a Eastpak moet het zijn Keukenhof, niet alleen om naar te kijken REGIO mte gebruiken' SSE» HDC970 donderdag ig AUGUSTUS 2004 ik a k NAVRAAG een kopzorg voor veel mensen. Paracetamolletje en het is 1 je denken. Toch kunnen medicijnen ook juist de oorzaak loofdpijnklachten. In nieuwe richtlijnen voor huisartsen I ,1T staat dat zij goed moe- liCft TïlOCt jJC TYICt ten opletten hoeveel net hoofdpijn naar de dokter, als je die pillen ook zonder re- t krijgen? Apothekers houden ook in de gaten welke medicij- sen allemaal halen, vertelt MARTIJN PRAKKE van apotheek Rijnsburg. Hij is daarom geen voorstander van pijnstil supermarkt. tin stillers helpen patiënten eigenlijk van de regen in de 'dei jnstillers zijn wel geschikt. Maar alle geneesmiddelen heb- 8 5t een werking ook bijwerkingen. Je moet ze met mate ge- n Ik hoop dat mensen nu niet te bang worden. Dagelijks n door pijnstillers komt niet heel v >r. En paracetamol is een goed en 'ere iddel. Dat kun je wel een paar maand nemen." n bij u en vraag iets tegen rdt er altijd doorgevraagd. Is het loe lang bestaan de klachten al? er al medicijnen voor gebruikt? gen regelmatig pijnstillers komen an brengen we dat ter sprake, ben ik er voorstander van dat ze hierheen komen. Tegenwoordig :ht bij de drogist, Albert Heijn inepomp. Daar vragen ze niet 'erwijl je bij middelen als ibupro- moet opletten op interactie met :n tegen bijvoorbeeld hoge ik." P<Wi niet beter om meteen naar de gaan als je vaak klachten hebt? j. Hier in de regio is de apotheek gekoppeld aan de huis- d) s die weet wat mensen hier gehaald hebben, ook zonder re- ïn 5 iemand in de apotheek komt en zegt: 'Ik gebruik al heel 'en acetamol, ik wil nu iets sterkers', dan overleggen wij met de waifcofc dat minder koffie en cola drinken kan helpen? biji latuurlijk al langer bekend. Naast het medicatie-advies ad- tez»wij altijd over de leefwijze. Want ik ben meer tevreden met die geen klachten heeft, dan een patiënt die medicijnen ge- rkofcinelieke Slappendel archieffoto: Hielco Kuipers UIT DE ARCHIEVEN nei 954, Donderdag 19 Augustus AMSTERDAM - Voor ons gevoel heeft de Vier van Die Leythe lijke kans op een titel bij de allereerste Europese roeikampi- ille ppen voor dames. Met dit toernooi krijgt het damesroeien voor in de historie de volledige erkenning van de internationale zi ild. De Leidse meisjes zijn reeds lange tijd ongeslagen en be- n kracht vooruitgegaan. De ploeg zit voortreffelijk bijeen, het rk is prima en de haal van de slag Beb Vechteloo is bijzonder Niet voor niets werd zij eerder al vergeleken met de fameuze n tyj-slag Dutry van Haeften. ervan overtuigd dat deze jonge ploeg, mits zij haar zenuwen de ft, in een race van formaat - en die mag men op de Amster- osbaan met deze sterke bezetting zeer zeker verwachten - tot ndff snellere tijd zal komen dan zij tot nu toe vestigde. Wel moeten (eserve in acht nemen: wij hebben bij geruchte vernomen dat De leense Vier nog sneller schijnt te kunnen roeien en dat de Fin van ongeveer gelijke kracht is. |- De Leidse binnenstad werd zaterdag opgevrolijkt door de klanken van Ted Eastons Jazz Band. Dat gebeurde in het in de internationale uitwisseling tussen Leiden en Oxford, slopen week plaats had. Het gezelschap verplaatste zich in dubbeldeksbus. lief Leidsch Dagblad ien nabesteld door binnen veertien dagen na €2,50 (afdruk van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer T.v. HDC Media b.v., Postbus 2,1800 AA Alkmaar, onder vermelding van 'ilad, ANNO <Ld.