Springen met racelicentie GESPREK VAN DE DAG Megafeesten het nieuwe mikpunt van hooligan I Snelheid en spectaculaire landing nieuwste trend in parachutesport Nog een rondje DAGELIJKS LEVEN VRIJDAG 20 AUGUSTUS 2d Politie en organisator ID&T heb ben extra veiligheidsmaatregelen getroffen om te voorkomen dat voetbalsupporters morgen op dancefestival Mystery Land in Haarlemmermeer met elkaar op de vuist gaan. Op internet circule ren geruchten dat rivaliserende groepen elkaar gaan opzoeken. Nu afspraken voor vechtpartijen bij voetbalwedstrijden steeds moeilijker worden, treffen de hooligans elkaar bij dancefeesten. Daar kan, onder invloed van drank- en drugs, de vlam snel in de pan slaan. De mobiele eenheid greep afgelo pen zaterdag in op de Dance Pa rade in Rotterdam, waar Feye- noordsupporters het feest ver stoorden. Een week daarvoor vochten op het festival Dance Val ley in Spaarnwoude tientallen supporters van ADO Den Haag met die van Ajax. Naar aanleiding van dit incident verschenen de afgelopen week op websites anonieme berichten, waarin voetbalsupporters zeggen Nu de voetbalstadions goed zijn beveiligd zoeken hooligans elkaar steeds vaker op bij grote dansfestijnen, zoals vorig weekend in Rotterdam. Foto: WFA/Kees Spruijt dat zij elkaar binnenkort weer treffen. Onder meer tijdens Mys tery Land. „De ervaring leert dat deze 'aangekondigde confronta ties' meestal niet plaatsvinden", zegt een woordvoerder van orga nisator ID&T. „Toch zal niets aan het toeval worden overgelaten." „De ironie wil dat de grote stadi ons in Nederland érg veilig zijn", zegt Edward van der Torre, hooli ganonderzoeker bij het Instituut voor Veiligheids- en Crisismana gement (COT). „Bij andere mas sa-evenementen kun je makkelij ker iets flikken en er mee wegko men. Hoewel er beveiliging is, is de kans datje op zo'n feest wordt gepakt veel kleiner." Willen de relschoppers rond voet balwedstrijden met elkaar op de vuist gaan, dan moeten tussen de verschillende partijen afspraken worden gemaakt om de politie te slim af zijn. Bij hardcore-dance feesten kan de vlam, onder in vloed van excessief drugs- en drankmisbruik, onverwacht in de pan slaan. Gevochten wordt tus sen rivaliserende groepen, die ie der voor zich een deel van het fes tivalterrein claimen, maar ook te gen de beveiliging. Al sinds de gabbertijd is de hard- corescene verweven met voetbal hooligans. Toen in Rotterdam dis cotheek Parkzicht nog bestond, troffen Feyenoordaanhangers el kaar bijvoorbeeld wekelijks op de »CHt e4 de dansvloer. Van der Torre:iar^ leken met die tijd is het nu a^} rustiger. Maar de beveiligiiie* zulke evenementen is een opgave. Er zijn veel meer spots' en 'softe momenten *T hoeft maar 'iets' te gebeurtree het loopt uit de hand. DezteW gens zijn snel op hun teeni 'AX\ trapt. Sommige jongens dj1S voetbalshirts rondlopen, h maar verdomd weinig met te maken. Dat deze types 2 ||j relletjes claimen is voor de vervelend." Met de politie, die volgens woordvoerder rekening ho met vechtpartijen, zijn voo mend weekeinde extra veil heidsmaatregelen genome- e.r te zorgen dat een klein gro relschoppers geen kans ki zal ons niet gebeuren dat_. groepje het gaat verzieken JJr 50.000 bezoekers die kornet nieten van een mooie directielid Jeroen Jansen 0 11 website van ID&T. GPD sJ?j tüj kv ei| df BEW JIJ E/ci£A»i^)K GOED IN BED Of- KAM IK efL BETER. NIET AAN BEGINN EN MENSELIJK SBS6 hoeft een gepland hobbypro gramma met onder anderen tv-klus- jesman NICO ZWINKELS niet alsnog op de buis te