Patrouilles in Irak sterk beperkt BINNENLAND Gestolen geld maakt niet gelukkig Brugman Verdachte Madrid gepakt in Nederland 'Dubieuze geldstromen bij bedrijven Endstra' Veelvuldig gebruik pijnstiller leidt tot chronische hoofdpijn Eigen politiepaarden eerst Voorzichtigheid bij Nederlanders na gewelddadige dood militair Ontsnapt aan de vlammen Verzekeraar wil voortaan verpleeghuis gaan keuren rs beslissen faillissement 6De LPF gaat de ko- veken de leden vragen rtij het faillissement nivragen. Het hoofdbe rd daar door de rechter Jcht. De partij wil via ssement uit de financi- emen komen. De ik in Rotterdam wees sementsaanvraag van f, omdat de leden er waren geraadpleegd. npeace ast donateurs am - De Nederlandse van natuur- en milieu- de Greenpeace is vorig 15 donateurs kwijtge- n jaar eerder stopten 000 Nederlanders met aties aan de organisa- npeace wijt de terug- de economische ma- lederland. Wereldwijd meer mensen achter de de gaan staan. tke zomer centrale - De ANWB Alarm- erwacht deze zomer daan tal vakantiegan- elpen. Vooral vanuit eeg het aantal hulp- ink. De Alarmcentrale Idit jaar vooral druk nduele problemen, rkers hoefden minder e rukken voor groot- ncidenten als branden in. Vanuit Turkije ANWB veel meer hulp- 'akantiegangers vroe- al assistentie bij medi- blemen. itra verlaat g café A'dam lm - Horecaonderne- rd Kooistra heeft giste- g vrijwillig Café Cox dsschouwburg in Am- daten. Rond 9 uur ij de sleutels in en de resterende voorraad ank) en de caféboek- meegenomen, maakte ter bekend. De advo- Kooistra had de g eerder schriftelijk ten dat hij het theater- hzelfsprekend niet vrij- ,l% verlaten" in afwach- '^ieen hoger beroep. Vol- ^chouwburg heeft het wfear oude theatercafé 'e tndige karakter verlo- re| het in 1997 in handen etkn Kooistra. foor verdrag Thailand =jc - Minister Bot van indse Zaken probeert maand tot de officiële ining met Thailand te het overbrengings- roor gevangenen. Het taakt het mogelijk dat onder bepaalde voor een deel van hun straf (land kunnen uitzitten. hechten vast «moord Goor hePe politie heeft een 30- •blpderlandse vrouw uit en een 28-jarige Ii- lotterdam aangehou- irdenking van betrok- pglbij de ontvoering van '"je Isra van der Burg en op haar moeder. De Isra wordt gezien als rdachte en is nog dops. De vrouw wordt er- icht dat ze samen met ink van Isra het meisje pië heeft ontvoerd. Het vorige week maandag id het vliegtuig naar iben genomen. De D<f een dag later naar Ne- :eruggevlogen. De va- zitten vermoedelijk t ifoië, aldus het open- iterie in Almelo giste- donderdag 19 AUGUSTUS 2004 Stelende medewerkers geldvervoerder voor de rechter «ag na en boetes ■en - De politie in heeft een 48-jarige ':er ontslagen omdat jen verkeersboetes uit listratie schrapte. De 'd in februari van dit ion-actief gesteld, na- ilitie de fraude op het gekomen. Hij liet liekele honderden euro's tes verdwijnen. •od pitbulls 1 bestaan ic - Minister Veerman idbouw wil het verbod rJdls en andere agressie- Ten niet afschaffen. In jtf aan de Tweede Kamer - I {gisteren geschreven het verbod juist kan ■pgetreden tegen de ei- van de honden en dat in beslag kunnen ;enomen. SP-Kamerlid ;n pleitte vorige ■or afschaffing van het ■mdat de regel ave- ■u werken en steeds essieve honden illegaal gefokt. den haag/gpd - WD-Tweede Kamerlid Hirsi Ali vindt dat de regering op moet komen voor Marokkaanse vrouwen die tij dens hun vakantie door hun mannen worden 'gedumpt'. Jaarlijks laten tientallen Marok kaanse mannen hun vrouw zonder papieren achter in Ma rokko en reizen vervolgens zelf naar Nederland terug. Het tv-programma Nova meld de gisteren dat