Mia Audina heeft vrede met haar zilver ATHENE 2004 Uitschakeling geen kater voor VDH De Inge van Sydney bestaat niet meer 'Het wordt nooit Iwat met dit land' Geen bom, maar gehakt JA SOU! I island 1113 nd 1 0 2 3 rland 1 0 1 2 ab.Em. 1 0 0 1 ittanië 0 3 4 7 ku _njk 0 3 0 3 -Korea 0 2 1 3 0 1 5 6 0 1 1 2 >we 0 1 1 2 0 0 1 0 1 Kiè 0 1 0 1 istan 0 1 0 1 0 1 0 1 lenegro 0 1 0 1 0 1 0 1 0 0 2 2 0 0 2 2 idzjan 0 0 2 2 Barken 0 0 2 2 inië 0 u 1 1 (la 0 0 1 1 jfbia 0 0 1 1 Jé 0 1 1 fclië 0 0 1 1 0 0 1 1 0 0 1 1 f 0 0 1 1 Infografiek - HOC - MO athene/anp/rtr - Anarchis ten hebben de verantwoor delijkheid opgeëist voor een bommelding in het hoofd kwartier van de Griekse atle- tiekfederatie in Athene. De politie deelde daarentegen mee alleen een zak met ge hakt vlees en spuiten te heb ben aangetroffen. De nauwelijks bekende An archistische Interventie- groep protesteerde tegen de Olympische Spelen met de mededeling dat vercommer- cialiseerde sport die ten kos te van alles dient voor re cords, winsten, sponsors en medailles niet anders kun nen dan omgeven met ana- bolica. Vandaar het vlees en de spuiten. iC 20 AUGUSTUS 2004 'Ik ben de grote kampioen' door Aijen Vos athene - Hij had nauwelijks ge slapen en vooral nagenoten van zijn gouden race van woens dagavond. Déér draaide de af gelopen vier jaar alles om. Déér heeft hij zoveel voor gedaan en misschien nog wel meer voor gelaten. Dat hij gisterochtend al in de series van de 50 meter vrije slag naar huis werd ge stuurd, Pieter van den Hoogen- band haalde er de schouders over op. „Stom, want het zijn toch de Olympische Spelen. Maar voor mij is het nu onbe langrijk. Ik was te relaxed om me op te kunnen laden en nog een keer te kunnen explode ren." Na zijn race van woensdag pro beerde hij een slok bier. „Het smaakte me niet. Ik was hele maal kapot. Mijn maag draaide, ik was compleet van slag", ver telde het goudhaantje gister ochtend. Hij deed ontspannen zijn verhaal. „Normaal heb ik alles onder controle, maar nu even niet. Ik heb iets heel bij zonders neergezet." 's Nachts in bed deed hij bijna geen oog dicht. „Ik heb een heel mooi plafond in mijn ka mer", lachte de olympisch kampioen. „Ik heb ook nog een tijdje op het balkon gezeten en naar de lichtjes in de bergen ge keken. Vanochtend dacht ik even: het was een droom. Maar in de eetzaal kreeg ik een staan de ovatie. Het was dus toch waar het is gelukt." De 50 meter, tja, die moest hij toch nog even zwemmen. „In de wachtruimte moest ik hand tekeningen uitdelen en ieder een maakte foto's. Ik ben de grote kampioen. Dat is natuur lijk geen goede voorbereiding op een race." Zijn ogen straalden. „Wét een dag gisteren. Hier ga ik nog heel lang van nagenieten. Het was zo ongelooflijk belangrijk voor me. Er was veel fysieke en men tale druk. En toch heb ik geze gevierd." Het Griekse goud is nog mooier dan het Australische goud van vier jaar geleden. Kampioen blijven is moeilijker dan kampi oen worden. „In Sydney was al les nieuw. Ik leefde in een roes. Nu sta ik in de werkelijkheid. Er werd enorm veel van me ver wacht. Dat is heel anders. Als je ziet hoe de mensen reageren. Ik heb al een paar weken mijn te lefoon uitstaan. Jacco (Verhae- ren, red.) niet, en die kreeg na de race echt een sms-bom bin nen. Iedereen werd gek. Mooi dat je dat met een sportpresta tie kunt bereiken." Wat hij de komende weken gaat doen? Van den Hoogenband weet het niet. Ongelooflijk ge nieten, dat is zeker.Jacco Ver- haeren nam het Van den Hoo genband niet kwalijk dat hij de 50 meter liet voor wat-ie was. „Hij was er fysiek en mentaal niet klaar voor, daar viel niets meer van te bakken. Dan word je op de 50 meter genadeloos afgestraft. Ik heb hem nog nooit zo lachend een halve finale zien missen. Er zat niet meer in." 