LEIDE Slaaphuis voor daklozen is overvol Wat verdient burgemeester Lenferink? Bewoners 'Banken' willen betere verlichting en snoeibeurt REGIO R1 Proef met containerwoningen moet nachtopvang ontlasten gn knijpt en conductrice Houterige Minervanen en trillerige handjes Cursus 'fiets stelen' Folderend Eurodusnie weggestuurd van EL CID Goedemorgen Wat een krant. ter Koelewijn tvinder van li" derpop donderdag 19 AUGUSTUS 2004 ibe neemt ra jdvervoer jjan Eltax te Rijder 'dHt been ug|ij een aanrijding gis- Jrejd op de Darwinweg in »eft een 23-jarige mo- ge-jjit Leiderdorp zijn id foken. Het ongeluk t madat een 33-jarige narist uit Ede de motor- n n voorrang verleende [rond kwart voor ze- t |de Plesmanlaan rich- vairwinweg reed. De iei|er is overgebracht teids Universitair Me- jtrum (LUMC). Pernix itember weg e krakers van de ge- bp het voormalige ein tussen de hallen en de Gooi- Igaan daar per 1 sep- Bg. Dat bleek gisteren lis van justitie in Den s een kort geding beente had aange legen diezelfde kra- ienteadvocaat R. Le- Jaar ontruiming om- I terrein een zoge- fark Ride voorzie- weede Haagweg par- i, moet komen voor [de vijf jaar. De kra- Jerden overigens door Jiid tijdens de zitting, fen zij de gemeente al |n per 1 september lormalige korfbalveld fertrekken. Volgende pdag doet de rechter e politie heeft dins- in Leiden Centraal ?r^ige jongen uit Rotter- lakt op verdenking ihandelen van een inductrice uit Am- Ie conductrice vroeg van Rotterdam naar Ie jongen naar zijn ijs. Kennelijk had hij zijn bezit en hij rende !t opengaande deuren Leiden arriverende ajn vlucht duwde en jde conductrice om uit :n te blijven, lewerkers van het ten de vluchtende hal te stoppen en ;en aan de gealar- itie. door Silvan Schoonhoven vervolg van voorpagina leiden - Medewerkers van het Slaaphuis aan de Boommarkt moeten steeds va ker 'nee' verkopen aan daklozen die er de nacht willen doorbrengen. De proef met containerwoningen kan de druk op het Slaaphuis verminderen. Het aantal dak- en thuislozen in Lei den, hoewel moeilijk exact te meten, neemt gestaag toe. Dat zeggen Mart Meeuwsen en Willard Brandhorst van stichting de Binnenvest. Het Slaaphuis heeft een bezettingsgraad van 98 pro cent. „Eigenlijk is het altijd vol", zegt Meeuwsen. „Behalve op warme dagen als deze." Het Slaaphuis biedt zestien bedden plus twee voor crisisgevallen. Bij vorst is de capaciteit groter: dan staan er 23 bedden in de ruimte aan de Boom- markt. Een proef met daklozen die in container- of portocabinwoningen sla pen, zou de druk op het Slaaphuis kunnen verlichten, verwacht Brand horst. De gemeente is al een halfjaar op zoek naar nieuwe huisvesting voor een aan tal voorzieningen voor daklozen. Het huurcontract van het Slaaphuis loopt volgend jaar af. De Binnenvest wil een tweede ruimte voor dagopvang naast het dienstencentrum in De Bakkerij aan de Oude Rijn. De gemeente denkt over een verplaatsbare ontmoetings plaats (VOP) voor alcoholisten. Ook Pamassia, de instelling voor versla vingszorg aan de Lange Mare, heeft meer ruimte nodig. Het huurcontract van De Zaak, het dagbestedingproject voor ex-verslaafden aan de Ir. Dries- senstraat, loopt eveneens af. Bedoeling van de gemeente is om al die voorzieningen in één keer te rege len. In Apeldoorn, waar een Leidse de legatie op bezoek is geweest, zijn ver schillende functies gebundeld in één gebouw. Daklozen hoeven zo niet rou tes door de stad af te leggen van bij voorbeeld dagopvang naar slaapplek, van gebruikersruimte naar diensten centrum. Brandhorst en Meeuwsen vrezen echter voor een tezeer 'pampe- ren' van daklozen. „Je moet dat ge bouw op een gegeven moment ook weer kunnen verlaten als het beter gaat. Anders ben je weer terug bij de ouderwetse situatie van een inrichting met een hek er omheen, waar je niet meer uit komt." De proef met contai nerwoningen zou voor een grote groep daklozen de kans bieden het zorgcir cuit te verlaten, verwachten ze. door Rody van der Pols leiden - „Vanavond gaan we los." Atêf en Robert