(datum van plaatsing) of door contante betaling aan ii het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. COLOFON Leidsch Dagblad jjMwttie: B.M. Essenberg W directie.hdcuz@hdc.nl Ic «redactie: Ja Geert Majoor, Mnaan Brandenburg mail: redactie.ld@hdc.nl roos •rot 82. Leiden, tel 071-5 356 356 tij Postbus 54,2300 AB Leiden. X> l< °7i-5 3S64'5 t bx 071-5 356 325 toten fax 023-5 '5° 567 ^EVERKOOP Bm.b.t.: H813661 P*d: 023-5150 543 075-6813677 Wandel: 071-5 356 300 tous kunnen contact opnemen r f<3636 Kg ((gratis) 5196800 Ie betaling (acceptgiro) "(alleen aut. ine.) M 1° p/j €216,90 ie ons een machtiging verstrekken omatlsch afschrijven van het Mtsgeld ontvangen €0,50 korting VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag Voor zaterdagabonnementen geldt €0,60 per zaterdag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 0800-1711 (gratis). Mobiel 072 - 5196800. ma t/m vr. 07.30-17.00 uur; za: 08.00-13.00 uur (als op zaterdag voor 12.00 uur wordt gebeld, wordt de krant dezelfde dag nabezorgd. Wie tussen 12.00 en 13.00 uur belt ontvangt de krant op maandag.) AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Media BV cq. de betreffende auteur. HDC Media BV, 2004 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen. HDC Media BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbieding en te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat laten weten aan HDC Media BV, Afdeling Lezersservice, postbus 2,1800 AA Alkmaar. Voor sommige ouders is het onmoge lijk de wegen van hun schoolgaande kinderen te doorgronden. De schoe nen die vorig jaar nog hip waren, lig gen dit jaar in de vuilnisbak en het bloesje waar je een week geleden om werd uitgelachen, is nu ingepikt door dochterlief. Net zo grillig als hun mo- dewensen, verlopen de eisen van pu bers ten aanzien van hun schooltas. Er is slechts één gouden regel: die tas moet liefst precies hetzelfde zijn als die van de rest van de school. Afwij ken is dodelijk. Dat ouders daarvoor zo nu en dan diep in de buidel moe ten tasten, moeten ze maar voor lief nemen. Ooit was het leven simpel en over zichtelijk. Je had een leren schooltas, je had bruin kaftpapier en je had een net zo eenvoudige agenda. Let wel: we hebben het hier over lang gele den. Allengs werden ze vervangen door kleurrijke kaftpapiertjes, de po pagenda en de rugzak. En zo kon het gebeuren dat 'ie enkele jaren gele den ineens in de winkels lag, overge vlogen uit Amerika: de Eastpak. In de jaren zestig ontworpen voor het Amerikaanse leger, maar op zeker moment opgepikt door fashion vic tims die de hypereenvoudig tas aan de gewone man brachten. Tja, wat kun je vertellen over de Eastpak? Hij is simpel, bijna saai, met zijn ene hoofdvak en enkele voorvak. Hij is te koop in een scala aan kleuren, dat wel. En - waar schijnlijk zijn unique selling point - elke scholier wil hem hebben. Ver geet O'Neill of Puma, vergeet Kipling - tassenmaker bij uitstek - zonder Eastpak ben je als scholier nergens. De Leidse Kelly (14), scholiere op het Da Vinei College, heeft een Eastpak (paars) en laat er geen misverstand over bestaan: Eastpak moet je heb ben, Kipling kan echt niet meer. „Van die grote, brrr", gruwelt ze. Alleen bruggers zie je er nog wel eens mee lopen." De tassenwinkels spelen lustig op de trend in. Eastpak is te koop in steeds bijzonderder kleuren en, sinds enige tijd, duizeligmakende prints. Ook is de scholier niet meer veroordeeld tot die ene simpele (de zogeheten pad ded packer), er komen steeds meer formaten op de markt. Voor enkele tienhes meer heb je een grotere en steviger tas. Toch gaat het gros nog blindelings voor de padded packer, weet Carla Smeltink, bedrijfsleidster van tassen- winkel Baggies in Noordwijk. „Die tassen zijn vrij klein. En dat is pre cies wat de scholier wil. Eastpak is een echte rage." Het riekt een beetje naar eenheidsworst, maar Smeltink lijkt er niet van wakker te liggen. Er valt voor haar nog genoeg te verko- Bijzondere kleuren, duizeligmakende prints. En daar hangt natuurlijk