ïtektekosten )rs omhoog emie voor Het dorp >inet: Minima ontzien Forse boete Hoogvliet voor verkoop drank aan minderjarigen Martin Verkerk ikschade door kortsluiting «ge zaal Hotels van Oranje Dollen in een ruige branding De Bruijn blijft jagen op goud Meer materieel en militairen naar Irak Goedemorgen Wat een krant vrijdag 20 AUGUSTUS 2OO4 eidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad Vermoeidheid slaat langzaam toe bij EL CID-deelnemers Jeroen Straathof: een sportleven vol uitdagingen Calamiteitenplan voor Leidse culturele collecties ig/anp - De nieuwe 5 stenpremie die in 2006 gevoerd, gaat 1067 eu- 1 ar kosten. Ziekenfonds en betalen op dit mo- laximaal 730 euro per W forse verhoging staat in vertrouwelijk wets- '*idat voor advies bij de ie State ligt. Dat meld- bij rouwbare bronnen in Den Haag gisteren. opiuwe door de overheid elde maximale bedrag forse lastenstijging ekenfondsverzekerden. verzekeraars mogen J *lf gaan concurreren op ■^te van de werknemers- Ze kunnen ook verze- die minder dan 1067 .ten, aanbieden, inet zegt ernaar te stre- inkomensgevolgen van iwe stelsel zo klein mo- houden. Instrumenten r zijn een inkomensaf- ke compensatie voor met een laag inkomen iddel van een zogehe- toeslag. Chronisch zie- »ehandicapten kunnen maken van een fiscale Het is echter niet zo ireen voor 100 procent enseerd zal worden, •lingen zijn vooral be- m de verzekering voor toegankelijk te hou- iriJK - Kortsluiting heeft ond rond negen uur el rookschade en stank in een van de zalen van van Oranje in Noord en brand kon worden nen, omdat via rook- tijdig alarm werd ge- isluiting is ontstaan in plafond van de Irdwing, het vroegere Irdhotel tussen Hotel en het Beach Hotel, ïen deel van de elektri- rading gesmolten. In ravond leegstaande za- I kantoorgedeelte leidde /eel rook in de Juliana- hijnüjk is de oorzaak „Zonder deze rook- had hier een forse nen uitbreken", al- nandant J. Peschier COMMENTAAR EREDOCTORAAT versiteit Leiden verleent 1 Beatrix een eredocto- 8 februari 2005, als de eit viert dat zij 430 jaar werd opgericht door voorvader Willem van reikt rector magnificus Ireimer haar de bul uit het eredoc- Vanwege de waarop zij het van vrijheid nsen aan de ïft gesteld en 'ft uitgespro- r de verantwoordelijk vrijheid met zich mee- I te verwachten. Tussen rersiteit Leiden en het Oranje bestaat van- 1 nauwe band. Wïlhel- f925) en Juliana (1930) ook eredoctoraten, ng past in de tradi- end om het staats- lat de opleiding van haar 1 Willem-Alexander en itijn aan de Leidse uni- toevertrouwde, voor Wilfred Simons Minister Hoogervorst van volksgezondheid wil dat zorg verzekeraars de mogelijkheid houden werkgevers collectieve verzekeringen aan te bieden. Dat betekent dat de hoogte van de premie die werknemers be talen, onderdeel kan blijven van onderhandelingen over ar beidsvoorwaarden. De premie korting voor werknemers mag van de minister alleen zijn ge baseerd op de aantallen werk nemers en niet op de gezond heidsrisico's die de werknemers lopen. De PvdA vindt dat het kabinet met het nieuwe plan een te gro te groep mensen afhankelijk maakt van compensatieregelin gen die ze zelf moeten aanvra gen, zoals individuele huursub sidie en een zorgtoeslag. „Dit betekent dat werkende mensen met een minimumsalaris niet meer zelfstandig in hun onder houd kunnen voorzien", aldus Kamerlid Smits. Kamerlid Schippers (WD) reageert posi tiever. De liberalen verwachten dat de verzekeraars zullen con curreren op de