REGIO I Het ultieme bramenplukgevoel Mijn speldje en de grote doorbraak Een goede plukker kijkt altijd verder dan de struik groot is NAVRAAG HDC 970 VRIJDAG 20 AUGUSTUS 2004 Mijn leven is niet saai. Vijf kinderen (Fré, Marc, Sam, Fleur, Olivier) in de leeftijd van 12 tot 22 jaar en mijn man (Theo) zorgen voor veel leven in de brouwerij. Vier dagen in de week ga ik naar de redactie van deze krant. Of ik trek op zoek naar nieuws en achtergrondverhalen de regio in. Een ingewikkeld bestaan? In Tussen pen en pan' bericht ik er wekelijks over. Het houdt me al enige weken bezig: mijn zilve ren speld van de Neder landse Vereniging van Journalisten (NVJ). Niet omdat het kleinood, ver vaardigd bij de Koninklij ke Begeer, zo prachtig staat op mijn succesvol mantelpakje. Nee, dit on verwachte cadeautje dat per post kwam, heeft mijn leven in de greep. Na 25 jaar lid van een be roepsorganisatie ben ik nog steeds een eenvoudi ge letterknecht. Hoewel mijn loopbaan niet slecht is verlopen, heb ik ook geen carrière gemaakt. Ik voel me geslaagd en ook weer met. Het is net alsof ik zwan ger ben. Juist in die pe riode hoor je de vreselijk ste verhalen over de aan staande bevalling. Het NVJ-speldje heeft hetzelf de effect. Vanaf het mo ment van uitpakken krijg ik als drager steeds arti kelen onder ogen dat wij vrouwen in Nederland niet ons best doen om door te dringen tot het hogere kader. We tellen in vergelijking met de ons omringende landen te weinig vrouwelijke di recteuren, te weinig vrouwelijke wetenschap pers en veel te weinig vrouwelijke leidingge venden. Tot overmaat van ramp zie ik onder de Olympische Spelen door ook nog een grafiekje in het NRC Handelsblad dat mijn vakantieland Portu gal, waar het vrouwen- overleg aan de wasplaats plaatsheeft, de meeste vrouwelijke hoogleraren telt. Nederland bungelt ergens onderaan. Heb ik niet kunnen bevroeden, toen ik drie weken gele den rondliep in Coimbra, de oudste Portugese uni versiteitsstad. Wat heb ik gedaan om niet tot de hoofdredactie of de directie van mijn bedrijf door te dringen? Inderdaad, getrouwd en kinderen gebaard. Toen ik aan den lijve onder vond dat kinderen en werk niet de gelukkigste combinatie is, ben ik ook nog eens wat minder gaan wérken. Allemaal niet slim voor een vrouw die op haar toekomst moet zijn voorbereid. Toch heb ik me een slag in de rondte gereden naar kinderdagverblij ven, peuterspeelzalen en overblijffaciliteiten. Ik heb heel wat mevrouwen gezien die onze kinderen opvingen en ons huis schoon hielden. Ik heb heel wat moeite gedaan om vergaderingen te be zoeken en mijn werk af te krijgen. Ik heb er van al les aan gedaan om mijn geest te ontwikkelen, mijn partner te steunen en mijn familieleven in stand te houden. Alleen heb ik op het juiste mo ment niet gepresteerd voor het hogere kranten- leven, heb ik niet doorge drukt, ben ik geen uitda ging aangegaan. Nu zit ik op de blaren. Erger nog, na 25 jaar journalistiek zit ik met een onrustig onderbuikgevoel. Nee, zwanger wil ik niet meer worden, ik zit in een andere fase. Mijn 26ste werkzame jaar moet in het teken staan van mijn doorbraak. De ergste periode als wer kende vrouw heb ik ach ter de rug. Twee kinderen de deur uit, drie op de middelbare school. Het gaat nu allemaal vanzelf. Een topfunctie zou ei genlijk goed uitkomen, want het onderwijs van onze nazaten slokt oris beider salaris dramatisch op. Zelfverzekerd loop ik langs de hoofdredacteur, borst vooruit, heldere open blik. Klaar om alle problemen op te lossen. Theo belt. ,,Hoe lang hebben die kinderen nog vakantie?" „Reken nog maar op anderhalve week, voordat het eerste boek wordt opengesla gen", zeg ik zakelijk. Die pe zucht. „Sas, dit trek ken we niet meer. Tien weken geen school, dat is toch belachelijk. Het is overal chaos en thuis is er geen enkele structuur meer. Ik bekijk net de schoolvakanties van vol gend