Nieuwe ronde in prijzenslag ECONOMIE Help, de bedrijvendokter Joep verzuipt! Unilever schrapt banen in Nederland Horeca vecht tegen duur imago Actie van C1000 samen met Unilever zet de toon KLM verhoogt vliegprijs weer Olieprijs blijft records breken Kleinste vliegende robot Google verlaagt richtprijs voor aandelen ingrijpend opent in pore fabriek ï/almere - ASMI <r maand een nieuwe Singapore. De toele- r van chipfabrikanten mende jaren 25,5 mil- investeren in de nieu- *®ng. Binnen drie jaar Bestiging die appara- geavanceerde elektro- r de fabriek in Almere en, werk bieden aan 00 personen. Nog dit 1 er al 50 werken. Een erder zegt dat dat een sparing van zo'n 20 noet opleveren. „Nor- iproken bestelde de fa- 5^ lmere de benodigdhe- it erden, nu gaan we die J bceren." i ischade voor ling boeren ?1' Akkerbouwers die ie ek schade leden door 5Z egenval, moeten daar opdraaien. De boeren 3: ich sinds begin dit jaar tr verzekeren tegen re- 49c e. De meeste boeren 3Ï: »r nog niet verzekerd, wachten op de regen- i ng van landbouworga- 'K o. De verzekering van aPol, begint pas vol- 3-Het ministerie van ;:W stelt dat de schade y nersrisico is. Vooral li aardappels en uien in 3||Zeeland en de 31 stpolder en op de 65 landse eilanden vre- I hun oogst. 661 !i verkoopt iecentrales i| China is van plan om u ecentrales te verkopen 2; nlandse investeerders. 06i e Britse zakenkrant 14f: Times heeft de rege- 82j renommeerde zaken- K oldman Sachs en USB i genomen om de ver- l egeleiden. China kan 40» ibrengst investeren in ;sector, die moeite 59! de snelle economi cs i bij te benen. Door de 31| ig naar stroom treden 5? itoringen op. 601 week ook in ter sprake 38; De directie van Mari- 49t i, een fabriek bij Luik 3! ers en pletwalsen 551 dat de werknemers nj :week gaan werken in 39; i de huidige 36. Door 33j )ndstofprijzen draait mi met verlies. Er wer eneer 140 mensen. De FGTB heeft al gezegd 4 ii een langer werken te- 6- lfde salaris te zijn. In d verbood de rechter li roducent van hang- 26| onlangs de 40-uren- Ivoeren omdat die te- 5'. O indruist. 473 j n AH praten II litzendlonen m - FNV Bondgeno- iert Heijn gaan weer èl zitten in hun con- de beloning van uit- ïten. De bond stelt e protestactie 'fles- roor de tweede keer r gebeurde dat al we- dreigend conflict met en en flessenleveran- omuntjes in lege fles- en zou ertoe leiden [eldflessen onnodig emietigd tijdens het hervullen. De vak dat uitzendkrachten borradingscentra be- d worden. nie verbiedt li in de auto N - De Nederlandse leeft al haar medewer- iden voortaan te tele- c» de auto. Ook hands- ris niet toegestaan, zo directeur Dijkgraaf neel weten. Het is in d toegestaan om te bellen tijdens het i, maar volgens de an dat leiden tot on- aar en dus gevaarlijk Medewerkers mogen i wanneer de (be- stil staat. Een uitzon- dt voor gevaarlijke si- wanneer sprake is hiteiten, storingen of ■i waarmee Gasunie te teft. onvrede insavia Het cabinepersoneel den over de werksitu- ihtvaartmaatschappij IBasiq Air. De leden kbond voor Neder- inepersoneel (VNC) lede om die reden het kkoord over een iO verworpen. Op e ledenvergadering ewards en stewardes- is de VNC klachten het niet-naleven van n rusttijdenregeling werkdruk. De bond 'pnieuw gaan onder- met Transavia. donderdag 19 AUGUSTUS 2OO4 amsterdam/anp - De super marktbranche maakt zich op voor een nieuwe ronde in de prijzenslag. In september probe ren de winkels traditioneel om de net van vakantie terugge keerde klanten te lokken met aanbiedingen. Supermarktfor mule C1000 doorbrak met een paginagrote krantenadvertentie gisteren de relatieve rust die an derhalve maand heerste. Vol gens een woordvoerster van moederbedrijf Schuitema gaat het om een eenmalige actie in samenwerking met Unilever. Supermarktdeskundigen ver schillen van mening over de in tensiteit van de nieuwe ronde. amstelveen/anp - KLM Ver- hoogt per 1 september de prijs van een ticket met gemiddeld 3 euro. De luchtvaartmaatschap pij ziet zich genoodzaakt door de extreme stijging van