Leiderdorp meer winst op woonwi Nieuwe kok? Dan moet moet de directeur op cursus Politie houdt dieven van groot aantal fietsen aan Verkoop van huizen Kwaakhaven begint Een wereldreis op de tandem vol pieken en dalen Gestolen waar werd vooral verhandeld op rommelmarkten in Duin- en Bollenstreek Meevaller met 'Driegatenbrug' 3 Nieuwkoopse ontmoet biologische ouders in Korea door Ruud Sep warmond - De 73-jarige eigenaar Dekker van het Warmondse Dekker-concern moet van de gemeente Warmond op cursus. En liefst een beetje snel. Want als hij zich niet voor 1 december aanmeldt voor het exa men van de cursus sociale hygiëne, dan zou de gemeente wel eens over kunnen gaan tot sluiting van het sport- en party centrum Dekker Warmond. Want zo lang de eigenaar niet over het certificaat sociale hygiëne beschikt, draait het bedrijf illegaal. Is er werkelijk een kans dat het enorme complex aan de Veerpolder over een paar maanden op last van de gemeente wordt gesloten? Directeur Van der Kwast moet la- chen. „Nee, ik denk niet dat we dicht gaan. Ik hoop alleen dat het niet nodig is om de heer Dekker naar de schoolbanken te stu ren." Wat wil het geval? Twee jaar geleden werd er bij Dekker Warmond een nieuwe chef kok aangenomen als vervanging van een vertrokken medewerker. Op grond van de horecawet moet het bedrijf in zo'n situatie een nieuwe horecavergunning aanvragen. Iets meer dan twee jaar geleden ging die aanvraag de deur uit. En vorige week kwam de gemeente Warmond met een af wijzing. De reden: door een wijziging in de horecawet moet sinds 2000 iedere leiding gevende het certificaat sociale hygiëne hebben. En Dekker mag dan in de praktijk niet of nauwelijks op de werkvloer te vin den zijn bij Dekker Warmond, op papier is hij de hoogste baas, die net als de andere leidinggevenden dat papiertje moet heb ben. Eigenlijk heel simpel. In de brief waarin burgemeester en wet houders meedelen dat ze Dekker War mond geen nieuwe horecavergunning ver strekken, wordt Dekker er nog even fijntjes op gewezen dat het behalen van het certifi caat hem ook in de toekomst voor proble men kan behoeden: Ook wanneer er bij de Zoetermeerse vestiging van het sport- en partycentrum een nieuwe leidinggevende wordt aangenomen, zal hij het certificaat moeten overleggen. Om er zeker van te zijn dat dat ook zal gebeuren, heeft War mond meteen maar een afschrift van de brief naar de gemeente Zoetermeer ge stuurd. Vooral die laatste actie vindt directeur Van der Kwast 'onvoorstelbaar kinderachtig' van de gemeente. „Ik betreur het een beet je dat het zo gespeeld wordt door de ge meente Warmond. Vergeet niet dat de heer Dekker bijna de hele Veerpolder heeft in gevuld. Wij maken al 23 jaar een waardig onderdeel uit van deze recreatiegemeente en hebben er een grote bijdrage aan gele verd dat Warmond deze recreatiegemeente is geworden. De gemeente Warmond is een beetje star. Ik zie dit als een weinig realistisch besluit, ook al omdat er in de praktijk ruim voldoende mensen met alle vereiste papieren in het bedrijf aanwezig zijn." De gemeente mag dan een zwaar p ken van het certificaat sociale hygii de praktijk is het een diploma dat i lijks iets voorstelt. De cursus besta: avonden en als vooropleiding is laf school genoeg. Bij een spoedcursu mogelijk om al twee weken na insc examen te doen. Moet de oude Dekker dan toch ma cursus? Van der Kwast vindt het gi idee. „Ik heb inmiddels bezwaar a kend. En als dat geen effect heeft? I nog altijd de mogelijkheid om de d van de heer Dekker in te schrijven 1 Kamer van Koophandel. Zij heeft ti versitaire studies achter de rug. He me dat zij geen moeite zal hebben cursus." Cursus EHBO bij REGIO kinderongevallen vrijdag 20 AUGUSTUS 2( leiderdorp - Ouders en men sen die professioneel met kin deren werken, kunnen vanaf maandag 13 september een ctirsus 'EHBO bij kinderonge- vaillen' volgen in Leiderdorp. De cursus duurt vier avonden en werd in mei en juni ook al gege ven, maar toen waren er meer inschrijvingen dan plaatsen. De lessen worden gegeven in de Scheppingskerk aan de Van P oelgeestlaan op 13 en 20 sep tember en 6 en 11 oktober en kost 93,50 euro inclusief een boek. Aanmelden via