GESPREK VAN DE DAG Knabbelvis tegen psoriasis Ook kinderen strijden om titel beste Levend Standbeeld Trends Wetenschap verdeeld over therapie tegen huidziekte Jackson bij verhoor aanklaj De man die de camera bediende in de befaamde griezelfilm BLAIR WITCH PROJECT is omgekomen bij een vliegtuigongeluk voor de kust van de Amerikaanse staat Florida. De 35-jarige NEAL FREDERICKS maakte vanuit een eenmotorig vlieg tuigje luchtopnamen voor zijn nieu we film Cross Bones toen hij motor- pech kreeg. Het toestel stortte neer in 15 meter diep water. Regisseur Daniel Zirilli en twee leden van Fre dericks' filmploeg wisten zich door de deur van de Cessna in veiligheid te brengen. Fredericks kon zijn vei ligheidsgordel niet loskrijgen en ver dronk. Een 44-jarige Australische OMA heeft een nieuwe onderbroek ont wikkeld zonder achterkant. Ze was het zat dat haar string boven haar spijkerbroek te zien was. Het nieuwe model behelst niet veel meer dan een stukje stof aan de voorkant en twee dunne bandjes rond de benen die dit SCHAAMLAPJE op zijn plaats houden. Jan Digney verwacht dat haar ontwerp, dat de billen on bedekt laat en dus het risico van 'opkruipen' uitsluit, de markt gaat veroveren. De eerste lading van 35.000 exemplaren lag vorige week al in Australische winkels. Digney heeft in 123 landen patent aange vraagd op haar uitvinding. Haar zoektocht naar het perfecte slipje kostte ruim 180.000 euro. Dierenpark Amersfoort heeft sinds kort zijn eigen KLOKKENLUIDER. De Japanse Makaken hebben ont dekt dat een schoolbel daadwerke lijk geluid produceert. En daar wordt met het nodige plezier veel vuldig gebruik van gemaakt. Volgens een woordvoerster van het dieren park zou het kunnen zijn dat de apen de klok luiden om voedsel te krijgen. Foto: ANP De Amerikaanse talkshowster Oprah Winfrey heeft zich maandag in Chicago gemeld als kandidaat-jurylid in een MOORDPROCES. Winfrey (50) was daartoe als burger opgeroe pen. Ze werd via een achterdeur het gerechts gebouw binnengeleid. In de Verenigde Staten geldt een juryplicht: iedere burger kan wor den opgeroepen als kandidaat-jurylid en moet indien de rechter hem ook aanwijst als jurylid aan die plicht voldoen. Advocaten kunnen hun voor- en afkeur over de kandidaten uit spreken. In het proces waarvoor Oprah Win frey zich moest melden, zijn driehonderd me dekandidaten opgeroepen. Detv-sterzei niet te verwachten dat ze inderdaad als jurylid moet optreden omdat ze veel te vaak een mening over dingen heeft en het bo vendien niet in haar agenda past. Foto: AP De Amerikaanse-Euro- pese ruimtesonde CAS- SINI-HUYGENS heeft twee nieuwe manen ont dekt van de planeet Sa- turnus, zo heeft de Ame rikaanse ruimtevaartor ganisatie NASA bekend gemaakt. Beide plane ten hebben een door snede van 3 tot 4 kilo meter. De kleinste van de tot dusver bekende 31 manen van SATUR- NUS, heeft een doorsne de van zeker 20 kilome ter. Cassini-Huygens kwam op 1 juli na een reis van zeven jaar aan in een baan om de pla neet Saturnus. Jan Greshof De waarde van een mens openbaart zich het duidelijkst in de kwaliteit van zijn zwijgen De 26 KINDEREN van groep 6 van basisschool Mennoter Braak in Ei bergen verhuizen naar een BEJAAR DENCENTRUM. De school maakt wegens ruimtegebrek dankbaar ge bruik van het aanbod van zorgcen trum De Meergaarden om een klas lokaal in te richten in een gemeen schapsruimte. Het bejaardencen trum ligt vlak bij de school. De twee instellingen onderhouden