KUNST CULTUUR Peter Koelewijn: uitvinder Nederpop Nieuwe entree moet Volkenkunde 'oplichten' Haarlok van The King en hasjdoos van Lennon Hoofdrol Nederland! in Hollywi Margriet en Pieter bij Mariss Jans Fotojournali Mydans doo Kom Van Dat Dak Af al viermaal de Top 40 ingezongen donderdag ig AUGUSTU Robert de Niro. Foto: AP Robert De Niro toch ereburger venetié - Robert De Niro wordt tijdens het komende Filmfesti val van Venetië, ondanks pro testen, Italiaans ereburger. De overgrootouders van De Niro, die zelf 61 jaar geleden werd ge boren in New York, zijn afkom stig uit Ferrazzano in Zuid-Ita- lië en emigreerden eind negen tiende eeuw naar de VS. De Or der Sons Of Italy In America meent dat door het grote aantal maffiosi dat De Niro gedurende de veertig jaar van zijn carrière heeft gespeeld hij aanzienlijke schade heeft toegebracht aan de collectieve reputatie van zo wel de Italianen als de Italiaan se Amerikanen. Vorige week schreef de organisatie een brief aan minister-president Berlus coni waarin zij erop aandringt om af te zien van een erebur gerschap voor De Niro. De re gering in Rome heeft al laten weten niet terug te komen op het besluit. Polleke weer in de prijzen montevideo/amsterdam - De Nederlandse film Polleke is op het Internationale Filmfestival van Montevideo bekroond met drie belangrijke prijzen. De jeugdfilm van regisseuse Ineke Houtman sleepte op het presti gieuze evenement de grote juryprijs, de prijs voor beste speelfilm en de prijs van de kin derjury in de wacht. Eerder kreeg Polleke al op het Europe se Jeugdfilmfestival de juryprijs. In Nederland werd de film be kroond met een Gouden en een Platina Film. Ook draaide Polle ke op het filmfestival van Ber lijn. De film is gebaseerd op de reeks Polleke-boeken van au teur Guus Kuijer. De film trok in Nederland meer dan 100.000 bezoekers. Polleke wordt bin nenkort uitgebracht in onder meer België, Duitsland en Scandinavië. Succes Shouf Shouf Habibi Amsterdam - De Nederlandse speelfilm Shouf Shouf Habibi is ook succesvol in het buiten land. De bioscooprechten van de film zijn al aan bijna veertig landen verkocht. Niet alleen Europese, maar ook veel landen in het Midden-Oosten hebben interesse getoond. Volgens Stichting Holland Film is het bijzonder dat de rechten van een Nederlandse film zo snel aan zoveel verschillende landen worden verkocht. De film is al te zien in Belgische, Finse en Sloveense bioscopen. In Neder land trok Shouf Shouf Habibi begin van dit jaar ruim 320.000 bezoekers. Amsterdam krijgt danscentrum Amsterdam - Valerie Valentine, voormalig soliste van Het Na tionale Ballet, opent op 6 sep tember een nieuw danscen trum in de Amsterdamse Jor- daan. Dancestreet, gevestigd in een voormalige jeneverstokerij van Lucas Bols, moet het Am sterdamse middelpunt worden voor alle dansvormen in Euro pa. Dancestreet bevat vier stu dio's voor onder meer klassiek ballet, moderne dans, tap- dance, salsa, flamenco en tan go. Ook de gesubsidieerde Hen- ny Jurriëns Stichting, die dan- strainingen verzorgt voor pro fessionele dansers, Tango Ar- gentino en Jake's Dance Facto ry (streetdance en hiphop) heb ben onderdak in het centrum. In de hoofdstad wordt al ge werkt aan een nieuw dansinsti tuut, het Huis voor de Dans, dat eind 2007 wordt geopend. Franse bariton Souzay dood antibes - De Franse bariton Gé- rard Souzay is dinsdag in zijn woonplaats Antibes overleden. Hij werd 85 jaar. Volgens ken ners was hij een van de grootste klassieke baritons van hpt Frankrijk van de afgelopen hal ve eeuw. Hij zong wereldwijd rollen in opera's van onder an-i deren Mozart, Wagner en De bussy. Behalve als operazanger verwierf hij grote faam op het gebied van de liedkunst. Hij nam in totaal zo'n 750 stukken op, waaronder alle liederen van Poulenc. Souzay won driemaal de Franse Grand Prix du Dis- que. Voormalig kassahuisje