Duke, Tarzan, Tsaar, Van den Hoogenband Coach Bergen lonkt naar baan bij zwembond ATHENE 2004 Mia Audina: Met dank aan het gebed jAsoüT De Schot van Irak 2 straf voor tende clown K if kampioene id bij feest er start ook doodrijden Brit Eindhovenaar vierde zwemmer in olympische geschiedenis die goud prolongeert op koningsnummer ATHENS 2004 donderdag ig augustus 2oo4 c iderdag 19 augustus Tijd* Bijzonderheden z( «nton 13.00- 13.50 enkelspel finale met Mia Audina (V) 15.50 -17.10 gemengd dubbelspel, finale Fii hvolleybal 08.00 - 23.00 voorronde (12.00 uur Kadijk/Leenstra- Tokuno/Kasuhara) 17.00 individueel, finale (M) voorronde, Nederland - Zuid-Afrika (M) -78 kilo (V) (Claudia Zwiers) en -100 kilo (M) (Elco van der Geest), voorronden en herkansingen -78 kilo (V) en -100 kilo finaleronden (M) lichte dubbeltwee halve finale (V) lichte vier, halve finale (M) skiff B-finale (V) skiff B-finale (M) groepsduel, Nederland - Brazilië (M) 12.00 -18.00 Mistral (M) (Joeri van Dijk), Finn (M) (Jaap Zielhuis), 470 (M) (Kalle en Sven Coster), Europe vrouwen (Carolijn Brouwer), 470 (V) (Margriet Matthijsse-Lisa Westerhof), Yngling (V) (Annemieke Bes-Petronella de Jong-Annelies Thies) 50 m vrij series (Van den Hoogenband, Kenkhuis) (M) 100 m vlinder series (Keizer) (M) 50 m vrij halve finales (ovb Van den Hoogenband, Kenkhuis) (M) 100 m vrij finale (Inge De Bruijn) (V) 100 m vlinder halve finales (ovb Keizer) (M) hc je! ogschieten 07.30 - 07.30 09.30 15.30 07.30 08.10 09.10 09.20 10.00 10.10 18.30 19.20 19.35 xlsndse tijd v -vrouwen, m -mannen, ovb -onder voorbehoud door Fardau Wagenaar athene - Haar vader in Indone sië, haar schoonmoeder in Ne derland, haar man op de tribu ne en de voorganger van haar kerk hebben de hele wedstrijd voor haar gebeden. Badmin- tonster Mia Audina won giste ren de halve finale van het olympisch toernooi. Wat een blijdschap, wat een ontlading. Vandaag speelt ze de finale te gen de Chinese Zhang. Audina (24) is zeker van een medaille, goud of zilver. Ze ren de na haar overwinning op Gong Ruina uit China (11-4, 11- 2) de olympische hal door. Ze gooide haar armen om de be zwete nek van haar echtgenoot Tylio Lobman. Wét een wed strijd had ze gespeeld, onge looflijk. Audina vernederde Gong, de nummer één van de wereld. Ze ker van zichzelf, op en top ge concentreerd en met een ver beten gezicht stelde de num mer vier van de wereld de eer ste badmintonmedaille ooit voor Nederland zeker. Het wordt haar tweede plak, in At lanta 1996 won ze zilver voor Indonesië. Mia Audina neemt via de tele foon felicitaties in ontvangst. Foto: ANP/Robin Utrecht Het is net vóór de wedstrijd. Gospelzanger Lobman staat op de tribune, een grote handdoek om zijn nek om het angstzweet weg te vegen. Hij dirigeert het Nederlandse publiek. Hij staat op, hij gaat zitten, hij springt op en gaat weer zitten. Doodze nuwachtig. Samen dromen ze al zo lang van olympisch suc ces. Voor haar overleden moe der, voor haar vader in Indone sië en voor zichzelf natuurlijk. Al die jaren training, al die in spanning, het moet zich een keer in gouden herinneringen uitbetalen. Audina komt op de baan, in oranje poloshirt. Haar naam in dikke zware letters op de rug. Ze heeft alleen contact met zichzelf. De avond ervoor heeft ze hard gehuild, overmand door spanning. Haar schoon moeder zei door de telefoon: Mia, ik heb het gevoel dat je gaat winnen, het gaat gebeuren. Haar voorganger, haar vader en Lobman zeiden het ook. Maar ze geloofde hen niet. Ze nam zich voor: ik geef alles, de rest doet de Heer. Aan het begin van de eerste game gaat het gelijk op. Lang zame punten, daar houdt Audi na niet van. Maar ze verliest geen moment de concentratie, ze balt haar vuist na elk gewon nen punt. Ze is niet bang voor de Chinese, de Chinese wel voor haar. Tot 5-3 is het span nend, daarna