'Opstandige al-Sadr wil z'n verzet staken' BUITENLAND Europa moet voor zichzelf gaan zorgen Frankrijk telt doden na noodweer Bommen bij villa Berlusconi Israël pleegt aanslag op Hamas-leider 'Geen U-bocht toegestaan' Sleepwagenstaking escaleert in Spanje Verdachten terrorisme voor Britse rechter Pakistan loolft bijna miljoen euro uit voor terroristen Rebellen isoleren Kathmandu HDC155 donderdag 19 augustus 2oo4 {IIvo Wagner diepen r voor parade -Het 108 meter lan- je zeilschip 'Dar Mioti cs) en de 98 meter lorse boot 'Statsraad T in Cuxhaven. De I nemen deel aan de ko- barade op de rivier de '9 je vormt de climax van pt zeilfestival. •zolanen n opnieuw l - Er komt toch een on- naar de uitslag van het urn van zondag in Ve- over de positie van pre- ugo Chavez. De Vene- everkiezingsraad gaat :k van de oppositie sa- intemationale waar in steekproef houden itslagen te controleren, eeg 58 procent van de i, maar de oppositie le meteen al dat sprake j'groteske fraude'. rt Britse is ziek Bijna een kwart van in Groot-Brittannië is ijn zo gespannen dat lisch specialist hen als ;ch geval zou om- i. Uit een studie blijkt icent op 30-jarige leef- eel met mentale in kampt. De weten- uit Londen stelden it dat de oorzaak niet irkdruk is te wijten, le Britse krant The Ti eren. De stoornis is in de persoonlijkheid rts geworteld. wil lagere voor armen Arme verkeersovertre- ren in België in de toe- ïllicht een lagere boete dan rijke. De Belgi- ialistische minister van jit Landuyt heeft vol- ise media gisteren ild de hoogte van de koppelen aan het inko- .weden gebeurt dat al. neen: na 28 seen telefoon Een Roemeen die in telefoonaansluiting aagd, kreeg einde- tord. De man kreeg «n afwijzing van de latschappij. „We log steeds geen lijnen •aar, maar als u uw Ig wilt handhaven, ver- We u het bijgesloten for ti te vullen", luidde de fe Roemeen schreef in zwoord: „Ik ben vereerd l_jï na 28 jaar niet bent longeluk in -1 'oefening' - Berichten over een isen twee treinen in irdoor 38 mensen zou- jOverleden, blijken niet lijn. De berichten kwa lfunctionarissen die e hoogte waren dat de oorwegen woensdag ng uitvoerden. Het Buk was in scène gezet alpverleners te testen. rjaar voor ensmokkel Voor een Spaanse is 117 jaar gevange- jgeëist tegen een Marok- - nensensmokkelaar. De id rdt verantwoordelijk n voor de dood van 37 inten, die omkwamen ^boot die hen naar noest brengen, zonk. 9' je opstand ^Salvador 'ador - Een gevange- idinhet Midden- ïse El Salvador heeft aan zeker 30 perso- jjeven gekost. Nog eens t dertig anderen raak- )nd. De betrokken ge- La Esperanza (De lat in een buitenwijk •fdstad San Salvador, ipvolle instelling zitten "3200 gevangenen. Een ïp kwam gisteren in Htegen de omstandighe- ^t cellencomplex. {repen de autoriteiten le hand in. Amerikanen moeten zich wel terugtrekken bagdad-najaf/anp-afp-dpa-rtr - De opstandige sji'itische gees telijke Muqtada al-Sadr zou zijn gewapende verzet tegen Ameri kaanse en Iraakse militairen in de heilige stad Najaf willen sta ken. Hij zou akkoord gaan met de ontwapening van zijn Mehdi- militie en bovendien willen ver trekken uit de omsingelde Iman Alimoskee, waar hij zich sinds begin deze maand schuilhoudt. Voorwaarde is wel dat de Ameri kanen zich terugtrekken. Op de zogeheten Nationale Conferentie in Bagdad werd gistermiddag een brief van het kantoor van al-Sadr in Bagdad voorgelezen, waarin zou staan dat de geestelijke door de bocht is. Een zegsman van al-Sadr zei later ook dat de posities in Na jaf alleen worden verlaten na een Amerikaanse aftocht. „We hebben een brief ontvangen van het kantoor van Muqtada al-Sadr waarin hij toezegt 'in de marseille-londen/anp-afp - Frankrijk heeft gisteren de ba lans opgemaakt van het nood weer van dinsdag. Slechte weersomstandigheden in het zuiden, midden in het vakantie seizoen, kostten minstens vijf personen het leven. Een man werd door hoge golven tegen een rots geslagen. De andere personen verdronken. Vijf per sonen gelden als vermist. Zij waren aan het zwemmen toen zij werden verrast door de plot selinge weersverandering. Op de kust van de