omgetoverd in horecagelegenheid met terras door Ad van Kaam leiden - Je kunt er voortaan terecht voor een versgeperste Roze Wolk, een broodje Sahara of voor een Koffie Koulouche. Je kunt er niet meer terecht om een kaartje te kopen voor het Rijksmuseum voor Volkenkunde. Het mu seum is, voor wat betreft zijn entree, op zijn schreden teruggekeerd. Het kassahuisje, vroeger een oude politiepost en later Wereld winkel, aan de Steenstraat is omgetoverd in een horecagelegenheid met terras. Voor een kaartje moet je - net als vroeger - gewoon weer in het museum zelf zijn. Het Rijksmuseum hoopt met deze kleine maar belangrijke cosmetische correctie twee vliegen in één klap te slaan. De belangrijkste is de onduidelijkheid weg te nemen bij de be zoeker. Die vroeg zich af, zo bleek uit onder zoek, waar nu eigenlijk de ingang was van het museum en hoe je daar in vredesnaam moest komen. Of die vroeg zich helemaal niets af en liep gewoon door, zo leerden de teruglopen de bezoekersaantallen. Met een vrolijk terras voor de deur, dat straks nog verder doorloopt in de museum tuin, en met een wervend bill board bij het toegangshek denkt de directie daarnaast een aantrekkelijker visitekaartje bij potentiële klanten af te geven. Agniet van der Sande, adjunct-directeur van Volkenkunde, doet niet moeilijk over de knie val die het museum heeft gemaakt. „Toen we bij de grootscheepse verbouwing, een aantal jaren geleden, de oude politiepost erbij kre gen, zag de architect het gebouwtje als een ideaal ticketoffice. Maai' al snel na de herope ning bleek dat de bezoeker daar toch heel an ders tegenaan keek. Die legde de link niet tus sen het kassagebouwtje en het museum. Enerzijds omdat het hoofdgebouw gericht staat naar de singel en anderzijds omdat het huisje qua architectuur en ligging een totaal andere sfeer uitstraalt dan het museum." Veel mensen liepen, zoals vroeger, meteen door naar het hoofdgebouw. Daar moest de beveiliging de mensen weer terugsturen om eerst een kaartje te kopen. Dat leverde ondui delijkheid en irritatie op. Erger was dat ande ren de ingang van Volkenkunde helemaal niet konden vinden. En daarom maar doorliepen naar Oudheden, Naturalis of De Lakenhal. „En dan schieten wij ons doel voorbij", zegt Van der Sande. Ze heeft overigens positief nieuws over de be zoekersaantallen. „We zitten weer in de lift. We gaan richting 100.000, ons streefgetal. Nu al hebben we er 12.000 meer dan vorig jaar. De Kuilje-tentoonstelling is om die reden ver lengd tot januari. Daarna komen we met de Dogon, een oud volk uit Mali. Die expositie is ingericht door onze professor Bedaar draait momenteel in het museum in 1 In 2005 hopen we een klapper te mal; de tentoonstelling over Aborignals uit lië." Café Midi heeft overigens dezelfde foi als zijn twee broertjes - Midi Mondiaa in Volkenkunde en Midi Leiden bij he huis. De uitbaters Brahim en Karin ga soep, sap, broodjes en vooral koffie. Z verschillende soorten koffie, om preci zijn. Ze gaan niet alleen voor de mus* zoeker, maar ook voor de passanten.' betreft staat hun kassa daar vermoedi op een goed punt. los angeles/amsterdam De Nederlandse acteui van Wageningen gaat langrijke rol spelen in e> Hollywood-film over b van de roemruchte le; Hannibal. Hij vertolk hoofdrolspeler Vin Dies van een Gallische legert Het wordt de vierde grc rikaanse rol voor de Ne se acteur. Eerder was h in het drama Beyond met Angelina Joïie en thriller Riddick, het ve; de culthit Pitch Black, moment werkt Van gen aan de opnames New World, een drama botsing tussen Amerika dianen en Britten in i eeuw. Hannibal was een uit afkomstige generaal diT derde eeuw voor Chris zijn leger over de Alpen Rome aan te vallen. D seur van het project isi bekend. Het scenario w schreven door David F die twee jaar geleden ei won voor de film Gladia Hannibal the Conquen grotendeels