alleen dit jaar al dertig vrouwen op die manier zijn achtergelaten. De mannen, die een verblijfsvergunning voor Nederland hebben, pak ken de papieren van hun vrouw af. Minister Bot (buitenlandse za ken) moet zorgen dat ze wel worden toegelaten zodat ze te rug kunnen keren naar Neder land, aldus het Kamerlid. Het optreden van de mannen moet worden bestraft, vindt ze. (advertentie) Genieten is GALLGALL Genieten Genieten roosendaal/gpd-anp - In ROO- sendaal is gisterochtend een verdachte aangehouden van de aanslagen in Madrid van 11 maart. Bij die aanslagen kwa men 191 mensen om het leven en vielen ruim tweeduizend ge wonden. Terreurdeskundigen uit Madrid zijn in Nederland om de verdachte te identifice ren. Na de arrestatie in Italië van 'Mohammed de Egypte naar', het vermeende brein achter de aanslagen, bleek dat er een Nederlandse connectie was: in een afgeluisterd tele foongesprek zei hij dat in Ne derland een groep moslimex tremisten paraat heeft gestaan om aanslagen te plegen. Onderzoek van de nationale re cherche leidde naar Roosen daal. De meeste verdachten van de aanslag komen uit Noord- Afrika. Ook de man die in Roo sendaal is gepakt. Volgens be kenden van de verdachte is hij in Nederland geboren, maar is hij met zijn familie terugge keerd naar Marokko. Enkele ja ren daarna dook hij weer in Ne derland op, maar hij zou ook geregeld in Spanje hebben ver toefd, zeggen zij. De politie deed eerst een inval in een kamerverhuurbedrijf naast de woning van de ver dachte. Daar werden acht men sen aangehouden, onder wie zeven illegalen. Zij hebben vol gens de politie niets met 'Ma drid' te maken. Een achtste ver dachte zit vast voor drugsdelic ten. Er is beslag gelegd op 600 xtc-tabletten en een halve kilo cocaïne. utrecht-ijmuiden/anp - Dubi euze geldstromen op een bank rekening waren voor de Rabo bank een van de redenen om alle financiële banden te ver breken met bedrijven die onder controle stonden van wijlen Willem Endstra. Dat verklaarde de advocaat van de Rabobank, H. van Haaften, gisteren tijdens een kort geding voor de recht bank in Utrecht. In het kort geding eisten de er ven van de geliquideerde vast goedmagnaat Endstra dat de rechter de Rabobank verbiedt om de relaties te verbreken met verschillende bedrijven die de jachthaven Seaport Marina in IJmuiden exploiteren en behe ren. De Rabobank zou de ban den met die bedrijven hebben verbroken uit angst voor repu tatieschade. Maar na het over lijden van Endstra is er geen kans meer op dergelijke schade, betoogde raadsman J. Koets na mens de erven. Volgens de advocaat van de Ra bobank liep er drie jaar geleden al een justitieel onderzoek naar een van de bedrijven. De bank had een accountantsverklaring gevraagd aan het bedrijf, maar die is tot op de dag van vandaag niet op tafel gekomen. Raadsman Van Haaften voegde daaraan toe dat De Nederland- sche Bank de Rabobank en alle andere banken vorig jaar heeft geïnstrueerd de maatschappe-' Ujke integriteit te bewaken. Die instructie verplichtte de Rabo bank om alle banden met Endstra te verbreken. Uitspraak 2 september. hengelo/gpd - Eigen Gelderse en Friese paarden eerst. Dat vin den de Tweede-Kamerleden Ormel en Algra van het CDA. De twee volksvertegenwoordigers vragen zich af waarom de politie Hongaarse paarden wil aanschaffen en voorbij gaat aan de na tionale have. Zij hebben gisteren schriftelijke vragen gesteld aan de ministers Veerman van Landbouw en Remkes van Binnenlandse Zaken. „Het Gelderse paard is een betrouwbaar en werkwillig dier. Dat lijken mij eigenschappen die prima passen bij een politie- paard", aldus Ormel, afkomstig uit het