Hoge Raad verbiedt leges planschadeclai 'Voor Eltax vind ik het heel erg' 90 kilometer kade krijgt onvoldoende Domper voor Zoeterwoudse voetbalclub SJZ Randweg rond Leiderdorp krijj volgend jaar voi Op naar de jaarmarkt Politiebureaus wijzigen openingstijden Gemeenten moeten hun verordening wijzigen en geld terugstorten Splinternieuw door Judy Nihof zoeterwoude - De Zoeterwoudse voet balclub SJZ is zwaar teleurgesteld in de gemeente Zoeterwoude, die 'slechts' vierduizend euro wil gqven voor een grotere clubaccommodatie. „Een hele vreemde zaak", vindt SJZ-voorzitter Leo Van der Geest. De verbouwingsplannen van SJZ kosten bij elkaar ruim vier ton. De club had de gemeente gevraagd om een bijdrage van 125.000 euro. Het zit SJZ dwars dat voetbalclub Meer burg uit Zoeterwoude-Rijndijk in 2002 wel 147.000 euro van de gemeente kreeg voor aanpassingen van de accommoda tie. Het bedrag van vierduizend euro voor SJZ staat daarmee volgens hem in schril contrast. „Niets ten nadele van Meerburg, want als een club geld aan een gemeente vraagt en ook krijgt, is dat prima. Maar op deze manier zijn de ver houdingen ver te zoeken." Het stoort Van der Geest dat de gemeen te SJZ ook geen renteloze lening wil ver strekken. Vorig jaar kreeg Meerburg zo'n lening nog wel. Het argument dat Meer burg toen in geldnood zat, vindt Van der Geest niet sterk. Het lijkt er volgens hem op dat zijn club wordt gestraft omdat het huishoudboekje op orde is. „We zijn al jaren met acties en sponsoring bezig om geld binnen te halen en de club ge zond te maken en te houden." Volgens de gemeente is de situatie van SJZ en Meerburg niet met elkaar te ver gelijken. „Meerburg moest extra kleed kamers hebben om te voldoen aan de normen van de KNVB. Bij Meerburg speelt bovendien het verhaal van de ver plaatsing mee." (De club moet naar een andere plek in de Meerburgerpolder verhuizen vanwege bouwplannen, red.) „Daarbij komt dat de gemeente wordt geconfronteerd met forse tekorten op de algemene uitkering", aldus de woord voerder. Doordat Zoeterwoude minder geld van het rijk krijgt, moet het de ko mende tijd flink bezuinigen. „We weten echt niet waar we 125.000 euro vandaan moeten halen." Als de uitbreiding van de accommodatie niet kan doorgaan, betekent dat volgens voorzitter Van der Geest onder meer een streep door het plan voor extra activitei ten voor de jeugd. „Je kunt met de hui dige kantine niet zo gek veel. De ge meente heeft het altijd over activiteiten om de jeugd van de straat af te houden, maar als het op geld aankomt, geeft zij niet thuis." Maandagavond buigt de politiek zich in een commissievergadering over een bij drage aan de verbouwing van SJZ. alphen aan den rijn - Alphen maakt zich op voor de 'Alphen- se Dagen' en speciaal voor de jaarmarkt die duizenden men sen op de been brengt. Volgens de organisator van dit evene ment (dit keer op 15 septem ber) is het elk jaar een heel kar wei om het uitgebreide pro gramma samen te stellen. De meeste onderdelen zijn inmid dels bekend. De jaarmarkt begint traditiege trouw met de kermis op het Thorbeckeplein en in de Thor- beckestraat. Op maandag 13 september, de openingsdag, kosten alle attracties één euro. Op dinsdagavond wordt de 25- ste Rabobank Jaarmarktestafet te gehouden, met start en finish op het Stadhuisplein. Na de es tafette is het tijd voori delvaart. De volgende dag wachl gebreid programma, herbergt traditioneel di ste jaarmarkt van Np Op het Paradijsplein i avonds feestgevierd, n* tiesten als 2-force, 0 Trio, Treble, Boris en tion. Beenbreuk REGIO bij botsing donderdag 19 AUGUST wassenaar - Een 45-jarige Wassenaarder heeft dinsdag middag een been gebroken, tóen hij op zijn snorbrommer werd aangereden door een 45- jarige Wassenaarse automobi liste. Het ongeluk gebeurde op de Meijendelseweg. De vrouw zag de snorbrommer over het hoofd en reed tegen de