Forse strop door sloop bij Schiphol BINNENLAND kd Awa terroriseerde de halve stady Dossiers Drie van Breda openbaar Rechtbank weigert het bankroet van de LPF Gewonde soldaat verlaat Irak met tegenzin veXi>t Klaar voor de grote trek Geen voorn maar een piranha Schultz: Kosten doorberekenen 'Verveeld varken ontkrult' Ter nagedachtenis Witte werkster weer w komt om irvivaltocht |r - Een 54-jarige {het Brabantse Ge- S een ziekenhuis in het jtavanger bezweken [rwondingen die ze za- pliep tijdens een survi- n de bergen. Bij het n van een bergrivier rouw door de sterke meegesleurd. Pogin- [aar met een touw in e brengen misluk- a ze bij de waterval Jen' omlaag viel. Ze bitieke toestand naar ihuis in Stavanger ge- r ze gisteren over- orde man j snelweg A12 I- Langs de snelweg berden en Harmeien 9/borgen een vermoorde d «troffen. Volgens de hij naast zijn voer- n kleine vrachtwagen, idj chtstrook langs de A12 t w ting Den Haag. Het niifer is een 41-jarige in- benn Utrecht, ia» et bestolen ersoneel - Personeel van het ,jr waardetransporten ïeeft voor minimaal stolen. Acht werkne- i zi|en zich begin septem- istldeze verduistering ion|echtbank in Rotter- ouften verantwoorden. In dit jaar zouden de acht en in de regio Den _jde controle en het bij- jn pinautomaten grote tgeld achterover heb- kikt. De werknemers pet variëren in leeftijd jt 36 jaar en komen (t de regio Rotterdam. len politie nigarije - Sinds twee weken Korps Landelijke Poli- fen (KLPD) twee Hon- llitiepaarden in oplei- Idat de Nederlandse biet meer aan de eisen i koos het korps voor de jt Hongarije. Volgens pewoordvoerder wor- derland alleen nog paarden gefokt. „Die prestatiegericht. Wij 1st rustige paarden." >tra raakt rcafé kwijt woensdag l8 AUGUSTUS 2004 - i v-U iSisi/»-*!.' Cj, 'k v. - j i 'SP -*> de wijk - Zo'n driehonderd ooievaars hebben zich tussen De Wijk en Meppel verzameld. Ze wachten op afgelopen week hebben de vogels aan de grond gehouden, stelt Koopman. „Dat voelen ze. Ooievaars de juiste thermiek richting West- en Midden-Afrika waar ze overwinteren. Volgens beheerder Frits Koop- hebben betere weerstations dan wij." man van ooievaarsstation De Lokkerij in De Wijk zijn ze laat dit jaar. De zware buien in het zuiden van de Foto: WFA/Jan Bouwman stadskanaal/anp - Een sportvisser uit het Groningse Stadskanaal keek vreemd op toen hij tijdens een middagje vissen in het kanaal geen roodvoomtje, maar een le vensgevaarlijke piranha aan z'n haak bleek te hebben. Deze roofvis komt normaal gesproken alleen in Zuid- Amerika voor. De vis jaagt in scholen op allerlei dieren, doorgaans als die gewond zijn, en kluift ze tot het bot af. De visser, Patrick Scholte (26), had in eerste instantie niet door welke vis hij aan de haak had geslagen. „Vanwe ge de felrode onderbuik van de vis dacht ik zelf eerst dat het een roodvoomtje was", zei Scholte gisteren. Een an dere visser vertelde hem dat het ging om een piranha. Via internet kreeg hij de bevesti ging dat het inderdaad ging om deze exotische vis. De visser heeft een paar foto's gemaakt van zijn vangst en de piranha vervolgens terug gezet. Hij vermoedt dat het dier in het water is gezet door een aquariumhouder die geen interesse meer had in zijn vis. Horecaonderne- rd Kooistra moet af in van Café Cox, een leatercafé in de zij de Stadsschouw- jterdam. De rechtbank lam bepaalde dat L het bedrijf van de ruimte van Café augustus leeg moet Binnen enkele da- fit met hulp van de po lling verwacht. De jdirectie ergerde le veranderende sfeer café in 