LEIDE Veel bezwaren tegen 'daklozencontainers' Het vuil, de stad en de gemeente Vermoeidheid slaat langzaam toe Fiets fout fiets weg Fiets terug 26 euro Uitgekeken op uw collega's R1 REGIO Politiek heeft hard hoofd in proef Binnenvest Kant-en-klaar Zware straffen voor in drugs dealende familie 'b Stad strijdt tegen zwerfvuil en volle containers Goedemorgen Wat een krant. valler in |g gevat ^Ee n 47-jarige taxi- S it uit Leiden is woens- bd onder bedreiging van pistool van zijn dagop- beroofd. De dader, een 8 sLeidenaar, werd een later in de Breestraat in no i gevat. De Leidse 131 Ir reed de overvaller )en Haag naar de Ama- in Leiden. Daar trok de f itseling het pistool en portemonnee op. rereld, mijn krant. I |idschi' Dagblad (advertentie) 1 Morgen vindt u de baan die bij u past in v.leidschdagblad.nl vrijdag 20 AUGUSTUS 2004 door Silvan Schoonhoven leiden - De politiek ziet veel be ren op de weg voor een proef met containerwoningen voor daklozen. Wethouder Buijing (welzijn) ziet weinig in een 're servaat zonder toezicht'. Hij heeft er 'een hard hoofd in' dat in het dichtbevolkte Leiden een plek voor zo'n experiment is te vinden. Stichting de Binnenvest wil een proef nemen met een klein aantal sobere wooneenheden voor daklozen. "Wild wonen' in bijvoorbeeld containers zou een oplossing moeten bieden aan zwervers die niet met regels overweg kunnen, of met andere mensen in een groep. De druk op voorzieningen als het Slaap- huis aan de Boommarkt -dat nu elke dag overvol zit- zou zo kunnen afnemen. PvdA-wethouder Buijing ziet echter weinig heil in een terrein waar 'alles mag'. „Je creëert dan een reservaat, een eindsta tion voor mensen die blijkbaar geen zorg meer nodig hebben. Je moet altijd blijven zorgen voor begeleiding. Ik wil niet voor mijn rekening nemen dat op een dergelijke plek zonder toezicht allerlei toestanden krijgt met onderhuurders, pros titutie of overdosis-slachtoffers: je moet de veiligheid kunnen garanderen. Bovendien: als ik door Leiden fiets, zou ik niet weten waar je een dergelijke plek zonder spelregels zou moeten vestigen. Leiden is een van de meest dichtbevolkte ste den van Nederland. Het is toch al lastig samenleven met z'n al len." Hij betwijfelt bovendien of het 'wilde wonen' de druk op bij- Regenkans verdrijft eerstejaarsfestival naar sportcentrum door Wilfred Simons leiden - „Zo, nu wil ik het we ten", zegt mentor Evelien gede cideerd. Ze staat op. „Chinees, Indisch of vego? Vingers alsje blieft." Ze noteert de bestellin gen, terwijl 'haar' negen eerste jaars in het gras blijven zitten en liggen. Het zonnetje schijnt over het Universitaire Sport centrum, waar de studenten hebben geluisterd en gekeken naar de popbands IsOokSchit- terend en Shake Y'all. De twee bands gaven 'goede optredens' in de grote sporthal van het centrum. Hun muziek was zéér dansbaar, maar bijna niemand ging de dansvloer op, aldus Daphne en Lisanne van metro groepje 178. „Bijna iedereen zat stil te hangen. Het is toch de vierde dag, de vermoeidheid slaat toe." Twee eerstejaars uit Eveliens groepje hebben onderdak in Leiden. Geschiedenisstudent Alex heeft een kamer aan het Flanorpad. Carlijn 1 (er zijn twee Carlijns in groepje 178) woont met haar vriend aan de Pasteurstraat. De anderen loge ren in de gemeenschappelijke ruimten van Quintus- en Au- gustinushuizen. Carlijn 2 over nacht in een kamer in de Hugo de Grootstraat 32, waar tot voor kort de Rechtenfaculteit