achter kant aan. Bromfietser rijdt door oegstgeest - De politie is in Oegstgeest op zoek naar een bromfietser die woensdagmor gen op de Haarlemmertrekvaart een ongeluk veroorzaakte en vervolgens doorreed. Slachtof fer was een 31-jarige vrouw die met haar fiets ten val kwam en schouderletsel opliep. Het on geluk gebeurde bij een inhaal manoeuvre van de bromfietser, die daarbij de fietsster raakte. Afscheidsreceptie voor Arie Roest leiderdorp - De CDA-leden in Leiderdorp nemen op zaterdag 28 augustus afscheid van Arie Roest, die op 15 maart aftrad als wethouder financiën in Lei derdorp. De partij vindt het be gin van het nieuwe politieke seizoen een goed moment om officieel afscheid te nemen van Roest, die destijds geen ge meentelijke receptie wilde om dat hij vond dat burgemeester Zonnevylle en wethouder Mol- kenboer hem hadden laten struikelen. Na een rondwande ling door Leiderdorp onder lei ding van Haro Hielkema, die om 14 uur bij de Oudheidka mer begint, is er om 16 uur een receptie in het clubgebouw van volkstuinvereniging De Bloem hof in De Bloemerd. Ongeluk met politiewagen alphen aan den rijn - Op de Prins Bernhardlaan in Alphen is dinsdag tegen de avond een po litieauto, bestuurd door een 22- jarige agent, boven op de auto van een 48-jarige Alphense ge botst. Het ongeluk gebeurde toen de agent van rijstrook wis selde, juist op het moment dat cje,vrouw passeerde. Bij de aan rijding was er vooral materiële schade. oegstgeest/warmond - De po litiebureaus in Oegstgeest, War mond en Sassenheim wijzigen per 1 september hun openings tijden. Het politiebureau aan de Rhijn- geèsterstraatweg in Oegstgeest is vanaf die dag maandag, dins dag, donderdag en vrijdag van 9.00 tot 17.00 uur geopend. Op woensdag kan het publiek van 9.00 tot 21.00 uur terecht. Mo menteel kent het bureau in Oegstgeest geen avondopen stelling. Wel is de post nu nog 's ochtends een half uurtje eerder Waterschappen gaan dijken nog dit jaar versterken open. Hét bureau aan de Herenweg 109 in Warmond is vanaf 1 sep tember van 14.00 tot 16.00 uur geopend en op vrijdag van L0.00 tot 12.00 uur. Nu nog is het bureau op al deze dagen vah 10.00 tot 12.00 uur ge opend. Bureau Sassenheim aan de Menneweg 53 is vanaf 1 sep tember op maandag tot en met vrijdag van 9.00 tot 12.30 uur gepend. Dat betekent een aan merkelijke vermindering van de openingstijden: momenteel is het bureau op werkdagen tot 17.00 uur geopend. De veranderingen hebben te maken met de wens van de po litie om de telefonische dienst verlening en bezoeken aan de politiebureaus van elkaar te scheiden. Nu nog komt het vaak voor dat mensen die aan gifte komen doen, telkens ge stoord worden door binnenko mende telefoontjes, die de me dewerkers publieksopvang moeten beantwoorden. Dat is stréks verleden tijd. leiden/regio - Negentig kilome ter veenkade in het gebied van het Hoogheemraadschap van Rijnland moet worden ver sterkt. Dat blijkt uit onderzoek waarbij het hoogheemraad schap en de waterschappen De Oude Rijnstromen, Wilck &Wïericke en Groot Haarlem mermeer in totaal 743 kilome ter veenkade tegen het licht hebben gehouden. De problemen doen zich vooral voor bij veenkades, die nu nog in beheer zijn bij waterschap De Oude Rijnstromen, fusie partner van het Hoogheem raadschap. Met name in de ge meenten Alkemade en Ja- cobswoude liggen stukken, die in lange droge periodes een ri sico vormen. Het gaat om veen- kades rond de Aderpolder (bij Oud Ade), de Gogerpolder (Roelofarendsveen), de Griet polder en de Kleine en Groote Heilige Geestpolder (alle in de omgeving van Leimuiden). Volgens woordvoerder E. Al- brecht van het Hoogheemraad schap is er geen sprake van acuut gevaar. De veenkades zouden instabiel kunnen wor den in lange droge periodes. Dat is deze zomer niet aan de orde. Vorig jaar was het anders: toen brak in Wilnis - buiten het gebied van