premie. De Nederlandse Patiënten en Consumenten Federatie zegt pas een oordeel over het voor stel te kunnen uitspreken als de inkomenseffecten bekend zijn. De patiëntenorganisatie wil ook weten wat er in het basispakket komt en wat voor eigen betalin gen het kabinet wil invoeren. door Rody van der Pols leiden - Supermarkt Hoogvliet in Leiden is fors beboet voor de verkoop van alco holhoudende drank aan drie minderjari gen op 2 oktober vorig jaar. Een 15-jarig meisje kocht de dag voor Leidens Ontzet bij de supermarkt aan het Levendaal zes flesjes bier. Twee minderjarige jongens rekenden er een fles Bacardi en Boswan deling af. De economische politierechter legde gisteren een boete van 13.200 euro op, waarvan de helft voorwaardelijk. Dat Hoogvliet-directeur H. Westra zich slecht kan vinden in de straf, liet hij gis terochtend in de rechtbank in Den Haag duidelijk blijken. Met een stapel folders en voorlichtingsmateriaal probeerde hij aan te tonen dat zijn supermarkt er alles aan doet om de verkoop van drank aan minderjarigen te voorkomen. Zo is er een speciale instructievideo voor caissières, getiteld 'Soms moet je nee verkopen'. „Daarnaast staat in alle folders, op alle schappen en bij alle kassa's duidelijk ver meld dat we geen alcohol aan jongeren verkopen." Dat er af en toe toch een te jonge klant 'tussendoor slipt' is volgens Westra on vermijdelijk. „Bij twijfel vragen onze cais sières altijd naar een legitimatiebewijs. Maar soms wordt er een inschattingsfout gemaakt Dan denkt het personeel dat een klant ouder is dan feitelijk het geval is. Als er iedere dag duizenden mensen aan de kassa staan, gebeurt dat gewoon." Volgens Westra is het onrechtvaardig dat de supermarkt wordt beboet, terwijl de minderjarige kopers van drank vrijuit gaan. „Als een automobilist zestig kilo meter per uur rijdt waar je maar vijftig mag, wie krijgt dan de boete? De auto mobilist. Waarom geldt dat dan niet voor het kopen van drank als het niet mag?" Zo werkt het echter niet, legde de rechter uit. „De verantwoordelijkheid ligt bij de verkopende partij. U moet vaststellen of een klant oud genoeg is. Zo staat het in de wet. Hoe doen we dat? Door naar een identiteitsbewijs te vragen. Vanzelfspre kend niet aan iemand die met een rolla- tor de zaak binnenschuift. Maar wel als er maar de geringste twijfel bestaat over iemands leeftijd." Aangezien de supermarktketen de afge lopen jaren al vaker de fout inging, vond de rechter een boete op zijn plaats. Wel wilde hij, als tegemoetkoming, het door de officier van justitie geëiste bedrag van 13.200 euro voor de helft voorwaardelijk opleggen, aangezien 'het toch wel wat aan de hoge kant' is. „Zie het als een aansporing om het personeel nog beter te instrueren." katwijk - De school is begonnen, de zomer voorbij. Maar daar trekt de Katwijkse jeugd zich niets van aan. Weer of geen weer, aan het strand is altijd wat te beleven. Een onstuimige branding maakt het dollen met een band dan des te leuker. Foto: Dick Hogewoning van de brandweer in Noordwijk die met twee wagens uitrukte. In eerste instantie probeerde personeel van de Hotels van Oranje er achter te komen waar de 'brand' was. Restaurant-ma nager J. van Hanegem: „We hadden net een stroomstoring toen de piepers afgingen. We gingen meteen op zoek. Had den we de oorzaak gevonden, dan hadden we de brandweer afgebeld. We konden echter niets vinden. Daarom hebben we de brandweer laten komen. Voordat die arriveerde, hebben we zelf de doorgang