Cornwall zit met brokken na vloedgolf BUITENLAND Burgers Najaf in gevaarlijk niemandsland Poolse boer profiteert van EU-toetreding China trekt stekker uit telefoonseks Al-Sadr weigert overleg over crisis heilige stad Zes doden door giftige paddestoelen Fidel Castro profiteert van zege 'kameraad' Chavez 'Verdachte kende plan '11 september' VN: standaardnaam steden en landen itje stikt ns horrorfilm Horror op het witte d werkelijkheid voor jsvan de 3-jarige De- kind stikte in een se bioscoop waar de een griezelfilm jongen verslikte zich londvol popcorn en kwartier na begin van leidde de Amenkaan- ■ibaily News gisteren op n pagina. veer redt i in speelgoed rttj- Britse brandweerlie- jflmtgerakt om een cavia speelgoedauto te bevrij- huisdier was tussen fljjorblok en andere on- van de auto bekneld ie jonge eigenaren van waren het probleem l te lijf gegaan. Jen er echter niet in ifde Heidi te bevrijden, ij besloten de brand den. ey 'tekent' Ij 19 doden rON/PUNTA GOUDA - irkaan Charley zijn in lanse staat Florida iduizend mensen dak- lakt. Het dodental steeg naar negentien. Onge il mensen kregen on- n noodonderkomens. officiële cijfers zit in og ruim een half mil- ïsen zonder stroom, die vrijdag over Florida It als de zwaarste het gebied in ruim tien en dood 'vogelgriep' Twee Vietnamese kin- eerder deze maand n aan de vogelgriep, smet met de gevaarlij- leten H5N1-variant, cte een arts van het stituut voor Hygiëne miologie gisteren be- it gaat om een 4-jarige ien baby en een 25-ja- w. Eerder dit jaar stier- taal 24 mensen in Azië type. listen met vis in Berlijn [Toeristen die gisteren henburger Tor bezoch- pen begroet met de I rotte vis. Greenpeace- in hadden 11.000 dode «gestald aan de voet ijns grootste trekpleis- tmee protesteerden zij [overbevissing en ver- jan de Noordzee. we vogels lipijnen ce - Op een afgelegen ihet uiterste noorden ilipijnen hebben we- iers een nieuwe vogel- tdekt. Een team van Fi- En Britse onderzoekers Wen de Calayan ral, ge- naar het eiland waar het den, eerder dit jaar tus- truikgewas langs de bin een riviertje. de vogelbescher- iganisatie Birdlife Inter- gisteren bekendge- woensdag 18 augustus 2004 bagdad-najaf/anp-afp-dpa-rtr - Een delegatie van Iraakse no tabelen heeft gisteren in de Iraakse stad Najaf een vergeefse poging gedaan de crisis in deze heilige sji'itische stad te bezwe ren. De missie stuitte gister avond op een weigering van de opstandige sji'itische leider Muqtada al-Sadr om de groep te ontmoeten. Een zegsman van al-Sadr verklaarde dat de aanhoudende 'Amerikaanse agressie' een onderhoud niet mogelijk maakte. Volgens Iraakse politieke leiders was de missie de laatste poging om al- Sadr en zijn militie te bewegen hun opstand te staken zonder verder gewelddadig ingrijpen. De delegatie is gisteravond naar Bagdad teruggekeerd. De jonge, ambitieuze sjiiet houdt zich schuil in de Imam Alimoskee, een sji'tiisch heiligdom dat in tussen door de Amerikanen is omsingeld. Door de belangrijke religieuze status van het ge bedshuis zijn de Amerikanen en hun Iraakse bondgenoten er nog niet binnengevallen. De achtkoppige missie was in Na jaf in opdracht van de Nationa le Conferentie. Deze vergade ring van Iraakse vertegenwoor digers van alle geloofs-, bevol- kings- en politieke groepen stelt in Bagdad een tijdelijk parle ment samen. De delegatie, die wel met me dewerkers van al-Sadr sprak, heeft voorgesteld dat de geeste lijke een politieke rol gaat spe len, dat zijn militie wordt ont wapend en dat de moskee wordt verlaten. Kort voordat de Iraakse delegatie in Najaf aan kwam met Amerikaanse heli kopters, zei al-Sadr dat hij voelt voor de bemiddeling die het Vaticaan wil doen. Een