Bagdad en VS jagen op al-Sadr BUITENLAND Catalaanse minister is het zuipen meer dan zat Imam Ali-moskee, de heiligste plaats voor sjiieten Oorlogsverleden Kerry leidt tot lastercampagne Drie man samen onthoofd Zwaar offensief bij moskee Najaf Amerikanen blijven in drie Duitse legerbases Paniek over vracht uit Amsterdam van El Al iter Peking' aam zuiveren le ex-premier van Peng, poogt zijn naam jn. Voor velen is hij de van Peking' omdat hij 1989 een bloedig ein- )riken aan het studen- st op het Plein van de Vrede. In een blad van lunistische partij dat niet hij, maar de tjge Chinese leider Deng het leger de opdracht 'grijpen. Li omschrijft lil jral als een timide mer in 1989, die 0 ontvoerde wat Deng Dea lr0e8" tn in Japan «tyfoon n het westen van Ja zeker negen mensen even gekomen door chuivingen en over een die het gevolg wa- chj ie tyfoon Megi. De me- ische dienst verwacht ver^r slecht weer. s maken 'ir weduwe Twee Indiase zusjes tars echtgenoot lOten, waarschijnlijk ie over geld. Volgens greep Farida Ahmad :tst van de strijd naar ipen van haar man it haar zwager dood. -4 Gazala wist haar het e ontfutselen en nam is wraak door Farida's drie kogels te doden. jmleider mag vegen in omstreden Pakistaan- ^jnleider Qazi Hussain J eeft troestemming ge- W oorwegen te bezoe- erland en België heb- lider van de funda- ische groepering Ja- J Jami uit het oogpunt male veiligheid en e orde de toegang ge- aisi Volgens de verant- 14 jke Noorse minister wil 1 ring de discussie met i jeestelijke niet uit de rt oud-chef :e koop Het diplomatieke pas- rscheidene andere ad- eve documenten en I1W ailles van wijlen Erich É4iiud-chef van de Stasi, itemet bij opbod te xdi igeboden. Dat meldde en ewerker van veilingsite eren. Een verzamelaar gK lemorabilia in 1989 ge- ak na de arrestatie van 8ie chef van de Stasi, de dienst van de commu- p DDR, was. Mielke U in mei 2000. eBay t de veiling 15.000 euro engen. vrijdag 20 augustus 2004 ten nemen in Maleisië leven bij kippen. Jters ilgriep ook il_* lleisie impur - In een Ma- Öorpje aan de grens iland is vogelgriep ge- erd bij kippen. Het gaat ok voor mensen ge- variant H5N1. Een ge iden kilometer rond jis in quarantaine ge il er komt een tijdelijk |p de export van gevo- j afgelopen weken is de sp opnieuw uitgebro- hailand, Vietnam, Chi- ponesië. In Viemam ?i eerder deze maand isen aan de ziekte. [aren sturen lier naar huis t - In Hongarije heb- Bgerende socialisten jn premier Peter Med- aar huis gestuurd om- f aanvaring kwam met •artner de liberalen, isteren had Medgyessy |met aftreden na een pie met de kleinere co- tner. „Voor de Socialis- wtij is het van belang ie en de succesvolle re- Iport te zetten en daar- wloten gebruik te ma- ïet recht om een nieu- ier te nomineren", zo voorzitter Kovacs op conferentie in Buda- barcelona/anp - De Catalaanse kust wordt geplaagd door drinkgelagen. De Catalaanse minister van binnenlandse zaken, Montserrat Tura, heeft maatrege len aangekondigd, berichtte gisteren het dagblad La Vanguardia in Barcelona. De krant wijst erop dat het probleem zich niet beperkt tot Lloret del Mar, waar dronken jongeren vorige week met elkaar op de vuist gingen. Veel plaatsen langs de kust worden 's avonds en 's nachts bevolkt door stomdronken jon geren, toeristen maar ook jongeren uit de regio. Plaatselijke kroegbazen en sommige reisbureaus doen er volgens de be windsvrouw alles aan om klanten aan het drinken te krijgen en te houden. Tu ra vindt dat onaanvaardbaar. Volgens de krant komen bijvoorbeeld Nederlandse jongeren in groten getale naar Salou om er in een soort ritueel voor het eerst stomdronken te worden en geslachtsgemeenschap te hebben. Nederlandse ondernemers lokken vol gens de krant „zeer jonge jongeren" naar het nachtleven van onder meer Sa lou. De verkopers van alcoholische ver snaperingen houden hun klanten zo lang mogelijk aan het drinken met lage prijzen en aanbiedingen, zoals drie drankjes voor de prijs van twee en de verkoop van drank in grote cylinders in plaats van glazen. Reisbureaus bieden onder meer kroegentochten aan en wel komstdrankjes in elk van de talrijke gele genheden die tijdens een 'excursie' van ongeveer tien uur worden bezocht. Het