Middellandse Zee beukten felle rukwinden. In de regio Ardèche moesten cam pingeigenaren door het stijgen de water van rivieren kampeer ders oproepen hun plek te ver laten. Ongeveer 3000 vakantie- vierders brachten de nacht op een hoger gelegen plek in een noodopvang door. Onder hen bevond zich een tiental Neder landers. Volgens de ANWB Alarmcentrale maken zij het goed. De Nederlanders zaten op een camping bij de plaats Vallon Pont d'Arc, die aan de ri vier de Ardèche ligt. In het Zuidwest-Britse toeris tenoord Boscastle zetten de au toriteiten gisteren hun zoek tocht naar mogelijke vermisten voort. Het lijkt erop dat er 'als door een wonder' geen slacht offers zijn gevallen. De politie trekt het lot na van vijftien per sonen. Een deel van het dorp in Cornwall was maandag na re genval door een plotseling ge zwollen rivier geteisterd. Het woest kolkende water spoelde tientallen auto's weg en verniel de huizen. Ongeveer twintig au to's zijn gisteren in de Schotse regio Stirlingshire meegesleurd door een modderstroom, die het gevolg was van hevige re genval. Dat meldde de Britse te levisiezender Sky News. Over het lot van de inzittenden is nog niets bekend, maar een po litiewoordvoerder zei te vrezen voor hun welzijn. Hulpdiensten konden de weggespoelde auto's aanvankelijk niet bereiken. Daarom is de hulp ingeroepen van piloten op een nabijgelegen luchtmachtbasis. rome/anp-afp-rtr - Bij de villa van de Italiaanse premier Ber lusconi op Sardinië zijn twee bommen aangetroffen. De poli tie ontdekte de explosieven en kele uren nadat Berlusconi zijn Britse ambtgenoot Blair in zijn buitenverblijf op het eiland had ontvangen. Dat maakte het Ita liaanse persbureau Ansa giste ren bekend. Een anonieme bel ler had dinsdagavond bij een krant voor de explosieven ge waarschuwd. Hij zei dat de bommen voor Berlusconi wa ren bedoeld en claimde na mens de Proletarische Kernen voor het Communisme te bel len. De politie trof de explosie ven in Porto Rotondo aan, in de buurt van het landgoed van de Italiaanse regeringsleider. De anonieme beller omschreef de plek waar een bom in een afval bak was verstopt, maar hij vond dat de politie de tweede bom moest zoeken. Volgens de Itali aanse krant Corriere della Serra had de bom in de afvalbak om precies twee uur 's nachts moe ten ontploffen. De politie slaag de erin het explosief onschade lijk te maken. Zij had de andere bom gisterochtend rond half vijf opgespoord. naam van God' bereid te zijn te voorwaarden van de conferen tie te aanvaarden", aldus Safia al-Suhair, een van de organisa toren van de conferentie en ook de echtgenote van de Iraakse minister van mensenrechten. De minister van defensie dreig de kort ervoor juist met een be storming van de moskee. Me dewerkers van de opstandige sjiiet zeiden eerder al dat hun aanvoerder alleen kan instem men met een einde aan de cri sis als de Amerikanen de stad Najaf verlaten. Van enige terug trekkende Amerikaanse bewe gingen in Najaf was gisteravond overigens geen sprake. Integen deel. De Amerikaanse strijd krachten zijn gisteravond in ac tie gekomen in de uitgestrekte sji'itische buitenwijk van Bag dad, Sadr-City. Het stadsdeel geldt als een uitvalsbasis van gewapende aanhangers van al- Sadr. Er zouden volgens de Amerikanen vijftig opstandelin gen zijn gedood. Een delegatie van de Nationale Conferentie, waar Iraakse notabelen gisteren een overgangsparlement sa menstelden, was dinsdag in Najaf om uit de impasse te ko men, maar de achtkoppige mis- siekreeg al-Sadr 'uit veiligheids overwegingen' niet te spreken. Medewerkers van al-Sadr spra ken wel met het hoge bezoek uit Bagdad, dat dinsdagavond uiteindelijk naar de hoofdstad terugkeerde. Gisterochtend was Najaf prompt het toneel van nieuwe gevechten. Medewer kers van de sji'itische geestelij ke repten van een 'strijd van le ven en dood'. Het is niet de eer ste keer dat al-Sadr enerzijds bereid lijkt te strijd te staken en anderszijds zijn aanhangers aanspoort door te vechten. Alle pogingen die er tot dusver zijn ondernomen om al-Sadr en zijn militie tot bedaren te brengen, zijn mislukt. Al-Sadr