Gelderse Hengelo. „Bij sollicitaties geniet de vrouw bij gelijke geschiktheid voorrang. Dan lijkt het me niet meer dan normaal dat de politie bij gelijke geschiktheid kiest voor het Friese of Gelderse paard." Eerder reageerde de Vereniging Warmbloed Paardenstamboek al teleurgesteld op het besluit om gebruik te maken van Hon gaarse paarden voor de politie. Volgens het Korps Landelijke Politiediensten zijn de Hongaarse dieren rustiger en beter be stand tegen tumult. •OP-OP KEUKENS a BADKAMERS Zoeterwoude, Hoge Rijndijk 195, Telefoon 071-5892086 rotterdam/gpd - Toeval of niet: de ko mende weken staan de geldtransporteurs Geldnet en Brink's ongewild in de schijn werpers. De rechtbank in Rotterdam buigt zich over de verduistering van tonnen eu ro's door personeelsleden. Projectmanager Jos Meekel van Hoff mann Bedrijfsrecherche vindt het niet zo gek dat uitgerekend medewerkers van bedrijven in waardetransporten dieven blijken te zijn, al zou je denken dat juist die ondernemingen super beveiligd zijn tegen ongewenst winkelen in eigen huis. „De zwakke schakel blijft de mens. We zeggen ook altijd dat je nog zoveel ca mera's kunt ophangen en allerlei andere technische maatregelen kunt nemen, maar welk personeel haal je binnen en heb je?We hebben nu zelf een onder zoek waarbij de verdachte ineens een ander leven wilde. Iemand die goed functioneert, kan ook ineens minder be trouwbaar worden." Bij Brink's wordt een bestuurster van een auto verdacht van twee verduiste ringen. In één geval gaat het om een grote klapper: een cassette met ruim twee ton. Bij Geldnet zouden acht me dewerkers acht ton achterover hebben gedrukt bij het controleren en bijvullen van geldautomaten. Technische snufjes en allerlei afspraken of gedragscodes ten spijt, het kan volgens Meekel misgaan. „Je blijft toch een moment houden dat personeel ongezien en buiten de came ra's om toegang heeft tot het geld." Zo wordt er bijvoorbeeld nog gewerkt met zakken waar geld uit gehaald kan wor den, legt hij uit. „Voor ons als recher chebureau is het mooi dat mensen zo creatief zijn dat ze zoiets doen. Echt, je kunt een heel mooi verhaal hebben hoe goed het allemaal beveiligd is. Maar sommigen die dicht bij het geld zitten, gaan vooral denken hoe ze er leuke din gen mee kunnen doen." Bij een verdachte in de grootscheepse Geldnet-verduistering is thuis 120.000 euro gevonden. Het lijkt een knullige manier van werken. De projectmanager van Hoffmann: „Dat zie je vaak. Het geld is zwart en dat willen ze niet ineens opmaken. Meestal weten de stelende medewerkers zich er geen raad mee. Eerst hebben ze een droom, maar als ze eenmaal het geld hebben, is het toch schrikken." Bij Brink's werd aan het eind van een dag een geldcassette ge mist. In het andere geval vond een bank dat gevulde automaten toch wel erg snel weer leeg waren. Huisartsen gewaarschuwd voor risico patiënt utrecht/anp - Gebruikers van hoofdpijnmedicatie lopen het risico op gewenning. Overmatig gebruik van de pijnstillers kan bovendien tot chronische hoofdpijnklachten leiden. Het Nederlands Huisartsen Genoot schap (NHG) heeft in de Stan daard Hoofdpijn, die gisteren is verschenen, daarom een waar schuwing opgenomen. Chronische hoofdpijnklachten kunnen het gevolg zijn van veelvuldig gebruik van hoofd pij nmedicatie, migrainemidde- len en producten met cafeïne (koffie, cola, thee, ijsthee, cho colade en energiedrankjes). Pa tiënten gebruiken meestal pijn stillers die zonder recept ver krijgbaar zijn. Ze gaan niet naar de huisarts. Pijnvermindering kan de neiging tot een hoger gebruik versterken en leiden tot gewenning. Patiënten belanden