Beachy Head: dé plek voor zelfmoo GESPREK VAN DE DAG Privé in hoger beroep in zaak Nico Zwinkels Opa teelt hennep aanvulling op AO1 Geheimen maken veel relaties kapot Sprong van zuidelijkste Engelse klif is niet te overleven Op de vlucht voor Baa DAGELIJKS LEVEN WAT EÉJ-J OW2.IW IK KAN tocH OOK. CïÊTROUWD op DE WARE OAcot WftcUTEN MENSELIJK De man die de camera bediende in de befaamde GRIEZELFILM Blair Witch Project is omgekomen bij een vliegtuigongeluk voor de kust van Florida. De 35-jarige Neal Frede ricks maakte vanuit een eenmotorig vliegtuigje opnamen voor zijn nieu we film Cross Bones, toen hij MO- TORPECH kreeg. Het toestel stortte neer in 15 meter diep water. Regis seur Daniel Zirilli en twee leden van de filmploeg wisten zich door de deur van de Cessna in veiligheid te brengen. Fredericks kon echter zijn veiligheidsgordel niet loskrijgen en verdronk. De cultfilm Blair Witch Project uit 1998 vertelt het verhaal van drie studenten die in de bossen van Maryland op zoek gaan naar een heks. Fredericks hanteerde de ca mera zo dat het leek alsof de kijker zelf het apparaat bediende. De zestien jaar oude Indiase NEUS HOORN Nasi houdt haar zeventien dagen oude zoon nauwlettend in het oog in de Hellabrunn dierentuin in München. De baby is een bijzonder kind. Gemiddeld worden wereldwijd per jaar onder de neushoorns die niet in het wild leven vier jongen ge boren. Foto: Reuters Een Britse archeoloog zegt bewijs te hebben opgegraven dat JOHANNES DE DOPER, die Jezus doopte, een grot in de buurt van Jeruzalem heeft bewoond. Shimon Gibson, die al bij na drie decennia opgravingen doet in het Heilige Land, zei dat de grot van 84 vierkante meter een doop- bassin, schilderingen en aardewerk bevat die door de profeet werden ge bruikt. Als bewijs noemde Gibson een gravure, uit de vierde of vijfde eeuw na Christus, van een figuur die een staf vasthoudt. Dat lijkt volgens Gibson sterk op hoe Johannes de Doper in de vroeg-Byzantijnse kunst werd afgebeeld. Foto: EPA De 39-jarige Nieuw-Zeelandse Carol Lianne Taylor is doodgebeten door haar hond, een MASTIFF. De be jaarde buren van de vrouw hadden nog geprobeerd haar te hulp te ko men, maar de woeste hond schrikte hen af. Zij belden het alarmnum mer, maar toen de hulpdiensten ar riveerden was Taylor al dood. De hond had haar hoofd zwaar toegeta keld. Een woordvoerder van de poli tie vertelde dat uit BLOEDSPOREN en omgevallen meubilair was af te leiden dat de hond de vrouw binnen had aangevallen en dat hij haar daarna naar buiten had gesleept. De hond is afgemaakt. Weekblad Privé gaat in hoger beroep tegen de uitspraak van de rechtbank dat het blad de berichtgeving over klusjesman Nico Zwinkels moet rec tificeren. De redactie heeft dat in het nummer van deze week gemeld. De opgelegde rectificatie staat overigens op pagina drie van het roddelblad. Tv-klusjesman Zwinkels, beroemd geworden met Eigen Huis Tuin, won 10 augustus een kort geding te gen Privé. Het blad schreef dat hij tien jaar geleden een vroegere stylis te van zijn klusprogramma seksueel had geïntimideerd. Door die publi catie zag Zwinkels een gepland nieuw programma bij SBS6 aan zijn neus voorbijgaan. Tijdens de rechtszaak kwam een ge- Julien Vandiest Wees jong met mate, anders toon je volop je leeftijd dragscode aan de orde die aan Zwin kels zou zijn opgelegd. Privé heeft die code deze week integraal afge drukt. Daarin staat dat de klusjes man respect moet tonen voor mede werkers en bewoners, hij geen men sen van uitschelden of scheten mag laten, geen vrouwen ongewenst mag aanraken en geen seksueel getinte opmerkingen mag maken. Verder werd van hem verlangd dat hij het script van het programma las, alleen rookte in de pauzes, geen al cohol dronk en zich onthield van ne gatieve opmerkingen over de spon sors. De code staat op briefpapier van