WETENSCHAP Agapanthus, de bloem der liefde inmisbaar handboek voor het houden van een dino t De Melkweg Op afstand Planten zijn lang bladloos geweest Mexicaanse salamander giat poten weer aangroeien •I 'Natuurrampen grotere bedreiging dan terrorisme' Genbehandeling verandert luie apen in workaholics VRIJDAG 20 AUGUSTUS 2OO4 tijn Hover jar niet bang, hij doet or je het baasje van de er al zeggen. Bijtgrage »nge spinnen en giftige :ijn geliefde huisdieren. 1 zo gek om te denken huis-dino'? len van dinosauriërs Ier heeft één groot merkt bioloog Robert ;omen terecht op in en handzame na- 'Dinosauriërs als ,Het houden van of bedreigde dier- irdt in deze milieu- ijden terecht als af- aardig beschouwd. De ter heeft daar geen „angezien de dieren I j^ich mee bezighoudt ll^n uitgestorven." jandelt in zijn boekje de dinosauriërs, van de II fhattige Compsogna- le levensgevaarlijke lurus, die alleen ge- lor dierentuinen, luriërs zijn uitermate Is huisdier, merkt hij de kleinere soorten, genoemde Compsog- -oorbeeld kan 'als hij taf het begin wordt meestal wel zindelijk maakt, zeker als u •r krijgt dat hij van zijn tenbak gebruik maakt', leide Stegoceras heeft Ie afmeting van een ivendien vinden ze im hand in hand te lo tus Mash. ier is hij 'een stuk inte- dan bijvoorbeeld een [of rottweiler'. Voor gelegde eigenaren om te weten dat de rdi Niet alle dino's zijn geschikt als huisdier. Het prehistorische dier op de foto is erg geschikt voor de kinderen. Foto: CPD Stegoceras op de golfbaan een nuttige caddie kan zijn. Mash wijst er op dat lang niet alle di nosauriërs geschikt zijn voor kinderen, al zien ze er nog zo aandoenlijk uit. De Podokesaurus is ook door Mash zelf eerder omschreven als 'goed met kinderen'. Bij na dere beschouwing blijkt 'verzot op kinderen' echter een betere omschrijving: „Hoewel ze in het gezelschap van kinderen helemaal opleefden, kon dat van de kinderen helaas niet ge zegd worden." Podokesaurussen en soortge noten als Oviraptor, Velocirap- tor en Ornotholestes zijn dan ook beter geschikt voor politie- en beveiligingstaken, consta teert de auteur. De slimste di nosauriër is waarschijnlijk de Troodon, die men met enig ge duld zelfs kan leren sinaasap pels te persen en brood te roos teren. Wel dient hij bij het uitla ten stevig aangelijnd te blijven, en zelfs dan verdient het aan beveling hem bij kinderwagens uit de buurt te houden. Ook de agrarische sector kan profijt trekken van diverse di- nosoorten, bijvoorbeeld voor vlees en/of eieren. Zo kan het vlees van de Riojasaurus wor den verwerkt tot zeer smakelij ke hamburgers, die binnenkort bij de supermarkt verkrijgbaar zullen zijn. De bepluimde vacht van de Therizinosaurus zal bin nenkort begeerde mode-acces soires opleveren, verwacht Mash. Het dier is gemakkelijk te houden en kan, mits van jongs- af aan goed getraind, met zijn lange, scherpe klauwen uitste kend dienst doen als schapen scheerder. Het boekje van Mash is een on misbare handleiding voor men sen die overwegen een dino sauriër aan te schaffen. Ook voor andere geïnteresseerden staat het vol met wetenswaar digheden over deze interessan te dieren. Hopelijk zal het ertoe bijdragen dat de omgang van mensen met dinosauriërs ver betert, zodat ongewenste exem plaren niet langer langs de snel weg worden gedumpt of in het kanaal verdronken. Robert Mash, Een dinosauriër als huisdier. Uitgeverij Het Spectrum. ISBN 9071206297. Prijs: euro 15,95. Planten danken hun prnte hlaHeren aan Hp Hra- mpt wat nnnticre uitsteeksels Hip als hlaaHies