Bosch pakt al ruziënd zilver Huizinga raakt status kwijt ÖÖ9 ATHENE 2004 ïfÖ Dekker en Lippits ten onder in mondiaal geweld Griekse sprinters trekken zich terug Hockeysters imponeren ook tegen Duitsland Heister uis «lassie loopt ks blessure «rde foto n actie Luchtmachtkapitein enige Nederlandse judoka met drie olympische plakken ATHENS 2004 et Nederlandse tafel- pel Trinko tJmy Heister heeft de Qde van het olympisch Jrnooi niet overleefd, érloor gisteren met 4- is eerste geplaatste jppel Ma Lin/Chen >-11 7-11 13-115-11 en Heister konden .p, jenten verrassend rerk bieden. In de I j ie maakten de Neder- en n achterstand van 2-8 iU( jnnen ze uiteindelijk r 1 e Ethiopische atleet selassie loopt on- blessure toch in roor elke andere wed dik me afgemeld. Dit aar eens in de vier gaarde de tweevoudi- fOjSch kampioen op de )r ter gisteren. Gebrse- ,j. lt geplaagd door een js ;sblessure. „Ik heb f ngen terug moeten Ik zal het proberen, best doen. Elke me- »eweldig zijn." jC| deze krant is giste- ikeerde foto geplaatst van den Hoogen- ;ouden medaÜlewin- isteravond was niet maar schoolslag- a Thijs van Valken- L betreffende fotopers- u0 d de verkeerde naam ednikte zwemmer en. Van Valkengoed 'j erigens een anonie- iet zwemtoemooi. De ,st ie honderd meter 5te niet, op de tweehon- 5 schoolslag sneuvel- series. donderdag 19 augustus 2004 ng kost het leven in zware val dinsdag demis bij eventing s toch fataal geble- ^at iet paard Over and e Belgische ruiter Jo- ngel. Een dierenarts n( ier in laten slapen jt( >reuk van het dijbeen lt irachterbeen te em- j rerd gisteren be- akt. Eventing - dat military heette - is ritiek onderhevig jukken die nogal eens I jke afloop hebben. I p de nominatie als e sport te sneuvelen. Maller met dg in urine Jtaliaanse honkballer "«ca heeft positief ge- lij een dopingcontro- 'ond begin augustus fettuno. In zijn urine -.oren gevonden van J'teron. Dat is in Rome laakt door het Itali- »isch comité. Franca iddellijk geschorst, geen deel uit van de iloeg die met 10-4 Nederland. [kaanse ef bevonden fle Marokkaanse ge- ter Wafa Ammouri is inpische Spelen van ïtrapt op het gebruik den prestatiebevorde- jdelen. Het tweede van het toernooi buiten een paar uur louri in actie zou stond ingeschreven ;orie tot 63 kilo- verboden stof in werd aangetroffen, is Igemaakt. blessure er Ban Roemeense tum- Ban moet vandaag meerkamp aan zich en gaan wegens een pe sportster pakte j goud met het lan- i had zich zondag al ^geplaatst voor de in- erkamp. „Ban mist meerkamp omdat el verdraaide. Don- j vlak voor de eten we tijdens de igssessie hoe Ban voorstaat", aldus avian Belu gisteren, liet helemaal fit zijn, beter haar niet deel nen zodat ze kan de onderdelen op maandag, /coach daar aan toe. Uotsjkova n' Oekraïne ekraïense zwemster kova heeft de hoog- 'leiding van haar gen. De viervoudig j kampioene op de Jwerd door president etsjma benoemd tot i Oekraïne'. door Cijs van Oosten athene - Judoka Edith Bosch won gisteren een zilveren me daille op de Olympische Spe len. Vanzelf ging dat niet, want geblokkeerd door stress vloog ze bijna in haar eerste partij uit het toernooi. In de finale ver loor ze door een moment van onachtzaamheid van de Japan se Masae Ueno. De emoties van Edith Bosch gieren heen en weer als in een rit in een achtbaan. Van nature spontaan en open, was ze de voorbije dagen nerveus en kor zelig. De opgebouwde span ning kwam gisteren tot ontla ding in de pauze tussen kwart en halve finale van het olympi sche judotoernooi. Ze vocht in de spelonken van de judohal een knallende ruzie uit met haar coach Chris de Korte. Bosch barstte in huilen uit, na dat hij had gevraagd waarom zij 'zo naar tegen hem deed en zo aardig op de mat was'. Het was een subtiele psycholo gische truc van De Korte die zijn