Ivo Niehe Producties, de produ cent van Eigen Huis Tuin. Vandaag doet de rechtbank uit spraak in een ander kort geding dat Zwinkels aanspande tegen SBS6 en Ivo Niehe Producties. Samen met tuinman Rob Verlinden en tv-kok Angelique Schmeinck eist Zwinkels dat het drietal Eigen huis en Tuin mogen gaan maken voor SBS. Na de ophef over Nico besloot SBS de show niet door te laten gaan. De commer ciële zender peinst er zelfs niet over om het programma, eventueel zon der Nico, op de buis te brengen. De drie eisers willen ook een schadever goeding van 750.000 euro. Een 75-jarige hennepteler in een schuurtje aan de Rotte? Probeer het maar eens bij Wim van der Kooij, zegt één van zijn buren. „Dat is wel een ondeugend mannetje." Van der Kooij glun dert. Ondeugend mannetje. Daar is hij het eigenlijk wel mee eens. De inmiddels in Schiedam woonachtige Van der Kooij huurt al meer dan veertig jaar een stukje grond, ingeklemd tus sen de woningen aan de Rotte en een nieuwbouwwijk. Het landje is afgeschermd met een hekje, waar hij nog moeite loos twee keer per dag overheen klimt. Hij houdt er duiven, een hond en sinds een tijdje ver bouwde hij er ook hennep. De grote planten stonden gewoon buiten, de kleinere exemplaren had hij in zijn schuurtje staan. De politie telde zondag 440 planten, die allemaal werden vernietigd. Ach, zegt Van der Kooij, „als je altijd genoeg geld hebt gehad om uit te geven, dan is het lastig om na je pensionering rond te komen van een AOW'tje van 728 euro per maand." In zijn werk zame leven heeft Van der Kooij van alles gedaan: van glazenwas ser tot kerstbomenverkoper. Op die manier heeft hij in de loop der jaren heel wat contacten op gedaan. Ook contacten die hem verder konden helpen, toen hij besloot hennep te gaan telen. „Ik heb altijd veel getuinierd, dus ik dacht dat ik dit ook wel moest kunnen." Van der Kooij was de zeventig toen inmiddels gepasseerd. Rijk is Van der Kooij er niet van geworden, zegt hij zelf. Hij ver kocht zijn softdrugs aan coffee shops en kennissen 'uit het we reldje'. „Wie het meeste betaal de, kreeg de spullen." In de cof feeshops kwam hij niet veel'1 tijdgenoten tegen, moet V< Kooij erkennen. Maar och, j hij inmiddels wel gewend, meeste van zijn vrienden 2 ook veel jonger dan hij zelf „Hoe dat komt? Ik weet he,f Misschien ben ik jong gebit' misschien zijn anderen sn#f oud geworden." Zijn leeftij 1 heeft hem onder vrienden geval de bijnaam 'opa' opg verd. g Alhoewel de 75-jarige man c nooit softdrugs zegt te geb r ken, heeft hij geen probleer' met mensen die dat wel doP! „Mensen kunnen ook ovei1 gokken of alcohol drinken is minstens zo schadelijk. 1 i' in het rare Nederlandse sy1 alleen zo dat je softdrugs v mag verkopen, maar niet n b verbouwen en inkopen. Dj 11 ben ik het niet zo mee een."1 Vorig jaar deed de politie v 1 het eerst een inval op het 1 van Van der Kooij. Ze vont11 hennepplanten, die jonger de buurt voor hun eigen pl al een tijdje eerder hadden dekt. Soms pikten ze toppf soms hele planten. Van der Kooij kreeg na de i van vorig jaar een acceptgi 1100 euro, maar die betaal niet. De politierechter maa later 200 euro van, plus 90( voorwaardelijk. „Die boete 1100 euro was gebaseerd o kweken van wiet in huis, ra1 getapte stroom en zo. Maa doe ik dus niet. Daarom w( straf verlaagd. Nu zal ik die euro waarschijnlijk toch m betalen. Plus de nieuwe be ring. Samen met de kosten de planten is dat een flinke nanciële strop." Sander Rooijakkers u Bach en Beethoven blijken hangjongeren bij buurtwinkels te ver ven. Doordat supermarkten bij de ingang klassieke muziek laten voelt de jeugd er nauwelijks nog wat voor daar samen te dromm ze conclusie trekken de Britse managers van de winkel keten Co Een paar weken na de installatie van het muzieksysteem stelden lager aantal rondhangende jongeren vast. Sommige