Jontainers bor Leidse ozen Kabinet lauw onder kritiek op vut-plan Holland Huis zindert van huldigingsgeluk Wielersuccessen gin Beatrix krijgt 3ds eredoctoraat :f Binnenvest met 'wild wonen' T,dd Noordwijk stelt vuurwerkshow uit Verbod op leges planschadeclaim Legerbisschop Punt: We moeten snel weg uit Irak Nigeria krijgt geld van dictator terug Asielzoekers beschoten Kijk voor meer informatie op www.leidsc_hdagblad.nl PREPENSIOEN Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad Pef Koningin Beatrix wordt Dr van de Universiteit 2e ontvangt het eredoc- jor de manier waarop jelang van de vrijheid isen aan de orde heeft In haar leven en werk zich altijd uitgesproken verantwoordelijkheid tieid met zich mee- laarmee geeft ze invul- het devies van de Leid- Brsiteit: Praesidium Li- [bolwerk van vrijheid). I98 verleent de Univer- iden enkel nog eredoc- aan mensen die een Rondere wetenschappe- statie hebben neergezet sterk hebben gemaakt heid. Op grond hiervan 'on rijheidsstrijder Nelson i in 1999 als eerste de er hoge onderscheiding. Koningin Beatrix, de tweede gelukkige, heeft niet eerder een universi tair eredoctoraat ontvangen. Op 8 februari, tijdens de 430ste dies natalis (verjaardag) van de universiteit, reikt prof. dr. Brei- mer, rector magnificus en te vens erepromotor, de titel in Leiden aan haar uit. Koningin Beatrix begon in 1956 met haar studie rechten in Lei den. In drie jaar haalde ze haar kandidaatsexamen. Naast rech ten verdiepte ze zich in haar Leidse jaren onder meer in so ciologie, economie en parle mentaire geschiedenis. Alle vakken die ze volgde waren toe gesneden op haar latere functie als koningin. In 1961 studeerde ze af met een doctoraal examen vrije studierichting. ran Schoonhoven Stichting De Binnenvest iroef doen in Leiden met rwoningen voor dak- en Op die manier zou ifieke groep daklozen ilijker op eigen benen itaan en het zorgcircuit ^verlaten. n proef met geïmprovi- woningen zou kunnen iden, is nog niet be lichting De Binnenvest .an een experiment met ^Ttal wooneenheden, bij- in de vorm van zee- :rs, portakabins of 'uit- tuinhuisjes'. Een begin oor de proef is nog niet directeur Willard jfl irst van De Binnenvest 0 u al de praktijk dat veel in tuinhuisjes en bo- en.Alleen zijn die niet 'j in henzelf. In de buurt ^t bedrijventerrein Me- woont al een meneer in tainer. Naar volle tevre- Daarom zouden we gelijke proef willen ne- aipor deze vorm van wo- Tbrmaliseren." Ïtainerwoning is volgens )rst een uitkomst voor daklozen die zich niet thuis voelen in het overvolle Slaap- huis, die het samenwonen met anderen in het Crisiscentrum niet aankunnen en die ook ont sporen als ze zelfstandig moe ten wonen. Vroeger waren rommelige huis jes in de marge een normaal onderdeel van het stadsbeeld. „Maar tegenwoordig tolereren we het niet meer als iemand zijn tuin volstouwt met roestige fietsen. Elke vierkante centime ter in de stad is ingericht. Met een proef willen we zulk soort plekken opnieuw creëren." De containerwoningen zijn erg goedkoop, denkt Brandhorst. Ze hebben dan ook minimale voorzieningen. „Je kan een zee container gebruiken, maar er moeten wel ramen in. Ook moet er stromend water zijn, maar een douche kunnen de bewoners ook elders nemen." In andere steden is dit soort ex perimenten niet of nauwelijks bekend. De Binnenvest wil voor de proef samenwerken met de ge meente, de Rijngeest Groep, Pamassia verslavingszorg en woningcorporaties. Pagina Ri: Slaaphuis is overvol COMMENTAAR donderdag 19 AUGUSTUS 2004 Overal waar Joep opduikt, I wat te beleven Allemaal met dezelfde rugzak naar school Wie rijdt waar in de ploeg van Jeroen Straathof? Hind wordt grote publiekstrekker Rapenburgconcert Flinke buien den haag/anp-gpd - Het kabi net heeft schouderophalend ge reageerd op het vernietigende oordeel van de Raad van State over de vut- en pre-pensioen- plannen. Volgens minister De Geus van sociale zaken heeft het kabinet een goede over gangsregeling ontworpen, en blijft de