de brandstofprijzen. Het is de der de maal in drie maanden dat KLM de prijzen opschroeft. Een week geleden kondigde KLM aan met ingang van afgelopen maandag de prijzen wereldwijd met 1 tot 3 procent te verhogen. In mei stelde KLM al een brandstoftoeslag van 4 euro per gevlogen traject in. KLM zal de nieuwe brandstoftoeslag verla gen als de prijs van een vat ru we olie gedurende 30 dagen op of onder de 35 dollar blijft. Moederbedrijf Air France maakte gisteren ook een brand stoftoeslag bekend. Met ingang van 24 augustus kost een bin nenlands ticket in Frankrijk 2 euro en een Europees ticket 3 euro meer. Op langeafstands- vluchten zullen passagiers ge middeld 12 euro extra moeten betalen. londen/anp - De olieprijzen zijn gisteren opnieuw op een recordniveau beland. Een vat Amerikaanse olie van 159 liter kostte in de elektronische han del in New York voor het eerst meer dan 47 dollar op 47,01 dollar. Olie is sinds eind juni al meer dan een kwart in prijs ge stegen. De afgelopen veertien handelsdagen werd de olie na genoeg elke dag duurder. Olie handelaren reageerden gisteren vooral op het dreigement van rebellen in Irak om productief aciliteiten aan te vallen. Ook verwachten de termijnmarkten dat de vraag groot zal blijven. Oliekartel OPEC zegt in zijn maandrapport over augustus dat zijn productie voor dit en volgend jaar voldoende zal zijn. De productie ligt nu op 30 mil joen vaten per dag en zal in september 30,5 miljoen vaten bedragen. Die hoeveelheden liggen ruim boven de officiële productiehoeveelheid die OPEC zichzelf heeft opgelegd. Branchedeskundige Gerard Rutte verwacht vuurwerk om dat enkele ketens zullen probe ren de concurrentie de beslis sende slag toe te brengen. Su permarktadviseur Erik Hemmes vraagt zich af of supermarkten nog wel verder kunnen met prijsverlagingen. „Er is al zoveel geld weggegeven." Levensmid delenexpert Jan Willem Grie- vink van CapGemini denkt dat Albert Heijn de toon gaat zet ten, omdat die keten verder marktaandeel terug wil winnen. Bij Albert Heijn lijkt dus de sleutel te liggen. De woordvoer ster van de marktleider in de supermarktwereld wil niets zeg gen over de inhoud van de ac ties die het de komende weken voert. „We gaan de consumen ten verrassen", is het enige dat ze erover kwijt wil. Volgens Rutte moet Albert Heijn wel wat. „Ze hebben het verloren marktaandeel nog niet teruggewonnen. Ik denk dus dat Albert Heijn zijn best gaat doen om meer klanten binnen te halen. Zo'n actie heeft niet alleen tot doel om de consu menten te verwennen, maar ook om de concurrentie zware schade toe te brengen." Vol gens Rutte bepalen de ketens in de komende twee jaar wie er blijft bestaan. „Degene die na deze slag overeind blijft, gaat over tien jaar veel geld verdie nen. Dan zijn er nog maar een paar partijen over die de markt kunnen verdelen." Nederland telt volgens de su permarktexpert teveel verschil lende supermarktformules. „Formules gaan verdwijnen. Zo verwacht ik dat familiebedrij ven gaan samenwerken. Ik heb begrepen dat Dirk van den Broek dat gaat doen met Deka- markt en DeWitKomart." Volgens Erik Hemmes is het ge bruikelijk dat supermarkten in september met acties komen om klanten terug te winnen. „Ik heb geen signalen gehoord dat er weer flink gestunt gaat wor den. Ze hebben al zoveel geld weggegeven dat ik niet direct een tweede supermarktoorlog verwacht." Retailers bezinnen zich volgens Hemmes op hun prijsimago. „Dat hoeft niet te betekenen dat er ook echt prijzen naar be neden gaan. Het kan ook op andere manieren." Als er echter één supermarkt gaat stunten, kan de rest niet achterblijven. „Het is de grote vraag of dit ook echt gebeurt." Jan Willem Grievink van Cap Gemini denkt dat Albert Heijn wil proberen verder marktaan deel te winnen. Dat hoeft niet per se te betekenen dat de prij zen verder zakken. „De ketens kunnen ook proberen creatief te zijn om klanten te lokken." tokyo - 's Werelds kleinste en lichtste vliegende robot. Zo presen teerde het Seiko Epson-concern dit 136 