drukke straat in Bagdad is gisteren met zware granaten bestookt. De aanslag was in de wijk Rashid, in het centrum op de oostelijke oever van de Tigris. Er zijn daardoor zeker zeven doden en enkele tientallen gewonden ge vallen, volgens medische hulp- verleners.De beschieting maak te veel slachtoffers in de drukke straat met stoffenwinkels en kleermakers. Een van de projectielen landde in de afgeschermde sector in Bagdad waar de Amerikaanse ambassade is gevestigd en de door de Amerikanen aangestel de interim-bestuurders van Irak zijn gehuisvest. De mortiergra naat kwam neer tussen een conferentiecentrum, waar mo menteel de Nationale Confe rentie wordt gehouden, en het gebouw van de Iraakse rege ring. door Michael Ceorgy najaf/reuters - Toen Saddam Hoessein Najaf nog met ijzeren vuist bestuurde, verliet Samir Ghalib zijn huis niet als er moei lijkheden waren. Tegenwoordig zijn het de sluipschutters, grana ten en tanks in de strijd tussen de radicale sji'itische militanten en de nerveuze Amerikaanse sol daten die hem binnenhouden. Er ligt een dode op straat, be dekt met vuile dekens. Maar het is te riskant om het lijk weg te halen, weet Ghalib. „Hij werd gistermiddag om twee uur doodgeschoten door een sluip schutter, toen hij de straat over stak. Ik geloof niet dat het een fundamentalist was, het was gewoon een burger", vertelt Ghalib, 24 jaar en een werkloze groentehandelaar. De oude stad van Najaf is veranderd in een niemandsland in afwach ting van het verwachte offensief van Amerikaanse militairen te gen de loyalisten van de radica le sji'itische geestelijke Muqta da al-Sadr. Ghalib en veel ande re burgers die in de dichtbe volkte straten met zijn cemen ten huizen met oude houten deuren wonen, zijn overgevoe lig voor het geluid van explosies en besteden veel tijd aan het bestuderen van de sluipschut- Tanks van het Amerikaanse leger patrouilleren aan de rand van het oude deel van de stad Najaf. Inwo ners wachten de ontwikkelingen lijdzaam af. Foto: Reuters/Ali Jasim ters. „Er staat een Amerikaanse tank in die straat en er zijn troe pen die schieten op alles wat beweegt, zoals op die nu dode man daar", zegt Ghalib's buur man Hani Hassan, 40 jaar en vader van twee kinderen. „Gis teren ontploften er vijftien gra naten in onze straat. Iedereen is doodsbang. Ik heb mijn vrouw en twee dochters naar het huis van mijn moeder gestuurd, ver hier vandaan. Bellen kan ik ze niet", zegt hij met tranen in zijn ogen. „We deden een poging onze families te bezoeken, maar we konden niet langs de wegen die door de Amerikanen beheerst worden en niet langs de militanten die iedereen be schieten", zegt Hassan. De mannen klagen dat er in Irak op sommige terreinen niets veran derd is voor de sji'itische meer derheid sinds het regime-Sad- dam gevallen is. „Najaf is een sji'itische stad. Ten tijde van Saddam werden we onderdrukt en geschaad door zijn Jeruza- lem-leger en leden van de Baath-partij. Nu zijn het de Amerikanen en het Mehdi-leger die de stad tot oorlogsgebied hebben gemaakt", aldus Has san. Hij toont een verslaggever de knie van zijn buurman, die er voor de helft afgeblazen werd toen hij en honderdduizenden anderen door Saddam gedwon gen werden tegen Iran te vech ten in de jaren '80. Maar nie mand verdiept zich in dit oude lijden omdat er een Amerikaans oorlogsvliegtuig luid bulderend overvliegt en er geweerschoten klinken waarvan niemand weet waar ze vandaan komen. De belegering zou wel eens lang kunnen duren. Leden van Al- Sadr's militie, die granaten wil lekeurig in elke richting afvu ren, hebben zich ook ver schanst in de heilige tempel van Imam Ali.. Nadat ze uren in het donker hebben doorge bracht zonder