1997inhan- van Kooistra. ie ambtenaar de rechter Een ambtenaar van iterie van Landbouw ij dbr de rechter verschij- dat hij verdacht wordt le. De 63-jarige man, Idels met vervroegd thuis zit, wordt ver- i oplichting van vijf vbedrijven. Tussen ju- n juli 2003 heeft hij in het ministerie subsi- jgevorderd van deze let geld, meer dan iro per bedrijf, liet hij tJen naar zijn eigen re- tL' hulp brandweer Speciaal daartoe brandweerlieden noodgevallen worden medische hulp te i. Dat heeft minister irst (volksgezondheid) De medisch opgeleide ermannen, zogeheten >onders', komen vaak e ambulance ter plaat- mochten tot nu toe ite hulp verlenen. iling eist ih onderzoek «gen - Het omstreden fcntrum Difference in tegen wil een nieuw on- lijk onderzoek naar ver misstanden in deze lere instelling voor jon- 'e Inspectie Jeugdzorg ctie Gezondheids - Biceerden vorige week ietigend rapport over De situatie is zo de twaalf jongeren, 16 jaar, binnen zeven 'eten worden overge- een andere instel- :ns directeur R. Coco itelling staat het rap- 'njuistheden. door Richard Mooyman den haag/schiphol - Het opko pen van woonschepen en slopen van huizen rond Schiphol be zorgt de rijksoverheid een mil- joenenstrop. Staatssecretaris Schultz (verkeer) roept de Twee de Kamer in een brief op snel in te stemmen met een wetswijzi ging zodat de kosten kunnen worden doorberekend aan de luchtvaartsector. Uitstel kost volgens de bewindsvrouw de schatkist twee miljoen euro per maand. Volgens de huidige regels draait de luchtvaartsector alleen op voor de geluidsisolatie van wo ningen. Schultz wil nu ook al lerlei andere kosten via geluids heffingen aan de branche door berekenen. Het gaat daarbij be halve om het opkopen van woonboten en de sloop van huizen in gebieden met veel herrie (totaal 58 miljoen euro) ook om schadeclaims van om wonenden en bedrijven (ra ming: 97 miljoen euro). Zolang de luchtvaartwet niet is aangepast, moet het Rijk deze kosten betalen. De rekening be loopt tot en met eind 2004 al 40 miljoen euro. Schultz wil de wet snel veranderen om een grotere strop te verhinderen, maar de Tweede Kamer wenst eerst dui delijkheid over de uit de hand gelopen prijzen voor de isolatie van huizen. Deze kosten wor den wél doorberekend aan de luchtvaartbranche. Schultz wil echter niet wachten op een rapport van de rekenka mer hierover omdat dit volgens haar los staat van haar wets voorstel. Verder uitstel levert volgens haar 'een begrotings probleem' op. In het jaar 2005 is namelijk al rekening gehou den met 27,5 miljoen euro aan verhoogde inkomsten door de luchtvaartheffingen Schiphol voelt weinig voor een kostenstijging. Eerst moet het rapport van de rekenkamer maar eens uitwijzen waarom het isolatieproject veel te duur is geworden, aldus een woord voerder. „We moeten voorko men dat er weer een regeling met een open einde komt, waarbij geen enkele rem be staat op de toename van de kosten." Een lastenverhoging zal volgens de zegsman de con currentiepositie van Schiphol aantasten. den haag/gpd - De Lijst Pim Fortuyn (LPF) wordt niet failliet verklaard. De rechtbank in Rot terdam wees gisteren de aan vraag van het LPF-bestuur af om de partij bankroet te verkla ren. Volgens de rechter kan de aanvraag alleen worden geho noreerd als de leden van de partij met de aanvraag instem men. Vandaag beslist het be stuur hoe het nu verder moet. Volgens bestuurslid en Tweede- Kamerlid Hilbrand Nawijn is de kans reëel dat er op korte ter mijn een bijeenkomst wordt uitgeschreven waar de leden kunnen