LEIDE REGIO Begeleiding op maat voor schooluitvallers 'otest tegen overlast van lijnbussen Politie deelt geen nutteloze boetes uit' Woning gekraakt aan Van Hogendorpstraat R1 Doorgekookte pasta en uitgekookte praatjes Wonen in een krattenkasteel Goedemorgen Wat een krant. Bureau Leerplicht komt met 'menukaart' CDA wil extra metingen van vliegtuiglawaai (Jjparnassia de natuur I* steld ;i i: zonnige f&net hier r een buitje thool houdt ctiedagen le Hogeschool Leiden f;dag 24 tot en 126 augustus edagen voor zijn aars. Onder het krijgen de nieu- y; de gelegenheid el- yn kennen tijdens on een barbecue, een Ow, een cultureel en rogramma en een i Leidse discotheek In ens de week maken aars onder meer ken- on opleiding en met itenleven in Leiden, fenten mogen ook aan de EL CID-week, éven aan de eigen in- Veek doorgaans de woensdag l8 AUGUSTUS 2004 door Floor Ligtvoet leiden - „Wat is dit?", vraagt Kim met enige afschuw in haar stem als ze haar bord op stu dentenvereniging SSR geser veerd krijgt. „Pasta carbonara", zegt de ober allervriendelijkst. De witte deeghoop met room saus is iets te lang doorgekookt. De originele vorm van de ma caroni valt niet meer te trace ren. Kim neemt voorzichtig een hapje. „Lekker hoor", roept ze vervolgens tegen de rest. De an dere eerstejaars van groep 96 en hun mentor Sophie zetten nu ook de lepel in het hoofdge recht. Als de eerste honger is gestild, komen de verhalen los. De EL CID-week is vermoeiend maar gezellig. „Wel zien we erg wei nig van de stad", merkt Noortje kritisch op. Tot nu toe bezoekt de groep vooral de ene na de andere vereniging. Daar horen ze steeds dezelfde uitgekookte promopraatjes aan. Kim: „Op iedere vereniging in Leiden wordt kennelijk héééél gezellig geborreld." Hun keuze hebben ze nog niet gemaakt. Misschien dat het voorzittersdebat van vanavond meer duidelijkheid schept. „De voorzitters laten toch het karakter van hun stu dentenvereniging zien", denkt Noortje. Pieter twijfelt of hij überhaupt wel ergens lid wordt. Vannacht heeft de eerstejaars geneeskun de in het Minervahuis waar hij te gast is, erg slecht geslapen. „Van het eerste college over in fectieziekten tijdens de facultei tenochtend weet ik niet meer zoveel." Pieter is van plan een serieuze student te worden en alle tentamens in één keer te halen. „Ik weet niet of bij mijn studie wel een druk vereni gingsleven past." Een weekje overnachten in een studentenhuis is al een avon tuur op zich, zo heeft hij onder vonden. „De huisgenoten ko men telkens de kamer binnen lopen om een biertje te drin ken." Toch wil hij het beeld van de altijd dronken student nuan ceren. „Waarschijnlijk zijn ze nu even zo omdat ze vrij heb ben. Als straks de studie weer begint, zijn ze vast rustiger." Wat hij deze week vooral mist, is zijn ontbijt. „De jongens zijn meestal nog niet wakker als ik weg moet en ik durf niet in an dermans huis op zoek te gaan naar brood." Thuis heeft hij het beter bekeken, realiseert hij zich nu. Zijn moeder in Aerden- hout maakt nog iedere ochtend zijn ontbijt klaar. „Een boter ham met vruchtenhagel!" Kim kijkt haar groepsgenoot spot tend aan. „Vruchtenhagel?" Voor morgenochtend heeft Pie ter zich alvast goed voorbereid. Hij heeft bij de plaatselijke su permarkt groot ingeslagen. „Pakken Sultana's. Daar red ik het deze EL CID zeker mee." leiden - Vier dagen lang zijn ze de koning te rijk. Ze wonen in een