mentaal geblokkeerde pu pil over de drempel hielp. Een spel dat hij tot in de finesses beheerst. Kokend van woede schreeuwde ze tegen haar coach dat hij 'op moest rotten'. Met rood betraande ogen kroop Bosch in de opwarmruimte bij haar judomaatje en ex-vriend Mark Huizinga, die in dat soort situaties volgens Bosch 'altijd lief voor haar is'. Verlost van de spanning moest in de halve finale de beduusde Duitse Annett Böhm het ontgel den. In de finale begon Bosch tegen de Japanse Ueno goed, maar greep ze door een fractie van een seconde concentratie verlies naast het goud. Ze kreeg een worp tegen, meteen was het afgelopen. Bosch: „Een tiende van een seconde stond ik niet op te letten." Edith Bosch. Foto: GPD/Peter Schols Edith Bosch is een 24-jarige vrouw van uitersten. De ene week doet ze een gitzwarte spoeling in haar haren, een week later laat ze het voor 150 euro ontkleuren, omdat ze bij nader inzien 'als een blondine naar de Olympische Spelen wil'. Normaliter dominant in haar gewichtsklasse tot 70 kilo gram, stond ze als een bibbe rend meisje in de eerste ronde tegenover Cecilia Blanco. De Spaanse judoka leek een vol punt (ippon) tegen haar te sco ren, maar de arbiters honoreer den de aanval slechts met een half punt (wazari). Bosch her stelde zich en ontsnapte met de zege. „Dat zag er heel gevaarlijk uit", erkende Bosch. „Ik heb ge merkt dat bij de Olympische Spelen in mentaal opzicht er heel wat meer bij komt kijken. Voor de halve finale dacht ik: het wordt niets vandaag. Maar door Chris raakte ik flink over de rooie en toen ging het wel. Er had zelfs goud in gezeten, maar ik moet blij zijn met zil ver. Het is geen eeuwige roem. Ik was het mutsje zonder me daille, nu hoor ik er bij." Het was een dag die ze deelde met Mark Huizinga. De twee ju doka's van succescoach Chris de Korte - zijn judoka's wonnen sinds 1992 zes olympische me dailles - hielden elkaar de hele tijd in de gaten. Tijdens de hal ve finale van Bosch stond Hui zinga met vrouwenbondscoach Marjolein van Unen te wachten op zijn beurt. Van Unen: „Hij liet zich afleiden. 'Blijf bij je zelf, zei ik. „Maar toen Edith de winnende score maakte, zei hij 'yes'." Later, tijdens de internationale persconferentie, keek Edith Bosch via het interne televisie kanaal naar de huldiging van Huizinga die brons had gewon nen. Middenin het vragenrond- je begon ze spontaan te klap pen voor hem. Zo gespannen als ze aan het begin van de dag was, zo uitgelaten was ze toen het er allemaal opzat. Bosch, regerend Europees kam pioen en derde op het laatste WK, traint door tot en met de volgende Olympische Spelen in 2008. Pas dan, op 28-jarige leef tijd, zal ze op haar sterkst zijn. Voor haar zijn er nog kansen volop om de felbegeerde olym pische titel te winnen. Bosch, studente commerciële econo mie uit Vlaardingen, had aan het einde van de dag weinig te wensen over. Of toch wel? „Nu ik mijn olympische medaille heb, hoop ik op een paar kus sen van onze kroonprins." Edith Bosch huilt uit op de schouder van Mark Huizinga. Foto: GPD/Peter Schols f,1' door Gijs van Oosten athene - Mark Huizinga genoot vier jaar lang elke dag van zijn olympische titel in de klasse tot 90 kilogram. Hij won gisteren een bronzen medaille, maar raakte zijn status kwijt. Op de laatste dag stond de 30-jarige ju doka er nog even bij stil. „Haha, dacht ik vanochtend bij de we ging. Ik ben het nog! Maar nu niet meer en dat is best verve lend." Na de Duitser Gerhard Dempf te hebben verslagen, liep Hui zinga in de tweede ronde vast op de onverzettelijke Koreaanse wereldkampioen Hae Tae Hwang. Het was een schlemie lige nederlaag in een gevecht zonder scores. Huizinga kreeg een strafje (shido) tegen vanwe ge inactiviteit en dat kostte hem de kop. Huizinga: „Ik vond dat we allebei een strafje