jaar en probeer mijn vrije dagen daar ook een beetje op af te stem men. Maar we hebben bij lange na niet genoeg va kantie om al die dagen van de kinderen af te dekken. Zo gaat het niet goed." In mijn nieuwe opvallen de rol bel ik onmiddellijk met de Portugese ambas sade. Slechts vier weken grote vakantie en dan ook nog een schoolkamp van een week. Standaard. Verder door het jaar heen nog wat weekjes en wat losse dagen. Doorde weeks opvang en warme maaltijden op school. Van Frankrijk wist ik dit al, nu ook van Ffttugal. Op de fiets in regen en wind, Portugal heeft ook nog eens veel mooier weer, kunnen de kinde ren dus elke dag naar het zwembad. Ik heb de op lossing. Ik vraag een on- derzoeksjaar aan om in kaart te brengen welke tegenslagen werkende vrouwen in Nederland moeten incasseren in vergelijking met de ons omringende landen. Is dit nu een excuus om mijn carrière nog even uit te stellen of moet ik nietsontziend doorzet ten? Saskia Stoelinga Reageren? s.c.m.stoeIinga@hdc.nl Bramen zoeken in Katwijk: niet uitsluitend een Kattukse aangelegenheid. Foto: Dick Hogewoning Rood/paarse vingers met daarin klei ne doornen, striemen op de armen, de ondergaande zon op het hoofd, het zweet op het gezicht, tupperwaredo- zen in de hand. Kortom, het bramen plukgevoel is weer helemaal terug. Nog niet in ultieme mate. Daarvoor is de oogst aanvankelijk te gering. Wij, mijn vrouw en ik, zijn in eerste instantie neergestreken in de Zuid duinen van Katwijk. Langs het fiets pad naar V Assenaar. Maar dan een aantal meters naar rechts. In de zee- reep. Uit het zicht van voorbijgan gers. In voorgaande jaren lagen hier de bramen voor het oprapen, gene geerd door de massa, die meestal linksaf slaat. Een goede plukker, zo maken wij onszelf wijs, kijkt altijd verder dan de struik groot is. Anders dan anders levert die tactiek nu weinig op. Collega's uit Noord- Holland hebben daar al voor ge waarschuwd. Het zou geen goed bramenjaar zijn. De hoge prijzen in de supermarkten wijzen daar ook op. We weigeren ons echter te laten ontmoedigen door die onheilstijdin gen. Eerder lijkt het erop dat deze 'geheime' plek door anderen is ont dekt en afgegraasd. Het bewijs voor die stelling levert Leen van Duijn. De 67-jarige Katwij- ker komt plotseling als een guerrilla strijder tussen 'onze' struiken van daan. Hij heeft al een emmertje ge vuld en is nu aan zijn tweede bezig. De man wekt de indruk dat hij hier tijdens het bramenseizoen inwoont bij een konijn en urenlang over hel lingen en door duinpannen zwerft. Vergeleken met die prehistorie heb ben we wel wat concessies gedaan. De korte broek is vervangen door een lange bodembedekker, de Riedelflessen hebben plaatsgemaakt voor bidons (alleen om uit te drin ken) en tupperware en het 'iemand de bramen voor de voeten wegmaai- enprincipe' is vervangen door de re gel dat je een ander in zijn waarde laat. Dus rijden we door naar een andere favoriete plek van ons: Meijendel, ter hoogte van de Ganzenhoek in Was senaar. Daar is gelukkig nog wel sprake van een stukje vrijwel onge repte natuur en lachen de bramen ons toe. Terwijl konijnen, kikkertjes, hagedissen en sprinkhanen weg schieten, schiet het plukken nu veel sneller op. Daardoor ontstaat toch nog het ultieme bramenplukgevoel, al cirkelen vliegen als stoorzenders constant om ons heen en hangen de mooiste vruchten uitgerekend tus sen de brandnetels. Sommige voor bijgangers verklaren ons voor gek. „Ik pluk ze wel in mijn tuin." Zulke mensen begrijpen er niets van. Bramen zonder doornen zijn geen bramen. Je moet ze voelen. En dan nog onbespoten ook, tenzij een mens of een ander dier ze net heeft besprenkeld. Die kans is hier overi gens klein. Maar dan nog, de bra men moeten toch nog in bad voor dat ze als toetje van een paar uur heerlijk plukken worden geserveerd. Of zoals Leen van Duijn al eerder zei: „Daar doe je het toch