voortdurende 'happy hour' wordt evenwel in veel plaatsen een treurige sleur. De plaatselijke politiekorpsen kunnen de vele dronkaards vaak niet meer aan. De Catalaanse autoriteiten hebben daarom in tal van toeristische kustplaatsen speciale maatregelen moe ten nemen, waardoor mensen en mate rieel permanent kunnen worden ingezet voor de bestrijding van rellen. In Ampu- riabrava bijvoorbeeld heeft de politie twintig man extra achter de hand voor de dronken nachtbrakers. Volgens de Catalaanse politie, de Mossos d'Esqua- dra, begonnen de problemen enkele ja ren geleden en nemen ze met het jaar toe. Talrijke ondernemers in de Catalaanse horeca steunen de minister. Ze vrezen dat de veel maar goedkoop drinkende jongeren hun koopkrachtigere klandizie verjagen. riyad/anp-afp - Drie Saudische mannen zijn gisteren ge- executeerd omdat ze een minderjarige jongen hadden ont voerd en verkracht. Ze zijn met een zwaard onthoofd in de zuidwestelijke regio Asir, meldde het staatspersbureau SPA. Volgens het Saudische ministerie van Binnenlandse Zaken hadden de drie mannen een auto gestolen. Onder invloed van alcohol - een zonde tijdens de vastenmaand ramadan - ontvoerden de gewapende mannen de jongen. De Saudi's namen hem mee naar de woestijn waar ze hem dronken voerden en verkrachtten. Executies worden regelmatig in het openbaar uitgevoerd in het conservatieve koninkrijk, waar de sharia (islamitische wet) geldt. Op moord, verkrachting, geloofsafval, gewapen de overvallen en drugshandel staat de doodstraf. De execu ties van donderdag brengen het totaal dit jaar op twaalf. Vorig jaar voltrok Saudi-Arabië aan zeker 52 mensen het doodvonnis. Het jaar ervoor waren dat er 48. najaf/gpd-reuters - Het Ameri kaanse leger heeft gisteravond in Iraakse stad Najaf tot twee maal toe zware beschietingen uitgevoerd op posities van de sji- 'itische opstandelingen in het centrum van de stad. De Ameri kanen willen samen met het Iraakse leger de opstandelingen tot overgave dwingen. De acties van de Amerikanen volgen op de eerder mislukte onderhandelingen met de sjiTtische geestelijke leider Mocqtada al-Sadr, die zich met aanhangers al geruime tijd ver schanst houdt in de heilige Imam Ali-moskee. De beschie tingen richtten zich op doelen vlakbij de moskee, zoals de be graafplaats waar volgelingen van al-Sadr zich ophielden. De Iraakse interim-premier Iyad Allawi noemde de eerste beschietingen, die overdag be gonnen en na een uur werden stopgezet, op een persconfe rentie de laatste oproep aan de opstandelingen zich over te ge ven en vreedzaam deel te ne men aan het politieke proces in Irak. Het politiebureau in Najaf is gistermiddag getroffen door ze ker vier mortiergranaten. Daar door zijn zeker acht mensen omgekomen, onder wie vijf agenten, meldde een politie woordvoerder. Minstens dertig personen raakten gewond. Voor interim-premier Allawi is er veel aan gelegen het verzet van al-Sadr te breken. Als hij het vertrouwen van de Irakezen wil winnen, en dan vooral van de sji'itische meerderheid, zal hij doortastend moeten optre den, zonder dat de heilige mos kee in Najaf schade oploopt. .De gespannen situatie in Zuid- Irak werd gisteren heftiger na dat in Basra het hoofdkantoor van de South Oil Company werd beschoten en in brand ge stoken. Die actie volgde na een aankondiging van al-Sadr dat de hij de oliepijpleidingen in Irak laat vernietigen en de olie velden in het zuiden van het land in brand laat steken als de Amerikanen Najaf niet verlaten. Eerder werden al aanslagen op de oliepijpleidingen in het zui den uitgevoerd, waardoor de olieproduktie van Irak terug liep. De voortdurende acties van opstandelingen maken dat de situatie in het zuidelijke deel van Irak, waar ook de Neder landse troepen zijn gelegerd, instabiel blijft. In de Imam Alimoskee vormen sjiieten een levend schild voor hun leider al-Sadr. Foto: Reuters Aanslag op VN-hoofdkwartier herdacht De VN hebben gisteren op ontroerende wijze de terroristische bomaanslag op het VN hoofdkwartier in Bagdad herdacht. Daarbij vielen een jaar geleden 22 doden, onder wie Kofi An nans vertegenwoordiger Sergio Vieira de Mello. De plechtigheid vond gelijktijdig plaats in Amman, New York en