brengen. Dat oordeelde de rechtbank in Amsterdam gisteren in een kort geding dat Zwinkels sa men met tuinman Rob Verlinden en kok Angelique Schmeinck had aange spannen tegen de commerciële zen der en producent Ivo Niehe Produc ties. Het hobbytrio was in verregaan de onderhandelingen met SBS en Niehe Producties om het programma 'Huis, Tuin en Keuken' komend tv- seizoen (vanaf september) te gaan maken op SBS6. De betrokkenen hadden nog geen handtekening onder definitieve contracten gezet. Een Amerikaanse ZWARTE BEER heeft zich tegoed gedaan aan 36 blikjes bier. Medewerkers van een camping in de staat Washington vonden het dier laveloos temid den van de tientallen leeggedron ken blikjes. De wilde beer van naar schatting twee jaar ontdekte het bier in koelboxen van kam peerders. Met zijn klauwen en tanden opende hij de blikken. Het dier bleek een FIJNPROEVER, meldde de Amerikaanse nieuws zender CNN gisteren. Nadat de beer een blikje van het massapro duct Busch had geprobeerd, stap te hij over op het plaatselijke merk Rainier. De inwoners van de Japanse metropool Tokyo zijn deze week begonnen aan een grootscheepse actie tegen de aanhoudende hitte. Zij gaan massaal trottoirs en wegen met water BESPREN KELEN ter afkoeling. Tij dens een proef vorig jaar luk te het om op meerdere plek ken in de Japanse hoofdstad de temperatuur een graad te laten dalen. Het is de bedoe ling dat de Grote Operatie Water Sprenkelen ook in ne gen andere grote steden wordt uitgevoerd. De autori teiten hopen een miljoen Japanners te mobiliseren. Tokyo gaat gebukt onder de langste hittegolf sinds het begin van de metingen in 1923. Honderden inwoners moesten met een ZONNESTEEK naar het ziekenhuis. Foto: EPA Een op de vier Nederlanders is er van overtuigd dat er al eens BUI TENAARDS LEVEN op aarde is ge land. Dat blijkt uit een onderzoek van TNS Nipo in opdracht van Quest. Het populair wetenschappe lijke tijdschrift wilde de goedgelo vigheid van Nederlanders testen en liet elf BROODJE-AAPVERHALEN beoordelen. Zo bleek dat veel men sen het verhaal kennen en geloven van de oude vrouw in Amerika, die haar natte hond wilde drogen in de magnetron. De vrouw zou de produ cent van het apparaat hebben aan geklaagd, nadat het arme dier was ontploft. Maar liefst 72 procent ge looft dat de vrouw een fikse schade vergoeding heeft gekregen omdat in de handleiding niet stond dat hon den niet in de magnetron kunnen. Herwig Verleyen Ouadrofonie: moeder met vier kinderen Een dappere Tsjech heeft in de die rentuin van Usti nad Labem zijn hondje gered uit de bek van een alli gator. De COCKERSPANIËL Shiry was aan de aandacht van zijn baasje ontsnapt en in het roofdieren bassin gesprongen. Daar greep een van de alligators het dier bij zijn nekvel. De man sprong over de afscheiding en wist zijn viervoeter na enig worste len te bevrijden. Volgens de direc teur van de dierentuin heeft de man het geluk gehad dat de alligator het vechten een beetje was verleerd. Kattenbezitters in New York kunnen sinds deze week hun huisdieren mee uit eten nemen naar het eerste POEZENRESTAURANT. In 'Meow Mix Café' in de buurt van Times Square staan voor de huistijgertjes gerechten op de kaart als 'kalfsfilet Meow' en vissalade. Wie zijn kat een gastronomische ervaring wil laten opdoen, moet wel haast maken. Over uiterlijk twee weken gaat het restaurant weer dicht. Het is een RECLAMESTUNT van een katten- voerfabrikant. Die is overigens wel van plan een vervolg te geven aan de actie, als het idee tot een enorme toeloop