hadden moeten krijgen. Maar over het totaal was hij iets handiger en actiever in zijn pakking (de greep van de judo-jas, red.) dan ik. Daarmee heeft hij de zege er uitgesleept." Daarna pas liet Huizinga in de herkansingsronden en in de strijd om het brons zijn beste judo zien. Als vanouds liet hij zijn tegenstanders Matyjaszek, Morgan, Costa en Gordon vlie gen. Huizinga: „Ik was echt su per, liet mijn allerhoogste ni veau zien en dat geeft me veel voldoening." Huizinga had moeite met de omschakeling na zijn nederlaag tegen Hwang. Hij besefte nadat de gong had geklonken dat hij niet langer elke dag als olym pisch kampioen zou opstaan. „Ik was gekomen voor goud. Daar was ik vier jaar mee bezig geweest. Dan is het even moei lijk. In zo'n situatie moet je de emoties niet de vrije loop laten, maar je weer concentreren op je volgende tegenstanders." De Huizinga-show werd be loond met brons, zijn derde olympische medaille. In 1996 won hij in Atlanta brons, in 2000 in Sydney goud. De kapi tein bij de luchtmacht is de eni ge Nederlandse judoka met drie olympische plakken. Hij pas seerde Wim Ruska, die in 1972 twee keer goud won. Huizinga was gelukkig met zijn derde medaille - na zijn laatste partij stak hij drie vingers op - want hij besefte dat hij ook met lege handen had kunnen staan. De komende vier jaar staat er elke dag in Georgië een judoka op met de wetenschap dat hij olympisch kampioen is. Zijn naam is Zurab Zviadauri, vol gens Huizinga 'een waardige opvolger'. Over zijn eigen toe komst wilde hij niet meer kwijt dan dat hij in elk geval volgend jaar wil deelnemen aan de Eu ropese kampioenschappen in zijn stad Rotterdam. „Wat er daarna komt, zien we dan wel weer. Maar als het zo lekker blijft gaan als vandaag, wil ik nog wel een tijdje door gaan." door Gijs van Oosten athene - In het geweld van de krachtpat sers in de eenmansboten zijn de twee Nederlandse skiffeurs gisterochtend in de halve finale van het olympisch toer nooi vermalen. Andermaal bleek dat dappere eenlingen als Dirk Lippits (vijf de) en Femke Dekker (zesde) als een maal de vonken er af vliegen in de moei lijkste discipline niets te vertellen heb ben in een veld met wereldtoppers. „Mijn snelheid is niet goed genoeg", toonde Lippits zich realistisch. Vooral voor Dirk Lippits is dit een ont goochelende conclusie. Twee jaar gele den was hij nog de nummer vijf van de wereld en was de verwachting dat hij op de Olympische Spelen in Athene een medaillekandidaat zou zijn. De negatie ve trendbreuk kwam een jaar geleden toen hij in Milaan elfde op het wereld kampioenschap werd. Op dat niveau be vindt hij zich niet eens meer, want hij vaart vandaag de C-finale. Pijnlijk voor de man die zich 'de beste roeier van Ne derland' noemt. De weg naar Athene was voor Lippits vol kuilen en gaten. Hij sukkelde met zijn gezondheid en eigenlijk werd de diagno se veel te laat gesteld. Een borstspier be knelde een slagader naar zijn linkerarm, waardoor die bij grote inspanning 'in slaap viel'. De zilveren-medaillewinnaar in de dubbelvier van vier jaar terug in Sydney liet zich behandelen, verscheen fit in Athene, maar was lang niet meer in de vorm van twee jaar geleden. „Zo'n blessure helpt niet, maar ik weet niet of ik er onder heb geleden." Lippits weet nog niet of hij doorgaat. „Ik kijk nu nog niet veel verder", aldus Lip pits. „Elk jaar overdenk ik alles. Ik weet niet of ik in de skiff verder ga. Alles ligt open, ik sluit niets uit." Femke Dekker roeide in de halve finale van gisterochtend een halve minuut langzamer dan in de herkansingen van gisteren toen zij een persoonlijk record (6 minuten 39 seconden) realiseerde. Enigszins blamerend was dat de Leidse roeister de Mexicaanse Martha Garcia Mayo voor zich moest laten. Ze roeit vandaag in de B-finale. „Ik