Genève. Meer dan tienduizend VN-medewerkers namen een minuut stilte in acht In het Palais des Nations in Genève zei secretaris-generaal Kofi Annan tot de nabestaanden: „Mijn en Uw hart is gebroken. Ondanks al onze inspanningen en het onderzoek van de Ver enigde Staten, weten we na een jaar nog steeds niet wie de da ders van deze afschuwelijke wandaad zijn." bagdad/anp-rtr - De Amerikaanse troe pen in Irak vermijden vooralsnog een bestorming van de Imam Ali-moskee in Najaf, waar de militie van de radicale sji 'itische geestelijke Muqtada al-Sadr zich schuilhoudt. Ze zijn bang de sji'itische bevolking, die in Irak in de meerderheid is, tegen zich in het harnas te jagen. De moskee is het belangrijkste heiligdom van de sjiieten. Een feitenoverzicht over de moskee: - De met bladgoud bedekte moskee is vernoemd naar imam Ali Ibn Abi Talib, die in een tombe in de moskee ligt be graven. Hij was de neef en schoonzoon van de profeet Mohammed. De sjiieten zien imam Ali als de eerste van twaalf imams wiens leer moet worden nage leefd, en als de grondlegger van hun re ligie. Hij wordt ook door soennieten ver eerd. - Sjiieten willen graag bij imam Ali in de buurt begraven worden. Om de moskee ligt dan ook een van de grootste begraaf plaatsen van het Midden-Oosten, de Wadi al-Salam (Vallei van de Vrede). Daar begraven worden zou garantie ge ven op een plaats in het paradijs. De Vallei van de Vrede doet zijn naam geen eer aan, nu het een gevechtsterrein is geworden voor de Amerikaanse troepen en het Mahdileger van al-Sadr. - Op 29 augustus 2003 ontplofte buiten de Imam Ali-moskee een autobom. On der de 124 dodelijke slachtoffers was de sji'itische politieke en geestelijke leider ayatollah Mohammed Baqer al-Hakim. Honderdduizenden Irakezen bewezen de invloedrijke geestelijke de laatste eer bij zijn begrafenis in Najaf. - Tijdens de eerste Golfoorlog in 1991, verschansten sji'itische rebellen zich ook al in en rond de moskee. Ze gaven gehoor aan de oproep van de Ameri kaanse president Bush sr. om in opstand te komen tegen dictator Saddam Hus- sein. Als straf liet Saddam de moskee be- stormen door zijn Republikeinse Garde. De moskee werd zwaar beschadigd, maar later weer gerestaureerd. - Elk jaar komen tienduizenden sji'iti sche pelgrims uit buurland Iran naar de moskee. Wijlen ayatollah Ruhollah Khomeini leefde veertien jaar in balling- schap in Najaf, voorafgaande aan de is- lamistische revolutie in Iran in 1979. door onze correspondent' Ans Bouwmans Washington - John Kerry kreeg vijf lintjes voor zijn militaire op treden in Vietnam. Maar de 'swiftbootveteranen voor de waarheid' beweren dat de des tijds 25-jarige marineofficier de waarheid heeft verdraaid over zijn heldendaden. Het in mei opgerichte politiek actiecomité - gefinancierd door supporters van president George Bush - bazuint via inter views, een tv-reclame en boek rond dat Kerry heeft gelogen om een purperen hart en bron zen ster te krijgen. Gisteren werd één van Kerry's belagers, Larry Thurlow, echter door een Amerikaanse krant in zijn hemd gezet. John Kerry, de Democratische presidentskandidaat in de VS, heeft van zijn heroïsche optre den in Vietnam een centraal thema gemaakt in de verkie zingsstrijd om het Witte Huis. Hij ziet het als één van zijn be langrijkste pluspunten in het gevecht met George Bush, die eind jaren zestig via statione ring bij de nationale garde van Texas ontkwam aan uitzending naar het slachtveld in Azië. Kerry laat zich graag vergezel len door strijdmakkers die des tijds met hem (hij was de kapi tein) in een snelle marineboot patrouilleerden over Vietname se rivieren. Veertien van hen waren op de Democratische Conventie in Boston, vorige mqajid. Twee Vietnam-veteranen keren John Kerry demonstratief de rug toe tijdens diens toespraak tot vetera nen, eergisteren. Ze nemen het de presidentskandidaat nog steeds kwalijk dat hij zich, na zijn terugkeer van het slagveld, tegen de oorlog in Vietnam verklaarde. Foto: EPA Ook Jim Rassmann, de man wiens leven Kerry op 13 maart 1969 redde door hem met ge vaar voor eigen leven uit het water op te vissen. Hiervoor kreeg Kerry een bronzen ster. Larry Thurlow was kapitein van een andere boot die op die dag