tieners zouc geprobeerd hebben Bach en Beethoven het zwijgen op te leggen een Co-op-fïinctionaris in de Britse krant The Times. Het begon met een spelletje aan de gokkast met collega's tijdens de lunchpauze. Daarna ging een groot deel van de vrije tijd eraan op. Toen verdween ook het huis houdgeld richting muntenmachi- ne en werden rekeningen niet meer betaald. De gokverslaving ging het leven beheersen. Wat zo zorgvuldig voor de partner was geheim gehouden, werd een on oplosbaar probleem. De Stichting Korrelatie krijgt met de regelmaat van de klok mensen aan de telefoon met problemen als deze. Als het geheim niet meer valt te verdoezelen, komen ze nog verder in de problemen. „De angst over het geheim te praten is groot. Veel mensen zijn bang voor een breuk in de relatie", weet maatschappelijk werker Theo Gerritsma van Korrelatie. „Dat willen ze koste wat kost voorko men." Vreemdgaan, prostitutiebezoek, surfen op pornosites, een incest - verleden, ontslag of een familielid dat in de gevangenis heeft geze ten. Over talloze belangrijke on derwerpen zwijgen partners. Hoe langer het zwijgen duurt, des te groter de angst dat de ander hem of haar laat vallen. „Mensen die ons met dergelijke problemen bellen, blijken al tijden nauwelijks meer met elkaar te communice ren", constateert Gerritsma. „Als ze dan iets meemaken, durven ze het niet aan de ander te vertel len." Volgens Korrelatie nemen relatie problemen de laatste jaren enorm toe. Bij de telefonische hulplijn stond dit onderwerp vorig jaar op nummer één. De laatste tien jaar wint de gedachte terrein dat een relatie altijd goed en gemakkelijk moet gaan. De drempel om uit el kaar te gaan ligt tegenwoordig vrij laag, het voornemen lief en leed met elkaar te delen, devalueert. Het delen van liefde is vrij simpel, maar voor leed is de acceptatie heel wat minder. Het niet kunnen of willen delen van leed, neemt soms schrijnende vormen aan. Zo belde iemand de hulplijn met de mededeling dat hij niet aan zijn partner durfde te vertellen dat hij kanker had, uit angst dat zij hem in de steek zou laten. Gerritsma: „Veel mensen zijn bang voor ziekte en dood. Vooral als je partner eerder afwijzend reageerde op ziekte bij anderen. Als die zich niet kan voorstellen een zieke te moeten verplegen, is het moeilijk met zo'n boodschap thuis te komen. De zieke vreest dat de ander op de vlucht slaat. Ziekte en dood horen wel bij het leven. De emoties en problemen die dat oproept, moet je samen kunnen beleven." „Bij geheimen adviseren we open kaart te spelen en te proberen er samen uit te komen. Mensen zijn geneigd om de hete brij heen te draaien. Kies daarom een tijdstip waarop je ongestoord met elkaar kunt praten. Spreek af dat eerst de ene praat en de ander luistert en kom meteen 'to the point'. Ver volgens mag de ander het woord en moet de eerste luisteren. Juist dat luisteren is het moeilijkst." Gerritsma erkent: „Het hebben van geheimen kan ook heel span nend zijn. Stiekem alleen porno bekijken is spannender dan sa men met je partner. Het wordt pas problematisch als de ander daar last van krijgt, of als het ge obsedeerd gedrag wordt. Dan is het geheim te groot geworden. Om dit soort problemen te voor komen, moetje veel met elkaar praten, ook al ben je twintig jaar samen." Thea van Beek De warme maar bruuske zomer wind brengt de wandelaars uit ba lans die op weg zijn naar de bar van het Beachy Head Hotel. Binnen genieten families van een warme lunch en zoeken stamgasten elkaar op voor het eerste glas bier. Even verderop in Eastbourne is een vliegshow gaande. De voorbij sche rende straaljagers zijn zichtbaar vanaf Beachy Head, de hoogste en zuidelijkste klif van Engeland. Maar hoe meer mensen elders zijn, hoe minder kans dat iemand vanaf de rots een sprong in het diepe waagt. De unieke schoonheid van Bea chy