moeten de archieven e uitvallen." Van der Le< op een doos die per se moet. „De doos met oi patiënten. Dat klinkt a die gegevens moet je ti bewaren." Aan de archiefstukken! eind te komen. „Je vuil mers in een praktijk mi heleboel rommel die je bewaren. Het ziekenhii er zelfs een apart geboi voor", zegt Arndt. „Erl discussie over gaande, nodig is." In het nieuvi zondheidscentrum is c ning gehouden met de ren rompslomp. Daar: ciale archiefruimtes ge zodat het niet in de spi mers hoeft te worden i zet. Niet alles hoeft mee. „1 huizing is een mooi mi om dingen weg te gooi Van der Leden. Zijn vn assistente Saskia vindt afsprakenboek van vot daarvoor in aanmerkii „Die gegevens bewarei in de computer." In de vrachtwagen loo; een schram op. „Heefl mand een pleister voo wordt er geroepen. Ma ters zijn niet meer bini handbereik. De verbar staat inmiddels al in di wagen.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 14