worden gel het Middellandse Zee De planning is dat de o, volgend jaar beginnen. De 39-jarige Van Wagi kwam eerder in het door het afblazen van ei Minority Report. Regiss ven Spielberg castte he een rol in die film, m Wageningen kreeg geen kaanse werkvergunni moest afzeggen. r d amsterdam/anp - PrinS griet en Pieter van Vollef wonen zaterdagavond II tember in het Concert in Amsterdam het een eert bij van Mariss Jan chef-dirigent van het Kc Concertgebouworkest, i dirigent, opgegroeid in de opvolger van Riccard iy- Het concertprogramma uit Arthur Honnegers symfonie, de Symphoni gique (1945/1946), en Strauss' Ein Heldi (1897/1898). Strauss 1949) droeg Ein Heldi (een 'Tondichtung füi Orchester') destijds op Concertgebouworkest i toenmalige chef Willen gelberg, die in 1895 was treden. Jansons is inmiddels d chef-dirigent van het Voor zijn huidige aai was Mariss Jansons, zo dirigent Arvid Jansons, meer chef van het Fi! nisch Orkest van Oslo het Pittsburgh Sympho chestra. Hij werkt verdei met orkesten in Sint burg, Londen, Berlijn, I de Verenigde Staten enl Hij is sinds vorig jaar o eens chef van het Sym[ orchester des Baye Rundfunks in Münchf baan die hij met zijn functie goed denkt tel combineren. Jansons za weken per jaar bij het gebouworkest zijn. new york/anp/afp - De kaanse fotojournalist C dans is op 97-jarige overleden. Mydans grote faam met de foto's gedurende de Tweede' oorlog, vooral in Azië, voor het blad Life. Hij v dat blad ook actief tijd Koreaanse Oorlog en df in Vietnam. Eerste pop- en rockmuseum van Europa geopend in Gronau door Martin Groenewold Amsterdam - Vijftig jaar geleden introduceerde Elvis Presley de rock-'n-roll met zijn single That's Allright, Mama. Het zou nog zes jaar duren voordat Nederland zijn eigen variant kreeg: Peter Koelewijn, inmiddels 63, ontke tende in 1960 een revolutie met Kom Van Dat Dak Af. „Wat een flauwekul!" Peter Koelewijn kijkt even naar Hel mut Lotti, die net de studio bin nenloopt. „Zeg Helmut, wan neer begon de popmuziek? Met That's Allright, Mama? Ach wel nee. Jezebel van Franky Laine was toch popmuziek? Dat plaatje stamt uit 1952. Of 1951 zelfs." Als er iemand is die de ont staansgeschiedenis van de pop muziek in twijfel mag trekken, is het wel Peter Koelewijn. Feit is dat hij in 1960 de Nederland se popmuziek een flinke duw in de goede richting gaf met zijn - live op één spoor opgenomen - hit Kom Van Dat Dak Af. Het was een revolutionaire song, nota bene als extraatje ingestu deerd in een treincoupé, op weg naar een auditie voor pla tenmaatschappij Bovema in Heemstede. „Een belangrijke inspiratiebron waren de Amerikaanse soldaten die in de jaren vijftig naar mijn geboorteplaats Eindhoven kwa men", zegt hij. „Deze jongens waren gelegerd in grote Ameri kaanse bases in Duitsland. In de weekeinden trokken ze, in grote open Amerikaanse sleeën, naar de lichtstad om daar te drinken, te dansen en achter de meisjes aan te zitten. Maar het belangrijkste was: ze namen hun eigen nieuwe Amerikaanse platen mee, waarvan de meeste in Europa niet eens uitkwa men." Koelewijn zat als tiener vaak urenlang bij de jukeboxen waarop die muziek te horen was. Hij luisterde elke zaterdag morgen naar de hitparade van The American Forces Network (AFN) en 's avonds naar Radio Luxemburg. „Er was wel rock- 'n-roll in Nederland, maar je kunt zeggen dat het vanaf Kom Van Dat Dak Af ballen begon te krijgen." Heel natuurlijk De keuze voor Nederlandstalige teksten was voor Koelewijn heel natuurlijk. „Op mijn twaalfde kreeg ik mijn eerste gitaar en schreef ik mijn eerste cowboy liedjes. In het Nederlands, want dat was nou eenmaal mijn taal." Op de mulo in Eindhoven be gon hij halverwege de jaren vijf tig zijn eerste bandje. Daarin zaten drie leden die later ook opdoken in Peter en zijn Rockets. Op dezelfde school zat Anneke Grönloh, met wie op schoolfeestjes