SPORT Eerste oefening Van Basten geslaagd Van der Vaart: 'Er is een steek aan Zlatan los' Roemenië Zeilsoap houdt onverminderd aan i Menners, dravers en dressuur bij Vlietland start goed Nederlands elftal krijgt weer kleur op de wangen Henzing terug naar Docos J succesvol r België komas Buffel heeft in Wschappelijke interland Noorwegen en België »er gescoord. De aanval- fceyenoord, waar hij bui- jjoot dreigt te vallen als Ler, maakte voor rust jeffers voor zijn land. k eindigde in 2-2. Voor Ken maakten Johnsen donderdag ig AUGUSTUS 2004 I kaart RKC ortuna ;C Waalwijk en Fortu- hebben van de licen ce van de KNVB een f gekregen. De twee .ben zich niet aan de •n gehouden die zijn >d in het nieuwe licen- 1. Het is voor het eerst immissie een openbare iwing uitdeelt. RKC haalde de norm van fleerde sponsorinkom- iCji Fortuna Sittard kon inkomst over de aflos- banken niet overleg de licentiecommissie, de twee clubs nog- ir de schreef gaan, dan immissie RKC en For- fen met drie pun- Fortuna Sittard heeft ^|ls beroep aangetekend waarschuwing. jstopt als national Luis Figo stopt voor- <4 international voor Por- e speler van Real Ma ar zijn contract in de- afloopt, speelde 110 in- en maakte daarin 31 iten. Figo wil met zijn g ruimte maken voor ;ere generatie, aldus laring. Overigens houdt ideur open om op ter ug te keren in zijn na- Jftal. .blijft azio Roma ie Portugese verdediger lo Couto heeft zijn con- [de Italiaanse club Lazio iet een seizoen ver- e verbintenis loopt nu juni 2005. De oud-spe- larcelonastaat sinds rïl der contract bij Lazio. door Marcel van der Kraan Stockholm - De Ajax-spelers binnen het Nederlands elftal zijn woedend op Zlatan Ibra himovic en zullen vandaag bij terugkeer in Amsterdam duide lijk maken dat de Zweed niet normaal meer functioneert. Ra fael van der Vaart zei gister avond na afloop van Zweden- Nederland dat er 'een steek los is' bij zijn ploeggenoot/die hem in Stockholm al na vier minu ten uit de wedstrijd schopte. De andere spelers van Oranje waren overigens net zo woest op Ibrahimovic. De spits van Zweden ging als een beest te keer in de vriendschappelijke interland. Waarvoor dat nodig was? Niemand wist het. Met onbezonnen acties takelde Ibrahimovic de ene na de ande re Oranje-speler toe. Al in de eerste helft kwam hij met een gestrekt been in op de enkel van Rafael van der Vaart, die daarop meteen de strijd moest staken. Vervolgens deel de de lange Zweed een elleboog uit bij Giovanni van Bronck- horst, waarvoor hij direct rood had moeten krijgen. Na rust vergreep Ibrahimovic zich nog een keer aan Johnny Heitinga, die hij met de hak van zijn schoen aan de zijlijn in de rug trapte. Bij die laatste actie vroeg Gio vanni van Bronckhorst aan de grensrechter of hij soms naar het dak van het stadion had staan kijken. De assistent- scheidsrechter stond er boven op, maar deed alsof zijn neus bloedde. Van der Vaart, die in middels met een dikke enkel uit de kleedkamer was terugge keerd, was stomverbaasd. „Na trappen bij je eigen ploeggeno ten doe je toch niet? Het was onvoorstelbaar wat hij allemaal deed. Ik ben zelf uitgeschakeld nu voor de wedstrijd van Ajax. Nee, ik speel echt niet. Zlatan kwam gewoon met een gestrekt been door op mijn enkel. Zoiets doe je alleen met opzet." Had Van der Vaart zelf al iets gemeens gedaan bij Ibrahimo vic of was er sprake van een sluimerend conflict binnen de Ajax-gelederen? Van der Vaart: „Ik had pas twee keer de bal ge had in de wedstrijd. Ik was nog niet bij hem in de buurt ge weest. Ik voelde meteen dat ik na die charge niet meer kon staan. Ik riep meteen naar de bank dat ze me moesten wisse len." De Amsterdammer kookte na afloop nog van woede. „Vind je het gek? Na mij ging