klinken de glazen tegen elkaar. Nu, tijdens de maaltijd bij studentenver eniging Catena, zit er nog water in de bekertjes, maar vanavond tijdens de kroegentocht wordt er bier gedronken. „Tot nu toe hebben we het redelijk rustig aan gedaan qua drank", zegt Robert. „Het drinktempo ligt vrij laag, omdat er zoveel vrou wen in dit groepje zitten", voegt hij er geamuseerd aan toe. Qua activiteiten heeft groepje 64 het de afgelopen drie dagen echter alles behalve rustig aan gedaan. Ja, een paar 'officiële' EL CID-activiteiten hebben ze overgeslagen. Zoals het 'prij zenslag-spektakel' vanavond en het 'culturele blok' gedurende de middag. „We zaten zo lekker op een terrasje in het zonne tje", zegt mentor Sanne. „We vonden het wel best." Even bij komen van het intensieve avondprogramma was ook wel nodig: de meeste verenigingen zijn immers al bezocht. Daarbij hebben de aankomend eerstejaars uitgebreid kennisge maakt met de promopraatjes. „Het lijkt soms wel of ze een marketingcursus hebben ge volgd", zegt Atêf, die besloten heeft nergens lid te worden. Sanne vindt dat de wervings campagnes soms met een kor reltje zout genomen moeten worden. „Sommige verenigin gen doen zich beter voor dan ze zijn. Minerva bijvoorbeeld. Die programmeren dan allemaal grote acts en bands. Maar daar door krijg je echt een verkeerd beeld. Door het studiejaar heen wordt daar helemaal geen mu ziek gedraaid." Maayke veert op. „Vandaar dat ze bij Minerva allemaal niet kunnen dansen", zegt ze. Lacherig bevestigen haar tafelgenoten dat. „Dan is er hartstikke swingende muziek en dan staan al die Minervanen houterig aan de kant." Nee, Minerva is niet haar ver eniging. „Dan moet je heel veel geld hebben en een kakker zijn. En dat laatste ben ik echt niet", zegt ze. Zelf heeft ze zich van daag ingeschreven bij Quintus. „Ik heb ook Augustinus nog overwogen. Maar uiteindelijk past Quintus beter bij me." Robert had het omgekeerde: hij dacht in eerste instantie van Quintus lid te worden waar hij al iemand kende, maar heeft vandaag gekozen voor Augusti nus. „Waarom? Tja, de sfeer, denk ik. Omdat ik me er thuis voel. Ik vind het ook een mooi gebouw. Mooie gangen, een mooie trap." „Je voelde je ge woon aangetrokken tot het trapgat", grapt Sanne. Na het eten gaat de aankomend rechtenstudent nog even bij Augustinus langs om alle for mulieren in te vullen, zodat hij volgende week aan de 'kennis- makingstijd' kan beginnen. Wat er precies op het programma staat, weet hij niet. „Ze zeggen dat er geen ontgroening is. Maar ik zie het wel. Ik laat het wel over me heen komen", zegt Robert. „Ze hebben echt wel een ontgroening", pest Atêf hem. „Ze maken je helemaal stuk. Aan het einde van de in troductieweek heb je trillerige handjes." Robert lijkt niet on der de indruk.Als ze mij nu hard pakken, dan pak ik ze vol gend jaar twee keer zo hard te rug." leiden - Je hebt een avond zitten drinken, het is laat en je hebt geen zin om naar huis te lopen. Dus steel je een fiets." De aanko mend eerstejaarsstudenten die gisterochtend in het Ankerpark ver zameld waren, lieten zich dat geen tweede keer vertellen. Massaal stroomden de EL CID'ers toe bij de cursus 'fiets stelen' die werd gege ven door een in boevenpak gehesen acteur. Dat er maar weinig slo ten bestand zijn tegen de trucs van de professionele dief, bleek wel tijdens deze demonstratie van de Fietsersbond. Met een tang, een slijptol of een afgebroken fietsenstandaard is het openbreken van de meeste sloten een peulenschil. Maar zelfs zonder gereedschap slaat een beetje dief zijn slag. Het is overigens niet de bedoeling dat de studenten het geleerde in de praktijk brengen. Of op straat een ge stolen fiets kopen. „Zo houden we deze vorm van criminaliteit alleen maar in stand", zegt Elsbeth Klink van de Fietsersbond. „De moraal van het verhaal is: koop gewoon een goed slot en zorg datje fiets niet gestolen wordt." Foto: Hielco Kuipers leiden - Betere straatverlichting, een schutting en een flinke schoonmaak- en snoeibeurt