De Graaf zet kiesstelsel toch door BINNENLAND Minister Kamp: Wij zijn niet getipt en dat is zorgelijk Veel schepen op ruwe zee in de problemen Japans kevertje bijt om zich heen Minister riskeert ruzie met Kamer Een sterk staaltje Geen geld uit Den Haag voor verregende boeren Verdenking motorbende uitgebreid 'Gezellig' drinken ook slecht Arrestant in Roosendaal is geen terreurverdachte veertig tips ilijke overval cht - De politie heeft ■A e 41 tips binnengekre- de brute overval op ard echtpaar in het nburgse Terblijt, afge- ipj. «keinde. Daarbij en 68-jarige man om ,rZijn 69-jarige vrouw >er ernstig gewond. De reeg de reacties binnen etuigenoproep via de len aantal van die tips i^dj s de politie zeer bruik- h niste varaan eek terecht - Een varaan uit 't Har- jen week vermist te ivonden. Het tachtig !r lange reptiel werd d gevonden langs de de weg. Een kennis ;enaar ontdekte het n lichaamstempera- fat gezakt, maar hij had wel weken kunnen uit- aldus de eigenaar, fctijndier is in principe irlijk, maar kan in nood jk van zich afbijten, j eigenaar bij de vind- ram, bleek de steppe- alomon tussen de bla- slapen. erlander in bodja vrij piNH - Een Cambod- ichtbank heeft gisteren irige Nederlander vrij- :n van kindermisbruik, bare aanklager heeft (roep aangetekend. De d in mei gearresteerd, mtucht hebben ge- let zeven minderjarige en pornografische fo- hen hebben genomen, er achtte dat echter mstotelijk bewezen en m vrij. Hij moet het ho- lep wel in de gevangenis racht moord ^og onbekend Het onderzoek naar dop een 41-jarige (rop deA12isnogin lig. De politie vond het er in de nacht van l op dinsdag dood i bestelwagen op de Voerden. Sectie heeft Is uitgewezen dat de ils de politie al veron- is doodgeschoten, itoffer is eigenaar van ntezaak en een koffie- Jtrecht. traf voor eigen leraar ie 17-jarige jongen uit vlak voor de zomer- een docent van het bllege in Assen met de :eigde, is gisteren iderrechter in Assen ild tot 40 uur leerstraf, (rkstraf en drie maan- lardelijke jeugdde- fadat de jongeman in tren had gekregen dat voor het vmbo- belde hij de leraar op larvoor verantwoorde- imte en dreigde hem dood jufen. de ongeren vast verkrachting lAM - Zes jongeren, in g niariërend van vijftien tot t htjaar, zijn begin deze •verdenking van ver- igvan een achttienjarig vrijdag 20 augustus 2004 utrecht - Langs de snelweg Ai bij de Utrechtse nieuwbouwwijk Leidsche Rijn werken medewerkers van een staalconstructiebedrijf aan de bouw van een geluidsscherm. Het ruim twee kilometer lange stalen scherm is ontworpen door architect Kas Oosterhuis en ziet er uit als een lange, kronkelende slang. Foto: ANP/Ton Borsboom den haag/gpd - De aanval van afgelopen zaterdag op de Neder landse militairen in Irak, waarbij een dode en vijf gewonden vie len, kwam totaal uit de lucht val len. En dat baart minister Kamp van Defensie grote zorgen. Nor maal gesproken zouden de mili tairen vanuit de bevolking zijn geïnformeerd dat er iets dreigde. Dat is niet gebeurd. De werkwij ze van de militairen wordt daar om drastisch aangepast. Wat is uw analyse van de aan val? „Het was een goed doordachte, goed voorbereide aanval. Jeeps met marechaussees zijn in een hinderlaag gereden. Zij zijn de politie van de krijgsmacht en zijn dus niet in Irak om te vech ten. De aanvallers wisten dat de Nederlanders hulp zouden krij gen en ook die hebben ze opge vangen. Ook de hulptroepen die in tweede instantie kwamen opdagen werden door de aan vallers opgewacht. Dat is drie keer zo doorgegaan. Dat wijst op een goed voorbereide aan val. We weten niet precies waar de schoten vandaan kwamen, maar mensen in