stemmen over de aan vraag. Bij de laatste ledenverga dering is er alleen gestemd over lelystad/anp - Varkens, die zich vervelen, ontkrullen hun staart. Onderzoekers van de Animal Science Group in Lely stad hebben ontdekt dat twee tot drie dagen voordat ze el kaar uit verveling in de staart gaan bijten, een deel van de groep varkens zijn ontkrulde staart tussen de achterpoten geklemd houdt. Het staartbijten is een probleem in de inten sieve veehouderij. Uit verveling of frustratie bijten de dieren elkaar. Uit voorzorg knippen sommige varkenshouders daar om de staartjes en tanden van biggen. De Dierenbescher ming heeft nu een extra argument om die praktijk te stop pen. De organisatie overlegt met verscheidene groepen var kenshouders hierover. Eerder onderzoek van Animal Science Group gaf al aan dat een „handje strooisel per varken om in te wroeten" het staartbijten kan voorkomen. 16-Jarige die ex in brand stak heeft 'verleden' Leeuwarden gpd - Nu de zes tienjarige Awa uit Leeuwarden vastzit voor het in brand steken van zijn ex-vriendin komen de verhalen boven van zijn andere slachtoffers. Zijn vorige ex sloeg hij steevast in elkaar, anderen bedreigde hij met de dood of liet hij in elkaar slaan. Nie mand die naar de politie durfde te stappen, want Awa's mani pulatieve macht leek eindeloos- .Dat bleek vorige week dinsdag maar weer eens toen de oor spronkelijk uit Iraaks Koerdis- tan afkomstige jongeman zijn ex na zijn gruweldaad tot in het ziekenhuis bedreigde. Hij zou haar vermoorden als een man nelijke dokter naar haar zou kij ken. Zij durfde niet te zeggen wat er was gebeurd. Er was een olielamp op haar buik gevallen, zei ze tegen de doktoren. Pas toen zij Awa wegstuurden zag ze kans haar moeder te bellen. Ook haar vertelde ze de versie van de olielamp, uit angst voor haar kwelgeest. Vroeger al was Awa een meester in het bespe len van mensen. Op zijn der tiende liet hij zich door mede leerlingen aanspreken met 'The king' of 'Awa the king'. „Hij wist medeleerlingen feil loos aan zich te binden", herin nert een docent zich. Awa kon goed rappen - hij zette vorige week een rap over zijn daad op het internet - en was een mees ter in het 'dissen': iemand be spotten met vlijmscherpe rij men. „Daar hadden mensen ook wel bewondering voor." Awa was opstandig en werd van school gestuurd. Hij verzamel de een groep om zich heen. „Zelf sloeg hij zelden iemand in elkaar", weet een slachtoffer. „Daar had hij zijn vrienden voor. "Vrienden van zijn ex- vriendin hield hij met bedrei gingen via het chatprogramma MSN uit de buurt. De een zou hij laten doodbloeden, een ein der de vingers afsnijden.Awa is eigenlijk een ontzettende stumper", zegt een vriend. „Maar wel een stumper voor wie iedereen bang was." arnhem - Op landgoed Bronbeek in Arnhem is gisteren een monu ment onthuld ter nagedachtenis aan de slachtoffers van de Japanse zeetransporten tussen 1942 en 1945. Bijna zeventigduizend krijgsge vangenen en burgers werden per schip uit voormalig Nederlands-ln- dië weggevoerd om elders in Zuidoost-Azië dwangarbeid te verrich ten. Tijdens de transporten kwamen ongeveer 22.000 mensen om het leven. Twee overlevenden onthulden het monument. Foto: AN P/Vidi photo denn haag/gpd - De dossiers van de Duitse oorlogsmisdadi gers die bekend stonden als de Drie van Breda, worden voor ie dereen toegankelijk. Vanaf be gin volgend jaar mag iedereen de stukken inzien in het Natio naal Archief in Den Haag. Al leen gevoelige passages waarin namen voorkomen van nog le vende mensen, blijven