'Ik kan niet slapen' De enorme hoeveelheid adrenaline in zijn lichaam houdt de Amerikaanse zwemmer Michael Phelps uit de slaap. De 19-jarige heeft problemen de slaap te vat ten, doordat hij bijna^ge- lijks 's avonds finalesmoet zwemmen. „De Olympische Spelen zijn emotioneel uit puttend' zei Phelps gisteren nadat hij zijn zesde medaille had gewonnen. Phelps kan als eerste zwem mer acht medailles winnen op één Spelen. Het record van Mark Spitz om zeven gouden medailles mee naar huis te nemen kan hij niet meer verbreken. Phelps heeft tot nu toe vier gouden me dailles en twee bronzen me dailles behaald. Echt genieten kan Phèlps nog niet van zijn successen. „Mijn droom komt hier echt uit, maar ik kan er niet te lang bij stilstaan. Ik moet me elke keer weer oppeppen voor de volgende race." aten 14 11 10 35 14 9 6 29 9 4 2 15 iê 7 5 7 19 ne 5 117 4 5 3 12 ijk 4 3 4 11 md 4 2 7 13 7 d 3 8 10 21 n. [jje 2 3 1 6 nië 2 0 2 4 nland 2 _1 _3 12 14 ATHENS 2004 door Arjen Vos athene - De Inge van Sydney bestaat niet meer. De Inge van Athene levert knappe presta ties, maar is niet onaantastbaar. Na het brons op de 100 meter vlinderslag van zondag nam ze gisteren op de 100 meter vrije slag het zilver mee, maar lever de dus tegelijkertijd een tweede olympische titel in. Morgen avond krijgt De Bruijn op de 50 meter vrije slag een laatste kans om zich olympisch kampioen te mogen blijven noemen. Gisteravond boog ze deemoe dig het hoofd voor het 20jarige Australische supertalent Jodie Henry. Zij pakte in 53,84 secon den - 0,32 seconde sneller dan De Bruijn - bijna argeloos het goud, nadat ze woensdag al het wereldrecord tot 53,52 had aan scherpt. In de wachtruimte zat Henry te lachen, vlak voor de start stond Henry te lachen en na de finish lachte ze nog har der. De Bruijn erkende ruiterlijk dat r zilver gisteravond het hoogst haalbare was. „Er zat niet meer in. En ik wilde zo ont zettend graag. Het kwam op de laatste meters aan en toen was ik verzuurd. Ik heb alles gege ven, het is geen schande te ver liezen van de wereldrecordhou der." Vooraf dichtte De Bruijn zich volop kansen toe, ondanks het imponerende wereldrecord van Henry in de halve finale. „Ik voelde me goed en dacht dat goud erin zou zitten", gaf ze toe. „Ik was ook erg geïnspi reerd door Pieter en Leontien. Toen ik die twee bezig zag, heb ik wel een traantje moeten weg pinken. Dat zijn echte helden. Pieters goud van woensdag heeft tien keer meer waarde dan die twee gouden plakken in Sydney. Het is zó moeilijk om het opnieuw te doen. Chapeau voor die twee." Zelf loopt De Bruijn het risico dat ze er niet in slaagt om in elk geval één van haar olympische titels te houden. „Ik ga er ge woon voor en haal alles uit de kast^ Maar het is een vreemd zwemtoemooi. De toppers sneuvelen bij de vleet." Paul Bergen, De Bruijns coach, had beduidend minder moeite met de prestatie van zijn zwem ster op de 100 meter vrij dan eerder op het vlinderslagnum mer. „Ik had gewild dat deze wedstrijd maar om 95 meter ging, helaas is dat niet zo", merkte hij snedig op. „Ze heeft goed gevochten op het einde en geen fouten gemaakt." In het eerste deel van de race zag Bergen het goud blinken aan de einder. „Die Australi sche dames startten langzaam. Ik dacht: ho, de deur staat open." Halverwege ging De Bruijn ook nog aan de leiding, in het laatste kwart moest ze passen. Dat