electriciteit en water hebben de inwoners van de oude stad weinig anders te doen dan het oprapen van gro te granaatscherven. „Het enige dat we doen is wachten op het geluid van de volgende explo sie." zegt Ghalib terwijl er twee busjes langzaam door zijn straat navigeren en voorzichtig checken of er Amerikaanse tanks of militante sluipschut ters om de hoek verscholen zit ten. Als een ontploffende bom de straat doet schudden, zegt Hassan: „We zijn hieraan ge wend. Het gebeurt dagelijks. De straten in deze buurt zijn het doelwit van sluipschutters. Het enige wat we kunnen doen is wachten." Ali Ghanim, die in dezelfde buurt woont, herin nert zich lang vervlogen dro men. „Toen Saddam verdreven werd had ik zo veel dromen over Najaf, heilig Najaf. En over de vele toeristen en pelgrims die hier zouden komen", zegt hij, starend naar de verlaten straten. Politie zoekt nog vijftien mensen «heeft iw' volkslied je - Het parlement van Beft gisteren formeel de —ten van de staat en het 1 gewijzigd. Het stemde in met de symbolen feormalige Joegoslavi- inarchie als de nieuwe -Je hymne en het staats- tan Servië. Uit het oude pl Boze Pravde (God van ^krdigheid) zijn in de irsie wel de verwijzin- de koning geschrapt. irzenegger op casino's ^ies - De gouverneur fai omië, Arnold Schwar- Ly wil het enorme be- I ekort in zijn Ameri- j. laat deels dichten met uit casino's. Volgens JVngeles Times van gis- Aent de voormalig ac- ;Tienkort een akkoord ,^iet in de komst van de grootste casino's ter —biet ver van San Fran- ij verkiezing fghanistan - De Europese Unie zal ip van 25 experts naar |tan sturen om te hel- e eerste presidentsver- die op 9 oktober iden. Dat heeft de Eu- 'ommissie gisteren ge- Jsteun komt bovenop ■ljoen euro hulpgeld die al heeft uitgetrokken Brkiezingen goed te la ppen. door onze correspondent Esther Gotink londen - Politie van de Engelse streek Cornwall is op zoek naar vijftien mensen van wie het lot onbekend is, sinds een vloedgolf door de kustplaats Boscastle raasde. Door de ramp liepen wo ningen en bedrijven tot drie me ter vol water, werden straten opengereten en bomen ontwor teld, dreven bijna zestig auto's de Atlantische Oceaan in en stortten meerdere gebouwen en een brug in. De rivier Valancy trad buiten haar oevers door neerslag die binnen twee uur plaatselijk 75 millimeter bereikte. Dat is meer dan normaal in de hele maand augustus valt. De druk waar mee het water zich door de ri vier pompte, bleek onhoud baar. Voordat de stroom de zee kon bereiken, trad het buiten de oevers en boog af naar links. Daar in een diepe vallei liggen het pittoreske Boscastle en de aanleunende dorpjes Camel ford en Tintagel, die eveneens werden getroffen. Duizenden mensen - bewoners en vakan tiegangers - werden uit wonin gen, van daken en uit bomen gered en met helikopters van de Britse luchtmacht RAF en red dingsboten van de kustwacht geëvacueerd. Slechts acht men sen raakten gewond, variërend van afkoelingsverschijnselen tot een gebroken duim. Een baby en twee volwassenen werden opgenomen in een ziekenhuis nadat ze uit een auto waren be vrijd. Ook werd een man die thuis aan een nierdialyse lag, tijdelijk naar een ziekenhuis overgebracht. Zeven RAF-heli- kopters, 25 brandweerwagens, enkele boten, reddingshonden en duikers waren betrokken bij de enorme reddingsoperatie. Uit voorzorg werd alle stroom uitgeschakeld. Nadat de regen buien ophielden en het tij keer de zodat overtollig water de zee in stroomde, konden hulpdien sten onder de bergen puin en in weggedreven auto's zoeken naar eventuele slachtoffers. De vijftien personen die nog niet zijn gevonden, worden volgens politie van Cornwall 'technisch' vermist. Ze