tussen Ho tel Oranje en het Beach Hotel afgezet." De komst van de brandweer zorgde buiten voor een grote toeloop van mensen, omdat juist op dat moment op de bou levard De Dag van het Paard werd gehouden. Audina waardeert zilver pas later athene/anp - Na een gouden woens dag moest Nederland gisteren ge noegen nemen met een ook niet misselijke oogst van twee zilveren medailles. Bij het badminton verloor Mia Audina in drie zinderende games van de Chinese Zhang Ning. Favoriete Inge de Bruijn tikte als tweede aan bij de 100 m vrije slag en veroverde daarmee haar zevende olympische medaille. Badmintonster Audina begon goed aan haar finalepartij. Ze won de eer ste game, maar verloor daarna van een ontketende Zhang Ning. Audina, winnares van zilver in Atlanta in 1996, was niet voor zilver naar Athe ne gekomen, maar voor goud. Des ondanks kon ze ruim anderhalf uur na de verloren eindstrijd zeggen dat ze tevreden was met zilver. „Maar het was eerst heel bitter. Ik begin het nu langzaam toch te waarderen." Inge de Bruijn was tevreden met haar prestatie op de 100 vrij. „Ik had het idee dat het erin zat. Tactisch was het een goede race", zei ze direct na de wedstrijd. „Ik heb geen fout ge maakt, ik heb wat overgehouden voor die laatste meters." De Bruijn kijkt nu uit naar de 50 m vrij. „Ik wil zo graag een gouden plak. Ik sta er fysiek goed voor en overmorgen zal ik er weer staan." Voor Pieter van den Hoogenband ein digden de Spelen gisteren. Hij werd zeventiende op de 50 m vrij. „Het zit er helaas op", reageerde Van den Hoogenband. „Het is jammer. Ik kon me niet meer opladen voor de race. Ik heb het geprobeerd, maar het goud van gisteren heeft zoveel bij me losge maakt." Nederland was gisteren dicht bij nog een medaille. De Haarlemse judoka Elco van der Geest verloor de strijd om het brons, nadat hij eerder in de kwartfinale de olympisch en wereld kampioen Kosei Inoue had verslagen. De Japanner had al drie jaar geen wedstrijd meer verloren. Meer nieuws over de Olympische Spelen op de sportpagina's Mia Audina wordt na haar verloren badmintonfinale ge troost door echtgenoot Tylio Lobman. Foto: EPA het geschonken vertrouwen te belonen. Maar moet dat met een eredoctoraat? Universitei ten reserveren deze onder scheiding voor uitzonderlijke wetenschappelijke prestaties. Met alle respect; die heeft Bea trix niet verricht Het college van bestuur wil haar natuurlijk daarom ook niet eren: het kent het eredoctoraat toe als blijk van maat schappelijk respect Daarvoor heeft de universiteit echter al een zeer prestigieuze onderscheiding: de zelden uit gereikte 'erepenning in zilver1 voor mensen die zich bijzonder voor haar hebben ingespannen. Eredoctoraten - waar ook ter wereld verleend - moeten voor behouden blijven aan grensver leggende onderzoekers. Voor mensen die zich anderszins in spannen voor de mensheid zijn andere, mooie blijken van eer betoon beschikbaar. Het is nogal vreemd. In allerlei gidsen en publicaties die in Athene over de Spelen gaan, vind je alles vermeld over de Olympische Stadions en hoe je er precies moet komen. Maar geen woord over het olympisch dorp. Als je hier als volslagen leek rondliep, zou je niet eens weten dat het bestond. Natuurlijk is de locatie niet echt geheim, dat kan ook moeilijk voor een plaats waar zo'n 16.000 mensen zijn gehuisvest. Maar men wil er blijkbaar toch zo min mogelijk over prijsgeven. Vier jaar geleden in Sydney kon je als gewone sterveling nog in de buurt van het olympisch