millimeter lange, 85 millime ter hoge en zonder batterijen 8,6 gram zware micro-helikoptertje dat met een afstandsbediening beelden kan opnemen en verzenden naar een monitor op de grond. Het prototype van de 'elektronische vlieg' kan zo'n drie minuten in de lucht blijven. Foto: Reuters/Eriko Sugita new york/anp - De Amerikaan se beurstoezichthouder SEC heeft gisteravond goedkeuring gegeven aan de beursgang van Google. Vanaf vandaag kan worden gehandeld in aandelen Google, zij het tegen een veel lagere uitgiftekoers dan aan vankelijk gedacht. De directie van 's werelds meest gebruikte internetzoekmachine maakte gisteren bekend dat ze de richt prijs van haar aandelen niet op 108 tot 135 dollar per aandeel inzette, maar tussen de 85 en 95 dollar. Ook het aantal aandelen dat naar de beurs gaat is aanzienlijk verlaagd. Google biedt er nu 19,6 miljoen aan, terwijl het er eerst 25,7 miljoen waren. Op basis van de oorspronkelijk plannen zou de beursgang 3,3 miljard dollar hebben opgele verd. Nu blijft de teller steken bij een kleine 1,9 miljard dollar. Het verlagen van de introduc tieprijs en het aantal uit te ge ven aandelen vormt een nieuwe tegenvaller voor Google. De beursgang van de populaire zoekmachine ging tot nu toe met horten en stoten. Er rezen al vrij snel vragen over de marktwaarde van bijna 37 mil jard dollar die het bedrijf zich zelf toedichtte. Dat bedrag is hoger dan wat concerns als Philips en Unilever op de beurs waard zijn. Ook keken analisten op van de manier waarop Google de aan delen aan de man brengt. Het bedrijf koos voor een internet veiling, waarop echter alleen Amerikaanse beleggers konden inschrijven. Bovendien bleken kleine beleggers geen kans te maken op een aandeel omdat zij niet voldeden aan de vermo- genseisen die de begeleidende banken stellen. Vorige week kwamen de op richters van het bedrijf negatief in het nieuws omdat zij een in terview hadden gegeven aan het mannenblad Playboy. Met het vraaggesprek overtraden zij de stilte die zij hangende de beursgang in acht hadden moe ten nemen. Eerder deze week bleek dat de SEC informeel onderzoek doet naar de verstrekking van opties en aandelen aan werknemers bij Google. Het concern had aangegeven dat het met de ver strekking van opties en aande len mogelijk regels heeft over treden. De beloningen hadden moeten worden aangemeld, maar Google verzuimde dat. Nu dreigen boetes of andere sanc ties, aldus de onderneming in een document dat via de beurs- autoriteiten is vrijgegeven. Er verandert veel bij Unilever in Nederland. Als teken aan de wand wordt bij diverse vestigingen het nieuwe bedrijfslogo geplaatst. Foto: GPD/Jaap Rozema rotterdam/anp - Voedings- en wasmiddelenbedrijf Unilever (onder meer Ola, Omo en Ber- tolli) maakte gisteren bekend drie werkmaatschappijen te willen samenvoegen. Bij deze reorganisatie, die valt onder een wereldwijd programma om de organisatie te versimpelen vallen wellicht gedwongen ont slagen. Bij de drie werkmaat schappijen werken in totaal rond 800 personeelsleden. De werkmaatschappijen wor den niet alleen samengevoegd in Rotterdam, ook de namen zullen veranderen. Unilever Be stfoods Nederland wordt Unile ver Foods Nederland. Lever Fa- bergé verandert in Home and Personal Care Nederland en de IgloMora Groep heet vanaf vol gend jaar Icecream and Frozen Foods Nederland. De kantoren die nu nog gevestigd zijn in Bo degraven en Den Bosch worden gecentraliseerd in Rotterdam, waar Unilever Bestfoods Neder land al is gevestigd. Unilever maakte bij de presen tatie van de resultaten over de eerste zes maanden bekend dat de organisatie simpeler moet. Onder de naam Simplex moe ten processen zoals personeels diensten, IT en financiële pro cessen eenvoudiger. „We willen meer doen met minder", was het commentaar van bestuurs voorzitter Burgmans. Voor de wereldwijde reorgani satie is 850 miljoen euro be schikbaar. Vanaf 2006 moet het een besparing 700 miljoen per jaar opleveren.Met het geld dat Unilever bespaart, wil het con cern de