Head maakt het immers al ja ren tot een 'hot spot' voor men sen met zelfmoordplannen. Naast een telefooncel aan de voet van de rots staat een bord met het te lefoonnummer van 'De Samari taan'. De één kiest dit hulpnum mer voor een allerlaatste gesprek in het eindig bestaan, de ander laat zich ompraten en wordt door politie opgehaald en naar de loka le psycholoog gebracht. De hoogte (165 meter boven de zee) en de loodrechte val op krijt- steen maken het een doeltreffen de zelfmoordmethode: een sprong van Beachy Head is snel, abrupt en niet te overleven. De val duurt zeven seconden. Jarenlang was de Golden Gate brug in San Fransisco dé plek waar hopelozen hun sores voor goed achter zich lieten. Sinds daar hoge hekken en camera's zijn neergezet, komt Beachy Head de ze schrijnende eer toe. John Surtees, patholoog van het regionale ziekenhuis, deed onder zoek naar de springers. Wie zijn ze, wat is de officiële doodsoor zaak, hoe springen ze? Hij ontdek te dat vrouwen op de rand gaan zitten en zich laten vallen, terwijl mannen heroïsch een aanloop nemen en zich schreeuwend in de afgrond storten. Ook vallen men sen per ongeluk: ze verliezen hun balans of betalen met hun leven voor een poging iemand anders te redden. Een enkeling wordt ge duwd. Wie nabij Beachy Head woont of werkt, heeft de morele taak een oogje in het zeil te houden. Wan delaars, obers, politie, taxichauf feurs, allemaal bestuderen ze de eenzame ziel die zich naar de ero derende rots begeeft. Ook ik voel Vreemdgaan is een van de onbesproken onderwerpen in de meeste relaties. Archieffoto Hans van Weel Beach Head is een geliefde plek bij mensen die zelfmoord willen plegen. Wekelijks doen gemiddeld twee mensen een poging zich van de storten Foto: GPD: Esther Gotink me bekeken terwijl ik in de bar een kop koffie drink. Demonstra tief haal ik mijn camera uit mijn tas en zet die op tafel. Prompt houdt het staren op; een zelf moordenaar schiet geen plaatjes. Ook ik maak me schuldig aan het observeren van eenlingen. Buiten volg ik een man die met ferme tred de klip bestijgt. Hij draagt geen jas, geen tas, geen fototoe stel. Ik vraag hem of hij hier is voor de vliegshow. „Flink windje vandaag, nietwaar?" Hij weet waarom ik hem heb be naderd en prijst me voor die daad. Regelmatig loopt hij hier om de calorieën van zijn lunch te verbranden, verklaart hij. En ook hij spreekt dan solitaire bezoekers aan. Of hij daarmee levens heeft gered, weet hij niet. „Een verhin derde zelfmoord is vaak uitstel van executie." Wekelijks doen gemiddeld twee mensen een poging zich van de klif te gooien. Jaarlijks hebben twintig tot dertig van hen 'succes'. En elke succesvolle sprong trekt weer nieuwe springers. Het ge bied afschermen of patrouilleren gaat niet, daarvoor is het te uitge strekt. Hier en daar staan hekken, maar wie wil springen laat zich niet tegenhouden door de iele ijzerdraadjes. De razende wind over de onbe woonde vlakte maakt zenuwach tig. Aan de rotsrand staan blijkt riskant, ik moet zitten om de klif en de prachtige roodwit gestreep te vuurtoren aan zijn voet te kun nen fotograferen. Een boeket gele bloemen en een klein houten kruis met de naam 'Maggie' zijn de enige elementen die hier niet thuishoren. De plek waar sprin gers hun contact met de aarde verliezen is zichtbaar: het gras is er afgesleten. „Deze prachtige plek nodigt ons uit om te sterven", list Louis de Bernières in say over Beachy Head, zijn plukjes en sporen ken harten, afgezegde droi verlaten verwachtingen. Eén jongen kan deze repuiu breken: Harry Potter. Geru e gaan dat hier het boek 'Haisc ter en de Vuurbeker' zal wi 1; verfilmd. De magie die del tovenaar met zich meebrei j Beachy Head eindelijk het ve aanzien kunnen bezorg het altijd heeft verdiend. Esther Gotink

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 2