leidt. Maar dat moet dan wel in een deel van de stad komen waar de huur niet zo hoog is als in het centrum. Schwooosch! Met een noodgang suist Martin van den Brakel op de grond af. De parachute, niet veel groter dan een fors uitgevallen strandvlieger, draait horizontaal. Met opgetrokken benen scheert hij over het gras, zijn voeten niet meer dan een halve meter boven de grond. Snelheid: 84 kilometer per uur. Pas na enkele tientallen me ters raken zijn voeten de grond. Het is de nieuwste trend in de pa rachutesport: 'swoopen'. Daarbij gaat het niet om de kunstjes in de lucht, maar om een spectaculaire landing. Een Braziliaan haalde twee weken geleden op Texel de hoogste snelheid met 'swoopen' kort boven het gras: 105,4 kilome ter per uur. Zijn parachute was volgens ooggetuigen 'niet groter dan een zakdoek': 4,5 vierkante meter, een derde van een normale chute. De moderne parachute is al lang veel meer dan een 'valscherm'. De meest ervaren springers willen veel meer dan alleen beneden ko men: zij azen op snelheid, preci sie, complete controle. Het materiaal heeft zich de afgelo pen jaren razendsnel ontwikkeld. Moderne schermen zijn lichter en wendbaarder en kunnen veel ho gere snelheden bereiken. Eind ja ren tachtig was de gemiddelde parachute ruim 22 vierkante me ter groot, nu 15. Het probleem is dat er onvoldoende high-tech in structiemateriaal is dat springers leert omgaan met de nieuwste schermen. Hierdoor stijgt het aantal blessures onder ervaren springers. „Het materiaal ontwikkelt zich sneller dan de mens", zegt Her man Landsman van Paracentrum Texel. „De meeste ongevallen ge beuren dan ook bij mensen die met kleine chutes springen, maar er qua inschatting en reactiever mogen niet mee om kunnen gaan. Een piloot van een Cesnna moet je ook niet zonder extra opleiding in een F16 zetten." Ook al is het vijftien jaar geleden, Pim Pennock herinnert het zich De nieuwste rage onder parachutespringers: swoopen, met hoge snelheid vlak over de grond zweven voor de landing. Foto: GPD/Eric Brinkhors nog als de dag van gisteren: zijn eerste sprong met een kleinere parachute.Alsof je ineens stuur bekrachtiging in je Citroën hebt. Je trekt even kort aan je koordje en hup, je maakt een enorme be weging naar links." Pennock, die in twintig jaar zes duizend keer uit een vliegtuig is gesprongen, staat middenin het veld waar de parachutisten lan den die deze hele week meedoen aan het Nederlands kampioen schap in Stadtlohn, net over de grens bij Winterswijk. Hij wacht op de eerste swoopers, die net zijn opgestegen om op 1,5 kilo meter hoogte uit te stappen en met tweehonderd kilometer per uur naar beneden te suizen. Swoopers zijn volgens Pennock de Formule 1-coureurs van de pa ra-sport: „Het zijn parachutisten met een racelicentie. Ze gebrui ken digitale apparatuur, want met het blote oog de juiste inschatting van afstand maken, gaat niet meer op die snelheid." De stichting Consument en Vei ligheid maakt zich zorgen. „Erva ren springers willen steeds snel ler. De nieuwe valschermen rea geren feller en onverwacht op stuurbewegingen", aldus een woordvoerder. „Door de hoge snelheid is het moeilijker botsin gen met andere springers of ver keerde landingen te voorkomen." Paul Wolf, organisator van de kampioenschappen in Stadtlohn, wijt de ongelukken vooral aan menselijke fouten. „Een aantal mensen overschat zichzelf door te denken datje na een paar hon derd sprongen al met een klein, snel scherm kan springen. Dat lukt je niet. Maar je hebt altijd die idioten die het tóch willen, omdat anderen het ook doen." 