al lang in nige banden. Zo lezen de 'opa's en 'oma's' voor en gaan de kinderen met de bewoners naar de markt. Het meest opzienbarende nieuws uit Athene is voor mij tot nu toe de omhelzing van Inge de Bruijn door onze kroonprins. Niet die omhelzing als zodanig. Wil- lem-Alexander heeft sinds Atlanta 1996 met de hoc- keymeisjes een reputatie op te houden. Die dartele veulens zullen dat niet gauw vergeten, hossen met een lekker ding dat toen vast nog nooit van Maxima had gehoord. Nee, de accolade van Inge frappeerde mij vooral doordat ze gepaard ging met drie zoenen. Dat nu schijnt helemaal in te gaan tegen de trend. De heersende gedachte is dat we in het maatschappelijk verkeer zuiniger moeten worden met de omhelzing en dat zeker het aantal zoenen als onderdeel van de ope ratie flink terug moet. Een groot kenner van de etiquette schreef pas nog dat tivee zoenen eigenlijk al te veel van het goede zijn, als je hier trouwens wel van 'het goede' zou mogen spre ken. Zelf zag zij twee echt wel als het absolute maxi mum en liever niet. Verleden week beklaagde presi dent Arroyo van de Filippijnen zich dat ze voorname lijk te onpas werd te nagekomen, haar wangen daar bij in het bijzonder. Zij schafte bij decreet de presiden tiële zoen af, passief zowel als actief. Het is me niet ontgaan dat er de laatste tijd minder snel wordt gezoend. Er zijn al dames die a-priori aan kondigen dat zij van de minimalistische fractie zijn. Dan is men gewaarschuwd en een gewaarschuwd man telt voor hoogstens twee, in elk geval nooit meer. Zo bezien ging de prins van Oranje dus duidelijk tegen de heersende trend in. Dat siert hem. Vorsten, aan staande vorsten onder hen begrepen, behoren zich niet aan de waan van de dag te conformeren. Dat zijn ze aan hun status verplicht. Morgen kan namelijk alles anders zijn. Inge straalde. Ze was vast wel een beetje teleurgesteld met maar brons op de vlinderslag. Inge kan beter. Dat wist ze natuurlijk zelf ook best, maar die drie gouden plakken van Alex waren dan toch maar mooi binnen. Hoe hang je overigens drie koninklijk zoenen op in je meisjeskamer? Heeft de HEMA daar misschien lijstjes voor bedacht met een spijker voor aan de muur? Een andere trend is dat we minder grof in de mond worden. Waar bleef de tijd dat de Bond tegen het Vloe ken bouwvakkers als die een baksteen op hun grote teen kregen, adviseerde om 'rododendron' uit te roe pen in plaats van een godslasterlijke krachtterm in de mond te nemen? Rododendrons, je ziet ze veel als struikgewas, maar je hoort ze weinig meer. Misschien, doordat er tegenwoordig in de bouw meer met beton wordt gewerkt dan met baksteen. Het huis van René Vissers in Zeven bergen staat vol met aquaria. Met de ongeveer zeven centimeter gro te visjes die erin zitten gaat hij straks stad en land af in zijn strijd tegen psoriasis. Want de visjes zijn voor mensen die aan deze huid ziekte lijden zeer heilzaam. Tot voor kort kon zo'n kuur alleen in Turkije worden ondergaan. Nu kent Nederland het bedrijf Psoriavis. Wie zijn hand in een van de aqua ria steekt, beseft hoe het moet voelen als je in het beroemde Turkse kuuroord Kangal geheel onder water gaat te midden van duizenden garra rufa-visjes. Ze komen direct op je af, zetten hun bekje tegen je huid en schieten weer weg. Tenzij je loshangende huidschilfers hebt, want die eten ze met graagte op. Het geeft een kriebelend gevoel, doet absoluut geen pijn, maar het schijnt na