in een vicieuze cirkel met dage lijks terugkerende hoofdpijn, staat in de nieuwe standaard. Het advies aan huisartsen is om de patiënt in één keer te laten stoppen. Dit kan in de eerste weken leiden tot nog zwaardere hoofdpijn. In deze tijd is de pa tiënt niet in staat om te functio neren. Afkicken onder begelei ding van de huisarts werkt vaak onvoldoende en hulp van spe cialist of opname in een kliniek blijkt soms zelfs noodzakelijk. Het zijn vooral patiënten cQe al vaker last hebben van migraine of spanningshoofdpijn (stress) die preventief gaan slikken en tot de risicogroep behoren, zegt onderzoeker en huisarts M. Grol van het NHG. Volgens een schatting behoren 320.000 Ne derlanders tot die groep. Ge bruik van pijnstillers op drie dagen van de week, bestempelt het genootschap als overmatig. Een verbod op vrije verstrek king van pijnstillers beschouwt Grol niet als een oplossing. „Met het gebruik is niets mis. Een gereguleerde verkoop be nadeelt ook de incidentele ge bruiker." Overigens is het niet zo dat mensen die pijnstillers slikken tegen andere klachten dan hoofdpijn risico lopen op medi- cijnafhankelijke hoofdpijn. Dat vertelt neuroloog dr. G. Sulter van Nederlands oudste hoofd pij nkliniek van het Dokkummer Talma Sionsberg-ziekenhuis. „Het gaat alleen om mensen die medicijnen slikken tegen hoofdpijn." Bij medicijnafhan- kelijke hoofdpijn hebben pa tiënten aan beide kanten van het hoofd een drukkende pijn. Dit in tegenstelling tot migraine dat meestal gepaard gaat met kloppende pijn aan een zijde van het hoofd. Ongeveer 20 tot 40 procent van de patiënten die daar binnen komen hebben medicijnafhan- kelijke hoofdpijn. Een op de drie patiënten moet worden opgenomen. De hoofdpijnkli niek hanteert het meer dan 15 dagen per maand slikken van pijnstillers tegen hoofdpijn als een risico. ten, omdat er geen tijd en geld voor zorg zou zijn. Koepelorganisatie Arcares bleek toen over een onderzoek te be schikken waarin verpleeghui zen met elkaar werden vergele ken, maar zorgverzekeraars kre gen daar geen inzage in. Door een eigen keurmerk in te voe ren kan Achmea zich nu onder scheiden van concurrenten. De toets van Achmea is in op dracht van de verzekeraar sa mengesteld door Stichting Per- spekt, Stichting Cliënt en Kwali teit en de stichting Landelijke Organisatie Cliëntenraden. WD: Debat over 'dumpen' vrouw in Marokko (advertentie) Achmea loopt vooruit op beleid minister amsterdam/anp - Verzorgings- en verpleeghuizen moeten voortaan hun best doen om een keurmerk te krijgen. Althans als ze cliënten van zorgverzekeraar Achmea willen houden, zo maakte de verzekeraar gisteren bekend. Achmea wil vanaf volgend jaar periodiek controleren of de in stelling waarmee een contract wordt afgesloten aan kwaliteits eisen voldoet. Mocht een instel ling niet aan de eisen voldoen, dan heeft dat gevolgen voor het jaar 2006. De verzekeraar loopt daarmee vooruit op de plannen van WD-minister Hoogervorst van Volksgezondheid. Deze wil de plicht voor zorgverzekeraars opheffen om met elke instelling waar een verzekerde terecht komt een contract af te sluiten. Minister Hoogervorst vindt dat er meer concurrentie in de zorg moet komen. Voor patiënten betekent dit echter dat zij bij de keuze van hun arts, zorginstel ling, verpleeghuis of ziekenhuis afhankelijk zijn van de contrac ten die de zorgverzekeraar met zorgverleners heeft gesloten. Met de opheffing van de con tractplicht moeten patiënten dus goed opletten hoe het ver zekeringspakket van de verze keraar er uitziet. De Consu mentenbond werkt momenteel aan een vergelijkend onderzoek dat mensen moet helpen bij