zat. Het bevalt haar niks. „Ik doe geen oog dicht", zegt ze. „De halve nacht is er geloop en ge stommel. Het is er stikbenauwd en de lucht is elk uur bruiner want er kan geen raam open." Groepje 178 is merkwaardig sa mengesteld. Aan het begin van de week waren er twaalf leden. Twee daarvan meldden zich maandagochtend bij Minerva en zijn daarna niet meer gezien. Een derde, die zich ook bij Mi nerva aanmeldde, 'stelt sinds dien zijn eigen programma sa men', zoals Evelien het diplo matiek uitdrukt. De overigen zijn bij elkaar gebleven: drie jongens, die geschiedenis gaan studeren en zeven meiden, die pedagogische wetenschappen gaan doen. Dat is geen toeval. De EL CID-commissie probeert zoveel mogelijk studenten met gelijke studies bij elkaar te plaatsen. Alex komt uit Apeldoorn en Carlijn 2 uit Sliedrecht, maar de andere studenten hebben hun universiteit niet ver van de ei gen woonplaats gezocht. Den Haag, Rijswijk, Heemstede zijn de meest genoemde plaatsen. Niet zonder reden: ze willen het eerste jaar thuis blijven wonen voorbeeld het Slaaphuis zal doen afnemen. „Deze groep schikt zich toch niet naar re gels, zoals die juist heel strikt gelden in het Slaaphuis." Raadslid Wim Bleijie (CDA) ziet liever een groter Slaaphuis ver rijzen dan een 'walhalla van vrijbuiterij' in een 'kampje'. „Je kunt zoiets niet zomaar ergens in een middenberm twintig containers uitklappen. Wie wil dit nou in zijn achtertuin heb ben? Je trekt allerlei vage figu ren aan. Een grijs circuit moet je tegen elke prijs voorkomen. Als je een dergelijk experiment aan zou gaan, dan zou het on der strikte begeleiding moeten. Niet iedereen zou zomaar naar binnen of naar buiten mogen." Ook de WD ziet weinig heil in de containers. „Je lost er niets mee op", zegt raadslid Marijke van Dobben de Bruijn. „Symp toombestrijding. Je kan beter eens goed in kaart brengen wel ke daklozen er eigenlijk in Lei den rondlopen en voor hen specifieke oplossingen zoeken. Zo'n container lijkt me trou wens verdomd koud in de win ter." Niet alle fracties zijn negatief. Daniël Schoonderwoerd den Bezemer (Leefbaar Leiden) vindt het ronduit 'een uitste kend idee' en ook Jacques de Coo (LWG/De Groenen) ziet er wel wat in.' Schoonderwoerd denkt aan containers in 'agra risch gebied, in elk geval niet in het centrum'. Hij wil begelei ding, toezicht en 'streng optre den bij misstanden'. Net als Ge- raldine Pieterse (Groenlinks) ziet De Coo beren op de weg als het gaat om de locatie en buurtprotesten, maar denkt dat een containerproject een bij drage aan herintegratie van om in één keer hun propedeuse te halen. Dan is het verstandig om een universiteit te zoeken die te bereizen is. De animo voor studentenverenigingen is om die reden ook niet groot. Margriet wil gaan volleyballen op het Universitaire Sportcen trum en verder niks. Koen over weegt een lidmaatschap van Augustinus, omdat hij bij 'zijn eigen mensen' wil blijven. „Vol gend jaar komen er ook weer eerstejaars, dat is waar, maar je hebt toch minder met die men sen." Alex ziet SSR wel zitten. Anne is lid geworden van Au gustinus. De EL CID-commissie heeft een cateringbedrijf ingehuurd dat kant-en-klare pasta- en noedel maaltijden uitserveert. Dat be tekent een keuze uit een Indi sche, Chinese, Italiaanse of ve getarische maaltijd. Het eten zit in witte kartonnen doosjes en ruikt opperbest. En blijkt, na wat achterdochtig geloer, ook zo te smaken. „Ja, ja", knikken twee