zelfgebouwd krattenkasteel, slechts tien looppassen verwijderd van hun stu dentenvereniging Ouintus. De leden van het Leids herendispuut Amigos zijn er in totaal zes uur mee bezig geweest en hebben ruim 2,5 duizend bierk ratten nodig gehad voor het imposante blauwe bouwwerk aan de Boommarkt. „Het fort staat in middels als een huis", vertelt student Mario Merli- ni. „Een bouwkundestudent uit ons dispuut heeft het ontwerp gemaakt en uitgedacht." De constructie van de op elkaar gestapelde kratten is met tape en touw versterkt. De kratten zijn spe ciaal voor de EL CID-week geleverd door de vaste drankleverancier van Ouintus, Bavaria. „De inhoud hebben we overigens niet zelf opgedronken", grapt Merlini. „Dat zou behoorlijk ongezond zijn." Doel van de studenten is om de EL CID'ers deze week op een ludieke wijze met hun dispuut te la ten kennismaken. Niet alleen eerstejaars mogen een bezoekje brengen, ledereen is welkom in het bierfort. Volgens Merlini is het door de toeloop wel noodzakelijk het bouwwerk 24 uur per dag te be waken: Je weet nooit op wat voor ideeën sommi ge lui komen. Het zijn wel statiegeldkratjes." De studenten bewaken hun fort daarom in toer beurten. Het verblijf in het kasteel is lang niet zo comfortabel als van tevoren ingeschat, geeft de student toe. „De eerste nacht was vooral erg nat. Het water sijpelde via het dak gewoon naar bene den." Inmiddels is de lekkage met het plaatsen van een extra zeil verholpen. Het kasteel wordt donderdagavond weer afgebroken. Foto: Hielco Kuipers door Rody van der Pols leiden - In de Van Hogendorp straat in Leiden-Noord is afge lopen zondag een leegstaand huis gekraakt. Studenten en werkende jongeren die zichzelf 'Kraakgroep Leiden' noemen, hebben hun intrek genomen op nummer 32. Eigenaar van het pand, woningcorporatie Por taal, heeft een jurist ingescha keld, omdat de kraakactie ille gaal zou zijn. Huizen aan de Van Hogendorp straat die vrijkomen, worden niet langer voor de reguliere verhuurmarkt vrijgegeven. Van wege de 'slechte technische staat' moeten de panden op termijn wijken voor nieuw bouw. Om in de tussentijd leeg stand te voorkomen, heeft Por taal het 'woningbeheerbureau' Ad Hoc in de arm genomen. Dat plaatst 'kraakwachten' om de huizen toch bewoond te houden. „Als we dat niet doen, holt de leefbaarheid van de buurt snel achteruit", zegt woordvoerder Joost Maas van Portaal. Nadat er anderhalf jaar geleden een brand heeft gewoed op nummer 32, is het pand een tijd als opslagruimte gebruikt, zegt Maas. „Maar onlangs hebben we besloten dat het huis weer bewoond moet worden. Via Ad Hoc was al iemand gevonden, die er na het weekeinde zou ko men wonen." In de tussentijd hebben krakers echter hun intrek genomen. Tij dens een overleg met Portaal hebben zij aangeboden 'op het huis te passen' totdat het wordt gesloopt. Daar kan echter geen sprake van zijn, laat Maas we ten. „Wij doen nu eenmaal za ken met Ad Hoe." De corpora tie heeft een jurist op de zaak gezet, zegt de woordvoerder. „Die stelt nu een dagvaarding op voor een kort geding." In een verklaring laat de Kraak groep Leiden weten het 'onbe grijpelijk' te vinden dat een wo ningcorporatie gebruikmaakt van antikraakbureaus. „Op gro te schaal worden huurders (met name jongeren) op absoluut ondoorzichtige wijze aan tijde lijke woonruimte geholpen, waarbij gebruik wordt gemaakt van contracten die op geen en kele