jonze Melkweg er van een afstand uit? jgal een eind reizen voor je een over- kunt maken. Sterrenkundigen meten •(4nelheden van sterren om het melkweg- 1 bepalen afstanden en turen door stof- lemaal om een 3D-model van onze te krijgen. een andere methode: tweelingen zoe- |.D. Smith van de Universiteit van Arizo- :son deed dat met NASA's Spitzer Space „Vanuit onze eigen melkweg is het :e zien wat er in het centrum gebeurd", ,Door naar een ander sterrenstelsel te ijgen we een mooi overzichtsbeeld." ;k met de gevoelige infraroodtelescoop sterrenstelsel NGC 7331, op 50 miljoen lichtjaar van onze eigen melkweg in de richting van het sterrenbeeld Pegasus. NGC 7331 lijkt enorm veel op onze eigen melkweg: de massa en het aantal sterren, de vorm van de spiraalarmen en de snelheid waarmee nieuwe sterren ontstaan komen allemaal prachtig overeen met ons eigen stelsel. De beelden van de Spitzer-telescoop laten zien dat de sterren in het centrum van NGC 7331 ou der zijn dan die in de spiraalarmen. In de spiraal armen leven sterren van middelbare leeftijd, die hun gaswolken al hebben weggeblazen. Spitzer laat ook zien dat in het centrum van NGC 7331 óf ongewoon veel heldere en zware sterren zitten, óf dat het stelsel net als onze eigen melkweg een redelijk actief zwart gat herbergt. Planten danken hun grote bladeren aan de dra matische C02-daling van zo'n 370 miljoen jaar geleden, denken Britse biologen. Toen konden gewassen eindelijk grote bladeren ontwikkelen zonder daarbij levend te verbranden. Hoewel planten niet los te denken lijken van hun blade ren, heeft het toch behoorlijk lang geduurd voor dat ze deze ontwikkelden. In de eerste vijftig mil joen jaar van hun bestaan gingen zowat alle planten bladloos door het leven. In plaats daar van waren ze slechts opgebouwd uit stengels, met wat puntige uitsteeksels die als blaadjes dienst deden. Waarom planten zo lang bladloos bleven, was altijd een raadsel. Het is alsof plan ten op een bepaald startsein wachtten. Biologen uit Sheffield denken dat planten uiteindelijk gro te bladeren ontwikkelden omdat de lucht afkoel de én het C02-gehalte in de lucht enorm daalde. Dat gebeurde 370 miljoen jaar geleden, naar on geveer het niveau dat we nu kennen. Deze ont wikkeling valt precies samen met de periode waarin planten grote bladei'en ontwikkelden. Enorme vloedgolven, vulkaan uitbarstingen en aardbevingen vormen een grotere potentiële bedreiging voor de mensheid dan terrorisme. Dat stelden on derzoekers van een gerenom meerd Brits wetenschappelijk instituut tijdens een persbijeen komst, zo berichtte de omroep BBC. De wetenschappers, verbonden aan The Royal Institute (RI) waarschuwden dat wereldwijde natuurrampen (Global Geophy sical Events) bij lange na niet serieus genoeg worden geno men. De ogen van de wereld zijn, zeker sinds de aanslagen in de Verenigde Staten op 11 september 2001, te eenzijdig gericht op het internationaal terrorisme, menen zij. De onderzoekers verwezen on der meer naar de uitbarsting van de Indonesische vulkaan Tambora in april 1815, voorzo ver bekend de grootste in de ge schiedenis van de mensheid. As en vulkanisch gesteente werden 44 kilometer de lucht in geslin gerd en kwamen tot 1500 kilo meter verder neer. Zo'n 92.000 mensen kwamen om. Volgens de wetenschappers zijn dergelijke grootschalige natuur rampen zeldzaam, maar moe ten ze wel degelijk serieus wor den genomen. Grondig onder zoek, alertheid en een gedegen voorbereiding kunnen op de lange termijn vele duizenden mensenlevens redden, betoog