maatregel noodzakelijk om meer ouderen aan de slag te krijgen. De Geus ziet geen alternatief. Volgens de CDA-bewindsman is de Raad van State al langer tegenstander van een dubbele belastingheffing. Hij zei een goed overgangsrecht voor be staande gevallen belangrijker te vinden dan een „rechtzinnige belastingleer". Bovendien wor den mensen met een vut-rege- ling in de overgangsperiode tot en met 2011 maar voor de helft belast. Het kabinet wil belasting gaan heffen over de premies voor vut- of prepensioenregeling, waardoor vervroegde pensione ring nagenoeg onbetaalbaar wordt. De Raad van State, het hoogste adviesorgaan van de regering, is tegen de dubbele belastinghef fing: over zowel premie als over de latere uitkering. Bovendien is zo'n harde fiscale maatregel volgens de Raad niet nodig om meer ouderen aan de slag te krijgen. Het kabinet, dat volgende week het advies van de Raad be spreekt, kan het naast zich neerleggen. Eerder dit jaar was er in de Tweede Kamer een meerderheid voor de kabinets plannen. Maar de vakbonden waren er afgelopen mei zo boos over dat ze het sociaal akkoord met het kabinet opzegden en aankon digden weer looneisen te zullen gaan stellen in de CAO-onder- handelingen. Vice-voorzitter A. Jongerius van de FNV: „Het Ne derlandse volk is tegen, de vak beweging is tegen. Nu dus ook de Raad van State. Dat maakt het draagvlak wel heel erg dun." CNV-voorzitter D. Terp- stra kan zich niet voorstellen dat het kabinet „zo'n geweldig politiek hard statement" naast zich zal neerleggen. „Het kabi net zal een harde dobber heb ben om dat aan de samenleving uit te leggen. Het voorstel wordt in het hart geraakt. Dit toont aan dat wij niet zo achterlijk waren in onze beoordeling." In de plannen van het kabinet worden vut en prepensioen vanaf 2006 niet langer fiscaal ondersteund. Wel kunnen werknemers ruim twee jaar eer der stoppen met werken door hun opgespaarde verlof in te zetten. Het kabinet heeft gisteren nog geen concrete besluiten geno men over de 750 miljoen aan bezuinigingen die doorgevoerd moeten worden. Wel is de rege ring het 'in grote lijnen' eens over de koers die zal worden gevaren in de miljoenennota, die met Prinsjesdag zal worden gepresenteerd aan de Tweede kamer. Het kabinet belooft de minima te zullen ontzien. noordwuk - De vuurwerkshow op zee voor de kust van Noord- wijk is onverwacht verschoven van vanavond naar zondag avond om half elf. De organisa toren hebben daartoe besloten, omdat de wind plotseling is toegenomen. Bovendien zijn de vooruitzichten voor vanavond slecht. Door de wind kon het platform, dat in Hardinxveld- Giessendam is gebouwd, giste ren niet worden vervoerd naar Noordwijk en oppositie voe- gesteund door de Raad in hun verzet tegen de ten van het kabinet adviesorgaan van heeft geen goed voor de voorstellen ze af als gelegenheids- En dat is koren op de de tegenstanders van ilannen. Vakbonds- merkten triomfan- dat het kabi- •dvies niet kan lek van de Raad de richt zich op )bele belasting r de vutpremie kering geheven gaat wor- lardoor wordt vervroegde lering voor werknemers onbetaalbaar. Nu kun- nog belastingvrij sparen der van hun oude dag te nieten. Volgens de raad ouderen ook zonder de gmaatregelen gestimu- •vorden langer aan het 'blijven. t Centraal Planbureau ■gtekens bij de vut-plan- let CPB waarschuwde it het afschaffen van het belastingvoordeel voor ver vroegde pensionering niet auto matisch betekent dat ouderen langer zullen doorwerken. En dat is toch wat het kabinet be oogt: om de stijgende kosten van de vergrijzing te betalen, moeten werknemers langer ac tief blijven. Minister De Geus van sociale zaken heeft dus nog heel wat uit te leggen, hoewel hij het advies van de Raad van State strikt genomen naast zich neer kan leggen. Dat zou niet erg verstan dig zijn, want de sociale verhoudingen staan al een tijdje op scherp. De afschaffing van vut en prepensioen hebben dit voor jaar tot een grote verwijdering tussen kabinet en vakbeweging geleid. FNV