vaak werd gemu siceerd. „De auditie voor Bovema was via een vriend geregeld. We na men die dag nog twee liedjes op, De Hele Stad Is Gek En Dol en Jenny. De banden bleven op de plank liggen tot Co de Kloet, producer van het populaire ra dioprogramma Tijd Voor Teen agers, toevallig langskwam, de liedjes hoorde en zei dat Bove ma Kom Van Dat Dak Af on middellijk hoorde uit te bren gen. Bij de première werd de plaat drie keer gedraaid. De hit was geboren." Aansluitend scoorde de groep met liedjes als Marijke, Laat Me Los en 24.000 Kussen. Met An neke Grönloh werd Ma, Hij Wil Zo Graag Een Zoen opgeno men. Daarna kwam de Wad er in, omdat Koelewijn te graag wilde meevaren op het succes van opkomende beatgroepen als The Beatles en The Rolling Stones en zijn stijl aanpaste. „Als artiest heb ik vaker perio den gehad waarin het minder ging. Maar in tegenstelling tot veel collega's ben ik gaan pro duceren, al vanaf halverwege de jaren zestig. Op die manier kon ik gemakkelijk overleven zon der populair te blijven." Hij ontdekte artiesten als Bon nie St. Claire, het Lowland Trio en Ronnie en de Ronnies. Voor hen schreef hij legendarische liedjes als Ik Kan Geen Kikker Van De Kant Af Duwen en Beestjes. Veronica-dj Rob Out voorzag hij van de nummer 1- hit Kom Uit De Bedstee M'n Liefste, uitgebracht onder het pseudoniem Egbert Douwe. En zelfs Johan Cruijff wist hij in 1969 te bewegen tot het opne men van een single: Oei Oei Oei (Dat Was Me Weer Een Loei). „Ik heb ontelbare projecten ge daan", zegt Koelewijn. „Soms succesvol, vaak helemaal niet. Of ik een integere muzikant ben? Absoluut. Ik schrijf liedjes; ik hoef geen supporter te zijn om een kampioenslied voor Ajax, Feyenoord of PSV te ma ken. Ik heb alle drie gedaan." Als Gompie had hij midden ja ren negentig een megahit met Alice (Who The X Is Alice), met de rappers Miker-G DJ Sven zong hij een paar jaar eerder Kom Van Dat Dak Af voor de vierde keer de Top 40 in. „Dat ik tussendoor veel betere liedjes heb gemaakt die vrijwel nie mand kent, frustreert mij niet. Dat is onderdeel van het vak. Als ik een liedje heb gemaakt, mijn ei heb gelegd, is het Waar. Of iets een hit wordt, weet je toch niet van tevoren. Nee, zelfs niet als je 45 jaar meeloopt." Als producer van de Vlaamse zanger Helmut Lotti viert Koe lewijn nog steeds grote succes sen. Wereldwijd werden al mil joenen Lotti-cd's afgezet. De volgende plaat komt eraan. „Daarnaast wil ik binnenkort mijn eigen nieuwe cd gaan af ronden. De platènmaatschappij wacht daar nu al zes jaar op, dus het wordt onderhand wel weer een beetje tijd." door Rindert Paalman gronau - Udo Lindenberg is er geboren en getogen. Dankzij het Duitse idool heeft Gronau nu een rock 'n' popmuseum, het eerste in Europa. 'Erich, hey, bist du denn werk- lich so ein sturer Schrat' (stugge kwelgeest), zong het Duitse rocWdool Udo Lindenberg in 1983, 'warum lasst du mich nicht singen im Arbeiter- und Bauernstaat?' Lindenbergs mu zikale verzoek aan Erich Hon- necker, premier van wat toen nog de DDR was, om in Oost- Duitsland te mogen optreden, is legendarisch. Een paar maanden nadat hij het nummer voor het eerst had gezongen mocht Lindenberg inderdaad in Oost-Berlijn ko men zingen, voor een geselec teerd publiek. Het optreden in de DDR was eenmalig; de aan vankelijk gedane toestemming voor een tournee werd schielijk ingetrokken. Aan Lindenberg bleef de smet Weven dat hij zich met het exclusieve concert had laten lenen voor DDR-propa- ganda, iets wat hij altijd heeft ontkerid. Lindenberg en Honnecker za gen elkaar voor het eerst in 1987 - twee jaar voor de val van de Muur - tijdens een staatsbe zoek van 'Honey' aan West- Duitsland. Honnecker kreeg toen van Lindenberg diens le ren jack. Voor de zanger was er als cadeau een schalmei. Lin denberg vroeg bij die gelegen heid andermaal om toestem ming voor een