hebben de streek mogelijk al verlaten toen slecht weer op komst was. Het kan zijn dat ze de stormvloed voor waren, en zich op dit moment niet realiseren dat naar ze wordt gezocht. Bij de ramp waren geen Neder landers betrokken. Er vielen geen doden. „Op de hele route langs de Valancy richting zee pikten we mensen op uit bo men, van de oevers en uit au to's", vertelde de woordvoerder van de RAF, Michael Muiford. „Dit is het grootste incident dat we in vele, vele jaren hebben gehad. Het is zeer zeldzaam dat we meer dan twee helikopters op één lokatie nodig hebben voor een reddingsactie." De 14- jarige Georgia Gifkans verbleef in een gasthuis toen de vloed golf kwam: „Ik zag het water voorbij stromen, waarna alle auto's begonnen te drijven. Het duurde ongeveer een uur en het water kwam bij grote kerels tot hun middel." Toerist Alan Graham getuigde: „Er waren achttien meter hoge bomen die als luciferhoutjes de rivier in werden gesleept." Inmiddels is boekarest/anp-afp - Zes kinderen zijn in Roemenië gestorven na het eten van giftige paddestoelen. Een tiental kinderen moest in ziekenhuizen worden opgenomen. De ouders hadden de padde stoelen voor hun kroost geplukt. Volgens artsen zijn de bewuste paddestoelen normaliter voor consumptie geschikt, maar zouden ze in een giftige variant zijn gemuteerd. door onze correspondent Frans Lindenkamp caracas - Als ergens opgelucht adem is gehaald over de zege van de Venezolaanse president Hugo Chavez bij de volksraad pleging van zondag, is het in communistisch Cuba. Het aan blijven van het linksradicale staatshoofd verzekert de Cu baanse dictator Fidel Castro in ieder geval tot 2007 - wanneer Chavez ambtermijn verstrijkt - van de dagelijkse levering van 53.000 vaten Venzolaanse olie tegen een vriendenprijs. Een deel daarvan verkoopt Cuba aan derden tegen een meer prijs. Op die manier voorziet het land zich voor een deel in zijn behoefte aan Amerikaanse dollars. Met de oppositie aan de macht had Cuba vrijwel zeker internationale marktprijzen moeten betalen. De economi sche gevolgen voor het Caribi sche eiland waren in dat geval vergelijkbaar geweest met het intrekken van de (Sovjet) subsi dies in 1992 na de ineenstorting van de Sovjet Unie. Urgente fi nanciële problemen noopten Castro destijds tot het doorvoe ren van 'kapitalistische' maat regelen om zijn regime voor de ondergang te behoeden. Zo opende hij het land voor bui tenlandse toeristen en stond hij toe dat met dollars betaald kan worden in winkels onder staats toezicht. Het vacuüm dat ont stond met het wegvallen van de Sovjet-hulp, is eind jaren ne gentig opgevuld met de komst van Chavez. De Venezolaanse leider ziet in Castro een lich-. tend voorbeeld voor de armoe debestrijding. Beide landen on derhouden een strategische al liantie, die zich kenmerkt in een wederzijdse afhankelijkheid. In ruil voor de olie ontvangt Vene zuela een leger aan Cubaanse 'preventieve armoedebestrij ders' bestaande uit artsen, sportleraren, onderwijzers en politieke raadgevers. Dat lenigt in de sloppenwijken de ergste nood. Duizenden bewoners van sloppenwijken worden in Cuba geholpen aan hun kwalen, ter wijl militante aanhangers van Chavez er een politieke oplei ding ontvangen om zijn vreed zame 'Bolivariaanse' revolutie onder de kansarmen te consoli deren. De zware overstromingen hebben het pittoreske vissersdorpje Boscastle in het noorden van Cornwall flink verwoest. Hier baant een watermassa zich een weg door het dorp. Foto: Reuters/Martin Bennett een grote schoonmaak begon nen; alle gebouwen, straten en bruggen zijn belaagd onder puin en modder. Een inspec teur taxeert de veiligheid van al le bouwwerken, omdat ze een flinke