hij gewoon op zoek naar de volgende spe lers. Alleen Nigel de Jong liet hij met rust, omdat hij met hem bij Ajax een beetje optrekt." Diep in de tweede helft besloot Edgar Davids in te grijpen. De aanvoerder van Oranje riep Ibrahimovic verbaal tot de or de. Daarvoor had Kevin Hof land fysiek ook al ingegrepen. Maar de woorden van Davids werkten bij Ibrahimovic als een rode lap op een stier. Toen de Zweed even later de gelijkma ker binnenschoot, gaf hij Da vids minutenlang de volle laag. Van der Vaart: „Ik begrijp het allemaal niet. We hebben het al moeilijk bij Ajax. Nu ben ik uit geschakeld en je doet elkaar zulke dingen aan in het veld..." rsing baly ïndksBURG - De wereldvoet- I FIFA heeft Amadou "ieUy achttien maanden j st. De voetballer uit Faso, die uitkomt voor (oei ise Stade Rennes, krijgt omdat hij in juni een rechter in het gezicht i. Het voorval vond de WK-kwalificatie- d tegen de Democrati- publiek Congo. Couli- ïugde in het gezicht van )lese arbiter Kokou ^jman langer Den Bosch ch - Brayton Biekman jn lopende contract bij Bosch met een jaar ver- Ie oude overeenkomst !5-jarige spits liep tot ie van dit seizoen. door Henri van der Steen Stockholm - Marco van Basten kan terugzien op een uitstekend debuut als bondscoach. De doel stelling van de oefenwedstrijd tegen Zweden was te zien of zijn visie kon worden uitgevoerd door Oranje. Dat bleek goed deels zo te zijn. Zelfs de uitslag was redelijk vriendelijk: 2-2. De nieuwe Oranje-baas toonde zich na afloop gematigd positief en legde als een echte coach enige nadruk op het feit dat zijn ploeg voor rust organisatorisch niet goed stond. Dat was ook zo, maar was niet het belang rijkste. De eerste wedstrijd van Marco van Basten bracht feitelijk voor al goed nieuws. De intentie, ini tiatiefrijk voetbal, kwam er goed uit. Er werd naar voren verde digd, de backs probeerden aan te vallen en er was een duidelij ke en doorgaans geslaagde po ging de wedstrijd te domineren. Daarbij kwamen enkele parti culiere meevallers. Castelen viel geweldig mee en paste zich vooral verrassend soepel aan qua handelingssnelheid. De andere debutant, Van den Bergh, deed het niet slecht, maar kon vanaf links minder vaak voor gevaar zorgen. Hij werd veelvuldig met passjes ge zocht door Van Bronckhorst, maar de rugdekking van de Zweden maakte het Van den Bergh moeilijk. Dat was ook niet zo erg, want Oranje had nog andere spelers die daar voor zorgden, Wesley Sneijder voorop. De kleine passer kwam al na zes minuten in het veld voor zijn vriend Van der Vaart die was geveld door een overtre ding van Ibrahimovic, niet de laatste negatieve actie van de rare Ajax-snuiter. Nederland liet zich niet intimideren door Ibrahimovic en speelde gecon centreerd en gedisciplineerd en met een opvallende strijdlust. Op het veld ging het er toch al .sfeemjker" aan toe dan op de met iets meer dan 20.000 toe schouwers gevulde tribunes. Sneijder was het mannetje, vooral in de eerste helft. Hij draaide en passte weer op hoog niveau en was ook ter plekke bij VRAAG HET JEROEN elco Kuipers 'aalt de volgorde van ;Qkg tijdens het rijden van ^achtervolging. En rijdt n?*n even lang op kop? 1 'tan Duivenbode, Leiden. Inde staat al geruime Daarbij wordt in acht wat de specifieke kwa- van een renner zijn. Jens a* start altijd, zoals wij dat op één. Hij is vrij ex- 1 'o trekt de eerste drie- **onde de boel op gang. 