voorals nog ontoegankelijk. De dossiers van Kotalla, Fischer en Aus der Fünten worden nog dit jaar ge ordend: doublures worden ver wijderd en de stukken worden chronologisch gerangschikt. Schokkende onthullingen wor den niet verwacht, want weten schappelijke onderzoekers heb ben eerder al toegang gehad tot de documenten. Kotalla, Fi scher, Aus der Fünten en ook hun collega Lages werden in 1945 vastgezet in de koepelge vangenis in Breda, waar ze de bijnaam de Vier van Breda kre gen. Toen Lages in 1966 werd vrijgelaten omdat hij ziek was (hij stierf vijf jaar later in Duits land), bleven de Drie van Breda over. De dossiers van dit drietal Dries van Agt. Archieffoto: GPD bleven zo lang geheim omdat ze politiek als uiterst gevoelig werden beschouwd. Dat kwam doordat zij in 1972 een gratie verzoek indienden, dat werd af gewezen na een maatschappe lijke en politieke discussie waarbij de emoties hoog oplie pen. Toenmalig minister van justitie Van Agt wilde de drie wel vrijlaten, maar de Tweede Kamer stak daar een stokje voor. Uiteindelijk werden Fischer en Aus der Fünten in 1989 vrijgela ten; Kotalla overleed in de ge vangenis. een surséance van betaling. De LPF kampt met hoge schulden en ziet vooralsnog geen moge lijkheden die af te betalen. Door een faillissement kan de partij een doorstart maken zonder dat er een financiële molen steen om haar nek hangt. Wel zou de partij dan waar schijnlijk onder een andere naam verder moeten. Omdat de LPF weinig betalende leden heeft, is zij voor haar in komsten grotendeels afhanke lijk van de vastgoedonderne mers Maas en Thunissen. Bei den hebben miljoenen aan de partij geschonken en geleend, onder andere voor de twee af gelopen verkiezingscampagnes. Gewelddadig en kil Willy Lages (1901 - 1971). Was als chef van de SD en organiseerde de deportatie van de joden uit Amsterdam. Ferdinand Aus der Fünten (1909 -1989). Was de kille plaatsvervanger van Lages. Hield zich vooral bezig met de praktische kanten van de jodendeportatie. Franz Fischer (1901 - 1989). Werkte bij de Zentralstelle fur Jüdische Auswanderung in Den Haag, waar hij vooral uitvoerend werk deed. Hij was gewelddadig en sloeg er hard op los. Joseph Kotalla (1908 - 1979). Werd berucht als de beul van Kamp Amersfoort. Deze SS'er was opvliegend van aard en berucht vanwege de zogenoemde Kotalla-trap (tussen de benen van de ge vangenen). Hij had het voor al gemunt op joden en pries ters. putten/gpd - .A'les goed en wel, maar ik ga niet naar huis", zei Jo- han Simon (18) toen hij bijkwam uit narcose na de operatie waar bij vier kogels uit zijn lichaam moesten worden gehaald. Johan, lid van de luchtmobiele brigade, raakte dit weekeinde in Irak ern stig gewond, toen zijn jeep van alle kanten onder vuur werd ge nomen. Al zijn bezwaren ten spijt wordt hij vandaag toch naar Neder land gestuurd. In het Legerhos- pitaal in Utrecht moet hij eerst wat verder aansterken. Twee maal heeft Johan inmiddels vanuit Zuid-Irak naar huis ge beld, zegt vader Eddie Simon uit Putten. Dat heeft hem en zijn vrouw Yolanda een beetje gerustgesteld, na de alarmeren de berichten van zondag dat Jo han midden in de schotenwis seling had gezeten bij Ar Rumaythah, en er van alle vijf gewonden het slechtste aan toe was. Hij is geraakt op vier plaatsen: schouder, buik, rug en been. Johan stond volgens zijn vader rechtop in de jeep van de Quick Reaction Force, die zaterdag nacht de eerder beschoten col lega's te hulp kwam. „Hij be mande de mitrailleur, en dan ben je natuurlijk zelf