en CNV weigeren mee te werken aan loonmati ging als de kabinetsvoorstellen niet van tafel gaan. Nu ook het hoogste adviesorgaan van de re gering twijfels heeft over de vut- plannen mag vooral van de CDA-fractie in de Tweede Kamer verwacht worden dat zij er nog eens een kritische blik op werpt Hugo Schneider haarlem/anp - Legerbisschop Punt vindt dat het kabinet de Nederlandse missie in Irak op nieuw moet beoordelen. Punt, ook bisschop van Haarlem, vreest dat de militairen anders „nog jarenlang verstrikt blijven in een politiek en militair moe ras". „De centrale vraag is niet 'hoe lang moeten we nog blij ven', maar 'hoe snel kunnen we weg'?" Punt zegt dat in een interview met het blad ACOM-Joumaal van de CNV-vakbond voor mili tairen ACOM, dat volgende week verschijnt. In een toelichting laat de pers chef van Punt weten, dat de le gerbisschop zijn uitspraken deed vóór het schietgevecht van afgelopen weekeinde. Punt denkt niet dat westerse landen de oplossing kunnen brengen. Pagina Binnenland: Patrouilles in Irak sterk beperkt Gouden medaille-winnares Leontien Zijlaard- van Moorsel gisteravond tijdens de huldiging in het Holland House in Athene, samen met haar echtgenoot. Links de schaduw van een enthousiast meeklappende kroonprins Willem-Alexander. Foto: ANP/Robin Utrecht door Wessel Penning athene - Daar was ze, 't was al half elf: Leontien, het goud bungelde om haar slanke nek. Het Holland Huis in Athene zinderde van het huldigingsgeluk. „Tinus, Tinus, Tinus", klonk het. Wïel- renster Van Moorsel, die toch wat ge wend moet zijn, werd er toch nog door overdonderd. Duizenden dolle Hollanders en een al even gekke kroonprins Willem-Alexan- der omhelsden gisteravond in Athene het zoveelste goud van Leontien, het ideale buurmeisje van zoveel Nederlan ders. De stem van de hoofdpersoon klonk gelukkig, maar vermoeid. „Ik ben aardig naar de donder", zei ze. Na de huldiging ging ze direct naar het dorp, naar bed. Er zijn nog meer medailles te halen. Van Moorsel kreeg alle lof van Ellen van Langen, de op het podium gehaalde olympische held uit het verleden. „Le ontien laat hier zien hoe het moet. Ze is in haar carrière door diepe dalen ge gaan, de laatste dagen nog. En dan doet ze dit!" Even voor Leontien waren de judoka's Edith Bosch (zilver) en Mark Hnizinga (brons) het podium opgewandeld. Hun lichte schuchterheid verdween in het gejuich van de massa van duizenden dolle Hollanders. Wie gedacht had dat het supportersvolk wat beduusd was over het grote medail lesucces van een doodgewone woens dag, had het mis. Het was ook een bij zondere dag geweest. Vier medailles. Van boven de oranje shirtjes klonk de afgelopen dagen in de Atheense bussen en metro's op weg naar zwembaden en sporthallen al geklaag over die maar uit blijvende (gouden) medaillegolf. Maar al in de metro richting Holland Huis werd gisteravond de Hollandse passie ge toond. Nooit eerder zagen de Grieken in de metro een wave. Dat gouden Pieter, die zich moet voor bereiden op nieuwe zwemraces, niet kwam, drukte de pret niet. De grote zwemmer kreeg zijn huldiging voor de 100m vrij zonder dat hij het wist: tijdens het Wilhelmus dat door Studio Sport werd uitgezonden en op hetzelfde mo ment naar het Holland Huis in Athene werd geseind. Vanavond wordt het weer druk in het Huis. De reeds geboekte hoofdact is badmintonster Mia Audina, nu reeds op koers voor goud. Maar wellicht komt vaste klant Van Moorsel een dezer da gen ook nog een keertje terug. En Pieter, die komt zeker ook nog een keer langs. Meer nieuws over de Olympische Spelen op de sportpagina's den haag - Gemeenten mogen geen financiële drempels op werpen voor inwoners die een planschadeclaim willen indie nen. Dat is het gevolg van een uitspraak van de Hoge Raad in het geschil tussen een inwoner van Jacobswoude en het ge meentebestuur. De uitspraak heeft ook gevolgen voor ge meenten die naar Jacobswouds voorbeeld de afgelopen jaren leges zijn gaan vragen voor het in behandeling nemen