'zorg ik ervoor dat de 'de vereiste snelheid oud-schaatser ben ik lom stevig door te trek- ter Schep rijdt op drie en 'mans op vier. Normaal r Jten ronde op kop. Gaat r iemand te hard dan or aflossing al na een halve 'laats en voelt iemand 51 n het slot nog goed dan oog een halve of een he- extra op kop. Ik heb ATHENS 2004 Emotionele ontlading bij aanvoerder Edgar Davids en Wesley Sneijder na het doelpunt van Mark van Bommel tegen Zweden. Foto: ANP/Ed Oudenaarden de goals die de voorsprong van de Zweden (Jonson) teniet de den. De gelijkmaker was van hemzelf, een wonderschoon doelpunt, een authentiek Sneij- der-doelpunt ook. Hij zette de aanval zelf op door Castelen aan te spelen. Diens assist kwam bij Van Bommel terecht. De PSVer legde af op Sneijders „zwakke" linkerbeen, wat de Ajacied niet als een probleem zag; hij draaide de bal schitte rend, met de binnenkant en toch ongegeneerd hard in het kruis. Bij de tweede was hij ook meer dan betrokken. Sneijder nam een voorzet van Van Bronckhorst volley en zo goed dat Lucic alleen kon tegenhou den. Van Bommel kopte in de rebound gemakkelijk raak: 1-2. Van Bommel had gaandeweg ook al een lekkere avond, een beetje in dienst spelend, veel minder dominant in elk geval dan bij PSV en ook veel aanval lender. Dat is zijn kracht. Zijn rol was feitelijk nog aanvallen der, maar Sneijder kwam door de speelwijze van de Zweden automatisch in de punt naar voren te spelen, zodat Van Bommel iets meer gecontro leerd moest spelen. Davids was ook goed, Makaay daarentegen kwam nauwelijks in het spel voor. De counter- spits zou normaal zijn gewis seld, maar Van Basten zet voor lopig en noodgedwongen al zijn kaarten op Makaay als cen trumspits. Zijn beste actie was een steekpassje op Sneijder, die niet nog eens wist te scoren. De achterhoede, jarenlang de zwakste linie van Oranje, toon de zich gisteren natuurlijk niet meteen de beste lijn. Van der Sar was achterin veruit de meest souvereine speler. Hei tinga en Hofland hadden bei den verdedigend enkele proble- Van Basten: „We hebben goeie momenten gehad, met goed positiespel. We hebben ook goeie aanvallen gezien en er zijn goeie goals gemaakt. Maar de verdedigende organisatie was voor rust niet goed, daar moet aan gewerkt worden. De achterhoede heeft ook bij vlagen geprobeerd het speel veld klein te houden, maar dat gaat niet ineens." Hij verdedigende Makaay („Het was best wel druk daar") en Van den Bergh, van wie hij het wel jammer vond dat diens voorzetten uitbleven. Een voor zet aan de andere kant leverde nog wel een goal op; uit een comer maakte Ibrahimovic de 2-2. ZWEDEN: Isaksson; Lucic, Mellberg (46. Ostlund), Hansson en Edman (71. Dorsin); Nilsson, Linderoth, Ljungberg (46. Svensson) en Wilhelmsson; Jon- son (62. Allback) en Ibrahimovic. NEDERLAND: Van der Sar; De Jong (70. Kromkamp). Heitinga, Hofland en Van Bronckhorst; Van Bommel, Da vids en Van der Vaart (7. Sneijder) Castelen (76. John), Makaay en Van den Bergh. boekarest/anp -Roemenië is de kwalificatie voor het wereld kampioenschap voetbal 2006 in Duitsland gisteravond begon nen met een 2-1-overwinning op Finland. De Roemenen wonnen het eerste duel in* groep 1, waarin ook Nederland uitkomt, door goals van Mutu en Petre. Voor Finland maakte Eremenco in blessuretijd uit een strafschop de 2-1. Het duel werd ontsierd door twee rode kaarten. Barcauan van Roemenië en Heerenveen- speler Vayrynen kregen beiden een rode kaart. Het duel had een hoog Neder-* lands gehalte. Bogdan Lobont verdedigde het doel van de Roemenen. Bij Finland stonden Pasanen, Litmanen (ex-Ajax), Hyppia (ex-Willem II), Vayry nen, Nurmela (ex-Heerenveen) en oud-PSVer Kolkka in de ba sis. Het andere kwalificatieduel in groep 1, tussen Macedonië en Armenië, eindigde in een 3-0- overwinning voor het thuis land. Macedonië nam al in de vijfde minuut een voorsprong door een goal van Pandev. Shaqiri maakte nog voor rust de 2-0. In de slotfase tekende. Sumulikovski voor de eind stand, 3-0. UITSLAGEN PRIJSVRAGEN Lucky Day 3480, d.d. 18.08.2004 6.18.19.20.21.31.32.35.36.40. 