wijze normale huurder- rechten respecteren", schrijven zij. Met de kraakactie willen zij protesteren tegen deze gang van zaken. Dat Ad Hoe op 'ondoorzichtige wijze' en met 'wurgcontracten' zou werken, bestrijdt Maas. „Ad Hoe werkt gewoon met een wachtlijst. Bovendien krijgen de verhuurders een vervangende woonruimte op het moment dat ze hier weg moeten." Het tegengaan van verpaupering is de belangrijkste reden om een dergelijk bureau in te schake len, zegt hij. „Niets ten nadele van krakers, maar als we het aan hen overlaten, zijn wij de controle kwijt" Lees nu Leidsch Dagblad --jm *n de ochtend en ontvang de eerste 2 weken gratis! /ja, ik neem een vast kwartaalabonnement en ontvang d 2 weken gratis! Bovendien spaar ik als vaste abonnee makkelijk (en snel) voor superkorting op een origineel Johnson Bros. ontbijtservies! Ik betaal: automatisch 56,20) per acceptgiro 56.70^ a de twaalfde aanrij- n een bus en een ge- auto zijn de bewo- e Charley Tooropweg ^enshof het zat. Met ■doeken die over de gehangen, geven zij ui- hun protest en hun Set liefst zien de om- eenrichtingsverkeer ■raat, in ieder geval ;ht lijnbussen die daar ioorheen komen. Te er een 30-kilometer- jten komen en moet alleen voor bestem der bereikbaar zijn. tste probleem doet ns de bewoners voor jnbussen elkaar in de raat tegenkomen en passeren. Inmiddels waalf geregistreerde geweest tussen lijn- geparkeerde auto's, aantal kapotgereden ■gels en krassen is ve- ^roter. omwonenden rijden regeld over de stoep te voorkomen dat zij nen te zitten tussen en geparkeerde au- it over het trottoir rij- weer tot irritaties bij inte laat weten vol- id met een ver- 'oor de Stevenshof te De bewoners van de Charley Tooropweg willen eenrichtingsverkeer voor lijnbussen. Foto: Henk Bouwman Plaatsvervangend korpschef Stikvoort blij met convenant lan Berendsen Iet stijgende verba- jemis heeft Jan Stik- de laatste tijd de pu- isie gevolgd over van bonnen door De plaatsvervangend en directeur politie ids Midden vindt het tijd voor repliek. (ten delen geen nut- es uit, zoals wordt eld door de burger, teeds meer door po- ordt gesuggereerd hter bomen staan om e pakken. Kulverha- üordt tijd dat er eens ■elegd waar de politie *ee bezig is." fe 25 politiekorpsen in is een convenant Ministerie van binnen ben afgesloten voor de 003-2006. Dus ook ands Midden. Indivi- korps besproken en ld. Wat staat daar nu jn elf punten, waarvan tng is dat er efficiënter loet worden gewerkt Jeschikbaarheid en rheid moeten verbe- aast moeten we ichten doorsturen ienbaar ministerie ■t 40.000 boetes en met staande-hou- len omdat daar een werking van uit- 1000 tot 1100 mensen op straat is het dus echt niet zo dat we op de loer liggen om maar iedereen te beboeten." Volgens Stikvoort is er in Hol lands Midden bewust gekozen om naast de hele zware crimi naliteit ook geweld, jeugdpro blematiek, veelplegers en wo ninginbraken tot speerpunt te verheffen. „Criminaliteit waar iedereen last van heeft en waar we zwaar op inzetten. Natuur lijk is en blijft het vervelend als iemand een bon krijgt omdat hij 54 kilometer per uur rijdt in de bebouwde kom. Maar we hebben nu eenmaal de af spraak dat 50 het maximum is." Vorig jaar eindigde Hollands Midden nog als drie na laatste in een vergelijking van alle 25 politieregio's in het land over het jaar 2002. „Maar dat zal ons absoluut niet meer gebeuren", aldus Stikvoort. „Toen