is zich vol gens waarnemers terdege be- baghdad - Een delegatie van leden van de Nationale Conferentie van Irak onder leiding van Hussein ül-Sadr (tweede van rechts) tijdens hun ontmoeting met Muqtada al-Sadr in de moskee. Foto: EPA/Gaith Abdul-Ahad wust van het strategische voor deel dat hij heeft door in de moskee te blijven. Het gebeds huis is heilige grond voor sjiie ten. Elke directe aanval, ook als die -zoals Bagdad wil- alleen door Iraakse eenheden zal wor den uitgevoerd, zal leiden tot groot verzet van de sji'itische meerderheid in Irak. Al-Sadrs halsstarrige verzet tegen de bui tenlandse troepenmacht en te gen de interim-regering van premier Allawi leidt bovendien tot een groeiende populariteit. Ook gematige sjiieten hebben steeds meer ontzag voor de wij ze waarop hij voet bij stuk houdt. Voor de geestelijke is dat ook winst omdat hij hogerop wil binnen de sji'itische geves tigde orde in Irak, met daarbij mogelijk ook een politieke iol. De conferentie besloot na vier dagen vergaderen tot de op richting van een Nation.de Raad. Deze moet fungeren als een soort overgangsparleme nt dat de regering van interiin- premier Allawi controleert 1 ot aan de verkiezingen van januiiri 2005. De raad heeft geen wetge vende macht. Ze kan wel voor stellen van de overgangsrege ring met een tweederde meer derheid torpederen. Negentien zetels waren overigens bij voor baat al bestemd voor politici die een zetel hadden in de door de Amerikanen aangestelde re geringsraad, voorganger van de huidige overgangsregering, en die nu geen bestuurlijke macht meer hebben. President Bush kondigt aan dat hij 30.000 man Amerikaanse troepen uit Europa terugtrekt. Daarmee herhaalt hij de boodschap die Washington al vijftien jaar lang over de oceaan stuurt: het wordt hoog tijd dat Europa voor zijn ei gen verdediging zorgt. door onze correspondente Hetty van Rooij brussel - Het moest er natuurlijk een keer van komen. Al sinds de val van de Berlijnse Muur worden er vanuit het oosten geen Russische troepen meer verwacht, en er is geen enkele reden waarom de VS nog klaar moeten staan om de Duitse laagvlakte te ver dedigen. In het 'nieuwe Europa' heb ben de scheidslijnen van na de Twee de Wereldoorlog geen betekenis meer. Op het hoofdkwartier van de Navo in Brussel kijkt dus niemand vreemd op van het Amerikaanse voornemen om troepen uit Europa terug te rekken. President Bush heeft zijn Europese bondgenoten met hun neus op de fei ten gedrukt: Europa moet voor zichzelf zorgen, net zoals de VS voor zichzelf zorgt. Zijn boodschap is voor Europa de afsluiting van een discussie die al woedt sinds 1989, en die de Navo op zijn kop heeft gezet. Heeft het bondge nootschap na de val van de Muur nog wel een toekomst? Hoe moet die er uit zien? Wie is de nieuwe vijand en hoe ANALYSE moet die worden bestreden? En voor al: wie moet dat betalen? Rusland is van de vijand veranderd in een gewaardeerde partner. Van een logge verdedigingsmachine, geheel ge richt tegen het Russische gevaar en dus vooral op de bescherming van het potentiële slagveld Europa, verandert het bondgenootschap langzaam in een militair apparaat dat op de hele wereld inzetbaar wil zijn. Twee jaar geleden besloten de regeringsleiders in Praag dat in 2006 een strijdmacht van 25.000 man klaar moet staan om, waar ook op de aardbol, een actieve rol te spelen in de oorlog tegen het terrorisme. Met name de Amerikaanse minister van defensie Rumsfeld heeft er nooit een geheim van gemaakt dat de verde diging van 'Old Europe' niet langer de zorg van de Amerikanen is. In 1990 stond het Amerikaanse leger klaar om, deels vanuit Duitsland, naar de Balkan af te reizen toen het daar mis ging. Nog steeds zijn er Amerikaanse mili tairen in Bosnië, maar het worden er steeds minder en de verantwoordelijk heid voor de vredesmissie ligt inmid dels bij de prille defensietak van de EU. De tijden waarin de VS bereid was om het voortouw te nemen zijn voor bij. Op iedere Navo-top drukken de Amerikanen hun Europese 'vrienden' met hun neus op de feiten: de volgen de crisis binnen Europa moet door de Europeanen zélf