TOERISME Olifanten en fruit door het treinraampje Fietsen met alleen maar wind mee Nederland romoot et water vanshow ordrecht jtal grote caravanmer- venals vorig jaar niet te op de Kampeer&Cara- irsvan 18 t/m24 sep- in de Utrechtse Jaar- illen. Hobby (meest ver min Nederland), Adria, in kleinere merken als Sunseeker geven de i Air aan een 'eigen' ne- -ri >se caravanshow Dor- lOpen van 4 t/m 12 sep- Daar tonen zij hun )ai modellen voor 2005. rang is gratis, evenals het en n. Voor Hobby en Fendt 101 Ires P. Zeemanweg 170, Vft overige Calandstraat 44 le' recht. Beide straten lig- 'ro kbij elkaar op het indu- rt' ein Dordrecht-west (af- p, Jravendeel van de A16). www.dordrechtopen.nl ^jnet kaartjes Ijnsterdam alli «mational Festivals Bu- [^JjB is al 40 jaar de grootste jrancier van kunst- en inementen. Het bu- iu ook in Nederland, lam gestart. IFB maakt deel uit van de Seatem ivaartoe ook Keith behoort. Keith Prowse Jleider op het gebied 1 ertainment travel en ^t toegangskaarten voor tenten, attracties, the- ,re en, shows, sportevene- UVI en excursies over de reld. IFB onderscheidt andere internationale lanbieders doordat het "^ook losse tickets voor de di^erar evem aenten verkoopt. De ^ent kan dus kiezen voor arrangement in- 1 ccommodatie en ver- aar ook voor een los en- 713 ijs. IFB berekent prijzen mt freserveringskosten en ].e ;t telefonisch de boekin- ;i® t nummer voor boekin- 20 5302 350. aki id jaar staat toeristisch id helemaal in het het water. Met de itemationale zeilma- tie Sail 2005 én de lotententoonstelling in het vooruitzicht, is ilgend jaar 'water' als SM instisch thema geko- et is voor de tweede J3i at aan de hand van ;ma het toerisme naar lederland wordt ge- ot. Dit jaar gaat het rchitectuur en de- n 2006 is 'Rembrandt :t derde onderwerp, il het benoemen van eristisch thema vooral en d is om buitenlanders rwi e wijzen dat ons land d a bieden heeft dan iul en, molens en tulpen, igf r ook enorm van be- i g lor het binnenlands tg2 ne. Bijna twintig pro- on n ons grondoppervlak sch t uit water en ons land !rt .400 kilometer aan Di regen. 'Een paradijs ess atersporters', zeggen or atiefhemers. ïvt met organisaties als j n Recron en Horeca B( and heeft het Neder- iei lureau voor Toerisme m4vier specifieke gebie- en noemd waarmee ons wi ch nadrukkelijk wil ivw teren: water en histo- ei C, Gouden Eeuw, zee- 0 lusea, oude haven- no water en pret (wa- vut, waterattracties, lo- 1 vi ip het water), water ise n (eten van Hollandse uil nalen en oesters bij ïeld) en de strijd tegen ter (dammen &'dijken, s, gemalen, molens, erken). n die met toerisme wordt opgeroepen zondere arrangemen- omen die gericht zijn er. Als voorbeelden r genoemd ovemach- en vuurtoren (Harlin- ieren in een waterto- •11e), eilandhoppen ld en slapen in een •ot van de Holland Lijn (Rotterdam), aal uitingen waarmee ten laten zien hoe er ons waterland is", JtNBT. te wordt gehoopt dat onprins Willem die zich al gerui- internationaal ver- waterproblemen udt, daarbij een rol - in navolging van koninklijk familie elk jaar een dag in- het toerisme. Ko- jaar wordt een spe- bsite ontwikkeld het totale aanbod eld. En ook in het d zal de NBT het nsme extra promo- cieel gaat het thema start tijdens de Va- urs in januari. Een 1860 kilometer lang spoor verbindt sinds dertig jaar de Afrikaan se landen Tanzania en Zambia. De Tazara - de afkorting van Tanzania Zambia Railway - is tot stand gekomen dankzij de Chinezen. Die sta ken zo'n vijfhonderd miljoen dollar in het omvangrijke project. De verbinding moet de economische ontwikkeling van beide landen sti muleren. Niet voor niets is het eindpunt in Zambia New Kapiri Mposhi bij de kopermijnen en niet hoofdstad Lusaka. Met tientallen bruggen, tunnels en passages door het Tanzaniaanse Selous Wild park voor buitenlandse reizigers een avontuurlijke reis. door Fleur Besters Meneer Jungo zit op een hou ten stoel in de verder vrijwel le ge stationshal. Op zijn schoot ügt een groot boek. De handel gaat goed, zegt de Tanzaniaan