hun keuze. Zorgvezekeraar Achmea kondigde vorig jaar al een kwaliteitsgids voor ver pleeghuizen aan. Toen ont stond commotie over zoge noemde pyjamadagen in een verpleeghuis in Oud-Beijerland. Bewoners moesten daar een dag in de week extra in bed blij ven en andere bewoners moes ten in hun pyjama blijven zit- den haag/gpd - De Nederlandse militairen in Irak verlaten hun bases alleen als dat hoogst noodzakelijk is. Reden voor de maatregel is het uren durende vuurgevecht van afgelopen za terdag waarbij een 29-jarige wachtmeester om het leven kwam en vijf gewonden vielen. bocholtz - Een boer in het Limburgse Bocholtz drijft zijn koeien uit een brandende stal. De meeste van de 200 koeien overleefden de vuurzee. Vijf beesten vonden de dood. De brand ontstond gis terochtend waarschijnlijk door broei in de hooiba len die in de stal lagen. Foto: ANP/Marcel van Hoorn 1 Carta Blanca t&r Witte rum 70cl „Het is duidelijk dat je na zo'n incident eerst onderzoekt wat het beeld is en dat je voorzich tig aandoet tot dat helder is," aldus de woordvoerder van de fensieminister Kamp. De batal jonscommandant ter plaatse bepaalt welke patrouilles en rit ten echt uitgevoerd moeten worden en welke voertuigen en wapens de militairen daarbij gebruiken. Het is niet zo dat de militairen helemaal niet meer in open jeeps rijden, zoals militaire bonden en verontruste familie leden hebben bepleit. Wel ver plaatsen zij zich meer in groe pen, zo veel mogelijk overdag, en worden de transporten zwaarder beschermd. De Ne derlanders rijden nog wel steeds patrouilles. Er zijn giste ren geen beschietingen geweest bij Nederlandse bases in Irak, maar de situatie blijft gevaarlijk, aldus de woordvoerder. Minister Kamp maakt zich zor gen over de informatievoorzie ning aan de Nederlandse troe pen. Vóór de soevereiniteits overdracht twee maanden gele den zorgde Nederland zelf voor inlichtingen over de veilig heidssituatie, maar sindsdien is Defensie daarvoor grotendeels afhankelijk van de Iraakse vei ligheidsdiensten. „Dat gaat niet altijd snel en dat baart mij zor gen," aldus Kamp gisteren. De landmacht heeft voor van- De vijf Nederlandse militairen die zaterdag in Irak gewond raakten tijdens gevechten tegen Iraakse milities, zijn gisterochtend vanuit Koe weit aangekomen op de vliegbasis Eindhoven. Ze zijn daarna per ambulance vervoerd naar het Centraal Militair Hospitaal in Utrecht. De vijf militairen - vier van de landmacht en een van de marechaussee - konden op eigen kracht het vliegtuig verlaten. Foto: ANP/Hennie Keeris daag een aantal woordvoerders van thuisfrontorganisaties uit genodigd. Een van hen is de Groningse Jacqueline Donkers, die op internet een site van ver ontruste familieleden is begon nen. Zij mogen een briefing bij wonen, waar de informatie over de verschillende crisisbeheer singsoperaties besproken wordt. „Op die manier hopen we hen een beetje gerust te stel len," alduseen woordvoerder van Defensie. De bevelhebber van de land macht, generaal Urlings, heeft gisteren al telefonisch contact gehad met Donkers. „Dat was een goed gesprek," aldus Don kers. „Ik denk dat wij dezelfde mening hebben over de veilig heid van de mensen daar." Eer der deze week had het ministe rie nog laten weten geen be hoefte te hebben aan contact met Donkers. Minister Kamp heeft dinsdag avond met de familie van de omgekomen militair Jeroen Se vers gesproken, toen zijn li chaam aankwam op vliegveld Eindhoven. Voor de gesneuvel de wachtcommandant die za terdag wordt begraven, is in zijn woonplaats Zoelmond een condoleanceregister geopend.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 3