het dorp moe ten de voorbereidingen hebben gezien. Net als de Iraakse veilig heidstroepen. En ze hebben ons niet getipt. Dat is zorgelijk. Ze zijn ons ook niet te hulp ge komen. We hebben het zelf op moeten knappen." Weet u al wie de daders zijn? „Het is nog niet bekend wie de aanval heeft uitgevoerd. Wij denken wel dat aanhangers van krijgsheer al-Sadr uit de stad Najaf, de veiligheidsdiensten en mogelijk ook de bevolking heb ben geïntimideerd. De aanval len op de heiligdommen in Na jaf zaaien veel onrust onder de bevolking, dat hadden we niet verwacht. Ik denk dat de oplo pende spanningen in het ge bied samenhangen met de strijd tussen al-Sadr en de Ame rikanen in Najaf. Ik ben het er overigens wel mee eens dat de Amerikanen optreden tegen al- Sadr en andere mensen die naar de wapens grijpen." Wat gaat u doen om de situatie voor de Nederlanders veiliger te maken? „Het aantal patrouilles is be- Thuisfront gerust Ruim anderhalf uur had de commandant van de Neder landse troepen in Irak ervoor nodig, maar toen was de „on ruststoker", zoals ze zichzelf noemt, overtuigd. Jacqueline Donkers, verloofde van een van de militairen aldaar, bracht het ministerie van de fensie deze week fors in verle genheid. Uit contacten met haar vriend bleek dat de situa tie in Irak veel onveiliger is dan Defensie wil doen gelo ven. Gisteren volgde een gesprek op het ministerie.Als ik eer der deze week had geweten wat ik nu weet, had ik niet zo veel geroepen," zegt ze nu. perkt en bovendien gaat er voortaan altijd een terreinwa gen met een mitrailleur mee. De overige verplaatsingen vin den in pantservoertuigen plaats. Daarvoor worden zo snel mogelijk enkele tientallen extra terreinwagens en pantser voertuigen naar Irak gebracht. Bovendien gaat er 60 man in- Donkers is gerustgesteld dat Defensie zijn 'uiterste best' doet om de militairen te be schermen. „Het blijft een oor logsgebied en natuurlijk heb ik slapeloze nachten over de veiligheid van mijn vriend, maar er is na dit gesprek een hoop onrust bij me weggeval len." Het thuisfrontcomté, de ouders en echtgenoten van de Nederlandse militairen in Irak, was niet erg gelukkig inet de actie van Donkers. De voorzitter van het comité riep gisteren op tot kalmte. Paniek berichten zouden hun weer slag hebben op de gemoeds toestand van de jongens ter fanterie naar toe om de andere militairen te verdedigen en te rug te slaan als het weer tot een grootscheepse aanval komt. We gaan ook onze inlichtingenpo sitie verbeteren. Voorheen kre gen we tijdens patrouilles in lichtingen van de bevolking, maar nu zijn het grotendeels de Iraakse veiligheidsdiensten die door de straten rijden. Daar door blijkt onze informatie niet voldoende en dus nemen we extra maatregelen. Welke, dat kan ik u niet zeggen, maar u weet dat we nu al mensen van de militaire inlichtingen- en veiligheidsdienst daar hebben." Heeft deze opstelling niet het ri sico dat de bevolking agressiever gaat reageren op de Nederlan ders? „Dat is absoluut een risico. Maar het gaat om de veiligheid van onze mensen. Wat mij be treft gaat het om tijdelijke maatregelen. We zijn er om de bevolking te helpen. Als de au toriteiten ons niet meer willen hebben of als blijkt dat de be volking ons niet meer wil, moe ten we weg gaan. Dan is er een nieuwe situatie. Zo ver is het nog niet" Hoe lang blijven de Nederlandse militairen? „In maart 2005 gaan we weg. Ik ga ervan uit dat de Irakezen het dan kunnen overnemen. En als dat niet zo is, moeten we ver vangen worden." den haag/gpd - Minister De Graaf (bestuurlijke vernieuwing) riskeert een forse aanvaring met de Tweede Kamer nu hij zijn