een prijskaartje aan. Foto: Dick Hogewoning pen. „De zwarte zijn het populairst. Vooral jongens vinden die mooi. Hoewel die ook wel voor blauw en grijs gaan, een beetje de bedekte kleuren. Meiden willen fuchsia en geel. Vrolijke kleuren." Goed, dan ben je hip, maar heb je wel een 'waardeloze' schooltas, zo blijkt. De padded packer is niet echt geschikt is als schooltas, vindt Smel tink. „Ze zijn niet geschikt voor boe ken. Zeker in de lagere klassen, waar je soms 10 kilo boeken meezeult, heeft zo'n tas het zwaar te verduren. De brugklas overleeft 'ie niet, hoor. Zo'n kleine Eastpak gaat met inten sief gebruik hooguit een jaar mee." Maar liever een beschadigd boek meer, dan je reputatie te grabbel gooien met de verkeerde schooltas. Want hoewel de scholier, als het om lekker stevig en degelijk gaat, nog het beste kan terugkeren naar de le ren boekentas, is dat wat hem be treft geen serieuze optie. Trouwens, ook niet wat de dame van de tassen- winkel betreft. Smeltink: „Leren tas sen worden alleen nog voor zakelijk gebruik aangeschaft. Niet door men sen onder de twintig. De schooltas, zoals we die van vroeger kennen, komt bij ons de winkel niet meer in. Ook die grote Kiplingtassen zijn in derdaad volkomen passé. De reistas sen van Kipling kunnen nog wel hoor, maar hun schooltassen kopen we niet eens meer in." Er lijkt, kortom, geen enkele uitweg voor de enkeling die misschien niet geïnteresseerd is in wat de meute wil. Of toch wel? Tim van 14, die na de zomer eveneens naar het Da Vin ei College gaat, is zo'n buitenbeen tje. Hij doet niet mee aan de East- pakrage. Hij toont zijn zwarte "Vans', een skatemerk. Deze rugzak, die als een slagschip om zijn schouders hangt, mag om onduidelijke rede nen weer wél enorme afmetingen hebben. Zijn er meer opties? Smel tink: „Ik zie de A4-tas terugkomen. Björn Borg is populair, maar Eastpak heeft ze ook. Die verkoop ik nu meer dan vorig jaar. Dan heb je nog een merk als Jansport. Ook een Ameri kaans merk. Ik heb wel gedacht dat die het zou winnen van Eastpak, vo rig jaar was daar nog heel veel vraag naar. Maar die is dit jaar weer hele maal overgewaaid naar Eastpak." Geen uitweg dus, Eastpak moet het zijn. En daar hangt natuurlijk een prijskaartje aan. De eenvoudige Amerikaanse legertas, niet geschikt voor schoolboeken, gaat de deur uit vanaf pakweg 44,95 euro. Bij een uniekere print of een afwijkend for maat komt daar direct 10 euro bij. Nu hangen er in de gemiddelde tas- senwinkel ook zeer geslaagde looka- likes voor billijker prijzen. Bij De Rooij lederwaren aan de Leidse Haarlemmerstraat, hangen Best Way-tassen in het rek voor 19,95 eu ro (mét gratis etui). Voor de leek zou dit een uitstekend alternatief voor de Eastpak zijn. Maar de leek is geen middelbare scholier. En die gaat echt niet rondlopen met een Best Way-tas, hoeveel die ook lijkt op een Eastpak. Zijn wegen zijn immers on doorgrondelijk. Nienke Ledegang Alle tuintjes in Nederland mooier dankzij het nieuwe Smalle Bos lisse - Keukenhof, dat zich sinds de opening in 1949 afficheert als het showvenster van de Nederlandse bloembollenwereld, heeft ontdekt dat hij meer wil zijn dan dat. De Lissese bloemententoonstelling wil haar be zoekers inspireren, in beweging zet ten en verrassen. Wie door Keukenhof loopt moet zin krijgen om de kleurenpracht ook in eigen huis, tuin of balkon te bren gen. Zo luidt een van de doelen die met het nieuwe Smalle Bos worden beoogd. Tuinarchitecte Jacqueline van der Kloet is verantwoordelijk voor het ontwerp. „Ik wil tuinlief- hebbers, beginners én gevorderden, vertellen wat er allemaal mogelijk is in hun eigen omgeving. Het is ge weldig om hier in Keukenhof mijn ideeën op dat gebied uit te werken. Vol trots gaat Van der Kloet voor op een wandeling over