den zij. De geleerden hebben hun blik momenteel vooral gericht op een instabiel stuk rots op het Canarische eiland La Palma. Als deze kolossale rotsmassa door toedoen van bijvoorbeeld een vulkaanuitbarsting in de Atlan tische Oceaan stort, ontstaat een enorme vloedgolf of tsuna mi, die grote verwoestingen zou kunnen aanrichten aan de kus ten van de oostelijke Verenigde Staten, Groot-Brittannië en di verse Afrikaanse landen, vrezen de wetenschappers. Daarom willen zij de Cumbre Vieja, een actieve vulkaan op La Palma, nauwlettender in de ga ten gaan houden. Als zij een uitbarsting tijdig zien aanko men, is er nog tijd om mogelijk bedreigde steden te evacueren, aldus de onderzoekers. De we tenschappers zijn wel tevreden over het vele onderzoek dat met name in de VS wordt gedaan naar asteroïden, die volgens hen de grootste bedreiging vor men. De Amerikaanse ruimte vaartorganisatie NASA en haar Europese evenknie ESA hebben al missies op het programma om na te gaan hoe de baan van asteroïden kan worden gewij zigd met behulp van raketten. Amerikaanse wetenschappers zijn erin geslaagd luie apen te veranderen in workaholics door middel van een genbehande ling. Dat maakten de onderzoe kers van het Nationaal Instituut voor Geestelijke Gezondheid bekend. De geleerden gebruikten voor hun onderzoek zeven rhesus- apen. De diertjes moeiten rea geren op visuele signalen op een projectiescherm door aan een hendel te trekken. Hun be loning bestond uit een druppel water. De wetenschappers ontdekten dat de apen harder gingen wer ken, en hun taak ook beter uit voerden, als de aanvoer van do pamine naar een bepaald deel van de hersenen werd geblok keerd. Daarvoor gebruikten zij een nieuwe gentherapie. De behandeling nam voor de proefdieren de relatie tussen arbeid en beloning weg. Daar door werkten de apen, die nor maal gesproken pas op stoom komen als hun doel, de belo ning, in zicht komt, van meet af aan in een constant tempo en maakten zij ook minder fouten. Hoewel heel wat werkgevers goud geld zouden willen beta len voor een remedie tegen luie ondergeschikten, zeggen de wetenschappers het onderzoek alleen te hebben uitgevoerd om beter inzicht te krijgen in men tale aandoeningen als depressie en schizofrenie. door Hennie Talens Marianne, Septemberhemel, Oueen of the Night. De liefheb bers bedenken de fraaiste na men voor hun scheppingen. Van de oorspronkelijke tien soorten Agapanthus zijn inmiddels hon derden cultivars gekweekt. Er worden zelfs speciale bijeen komsten rond de Agapanthus georganiseerd, zoals onlangs in huize Verwolde in het Gelderse Laren. Nederlandse handelslieden van de Verenigde Oost-Indische Compagnie namen de Agapan thus mee uit Afrika. De eerste bloeiende plant was een regel rechte bezienswaardigheid. Vooral de rijken hadden er aar digheid in hun tuinen op land goederen met exoten te vullen en daarmee te kweken. De Aga panthus was van meet af aan een succes en wordt inmiddels in binnen- en buitenland in al lerlei cultivars gekweekt. Deze Afrikaanse lelie, zoals de Nederlandse benaming is, is in middels al eeuwen in ons land. De naam klopt trouwens van geen kanten, want een lelie is de plant bepaald niet. Hij lijkt meer op een hyacint maar is ook dat niet. Want de meeste Agapanthussoorten geuren niet en juist daarom staat de hyacint bekend. Eeuwen geleden, in 1679 bloei de er voor het eerst in ons land een Agapanthus en wel in de tuin van Hieronymus van Be- vemingk te Warmond. De fraaie plant stimuleerde ook anderen om zich ermee bezig te