wordt opgelost. En om te zorgen dat de Europeanen daar toe in staat zijn, zullen ze moeten in vesteren in hun defensie. De boodschap is niet nieuw, en de ver anderde taakverdeling binnen de Navo staat allang op papier. Alle goede be doelingen en hoge ambities ten spijt zijr» de Europese landen echter nog steeds niet in staat om een nieuwe grote crisis op het eigen continent zonder Amerikaanse bijstand de baas te worden. De terugtrekking van Ame rikaanse troepen uit Europa is dan ook een signaal dat maar op één manier uitgelegd kan worden: Europa wordt gedwongen zijn eigen boontjes te dop pen. Wat de Navo zo mooi 'de uitda- ging van de 21ste eeuw" noemt, gaat heal veel geld kosten. manilla - Terwijl een soldaat een machinegeweer bij zich draagt, demonstreert een meisje met een spandoek bij het ministerie van buitenlandse zaken in Manilla tegen een mogelijke terugkeer van Filip pijnse troepen naar Irak. De regering zinspeelt daar momenteel op, hoewel zij een maand geleden alle militairen terughaalde na dreigementen van Iraakse militanten een Filippijnse gijzelaar te zullen doden. 'Geen U-bocht toegestaan', luidt de boodschap van het kind aan de regering. Foto: EPA/Rolex de la Pena san sebastian-madrid/anp Langs de wegen in Baskenland staan al zeker drieduizend wrakken of auto's met pech. Een staking van de chauf feurs en ondernemers van sleepwagenbedrijven in de regio duurt nu circa drie weken. Vrijdag kunnen zes andere Spaanse regio's zich bij de staking aansluiten. Het Spaanse dagblad El Pais heeft gisteren bericht dat het conflict tussen de sleepwagenfirma's en verzekeringsmaatschappij en mogelijk wordt uitgevochten ten koste van te rugkerende vakantiegangers. De Baskische slepers zullen op een bijeenkomst in Madrid vrijdag hun collega's in Asturië, Canta- brië, Castilië en Léon, Catalonië, La Rioja en de Gemeenschap Valencia ervan pogen te overtui gen dat harde actie noodzakelijk is. De slepers in Baskenland nemen geen genoegen meer met de 22 tot 24 euro per karwei die ze van de verzeke raars krijgen. Ze eisen minimaal 50 euro voor het wegslepen van een auto. Een automobilist die pech krijgt in Baskenland moet vooral geduld hebben. Verzekeraars hebben wel patrouilles ingezet om gestrande reizigers te helpen. Ze brengen hen bijvoorbeeld naar een station of een autover huurbedrijf. De kapotte auto blijft onbeheerd achter langs de weg, tot het conflict tussen sle pers en verzekeraars is opgelost. gaza-stad/anp-afp-rtr - Israël heeft dinsdagavond laat een aanval uitgevoerd op een wo ning van een Hamas-leider in Gaza-stad. Dat bevestigde een zegsvrouw van het Israëlische leger. Bij de aanslag kwamen vijf mensen om het leven en raakten zeker zeven mensen ge wond van wie enkelen volgens artsen in kritieke toestand ver keren. Een raket werd afgevuurd op de woning van Ahmed al-Jabari, een commandant van de gewa pende vleugel van Harnas, de Izz al-Din al-Qassam Brigade. Volgens medische hulpverle ners heeft hij de poging tot li quidatie overleefd, maar raakte hij gewond aan zijn benen. Ook londen/anp-rtr-dpa - De acht mannen die dinsdag zijn aan geklaagd, omdat zij aanslagen in Groot-Brittannië en de Ver enigde Staten zouden hebben willen plegen, zijn gisteren voor het eerst voorgeleid aan de rechter. De voorgeleiding vond om veiligheidsredenen plaats in de zwaarbewaakte Belmarshge- vangenis in Londen. De mannen, die op 3 augustus waren gearresteerd tijdens een grote antiterreuroperatie, zijn aangeklaagd voor samenzwe ring tot moord. Zij zouden „openbare overlast" hebben willen veroorzaken door radio actief materiaal, gifgas, chemi caliën of explosieven te gebrui ken. Volgens Amerikaanse functionarissen is minstens een van de verdachten een belang rijk lid van het internationale terreurnetwerk al-Qaeda. De meeste verdachten zijn afkom stig uit Londen en zijn voorste den. Drie van de acht zijn ver der aangeklaagd voor het bezit van documenten die nuttig zouden zijn voor terroristen, zoals een uitreksel uit het Handboek voor Terroristen. Ook beschikten twee van hen over plattegronden van financi ële instellingen