als hij naar zijn winkeltje wijst. Zijn 'business' is een halve bij een halve meter groot. Het tele foonwinkeltje is een van de twee winkels die het grote Tazara-treinstation van Dar Es Salaam telt. De rest van de dag is er bij meneer Jungo geen klant te zien. Hij moet het van vijf vertrekkende en arriverende passagierstreinen per week hebben. Deze dinsdagmorgen is het ko lossale stationsgebouw van Tazara in Dar Es Salaam het to neel voor het vertrek van de tweewekelijkse, snellere, recht streekse exprestrein naar het buurland. Hoewel de diesel- trein pas 's middags vertrekt, is een vroege komst noodzakelijk. Een kaartje kun je immers al leen aan het loket kopen. Daar moeten we uit drie klas sen kiezen. De derde en goed koopste klas vergt veel avontu- risme of een gebrek aan geld. De banken erin zijn meer dan versleten en de toiletten na en kele uren onbruikbaar. Het meereizen van dieren is niet ongebruikelijk. Een reis van be gin tot eind kost ongeveer een derde van een eersteklasticket, zo'n vijftien euro. Met de reisduur van minstens 38 uur in gedachten, ligt de keuze voor de eerste of tweede klas met slaapcouchettes voor de buitenlandse reiziger eerder voor de hand. Beide bieden op gemaakte bedden, enig verschil is het aantal (vier of zes per couchette) en de prijs. Overdag kunnen de bovenste bedden in geklapt worden, zodat er een gerieflijke zitplaats over blijft. Niet gemengd Omdat gemengd reizen in de slaapafdelingen niet mogelijk is, worden we automatisch over verschillende couchettes ver deeld. De oplossing is het reser veren van een hele coupé (eer ste klas ongeveer 180 euro per coupé voor het hele traject) of een ander koppel zoeken dat geen bezwaar heeft tegen ge mengd reizen. Bij gebrek aan andere buitenlandse reizigers, kiezen we voor het eerste. Rei zigers die na het kopen van een kaartje wat rond willen wande len, laten hun bagage voor een halve euro achter bij de me vrouw van het informatiebu reautje. De meeste grotere Tazarasta- Een steil bruggetje: daar moetje even van de fiets af. Of stoppen voor de lunch. Foto's: GPD geen grote Duitse cruisesche pen op afbouw liggen te wach ten. Wat er wel is, is cafetaria Mo- lenzicht, het eindpunt van de route. Daar kun je bij een hapje en drankje wachten op de ge rieflijke bus die je (nogmaals: tegen de wind in!) keurig terug brengt naar de Grote Markt in Groningen, begeleid door twee bestelauto's met aanhanger, waarop de fietsen zijn geladen. En terug onder de Martinitoren hoor je om je heen alweer af spraken maken voor een vol gende Wind Mee-rit: Bourtan- ge? Appelscha? Lauwersoog? De wind beslist. Tussenstops geven de lokale economie een impuls. Trossen bananen, houten nijipaardjes, levende kippen, van alles wordt te koop aange boden. Op pad met de Tazara, de Tanzania Zambia Railway. Foto's: GPD/PR tions hebben een aparte wacht ruimte voor de reizigers uit de eerste klas. Het is ook daar waar de schaarse witte, of roodver brande, hoofden van de wester se passagiers te zien zijn. De stoelen zijn ooit comfortabel geweest, de televisie geeft rede lijk beeld en de toiletten zijn er iets schoner. Bediening is er soms, in tussenstation Kasama slaapt het barmeisje op een van de banken en schrikt pas na herhaaldelijk aandringen wak ker. Bij ernstige vertragingen wordt als de reguliere televisie uitzendingen afgelopen zijn een videofilm vertoond. De Afrikanen zelf wachten on dertussen in de centrale sta tionshal. Daar richten ze even eens hun aandacht op een tele visie ergens op grote afstand of - als het wat later op de dag is - strekken ze zich met wat kleur rijke doeken uit op de rijen plastic bankjes of op de grond om de wachttijd te verslapen. Eenmaal ingestapt is het wach ten op het einde van de stoet bontgekleurde lokale passa giers. Als de dieseltrein vervol gens na een luide fluit hortend en stotend op gang komt, is de toon gezet. Letterlijk, want de trein rammelt vanaf dat mo ment 38 uur lang ongelofelijk veel en hard. De ramen klemmen, de hordeurtjes