Helden van de Tweede Wereldoorlog Goede en goedkope spellen in de budgetbak MULTIMEDIA Perimeter vernieuwt real-time strategy Jean Reno held van Onimusha 3 Pandora Tomorrow Snooker 2004 Thrones and Patriots HDC975 Sam Fisher, de rondsluipende held uit Splinter Cell is terug in het vervolg Pandora Tomorrow. Het spel van Ubi Soft was al uit voor pc en Xbox en is er nu ook voor de PlaySta tion 2. Fisher is dit keer actief in het verre oosten en moet acht missies tot een goed einde zien te brengen. Het is kruip door en sluip door van hoge kwaliteit, en proberen niet opgemerkt te worden door alom aanwezige bewakers. Ook een beetje een puzzelspel dus, geschikt voor spelers met veel geduld. Sam Fisher kan nu ook fluiten om bewa kers af te leiden en opgelopen verwondingen behandelen met behulp van her en der rondslingerende EHBO-dozen. Leuk is het gedeelte voor meerdere spelers, waarbij enkele bewakers bepaalde punten moeten verdedigen tegen de sluwe spion. Daarmee wordt de levensduur van Pandora Tomorrow aanzienlijk opgekrikt. Prijs: 60 euro. Codemasters heeft een lange traditie van sportspellen en ook het oerbritse snooker onbreekt niet. Voor iedereen die thuis geen plek heeft voor de snookertafel (vermoedelijk 99 procent van de bevolking) is er Snooker 2004 voor pc, PlayStation 2 en Xbox. Het gevoel van een keu in de hand zul je met de muis of de joypad nooit krijgen, maar verder is het spel uitermate realistisch. Het lijkt waarschijnlijk dat spelers van het echte snooker door deze simulatie meer in zicht in het spel kunnen krijgen. De diverse toppers zijn van de partij: Stephen Hendry, Steve Davis en Mark Williams, om er maar een paar te noemen. Uiteraard kan er worden geoefend, tegen een enkele tegenstander worden gespeeld en een compleet toernooi worden afgewerkt. Ook spelen op internet wordt volledig ondersteund. Prijs: omstreeks 40 De liefhebbers van Rise of Nations van Microsoft zullen in genomen zijn met de uitbreidingsdisk Thrones and Patriots voor dit spel. Er zijn zes nieuwe naties in deze aanvulling, waaronder de Hollanders, op hun hoogtepunt in de zeven tiende eeuw. Uiteraard is het vermogen tot succesvol han del drijven de sterke eigenschap van ons zeevarende volkje, met zwaar bewapende koopvaarders als speciale eenheden. In deze 'empire builder', die real-time strategy verenigt met Civilization-achtige diepgang, wordt een volk van oertijd naar de moderne tijd geleid, en dat vaak in enkele uren spe len. Om de uitbreiding te kunnen spelen is het origineel vereist, maar aangezien dat origineel met een prijs van 20 euro onderhand goedkoper is dan deze uitbreiding die 25 euro kost zijn beginners met een investering van 45 euro toch niet slecht uit. Verzamel grondstoffen, bouw een basis, bouw troepen en ver nietig een vijand die in hoog tempo precies hetzelfde doet. Het oeroude recept van de zo genaamde real-time strategy games, met Command and Conquer Generals als meest re cent hoogtepunt, wordt nu al meer dan tien jaar toegepast. Hoog tijd dus voor vernieuwing en die nieuwe invalshoek komt uit Rusland, waar het relatief onbekende softwarehuis IC Company voor Codemasters het spel Perimeter maakte. Perimeter is een science fiction- spel. In de verre toekomst moet de mensheid op zoek naar een nieuwe bewoonbare planeet. De mensen, verdeeld in rivali serende facties, bouwen daar toe drijvende steden die door verschillende dimensies moe ten reizen om het beoogde doel te bereiken. Naast de onderlin ge strijd krijgen de reizigers ook te maken met een geheimzin nig ras, de