in New York, New Jersey en Washington. De ontdekking van dit materiaal in handen van mogelijke terroris ten leidde daar begin augustus tot verscherpte veiligheids maatregelen. Elk van de man nen werd geflankeerd doorge- wapende bewakers en moest achter een kogelvrije glazen wand plaatsnemen. Op 25 au gustus moeten zij voor een eer ste verhoor verschijnen in de Londense rechtbank Old Bailey. alle andere slachtoffers zouden leden van Harnas zijn, aldus Pa lestijnse bronnen. „Tijdens een Israëlische veilig heidsoperatie in het noorde n van de Gazastrook hebben de Israëlische strijdkrachten een hoge Hamas-terrorist ondier vuur genomen", zei de woord voerster van het Israëlische le ger zonder nader in details te treden. Israël heeft al vaker met gerichte acties leiders van Ha rnas uitgeschakeld zoals op richter sjeik Yassin. De doden zijn de zoon, eien broer, een schoonzoon en een neef van Al-Jabari en een schoonzoon van Abdel Aziz ;al- Rantissi, aldus medici. Al-Ran- tissi was de opvolger van sjeik Yassin en werd in april door Is raël gedood. Volgens Harnas werd de raket afgevuurd door een radiografisch bestuurd vliegtuig. Het Israëlisch leger wilde niet zeggen hoe de aanval is uitgevoerd. In Qalqilya op de Westoever ar resteerden Israëlische militai ren dinsdagavond een plaatse lijke leider van de al-Aqsa Mar telaren Brigades, een gewapen de groep voortgekomen uit al- Fatah, de beweging van presi- i dent Arafat. Verder kwam in een dorp nabij Ramallah een man om bij een mysterieuze explosie. Twee mensen raakten gewond. De oorzaak van de ontploffing is onbekend. islamabad/anp-afp - De Pa kistaanse regering looft omge rekend bijna 1 miljoen euro aan beloningen uit voor infor matie over zes gezochte ver dachten van terrorisme. On der hen is het Libische al-Qae- da-lid Abu Faraj Farj, volgens Pakistaanse veiligheidsdien sten „de nummer drie in de huidige al-Qaeda hiërachie ria Osama bin Laden en Ayman al-Zawahiri". De foto's van de zes verdach ten staan op de voorpagina's van de grootste kranten, met beloningen van 20 miljoen roepia (320.000 euro) voor Fa raj en de Pakistaanse militant Amjad Hussain Farooqi. Fa- rooqi wordt verdacht van be trokkenheid bij de moord op de Amerikaanse journalist Da niel Pearl, begin 2002. Op de hoofden van vier andere Pa kistaanse verdachten staan beloningen van 5 tot 10 mil joen roepia (80.000 tot 160.000 euro). Alle zes worden ervan ver dacht een rol te hebben ge-, speeld bij de aanslagen op de Pakistaanse president Pervez Musharraf in december. Faraj Farj is het meesterbrein. „Hij^ is de man achter de terreur - a an vallen in Pakistan en we zijn naarstig naar hem op zoek", aldus een veiligheids functionaris. kathmandu/anp-afp-rtr - Re bellen in Nepal hebben gisteren alle toegangswegen naar de hoofdstad Kathmandu afgesne den. Het gaat om de eerste blokkade van de stad sinds de maoïstische opstandelingen acht jaar geleden hun strijd te gen de monarchie begonnen. Door hun actie beletten de re bellen dat voedsel en andere voorraden de stad van 1,5 mil joen inwoners bereiken. De we gen richting Kathmandu blijven leeg uit vrees voor aanvallen door de maoïsten, meldden on dernemers en autoriteiten. Het verzet tegen de machthebbers verspert alle vier hoofdroutes die Kathmandu met de rest van het land verbinden, maar ook op de andere wegen is er nau welijks nog verkeer. De blokka de is voor onbepaalde tijd afge kondigd. Organisaties met ban den met de Nepalese commu nistische partij hadden tot de actie opgeroepen. Zij beweren dat veiligheidstroepen rebellen leiders en activisten hebben vermoord en eisen de vrijlating van gevangenen. Maandag bracht hoogstwaar schijnlijk het verzet enkele ex plosieven tot ontploffing in een luxe hotel in de binnenstad van Kathmandu. Door de aanslag ontstond enige schade. Nadat het vredesoverleg tussen rebel len en regering een jaar geleden was afgebroken, stelden de ma oïsten in enkele delen van het land al blokkades in. Door de opstand in het koninkrijk kwa- men ruim tienduizend perso nen om het leven.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 5