Rijnland - een dijk door als gevolg van de droogte. Die dijkafschuiving was voor het hoogheemraadschap van Rijnland de aanleiding om in zijn eigen gebied de veenkades op zwakke plekken te onder zoeken. „Toestanden als in Wil nis vorig jaar zullen we dit jaar niet snel meemaken", zegt Al- brecht. Volgende week komen de wa terschappen en het hoogheem raadschap bij elkaar om te pra ten over de te nemen maatrege len. De waterschappen willen nog dit jaar een flink begin ma ken met het versterken van de negentig kilometer veenkade die slecht is. Verscheidene versterkingsme thodes zijn denkbaar: afdekken met klei of baggerspecie of be handelen met vochtvasthou- dende middelen. Ingrijpender zijn maatregelen als het verleg gen van sloten aan de voet van de dijk of het verbreden van de kades. Dat vooral veenkades in het ge bied van De Oude Rijnstromen nu een onvoldoende hebben gekregen, ligt volgens woord voerder Albrecht van het Hoog heemraadschap niet aan slecht onderhoud door het water schap. Het heeft meef te maken met plaatselijke omstandighe den, zoals (zwaardere) belas ting van de dijk en verschil tus sen polderpeil en boezempeil. Op zich valt het het Hoogheem raadschap niet tegen dat ne gentig kilometer kade een on voldoende heeft gekregen. „Dat is op een totale lengte van zo'n 750 kilometer", wijst Albrecht. „Dat valt dus wel mee. Aan de andere kant gaat elke kilometer die je extra onder handen moet nemen, flink geld kosten." Vierduizend euro voor verbouwing staat in schril contrast met bijdrage aan Meerburg' door Ruud Sep vervolg van voorpagina den haag/jacobswoude - De gemeen te Jacobswoude mag geen vergoeding meer vragen voor het in behandeling nemen van een planschadeclaim. Dat heeft de Hoge Raad deze week be paald. Sinds 2000 vroeg de gemeente er een vergoeding voor van ruim noo euro. Gemeenten mogen geen drempels meer opwerpen om mensen die planschade (waardevermindering van de woning als gevolg van bebou wing) menen te lijden, te ontmoedi gen een claim in te dienen. Dat bete kent dat Jacobswoude zijn beleid moet wijzigen, net als onder andere Leiderdorp, Katwijk en Sassenheim, die het voorbeeld van Jacobswoude volgden. Een inwoner van Jacobswoude kaart te de leges voor planschadeclaims aan, bijgestaan door de Warmondse planschade-advocaat Remco Maat. Nadat eerst de gemeente het bezwaar en later het Hof het hoger beroep had afgewezen, kwam hij terecht bij de Hoge Raad der Nederlanden. „Van de adviseur van de Hoge Raad kregen we het gelijk nog aan onze kant. Maar de Hoge Raad heeft anders beslist", zegt de Jacobswoudse gemeentese cretaris Meester. „Ik vind dat wel een beetje teleurstellend." In eerdere uitspraken werd er steeds van uitgegaan dat de gemeente met de beoordeling van een planschade claim uitsluitend een individueel be lang diende, vergelijkbaar met de be oordeling van een bouwaanvraag. Om die reden keurde het Hof de hef fing van leges bij planschadeclaims nog goed. De Hoge Raad gooit het echter over een andere boeg. De Raad redeneert dat planschadeclaims voortkomen uit de uitvoering van de publieke taak van de gemeente, namelijk het wijzi gen van bestemmingsplannen. Óm die reden dient de beoordeling van planschadeclaims volgens de Hoge Raad met name de publieke zaak, en moet de gemeente de kosten daarvan volledig dragen. Volgens Meester vallen de directe ge volgen van de uitspraak voor Ja cobswoude mee. „We moeten de le ges aan de bezwaarmaker terugstor ten. Maar ik denk niet dat er veel ge vallen zijn waarin we moeten restitu eren. De meeste mensen hebben de eventuele betaling opgeschort tot de uitspraak van de Hoge Raad." De uit spraak betekent wel dat de gemeente per direct geen leges meer mag vra gen om op die manier het indienen van planschadeclaims door 'getrof fen' inwoners te ontmoedig Maar de uitspraak van de fj heeft meer gevolgen. Ook a