42.52.55.61.63.64.66.68.73.76 Onder voorbehoud van typefouten VOETBAL WK kwalificatie Boekarest. Groep 1. Roemenië - Finland 2-1 (1-0). 50. Mutu 1-0, 90. Petre 2-0, 90. Eremenco 2-1 (strafschop) Rode kaart: 77. Barcauan (Roemenië). 83. Vayrynen (Finland). Skopje. Macedonië - Armenië 3-0 (2-0). 5. Pandev 1-0, 37. Sakiri 2-0, 89. Sumolikoski 3-0. Rode kaart: 69. Vandanyan (Armenië). Stand: 1. Macedonië 1-3 (3-0), 2. Roemenië 1-3 (2-1), 3. Nederland 0-0, Tsjechië 0-0, An dorra 0-0, 6. Finland 1-0 (1-2), 7. Armenië 1- 0 (0-3). Bratislava. Groep 3 Slowakije - Luxemburg 3-1 (1-1). 3. Strasser 0-1, 26. Vittek 1-1, 48. Gresko 2-1, 89. Demo 3-1. Liechtenstein - Estland 1-2 (0-1). 31. Viikmae 0-1, 48. D'Elia 1-1, 80. Lindpere 1-2. Stand: 1. Slowakije 1-3 (3-1), 2. Estland 1-3 (2-1), 3 Portugal 0-0, Rusland 0-0, Letland 0-0, 6. Liechtenstein 1-0(1-2), 7. Luxemburg 1-0(1-3). Vriendschappelijk. Zweden - Nederland 2-2 (1-2). 4. Jonson 1-0, 17. Sneijder 1-1, 43. Van Bommel 1-2, 70. Ibrahimovic 2-2. Scheidsrechter: Styles (Eng). Toeschouwers: 20.377. Rusland - Litouwen 4-3 (1-1). 20. Khokhlov 1- 0, 40. Danilevicius 1-1, 54. Kariaka 2-1, 66. Buiikin 3-1, 83. Poskus 3-2, 88. Sichev 4-2, i 90. Barasa 4-3. Japan - Argentinië 1-2 (0-2). 4. Galleti 0-1, 40. Santana 0-2, 72. Suzuki 1-2. Moldavië - Georgië 1-0 (0-0). 68. Miterev 1-0 Letland - Wales 0-2 (0-0). 82. Hartson O-l, 89. Bellamy 0-2. Noorwegen - België 2-2 (1-2). 26. Buffel 0-1, i 32. Johnsen 1-1, 34. Buffel 1-2, 58. Riseth 2- 2. Polen - Denemarken 1-5 (0-2). 23. Madsen 0- 1, 29. Madsen 0-2, 51. Gaardsoe 0-3, Zuraw- ski 1-3, 86. Jensen 1-4, 90 Madsen 1-5. Ierland - Bulgarije 1-1 (1-0). 15. Reid 1-0, 71 Bozhinov 1-1. Engeland - Oekraïne 3-0 (1-0). 26. Beckham 1-0,50 Owen 2-0, 72 Wright-Phillips 3-0. Oostenrijk - Duitsland 1-3 (1-1). 2. Kuranyi 0- 1, 10. Amerhauser 1-1, 60. Kuranyi 1-2, 72 Kuranyi 1-3. Frankrijk - Bosnië-Herzegovina 1-1 (1-1). 7 Luyindula 1-0, 37. Grlic 1-1. Schotland - Hongarije 0-3 (0-1). 45. Hutzti O- I 1 (strafschop), 53. Huszti 0-2, 73. Marshall 0- 3 (eigen doelpunt). beide gevallen zelf wel eeiïs meegemaakt. De vorm van de dag speelt dan een belangrijke rol. In zestien rondjes los je vijf tien keer af. Hoe minder dat ge beurt, hoe minder tijd je verliest. Bij elke aflossing wordt de twee de renner immers de kopman en daarmee geef je een fietslengte prijs. Een extra aflossing scheelt ongeveer vijftienhonderdste van een seconde." Leidenaar Jeroen Straathof (31) komt op 22 augustus in actie op het onderdeel vier kilometer ploegachtervolging. Een dag la ter volgt voor de beste ploegen de finale en de strijd om het brons. Eerder was Straathof als schaatser actief tijdens de Win terspelen van Lillehammer (ne gende op de 1500 meter) en de Paralympics van Sydney (goud op de tandem met Jan Mulder). Wilt u een vraag aan Jeroen stellen, stuur dan een een brief naar de Sportredactie van het Leidsch Dag blad, Postbus 54, 2300 AB Leiden. E- mailen is uiteraard ook mogelijk: sportredactieid@hdc.nl voorschoten - Recreatiegebied Vlietland vormt komend week einde het decor van een om vangrijk hippisch evenement. De stichting Eventing Zuid- Holland organiseert daar op de grens van Voorschoten en Leid- schendam zogeheten samenge stelde wedstrijden. Dat is een combinatie van dressuur, springen en cross country, met als inzet het kampioenschap van Zuid-Holland. Bij samengestelde wedstrijden doen ruiter en paard (of pony) mee aan alledrie de onderdelen en wordt er door middel van strafpunten een klassement op gemaakt. Een cross country is een soort hindemisbaan met meer dan twintig obstakels, door een parcourbouwer uitge zet. De eerste combinatie start zaterdag rond elf