ongeveer 400 belang rijkste merken die uiteindelijk overblijven de ruimte geven zich verder te ontwikkelen. Volgens de Unilever-woord- voerder zijn veel organisaties in West-Europa verouderd. Daar om kijkt het bedrijf of er zaken kunnen worden samenge voegd. Alle landen krijgen één werkmaatschappij. In Neder land moet de blauwdruk op 1 oktober gereed zijn, vervolgens krijgen de betrokken medewer kers een nieuwe functie. Uiter lijk eind november moeten de medewerkers weten waar ze aan toe zijn. den haag/gpd - De horeca heeft nog steeds veel last van de kwakkelende economie, en van haar dure imago. In de voor jaarsmaanden april, mei en juni daalde de omzet in de horeca met 1,5 procent ten opzichte van dezelfde periode een jaar eerder. Het eerste kwartaal van dit jaar liet een daling zien van 0,8 procent. Dat blijkt uit gisteren gepubli ceerde cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Het hardst getroffen werden de restaurants. Over het hele twee de kwartaal zagen zij de omzet met 2,4 procent dalen. Met als dieptepunt de maand juni waarin de omzet uiteindelijk 6,1 procent minder was dan in juni 2003. De horeca kreeg, los van de zwakke economie, flinke klap pen na de introductie van de euro. Sommige ondernemers gebruikten de overgang naar de nieuwe munt om de prijzen flink op te voeren. Van dat beeld heeft de hele sector last gehad. Ten opzichte van het tweede kwartaal 2003 stegen de prijzen met 1,6 procent. Dat is ongeveer het inflatiecijfer. Zakenman Joep van den Nieuwenhuyzen in het nauw. Foto: GPD/Dick Sluijter door Alexander Bakker Rotterdam - Van meest bekende schoonzoon tot meest besproken bedrijvendokter. Overal waar Joep van den Nieuwenhuyzen opduikt, is wel wat te beleven. Alleen, de laatste tijd zijn de berichten minder positief. Het mi nisterie van defensie deed dinsdag aangifte tegen de za kenman. Hij zou geheime informatie over ontwerp- en bouwgegevens van onderzeeërs achterhouden. De be wondering lijkt plaats te hebben gemaakt voor afgunst Laatst nog moest hij haast onbedaarlijk lachen toen de vraag werd gesteld of de bedrijvendokter van zijn voet stuk was gevallen. Net was bekend dat vier bedrijven uit 'zijn' RDM-groep failliet waren. De lach was er mis schien wel een van een boer met kiespijn, maar dat wist Joep van den Nieuwenhuyzen goed te maskeren. Met de hem bekende bravoure werd uitgelegd dat-ie helemaal niet van welk voetstuk dan ook was gevallen. Een tirade volgde. Over de Nederlandse overheid. Over de passieve houding van diezelfde overheid bij het bin nenhalen van orders. Over het ontbreken van indu striebeleid. „Nederland was ooit koploper als produce rend land. Nu zijn we de rodelantaarndrager gewor den", hekelde hij. Josephus Antonius Johannes van den Nieuwenhuyzen (45) maakte naam als 's lands meest bekende schoon zoon. Als woordvoerder van de familie Van der Valk was hij in 1982 korte tijd middelpunt van het wereld nieuws tijdens de ontvoering van zijn schoonmoeder Toos. In de jaren die volgden stampte hij als wonder kind een pompeus bedrijvenconglomeraat uit de grond. Dat kon natuurlijk niet goed gaan. Twee affai res, waarin hij werd beschuldigd van aandelenhandel met voorkennis - HCS en RDM - brachten de bedrij vendokter zelf op de intensive care en beschadigden zijn imago. Dat bleek echter groot genoeg om na de 'gewonnen' rechtszaken door te gaan met waar hij was gebleven: het opkopen van in nood verkerende bedrijven. Dokter Joep haalde de bedrijven uit de lappenmand en ver kocht ze weer. Met winst, uiteraard. Van den Nieuwenhuyzen heeft de basis voor zijn suc ces gelegd met het oplappen van de zieltogende Ma chinefabriek Stamproy, een haast verloren geraakt speeltje van zijn schoonvader Gerrit van der Valk. Met wat hulp van familiekapitaal toverde Joep het bedrijfje om tot een winstgevende onderneming. Hij kocht in 1985 voor een paar miljoen gulden de beursgenoteerde Begemann-groep die de paraplu zou gaan vormen voor een breed spectrum aan voornamelijk zieke, op te lappen