KUNST CULTUUR Calamiteitenplan voor Leidse culturele collecties Beeldhouwen met papier zo gek nog niet Monument voor uniek perso Theaterdirecteu steunt het CBK Harde storm dwarsboomt strandtheater Tiende Leidse Orgelconcours voor studenten 'Weense' De Kooning n de Rotterdamse Kunsth Kroonjuweel vrijdag 20 AUGUSTUS 20c Saskia Noort. Foto: GPD/Harmen de Jong Nominatie voor de 'Eetdub' den haag - Bestseller 'De eet dub' van Saskia Noort is een van de zes boeken die zijn ge nomineerd voor de NS Pu blieksprijs. Noort moet het met haar thriller, waarvan inmid dels ruim honderdduizend exemplaren zijn verkocht, op nemen tegen Appie Baantjer (De Cock en geen excuus voor moord), Renate Dorrestein (Het duister dat ons scheidt), Arthur Japin (Een schitterend gebrek), Geert Mak (In Europa) en P.F. Thomése (Schaduwkind). Het publiek mag nu bepalen welk van deze zes boeken het predi kaat 'Boek van het Jaar' krijgt. In plaats van te stemmen op een van de zes genomineerde boeken, kan het publiek ook stemmen op een andere, niet genomineerde titel. De auteur van het winnende boek ont vangt een sculptuur van Jeroen Henneman en een geldbedrag van 7.500 euro. Carry Slee naar nieuwe uitgeverij Amsterdam - Jeugdboeken- schrijfster Carry Slee verruilt uitgeverij Prometheus voor de Foreign Media Group (FMG). Slee (55) is erg succesvol. Ze schreef meer dan vijftig kinder boeken waarvan er ongeveer 3,5 miljoen zijn verkocht. FMG houdt zich behalve het uitgeven van boeken ook bezig met het verspreiden van dvd's en au- dio-cd's. Speciaal voor Slee en enkele andere auteurs zet het bedrijf een nieuwe boekenuit- geverij op. Componist Elmer Bernstein dood tos angeles - De Amerikaanse componist van filmmuziek El mer Bernstein is op 82-jarige leeftijd in het plaatsje Ojai bij Los Angeles overleden. Bern stein schreef tijdens zijn vijftig jarige carrière de muziek voor ruim tweehonderd televisie- en filmproducties. Tot zijn be kendste werken horen 'The Magnificent Seven' en 'Thorou ghly Modem Millie' - waarvoor hij in 1968 een Oscar won - 'The Ten Commandments', 'The Great Escape' en 'Cape Fear'. Verhaal Kuyper wordt verfilmd Amsterdam - Regisseur Ben Sombogaart werkt aan een film samen met kinderboekenschrij ver Sjoerd Kuyper. De titel van het project luidt 'Jimmy weet het beter'. De producent is Bur- ny Bos. Het scenario wordt ge schreven door Sjoerd Kuyper en is niet op één van zijn boe ken gebaseerd. Kuyper en regis seur Sombogaart maakten eer der de bekroonde productie 'Het zakmes'. Daarna regisseer de Sombogaart onder meer de voor een Oscar genomineerde film 'De Tweeling' door Ad van Kaam leiden - Negen Leidse musea en ande re collectiebeherende instellingen werken vanaf september gezamenlijk aan een calamiteitenplan. Het doel is al bestaande plannen te verbeteren, nieuwe plannen te integreren en een preventienetwerk op te bouwen waaraan ook de gemeente, de provin cie, de brandweer en de politie gekop peld zijn. Breekt er brand uit of springt de wa terleiding bij pakweg De Lakenhal, dan weet straks niet alleen het perso neel wat het te doen staat, maar kan het bovendien hulp krijgen van col lega's van bijvoorbeeld het Museum Boerhaave, het Gemeentearchief en de Universiteitsbibliotheek. De andere deelnemers aan het pro ject zijn het Rijksmuseum voor Vol kenkunde, het Rijksmuseum van Oudheden, het Nationaal Natuurhis torisch Museum Naturalis en, onder voorbehoud, het Academisch Histo risch Museum en de Hortus Botani cus. De aanpak is ontwikkeld door het Instituut Collectie Nederland (ICN) en is inmiddels met succes toegepast in Den Haag waar negen tien culturele instellingen de handen ineen sloegen. De steden Leiden en