ook voor. Want ik geef wel veel weg, maar ik houd zelf ook nog wel wat hoor." Jan Preenen TUSSEN PEN EN PAN heid in zit. Zelf heb ik liever jam. Of ik van sap over pudding houd? Ik houd niet van pudding." Eigenlijk zou hij nu, rond half zeven, naar huis moeten. Zijn eten staat klaar, neemt hij aan. Een hoopvolle aankondiging. We zijn immers graag bereid om zijn werk over te nemen. Hij komt echter al snel op zijn voor nemen terug. „O, ik zie nu net een paar mooie grote. Moeten ze thuis maar even wachten." In het verleden zou die 'concurren tie' voor ons geen punt zijn geweest. Hadden we gewoon zij aan zij met Van Duijn geplukt. Het liefst nog de fruitigste bramen voor hem weggris send. Zoals we als kinderen deden. Dat was in de tijd, ruim veertig jaar geleden, dat we elke week reikhal zend uitkeken naar het overzicht in de krant van de Leidse Vakantiebe zigheden. Daarin stonden keurig in vakjes de activiteiten voor de volgen de week vermeld. Met wereldse be stemmingen als Duinrell, Groenen- daal en Katwijk voor het zoeken van bramen als om aan te tonen dat dit geen typisch Kattukse aangelegen heid is. Met tientallen kinderen werden we als vee in een boot (platbodem, praam, zandschuit, of hoe die ook mocht heten) gestopt en voeren we via het Oegstgeester Kanaal naar Katwijk, waar we in de Zuidduinen werden losgelaten. Het was altijd de kunst om de meegegeven flessen Riedel zo snel mogelijk leeg te drin ken, want daarin moesten de bra men. De beste en meeste stonden altijd rond de bunkers, die na de pluk als speeltuin en afkoelings- plaats fungeerden. „Nee hoor", zo maakt hij duidelijk dat hij gewone dakpannen boven zijn hoofd heeft in plaats van duin pannen. Hij komt hier 'maar' twee keer per week. Hij is echter wel zo enthousiast dat hij in juli al de dui nen introk, op zoek naar het paarse goud. „Maar toen was er nog weinig. Moest je lang plukken voordat de bodem van de emmer zoek was. Je kon duidelijk zien dat het een slecht voorseizoen was en dat de zon pas laat is gaan schijnen." En dus hebben de bramen dit jaar meer tijd nodig gehad om van klein te verschieten. Waarom hij het doet? „Een leuke dagvulling, ook al is het vermoeiend. Dat steeds maar buk ken ga je na een poosje voelen." Ver der doet hij het voor zijn kleinkinde ren. „Ze mogen vanwege hun ge zondheid veel voedsel niet gebrui ken, maar in elk geval wel bramen sap. Als er maar niet te veel zoetig- Bramen zonder doornen zijn geen bramen. Foto: Hielco Kuipers U y iet werd geen goud, maar zilver voor Mia Audina. Nooit eerder rde Nederland zo goed in deze tak van sport. Niet op een EK, ,jv niet op een WK en :d. 'ver van Audina goud °°k niet °pde 1 7 t y Olympische Spe- ard voor badminton ien. rob ohlen- SCHLAGER, voor- il 4n de Noordwijkse badmintonclub BIOS (Badminton Is Onze loopt dat de zilveren plak een stimulans is voor deze sport. P< n Reisnet afgelopen. Wat vond u ervan er even geen woorden voor. Het was zo spannend. Ik g meegeleefd. Dit was badminton op topniveau. De denk >1 mensen hebben genoten, ook al is het uiteindelijk een medaille geworden. oor hetzelfde geld had wonnen. Maar je zag op k st dat de conditie de |g gaf. En ook de lengte (Chinese speelde mee." tekent deze medaille gbadmintonsport in Iwit leen enorme oppepper t Voor het Nederlandse tton is dit een gouden 11 ineens staat de sport I gjiddelpunt van de be- filing. Kijk maar naar het ^en: er wordt er eentje oen en ineens gaat ie- l zwemmen. Met het was dat al net zo. Hopelijk gaat dat ook met badminton >n. We hebben het nodig. De afgelopen jaren zijn er ze- JX, enigingen opgeheven, omdat ze een tekort aan leden ;o l Met BIOS gaat het overigens goed. We zitten constant yeiderd leden. Daar zitten 35 jeugdleden bij. We hebben recreanten en de jeugd een trainer aangetrokken. Dat et vaak voor. Maar behalve dat er nu meer recreanten ina competitiespelers, vinden