oor spronkelijke ideeën voor een nieuw kiesstelsel doorzet. Van daag zal het kabinet naar alle waarschijnlijkheid instemmen met zijn wetsvoorstel. Alle par tijen in de Tweede Kamer zijn weliswaar ontevreden over De Graafs plannen, maar de menin gen over hoe het dan wel moet lopen te zeer uiteen. De D66-minister wil dat er bij landelijke verkiezingen voort aan twee stemmen worden uit gebracht: één op een landelijke üjst die de verdeling van de ze tels bepaalt en één op een re gionale lijst, voor een nadere personele invulling van de frac ties. Hij denkt daarmee de kloof tussen kiezers en politici te ver kleinen; de volksvertegenwoor digers worden zo herkenbaar der. De plannen stuiten op veel ver zet in de Kamer. Hoewel in het regeerakkoord is afgesproken dat er een vorm van districten stelsel wordt ingevoerd, wilde de grootste regeringspartij CDA onlangs nog van de afspraak af. Voor de kleinste regeringspartij D66 was invoering van een dis trictenstelsel juist voorwaarde om deel te nemen aan het kabi net. Behalve het CDA is ook rege ringspartij WD ontevreden over De Graafs plannen. De li beralen zijn onderling echter sterk verdeeld. De ene helft van de partij wil helemaal niets ver anderen in het kiesstelsel, de andere helft wil juist overgaan tot een volledig kiesstelsel naar Engels voorbeeld. Ook de grootste oppositiepartij PvdA is verdeeld. De kans dat De Graaf in de Ka mer alsnog vastloopt met zijn plannen is groot, aangezien alle grote partijen anders denken over bijvoorbeeld het aantal districten, de verdeling van restzetels en de voorkeurs- drempel. De kleinere partijen zijn (op De Graafs eigen D66 na dan) hoe dan ook tegen invoering van welke variant van een distric tenstelsel dan ook, omdat het voor hen moeilijker wordt een plek te veroveren in de Tweede Kamer. franeker/anp - Akkerbouwers die vorige week schade hebben geleden door de forse regenval, lijken geen steun uit Den Haag te ontvangen. Drie leden van de Tweede-Kamercommissie Landbouw kwamen gistermid dag persoonlijk het getroffen gebied rond Franeker inspecte ren. Een pleidooi om de boeren te helpen bleef echter uit. Het ministerie van Landbouw stelde woensdag al dat de scha de „ondernemersrisico" is. Boeren kunnen zich sinds vorig jaar verzekeren tegen regen- schade bij verzekeringsmaat schappij ArgiVer. De meeste boeren zijn echter niet verze kerd, omdat zij wachten op de verzekering van land- en tuin bouworganisatie LTO. Die ver zekering, AquaPol, is pas vol- ouden zich vorige week ivond in een woning in pn collectief aan het lebben vergrepen. i studiegeld inlanders ic - Staatssecretaris Rut- jnvijs) overweegt het Dderwijs niet meer te voor studenten van |e Europese Unie die in nd komen studeren. In het Rijk hier 25 miljoen tl kwijt. Hij wil alleen de Udenten nog een beurs foor vooral hogescholen frsiteiten lijkt de in- ig van buitenlandse en uitgedraaid op een om geld binnen te ha ls een woordvoerder te. „Op zich is dat ge- 1, maar we willen wel it die studenten toege- Waarde hebben." tnwasser I na val *in - Een glazenwasser en om het leven geko- to hij naar beneden viel lat in Amstelveen. De 8 de ramen aan het lap- en gondel ter hoogte lende verdieping van pbouw. Mogelijk is hij Qwicht verloren en uit lel gevallen. Hij was op •d. Of een onverwachte fig oorzaak van het on- kon de politie nog niet noordwijk-katwijk/anp - De harde wind op de Nederlandse wateren heeft de Kustwacht gis termiddag handenvol werk be zorgd. De dienst moest vanaf het middaguur bijna twintig keer assistentie verlenen aan mensen op pleziervaartuigen die in de problemen waren ge komen. Reddingswerkers