'Gebro ken enkeltjes' zijn de prijs voor de ontwikkelingen in de para-sport, meent Wolf. De Koninklijke Nederlandse Ver eniging voor Luchtvaart, de koe pelorganisatie voor alle luchtspor ten, heeft de regels inmiddels aangescherpt. Er zijn strenge ei sen aan de ervaring die ei ger moet hebben, voor hiji met nieuw materiaal de li mag. „Er wordt hard gewerkt oi lesmateriaal op modern brengen", zegt Pennock. paratuur voor springers elk geval steeds beter. Soi hebben hele boordcompi mee. Uiteindelijk wordt d( er veiliger van." Maar het nieuwe matei ook weer nieuwe waagh; die op zoek gaan naar de de grens om tegenaan te lciw Nog kleinere chutes, nog nra. snelheid. Pennock: „Het hij: wel een keer op."GPD Na drie dagen undisturbed behavior' in, om en nabij de vierstenen hotelkamer die ons ten deel is gevallen in dit zonovergoten rustieke Portugeze plaatsje, hebben we besloten ons iets meer onder de mensen te begeven nu, tot zover, het praktische contact met de Portugeze be volking goed is bevallen. Met name mijn pogingen om vragen, verzoekjes en beleefdheden, gewapend met mijn Wat Hoe in het Portugees' onder woorden te brengen, roept een grenzeloze medewerking op bij de betrokken personen. Zo rolt er aan de receptie een volledige volzin uit, waar ik weliswaar een halfuur aan heb zitten sleu telen en die grammaticaal waarschijnlijk zeer te wen sen overlaat. De receptionist reageert enthousiast en mijn verzoek om extra goederen wordt acuut ingewil ligd. Of we daarom de vandaag bij terugkomst op de hotelkamer eveneens het briefje vonden met: „Dear guest, we are pleased to have you in our hotel and we thank you again for your stay. I would like to invite you to the 'managers cocktail' tomorrow in the bar of the hotel", blijft vooralsnog een raadsel. We kunnen ervan uitgaan dat dat meer van doen heeft met de sympathie ke gastvrijheid van dit hotel, dan mijn geklungel met hun taal, al dan niet goed bedoeld. De stad in dus, voor meer prettige ontmoetingen. He laas blijkt dan al snel dat mijn ingestudeerde Portugees blijft steken in nagelaten toevoegingen als de ober al weer uit de voeten is. Mijn liejje, de enige toehoorder van mijn mosterd-na-de-maaltijd-versie in het Portu gees, blijft mij desalniettemin onvolwaardelijk aan moedigen en toejuichen. Vanzelfsprekend zijn we niet de enige toeristen hier. Al wil ik me bij deze schriftelijk distantiëren van deze in neon verpakte bronzige boeren, die iedere morgen uit pure hebberigheid hun bordjes vol stouwen aan het ontbijtbuffet, om na een kort schrans-festijn de helft van de lekkernijen achtelloos tussen het afval op tafel achter te laten. Vervolgens wordt er steevast uitgebulkt op de ligstoelen bij het zwembad, die overigens al voor dag en dauw zijn toegeëigend met een badlaken dat de rest van de ochtend in afwachting van de asociale eige naar de andere hotelgasten erop moet attenderen dat de ligstoel in kwestie niet langer publiek bezit is. Gelukkig hebben we met deze mensen verder niets te maken. Het fijne bezit van een allerliefst huurautootje geeft ons de mogelijkheid om deze schrijnende praktij ken te ontvluchten. Onze redding, vroeg of laat wordt je anders het slachtoffer van plaats vervangende schaamte. Hoe is het mogelijk dat die Portugezen zo vriendelijk blijven en zijn gebleven sinds Europa mas saal dit bijzondere landje heeft platgetrapt, zowel op als rond de voetbalvelden? In Tavira laten ze zich in ieder geval niet gek