Delft gelden nu als een nieuw ijk- punt. Als het netwerk zich per 1 ja nuari 2005 sluit, kan het model staan voor eerst een provinciale en later een landelijke opzet. Marja Peek is als kunsthistoricus ver bonden aan het ICN dat gevestigd is in Amsterdam en Rijswijk. Zij trekt in Leiden de kar van het project en doet dat met veel genoegen want ze is de ze stad getogen en speelt dus een thuiswedstrijd. „Het ICN", legt ze uit, „is het nationale kennisinstituut voor behoud en beheer van het cul tureel erfgoed. Het valt onder het Mi nisterie van OCenW. Er zijn vier af delingen: onderzoek, advies, oplei ding en collecties. We zijn met de ca lamiteitenplannen begonnen in Den Haag. Daar, omdat ons eigen depot in Rijswijk is gevestigd, omdat de Ko ninklijke Bibliotheek en het Natio naal Archief daar zitten. De Tweede Kamer beheert ook een kunstcollec tie en deed ook mee. We zoeken van zelfsprekend draagvlak bij de poli tiek. Gezien de succesvolle afsluiting is dat gelukt, denk ik." De noodzaak om de handen ineen te slaan in geval van een calamiteit is niet geboren uit hedendaagse angst voor terrorisme of sabotage. „Het was eerder een samenspel van vra gen uit de wereld van collectiebe heer. Bij de vuurwerkramp van En schede werd ook het dak van het Twents Museum geraakt. Zo'n brand als in Volendam zet mensen aan het denken. Verder werken gemeenten aan rampenplannen en preventie netwerken. Daar sluit dit naadloos op aan. We merkten ook bij musea dat calamiteitenplannen altijd bijna af waren. Nooit helemaal. Net even geen tijd. En laten we wel wezen: het kalf hoeft natuurlijk niet eerst te ver drinken eer de put wordt gedempt. Dit is een mooi voorbeeld van voor uit denken. Van preventief hande len." Het project gaat in Leiden op 22 sep tember van start. „Alle partijen en overheden zijn daarbij aanwezig. De burgemeester opent de startbijeen komst. Ik kom, symbolisch, met een leeg koffertje. Als we in januari van 2005 klaar zijn, moet dat vol zijn. We doen aan de hand van het draaiboek een aantal sessies waarbij vanuit de instellingen steeds drie afgevaardig den meedoen: eentje van bedrijfs- Ip voering, eentje van collectiefeoi en van communicatie. Dat la belangrijk. De hele instellinj weten van het plan en wat bij een calamiteit. Van de re»/ nist tot de directeur." De focus is gericht op calan als brand en water, gaslekken i- meldingen, diefstal, vandalis ei ongevallen. „Alle narigheid maar kunt bedenken", vat Peek het rampenscenario „Aan de orde komen zaken ventie, medische hulp, vlucht|v beleid, ontruimingsinstructif ai lectiehulpverlening en vooral ej menwerking. Dat laatste is, al ill mend aspect, in deze tijd zei »le onbelangrijk." noordwijk/leiderdorp - De voorstelling 'Extase' op het strand van Noordwijk is gister avond wegens het stormachtige weer afgelast. De première is nu verschoven naar het Houtkamp Festival op vrijdag 27 augustus in Leiderdorp. De voorstelling van het theater platform Fields of Wonder zou onder meer worden gespeeld op een watermatras dat met zeewater gevuld zou worden. Regisseur Geert van der Velden vond het met de harde wind en het voorspelde onweer te ge vaarlijk om doorgang te laten vinden. „Ik baal vreselijk", zei hij gisteren. „Het blijft het on voorspelbare van locatiethea ter. De drempel is laag, maar de risico's zijn hoog." Er stonden voorstellingen op het Noordwijkse strand ge pland voor gisteren, vandaag, zaterdag en zondag. Bij goed weer gaan de overige speel beurten wel door, maar dan als openbare repetitie. De premiè re is nu voor het Houtkamp Festival, waar volgende week vrijdag en zaterdag wordt ge speeld. De gekochte kaartjes blijven gewoon geldig. leiden - De Stichting Orgelstad Leiden houdt van 31 augustus tot en met 4 september voor de tiende keer het Internationale Leidse Orgelconcours voor Conservatoriumstudenten. De deelnemers zijn afkomstig uit Nederland, België, Rusland, Zuid-Korea en Duitsland Het concours heeft drie catego rieën, renaissance-barok, ro- mantiek-hedendaags en een vrije categorie. Per categorie worden maximaal zeven deel nemers tot de eerste ronde en maximaal drie deelnemers tot de finaleronde toegelaten. De muzikanten nemen het tegen elkaar op, op de orgels van de Pieterskerk, de Hooglandsekerk en de Hartebrugkerk. De win naars van de drie categorieën krijgen 1500 euro en een kunst werk van de hand van Leide- naar Carel Bruens. Het con cours wordt omlijst door een optreden op 3 september in de Hartebrugkerk van het Vocaal Ensemble Capella Isalana, on der leiding van Klaas Stolk, met Jetty Podt op orgel. In brandbrief aan gemeenteraad alphen aan den rijn - Na OUd- minister Hedy d'Ancona heeft nu ook Guido Creuwels, direc teur van het plaatselijke Parkt heater, zich in een brandbrief rechtstreeks tot de gemeente raadsleden van Alphen aan den Rijn gericht. Daarin uit hij zijn ongenoegen en verbazing over het plan de subsidie aan het Centrum Beeldende Kunst (CBK) stop te zetten. Hij schrijft dat Alphen zich al leen tot een volwassen middel grote stad kan ontwikkelen als er ook een culturele infrastruc tuur tot stand komt. Creuwels vindt dat het CBK niet de kans heeft gekregen zich waar te ma ken, omdat het nieuwe stads hart nog moet worden opgele verd. Bovendien spreekt hij zijn verbazing erover uit dat een ex- tem bureau volgende maand d< zijn onderzoek presente het functioneren van 1 en dat de uitkomsten i niet eens worden afgew t De theaterdirecteur wi j dat Alphen in vergelijk s andere steden toch al geld beschikbaar stelt tuur. „Op zijn minst toch verwachten, dat het college goede denkt te hebben om tuurbudget te verlage n over vooraf wordt overl Bt de betreffende instellinlt hen de gelegenheid te consequenties van het nomen besluit op een ten en wellicht nog alte oplossingen aan te drag De gemeenteraad besl derdag 26 augustus o\t zetting van de subsidie CBK. Amsterdam - Het schilderij van Jan Steen dat het Rijksmuseum voor bijna 12 miljoen euro uit een Britse particuliere collectie heeft kunnen verwerven, is volgens staatssecreta ris Van der Laan van cultuur „een kroonju weel voor de Nederlandse schatkamer." 'De burgemeester van Delft en zijn dochter* uit 1655 is met ingang van heden te zien in de Delftse zaal van het nog geopende deel van het in renovatie verkerende Rijksmuseum. De staatssecretaris onthulde het doek daar gisterochtend. Het Rijksmuseum gaat nog onderzoeken wie er nu precies op het doek staan afgebeeld, aldus een woordvoerder. De kunsttempel spreekt voor de zekerheid niet van een 'burgemeester', maar van een 'welgestelde burgeri. In het Delft van de ze ventiende eeuw wisselden de burgemeesters elkaar soms snel af. rotterdam/gpd - De retrospec tieve tentoonstelling van het werk van Willem de Kooning, die begin volgend jaar in het Vienna Kunstforum in Wenen is te zien, komt vrijwel zeker ook naar Rotterdam, naar de Kunsthal. De expositie zou daar van 16 april tot 26 juni 2005 te bezichtigen zijn. „Getekend zijn de contracten nog niet, maar het moet raar lopen wil het niet doorgaan," zegt Wim Pijbes, di recteur van de Kunsthal Rotterr dam. Als 'Retrospectief in april in derdaad naar Rotterdam komt, is dat nog net binnen het 'Wil lem de Kooningjaar', het jaar waarin de 100ste geboortedag van de uit Rotterdam afkomsti ge Amerikaanse 'schilder van het licht' wordt herdacht. De tentoonstelling in Wenen