in 1969 betrokken was bij de actie in de Bai Hap rivier. Hij bestrijdt dat Kerry onder vuur lag toen hij Rassmann redde. Dat in de motivering voor de Bremzen Ster van Kerry staat dat alle betrokken eenheden werden beschoten, is volgens hem totaal uit de lucht gegre pen. „Ik heb geen schot ge hoord", getuigde hij in een ver klaring die in juli naar buiten werd gebracht door de anti- Kerry club. Die versie komt niet overeen met zijn eigen militaire dossier, zo meldt de krant Washington Post. Daarin staat dat Thurlow zijn eigen bronzen ster verdien de grond van dezelfde om standigheden als Kerry op die zelfde 13de maart 1969. Hij bood hulp aan een op een mijn gelopen boot, 'ondanks het feit dat vijandelijke kogels hem om de oren vlogen'. Thurlow en andere anti-Kerry veteranen hebben de afgelopen maanden gesuggereerd dat Kerry destijds de rapportering heeft 'gekleurd'. Maar Rass mann heeft al verschillende ke ren de versie van Kerry beves tigden doet dat ook in een nieuwe politieke commercial van de Democraat. „Mijn diensttijd en onderscheidingen zijn gedocumenteerd door de marine en wat toen de waar heid was is het nu nog", aldus een duidelijk getergde Kerry gisteren. De 'swiftbootveteranen voor de waarheid' is een van de vele po litieke actiecomités ('pae's') die de afgelopen jaren zijn ont staan in de VS na hervorming van de regels voor financiering van politieke kandidaten. De actiecomités opereren afzon derlijk van de campagneteams, en mogen veel grotere geldbe dragen accepteren dan de kan didaten. Er zijn ook talloze actiecomités tegen Bush, zoals het bekende MoveOn. Verschillende Democraten en de Republikeinse senator John McCain (een vriend van Kerry en zelf ook Viemam-veteraan) hebben president Bush opge roepen de actie van de groep te veroordelen, maar daartoe is Bush niet bereid. Bush laat hen het vuile werk opknappen, schimpte Kerry gisteren. Het Witte Huis spreekt dat tegen, en zegt dat Bush Kerry nimmer op zijn staat van dienst in Viemam heeft aangevallen. Kerry werd onderscheiden met een zilveren ster, een bronzen ster en drie purperen harten. Wie drie purperen harten (voor verwondingen) had, kon over plaatsing naar de VS aanvragen. Dat is wat Kerry deed in maart 1969..- stuttgart/anp - De Amerikaan se strijdkrachten blijven strate gische bases bezetten in Duits land. De aangekondigde massa le terugtrekking van Ameri kaanse militairen uit Europa zal geen betrekking hebben op de bases in Stuttgart, Ramstein en Spangdahlem. Dat zei de plaatsvervangend commandant van de Amerikaanse troepen in Europa, generaal Charles Wald, gisteren tegen Duitse media. President Bush maakte eerder deze week bekend de komende jaren zeker 60.000 tot 70.000 militairen uit Europa en Azië te zullen weghalen. Duitsland is een belangrijke uitvalsbasis voor het Pentagon. De Ameri- j kanen vinden dat Europa zijn eigen zaken maar moet regelen. Onder de bases die blijven, is - EUCOM in Stuttgart, het Ameri kaanse hoofdkwartier dat de activiteiten van militairen coör dineert in Europa, Afrika en een deel van het Midden-Oosten. Ramstein is het hoofdkwartier van de Amerikaanse lucht macht in Europa en Spangdah lem is een Amerikaanse lucht machtbasis. Hoeveel van de dertigduizend Amerikaanse mi litairen die nu in Europa zijn gelegerd zullen blijven is niet bekend. tei aviv/gpd - Reddingsdien sten op het vliegveld van Tel Aviv zijn gisteren in een staat van alarm gebracht, nadat een El Al vliegtuig uit Amsterdam was geland met een gevaarlijke lading aan boord had. Brand weer en ziekenauto's omring den het toestel, dat in zijn laad ruimte zowel licht ontvlambare stoffen als explosieven vervoer de. In de wijde omgeving wer den passagiers en personeel van .de luchthaven geëvacu eerd. Het alarm werd opgehe ven nadat de ontvlambare stof fen onschadelijk waren ge maakt. Om wat voor stoffen het ging is niet bekendgemaakt. Voor het vervoer door de lucht van licht ontvlambare stoffen en explosieven, en zeker voor een combinatie van de twee, zijn speciale vergunningen ver» eist. Het is niet duidelijk of die waren afgegeven. De Neder landse luchtvaartinspectie stelt een onderzoek in.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 5