het nieuwe Smalle Bos, een gebied van 5 hectare waar tot dit jaar eigenlijk niet veel te zien was. „Het was een strook met lange rechte lijnen, beheerst door dichte begroeiing en veel bomen. Bezoekers wierpen een snelle blik en besloten dit gedeelte over te slaan." Een van de ingrepen was het kappen van bomen. Het Smalle Bos werd daardoor inzichtelijker, maar dat was niet het enige pluspunt. „Na het kappen zagen we dat de bomen die zijn achtergebleven, veel beter tot hun recht kwamen. Wat is wegge haald, wordt vervangen door mooie en nieuwe struiken en bomen." Van der Kloet loopt verder langs de slingerende paden, die allemaal in zeer korte tijd zijn aangelegd. „Eind mei kregen we groen licht van het bestuur, daarna is er meteen de Tuinontwerpster Jacqueline van der Kloet en Keukenhof-parkbeheerder Eric Mol aan de rand van het nieuwe Smalle Bos: „We willen tuinliefhebbers inspireren en in beweging zetten." Foto: Mark Lamers schop ingezet. Er is keihard ge werkt." In het eerste stuk van de wandeling laat de tuinontwerpster zien waar de ovaalvormige perkjes van de inzen ders, de leveranciers van de bloem bollen, komen te liggen. De perkjes worden af en toe doorsneden door het klinkerpad. „Zo haal je de bezoe ker dichterbij het product en volgens mij is dat voor tuinliefhebbers een mooie gelegenheid voor inspiratie." De inspiratie moet ook komen van de negen, door vakbladen ontwor pen, 'inspiratietuinen' die wegens succes zijn geprolongeerd. „In het voorbije seizoen bleek dat een be langrijke publiekstrekker. Het is zo wat het enige element dat is behou den uit het oude Smalle Bos. De in spiratietuinen brengen beginners en gevorderden leuke, nieuwe ideeën. Er komt een balkontuintje, een typi sche smalle stadstuin, maar ook een mediterrane tuin, een vlondertuin en een tuin voor de mensen die, zo als dat heet, groene vingers hebben. De tuinen hebben meer ruimte en komen dus beter uit." Het nieuwe Smalle Bos is niet alleen om aan te zetten tot werk, er mag ook gerelaxt worden. Daarvoor zijn de zonneweide met speeltoestellen voor kinderen en een dierenhoeve bedoeld. Op een open ruimte is plaats voor een tijdelijke behuizing voor workshops en verderop is een klein amfitheatertje getekend. „Het doolhof, dat naast de zonneweide en de dierenhoeve ligt, komt zodoende op een logischer plek: dichterbij het jeugdgedeelte. Het is niet langer meer een doolhof om het doolhof te vinden." Van der Kloet wijst daarna op stro ken met langwerpige bloemenperk jes en daartussen wandelpaadjes, ui termate geschikt om foto's te maken. „Dan hoeft niemand meer op het gras of tussen de bloemen te lopen voor het leukste plaatje. Verder", en ze wijst een andere kant op, „gaan we hier heuveltjes maken, die een bloemenzee voorstellen." Dan gaat het voort naar de overkant van de sloot, naar het Molenplein met de molen en - straks - de kraampjes met typisch Hollandse specialiteiten. Van der Kloet loopt door naar wat het Trouwiaantje moet worden. „Hier wordt een ro mantisch en heel fotogeniek plekje aangelegd, dat erg geschikfVal zijn voor trouwfoto's. In de herfst gaan we aan weerszijden van het pad naar elkaar buigende perenbomen plan ten, voor een nog romantischer ef fect. In het voorjaar zal de bloesem schitterend zijn." De parkbeheerders, die onder lei ding staan van Eric Mol, hebben zin in het nieuwe Smalle Bos. „Het is een project waar we met zijn allen erg veel zin in hebben. Dat moet ook, want we hebben dan wel aardig wat werk achter de rug, de echte in vulling moet nog komen. Gelukkig zien we het stukje bij beetje steeds fraaier worden. Dat moet ook, want in maart willen we onze oude en nieuwe bezoekers iets geweldigs la ten zien." Gerard Baas

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 11