uren badderen wel wat vermoei end te zijn. Nadat hijzelf in Turkije de kuur had ondergaan en van zijn psoria sis was bevrijd kocht Vissers rai- son van 75 euro per stuk vijftien visjes bij een Duitser, die deze garra rufa illegaal importeerde vanuit Kangal. Vissers heeft ze on der ideale omstandigheden in zijn woning gekweekt. „In elk geval moet de temperatuur van het wa ter ongeveer gelijk zijn aan de menselijke lichaamstemperatuur, verder verraad ik niets." Nu heeft hij er genoeg om zijn 'Nederturkse droom' uit te laten komen. Die droom bestaat eruit dat Nederlandse psoriasispatiën- ten in eigen huis de kuur kunnen ondergaan waarvoor ze normaal naar Turkije moeten. Daartoe plaatst Vissers een bad in huis (voor plaatselijke schilfervorming aan hand of voet kan een grote bak genoeg zijn), waarin de pa tiënt gedurende ongeveer een maand de visbehandeling moet ondergaan. De badinstallatie is voorzien van een pomp met filters en een thermostaat, zodat het wa ter constant vers en op tempera tuur blijft. Vissers snapt best dat er vanuit wetenschappelijke hoek kritisch René Visser heeft in zijn huis enkele aquaria met knabbelvisjes. Deze vissen zouden huidschilfers van het lichaam eten en worden gebruikt bij handeling van psoriasispatiënten. Foto: GPD/Dick de Boer naar zijn onderneming wordt ge keken. „Ik begrijp goed dat dok ters argwanend zijn. Maar zolang ze de mensen niets beters hebben te bieden dan wat er nu is, vind ik de vissenkuur een betere oplos sing. Ikzelf heb echt alles gepro beerd, van ultraviolette straling tot hormoonzalven en van pred- nison tot het drinken van pure appelazijn bij alternatieve gene zers. Niets heeft geholpen." Nu probeert hij links en rechts wetenschappelijke steun te krij gen voor de Turkse methode. „Maar daarvoor zijn grote groe pen patiënten nodig. Ik heb een kennis hier laten kuren, maar hij had geen psoriasis, maar eczeem. Dus bij hem heeft het niet gehol pen. Maar in Turkije hebben ze natuurlijk wel al veel ervaring. Daar is al onderzoek gedaan, maar een doorbraak is er nog niet mee bereikt. Ik heb contacten met een Turkse professor. Zodra die met onderzoeksresultaten komt, zal ik die natuurlijk meteen hier publiceren." In Nederland wonen volgens het boekje 'Huid, de meest gestelde vragen' van de dermatoloog dr. Robert van Leeuwen uit Bergen op Zoom, zo'n 250.000 mensen met psoriasis. In het boekje be spreekt hij de ziekte en stipt hij de behandelmogelijkheden aan. De specialist: „Ik vind het begrijpelijk dat mensen zoeken naar alterna tieve therapieën voor deze chro nische huidziekte. Over de vissen kuur werd reeds vijftien jaar gele den geschreven. Toch is er nog weinig onderzoek naar de knab beltherapie gedaan Het is heel moeilijk in te schatten wat precies de bijdrage van de diertjes is in de afname van de klachten. Het on derzoek dat tot dusver gedaan is geeft daar onvoldoende duidelijk heid over. Dë meeste mensen met psoriasis bemerken een sterke vermindering van hun klachten tijdens een vakantie met veel zon en zee. Deze factoren zijni lijk ook ruimschoots aanwj het genoemde Turkse kuuJ De rol van de visjes in de vj ring van de huidconditie is om misschien niet zo groo het eerste gezicht lijkt." Van Leeuwen is overigens nieuwd naar de eerste wap ten van de West-Brabantse belvisjes. Maar in afwachtii daarvan zal in zijn Lievensl Ziekenhuis in Bergen op Zi voorlopig nog geen super-i um op de polikliniek wordi installeerd. Paulus