Scourge genaamd, dat leeft in de dimensies en niet van plan is om al die mensen straffeloos door het universum te laten trekken. De Scourge leest de menselijke geest en transformeert zich tot de groot ste angst van de vijand, dus kijk niet vreemd op van reusachtige spinnen of vuurspuwende dra ken die de aanval inzetten. Transformatie is overigens de grote vernieuwende factor in dit scherm. De speler bouwt ro- botjes in de vorm van soldaten, officieren en technici en die kunnen middels nano-techno logie kunnen worden omge vormd tot tal van verschillende wapens, zoals tanks, raketwer pers en vliegtuigen. Dit is met name van belang bij de aanval op de vijandelijke basis. Maak de juiste eenheden om de peri meter van de vijand te doorbre ken. Ook het graven van tun nels naar de basis van de vijand In de verre toekomst moet de mensheid op zoek naar een nieuwe bewoonbare planeet. Publiciteitsfoto kan heel effectief zijn. Daarmee omzeil je immers het energie- schild dat elke basis heeft. De perimeter is dus dat be schermende schild dat de bou wers van een basis kunnen op trekken om aanvallen af te slaan. Dat is op zich niets nieuws (Tiberian Sun maakte er al gebruik van) maar in dit spel staat dat scherm centraal. Het schild trekt zoveel energie dat het niet permanent aan kan staan, dus het is een kwestie van het juiste moment kiezen. De aanval op de basis van de vijand is lastig omdat de schade die wordt toegebracht vaak weer wordt gerepareerd als het schild is opgetrokken. Een aan val kan dus eindeloos duren en ontaarden in een proces van pure uitputting. Een andere vernieuwing van Perimeter is terraforming. Het terrein is vaak te ruig om iets te kunnen bouwen dus moeten er werkrobots op uit worden ge stuurd om bergen te egaliseren of greppels op te vullen. Het maken van een goede omge ving voor de basis is een spel op zich. De makers van dit spel hebben hun best gedaan om de de 3D- beelden zo mooi mogelijk met details in te vullen. Dat heeft wel zijn prijs, want het spel vraagt veel rekenkracht van de computer. Gebruikers van tra gere pc's zullen dus veel van die mooie details gewoon moeten Spellen en films lijken steeds meer in elkaar over te lopen. The Lord of the Rings-spellen van Electronic Arts bevatten filmbeelden die naadloos over gaan in de getekende beelden van het spel. Het Japanse actie avontuur Onimusha 3, Demon Siege van Capcom, uitgebracht door Electronic Arts voor PlayStation 2, is niet eens geba seerd op een film maar bevat wel een dankzij de aanwezighei Ako, een gevleugeld we dat de dimensies kan oi gen. Een ingewikkeld verhai i slechts dient als kapsto een zeer fraai uitgevoei spel, waarbij het er om veel mogelijk vijandeni pan te hakken. Wie de f delen heeft gespeeld wi hem te wachten staat. aard uitzetten. De computertegen standers zijn niet al te slim maar compenseren dat met een een hoop strijdkrachten die in de campagne tegen je worden ingezet. En uiteraard kunnen ook menselijke tegenstanders worden uitgedaagd voor een strijd op leven en dood. Wie vernieuwing zoekt in dit moe gestreden genre is met Perime ter in ieder geval aan het juiste adres. Min. systeemeisen: Pentium m of AMD Athlon op 1 Giga- herz, 256 Mb Ram, 3D-kaart, Windows 98/Me/XP. Prijs: 45 euro. Frank Buurman pan van 1582. Deze heeft zich ver schanst in een fort en wordt be legerd door Akechi en zijn le gertje. Oda gebruikt echter een nieuw wapen, een tijdmachine waarmee hij zijn demonenleger en zijn grote tegenstander naar het Parijs van 2004 stuurt. Daar wordt de politieman Jacques