van de KNRM uit Katwijk moesten voor de kust van Noordwijk hulp bieden aan een Russisch opleidingsschip, dat in nood verkeerde. Door een afgebro ken roer was het schip stuur loos op een ruwe zee. De stevi ge wind, kracht 9, bemoeilijkte het reddingswerk. Een grote tanker en een kotter verleenden assistentie. De tanker hield het schip met dertien opvarenden uit de wind, waardoor de KNR- M'ers hun reddingswerk kon den verrichten. De kotter sleep te het schip, twintig meter lang, naar de haven van Schevenin- gen. Bij Terschelling liep de veerboot Midsland op een ha- vendam door de harde wind. De schade bleek miniem en het vaartuig kon eindbestemming Harlingen toch met enige ver traging bereiken. Tussen Urk en het Friese Lemmer raakte een duwbak met 1500 ton graniet aan boord op het IJsselmeer in de problemen. Even bestond de vrees dat de zwaar beladen bak zou zinken. Maar door de duw bak goed te verankeren werd dat voorkomen. Volgens het KNMI had ons land gisteren te maken met een kleine, in activi teit afnemende, storing die naar het noordoosten wegtrok. In het noordelijke kustgebied waaide het vanuit het zuidwes ten stormachtig. Elders langs de kust en op het IJsselmeer was de wind krachtig. Er kwamen buien met zware windstoten voor. Vanuit het zuiden namen wind en buiigheid in de loop van gisteravond steeds verder af. Volgens het Korps Landelijke Politiediensten' zijn er op de weg door het weer geen onge lukken van betekenis gebeurd. Op Lowlands moest een van de zeven tenten aan de vooravond van het driedaagse muziekfesti val in Biddinghuizen worden vervangen. Reddingswerkers van de KNRM uit Katwijk moesten voor de kust van Noordwijk hulp bieden aan een Russisch opleidingsschip, dat in nood verkeerde. Foto: ANP/Arie van Dijk gend jaar af te sluiten. De Noordelijke Land -en Tuin bouworganisatie (NLTO), die de Kamerleden in Noordwest- Friesland rondleidde, vindt dat haar leden tussen wal en schip vallen. AquaPol is een onder linge verzekering, dus het is lo gisch dat we willen dat zoveel mogelijk boeren meedoen. Daarom hebben de boeren zich, niet verzekerd", aldus voorzit ter G. Benedictus van de NLTO. Commissievoorzitter Schreijer (CDA) noemt de situatie in Friesland uniek. „De combina tie van droge grond, de zoutwinning in het gebied waardoor de bodem daalt en de extreme regenval hebben de schade erg groot gemaakt, zegt- ze. Maar ze was niet bereid steun toe te zeggen. rotterdam/anp - Het openbaar ministerie (OM) heeft de ver denking tegen tien leden vari het Limburgse chapter van de Hells Angels, de Nomads, uitge breid. Naast de moord op drie clubgenoten, drugshandel en gijzeling beschuldigt het lande lijk parket deze personen er nu ook van een criminele organi satie te vormen. Tevens houdt het OM de tien leden nu ver antwoordelijk voor bedreiging, afpersing en de handel in vuur wapens. De Nomads als motor club wordt overigens niet aan gemerkt als een criminele orga nisatie, zei een woordvoerder van het landelijk parket giste ren. Een van de tien verdachten is op vrije voeten. De rest zit irX voorarrest. De lichamen van de doodgeschoten Nomads wer den op 13 februari gevonden in de Geleenbeek bij het Limburg se Echt De achtergrond van de drievoudige moord is volgens justitie een ruzie over cocaïne- .Het OM vermoedt dat de liqui datie een gezamenlijk clubbe- sluit is geweest utrecht/gpd - Ook matig ge bruik van alcohol leidt op den duur tot veranderingen in het functioneren van de hersenen. Vanaf 15 glazen per week zijn al nadelige ef fecten merkbaar bij het uit voeren van ingewikkelde ta ken, bijvoorbeeld op het ge bied van taal. Dat