wist dat ik boven mezelf moest uitstijgen. Gezien mijn achtergrond is het niet gek dat ik in de B-finale vaar." Voor Dekker was haar olympisch project in de skiff grotendeels ingegeven door persoonlijke trots en frustratie. Ze werd in 2003 uit de vrouwendubbelvier gezet omdat ze om persoonlijke redenen 'niet inpasbaar' was. Een reeks behandelin gen bij een sportpsycholoog heeft haar geholpen terug te keren in het roeien. Afgewezen door de anderen besloot ze, geholpen door de ervaren coach Jan Klerks, het project in de skiff aan te pak ken. „Dat heb ik op eigen kracht gedaan. Daar heeft de roeibond geen drol mee te maken." De roeibond had geen vertrouwen in haar, maar door bemiddeling van NOC *NSF kreeg ze het recht om te starten in het olympisch kwalificatietoernooi. In juni sloeg ze in Luzern iedereen om de oren. Dekker gaf zich gisteren pas, na een lang en fel gevecht, gewonnen. Pas 25 jaar oud, gaat ze waarschijnlijk verder in de skiff. „Ik moet dat nog goed bekij ken. De skiff is mooi, maar ook een zaam." Zonder problemen plaatste gisteren de mannenacht zich voor de finale van zondag. In de herkansing met Frankrijk en Italië kwam het vlaggenschip van coach Mark Emke als eerste over de fi nish. door Mare Molenaars athene - In de voetbalwereld zijn de onderlinge duels tussen Nederland en Duitsland nog al tijd beladen, maar het vrou- wenhockey is dat stadium in middels gepasseerd. Het krachtsverschil tussen beide landenteams is daarvoor een voudig te groot. In Athene toonde Oranje zich andermaal te sterk: 4-1. In Europese toernooien geldt Duitsland, bij gebrek aan ande re aansprekende tegenstanders, nog altijd als de aartsrivaal. Op het mondiale podium is Oranje de oosterburen echter ver voor uit. De wijze waarop het team van coach Mare Lammers gis termorgen afrekende met de fy siek sterke tegenstander was haast vernederend. De uitslag van 4-1 is dan ook geflatteerd, de score had veel hoger uit moeten vallen. Het spelniveau dat het Nederlands elftal in de eerste helft etaleerde was onge kend en maakt het team tot de Lieve van Kessel (links) en de Duitse Fanny Rinne gaan samen tegen het kunstgras. Foto: EPA/Kay Nietfeld absolute favoriet voor olym pisch goud. Duitsland, dat in het openings duel verrassend van titelverde diger Australië won, stond van af de eerste minuut met de rug tegen de muur en wist ook geen moment aan die druk te ont snappen. Het eenrichtingsver keer leidde al na vier minuten tot de verdiende openingstref fer. Maartje Scheepstra stond bij een beproefde strafcomer- variant, ook al gebruikt tegen Zuid-Afrika, precies op de goe de plaats om de door Donners geslagen bal binnen te tikken. Duitsland probeerde wel iets terug te doen en zocht het ge luk vooral aan de rechterkant, waar de trage Ageeth Boom- gaardt werd gezien als de achil leshiel in de Nederlandse de fensie. Veel heil leverde die doorzichtige tactiek niet op. Sterker nog, het was uitgere kend diezelfde Boomgaardt die de Duitse ploeg de nekslag gaf. Halverwege het eerste bedrijf sleepte ze bal uit een strafcor- ner tegen de touwen. Miek van Geenhuizen en Sylvia Karres deden er na twee fraaie acties van de opgefleurde Fatima Mo- reira de Melo nog een schepje bovenop: 4-0. Duitsland kreeg in de eerste helft precies één kans. De straf- comer van Rinne had welis waar voldoende snelheid, maar was toch niet hard genoeg om keepster Sinnige te verrassen. Om een regelrechte afstraffing te voorkomen gooiden de Duit se meisjes wat extra gewicht in de schaal. De sfeer in het veld werd daardoor behoorlijk grim mig. Met name Donners moest het ontgelden. Oranje bleek in de snikhete are na niet in staat om het hoge aanvangstempo vast te houden. Lammers zag echter geen pro bleem in die collectieve adem nood. „Je zag dat vooral de meiden