waren de criteria absoluut niet helder en nu wel. Het is voor de eerste keer dat in het convenant 2003- 2006 de politiek duidelijk uit spreekt wat ze concreet van de politie verwacht. En dat wordt elk jaar objectief gemeten." Daarom begrijpt Stikvoort de politieke verontwaardiging niet als er een wildplasser op de bon gaat. „Dan hoor ik een politicus op de radio zeggen: je kan toch met zo'n man praten. Nee, zeg ik dan, je zal maar in het huis wonen waar die man tegen staat te plassen. Ik vind het soms wel erg makkelijk van po- Plaatsvervangend korpschef van politieregio Hollands Midden Jan Stikvoort: „Er wordt gesuggereerd dat wij achter bomen staan om mensen te pakken. Kulverhalen. Het wordt tijd dat er eens wordt uit gelegd waar de politie nu echt mee bezig is." Foto Henk Bouwman litici die toch een bepaalde ver antwoordelijkheid in de samen leving hebben, dat ze kritiek hebben op afspraken die ze no ta bene zelf hebben gemaakt. Want in het convenant staan ook dingen over normen en waarden; handhaving. We heb ben in Hollands Midden het beleid 'vriendelijk als het kan en streng als het moet' en zijn de laatste tijd in de richting van 'streng' opgeschoven." Onlangs was er binnen het Am sterdamse korps ophef over een agente die niet genoeg bonnen zou hebben uitgedeeld. Daar door kreeg de vrouw een nega tieve beoordeling die gevolgen kan hebben voor haar verdere loopbaan. „Ik wil niet op het specifieke geval ingaan", aldus Stikvoort. „Maar het is binnen Hollands Midden absoluut niet zo dat een individuele agent een minimum aantal bonnen per jaar moet uitschrijven. Veel belangrijker vind ik het dat we ons met z'n allen aan het con venant houden, maar ook de hulpverleningstaak niet uit het oog verliezen. Want we worden niet alleen door de politiek af gerekend maar ook door de burgers." Daarom durft Stikvoort ook de snelheidscontroles op binnen wegen te verdedigen waar de politie (soms) wel achter een boom staat. „Op basis van on derzoek en analyses weten we dat daar vaak te hard wordt ge reden en dat zoiets gevaarlijk kan zijn. Daarom treden we streng op en dan blijkt dat het aantal ongevallen en verkeers doden daalt. Daar kan toch nie mand problemen over maken?" leiden - Om een duidelijker beeld te krijgen van de geluids hinder rond Schiphol, wil het CDA-raadslid Flippo dat Leiden in zee gaat met Geluidsnet, een stichting die onafhankelijke metingen verricht. Flippo heeft de gemeente daar schriftelijk om gevraagd. Gemeenten en bewonersverenigingen in de Bijlmer, Zaanstad en Wormer- land betalen al mee. Met Oegst- geest en Haarlem zijn onder handelingen gaande. Het aantal klachten over vlieglawaai boven de Leidse regio is de afgelopen jaren sterk toegenomen. De Stichting Geluidsnet wil aantonen dat het meten van vliegtuiglawaai niet duur en in gewikkeld is. Geluidsnet wil 45 meetpunten rond de luchtha ven plaatsen. Iedereen die een computer heeft, kan zo'n meet punt oprichten. Een aan de ge vel gemonteerd microfoontje geeft signalen door aan de computer, die de informatie verwerkt en doorgeeft. door Nienke Ledegang leiden - Leerplichtige schooluit vallers in de regio Leiden kunnen met ingang van dit schooljaar re kenen op betere begeleiding. Het bureau leerplicht, het CWI en de ROC's zijn daarvoor ver antwoordelijk. De veelal 16- en 17-jarige leerlingen, die vaak na het vmbo niet meer willen door leren maar dat