geeft een overzicht van veertig, artistiek en vruchtbare jaren van de belangrijkste Rotter damse schilder ooit. Ze bestaat uit ruim 35 werken uit de perio de 1940-1980, waaronder een aantal Vrouwen-portretten. De tentoonstelling gaat in op de re latie tussen abstract en figura tief. De expositie 'Retrospectief wordt aangevuld met werk van kunstenaars, die zijn beïnvloed door De Kooning. Onder hen: Gerhard Rochter, Brice en David Reed. Het zag er eerst naar ui 'De Kooning Retrospect Museum Boijmans Va ningen zou komen, ma h mans heeft volgend va c een grote Dali-tentooi binnen de muren (5 n juni). Later in het jaar h mans wel plaats, maar weer moeilijk met de nen. Pijbes: „Het is la expositie eerst af te bi een half jaar later opni elkaar te halen. Veel log haar te verplaatsen var ruimte naar de andere, mogelijkheden die de biedt, kan dat nu." In de herfst present! Kunsthal, min of meei maat naar de grote B( tentoonstelling, een do taire-fototentoonstellinj als middelpunt Dalf. In galerij zijn onder de 'Da Da Dalf de ruim vintages, collages en pi zien die fotograaf Wen elberg maakte, toen hij voor het Duitse Stem Dali bezocht in zijn p ning aan de Costa Brava Het Daliproject is in d( hal te zien van 4 septet en met 16 januari. •n Oscar genomineerde der leiding van Klaas Stolk, met weel voor de Nederlandse schatkamer. De onderzoeken wie er nu precies op net doek Kunstenaars, cue zijn Demvioea nai ie zien van 4 sepie e Tweeling'. Jetty Podt op orgel. burgemeester van Delft en zijn dochter'uit staan afgebeeld, aldus een woordvoerder. Foto: ANP/Marcel Antonisse door De Kooning. Onder hen: en met 16 januari. han Bosveld £HH HHHHH de Duitse Barbara Lorenz kun- I I benadrukt. Weliswaar i nen mensen er tussendoor en beeldende kunst recensie Sanders regelmatig af v Bernadette van der Goes door Johan Bosveld apeldoorn/rijswijk - Er is nau welijks materiaal te bedenken waarmee zoveel kan als met pa pier. Beschrijven, knippen, vou wen en construeren; papier spreekt tot de verbeelding. Kunstenaars hebben dat al sinds het ontstaan van papier ontdekt. Dankzij hun schep pingsdrang komt in de levens geschiedenis van papier geen eind aan de toepassingen van dit kwetsbare materiaal. Het Apeldoorns Museum en Muse um Rijswijk tonen momenteel werk van hedendaagse papier kunstenaars. In het Apeldoorns Museum/CODA is werk te zien van twintig kunstenaars uit bin nen- en buitenland waarbij pa pier het verbindendeihema is. De tentoonstelling maakt deel uit van de. vijfde Holland Papier Biënnale. Het Apeldoomse mu seum beschouwt papier in zijn vele verschijningsvormen als een van de speerpunten in het verzamelbeleid. De stad vormt al eeuwen het centrum van de Veluwse papierproductie. Het is dus geen toeval dat het dit jaar een belangrijke rol speelt in de Papier Biënnale. In Rijswijk zijn behalve een aantal kunstenaars die ook in -1 4b 48* 4 De vulva-achtige kunstwerken (Solus Locus) van de Duitse Barbara Lorenz. Foto: Saco Seikes Apeldoorn exposeren nog eens tien andere kunstenaars te zien. In de kleine ruimtes van het Museum Rijswijk waren veel beperkingen met het oog op de omvang van de kunstwerken. In het Apeldoorns museum is plaats voor de enorme beelden van soms wel tien meter lang en enkele meters hoog. De au tonome sculpturen en installa ties hebben zelfs in de verte niets meer van doen met het oorspronkelijke ambachtelijke werk zoals papierscheppen en boekdrukkunst. Het is ruimte lijke kunst in de meest letterlij ke zin van het woord. Volgens conservator Frank Smolders van het Apeldoorns Museum is veel van de getoon de kunst driedimensionaal. Door de open structuur van het museum en de vele loopbrug gen en