info@- zorgbeter of 5013608. leiden/regio - Met de arrestatie van drie inwoners van Leiden en een 32-jarige man uit Spijke- nisse denkt de politie een groot aantal fietsendiefstallen in de Leidse regio en de Duin- en Bollenstreek te hebben opge lost. De vele tientallen fietsendief stallen die sinds 2003 in met name Oegstgeest en Katwijk zijn gepleegd, waren voor de politie aanleiding een onder zoek in te stellen. Mede door middel van posten kwam de politie twee Leidenaren van 28 en 45 jaar op het spoor. Ze kon den afgelopen zaterdag in Rijp- wetering worden aangehouden op verdenking van het plegen van (fietsen) diefstallen en he ling. Dat heeft het openbaar ministerie (OM) gisteren be kendgemaakt. Toen de twee werden opgepakt, waren ze met een auto en een aanhangwagen vol spullen op weg naar een rommelmarkt. In totaal werden dertig fietsen, speelgoed, een aantal DVD's, twee buitenboordmotoren en andere goederen, waaronder elektrisch gereedschap, in be slag genomen. In de tuin van de 45-jarige Lei- denaar trof de politie een dag voor zijn aanhouding al vijf fiet sen aan die allemaal waren ge stolen. Twee van deze fietsen waren de nacht daarvoor gepikt uit een woning in Voorschoten. De politie pakte zaterdag ook een man uit Spijkenisse op. Hij wordt verdacht van heling en het doorverkopen van gestolen spullen. De vierde verdachte in deze zaak is een 47-jarige vrouw uit Leiden. Tijdens een doorzoeking van haar huis, nam de politie zaterdag 4000 euro in beslag. De vrouw, die bij een van de Leidenaren hoort, wordt verdacht van he- ling. De vrouw en de man uit Spijke nisse zijn na verhoor weer vrij gelaten. De twee U zitten nog altijd vast. week woensdag bef Raadkamer of ze hechtenis moeten blijv Het OM adviseert iedi onlangs een fiets heeft op een rommelmarl; Duin- en Bollenstreek directe omgeving, na hun fiets van diefstal is' hi Verder probeert de p< enkele eigenaren van genomen fietsen te len. Poelgeest: nog deelprojecten Na Kwaakhaven res zes deelprojecten in geest die moeten wt ontwikkeld of uitgi bouw van twee deelj ten is op dit momen gang. Voor het nabijgelege De Serres wordt aan nieuw plan gewerkt v twee-onder-een-kap gen en 12 sociale-koi ningen. Het oorsprol plan voor 41 herent» van tafel. Het project aan de Cl laan ligt stil. De gemf Oegstgeest vindt dat nieuw plan moet koi omdat de gemeente uit gaat dat de tunne de Merenwijk er niet Er moeten nog plant den ontwikkeld voor bouw van 48 huizen kerhofjes Noord, 72 in de Waterbuurt, 20 op de Renbaan Noot huizen aan de Verlei Lange Voort. Aan het Simon van omhof worden binn 59 eengezinswoning leverd. Aan de Kwaa in mei de bouw van zen begonnen. door Janneke Dijke leiderdorp Leiderdorp maakt meer winst dan verwacht op de bouw van de woonwijk Driega tenbrug. Projectontwikkelaar Proper Stok heeft een hoger grondbod uitgebracht dan het bedrag waarmee de gemeente rekening hield, zegt wethouder Molkenboer. De gemeente zette eerder al de verwachte kosten en opbreng sten op een rij en presenteerde deze in vertrouwen aan de ge meenteraad. Cijfers worden niet bekendgemaakt omdat dat de bouwers in de kaart speelt. „Het bod van Proper Stok ligt ver boven onze eerdere prog nose. Daar zijn we tevreden mee", zegt Molkenboer. Met Proper Stok is afgesproken dat de projectontwikkelaar alle risico's op zich neemt. Daaren tegen delen gemeente en Pro per Stok de winst, als de huizen meer opbrengen dan de voor genomen verkoopprijzen. Een deel van de winst, 1,2 miljoen euro, is bestemd voor verkeers maatregelen in het dorp. Al met al springt Leiderdorp er beter uit dan bij het ontwikke len van de wijk Leyhof. Toen verkocht de gemeente de grond aan projectontwikkelaar Hop- man-Interheem en gaf alle ver antwoordelijkheid uit handen. Hopman-Interheem was traag met het opleveren van wegen, stoepen en openbaar groen. Bewoners van de nieuwe wijk klaagden bij de gemeente, maar die kon niets doen omdat de projectontwikkelaar verant woordelijk was. De Rekenkamer Leiderdorp deed eerder dit jaar onderzoek naar de samenwer king tussen Leiderdot] 6' man-Interheem en coi de dat Leiderdorp vei^1 aan de projectontwikk overgelaten. In die valkuil is de gen niet