hou den. Ook nu is de Agapanthus nog zeer geliefd. Er zijn twee groepen die zich met kweken bezighouden. Een groep die de Agapanthus als snijbloem ge bruikt, zeg maar de professio nele kwekers en handelaars, en een groep echte tuinliefhebbers die lol heeft in de diverse varië teiten van de sierplant. De professionele kwekers pro duceren jaarlijks zo'n 7,5 mil joen stelen die als snijbloem via de bloemenveiling aan de man worden gebracht. De bloem wordt in toenemende mate in boeketten gebruikt. Vorig jaar op Koninginnedag kreeg konin gin Beatrix een boeket aange boden met een combinatie van Agapanthus en gele rozen. De De agapanthus op landgoed Verwolde. Foto: GPD Agapanthus is een perfecte snij bloem en doet het mooi in ar rangementen terwijl die ver houdingsgewijs ook nog lang goed blijft. De 'sieragapanthus' kent vele verschijningsvormen: blauw bloeiend, wit bloeiend, groen- blijvend, bladverliezend en met stelen van 40 cm tot wel 180 cm lang. Veel variëteiten waren bij Huis Verwolde in Laren te zien. Ook was een groot deel van Ne derlands grootste Agapanthus- collectie te zien die uit 68 in ons land gekweekte soorten bestaat en in het bezit is van het Gel- dersch Landschap. Plantenfanaat Wim Snoeijer legde in 1996 de basis voor deze collectie van Nederlandse culti vars. Er werd een proeftuin in gericht bij de Universiteit in Leiden waar in september 1996 de eerste Hollandse cultivars werden gepoot. De collectie be gon pas echt in 1997 toen er 19 cultivars in de proeftuin ston den. Nu bestaat de collectie uit 68 planten en wordt nog steeds uitg -breid met nieuwe en her ontdekte planten. Het Gel- dersch Landschap nam de col lectie in 2002 over en die wordt normaal tentoongesteld bij Kasteel Rosendael in Rozendaal bij Arnhem. Agapanthus betekent letterlijk bloem der liefde. Het is een sa mentrekking van het Griekse agape (liefde) en anthos (bloem). In ons land wordt hij behalve Zuid-Afrikaanse lelie ook wel Kaapse lelie en blauwe tuberoos genoemd. Zuid-Afri kanen houden het zelf op blou- lelie en kandelaar. De oorspronkelijke bewoners van Zuid-Afrika, de Xhosa, ge bruikten de plant als vrucht baarheidsmiddel. Een Xhosa- bruid draagt altijd een ketting van wortels van de Agapanthus hetgeen betekent dat ze veel kinderen zal dragen en zal zor gen voor een geboorte zonder complicaties. Verder werden de wortels ook gebruikt als geneesmiddel. Fijn gemalen wortels zorgen ervoor dat de baarmoederwand weer samentrekt. Pasgeboren baby's woraëh gewassen met een af treksel van de wortels. Het spul zou ook huidaandoeningen ge nezen en menstruatiepijnen verlichten. Als zalf zou het hel pen tegen gezwollen benen. In Europa telden die eigen schappen van de plant niet zo zeer. Hier ging het vooral om de sierwaarde van de plant die van meet af aan door tuinliefheb bers in de armen werd gesloten. Van de oorspronkelijke soort werden door Europese kwekers diverse cultivars ontwikkeld. Ze bleken zowel geschikt in de vol le grond als in de pot. Op som mige landgoederen was het ge woonte om een brede trap aan beide kanten van kuipen met Agapanthus te voorzien, 's Winters gingen deze planten naar binnen om in de oranjerie vorstvrij te overwinteren. Hoe wel het een van oorsprong tro pische plant is, kan hij in ons klimaat redelijk gedijen. Mits hij in de winter wordt afgedekt met stro om bevriezen te voor komen. Af en toe worden wel zogenaamde winterharde soor ten aangeboden, maar dat zijn volgt-.is de schrijfster Hanneke van Dijk van het boek Agapan thus bakerpraatjes. Want