dorp wandelen. Dat is nu uitge sloten. De wegen ernaartoe zijn gebarricadeerd en mogen alleen worden benut voor het heen en weer reizen van olympische sporters. Ik weet het: we leven in een ge vaarlijke en bezeten wereld en daarin rukt de beveiliging steeds verder op. Maar het olympisch dorp, ongetwijfeld prettig vanbinnen, krijgt van buitenaf op die manier enigs zins het beeld van een olym pisch concentratiekamp. Mijn eerste Spelen waren die van 1960 in Rome. Met enige weemoed kijk ik er in deze strenge dagen op terug. Als particulier kon je toen op gezette tijden het dorp zonder problemen binnenlopen. Politieagenten bij de poort werden wel geacht het kaf van het koren te scheiden, maar keken vanach ter hun donkere kijkglazen voornamelijk naar voorbij dar telende meiden. De wereld was toen nog mooi en tamelijk rus tig- Je kon in dat Romeinse dorp gewoon met Nederlandse spor ters praten. Niemand had ster- allures. Ik herinner me nog de verbazing van een aantal zwemmers over de luxe in het dorp. „Wat je hier niet allemaal gratis kunt eten, gerechten die we nog nooit hebben gezien. En die gaan we allemaal uitproberen", riepen ze verrukt uit. In die tijd reisde je nog niet de hele wereld over, ook niet voor de sport. We waren niet veel gewend, de welvaart lag nog in de toekomst verborgen. Of het door al die smulpartijen kwam weet ik niet, wel dat Ne derland in Rome afgrijselijk slecht presteerde. Zegge en schrijve drie medailles en niet één gouden. Nog even terug naar de beveili ging. Het leukst was die gere geld rond het olympisch dorp van 1932 in Los Angeles. Cow boys te paard zorgden daar voor rust en orde. Als een on verlaat over de omheining van het dorp probeerde te komen, haalden de cowboys hem terug met een lasso, hun enige wa pen. Dat waren nog eens tijden. Nu circuleren helikopters voortdurend boven Athene en kunnen er zonodig raketten worden ingezet. Vroeger komt nooit meer terug. Ruud Paauw mist US Open alphen aan den rijn - Alphe- naar Martin Verkerk ontbreekt vanaf 30 augustus op de US Open in New York. De 25-jarige tennisser heeft last van een schouderblessure en mag min stens een maand geen racket aanraken. Verkerk hoopt begin oktober fit genoeg te zijn voor het indoorseizoen. De nummer veertig van de wereld moest zich al geblesseerd afmelden voor de Olympische Spelen en kreeg dus een tweede teleur stelling te slikken. „Het is moei lijk voor Martin", zegt zijn Nieuw-Zeelandse coach Nick Carr. „Hij heeft in de tweede helft van het jaar geen punten te verdedigen en was klaar om de toptwintig opnieuw te be stormen. Nederlanders bedreigd in Irak as-samawah - De Iraakse poli tie heeft in een woning van een gearresteerde aanhanger van de sji'itische leider al-Sadr een vi deoband gevonden, waarop ge dreigd wordt met aanslagen op de Nederlandse en Japanse troepen. Dat meldt het Japanse persbureau Kyodo. Op de video staan zes gemaskerde en bewa pende mannen, terwijl een van hen een boodschap voorleest. Ze eisen dat Japan en Neder land hun troepen terugtrekken. De Amerikaanse strijdkrachten bestookten gisteravond stellin gen van Iraakse opstandelingen in Najaf. Volgens ooggetuigen gaat het om hevige bombarde menten niet ver van de heilige Imam Ali-moskee. Pagina Buitenland Minder uren les op scholen den haag - Scholen krijgen de ruimte minder les te geven. Nu moeten middelbare scholieren nog minstens veertig weken per jaar in de schoolbankjes zitten. Vanaf het schooljaar 2006/2007 mag een school