officieel nog twee dagen per week moeten, hoeven zich straks nog maar op één adres te melden, namelijk bij het CWI. Daar wordt voor ie dere leerling het meest geschik te traject uitgestippeld. De zogenoemde menukaart is het antwoord van het Bureau Leerplicht Zuid-Holland Noord op het toenemende aantal leer plichtigen in Nederland dat niet naar school gaat. In vijf jaar tijd nam het aantal leerplichtigen dat afhaakt landelijk met veertig procent toe. Pauline van Hezik van het Bureau Leerplicht: „Re den voor ons om onze aanpak aan te scherpen. Nu moeten die jongeren hun verhaal vaak meerdere keren vertellen. Ze komen bij tal van instanties. Jongeren knappen daar op af. En als je niet uitkijkt doen al die instanties dubbel werk of ne men ze andermans werk over. Om slagvaardiger te kunnen opereren, hebben we afgespro ken tot één 'loket' te komen. Daar gaan we met ingang van dit schooljaar mee werken." De instanties verwachten op deze manier in elk geval in kaart te kunnen brengen waar uitvallers zich bevinden. Van Hezik: „Dat was tot nu toe vaak niet bekend. Wij wisten niet waar een jongere uithing en wie er mee bezig was. De samen werking komt dus als geroe pen." Het ROC Leiden is blij met de 'menukaart'. Woordvoerster Anke van Vuuren: ,Als je Lei den vergelijkt met de grote ste den, dan mogen we niet onte vreden zijn. Terwijl elders in het land het aantal uitvallers schrikbarend toeneemt, blijft het in Leiden ongeveer gelijk." Afgelopen schooljaar werden in de Leidse regio 1134 voortijdige schoolverlaters gemeld. Dit cij fer is waarschijnlijk niet com pleet, niet alle scholen melden welke leerlingen afhaken. Bo vendien is niet duidelijk welke leerlingen mogelijk dit jaar toch weer naar school gaan. Volgens Van Vuuren zijn de probleemleerlingen jongeren zonder startkwalificatie. „Dus zonder havo-, vwo- of mbodi- ploma. Ze hebben vaak wel een vmbo-diploma, maar daarmee ben je niet gekwalificeerd. In tijden van recessie vliegen deze mensen er als eersten uit. Daar om proberen wij uit alle macht deze leerlingen erbij te houden en ze een diploma mee te ge ven." De 'menukaart' is daar een van de middelen toe. Maar het ROC steekt al langer veel energie in de voortijdige schoolverlaters. Van Vuuren: „Wij werken met de 'warme overdracht', waarbij decanen van vmbo-scholen en het ROC regelmatig contact Ttelefoon: (i.vjn. bezorgcontrole) Geboortedatum J Bank-/girorekeningnummeï* 1 Handtekening: I Uitsluitend bij automatische I Stuur deze bon op in een ongefrankeerde envelop, naar Leidsch Dagblad. Tav Afdeling lezersservice. Antwoordnummer 127, lSOO VB Alkmaar Bellen kan ook 080O-1711 (gratis) of surf n Mijn wereld, mijn krant. Leidsch Dagblad hebben over een leerling en we hebben een informatie- en loopbaancentrum. Sinds enige tijd loopt op het ROC Leiden bovendien het Prismatraject, waarbij leerlingen de mogelijk heid krijgen zich te oriënteren op de beroepspraktijk. Ze kun nen meedraaien in een bedrijf om te kijken hoe de praktijk er aan toe gaat. De leerlingen in het Prismatraject zijn leerlingen die echt niet willen leren, maar in de praktijk aan de slag wil len." Het ROC behaalt er goede re sultaten mee. „Het is net als met die nieuwe menukaart: je weet waar die scholieren uit hangen. Alleen zo kun je ze er bij houden." l Mijn wereld, mijn krant. I Leidsch <91 Dagblad

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 9