van de struiken rond het par keert erreintje tussen de huizen. Dat zou volgens de bewoners van de Olivabank en Mossel- bank in de Merenwijk helpen om het veiligheidsgevoel in de buurt weer enigszins te doen terugkeren. Een gevoel dat is verdwenen na een, aangesto ken, autobrand afgelopen weekeinde, het bekrassen van auto's eerder deze week en een serie inbraken, de laatste tijd. Volgens omwonenden is het deel van de parkeerplaats waar de auto in brand is gestoken slecht verlicht en afgeschermd voor de ogen van omwonenden door uitbundig groen. Dat zou de plegers van kleine criminali teit aantrekken, te meer daar het de eerste autobrand niet was. De troep in de struiken rond het parkeerterrein doet ook geen goed aan de uitstra ling van de buurt en is boven dien gevaarlijk voor spelende kinderen. Ook zouden er 's nachts daklozen in de bosjes slapen. Ten slotte zou van het beter on derhouden van de groenstrook die achter het parkeerterrein ligt, een afschrikwekkende wer king uitgaan op allerlei duistere figuren die daar nu regelmatig rondhangen, volgens de buurt. Daarom is volgens een aantal omwonenden van het parkeer terrein de angst groot om daar nog wagens neer te zetten, bang voor een nieuwe brand of beschadigingen. Een aantal 'eenvoudige en preventieve handelingen' zou de grote en kleine criminaliteit in de buurt kunnen tegengaan. Een delegatie van de bewoners wil binnenkort een gesprek met burgemeester Lenferink over de huidige situatie en de eerste burger kan in ieder geval een brief verwachten waarin de problematiek wordt uitgelegd. Daarin pleit de buurt ook voor het opnieuw aanleggen van een speeltuintje dat vroeger tussen de Broekweg en de Olivabank lag. Dat zou goed zijn voor de sociale controle in de omge ving. Een woordvoerder van de ge meente zegt dat het speeltuintje slechts uit een evenwichtsbalk bestond. „En die is inderdaad verwijderd. Maar een paar stra ten verderop is een andere speelgelegenheid dus er zijn ge noeg mogelijkheden. Het groen wordt regelmatig onderhouden en er zijn ons verder geen klachten uit die buurt bekend." LEIDSE KWESTIES I Mijn wereld, mijn krant. I LeidschiC^ Dagblad door Silvan Schoonhoven leiden - Actievoerders van Eurodusnie zijn wegge stuurd en beboet omdat ze de gratis krant Geen Paniek wilden verspreiden op de EL CID-informatiemarkt. Dat is in strijd met de vrij heid van meningsuiting, vinden ze. Volgens Eurodusnie is de boete hen aangezegd door gemeentelijke opsporings ambtenaren. Zodra de boe te binnen is, gaan ze hem aanvechten. Bovendien wil len ze een klacht indienen bij de gemeente. Volgens een gemeente woordvoerder zijn de actie voerders niet weggestuurd omdat ze opiniërend druk werk verspreidden, maar omdat ze geen vergunning hadden. Die is nodig, zo verklaart de woordvoerder, om te voorkomen dat win kelstraten dichtslibben met weggegooide folders. Ieder een die folders uitdeelt, is verantwoordelijk voor de weggegooide exemplaren. Door het vergunningstelsel weet de gemeente wie aan spreekbaar is als de straten vol liggen met papier. Die vergunning kost ruim zes tien euro. Volgens Marco van Duin van Eurodusnie is de uitde- lers niet verteld waarom ze moesten vertrekken. „Datje paal en perk stelt aan het folderen door commerciële bedrijven, kan ik me voor stellen. Maar ik vraag me af of het in dit geval redelijk is de vrijheid van meningsui ting te dwarsbomen. Het democratisch proces wordt zo ingeperkt." Dat hen het uitdelen onmo gelijk is gemaakt, laat vol gens de actievoerders zien 'waar het met de universi teit heengaat'. Op de websi te Sleutelstad schrijven ze dat de vrijheid van me ningsuiting 'is verworden tot een verkoopbaar pro duct'. „Commerciële belan gen van sponsors bepalen steeds meer de gang van za ken op de Leidse universi teit." Die propageert 'geestelijke gelijkschakeling', zo blijkt volgens Eurodusnie uit het folderverbod. Advocate C. van den Brule is door weggestuurde ge slingerde Eurodusnie-leden benaderd. Ze moet zich nog in de plaatselijke