in het voortge zet onderwijs ook twee weken minder onderwijs gaan geven. Dat heeft minister Van der Hoeven van onderwijs gisteren geantwoord op vragen van de Tweede Kamer. De minister wil de schoolvakantie overigens niet langer maken. Die mag maximaal twaalf weken duren. Jacht op vogelspin bij kinderopvang den haag - De politie in Den Haag heeft gisteren jacht ge maakt op een grote spin, ver moedelijk een vogelspin. De klopjacht eindigde, toen het 15 tot 20 centimeter grote dier per ongeluk werd vermorzeld on der de schoen van een voorbij ganger. De grote, harige spin werd gezien voor de deur van een kinderdagverblijf. Terwijl de gealarmeerde politie met acht agenten naar het beest op zoek ging, plette een man die een pakketje afleverde de spin onder zijn schoenzooL Proef nu Leidsch Dagblad in de ochtend 4 weken voor 9.75 /Ja, ik ontvang graag 4 weken lang iedere oabtend 1 Leidsch Dagblad voor maar 9,75. Dat is nog (een i 0,41 per dag! J Poetcode/Plaats: j Ttelefoon: (Itjs. bezorgcontrole) Geboortedatum: den haag/gpd - De bescher ming voor de Nederlandse mili tairen in Irak wordt fors opge voerd. Op korte termijn gaan er enkele tientallen pantservoer tuigen en terreinwagens met mitrailleurs heen. Ook heeft de fensieminister Kamp besloten zestig man extra infanterie te sturen om de militairen beter in staat te stellen terug te slaan bij grootscheepse aanvallen. Kamp heeft in overleg met de bataljonscommandant ter plaatse besloten dat de Neder landers alleen nog de hoogst noodzakelijke patrouilles uit voeren en om altijd een terrein wagen met mitrailleur mee te sturen. Alle andere ritjes moe ten de militairen in pantserwa gens maken. Daarnaast wil de minister de capaciteit van de militairen om inlichtingen in te winnen uitbreiden. Hoe precies wilde hij gisteren niet zeggen. Sinds de Iraakse veiligheids diensten veel taken van de Ne derlanders hebben overgeno men, is 'de inlichtingenpositie van het Nederlandse contin gent verslechterd,' zo schrijft Kamp in een brief aan de Ka mer. Hij wil het contact met de bevolking weer verbeteren door versneld een aantal hulpprojec ten uit te voeren. Een meerderheid in de Tweede Kamer van WD, CDA en D66 vindt de maatregelen voldoen de. Op verzoek van SP en D66 keert de Tweede Kamer volgen de week dinsdag toch een week eerder terug van reces om de aanval op de Nederlandse mili tairen van afgelopen weekeinde en de nasleep daarvan te be spreken. Bij de aanslag kwam wachtmeester der marechaus see Jeroen Servers om het leven en raakten vijf militairen zwaar gewond. Oppositiepartij PvdA vraagt zich af of de Nederlandse een heid niet teveel afhankelijk is geworden van de Iraakse auto riteiten. Wat het CDA betreft mogen de Nederlanders pas hun normale werkwijze hervat ten als de inlichtingenpositie is verbeterd. SP en Groenlinks vinden dat de veiligheidssitua tie zo is verslechterd dat de mi litairen terug moeten komen. Pagina Binnenland: Kamp: Wij zijn niet getipt en dat is zorgelijk I e-mailadres: Stuur doze bon op in een on (je frankeerde envelop naar Leidsch Dagblad. Tav Afdeling lezersservice. Antwoordnummer 127, I8OO VB Alkmaar Bellen kan ook 0800-1711 (gratis) of Burf naar I www.leidschdagblad.nl. (Deze aanbieding ia geldig I tot 31 december 2004). I Leidsch Dagblad gaat zorgvuldig om met persoon- I gegevens. In het colofon van de krant treft u nadere I informatie aan. Mijn wereld, mijn krant. Leidsch Dagblad

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 1