kiest de Heer haar kant. Audina stijgt boven de wereld uit. Alleen op match point maakt ze het nog span nend, ze heeft vier kansen no dig. Ze spreekt zichzelf toe: doe niet zo voorzichtig, sla gewoon toe, sla naar beneden! „Pappi, pappi, ja", de rest is onverstaanbaar, maar het klinkt uitgelaten en emotioneel tege lijk. Audina drukt de mobiele telefoon tegen haar oor, haar vader kan stoppen met bidden. Audina: „Ik heb de Heer ge vraagd of ik mocht winnen, ik wil niet voor brons spelen, dat is zo zielig. Ik wil de finale spe len." Vanmiddag om 13.00 uur gaat haar olympische tocht verder. „Ik gooi er alles uit, van mijn te nen tot mijn hoofd, ik laat het allemaal gaan. Ik ga spelen voor wat er gebeurd is in het verle den, voor al die trainingsjaren, voor mijn moeder. Alles gooi ik eruit! De rest doet de Heer." Ze kijkt verwend, voor de grap. „Ik heb hem ook gevraagd om goud. Ik heb al zilver, ik wil graag een nieuw kleurtje." Mark Clark heet hij. Wie hem bekijkt, denkt: hé, de broer van Tim Henman. Roodharig, dat wel, maar verder heeft hij alles van Wimbledon-Tim. De kleine ogen, de bleke bek, de Britse beleefdheid, de nette woordenschat, het Oxford-ac cent. Tim en Mark, het had een tiveeling kunnen zijn. Zo'n type verwacht je niet direct in de haakse olympische ploeg. Maar het is wel zo: Mark Clark is de woordvoerder/adviseur/regelaar van de sportieve delegatie uit Irak. En dat is hem wel toever trouwd. Alle journalisten zijn dol op deze man, die altijd te rugbelt, altijd mailt, strooit met visitekaartjes en weet wat pers muskieten willen: teksten Mark Clark is niet Engels maar Schots, zo zegt hij vaak. Tot an derhalf jaar geleden werkte hij als advocaat, gespecialiseerd in sportzaken. Toen werd het oor log in Irak en wilde hij, als offi cier, het Britse leger dienen. Hij was in Basra, in Bagdad en had allang terug kunnen zijn in zijn advocatenpraktijk als de Iraakse sport niet op zijn weg was gekomen. Hij werd dus ad viseur van de Iraaksqgtympi- sche beweging en draaft nu - hoe raar kan het leven lopen - opeens op tijdens de Spelen van Athene. Het is niet erg gewaagd te veronderstellen dat deze jon ge, roodharige dertiger uit Schotland binnenkort een haakse onderscheiding krijgt opgespeld. Irak heeft zijn hart gestolen, zegt ie. Maar Brit zal hij altijd blij ven. Die humor alleen aL Die verlies je nooit. Toen hij gisteren door een Amerikaanse journa list herinnerd werd aan de mar telingen die sporters ten tijde van Saddam moesten onder gaan. reageerde hij op zijn Brits. „Wij hebben als haakse ploeg gekozen voor iets andere moti vatietechnieken. Wessel Penning ékraïne 5 1 17 usland 3 6 6 15 jr~ 3 4 2 .9 au* ankrijk 3 3 4 10 jtjbnd 3 2 5 10 ■1' j-Korea 2 5 3 10 PERLAND2 3 4 9 jekenland 2 0 13 S émenië 2 0 13 SS 2 0,3 la fi? 12 14 e 2 12 14 rec; ES® 12 14 US.P 110 2 ,n I d-Afrika 110 2 edt Iganje 10 2 3 nland 10 2 3 ritserland 10 12 Arab Em.1 0 0 1 -Bnttanië 0 2 4 6 jord-Korea 0 2 13 stenrijk 0 2 0 2 0 1 4 5~ 0 112 l l(lL t-Rusland 0 1 12 V( ibabwe 0 1 12 b0 1 0 0AJ lonesië 0 10. ten rfugal0 10 1 ia' ytontenegroO 1 0 1 ne inje 0 1 0 1 uijt i I jentinië 0 erbeidzjan 0 0 11 >e ièmarken 0 0 11 iada 0 0 11 iombia 0 0 11 l latië 0 0 11 0 1 1 r o 1 1 Infografiek - HOC - MC IS 't ie- Een Canadese toe rt iwer, die dinsdag tijdens uit hoonspringen gekleed in "n utu en op clownsschoenen D ympische zwembad in- Sl is gisteren veroordeeld v f maanden gevangenis- l f Ook moet hij een boete 1 00 euro betalen. De 31-ja- dtyian is door de rechtbank weer vrijgelaten omdat 8e! roep heeft aangetekend 'pc het vonnis. kok- Een neef van de h' e olympisch kampioene m htheffen Udompom heeft een feestje ter ere fti1 aar gouden plak met de moeten bekopen. Een die ruzie zocht op het feest it de 21-jarige Jon Boykloh maakte de Thaise politie [en bekend. De