onderdoorgangen kun nen bezoekers de installaties en sculpturen van alle kanten be kijken. In sommige gevallen, zoals bij de vulva-achtige kunstwerken (Solus Locus) v&n de Duitse Barbara Lorenz kun nen mensen er tussendoor en onderlangs lopen. Bijna eng mooi zijn de meer dan levensgrote mensfiguren van Fusako Tsuzuki (Japan). De in donkergrijze pijen met puntige capuchons gestoken fi guren doen denken aan mid deleeuwse beulen of uitvoer ders van de inquisitie. Aan hun voeten zwermen grote bruine ratten uiteen. In de woorden van conservator Smolders toont de Holland Pa pier Biënnale hoe je met papier kunt beeldhouwen. De enorme dimensies waarin sommige kunstenaars werken, zijn er in sommige gevallen de oorzaak van dat ze naar ander materiaal op zoek gingen. Zo stapte beeldhouwster Lorenz over op papier toen haar ontwerpen af metingen begonnen aan te ne men die niet meer in hout wa ren uit te voeren. Bovendien zijn sommige sculpturen slechts van dichtbij te herken nen als van papier; op grotere afstand lijken ze van hout of brons. De term beeldhouwen is dus zo gek nog niet. Holland Papier Biënnale - t/m 12/09. Apeldoorns Museum en Museum Rijswijk 3 Expositie: Willem Sanders, portretten 1998-2003. Te zien-, t/m 12/9, dagelijks 8- 20 uur, galerie Leids Universitair Medisch Centrum, Albinusdreef 2, Leiden. Wat is het toch leuk om naar mensen te kijken. Op een ter rasje, in de trein, op het strand, in een drukke winkelstraat. Soms kom je ogen tekort. Je kunt je urenlang vermaken met kijken naar al die verschillende gezichten. En je daarbij van al les afvragen. Want nieuwsgierig zijn we allemaal. Sommige mensen zien er immers zo inte ressant uit dat je allerlei dingen over hen zou willen weten. De portretten op de tentoonstel ling van Willem Sanders, in de galerie van het Leids Universi tair Medisch Centrum, wekken eenzelfde soort gevoel op. Te zien is een serie grote teke ningen waarop steeds het por tret van een ander persoon is afgebeeld. Uitgevoerd in krijt en gouache, zijn de koppen tel kens op dezelfde manier weer gegeven. Frontaal en beperkt tot datgene waaruit iemands persoonlijkheid het beste blijkt: het gezicht. Doordat Sandersde 'De student'. Publiciteitsfoto kinnen van de geportretteerden laat doorlopen tot aan de on derrand van het papier, zie je niets van de rest van hun li chaam. Zelfs de halzen zijn weggelaten. Die geconcen- treerdheid op het gelaat ver groot het effect dat ze op de toeschouwer hebben. De confrontatie met al die naast elkaar hangende enorme gezichten is een bijzondere er varing. Aanvankelijk weet je niet naar wie je het eerst moet kijken. De koppen zijn zo krachtig en realistisch getekend dat de persoonlijkheid van de geportretteerden sterk wordf^ benadrukt. Weliswaar v Sanders regelmatig af vi werkelijkheid door iema gekleurd haar of een be derd gezicht te geven, t< ven de gelaatstrekken g( kenbaar. Bovendien vei deze ingrepen de divers worden de afgebeelde n er alleen maar aantrekki door. Want één ding is lijk: dit zijn niet zomaar sen, dit zijn zelfbewuste duen die precies weten willen. Elk portret is een ment voor een uniek pe Misschien dat deze men met hun doordringende ken, juist daardoor doei ken aan gebeeldhouwd! pen. Maar Willem Sanders s( gelijkertijd afstand. Hoe gankelijk en open de ge teerden er ook uitzien, van hen kennen we de Sanders vermeldt slech beroep en soms hun ini Blijkens de opschriften tekeningen bevinden zii der het gezelschap dat a muur hangt musici, kle< kers, kunstenaars, jourii fotografen en nog veel n mensen met interessant roepen. Maar dat is alles komen we helaas ook ni weten.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 20