studenten bij de ingang van het sportcentrum na de eerste hap instemmend tegen elkaar. „Niet gek, maar wel heet." „Weet je wat?", zegt de ander, terwijl hij een vinger in de lucht steekt. „Daar hoort een biertje bij! Kom je mee?" leiden - Het Leids Eerstejaars Festival is één van de hoogtepunten van de EL CID-week. Als tegenhan ger voor het muffe gehang in naar bier stinkende sociëteiten laat de EL CID-commissie de eerstejaars lekker buiten zitten en lopen in het gras van de Leidse Hout. Traditiegetrouw krijgen ze er een popconcert voorgeschoteld en een kant-en-klaarm- aaltijd, maar dan moet het weer wel meewerken. Achteraf bleek dat de Leidse regio nog een redelijk zonnige middag had, maar de commissie durfde het risico niet te nemen. Vooral in de ochtend trok ken felle regenbuien over de stad. De EL CID-com missie besloot daarom het evenement te verplaat sen naar het Universitaire Sportcentrum. In de gro te sporthal genoten de eerstejaars van optredens van de bands IsOokSchitterend en Shake Y'all. Daarna was er toch nog tijd om buiten in de zon te zitten en te liggen. Foto: Dick Hogewoning daklozen kan leveren. „Juist die mensen die in een groep niet op hun plaats zijn." Ook D66 en de Christenunie en Groenlinks staan niet onwel willend tegenover het experi ment, maar vinden dat het on derdeel moet uitmaken van één groot plan waar alle voorzienin gen voor daklozen tegelijkertijd nieuw onderdak krijgen, ge spreid over de stad. Hilde Jan sen (PvdA) wil eerst een oplos sing voor de 24-uurs opvang van daklozen. Ze vindt woon- containers een 'noodoplossing, maar het proberen waard'. leiden - Leden van een netwerk van in cocaïne handelende fa milieleden, buren en vriendin nen uit Leiden-Noord hebben zware straffen gekregen. De Haagse rechter legde hen giste ren gevangenisstraffen op tot 42 maanden. Die hoogste straf van drie en een half jaar kreeg een 50-jarige vrouw. Justitie had rijf jaar cel tegen haar geëist. Ze moet bo vendien ruim 9600 euro van haar winsten aan de staat beta len. Haar 42- jarige buurvrouw moet 36 maanden de gevange nis in, waarvan zes voorwaar delijk. Diezelfde straf kregen een cokedealend stel uit Lei den-Noord en een 42-jarige kapper. De verslaafde ex-man van de buurvrouw kwam er met 24 maanden vanaf. Hun 20-jari- ge dochter, die vanaf haar zes tiende bij de handel betrokken is geweest, kwam eraf met een taakstraf. De nieuwe vriend van de dealende moeder, een 36-ja- rige gemeenteambtenaar, had zich ook niet geheel afrij dig we ten te houden van de handel, en krijgt een werkstraf. Alle betrokkenen hadden elkaar allemaal meegetrokken in de drugshandel, bleek twee weken geleden bij de behandeling van hun zaken. De gemoederen in de rechtszaal liepen toen bij vlagen hoog op. in Schoonhoven Berendsen Mopperen over zwerf- feen populair tijdverdrijf. Iden ligt er relatief bij, stellen wethouder bn der Sande (wijkbe- linanciën) en Wim van t, sectorhoofd bij de |ilieu en Beheer. In de {en het vuil doen ze wat |n, zeggen ze. Dat bete- :enlang posten bij be- jumpplaatsen, nummer steren en vuilniszakken (ten om het adres van de (achterhalen. igers die net terug Alpen hebben op het lisschien nog wel het m Zwitserse pleinen die tofeuigd en vervolgens I worden. Geitenkeu- den er met een speciaal ijpertje stuk voor stuk st. Zo netjes zijn Ne- irs niet. Maar rommel 7*1 ergernis op. )p een normale och- e Leidse binnenstad te zoeken naar de bron van ergernis: ikken die opengereten >ep zwerven, hun inge- ld over de tegels ver- n>Ik baal van een foto in van een rommelige tat", zegt Van der San- ar kijk, vrij als gemeente niet die de rotzooi op oien. Als burgers hun I avonds al buiten zet- 't de gemeente niet te i dat meeuwen en kat- ikken kapot trekken. st an: om tien uur is het 1 bon." albeeld van de ge ls dat stadsbewoners ^aanbieden vlak voor- lilniswagen de straat in ar omdat de wagens al m uur 's ochtends uit- belanden de vuilniszak- Je hoeft op een normale ochtend in de Leidse binnenstad niet lang te zoeken naar de grootste bron van ergernis: vuilniszakken die opengere ten op de stoep zwerven. Foto: Taco van der Eb ken in de praktijk al de avond tevoren op de stoep. „Daarom zou het mooi zijn als het afval overal tussen acht en tien wordt opgehaald", zegt Van der San- de. „Maar dan moetje met dubbele ophaalploegen gaan werken." „De gemeente ontvangt naast het reguliere vuilophaalwerk ook nog eens vijfentwintigdui zend meldingen over grof vuil per jaar en evenzoveel meldin gen over ander vuil in de open bare ruimte. Negentig procent van die meldingen is op tijd af gehandeld. Dat wil zeggen dat zwerfvuil binnen 24 uur weg is en grofvuil binnen rijf werkda gen is opgehaald. Het heeft er dan wel enige tijd zichtbaar ge leden. Maar in alle gevallen meteen met een wagen uitruk ken, dat is incidentbestrijding en halen we niet met het bud get." Leidse straten die honderd pro cent schoon zijn: het is moge lijk volgens Van der Sande. „Maar dan moet ik er wel een paar miljoen bij hebben. Op dit moment word ik geacht om met het huidige budget de straat schoon te houden." De dienst Milieu en Beheer gaat over zestienhonderd wijkcon- tainers, 157 papierbakken en even zoveel glasbakken en ze venhonderd prullenbakken. Sectorhoofd Van der Vlugt lijkt het ondoenlijk om achter elke bak een controleur te zetten. Wel gaat er de komende jaren meer geld naar een schonere stad. Mogelijk gaat dat extraatje naar een uitbreiding van het succesvolle 'Haarlemmerstraat treintje'. Dat is de combinatie van een vuilophaaldienst die direct door een veegploeg wordt gevolgd. Effectief, maar duur. „Of we dat kunnen uit breiden naar de rest van de stad, is dus een kwestie van geld en de medewerking van de ondernemers", zegt de wethou der. Patatbakjes, slingerende folder tjes en ander bedrijfsafval vor men een tweede bron van irri tatie. Wie is daarvoor verant woordelijk? Van der Vlugt: „Neem een snackbar. Normaal gesproken gooit een klant zijn lege patatbakje in de prullen bak bij de zaak, die wordt opge haald als bedrijfsafval Maar als diezelfde klant vijftig meter doorloopt en daar zijn bakje op straat gooit, is de snackbar niet meer verantwoordelijk. Dan komt het weer op het bordje van de gemeente." Anders is dat bij uitdelers van folders of gratis proefmonsters in de Haarlemmerstraat. „Als je pro motiemateriaal uitdeelt, dan blijf je compleet verantwoorde lijk. Je ként het risico dat men sen hun folder honderd meter verder weer weggooien." Derde ergernis: uitpuilende pa piercontainers waar de karton nen dozen dan maar néast wor den gezet, want vol is vol. Van der Vlugt: „Papierbakken wor den gemonitord. Ze worden be keken, gewogen en als ze te zwaar zijn, moet er vaker wor den geleegd. De schuldigen aan die overvolle bakken zijn vaak bedrijven die verpakkingskar ton erin gooien." Ook bij de wijkcontainers was het regelmatig een zooitje. Tot dat