Smits DAGELIJKS LEVEN "TRoowew ANNEXES'? WEER- ZO'M BEVLIECING" EEPyr W/K H£T PARAcMvJ re SpRMNSEM EN MU DIT- MENSELIJK Kinderen tussen 8 en 16 jaar kunnen volgende week zaterdag in Arnhem meedoen aan het Nederlands Kampioenschap Li ving Statues. Het is voor het eerst dat de jeugd een eigen kampioenschap in het razend populaire standbeeld- spelen krijgt. Het Nederlands Kampioenschap Living Statues is al jarenlang het hoogtepunt van het Arn hemse Rijnfestijn. Aan de wedstrijd doen tientallen standbeelden mee. Een aantal deelnemers trekt als professioneel stand beeld door heel Europa om op allerlei plaatsen aan wedstrijden mee te doen. De wedstrijd voor volwassenen heeft vol gende week zondag plaats. Er is voor het eerst een aparte jeugd wedstrijd, omdat deze categorie deelne mers zich snel uitbreidt, aldus een woordvoerster. Maar de kinderacts kre gen temidden van de voorstellingen van professionele volwassen deelnemers niet voldoende aandacht. De zaterdagmiddag is daarom nu helemaal gereserveerd voor de jeugd. Arnhem verwacht dit jaar ruim zestig deelne mers aan het NK Living Statues. Veel professionele deelnemers laten in Arnhem voor het eerst hun nieuwe act voor het komen de seizoen zien. Daar heb ben zij veelal maanden aan gewerkt, zegt de woord voerster. Het kampioen- schap trekt elk jaar onge veer 200.000 belangstel lenden. ANP Michael Jackson komt met zijn zussen Janet (rechts) en La Toya a rechtbank van Santa Barbara. Foto: EPA De Amerikaanse zanger Michael Jackson kwam maandag met fa milieleden bij de rechtbank van Santa Barbara. Daar vindt in het kader van de voorbereiding van het proces tegen hem wegens kin dermisbruik een hoorzitting plaats, waarbij zijn advocaat aan klager Tom Sneddon ondervraagt. Jacksons raadsman wil aantonen dat er sprake is van onrechtmatig verkregen bewijsmateriaal. De aanklager zou opdracht hebben gegeven huiszoeking te doen bij een privé-detective. Daarbij zou den videobanden en documenten in beslag zijn genomen die ver band houden met de aanklacht. De advocaat van Jackson tij huiszoeking illegaal, omda tective bij hem in dienst w dus juridische beschen dit soort acties zou hebbed De komst van Jackson naa rechtszaal - in een dubbelt - moet worden gezien als! nieuwe stap in de 'pr-oorli sen hem en de Califomisc tie. Hij hoeft helemaal nieéj verhoor aanwezig te zijn.1 te proces begint pas in jan in een wit pak geklede zan ouders en zijn broers en z werden bij him aankomst keels toegejuicht door hou fans die zich bij het gebou zameld hadden. Maar het zeer christelijke Kamerlid André Rouvoet is nu wel languit gevallen over het woord 'tjezus' in een tv-spot van Postbus 51 over veilig vrijen: „Tjezus man, wie laat zich dan ookzonder condoom?" De puntjes mogen we zelf invullen. Laat ik een handje helpen. Het moet een werk woord zijn. Het hele leven als tv-quiz. Get the picture. Rouvoet is het echter om 'tjezus' te doen, een lelijke verbastering van de naam van de Heer. Daar moet de nieuwe trend van normen en waarden raad mee te weten. Een Kamervraag is snel gesteld. Tenen likken, weer zoiets. Hier blijkt het sociaal-democratische Ka merlid Van Heemst zich dan zeer opgewonden te hebben: Rododendron man, wie laat zich dan ook tenen likken zonder condoom!" Verse trends. En dan is het nog maar reces. Over twee weken is de Kamer terug van vakan tie, vast helemaal uitgerust.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 2