negentien- schutter werd na zijn voordat de politie hem in aag vatte, grondig onder en genomen door de aan- ;e gasten. ,n ie- De Deense zeiler Ni- jujj lolm, die zondag een j(( anger doodreed, doet jen vrijwel zeker mee in de klasse. Het Griekse Open- iflj Ministerie heeft geconclu- pldat Holm geen schuld aan het ongeval.Als hij taal fit is, en ik denk dat hij )nj doet hij gewoon mee", n fn woordvoerder van het ld se olympische team. De lige zeiler zat achter het van een wagen die in de Uimos van Athene een 45- Britse voetganger dood Inge de Bruijn plaatst zich als tweede voor finale van de 100 meter vrije slag door Arjen Vos athene - Paul Bergen, de coach van Inge de Bruijn, wil jonge zwemtrainers gaan opleiden. Hij wil dat eventueel doen in dienst van de Ne derlandse zwembond. .Alleen denk ik dat ze daar nog niet klaar voor zijn", zei hij gisteren. De Amerikaan, die De Bruijn naar de wereldtop hielp, stopt na de Olympische Spelen als zwem coach. Na veertig jaar zelf zwemmers te hebben getraind, vindt hij het mooi geweest. „Ik wil jon ge trainers helpen om zich te ontwikkelen. Jonge mensen hebben meer energie", aldus Bergen. „Maar of ik dat in Nederland kan, weet ik niet. Ze weten bij de bond nog niet precies hoe ze de sport moeten professionaliseren. Nederland heeft een fantastische potentie, want ieder kind leert zwemmen als het een jaar of zes is. Maar daarna gebeurt er niet veel meer en daardoor gaat veel kostbaar talent verloren." Bergen noemt Pieter van den Hoogenband en In ge de Bruijn 'incidenten'. „Ik zie in de Neder landse selectie geen opvolgers voor Pieter en In ge rondlopen. Er zitten goede zwemmers tussen, absoluut, maar niet zo speciaal als die twee." De bond moet eerst maar eens bekijken hoe ze na de Spelen verder wil, vindt Bergen. Officieel is André Cats nog in dienst als bondscoach. Cats is niet in Athene, omdat het Eindhovense deel van de nationale selectie bij monde van trainer Jacco Verhaeren het vertrouwen in hem opzegde. „Wat wil de bond? Zo doorgaan of iets anders? Ik weet het niet. En voorlopig focussen we ons hier op de Spelen", aldus Bergen. Zijn pupil Inge de Bruijn plaatste zich gister avond als tweede voor de finale van de 100 meter vrije slag, die vanavond wordt gehouden. Ze kwam uit op een tijd van 54,06 seconden en was daarmee ruim langzamer dan de jonge Australi sche Jodie Henry. Henry verbeterde het wereld record van haar landgenote Lisbeth Lenton tot 53,52. Marleen Veldhuis strandde wat teleurstel lend op de elfde plaats (55,32) en mist dus de fi nale. Lenton, de gewezen wereldrecordhoudster, sneuvelde verrassend ook in de halve finale. Bergen gaf De Bruijn het advies om de lauwer krans van gouden Pieter van den Hoogenband af te pakken en zelf op te zetten. „Misschien neemt ze dan wat van de magie van Pieter over", lachte de coach. Hij was tevreden over de race van zijn zwemster. „Er was een wereldrecord nodig om haar te kloppen. We zullen zien hoe het in de fi nale uitpakt." Bergen toonde zich gisteren overigens nog steeds erg teleurgesteld over de bronzen plak van De Bruijn op de 100 meter vlinder. „Ze had goud in handen, maar gaf het weg. Ze maakte technische fouten. Op de vrije slag kun je je wel eens een foutje permitteren, op de vlinderslag niet." door Arjen Vos athene - Heel even was het doodstil in het olympische bad van Athene. Toen klonk er een oerkreet. Uit de mond van Pieter van den Hoogenband, die in een zinderende finale van de 100 meter vrije slag net even sneller was dan Roland Mark Schoeman. Na de Amerikaan Duke P. Kaha- namoku (1912 en 1920), Johnny 'Tarzan' Weismuller (1924 en 1928) en 'Tsaar' Alexander Popov (1992 en 1996) is Van den Hoo genband pas de vierde zwem mer in de geschiedenis van de Olympische Spelen die het flikt om zijn titel op het koningsnum mer van het zwemtoernooi te