heeft te maken met de voorbereiding, legde Bergen nog maar eens uit. „Voor de Spelen van Sydney heeft ze veel beter getraind. Dat zie je terug in de wedstrijden. Dit jaar heeft ze hard gewerkt, maar het was te kort. Met één jaar hard trai nen, kun je geen wereldrecords zweftlmen." Daar komt nog bij dat De Bruijn (bijna 31) inmiddels vier jaar ouder is, beaamt Bergen. „Dat speelt ook mee. Je herstelt minder snel van inspanningen. In 2000 kon ze probleemloos mijn programma draaien. Dat was dit jaar veel moeilijker." Voor de race van vandaag (se ries en halve finale) en morgen (finale) op de 50 meter vrij durft hij geen voorspelling te doen. „Ze gaat als favoriet de wed strijd in, dat wel", aldus de Amerikaan. „Maar het zal moeilijk zijn. Ze is op de 50 me ter meer competitief, ze heeft op het WK van vorig jaar die af stand nog gewonnen. Dat is een voordeel." Inge de Bruijn toonde zich in tussen toch een tevreden mens. Ze toonde haar medaille nog maar eens en zei met een brede lach: „Deze kleur had ik nog niet." Van een verlies wilde ze niets weten. „Zilver is niet verliezen. Er kunnen maar weinig mensen zeggen dat ze zeven olympische medailles hebben." ;i jen neemt eid in Ahoy' jM- Wielrenster Leon- ard-Van Moorsel ,8 januari 2005 af- ve ji haar fans tijdens de e van Rotterdam. In rdt voor de olympisch ie tijdrijden 2004 een «gala georganiseerd. ,3| litieve programma is iro jovember bekend, ;ens de organisatie is run ontstaan op toe- («rtjes. H. st timers Dijn gehuldigd )e Nederlandse j^s krijgen voor hun bij de Olympische Athene morgen een ve huldiging in het Ij-House. Het olympisch o \vas gisteren weliswaar por Pieter van den 3 and na zijn uitschake- series van de 50 meter rhL maar hij laat zich pas ekeinde in het zonne- voor zijn gouden me de 100 vrij en zilveren ip de 200 en 4x100 vrij. tekei qivoo Xd1 interland ir Weide ilockeyer Sander van heeft gisteren bij de H he Spelen een jubile- rd. De 28-jarige iter speelde in Athene ï3-2 gewonnen wed en Zuid-Afrika zijn I rland. Van der Weide ot nu toe zeven Cham- M iphy's, twee WK's en 1p lu is hij bezig aan zijn ^lympische toernooi. I torea 2 6 3 11 re faid 2 5 4 11 door Fardau Wagenaar athene - Het verschil tussen goud en zilver is klein, maar te gelijk ook zo groot. Eeuwige roem tegenover een knappe prestatie. Badmintonster Mia Audina won gisteren olympisch zilver, voor de tweede keer. Haar wangen hingen bijna op de grond van teleurstelling. Pas na een stroom van tranen besefte ze dat ze een bijzondere presta tie had neergezet. Ze kon de nacht voor de finale niet in slaap komen, de gedach te dat ze de volgende dag goud zou kunnen pakken, hield Mia Audina klaarwakker. Het spookte maar door haar hoofd: de eerste badmintonmedaille voor Nederland, de tweede voor de voormalige Indonesi sche. Goud als de uiterste belo ning voor alle inspanningen van de afgelopen twintig jaar. Het zou de bittere pijn van het veel te vroeg overlijden van haar moeder iets draaglijker maken. Mia Audina woelde en woelde. De dag van de finale wilde maar niet komen. Zenuwachtige Nederlanders beheersten het voorplein van het Goudi-complex. Bedelend om kaarten voor dé wedstrijd, de finale van het badminton- toernooi. Mia Audina voelde zich vier jaar geleden in Sydney nog niet echt Nederlandse, ze was nog maar net geëmigreerd uit Indonesië. Maar sinds Athe ne is ze officieel geadopteerd door het Oranjepubliek. Mia is 'onze Mia' geworden. En het hele land gunde haar de zege, 'licht staat op rood, rzijn mond staat geen stil Ja, hij is taxichauf- v v meer nog is hij