meenten die de cïgelopenj zijn gaan heffen voor het in ling nemen van een pi; claim, moeten hun verordei gen. Bovendien kunnen deze g erop rekenen dat mensen dj lopen jaren leges hebben b* geld nu met de uitspraak v ge Raad in de hand probere vorderen. Rotondes bij Leyhof krijgen 'byp; leiderdorp De randweg rond de noord-oostkant van Leider dorp moet volgend jaar vorm krijgen. De gemeente is van plan om in de eerste helft van 2005 met de werkzaamheden aan de provinciale weg N445 - de weg in het verlengde van de Willem de Zwijgerlaan - te be ginnen. Het doel hiervan is het verkeer dat niet in Leiderdorp moet zijn, buiten het dorp om te leiden, zodat het rustiger wordt op de doorgaande wegen in Leiderdorp. Het aanpassen van de N445 is onderdeel van het Leiderdorpse verkeersplan. Burgemeester en wethouders wilden met dat plan in één keer alle verkeers problemen in Leiderdorp op lossen. Omdat daarvoor niet genoeg geld is en omdat een deel van de gemeenteraad de plannen voor de Engelendaal niet ziet zitten, besloot de raad vorig jaar om eerst de N445 aan te pakken. Volgens een deel van de raad houdt dat zoveel ver keer uit Leiderdorp weg dat du re maatregelen aan de Engelen- daal, compleet met grote roton des waardoor het verkeer lang zamer gaat rijden, niet nodig zijn. De eerste klus die op de agenda staat, is het verbouwen van de rotonde op de kruising van de N445 en de N446. De rotonde krijgt een extra rijbaan in de bocht aan de kant van de Ley hof. Daardoor kan het verkeer uit de richting van Leiden en Leiderdorp sneller van de N445 op de N446 (richting A4) ko men. Deze klus is het eerste aan de beurt omdat hiervoor geen wijziging van het bestemmings plan nodig is. Voor de overige werkzaamheden is dat wel het geval. Daarom zijn <fi snel aan de beurt en Leiderdorpse gemeen binnenkort nog toe- voor geven. In het tweede kwaï 2005 is de rotonde biji aan de beurt. Ook dezi krijgt bypasses, zoals rijbanen in de bochtei genoemd. Zo wil de opstoppingen voorko gemeenteraad had ge er tussen de twee rol een extra rijbaan kan zodat het verkeer ni weer hoeft in te voeg een gasleiding ligt in Het verplaatsen kost en dat is de gemei graag kwijt. Na het werk aan de stroomt het verkeer op waarschijnlijk snelle maar de gemeente m mobilisten ook nog te krijgen niet over de daal te rijden, maar de te nemen. Daarom het kruispunt tussen 1 gelendaal en Willem gerlaan. Verkeer dat komt kan rechtsaf naa venterrein De Baande zonder een stoplicht komen. Verkeer dat De rij verlaat krijgt twee linksaf, met de bedoeli naar de N445 rijden meente wil deze weii den uitvoeren in sai met de woonwijk brug. Daarom is deze moedelijk later in 200: beurt. Wethouder MacGillav 3,5 miljoen euro be voor de wegaanpassii provincie sponsort Li met vijf ton. voorschoten - Hockeyvereniging Forescate in Voorschoten kan over niet al te lange tijd haar in trek nemen in een splinternieuw clubgebouw. Bin nenkort wordt begonnen met de bouw van het on derkomen en daarmee kan de vereniging definitief afrekenen met de huisvestingsproblemen die nu ruim een jaar geleden ontstonden. Toen viel het oude houten verenigingsgebouw van de hockeyers ten prooi aan de 'Pyromaan van Voorschoten', een brandstichter die verantwoordelijk wordt gehou den voor tal van branden in de gemeente. Erelid H. Reidsma is aangewezen om samen met haar kleindochter Danique op ber de eerste paal te slaan. Mevrouw stuurslid van het eerste uur, verrichtte ling ook al bij de bouw van het vorige juni 1997. Kleindochter Danique treedt voetsporen, wat de liefde voor het treft: het meisje is dit jaar voor het nilid en zo blijft de familie Reidsma Forescate. De eerste paal gaat niet ongemerkt officiële handeling is er een ontvangst .