verorde ningen verdiepen, maar vindt een boete 'erg ver gaan'. Volgens Van den Brule is de vergunning plicht voor folderaars mo gelijk in strijd met nationale en internationale wetgeving over de vrijheid van me ningsuiting. Het tijdschrift Geen Paniek!, dat Eurodusnie de aanko mende studenten wilde toestoppen, behandelt de schaduwzijden van de Eu ropese eenwording en het Nederlands EU-voorzitter schap. Er zijn kwesties die als een eeuwig vraagteken boven de stad han gen. Is de Leidse bevolking echt zo dom? Wie kiest de liedjes van het carillon uit? Wie is de rijkste man van Leiden? De rubriek Leidse Kwesties biedt een antwoord op vragen die elke Leidenaar zich wel eens stelt. Aflevering 12: Wat verdient burgemeester Lenferink? En de Leidse wethouders, wat halen die binnen? Wat houdt een raadslid over? met de dienst Milieu en Beheer aan het werk op de Haarlemmerstraat. Het was zijn tien- g voor het burgemeestersschap, in februari vorig jaar. Archieffoto: Taco van der Eb Tijdens een bezoek aan de Tel- dersschool kreeg burgemeester Lenferink vorig jaar deze pran gende vraag al eens voorgelegd, door een kind nog wel. Hoeveel verdient de burgemeester van Leiden eigenlijk? Volwassen mensen schromen om elkaar naar het loonstrookje te vragen. Maar ze willen het wel weten. Lenferink deed er op de Tel- dersschool niet geheimzinnig over. „Ongeveer honderddui zend euro, maar daar gaat nog een hoop belasting af', luidde het antwoord. Lenferink zat de klas niet zo maar wat voor te liegen. Het is ook gemakkelijk te controleren. De salarissen van burgemees ters, wethouders en raadsleden zijn namelijk landelijk vastge steld. Hoe groter de stad, hoe hoger het salaris. Lenferink treft elke maand een bedrag van 7.384,02 euro op zijn strookje aan. Daar komt een som van 653,41 euro bij voor onkosten. Dat brengt het totaal op 8.037,43 euro in de maand, bruto, exclusief vakan tiegeld en eindejaarstoeslag. Is dat veel? Nee, dat is niets. Ver gelijk het burgemeestersambt van een middelgrote stad als Leiden met de directeur van een middelgroot bedrijf. Dan lijkt Lenferink wel een vrijwilli ger. Het weekblad Elsevier berichtte in mei onder de kop 'Wie ver dient wat?'. Een ton per jaar, dat is het salaris van bijvoor beeld een gemiddelde concern controller, een directeur busi ness development of een direc teur marketing. Dan heeft Len ferink voor hetzelfde geld toch een aansprekender titel, zou je zeggen. Verrassend is dat de wethou ders in Leiden het niet veel slechter doen dan de burge meester. Zij oogsten 7.519,76 bruto per maand inclusief on kosten. Wie met alle geweld in de politiek wil werken, maar toch meer wil verdienen, kan bijvoorbeeld minister worden (ongeveer 124.000 euro per jaar). Het lidmaatschap van de ge meenteraad is daarentegen af te raden. Voor al dat vergader- en vragenstellen krijgen Leidse raadsleden een bruto-vergoe- ding van slechts 1.259,34 euro per maand, plus driehonderd euro voor onkosten. Silvan Schoonhoven Zelf een kwestie Indienen? Mali naar re dactie.ld@hdc.nl onder vermelding van 'Leidse kwestie' of bel naar de redactie: 071-5356426. Lees nu Leidscli Dagblad in de ochtend en ontvang* de eerste 2 weken gratis! if Ja, ik neem een vast kwartaalabonnement en ontvang de eerste 2 weken gratis! Bovendien spaar ik als vaste abonnee makkelijk (en snel) voor superkorting op een origineel Johnson Bros. ontbijtservies! Ik betaal: automatisch 56,20) per acceptgiro 56.70)£ Naam: m V Adres: Poetcode Plaats Telefoon. (i.vm bezorgcontrole) Geboortedatum: Bank-/giro rekeningnummer' Handtekening: Uitsluitend bij automatische incasso Stuur dezo bon op in een ongefrankeerde envelop, naar Leidach Dagblad. Ta v Afdeling lezersservice. Antwoordnummer 127. I8OO VB Alkmaar Bellen kan ook: 0800-1711 (gratis) of surf naar www leidschdagblad nl (Deze aanbieding is geldig tot 31 december 20O4). i met persoongegevens In het colofon v: Mijn wereld, mijn krant. Leidsch v Dagblad

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 9