blijkt uit een promotieonderzoek van Suzanne Bijl van de Univer siteit Utrecht. Er is al veel onderzoek gedaan naar de gevolgen van overmatig al coholgebruik. Bijl wilde ech ter weten wat de effecten zijn van het zogenoemde so ciale drinken. Zij onder zocht zowel mensen die j^aar één glas per week drin ken als mensen die meer dan zestig glazen per week con sumeren. Volgens de onder zoekster zijn de gevolgen van alcoholgebruik in het begin heel mild. De effecten brei den zich echter uit naarmate de drinker ouder wordt en als het alcoholgebruik toe neemt. Bijl mat bij haar proefpersonen de hersenac- tiviteit tijdens bepaalde op drachten. Daaruit kwam naar voren dat bij een aantal taken de effecten van sociaal drinken niet vielen waar te nemen. Maar als er com plexe opdrachten uitgevoerd moesten worden was er wel een gevolg van het sociale drinken te zien. rotterdam/anp - De man die woensdag in Roosendaal is aangehouden, heeft niets van doen met de terreuractie in Ma drid die aan 191 mensen het le ven kostte. Dit bleek na een controle van zijn identiteit aan de hand van vingerafdrukken die de Spaanse antiterreurbri gade gisteren ter beschikking heeft gesteld aan de nationale recherche. Dat heeft het open baar ministerie laten weten. De aangehouden man is gistermid dag in vrijheid gesteld en aan sturend opnieuw aangehouden wegens bezit van drugs. Hij wordt met een tweede, even eens voor drugsbezit aange houden verdachte, vandaag voorgeleid aan de rechter-com- missaris in Rotterdam. Het gaat om twee broers van 22 en 23 jaar. Van de andere zeven per sonen die na de twee invallen in Roosendaal woensdag wer den overgedragen aan de Vreemdelingendienst, zijn er vijf in vrijheid gesteld. Twee personen zijn in vreemdelin genbewaring gezet, omdat zij niet beschikken over geldige vertjiJijfspapieren. Ze werden woensdag aangehouden. wageningen/anp - In Ridder kerk heeft de Japanse Thujabas- tkever al driehonderd sierconi- feren de dood ingejaagd. Het enkele millimeters grote uit heemse kevertje werd begin au gustus voor het eerst aangetrof fen in Nederland. Onderzoeks bureau Alterra van Wageningen Universiteit maakte gisteren be kend dat de kever ook is aange troffen in Rotterdam, Dor drecht en Sleeuwijk. Daarmee is de plaag voor coniferen gro ter dan eerst werd gedacht. „De plaag blijft beperkt tot het ge bied bij Rotterdam", stelde on derzoeker Leen Moraal. In Ven- ray en Nijmegen zijn inmiddels ook meldingen binnengeko men, maar daar gaat het om de bekende Europese variant van de Thujabastkever. De Japanse kever legt eitjes onder de schors van oudere coniferen, bomen jonger dan twintig jaar laten ze ongemoeid. De beestjes graven honderden gaatjes in de stam van de boom, waardoor die lichtbruin kleurt en doodgaat. Om de kever volledig uit te roei en, moet de boom gekapt en door de versnipperaar of naar de verbrandingsoven. De Ja panse kever komt sinds onge veer 1950 voor in Zuid-Frank- rijk.*vT)aar leeft hij in afgestorven stammen en takken. Hoe de ke ver in Nederland is gekomen, is nog onbekend. Moraal vreest niet voor het uitsterven van de conifeer in Nederland. „De ke vers geven de voorkeur aan een verzwakte conifeer. Pas als er een gebrek is aan zwakke bo men, beginnen de kevers aan de sterkere coniferen. Boven dien hebben we gigantisch veel coniferen in Nederland en lijkt de plaag zich te beperken tot de regio Rotterdam." Onderzoe kers van Alterra kwamen de vreemdeling in Nederland op het spoor in de bast en de stam van een meer dan vijftig jaar oude thuja op de begraafplaats van Ridderkerk.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 3