gestapt. „Toen h; ook het maken van hetB besteed", zegt Mo „Nu hebben we samei gemaakt. We zijn dus; genaar van het idee e e allebei volledig achter15 je ook betere afsprak ken." Leiderdorp heeftw hof geleerd dat als eenmaal is begonnen meente informatie strekken aan de niei ners. De rekenkamt deerde na het Leyhofo namelijk dat een gei informatieverstrekkdnj kan delegeren aan eet ontwikkelaar. De gemeente Leiderdt de wijk Driegatenbn met de Leidse unb SLS Wonen, omdat teit er ook grond in b Vanaf het begin hebbt Proper Stok in de arm om een inrichting! bouwtekeningen te m Driegatenbrug ligt aai van de Engelendaal et Zijl, op de plek waa paar jaar geleden he dorpse asielzoeket stond. Er komen 33 in een geluidwerende de provinciale weg N 50 appartementen w in de goedkope secto dentenkamers, 9 vrijst la's en 22 geschakel Verder komt er hort meelfabriek en wore watersportcentrum denten gebouwd. oegstgeest - Projectontwikke laar Jos lansen uit Rijpwetering rnoest er een hoop geduld voor hebben. Het eerste bouwplan voor het woonwijkje Kwaakha ven, onderdeel van Poelgeest, werd afgeschoten door de ge meenteraad omdat bewoners van de Oegstgeestse woonwijk ile woontoren in het haventje veel te hoog vonden. Met het tweede ontwerp oogst Jansen meer succes. De voorlopige t oestemming van de gemeente is er, aan de bouwvergunning wordt gewerkt en zaterdag be gint de verkoop van de luxe wo ningen. Als alles volgens plan verloopt, begint de bouw vol- g;end jaar. De kern van het wijkje bestaat nit een binnenhaven. Op de plek van de vroegêïe jachtwerf Kwaak Watersport komen ne gentien huizen te staan, die met hun tuin grenzen aan het water. Daar krijgen ze een eigen aan legplaats. Wie over een boot be schikt, kan via de Haarlemmer- trekvaart naar de Kagerplassen viaren. De goedkoopste huizen aan het water kosten 6,5 ton. Haaks op de binnenhaven bouwt Jos Jansen negen patio woningen. Deze hebben geen eigen aanlegplaats maar vanuit een deel van deze huizen is er wel uitzicht op het water. De patiowoningen hebben een in pandige garage, een voortuin en een patio, en de prijs begint bij 3,5 ton. Een van deze wo ningen heeft alle ruimten op één verdieping en heeft boven dien een ruime tuin. Aan de rand van Kwaakhaven komt, in een boogvorm, een appartementengebouw te staan. Er zijn appartementen met twee, drie en vier kamers en drie penthouses. Onder de grond wordt een parkeergarage gebouwd. De kleinste apparte menten kosten 165.000 euro, het duurste penthouse 710.000 euro. De verkoop van de huizen be gint zaterdag tijdens een infor matiedag in partycentrum La France aan de Rhijngeester- straatweg 43 in Oegstgeest. Van 11.00 tot 15.00 uur kunnen ge- interesseerden de tekeningen van hun droomhuis komen be kijken en zich aanmelden als aspirant-koper. Makelaar De Leeuw gaat ervan uit dat de huizen snel weg zijn, want de inschrijving sluit op 10 septem ber om 17.00 uur. Het wijkje Kwaakhaven, met op de voorgrond de huizen aan het water, rechtsachter de patiowoningen en in een boogvorm de appartementen. Illustratie: Bouw Ontwikkelingsmaatschappij Jansen MIERUWKOOP - Ze waren honds- beroerd toen ze in Vietnam bijna z:eshonderd kilometer over on verharde stoffige wegen fiets ten. In Mongolië dachten ze dat hun reis erop zat omdat hun tandem werd gestolen. En in Ko rea maakte Yomi van der Veen voor het eerst kennis met haar biologische ouders. Zij en haar vriend Anne Boonstra (beiden 22) iiiit Nieuwkoop fietsten sinds be gin dit jaar door Vietnam, China, Korea, Mongolië en Scandinavië weer terug naar huis. Hun avon tuur is weer ten einde. Zondag stonden ze plots weer voor de deuren van hun ouderlijke hui zen. Nog onder de indruk, vertel len ze over hun wereldreis waar bij ze ook nog eens ruim 4400 euro ophaalden voor War Child. „Deze ervaringen neemt nie- rriand ons meer af." De tandem staat voor een repa ratie op zijn kop in de tuin bij Boonstra. Hij en zijn vriendin, intussen ervaren fietsenmakers, buigen zich erover. De oerdege lijke fiets heeft het zwaar te ver duren gehad tijdens de reis. Maar liefst 7623 kilometer heeft ie erop zitten. „De fiets is ons maatje geworden", aldus Van cler Veen. Het stel was