opdonder hebben gekre gen door de vloedgolf die met snelheden tot 68 kilometer per uur door de straten stuwde. Vi- ce-premier John Prescott, die de Britse leider Tony Blair waarneemt tijdens het zomer reces, bracht gisterochtend een bezoek aan het noodgebied. Hij was geschrokken van de enor me schade die het water heeft aangericht en prees de hulp diensten. Blair noemde hun massale reddingsoperatie 'ab soluut subliem'. Augustus is voor Cornwall de drukst be zochte maand en het getroffen gebied zat vol toeristen. Experts onderzoeken waarom de waar schuwing voor overstromingen de bewoners van Boscastle pas zo laat bereikte. De provincie raad North Cornwall heeft een rampenfonds opgezet. hamburg/anp-dpa - De Marok kaanse Duitser Moumi al-Mo- tassadeq kende de belangrijkste zelfmoordkaper van '11 sep tember', Mohammed Atta, heel goed. Al-Motassadeq begon steeds meer tot de kem van de Hamburg-terroristen te horen. Dat zei gisteren een getuige in het langlopende proces tegen Al-Motassadeq. De Marokkaan ondersteunde de visie van de terroristencel in Hamburg en kende de plannen om aansla gen in de Verenigde Staten te plegen, betoogde justitie. De aanldagers onderzochten voor al het netwerk rond de zelf moordkapers. Eerder hebben andere getuigen weer gezegd dat Al-Motassadeq nergens vanaf wist. Bij de aanslagen kwamen ongeveer 3000 men sen om. door onze correspondent Runa Hellinga Boedapest - Het waren vooral de Poolse boeren, die vóór de EU- toetreding in mei steen en been klaagden over de mogelijke ef fecten daarvan op de Poolse landbouw. Maar vier maanden later blijkt het allemaal erg mee te vallen. De Poolse landbouw producten zijn zoveel goedkoper dan vergelijkbare producten uit andere EU-landen dat de land- bouwexport niet gekelderd, maar juist omhoog geschoten is. Het zijn in eerste instantie de grote Poolse landbouwbedrij ven die van die export profite ren, maar indirect komt de ge stegen uitvoer ook de kleine boeren ten goede. Die kunnen hun producten nu makkelijker en tegen hogere prijzen dan voorheen op de binnenlandse markt kwijt. Wie minder blij zijn met de ont wikkelingen, zijn de Poolse consumenten. Omdat land bouwproducten duurder zijn geworden, zijn de prijzen van levensmiddelen als melk, boter en vlees de afgelopen maanden fors gestegen. Volgens een on derzoek van de Poolse nationa le bank, geven Polen inmiddels ongeveer 29 procent van hun inkomen aan voeding uit. In Nederland ligt dat op 13 pro cent. Het zijn vooral handelaren uit buurland Duitsland, en uit Frankrijk en Italië die in Polen actief zijn. De Italianen zijn met name geïnteresseerd in melk en kalveren, twee producten waar aan in Italië, dat zelf nauwelijks een melkveesector heeft, een chronisch tekort is. Er zijn de afgelopen maanden zoveel Poolse kalveren opgekocht, dat de prijs voor rundvlees op de binnenlandse markt is verdub beld. De Poolse landbouw is overi gens niet alleen een geduchte concurrent voor oude EU-lan den, ook EU-nieuwkomer Hon garije voelt de druk van de goedkopere Poolse productie. De Hongaarse markt werd afge lopen maanden overstroomd door goedkope melk uit Polen en Slowakije. Voor de Hongaar se consument was dat plezierig. De melkprijs in de winkel ging flink omlaag. Maar volgens Ist- van Kis, directeur van Friesland Coberco Hongarije, de grootste melkverwerker van het land, zet de toestroom van goedkope buitenlandse melk de binnen landse zuivelsector flink onder druk. Kis tekent daar bij aan dat de Polen ten dele goedkoper kun nen produceren, omdat zij, in tegenstelling tot de Hongaren, nog niet aan alle EU-eisen op landbouwgebied hoeven te vol doen. In andere sectoren profiteren Hongaarse boeren