bedrijfjes. Na vijf jaar telde het concern 140 dochterondernemingen met een gezamenlijke omzet van 1,35 miljard gulden en meer dan 7000 werkne mers. In zijn niet te stillen honger naar meer vergaloppeerde Van den Nieuwenhuyzen zich met de aankoop, met anderen, van een belang van 50 procent in het noodlij dende automatiseringsbedrijf HCS Technology. Joep verloor bij het onafwendbare faillissement zelf enkele tientallen miljoen, maar werd ook geconfronteerd met de voorkennisaffaire. Later kwam daar een soortgelijke zaak, rond de handel in aandelen Begemann ten tijde van de overname van de RDM, bij. Lange tijd was het betrekkelijk rustig rondom Joep van den Nieuwenhuyzen, die afscheid had genomen van Begemann. Van hosanna was geen sprake meer als hij weer eens ergens opdook. Argwaan, dat wel. Pogingen om zijn RDM duikboten te laten leveren, strandden keer op keer. Rotterdam schoot hem vorig jaar wel vijf miljoen euro voor om het voormalige vlaggeschip ss Rotterdam van de Holland America Line te kopen. Van den Nieuwenhuyzen heeft de afgelopen tijd ge probeerd zijn bedrijven te laten uitgroeien tot een in dustrieel concern, met defensie-industrie, onderzee boottechnologie en luchtvaartkennis als pijlers. De presentatie van zijn plannen, vijf jaar geleden op het RDM-terrein in Rotterdam-Heijplaat, had meer weg van een schoolreisje. Een jaar eerder had een vak bondsbestuurder Joeps activiteiten in het blad FEM, toen bekend was dat marinewerf De Schelde wel eens zijn volgende prooi kon zijn, treffend samengevat: „Joep heeft tanks, vliegtuigen, verkenningsvoertuigen, onderzeeboten en mogelijk straks ook fregatten. Dan heeft hij alleen nog maar een munitiefabriek nodig om zijn eigen leger te beginnen". „Joep wil altijd alles", had de toenmalige topman Van den Heuvel van werf De Schelde lachend gezegd. Veel kans gaf hij Van den Nieuwenhuyzen niet. Een top ambtenaar van het ministerie van Economische Zaken legde, ook in FEM, de vinger op de zere plek: „Wat ons stoort is het dédain van Joep voor ambtenaren". Het restant van ooit de trots van Rotterdam, de Rotter- damsche Droogdok Maatschappij (RDM), was na Be gemann zijn liefdesbaby. De basis ervan wilde hij ver sterken met de te verzelfstandigen mechanische cen trale werkplaats (MCW) van het ministerie van Defen sie. Daarvoor pompte hij de afgelopen jaren keer op keer geld in RDM-dochters. Tussendoor flirtte hij met de LPF om er na de verkiezingen een hoofdrol te gaan vertolken, maar zag een politieke carrière al snel door de vrienden van Pim geblokkeerd. Samen met het Duitse Kraus-Maffei had Van den Nieuwenhuyzen zich inmiddels verzekerd van een gro te opdracht: de bouw van gepantserde verkennings voertuigen. Het project raakte ernstig vertraagd (vol gens Van den Nieuwenhuyzen door verkeerde Duitse tekeningen), de relatie met het ministerie van Defensie vertroebeld. Naar de af te stoten werkplaats kon Joep fluiten, waarop hij de stekker trok uit vier RDM^och- ters en zichzelf uitriep tot grootste crediteur. De laatste weken is de bedrijvendokter van weleer het middelpunt van moddergevechten in de nasleep van de failliete RDM-bedrijven. Dat was niet zijn bedoe ling. Joep wilde eigenlijk kappen met RDM en de be drijven die onder die paraplu hangen. Daarmee wilde hij bij Defensie weer vertrouwen kweken. „Om de de fensie-industrie voor Nederland te behouden", lichtte hij toe. Tussen Defensie en Joep komt het echter niet meer goed. Van den Nieuwenhuyzen beschuldigt staatsse cretaris Cees van der Knaap ervan stiekem de vuile was buiten te hangen. De berichten over gerechtelijke vooronderzoeken naar de handel en wandel van Van den Nieuwenhuyzen zijn, zegt de hoofdpersoon, door Van der Knaap 'gelekt'. Wat rest is een opnieuw beschadigd en bezoedeld ima go. Joep moet weten dat moddergevechten geen win naars kennen. Dat gegeven zal hij als een moderne Don Quichot negeren. De bedrijvendokter verzuipt niet, want hij heeft leren zwemmen.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 7