een leven de schietschijf." Inmiddels is Johan Simon buiten gevaar, zijn toestand is stabiel na de opera tie in het veldhospitaal van de legerbasis Camp Smitty. Hij zou aanvankelijk tot eind november in Irak blijven, maar wordt nu per legervliegtuig teruggebracht naar huis. „Hij heeft aan de commandant gevraagd of hij nog wel terug mag komen voor november, maar daar zal niet zoveel van komen, denk ik, want met het aansterken ben je wel een paar weken onder de pannen." Hoewel, zegt vader Eddie onmiddellijk, onze Johan is een echte ijzervreter. „Hij is heel hard voor zichzelf." Nog voor het nieuws over de schietpartij in Nederland be kend werd - en de discussies losbarstte over de veiligheid van 'onze jongens' in Irak - hoorde de familie in Putten al Fout Hawaii-shirt Koud twee dagen na de dood van de Nederlandse militair Jeroen Severs in Irak ver scheen staatssecretaris Cees van der Knaap van defensie in een televisieprogramma over de Olympische Spelen. Gekleed in een vrolijk Ha waii-shirt praatte de be windsman, verantwoordelijk voor personeelsbeleid in het leger, ontspannen met pre sentator Mart Smeets over de sport. „Ongepast," vindt SP-kamerlid Harry van Bom mel. „Van der Knaap sloeg een raar figuur door zo kort na het drama van een van zijn mensen te gaan zitten chen hoeveel miljoenen 1 niet uittrekt voor de sport.' pochen hij wel r over de ernstige schietpartij en de gevolgen voor hun zoon. Vlak na zessen kwam een maat schappelijke werkster van het leger het slechte nieuws vertel len. De aanvankelijke vrees dat het verkeerd was afgelopen ('er gaat van alles door je heen als de bel zo vroeg gaat') kon snel worden weggenomen. „Ik ben blij met die zorgvuldigheid. Ze staan ook helemaal voor ons klaar. Pas toen alle betrokkenen het wisten hebben ze de media gebeld." Johan Simon werd in het nachtelijke duister van alle kanten bestookt: zowel de pa trouille als de Quick Reaction Force liepen in de hinderlaag, die Iraakse rebellen hadden ge legd. De uitgebrande jeep die op het nieuws te zien was en overal op de krantenfoto's, was het voer tuig van Johan, zegt vader Si mon. Hoewel het kantje boord is geweest voor de militairen, blijft Johan Simon overtuigd van de juistheid om in Irak te blijven. Hij zei volgens zijn va der door de telefoon dat hij de discussies over de veiligheid hier niet zo kan begrijpen. „We wisten heel goed waar we aan begonnen", aldus Johan. „En misschien is het nu iets gevaar lijker geworden, maar wat we hier doen is zinvol." den haag/anp - Het ministerie van sociale zaken en de schoonmaakbranche praten over het afschaffen van de rege ling voor witte werksters. Een woordvoerder van het ministe rie zei gisteren dat er weinig animo bestaat voor deze rege ling voor langdurig werklozen. Bovendien kunnen sinds begin dit jaar gemeenten zttf langdu rig werklozen aan een baan hel pen via de Wet Werk en Bij stand. Met de subsidie voor witte werksters kunnen particulieren sinds de invoering van de rege ling in 1997 voor 11 euro per uur een langdurig werkloze als schoonmaker in dienst nemen. Via veertig bedrijven zijn er on geveer duizend aan de slag als witte werkster. Het ministerie ging destijds uit van 5000. Jaar lijks trekt het ministerie 7 mil joen euro uit voor de subsidie. Waarom er weinig gebruik wordt gemaakt van de regeling, kan Sociale Zaken niet zeggen. De komende weken moet het ministerie met de branchever eniging OSB uitmaken op welke termijn de subsidie verdwijnt.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 3