Blanc (Reno) in eerste instantie verrast door de invasie van het onaardse gespuis en vervolgens naar het middeleeuwse Japan getransporteerd. Beiden helden vechten nu op verschillende plaatsen in verschillende tijden, maar kunnen elkaar assisteren Pari) de Notre Dame en de ti Triomphe. Qua spel is wat meer variatie gekoi kunnen er nog meer sp wapens worden gebrui de magische zweep vai ques), zijn er meer bon is er zelfs een puzzelele moet daar nu ook weei zwaar aan getild wordf de liefhebbers van het j dit absolute top, en wie was van de eerste twee zal zich ook nu voldoei nen uitleven. Frank Buurman Prince of Persia. Publiciteitsfoto De zomertijd is een tijd van opruiming en dat betekent dat ook veel van de be paald niet goedkope computerspellen in de budgetbak terecht komen. Soms gaat het om spellen die geen erg goede beoordeling hebben gekregen van de kenners en dus worden gedumpt, maar er zitten ook pareltjes bij die goedkoop zijn omdat ze niet meer 'vers van de pers' zijn. Enkele maanden geleden uit gebracht, maar dat doet niets aan de kwaliteit af. Ubi Soft heeft speciale zomertoppers voor een zacht prijsje. Prince of Per sia, Sands of Time is zo'n pareltje. Een prachtig behendigheidsspel, mis schien iets aan de moeilijke kant, waarin de prins met behulp van een prinses de vloek van een magische dolk moet zien op te heffen. Versche nen voor pc, Xbox en PlayStation 2 en een koopje voor 20 euro. Beyond Good and Evil is ook al zo'n mooi avonturenspel dat nu voor 15 euro in de winkel ligt. Voor pc, Xbox and PlayStation 2. Fans van Lara Croft: Tomb Raider, Angel of Darkness kost voor de pc nog maar 15 euro. Wie niets heeft met avonturen maar wel houdt van vliegsimulaties kan veel plezier beleven aan bijvoorbeeld IL2 Sturmovik Forgotten Battles, het bes te vliegspel voor de Tweede Wereld oorlog dat nog maar 7 euro (voor de pc) kost. Dit is een simulator voor het oostfront met veel Duitse en Russische vliegtuigen, maar er bestaat ook een uitbreiding voor het westelijke front met Mustangs en Spitfires. We meer houdt van straaljagers is goed uit met Lock On, een simulatie voor onder meer de F-15 Eagle en de Mig-29 van Ubi Soft. Het spel kost 20 euro, maar een goede joystick is wel erg prettig bij dit soort simulaties. Liefhebbers van schieten kunnen veel lol beleven aan Max Payne n, een erg mooi spel dat nog maar 20 euro kost (voor pc en PlayStation 2 uitgebracht). Deel I kost overigens nog maar 10 eu ro. Alweer in de zomeropruiming van Ubi Soft ligt het stripverhaal-schietspel Xni, een aanrader voor 15 euro (pc, spelcomputers). Wie meer van role playing games (voor de pc) houdt is goed uit met bijvoor beeld Dungeon Siege, Legends of Aranna voor 20 euro. Het originele Dungeon Siege zit ook nog in het pak ket. Andere goedkope RPG's zijn het erg goede Neverwinter Nights van Atari (25 euro) en Knight Shift ro). Voor fans van de traditionele 3 res is Syberia met een prijs val ro een erg goede koop. Liefhei van strategie en 'empire buildi slotte zijn goed uit met Anno 1 voor 20 euro, en verder zijn R1 Nations (20 euro), Stronghold Crusader (10 euro) en Tortugl (15 euro) ook bepaald niet veil De spellen liggen onder meerl nabyte, Free Record Shop, Inti Bart Smit. Frank Buurman De zomer is normaal gesproken een rustige periode in de computerspellenwereld. Softwarehuizen nemen rust om in het najaar een ultieme inspanning te leveren om voor kerst een groot aantal spellen op de markt te brengen, op het moment dat de consument bereid is om diep in de buidel te tasten. Aangezien al die