en ventilator zijn stuk en er is geen water in de douche en wasruimte. Maar: de trein rijdt. Tunnels door, tien tallen bruggen over en soms, heel soms maakt de trein even vaart. De bedden zijn opge maakt met frisse witblauw ge streepte lakens en er worden waterflesjes, wc-rollen, zeepjes en zuurtjes (één per persoon) uitgedeeld. In de eerste honderden kilome ters trekt het mooiste deel van de treinreis al voorbij: het tra ject voert door het Selous Wild park. Nog voor de schemer in valt, klinken de eerste vreugde kreten. Een olifant, met enorme slagtanden, zo naast het spoor. En daar, en daar, nog een, twee, drie. De eerste aanblik is bijna niet te geloven, daarna is het al leen nog maar speuren, speu ren en nog eens speuren naar wilde dieren. De tijd is immers kort, door het vertrek aan het einde van de middag, is het (te) snel donker. Olifanten, giraffen, antilopen en wellicht een zebra. De beloofde safari hebben we binnen. Roomservice Net van die opwinding beko men, kondigt veel lawaai het volgende amusement alweer aan. Hordes vrouwen en kinde ren rennen bij het horen van de rammelende trein naar het spoor. Door het hoge gras, over de stoffige zandweggetjes. Als het lange gevaarte dan eenmaal stilstaat bij een station of voor het handmatig omzetten van een wissel, krijgt de lokale eco nomie een superimpuls. Tros sen met piepkleine bananen op het hoofd, zakjes met rivierwa ter, houten nijipaardjes, gefri tuurde lokale snacks of een le vende bruinwit gestreepte kip (met plastic zak om haar te ver voeren); de markt is daar waar de kopers zijn. Weerstand bieden is moeilijk, een tros bananen voor tien eu rocent, een kokosnoot voor het dubbele en een flesje fris voor weinig. Wil je niets, dan geeft het ook niet, want de lokale passagiers kopen voor tien. Snel snel snel, want de trein moet verder. Dan bezoek in de coupé. Roomservice. Kip, aardappels en groene groentes. Zout op een hoopje ernaast. De smaak is minimaal, het vet druipt eraf, maar de service prima. Buiten tettert een olifant, fluiten de vo gels en is in het laatste licht nog net een kudde antilopen in het hoge groen te zien. We genie ten. Na het eten een biertje in het loungerijtuig. De buiten maat bankstellen en stoelen, van een apart soort grijs glim mende stof, bieden plek aan zo'n vijftien gelukkige reizigers. Kedeng, kedeng. Tegen de muggen is dan al niet op te spuiten. Het bevestigen van de meegebrachte klamboe tegen het gedeeltelijk geopende raampje kost een half uur. Haakjes ontbreken, het doek wordt door de snelheid van de trein naar buiten gezogen. We gaan harder dan we dachten. Het is ongelofelijk warm en klam. Als je wilt slapen lijkt het gerammel van de trein nog har der. Het zachtste geluid is nog het voortdurende geslof van slippers van de wandelende Afrikanen in de trein. Na een onrustige nacht geurt de trein 's ochtends naar eie- Reserveren voor de Tazara kan vrijwel alleen bij de stations zelf. In Dar Es Salaam en New Kapiri Mposhi zijn de stations meestal da gelijks enkele uren geopend, elders is dat onregelmatiger. Tazara heeft ook een internetsite www.tazara.co.tz, waar de mogelijkheid tot reserveren is, maar die dienst werkt niet of slecht. Het is mogelijk de reis in een van de plaatsen onderweg maximaal een week te onderbreken. Het treinkaartje moet dan afgestempeld worden bij het tussenstation, waarna een nieuwe plek gereser veerd wordt. De tocht kan in beide richtingen gemaakt worden. De trein vertrekt momenteel op dinsdag en vrijdag aan het eind van de middag in respectievelijk Dar Es Salaam en Zambia. De aan komst is dan op donderdag- en zondagochtend. Algemene informatie: www. zambiatourism. com, www.tanzania-web.com, tanzania.pagina.nl, zambia.pagina.nl. Voor reisadviezen: www.minbuza.nl en www.lgr.nl. ren. Brood erbij, wat knakwor sten en een kop thee met kof fiemelk. Weer een half uur voorbij. Nog zo'n 24 uur te gaan. Een Afrikaanse heeft zich in een exotische doek gewik keld om te gaan douchen. Er is (koud) water. De lucht in