prolongeren. Die historische daad verrichte Van den Hoogenband in een van de spannendste olympi sche zwemfinales ooit. Hij lag vrijwel de hele race op achter stand, maar finishte met 0,06 seconde voorsprong op Roland Mark Schoeman in 48,17. Twaalf centimeter voorsprong op 100 meter. Ian Thorpe viste overigens verrassend brons op. De ontlading bij Van den Hoo genband was enorm. Met ge balde vuisten vierde hij zijn feestje. Het was nu of nooit, en dat realiseerde de regerende olympische kampioen zich vooraf maar al te goed. Enkele grootheden kwalificeerden zich niet voor de finale dus alle ogen waren op de man uit Geldrop gericht. Na het grote succes in Sydney was hij nooit meer de beste van de wereld op een toptoernooi. Maar net op tijd richtte hij zich op. „Dit is 'the real thing'," juichte hij. En: „Ik ben een zwa re mafkees, ik kick op dit soort spanning. Het kan me niet gek genoeg zijn." Hij noemde zijn gouden me daille een ongelooflijke opluch ting. „Ik ben intens gelukkig. Van den Hoogenband vertelde hoe de laatste minuten voor de race verliepen. „Ik liep naar de wachtruimte en kreeg al kip penvel. Daar train je nou altijd zo hard voor. Voor dat gevoel, voor die spanning. Ik zat rustig op een stoeltje, het was een mooie avond. Een mooie kans om weer eens uit te halen. Ik zag al die Nederlanders op de tribune, het leken wel de Bra bantse kringkampioenschap pen. En toen zag ik ineens de kop van Jacco Verhaeren op het grote scherm. Het was rumoe rig; ik moest rustig blijven. Ik dook het water in, zwom de eerste vijftig meter met de rem erop en daarna was het pom pen. Alles los, alles geven. Ik tikte aan, dacht: alsjeblieft! De camera zoemde in en toen pas wist ik dat het gelukt was. Su per." Hij lachte en gooide er nog maar eens een typisch staaltje Van den Hoogenband- ironie tegenaan: „Eigenlijk was het een eitje." Coach Jacco Verhaeren stak na de race vlug een sigaretje op onder de tribune. Ook voor hem was de overwinning van zijn pupil en vriend een grote opluchting, ook van de schou ders van de trainer viel een brok spanning. Van den Hoo genband kan het dus nog steeds. Verhaeren verkondigde die boodschap de afgelopen jaren aan iedereen die het maar ho ren wilde, alleen moest er on derhand boter bij de vis. „Die ontlading bij Pieter deed me wel wat", gaf de Eindhovense coach toe. „Ik heb hem nog nooit zo gezien. Hij wilde zó graag laten zien dat hij nog steeds goud kon pakken op we reldniveau." De grote rivaal in de eindstrijd was zoals verwacht Roland Mark Schoeman. De Zuid-Afri kaanse student psychologie en economie schoot als een ko meet van zijn startblok en had halverwege een grote voor sprong op Van den Hoogen band (22,60 om 23,27 secon den). Veel meer dan wat tevo ren begroot was. Van den Hoo genband bleef echter ijskoud zijn eigen race zwemmen en overspeelde zijn hand niet. De slag werd beslist in de laatste vijftien meter en Van den Hoo genband incasseerde de ultie me beloning voor zijn strategie. „Het was een fantastische race, uit het boekje", vond Verhae ren. „Pieter is een uitstekende finisher, aantikken is een van zijn grootste kwaliteiten. Dat kun je niet leren. Hij hield zich goed aan zijn slagfrequentie. Ga je met Schoeman mee, dan red je het niet." Verhaeren maakte zich tijdens de race geen zorgen, beweerde hij. „Maar ik dacht op 75 meter wel: nu moet Schoeman onder hand pijn gaan krijgen, anders komt het niet goed. Nou, het kwam dus wel goed. Maar ik moest even goed kijken tussen al die cijfers op het scorebord wat nu eigenlijk de uitslag was." Over vier jaar gaat Van den Hoogenband in Peking probe ren als eerste zwemmer ooit een trilogie op de 100 meter te voltooien. Pieter van den Hoogenband direct na zijn race op de 100 meter. Foto: Reuters/David Gray

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 13