overigens ook van de toegenomen export mogelijkheden naar West-Eu ropa. Net als in Polen worden vanuit Hongarije op grote schaal kalveren geëxporteerd, met name naar Italië. Het mes ten van kalveren was tot nu toe in Hongarije geen lonende be zigheid, zegt Jos Jansen, eige naar van een Hongaars vleesbe drijf. Maar sinds 1 mei is dat dras tisch veranderd. „Tot die da tum was er geen overheids steun, maar boeren krijgen nu een subsidie van 35000 forint (EUR 138,50) voor kalveren van minimaal 9 maanden oud, die minstens twee maanden in het bezit van de mester zijn. Daar door is het mesten van runde ren nu winstgevend gewor den." De prijs van kalfsvlees is daardoor de afgelopen maan den meer dan verdubbeld. Ook Hongaarse akkerbouwers lijken van de toetreding te pro fiteren. De Hongaarse tarwe oogst is dit jaar goed en Itali aanse graanhandelaren, die hun waren normaal uit Frank rijk halen, zijn zeer actief op de Hongaarse markt. Grote vraag is hoelang de land bouw de vruchten kan plukken van deze ontwikkelingen, want de prijsverhogingen als gevolg van de gestegen buitenlandse vraag zorgen ervoor dat de ex port duurder en uiteindelijk niet meer zo interessant is. Aan de andere kant komt eind dit jaar de stroom EU-landbouw- subsidies op gang. Zo stelde de EU in juli nog ruim 830 miljoen euro ter beschikking voor de modernisering van de Poolse landbouw en de voedselprodu- cerende industrie. peking/anp - De Chinese machthebbers zijn een nationa le campagne begonnen tegen particulieren en bedrijven die telefoonseks aanbieden. Volgens het persbureau Xinhua gaat het om zeer omvangrijke operatie die nog tot zeker okto ber zal duren. Iedereen die wordt opgepakt kan rekenen op „zeer zware straffeh". De cam pagne is een nieuwe poging van de communistische leiders om alle publieke seksuele uitingen met wortel en tak uit te roeien. De autoriteiten, die zeggen te vrezen voor „ondermijning van de sociale moraal", treden mo menteel al hard op tegen pomo op het internet. Al zeker zevenhonderd 'obsce ne' websites zijn gesloten en al 329 mensen zijn dit jaar gear resteerd. londen/anp - De Verenigde Naties (VN) willen een einde maken aan de verwarring over topo grafische namen. Volgend jaar krijgen regerin gen een handleiding om internationale stan daardnamen te kiezen voor landen, steden en rivieren. Dat hebben Britse media gisteren ge meld. De VN willen bijvoorbeeld dat de metro pool Peking door iedereen bij de Chinese naam, Beijing, wordt genoemd en de Indiase stad Bombay moet weer officieel Mumbai heten. Deze correctie naar de namen van voor het ko loniale tijdperk, wordt al officieus uitgevoerd door verscheidene landen in Afrika en Azië. „Wat we nodig hebben is een grote databank. De VN willen een standaardnaam voor elke plaats", aldus Helen Kerfoot van de VN tegen de Britse krant The Times. Kerfoot staat aan het hoofd van de commissie die de namenproble- matiek behandelt. Veel plaatsen kennen meerdere namen. De Is raëlische stad Jeruzalem heet in het Hebreeuws Yerushalayim en soms Urshalim en in het Ara bisch al-Quds. Dat kan ernstigere gevolgen heb ben dan verwarring bij toeristen of postbodes. Hulpverleners en reddingswerkers weten soms niet waar ze heen moeten. In de eerste Golfoor log zijn er bommen verkeerd terechtgekomen door een misverstand over plaatsnamen. Een buurland van Griekenland lokte bijna een oor log uit door zijn naam te veranderen in Mace donië. De Grieken waren bang dat de voormalige Joe goslavische republiek het had gemunt op de Griekse provincie Macedonië. De VN noemen het land officieel de Voormalige Joegoslavische Republiek van Macedonië.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 5