van een planschadeclaim. Onder ande re Leiderdorp, Katwijk en Sas- senheim kennen zo'n regeling. Pagina R2 bern - Zwitserland geeft een half miljard dollar die was ge stolen door de Nigeriaanse ex- dictator Sani Abacha, terug aan Nigeria. Het geld is „van crimi nele oorsprong", zo heeft het Zwitserse ministerie van justitie laten weten. Zwitserland heeft de bankrekeningen van Abacha op verzoek van de Nigeriaanse autoriteiten vijf jaar geleden be vroren. Sinds 2002 is al ruim 200 miljoen dollar teruggege ven aan Nigeria. Abacha heers- de van 1993 tot zijn dood in 1998 over Nigeria. In die perio de zouden hij en zijn kliek circa 2 miljard dollar hebben ont vreemd. De familie van Abacha heeft nog rekeningen met daar op honderden miljoenen dol lars in Liechtenstein, Luxem burg en Groot-Brittannië. Leeuwarden - Bij een schiet partij nabij een asielzoekers centrum in Leeuwarden zijn gisteravond drie gewonden ge vallen. Volgens een politie woordvoerder is een van de slachtoffers in comateuze toe stand vervoerd naar het zieken huis. Verder raakten de daders een persoon in de voet en ver wondden het derde slachtoffer op nog onbekende plaats. De gewonden wonen in het asiel zoekerscentrum. Vijf verdach ten zijn opgepakt. Over het mo tief, de achtergronden en de identiteit van de slachtoffers, kon de politie gisteravond nog niets zeggen. Geboortedatum e-mailadre8: Nederland heeft door de jaren heen heel wat olympisch eremetaal bij het wielrennen verza meld. Leontien van Moorsel zorgde er vier jaar geleden in Sydney al ruimschoots voor en deed het gisteren met goud op de tijdrit nog eens dun netjes over, maar zij heeft tal van beroemde voorgangers. De eerste Nederlandse olympische kampioen was de Haagse sprinter Maurice Peeters. In Ant werpen-1920, hij was toen al 38 jaar, legde hij twee samenspannende Britten in de finale zijn wil op. Twaalf jaar later in Los Angeles was er opnieuw goud voor een Nederlandse sprinter. De Haar lemmer Jacques van Egmond stond voor een bijna Hercules achtige taak. Door een idiote indeling van het programma moest hij op één avond zowel de sprint, de kilometer tijdrit als het tandemnummer afwer ken. Na drie zware finaleritten won hij de sprint, vervolgens veroverde hij zilver op de tijd rit en daarna was hij zo uitge put dat hij het tandemnum mer moest laten lopen. Grote successen boekte Ne derland daarna nog op de weg. Haarlemmer Gerrit Voorting won in 1948 een zilveren medaille in Londen. Hij behoorde tot de weinige olympische medaillewinnaars die later ook als prof furore maakten. Vier jaar later deden Fedor den Hertog, Jan Kre kels, René Pijnen en Joop Zoetemelk hetzelfde. Nederland kroop door het oog van de naald. Voor het eerst werd op de Spelen op doping ge controleerd. De Nederlanders bleken de grote hoogte van Mexico-City slecht te verdragen. Om hun conditie te verbeteren had verzorger Sjeng Collard hen van anabole steroïden voorzien. Tot hun geluk bleken de medische controleurs van het IOC die nog niet te kunnen opsporen. In 1972 in München won Hennie Kuiper na een indrukwekkende solo indivi dueel goud op de weg. Zijn triomf werd echter overschaduwd door de Palestijnse moordaanslag op Isra ëlische sporters in het olympische dorp. In 1992 ten slotte eindigde Erik Dekker als tweede in de weg wedstrijd achter de Italiaan Cas- artelli, die later in de Tour de France zo tragisch om het leven kwam. Stuur deze bon op in een on ge frankeerde envelop naar Leidsch Dagblad. T.a v Afdeling lezersservice. Antwoordnummer 127. 1BOO VB Alkmaar Bellen kan ook 0800-1711 (gratis) of surf naar www leidschdagblad .nl. (Deze aanbieding is geldig tot 31 december 2004). Leidsch Dagblad gaat zorgvuldig om met persoon gegevens. In het colofon van de krant treft u nadere informatie aan Mijn wereld, mijn krant. Leidsch Dagblad g!ja, ik ontvang graag 4 weken lang iedere Leidsch Dagblad voor maar 9,75. Dat is nog 0,41 per dag! och ten

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 1