we het ook gewoon nodig." hi je;n? 40 ien trainer kan helpen om blessures te voorkomen. Bad- is niet zomaar wat meppen. De basis is dat je weet hoe staan en hoe je moet slaan. Anders krijg je blessures. Als e Jeer je rug verkeerd draait, heb je zo een blessure. En als is uitglijdt heb je zo een kwetsuur aan je enkel. Op 14 )rjjber houdt BIOS een open dag in de Northgohal. Daar ef,we haarfijn aan iedereen uit wat de sport inhoudt en hoe ede training helpt. Zo voorkom je ook eerder teleurstellin- iepzo blijven de mensen langer lid. Badminton is een leuke Jmdat iedereen het kan spelen. Maar de basis - hoe je ,U1 leien, de techniek - is heel belangrijk." 1979, maandag 20 augustus - De 'Kerkepad'-wandeling in Leiden, georganiseerd door de seen groot succes geworden. Vele duizenden mensen uit alle eken maakten zaterdag een ontdekkingstocht door de bin- i,onder meer langs de Hooglandse Kerk, de Pieterskerk, de gfbkerk en de Hartebrugkerk. Foto: archief Leidsch Dagblad b deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na S 2,50 (afdruk van 13 bii 18 in zwart wit) over te maken op gironummer lv. HDC Media b.v., Postbus 2,1800 AA Alkmaar, onder vermelding van «gblad, ANNO d.d(datum van plaatsing) of door contante betaling aan van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. COLOFON Leidsch Dagblad B.M. Essenberg II: directie.hdcuz@hdc.nl ie: Jan Geert Majoor, I Adriaan Brandenburg •II: redactie.ld@hdc.nl •at 82, Leiden, tel. 071-5 356 356 stbus 54,2300 AB Leiden. 1071-5356415 Iff3* 071-5 356 325 ten fax 023-5150 567 «OOP |m.bL 6813661 *023-5150543 313677 ilhandel: 071-5 356 300 feaus kunnen contact opnemen (13636 fc ons een machtiging verstrekken «natisch afschrijven van het •tsgeld ontvangen €0,50 korting ling (acceptgiro) fl 5(alleen p/j €216,90 VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag. Voor zaterdagabonnementen geldt €0,60 per zaterdag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 0800-1711 (gratis). Mobiel: 072 - 5196800. ma t/m vr: 07.30-17.00 uur; za: 08.00-13.00 uur (als op zaterdag voor 12.00 uur wordt gebeld, wordt de krant dezelfde dag nabezorgd. Wie tussen 12.00 en 13.00 uur belt, ontvangt de krant op maandag.) AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Media BV cq. de betreffende auteur. HDC Media BV, 2004 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen. HDC Media BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte Informatie over voordeelaanbieding en te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat^aten weten aan HDC Media BV, Afdeling Lezersservice, postbus 2,1800 AA Alkmaar. gierman Joustra foto: GPD/Peter Schols UIT DE ARCHIEVEN 1954, Vrijdag 20 Augustus j WIJK - In het badseizoen te Noordwijk speelt het hotelperso- .1 belangrijke rol. Een groot deel van dit personeel verricht zijn stilte, althans achter de schermen, maar kellners en diensters m|oortdurend in nauw contact met het publiek. Eenvoudig is die altijd. Er komt snelheid, behendigheid, zwier, bescheiden- 8'Stijl aan te pas, en nog wel wat eigenschappen, die alleen de e maar al te goed kent. Het publiek heeft daar niet altijd even voor. Dat goede oog hebben de Noordwijkse badgasten van- wel kunnen krijgen tijdens wedstrijden voor kellners en dien de Koningin Wilhelmina Boulevard. Enige tientallen van deze aren van het vreemdelingenverkeer streden om de eer de snel- [digste en stijlvolste te zijn. Bij zoiets loont het de moeite het werk eens niet op het terras maar op straat uit te voeren, on kritisch oog van jury en publiek, en zonder bedieningsgeld aan *Tjes halverwege het parcours voor drank (echt alleen maar lei- ,'fer) moest worden geserveerd aan enkele hoogst zwaarmoedig- kijkende heren. Mej. Hamelinck kreeg uiteindelijk de hoofd- I reis naar en verblijf van vijf dagen in Parijs.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 15