win terharde soorten bestaan ge woon niet. Er bestaan over de Agapanthus ook enkele misverstanden. Zo is het onwaar dat breedbladige planten groenblijvend zijn en smalbladige bladverliezend. Bij beide komt bladverliezend en bladhoudend voor. Ook is de ene soort niet winterharder dan de ander zoals nogal eens wordt beweerd. Wat wel klopt is dat bladhoudende planten echt geen vorst kunnen verdragen. Het grootste misverstand is waarschijnlijk dat de Agapan thus zo min mogelijk moet worden verpoot en arm moet worden gehouden teneinde een rijke bloei te bevorderen. De plant heeft echter, net als de meeste planten, gewoon ruimte en goede grond nodig. Hanneke van Dijk: Agapanthus. Uitgever Terra. ISBN 90 58 9717 75. Prijs 19,95. |rd Duk :aanse wondergenezer' wordt hij al ge le Axolotl, een Mexicaanse salamander r in mogelijk mensen met geamputeerde in of een verbrande huid te hulp schie- iappers aan het gerenommeerde Max- itituut in Dresden onderzoeken de ver eigenschappen van de Axolotl. Deze - in Mexico levende - salamander is in staat een nieuwe staart te laten k afgehakte poten en uitgestoken fs delen van het hart groeien na enkele vanzelf weer aan. imsdelen en organen zijn compleet, pien littekens ontbreken. Ook wormen en L ken kunnen zichzelf 'vernieuwen', enkel gewerveld dier beschikt over matische regeneratieve vermogens als ^fechtig ogende Axolotl. is de Axolotl al tweehonderd jaar - sinds irvon Humboldt een exemplaar mee- aar Europa - een dankbaar voorwerp van ek. „Hij is wat genezing betreft de kam- der de werveldieren", aldus onder ster Elly Tanaka. Actueel stamcellen-re- "feeft de interesse voor de salamander met **se naam nog versterkt. n is dat ook de mens in veel organen, van lijKhart, stamcellen bezit, die tot beperkte n»an regeneratie in staat zijn. De onder- lep uit Dresden zoekt naar de reden waarom deze capaciteit bij mensen en andere zoogdieren zo beperkt is. Indien het slechts om een onderdrukte vaardigheid gaat, dan zou on derzoek op de Axolotl duidelijk kunnen maken óf en hoe dit vermogen bij mensen opnieuw kan worden opgewekt. Stel dat het geheim van de salamander kan wor den ontrafeld en kan worden overgeplant op de mens? Dit zou een revolutie in de medische we tenschap betekenen. Oorlogsslachtoffers zouden hun benen of ogen terug kunnen krijgen, hartpa tiënten een nieuw hart, mensen met brandwon den kunnen een nieuwe, identieke huid aange meten krijgen en lijders aan kaalheid een verse bos haar. „Je snijdt een ledemaat af, en het groeit gewoon weer aan", zegt de Amerikaanse Elly Tanaka, die nog altijd verbaasd is dat bij de salamander zo snel identieke, nieuwe lichaamsdelen aangroei en. Zelfs de politiek heeft interesse voor de Axo lotl. De nieuwe Duitse president Kohier, op be zoek in de deelstaat Saksen, nam deze maand ook een kijkje bij de 'wonder salamander'. Intussen zijn de stoffen ontdekt, die in het geval van verwonding bij de Axolotl het signaal tot een vlot herstel geven. Duidelijk is ook dat de meeste cellen rondom de wond zich hun afstamming 'herinneren'. Ze kunnen ook een andere rol aan nemen en zich veranderen in spier- of botcellen of cellen uit het zenuwstelsel. Volgens onder zoeksleidster Tanaka zal het echter nog 'min stens tien tot vijftien jaar duren' voordat het ge heim van de Axolotl definitief is ontrafeld. (I, de salamander die niet alleen, in staat is een nieuwe staart te lat?p groeien, maar ook afge- en en uitgestoken ogen. FotorCPD

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 9