concerttour door de DDR. Maar hij kreeg geen antwoord. Pas na de Duit- leid of het er wel moest komen. De twijfels over de haalbaar heid waren groot en in de plaatselijke politiek was het een heet hangijzer. Dat het toch is gerealiseerd, is mede te danken aan de onvoorwaardelijke steun van Lindenberg, wordt gezegd. Zijn naam opende menige deur. De scepsis onder de Gronause bevolking - „wat moeten we er mee?', „Is het niet een maatje te groot voor Gronau?", „Wie be taalt de eventuele verliezen?" - is als sneeuw voor de zon ver dwenen en heeft plaatsgemaakt voor een zekere trots. In de eer ste week na de opening kwa men al meer dan 10.000 men sen. De reacties waren alom en thousiast. Gerekend wordt op zo'n 60.000 bezoekers per jaar - onder wie velen uit Nederland. In dat geval speelt het museum financieel quitte. Het is, won derlijk genoeg, het eerste pop en rockmuseum in Europa. Het museum in Gronau is geenszins statisch, maar nodigt de bezoeker nadrukkelijk uit ac tief mee te doen. Natuurlijk zijn er de vitrines met aan bekende sterren herinnerende voorwer pen zoals het hemd van Jimi Hendrix, de hasjdoos van John Lennon, het GI-uniform van El- vis Presley tijdens zijn verblijf in militaire dienst in Duitsland, zelfs een haarlok van de King of rock 'n' roll. Er is door fanclubs of particulieren zoveel afge staan dat er wisselende exposi ties kunnen worden gehouden. Wat het museum vooral laat zien is de geschiedenis, te be ginnen bij de voorloper van de populaire muziek, de salonmu- ziek, en eindigend bij de mu ziek van de jaren negentig van de vorige eeuw. Dat gebeurt met behulp van tal van multi mediale technieken - compu ter, video, dvd - waarbij de be zoeker het initiatief kan nemen. Een van de opwindendste at tracties van het museum is de zogenoemde Sound-Raum. Het is een tien minuten durende auditieve reis door de tijd, van af Lale Anderson (Lily Marleen) via onder anderen Little Ri chard, Beatles, Rolling Stones, Deep Purple, Pink Floyd, Mi chael Jackson tot aan Herbert Grönemeyer. De muziekfrag menten worden afgewisseld met historische uitspraken, on der meer Hitiers oorlogsverkla ring, het bejubelde doelpunt van Helmut Rahn in de WK-fi- nale van 1954 (Tor! Tor! Tor! Tor für Deutschland!) en John F. Kennedy's 'Ich bin ein Berli ner'. De bezoeker van de Sound-Raum waant zich live aanwezig bij de respectieve concerten en bijeenkomsten. Het is niet de bedoeling dat het museum zich beperkt tot mu seale activiteiten. Het moet ook uitgroeien tot een documenta tiecentrum met een databank en een bibliotheek inzake rock en popmuziek. Er zullen ook workshops, seminars, congres sen en kleine concerten worden gehouden. Rock 'n' popmuseum, Lenné- strasse 42 in Gronau, wo. t/m zon. van 10.00 tot 18.00 uur. Meer informatie: tel. 00 49 2562 81480; e-mail info@rock- popmusemn.de; internet ww- w.rock-popmuseum.de. Peter Koelewijn: „Of iets een hit wordt, weetje niet van tevoren. Nee, zelfs niet als je 45 jaar meeloopt." Publiciteitsfoto: GPD se eenwording kwam het zover. Het leren jack en de schalmei zijn nu te zien in het pas ge opende Rock 'n' popmuseum in Gronau. De memorabilia zijn een geschenk van Udo. Linden berg opperde ook begin jaren negentig het plan om in Gro nau een rock- en popmuseum te openen. Dat het idee werd uitgevoerd, had hij in zijn stoutste dromen niet voor mo gelijk gehouden. Met de minis ter-president van de deelstaat Noord-Rijnland-Westfalen mocht hij het museum openen en sprak hij de onsterfelijke worden: „Nu is Gronau een we reldstad, net zoals Liverpool." Tien miljoen kostte het muse um, gevestigd in de voormalige turbinehal van de Van Delden- textielfabrieken in hartje Gro nau. Jaren is er over gebakke- Een haarlok van The King in het rock 'n' popmuseum in Gronau. Foto: GPD/Charel van Tendeloo

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 12