uur. Op zon dag zijn er samengestelde wed strijden voor menners die één, twee of zelfs vier paarden voor hun karretje hebben gespan nen. De stichting Eventing Zuid- Holland moest naar Vlietland uitwijken omdat de omgeving van renbaan Duindigt in Was senaar, waar het evenement tot nu toe werd gehouden, niet meer beschikbaar was. Toegang tot Vlietland is voor het publiek op beide dagen gratis. De zeilers in de 470-klasse onderweg langs de Griekse kust. Foto: Reuters/Peter Andrews athene/anp - Geen dag zonder protest. Arme Karst Hut, de teamleider van de Nederlandse zeilploeg dacht voor de eerste keer tijdens de Olympische Spelen in Athene voor het don ker thuis te zijn. Totdat stuur- vrouw Annelies Thies op de late woensdagmiddag een klacht in diende tegen de wedstrijdlei- ding. Toen moest Hut gisteravond opnieuw op het matje komen bij de jury. De zaak leverde uit eindelijk voor het Nederlandse trio een schamel puntje op, dat vrijwel niets veranderde in het tussenklassement. Het Ynglingteam, dat in de ge wraakte race als dertiende bin nenkwam, leek een sterke zaak te hebben. In de achtste man che besloot het wedstrijdcomité pardoes een boei te verplaat sen, terwijl verscheidene teams het drijfmiddel nog moesten passeren. Thies kreeg na afloop bijval van andere teams. Thies en co hoopten op een herpro grammering van de achtste ra ce, maar dat vond de jury over dreven. Met team-Thies (vijfde) zijn ook het 470-duo Lisa Westerhof- Margriet Matthijsse (zesde) en het 470-koppel Sven/Kalle Cos- ter (zevende) na acht races nog niet uitgeschakeld voor olym pisch eremetaal. Carolijn Brou wer (24e), Joeri van Dijk (23e) en Jaap Zielhuis (zeventiende) vervullen daarentegen een pijn lijke bijrol. „Voor ons is het kort dag", be sefte Matthijsse, die woensdag met Westerhof twee keer als ze vende eindigde en daardoor op nog maar negen punten staat van brons. „We zijn afhankelijk van de concurrentie. Dat is wel het laatste dat ik wil. Het is het gevolg van alle rottigheid eerder in het toernooi. Ik blijf echter in een medaille geloven. Het geluk moet hier in Athene toch eens onze kant opwaaien." Matthijsse was opgelucht dat alle trammelant in de juryka mer (liefst vijf protestzaken) voor haar achter de rug was. „Daar heb ik toch een rot ge voel aan overgehouden. Ik wil niet op een gemene manier zei len. Dat verwacht ik ook van anderen. Maar op de Olympi sche Spelen gelden kennelijk andere wetten. Dan is plotse ling alles geoorloofd." leiden - Het avontuur van Tom Henzing bij Noordwijk is alweer voorbij. De jonge spits keert te rug bij zijn oude club Docos. Henzing moet een operatie on dergaan en vreest dat hij daar na conditioneel niet meer kan aanpikken bij de selectie van Noordwijk. In april kreeg Henzing in de wedstrijd tegen Lugdunum een schop tegen zijn neus. „Er was geen kwade opzet bij", zegt de Leidenaar, „maar sindsdien staat het tussenschotje scheef. Ik heb constant een verstopt neusgat, alsof je chronisch ver kouden bent." Dat moet eind dit jaar worden rechtgezet, te gelijk met nog twee andere in grepen aan het reukorgaan. Zaterdag had Henzing zijn 'eindgesprek' bij Noordwijk. Hij maakte voor dit seizoen de overstap naar de hoofdklasser en had in de voorbereiding het gevoel dat hij voetbaltechnisch goed meekon. „Het conditione le niveau is bij Noordwijk wel veel hoger dan ik gewend was", zegt Henzing. „Daarom denk ik dat ik bij Docos na de operatie meer kans heb om aan te haken dan bij Noordwijk. Ze vinden het jammer dat ik terugga, maar voor mij lijkt het me be ter. Wie weet, als ik bij Docos weer goed ga presteren, komt er misschien een nieuwe aan bieding van een hoofdklasser."

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 17