de toiletten is bijna niet meer te harden. Cadeautjes Een tochtje dan maar door de trein. Een buitendeur blijkt niet op slot te zitten. Hij zwaait on verwacht open als we er tegen aan leunen om naar buiten te kijken. Het gaat maar net goed. Een andere treindeur ontbeert een ruitje. Op de tafels in het eetrijtuig liggen plastic kleedjes. De ruimte is leeg op het perso neel - enkele tientallen op de hele trein - na. Buiten staan kinderen met uitgestrekte han den naast het spoor. Ze willen cadeautjes, lege flessen, een pen of een snoepje. Iets, als ze maar iets krijgen. Ook onze lokale medereizigers weten ons te vinden. Hoewel de meesten 38 uur lang lijken te slapen, hangen of drinken, komt een enkeling enthousiast naar de witte reizigers kijken. Batterijen - 'Ken je me nog van het tussenstation?' - en een tijd schrift, de Afrikanen vragen er zonder enige schroom om. Laat in de middag komen twee norse douanebeambten de coupé in. De sfeer is dan al ver anderd, de naderende grens brengt onrust met zich mee. Ze geven het exit-stempel bij het visum, in Zambia volgt ander half uur later het inkom-stem- pel. De grensplaats Tunduma is de eerste grote plaats langs het spoor. In plaats van daken van gedroogd gras en muren van modderstenen, hier glanzende golfplaten en bakstenen tegen het rood van de gravelwegen. Het marktaanbod is bij Nakon- de, de grensstad aan Zambi- aanse zijde, van groente en fruit veranderd in opzichtige pluche knuffelbeesten, synthetische kinderjurkjes, koekjes en cola. Een politieman sloft wat rond met in zijn hand een fors wa pen, een ander voert een ge boeide gevangene met zich mee. Missionarissen delen tien tallen folders over het geloof en de redding uit. Een Afrikaan in Bergkamp-voetbalshirt volgt hen. Enkele uren later lijkt de drankvoorraad van bar en pas sagiers aardig geplunderd. Een man slingert zich door de trein. Het alcoholgebruik is fors, de daarbijbehorende dronken- schappen doen je de coupé deur sluiten. 's Ochtends is het uitzicht nog steeds wijds en groen, maar slingert zich plots ook een as faltweg naast het spoor. De eer ste die te zien is. Daarna op nieuw de geur van versgebak ken eieren en worstjes. En dan, een luide toon. Het station van New Kapiri Mposhi in zicht. Sierlijk rijdt de trein het station binnen. Slechts een uur of twee te laat. De punctualiteit van de trein is - voor Afrikaanse be grippen - opvallend groot. Dat wil zeggen: mits er geen olifant op het enkele spoor staat. opzij als de route je noopt een stukje links- of rechtsaf te fiet sen. Alle acht routes zijn keurig be schreven in het 'Wmd Mee-rit- tenboekje' (vijf euro) van de Groninger VW die in een pand op de hoek van de Grote Markt, vlakbij de Martinitoren, zit. Mendini-fiets Zoals gezegd: deze zondag gaat de rit richting Eemshaven. Eerst de fiets ophalen bij de fietsen stalling van het Groninger Hoofdstation, tegenover het markante museum. Surprise: er blijkt een Mendini-fiets klaar te staan, die in principe alleen be stemd is voor mensen die aan deze fietstocht een arrange ment, met twee hotelovernach tingen in de stad, koppelen. De fiets is bepaald niet onop vallend te noemen. De architect van het Groninger Museum, de Italiaan Alessandro Mendini, heeft het design ervoor ontwik keld: forse zwart-wit-patronen, daar val je wel mee op in het Noord Oosten van ons landje! Via de Grote Markt koers je, op een door jezelf te bepalen tijd stip en geleid door de routebe schrijving de stad uit, het Van Starkenborghkanaal over, en dan langs sportcentrum Kar- dinge het gelijknamige recrea tiegebied in. Daar wordt je oog het eerst ge troffen door de curieuze klim toren in aanbouw, die de hoog ste van Nederland moet wor den. Hij lijkt opgebouwd te zijn uit wat haastig op elkaar gesta pelde gele kubussen en maakt deel uit van het klimsportcen- trum, dat daar ligt. Het recreatiegebied is prachtig: groep, rustig, rechts aan de overkant van het water de leuke dijkwoningen van Noorddijk, verderop een molentje. En met de wind in de