de gemeente actie onder nam. Van der Sande: „In 2002 was het doel vijftig procent minder afval rond de wijkcon tainers. Dat hebben we ge haald. Natuurlijk controleren we steekproefsgewijs. Maar stel dat je opeens bouwafval aan treft in bepaalde container, ter wijl er niemand aan het ver bouwen is. Dan kan je gaan posten. Nummerborden op schrijven." Een dergelijk 'jongensboekver- haal' speelde zich een aantal jaar geleden af toen de gemeen te joeg op een poelier, die in het holst van de nacht vuilniszak ken vol slachtafval op straat zette. Weken duurde het voor de man in de kraag werd gegre pen, net toen de controleurs het posten wilden opgeven. De boetes zijn hoog: 192 euro. „We handhaven consequent het principe dat we degenen die zich keurig aan de regels houden, niet voor de kosten la ten opdraaien van wie die dat niet doet." Leiden is géén vieze stad, bena drukken de twee bestuurders. Er zijn - vergeleken met deze stad - in Nederland meer vieze steden dan schonere, blijkt uit onderzoek. Leiden krijgt daarin een dikke zeven. „Bovendien is driekwart van de Leidse burgers tevreden over het onderhoud en de leefomgeving." leiden - Wie na 1 september z'n fiets fout parkeert in het sta tionsgebied loopt grote kans de eigen fiets te moeten terugko pen voor 26 euro. Door een wij ziging van de Algemene Plaat selijke Verordening, kan de ge meente binnenkort de kosten die zij maakt doorrekenen aan foutparkeerders. De gemeente voert al jaren strijd tegen fout geparkeerde rijwielen bij Leiden Centraal. 'Fiets fout fiets weg' heet het project. Met enige regelmaat voeren medewerkers van de dienst milieu en beheer van de gemeente controles in het sta tionsgebied uit. Per jaar verwij dert de gemeente zo'n vijfhon derd fietsen bij het station. Fietsen die niet in de fietsen rekken staan, worden verplaatst naar de Dellaertweg. Fout ge stalde fietsen die ergens aan vast staan, worden losgeknipt en afgevoerd naar een opslag ruimte aan de Oude Vest. Wie op deze wijze z'n fiets kwijt raakt, kan 'm op vertoon van le gitimatie gratis weer afhalen aan de Oude Vest. De kosten van het kapotte slot zijn wel voor rekening van de foutpar- keerder. Aan die praktijk komt nu een eind. Alle fout gestalde fietsen, of het slot nu wel of niet moet worden doorgeknipt, worden vanaf 1 september overge bracht naar Oude Vest 215. Op vertoon van geldige legitimatie en na 26 euro met de pinpas af gerekend te hebben, kan de ei genaar de fiets weer meekrij gen. Lees nn Leidsch Dagblad in de ochtend en ontvang de eerste 2 weken gratis! i Ja, ik noem een vest kwartaalabonnement en ontvang de eers 2 weken gratis! Bovendien spaar ik als vaste abonnee makkelijk (en I J snel) voor superkorting op een origineel Johnson Bros. ontbijtservies! J I Ik betaal: automatisch 56.20) per acceptgiro 56.70)^k I I Naam M V I 7~ I Adres I I Poetcode/Plaats. Thlefoon Geboortedatum V m bezorgcontrole I e-mailadres: Bank-/girorekemngnummer Handtekening: Uitsluitend bij automatische incasso Stuur deze bon op in een on gefrankeerde envelop, naar Leidsch Dagblad. T a v. Afdeling lezersservice. Antwoordnummer 187. 18O0 Bellen kan ook: 0800-1711 (gratis) of surf naar www leid! (Deze aanbieding is geldig tot 31 december 2004). Leidsch Dagblad gaat zorgvuldig om m< de krant treft u nadere informatie aan persoongegevens. In het colofon v Mijn wereld, mijn krant. Leidsch Dagblad

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 13