nog maar net van uit Schiphol in Vietnam aange komen, toen bleek dat er zes honderd kilometer asfalt op hun route was weggebroken. Met magen die alle kanten op rolden en een buikloop die maar niet stopte, ploeterde het tweetal zich door een halve me ter stof. „We hadden al vrij snel voor onszelf de conclusie ge trokken dat het wel leuk moest blijven", zegt Boonstra. „Maar telkens pakten we toch weer onze fiets. De omgeving was prachtig en bovendien was er een Australisch stel dat ook maar doorging." „Het was onze vuurdoop", lacht Van der Veen. Van Vietnam trokken ze door de binnenlanden van China. Ze bezochten de kalksteengebie- den Guilin en Huang Shan. Vanuit China trokken ze naar Zuid-Korea, het land waar Van der Veen is geboren. Daar volg de een bijzondere ontmoeting. Yomi van der Veen was nog maar enkele maanden oud toen ze voor adoptie naar Nieuw koop vertrok. Op 16- en op 18- jarige leeftijd is ze naar Zuid- Korea teruggeweest. Er was toen geen ontmoeting met haar familie. Bij het kindertehuis waar ze als baby was opgevan gen, zeiden ze dat er niets over haar herkomst bekend was. Maar nu bood hetzelfde kinder tehuis toch een opening. „Ze vertelden mij dat mijn biologi sche moeder erg ziek was bij mijn geboorte. En ik ook. En ook omdat de financiën ontbra ken, besloten andere familiele den mij voor adoptie af te staan. Tegen mijn ouders werd gezegd dat ik was overleden." Het kindertehuis heeft contact opgenomen met haar ouders. „Het duurde toen nog wel een maand voordat er een ontmoe ting volgde, want mijn moeder wilde het eerst niet geloven. Uiteindelijk was er een zus van haar die zich er nog iets van kon herinneren." Emotioneel was de ontmoeting niet, vertelt Yomi van der Veen. „Het was leuk. Ik bleek ook nog drie zussen en een broertje te hebben. Ze konden een beetje Engels praten, dus we hadden een leuk contact." Een week la ter vertrokken Van der Veen en Boonstra weer. „Het was goed zo", zegt Van der Veen. „We Wie Yomi van der Veen en Anne Boonstra wil steunen in hun actie voorWar Child, kan geld storten op reke ningnummer: 434050288 o.v.v. Donatie Fietsen voor War Child. Zie ook www.de- ongelofelijketandemtocht- .nl. waren bekaf." Het contact met haar familie blijft. Een oom en een zus sturen haar regelmatig e-mailtjes. Het meest spannen de dat ze hebben meegemaakt, vinden ze toch wel de gestolen fiets in het dunbevolkte Mon golië. Boonstra: „Toen dachten we echt dat onze reis erop zat. We hadden wat contact met de nomadenvolken bij ons in de buurt. Ze konden ons niet hel pen. Net op het punt dat we zouden vertrekken, kwam er een man met een paard die zei dat hij zou zoeken. Wij kregen te eten in hun kamp toen de man aan kwam lopen met in zijn ene hand het paard en in de andere hand de tandem." Opgelucht namen ze hun dier bare bezit weer in ontvangst. Ze stopten de vinder een beloning van twee keer het lokale maandsalaris in zijn handen. „Het is veel, beseffen we nu. Te meer omdat we denken dat hij iets van de diefstal wist." Met de Trans-Mongolië Express trok het stel door Rusland. Een maal bij de grens met Finland aangekomen, kregen ze een va kantiegevoel. Het was begin ju ni. „Eindelijk rust", vertelt Boonstra. „We hadden het op dat moment wel even gehad met Azië. Al is Europa wel iets saaier." Met hun geld zijn de twee niet uitgekomen. Ze dach ten 500 dollar per persoon per maand kwijt te zijn, maar voor al in Scandinavië vlogen ze door hun budget. Het stel heeft een extra aanslag op hun spaar geld moeten plegen. Van het sponsorgeld van wel twintig verschillende bedrijven, bleven ze af. Dat gaat voor honderd procent naar War Child. Voor Van der Veen en Boonstra breekt over een paar weken weer het gewone leven aan. Van der Veen studeert culturele antropologie in Amsterdam en Boonstra doet bouwkunde in Delft. Na acht maanden op el kaar te zijn aangewezen, blijven ze bij elkaar. Medio oktober be trekken ze een studentenkamer in het klooster aan de Vrou- wenweg in Leiden. Anne Boonstra en Yomi van der Veen hebben er 7623 kilometer op de tandem opzitten. „De fiets is ons maatje geworden." Foto: Mark Lamers

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 14