rug geniet je met volle teugen: je hoeft je nauwe lijks op het rondtrappen van de pedalen te concentreren - dat gaat haast vanzelf -, je hebt alle tijd om je heen te kijken. Eerste halteplaats is het dorp Thesinge met z'n statige lanen, omzoomd door riante, karakte ristieke huizen, op ruime ka vels, dus met veel mooie tui nen. En met z'n grappige jon gensbeeldje bij een zandbak. Erachter een prachtig bruin ca fé, 't Jopje. Slapen Via Stedum gaat het naar het dorp Westeremden, dat nog lijkt uit te slapen. Het is er stil, ook bij het atelier van de be kende schilder Henk Helman tel, in de schaduw van het eeu wenoude kerkje. Het routeboek meldt dat Helmantel heeft laten weten op zondag liever niet ge stoord te worden. En dat wordt kennelijk gerespecteerd. Achter Westeremden kun je kiezen: 'onderlangs' naar de Eemshaven, via onder meer Godlinze en het mooie Spijk. Maar de keus valt op de route 'bovenlangs', via Garsthuizen, Zandeweer, en Uithuizen waar de Menkemaborg een uitste kend punt is om nog even de laatste krachten te verzamelen voor je de Eemspolder induikt. Opnieuw een gebied met verre horizonten en met prachtige luchten, waar volstrekte rust heerst, waar je je nietig voelt. En dan de Eemshaven: één ech te molen, maar vooral heel veel windmolens, met op de achter grond de haven, waar deze keer De Wind Mee-rit kan nog worden gemaakt op zondag 29 augus tus. Dat kan op het eigen rijwiel, maar bij het Groninger NS-sta tion zijn ook tweewielers met vier of zeven versnellingen te huur voor 7 euro. Het beginpunt van de rit ligt op de Grote Markt in Groningen, het eindpunt wordt door de windrichting bepaald. Daar moet je zaterdagmiddag na 13.00 uur naar infor meren bij de VW Groningen tel. 0900 2023 050 (45 eurocent per minuut) of - tot 16 uur - bij Paulusma Reizen in Drachten, tel. 0512 514 174, of website www.paulusma.nl/specials. Bij Paulusma moet je je - uiterlijk tot zaterdag 16 uur - ook op geven voor deelname. Dat kost 6,50 euro voor de busrit terug, te betalen aan de chauffeur. Het Wind Mee-arangement' met twee overnachtingen in een hotel in de stad Groningen kost 98 euro per persoon op basis van twee personen; voor dat bedrag krijg je ook nog eens het Wmd Mee-routeboekje' en een fietskaart van de provincie Gro ningen, en de busrit. Meer informatie bij de VW Groningen, afdeling reserveringen: tel. 050 3135 713, e mail: reserveringen@marketinggroningen- .nl. door Rob de Vries Gelukkig, het wéait! Lekker weertje om een flinke fietstocht te maken, want met zoveel wind in de rug vliegje haast. En terug dan? Daar is voor ge zorgd. Na de 'finish' stap je in de bus, fiets op de aanhanger en je wordt keurig terugge bracht. De wind blaast uit het zuidwes ten. Zaterdagmiddag ben je dat te weten gekomen, door even op een website te kijken, of door de Groninger VW te bel len. Dan weet je ook meteen wat je bestemming is. Het start punt van een 'Wind Mee-rit' ligt namelijk wel vast, de Grote Markt in Groningen (aan de voet van de Martinitoren) de bestemming niet. Die is afhan kelijk van de windrichting. In dit geval betekent dat de Eems haven. Dit verhaal gaat dus over die - zondagse - tocht. Maar bij wind uit een andere hoek had het bij voorbeeld ook over een ritje per fiets naar het Drentse Gasselte (bij noordwestenwind), Eeme- woude in het Friese Merenge bied (oostenwind) ofTermun- terzijl (westenwind) kunnen gaan. Drie jaar geleden zijn ze er mee begonnen. Want Groningen is op zich een ideale fietsprovin- cie: heel veel heel rustige weg getjes, prachtige fietspaden, sfeervolle dorpjes, maar fietsen in Groningen heeft ook een 'be zwaar': het waait er altijd en meestal net wat harder dan in andere delen van Nederland. En op je rijwiel tegen die wind in beuken, dat is een behoorlijk zware klus. Vandaar die 'Wind Mee-ritten': de hele dag fietsen met wind in de rug! Of op z'n hoogst van Het terras van de Menkemaborg in Uithuizen is een ideale plek om eveg'bij te tanken'.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 23