die in de eerste drie duels veel hebben gespeeld re delijk kapot zaten", constateer de hij. Duitsland krabbelde nog wel wat terug, maar met de ere- treffer van Ernsting Krienke was ook meteen al het kruit ver schoten. De Nederlandse hockeysters staan door drie overwinningen op rij nu al met één been in de halve finale. Een gelijkspel te gen Australië volstaat. De kans is zelfs aanwezig dat Oranje zich in het laatste groepsduel een nederlaag kan permitteren. De ploeg van Lammers komt pas zondag weer in actie en spint garen bij eventueel punt verlies van de achtervolgers. door Pim van Esschoten athene - Op de dag dat Kostas Kenteris en Katerina Thanou zich in Athene terugtrokken van de Olympische Spelen, werd bekend dat de twee Griekse sprinters de veelbesproken 'de signer steroïde' THG lijken te hebben betrokken van de om streden firma Balco in het Ame rikaanse Burlingame, Califor- nië. Volgens de doorgaans goed ge- informeerde krant The Mercury News in San José heeft Balco- eigenaar Victor Conté in augus tus 2002 via e-mail contact op genomen met een Griekse con nectie, met de mededeling dat dopingspeurders het niet te tra ceren middel THG op het spoor zouden zijn. Conté deed vervol gens het verzoek de informatie door te geven aan de coach van twee Griekse sprinters. De Amerikaanse justitie doet al geruime tijd onderzoek naar de firma Balco Laboratories, pro ducent van het verboden mid del THG. Conté en drie van zijn medewerkers moeten in het na jaar voor de rechter verschij nen. In de VS zijn vijf atleten in middels geschorst. Ook de top atleten Tim Montgomery en Marion Jones staan onder ver denking. Als onderdeel van het onder zoek naar Balco onderschepte justitie e-mails van eigenaar Conté. Al in februari van dit jaar lekte justitie over het bestaan van de e-mail van Conté aan zijn Griekse klanten, hoewel de namen van de twee atleten en hun coach niet werden vrijge geven. Gisteren meldde The Mercury News dat twee bron nen dicht bij het onderzoek hebben bevestigd dat het gaat om Kenteris, Thanou en hun coach Christos Tzekos. Gisterochtend werd in Athene na twee keer uitstel de hoorzit ting van het IOC met het drietal gehouden. De vraag waarom ze afgelopen donderdag niet be schikbaar waren voor een do- pingtest, kwam nauwelijks aan de orde. Kort na het begin van de hoorzitting overhandigden de drie hun olympische accre ditaties aan de IOC-commissie, waarmee ze zich terugtrokken van de Spelen. „Uit gevoel van verantwoordelijkheid en het nationaal belang van Grieken land", zei Kenteris na afloop. ..Ik ben onschuldig", herhaalde hij. Dat hij donderdag niet in het olympisch dorp was, hoe wel de komst van controleurs was aangekondigd, was niet zijn schuld. ,,Ik was niet geïn formeerd." Het IOC had de komst van de. dopingtesters ge meld bij de Griekse delegatie. Volgens Odysseus Papatolis, technisch directeur van de Griekse atletiekbond, heeft hij vervolgens coach Christos Tzekos telefonisch op de hoog te gesteld. Tzekos op zijn beurt ontkent dit. Kenteris zei gisteren ook te bre ken met Tzekos, archi|p:t van zijn olympische triomfm Syd ney op de 200 meter. Kenteris (31) voegde daar aan toe dat hij niet van plan is te stoppen met sprinten. Later op de dag maakte het IOC bekend geen sancties uit te spreken tegen het drietal. On danks de ferme taal van IOC- president Jacques Rogge in de afgelopen weken over de aan pak van doping („hoe meer be driegers we pakken, hoe beter") is de affaire rond Kenteris en Thanou overgedragen aan de IAAF, de wereldatletiekbond. De IAAF-council komt echter niet eerder dan op 26 augustus bijeen. Volgens Francois Car- rard van het IOC heeft de IAAF het voordeel dat het een breder en diepgaander onderzoek kan instellen.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 15