spellen niet door ieder een tegelijk gekocht kunnen worden is het eigenlijk niet eens onverstandig om ook voor de zomer wat te bewaren. Wie in Nederland blijft en zijn zomer zo nu en dantr ziet verregenen heeft mogelijk wel geld over voor goed computerspel om de kostbare vrije uurtjes e«r j invulling te geven. ti can en hevel je benzine) de tank van een ander Wil je met één man in e rijden dan kan dat, maa wilt schieten zul je eers ten stoppen, het kanon laden en vervolgens ric want normaal gesproke een bemanning van viet nen in die tank. De aan Jj voor details is groot. Ee J daat die uit een raam ga schieten slaat eerst het stuk, een stilstaande so steekt vaak een sigaretje na alles kan kapot in het Een handgranaat gooie groep benzinevaten let? gewenste effect op van» tingexplosie die ook vo< en gebouwen vernietigt Soldiers ziet er erg mooj op het geluid valt ookw aan te merken. Er kam 1 gepeeld met Russen, Di Amerikanen en Engelse 1 gevarieerde missies. Tej kaar spelen kan niet, wi nen menselijke spelers werken tegen de compi dat is gezien de hoge m heidsgraad helemaal ni slechte optie. Al met mi dit spel erg origineel en gend moeilijk, en het is even doorbijten voor di gamers die gewend zijn loos massa's tanks en si in de strijd te sturen. EU telt immers bij deze hel r de Tweede Wereldoorlt j Min. systeemeisen: Pei of AMD Athlon op 1 Gi i 256 Mb Ram, video ka; 32 Mb, Windows 98/M Prijs: 45 euro. i Frank Buurman Soldiers is eigenlijk een wat meer actieve versie van het puzzelspel Commando's, dat ook de Tweede Wereldoorlog tot onderwerp heeft. Kenners weten dat dit spel duivels moei lijk is. Een handjevol comman do's moet een oppermachtige vijand zien uit te schakelen. In Soldiers is het al niet veel an ders. Je moet inderdaad wel een held zijn om de meeste missies tot een goed einde te brengen. Een goed voorbeeld is de missie waarin een een Russische com mandant met niet meer dan een lichte tank, een pantserwa gen en en handjevol soldaten een stadje moet innemen waar de Duitse vijand zich heeft in gegraven met flink wat solda ten, diverse exemplaren van het roemruchte 88 millimeter-ka non en ook nog enkele tanks van superieure kwaliteit. Het lijkt een onmogelijke opgave. Dat is het uiteindelijk niet om dat dit spel de mogelijkheid geeft om de wapens van de te genstanders te gebruiken. Scha kel een tank of kanon uit, repa reer het en geef de Duitsers er van langs met hun eigen wa pens. Makkelijk is dit echter ze ker niet dus de speler zal heel wat uurtjes moeten spenderen om de beste manier te vinden om de opdracht uit te voeren. Het kan niet op met spellen over de Tweede Wereldoorlog. Met name het voormalige oostblok heeft veel te bieden op dat ge bied. Softwarehuis Best Way uit de Oekraïne verrast met Soldiers, Heroes of World War II, dat door uitgever Codemasters op de markt wordt gebracht. Denkwerk is dus heel belangrijk bij Soldiers dat er in eerste in stantie uitziet als het zoveelste spel waarin je zoveel mogelijk troepen op de been brengt en in de strijd werpt. Niets is minder waar. De speler moet het doen met wat er voorhanden is. Is je machine geweer leeg, dan zul je het tank halen en dat in je eigen voordeel gebruiken. Dit komt aardig overeen met de realiteit, in tegenstelling tot de onbe perkte munitie in andere spel len. Als de benzinetank van je voertuig leeg is ga je gewoon op zoek naar jer- ry- wapen van een gesneu velde vijand moe ten pakken. Je kan zelfs een machinege weer van een ver slagen

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 18