maken. Het stadje, in het oosten van deAlgarve, wordt niet door toeristen geterroriseerd. Het lijkt er zelfs op dat het met name de Portugezen zelf zijn die hier vakantie vie ren. Het kunnen ook Spanjaarden zijn, ik heb te wei nig taalgevoel om de juiste percentages uit de flarden gesprekken op te maken. Het klinkt voor een leek het zelfde, al zullen ze me deze mening beide zeer kwalijk nemen. Zo blijkt ook een verenigd Europa nog steeds groot genoeg voor ontwetendheid en (menings)ver- schillen. Zelfs de euro is daar niet ongevoelig voor, aangezien er in deze contreien beduidend meer voor te krijgen is, dan in Nederland. Ook kinderbedtijd verschilt, mocht die term üuber- haupt bestaan in de Middellandse Zee-landen. In mijn Wat Hoe komt het niet voor in ieder geval. Voor zo ver ik kan inschatten kennen ze de term ook niet. Arme kinderen van de Middellandse Zee... Terwijl ik geniet van een zorgeloze en ontspannende uitrustvakantie, zie ikzevecliten tegen de vermoeidheid. Rust wordt ze niet gegund. Om twaalf uur 's nachts krijgt er één naast mij aan een tafeltje eindelijk zijn potje Olvarit. Om tivee uur 's nachts zie ik ze hangen aan de armen van hun immer flanerende ouders die zich laven aan wijn en nachtelijk vertier. In niets wordt er rekening gehouden met de gapende guppies. Sommige kleine rakkertjes houden zichzelf wakker door een continue aanvoer van adrealine door onophoudelijk in bewe ging te blijven. Doodmoe zijn ze, het onontbeerlijke kinderbed ver weg. 's Morgens vroeg zie ik ze weer. Oogjes die de meest ernstige vorm van hooikoorts doen vermoeden, de dupe van het volwassen vakantiegevoel! Mishandeling en verwaarlozing, zo zie ik het. Geen wonder dat de volken rond de Middellandse Zee zo klein van stuk zijn.... Legio mensen laten zich verleiden na een vakantie in dit deel van Europa een zwerfkatje of hondje onder hun hoede te nemen. Naarmate de week vordert en ik steeds beter uitgerust om me heen kijk, voel ik steeds sterker de behoefte om me over zo'n klein mensje te ontfermen, maar net als bij katjes stuit dat op een hoop problemen en bezwaren. De oververmoeide puppies zijn de dupe van hun ouders die in hun schaarse va kantie zo veel mogelijk tijd met elkaar en hun kinderen door willen bren gen op een voor hun zo prettig mo gelijke manier. Pas als thuis het dagelijks leven weer zijn gang gaat en er dus geen tijd meer is, krijgen zij waarschijnlijk weer rust. In tegenstelling tot onze rust die bij thuiskomst lang zaam ten onder zal gaan in de dagelijkse drukte. Tot het mo ment dat de stress weer uitbreekt, de energievoorraad een diepte punt bereikt en we ons genood zaakt voelen op vakantie te gaan. Maar laat ik niet op de zaken vooruit lopen, we hebben nog een paar dagen... j Reageren? column@hotmail.com Dartkampioen Raymond van Barneveld begint een keten van DARTCAFÉS. Volgende maand begint de eerste proef met een Barney's Darts Center in Den Haag. Ad Schoofs, de manager van Van Barneveld, is in gesprek met bierbrouwers en onderne mers. Het is de bedoeling dat in september een pilot start en dat daarna vijf cafés worden betrok ken bij het idee. Dat aantal kan in de toekomst worden uitge breid naar dertig. De keten gaat bestaan uit zelfstandige ondernemers die op franchisebasis de naam BAR NEY'S DARTS CENTER gebruiken. Cafébezoekers kunnen er pijltjes gooien en dartsartikelen kopen. Van Barneveld gaat de cafés regelmatig bezoeken en pro moten. Archiefoto: Ton Kastermans

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 2