-n en oud-leden. Publiciteitsfoto Zoeterwouds vervoerbedrijf Lubbe verder met deel failliet taxibedrijf door Judy Nihof zoeterwoude - Het Zoeter woudse vervoerbedrijf Th.Lub- be Reizen brengt sinds maan dag Leiderdorpse leerlingen in het speciaal onderwijs van en naar school. Lubbe heeft deze taak overgenomen van het fail liete Leidse taxibedrijf Eltax. Lubbe is al jaren specialist op het gebied van 'contractver- voer': vaste ritten op vaste tij den voor groepen. 'Tja, de een zijn dood is de an der zijn brood', krijgt eigenaar Cees Lubbe de laatste tijd nogal eens te horen. Maar zo ligt het volgens hem niet. „Op deze manier had het voor mij niet gehoeven. Voor Eltax vind ik het heel erg. Heel treurig. Door dat in 2001 de vergunningen zijn vrijgegeven is de hele taxi- markt veranderd. Er zijn meer beunhazen bijgekomen. Veel goede taxibedrijven redden het niet meer en dat is een ontwik keling waarbij niemand is ge baat. In de eerste plaats de klant niet." Door het faillissement van Eltax dreigden ongeveer tachtig leer lingen in het speciaal onderwijs in de problemen te komen. Cees Lubbe aarzelde geen mo ment toen hem werd gevraagd de ritten van en naar Leider dorp over te nemen. „Die men sen zaten met een probleem en wij konden dat oplossen. Waar mee ik me niet op de borst wil kloppen. Zo van: Wij waren het meest aangewezen bedrijf om de ritten over te nemen. Nee hoor. We doen niks anders dan ons best" Op 9 augustus zei Lubbe 'ja', om al op 16 augustus te gaan rijden. Het bedrijf had dus maar een week om zich op de nieuwe taak voor te bereiden. „De medewerkers hebben hun stinkende best gedaan en daar ben ik ze heel dankbaar voor. Ondanks het verschrikkelijk slechte weer, is het maandag vrij goed gegaan. Ik denk dat we de ritten voor negentig procent Cees Lubbe: „Als er iets op je pad komt en het past binnen je bedrijf, dan is dat leuk. Maar het is niet zo dat ik groter móét worden." Foto: Hielco Kuipers onder de knie hebben." De firma Lubbe werd in 1961 opgericht door Dik Lubbe. Op merkelijk is dat de Zoeterwou- denaar in de periode daarvoor als buschauffeur bij Eltax had gewerkt, dat ook lijndiensten had. Toen Eltax deze verkocht aan de NZH, besloot Lubbe se nior voor zichzelf te beginnen. „Mijn vader wilde niet in een groot bedrijf werken. Toen hij in Zoeterwoude een taxibedrijf kon overnemen, greep hij zijn kans." In 1979 stopte het bedrijf met de taxi's. „Het gehandicapten- vervoer groeide, waardoor dit het taxiwerk teveel ging over lappen. Als je optimaal voor je klanten bezig wilt zijn, wilt waarmaken wat je afspreekt, dan moet je keuzes maken." Lubbe heeft vandaag de dag 110 medewerkers en 88 bussen. Het bedrijf bestaat uit twee af delingen. Onder de ene valt het, gehandicapten- en leerlingen vervoer. Het tourvervoer (dag tochten, pendelbussen naar de zon en naar de sneeuw en ver- enigingsreizen) is de andere tak. Die tourtak staat de laatste tijd flink onder druk, nu vliegtickets vaak voor stuntprijzen worden aangeboden, ouderen veel mo bieler zijn geworden en vereni gingen minder subsidie krijgen. Toch is Lubbe niet van plan om zich op allerlei andere vormen van vervoer te gaan storten. „Je moet oppassen dat je niet ver zandt in 'van alles wat'. Het moet niet te ingewikkeld wor den. Het is belangrijk dat je al les goed op een rijtje hebt: zo wel op kantoor als in de garage. Alleen dan kun je de klant zo goed mogelijk van dienst zijn. Dat betekent dat je ook wel eens nee moet zeggen tegen een aanbod. Zo zijn we wel eens benaderd voor een soort vervoer, waarvoor je moest be schikken over een centrale. Daar zijn we niet op ingesteld. Dan moet je daar ook afblijven, vind ik." Groei staat bij Lubbe niet hoog in het vaandel. „Als er iets op je pad komt en het past binnen je bedrijf, dan is dat leuk. Maar het is niet zo dat ik groter móét worden. Ik vind het veel be langrijker om het plezier en het enthousiasme voor mijn werk te behouden."

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 10