Ame- I lij is er geboren en ge- szoon van Griekse ou- n', v voelde zich er niet uis. „Schietpartijen, c'Aan de orde van de dag. p cholen. jaar geleden verruilde rild kloppend hart van voor een dorp in de ui ses, een slaapstadje dat m kker werd. Hij werd er e ik, van de stilte. „Je i/i aar alleen maar scha rt' £èh." fe zelfstandige beleeft hij >olle tijden. De Olympi an dwingen hem tot prestatie, elke dag weer. 7 indig ondernemer Siklanten nodig maar T niet. „De mensen uit ijn de stad ontvlucht voor een invasie van ii: wers. Maar die is uitge- Vezijn er niet, uit angst voor terreur. Hij weet het zeker, het is de schuld van de Amerikanen. En de Engelsen. Dat zijn de grote boosdoeners. Maar ze krijgen de rekening nog wel gepresenteerd, daar is geen ontkomen aan. „Kijk maar naar de geschiede nis, mijn vriend. Elke groot macht, die denkt te kunnen heersen over de wereld, komt vroeg of laat ten val Het stoplicht springt op groen, de auto rijdt, de meter loopt. Hij geeuwt. „Weet je hoe laat ik vanmorgen begonnen ben? Om vijf uur. Het kan niet anders. De Griekse economie is een ramp. Inkomsten dalen, maar het le ven wordt alsmaar duurder. Weet je wat het is, die Grieken weten niet wat werken is. Ze zijn liever lui dan moe. Het wordt nooit wat met dit land. Ik geef ze nog twee jaar, dan ben ik weg. Waarheen? Nou eh..Amerika." Mare Molenaars meer dan wie ook. Via de ach terdeur stapte Audina de sport hal binnen, de trap af, op weg naar de arena die haar leven voorgoed kon veranderen. Ze was dicht bij goud. Audina won de eerste game met 11-8 van de Chinese Zhang Ning, de nummer twee van de wereld. Erica Terpstra was er ook, ze veerde onophoudelijk op van haar stoel en schreeuwde de kleine speelster toe: „Kom op Mia, je kan d'r hebben." Ze moet het gehoord hebben, in alle gekte van de badmintonhal. Want het was spannend. Een echte finale. Met schreeuwende Chinezen in het wit, rood en geel en springende grote blon de mensen in oranje shirts. De tweede game verloor ze met 11-6. Dus wachtte haar een der de, alles beslissende game. Au dina kwam achter. De Chinese was scherp, agressief, beter. Terpstra stond weer op, de zaal was stil: „Kom op Mia, nu jij!!" Ze streed, maar ze verloor met 11-7. In een hoekje van de hal, buiten het zicht van de tribu nes, smolt ze van verdriet. Terpstra sloeg haar armen om haar heen, Audina verdween in de moederlijke omhelzing. „Ik had vanmorgen het gevoel dat ik zou winnen, dan is het een enorme teleurstelling als dat niet lukt. God zal hier een bedoeling mee hebben. Nee, ik weet nog niet wat hij bedoelt, daar kom ik later wel achter." Lachen kon ze pas veel later, eerst heel voorzichtig, daarna voluit. Ze besefte dat het bij zonder is om voor twee landen zilver te winnen. In Atlanta 1996 voor Indonesië, in Athene voor haar tweede vaderland. „Weet je wat, het is eigenlijk best goed. De Chinezen domi neren het badminton. Dat ik daar tussen ben gekomen, is wonderbaarlijk. Ik kan mezelf niets verwijten, ik heb alles ge geven wat ik in me had. Ik ben nog maar 24 jaar, ik kan nog tot Peking door. Zhang Ning is al 29, die is er zeker niet meer bij. Ik gun het haar." Haar ogen kregen langzaam maar zeker weer wat glans. Ze pakte een rood-wit-blauwe vlag en maakte een ererondje langs de oranjefans. Haar landgeno ten. In de laatste set van de finale is Mia Audina het niet eens met een beslissing van de scheidsrechter. Zij kreeg daarvoor geel en verloor in drie sets van de Chinese Zhang Ning. Foto: ANP/Toussaint Kluiters

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 17