[lisdaad arder en ïgenieuzer Nederlanders in Irak opnieuw aangevallen merende scenario's Extra Voordeel Omo Wasmiddel Victoria Witte druiven 'Raad van Toezicht liet conflict Volkenkunde uit de hand lopen' Vuurwerkshow Noordwijk gaat definitief door Koningsnummer woensdag l8 AUGUSTUS 2004 Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad Kampioenschap beste Levend Standbeeld SP ORT Studenten wonen in kasteel van bierkratten ÉiËÉiriÈiii Lowlands is ook dit jaar niet uitverkocht Edgar Davids aanvoerder van Oranje Wisselvallig 16/17° H22/24° elej fla-j (G/gpd - De georgani- ïisdaad wordt de ko- n iren veel agressiever, n ingenieuzer. Neder- irbij als doorvoer- en ■land een ideale ink voor internationale mmige daarvan zullen jn uitgegroeid tot com- irzienende misdaad- mals. Naast drugshan- insmokkel en andere :1e vormen van crimina- ons land kennismaken lenen als afpersing ing van chemische en ie aanslagen en mani- in de financiële wereld. slechts enkele alarme- lenario's in het Natio- reigingsbeeld. Daarin e Dienst Nationale Re- I Informatie (NRI) de jen omvang van de zwa- prganiseerde criminali- 1 Nederland de ko- lijf jaar dreigt te worden (teld. Het is voor het t voor Nederland zo'n Jende dreigingsanalyse jjebied van zware mis- opgesteld. Dat zal om de twee jaar ge- ra opdracht van de mi- I van justitie en binnen- Van de huidige vormen van cri minaliteit blijven de smokkel van cocaïne en heroïne een 'permanente dreiging voor de Nederlandse samenleving'. Dat geldt ook voor de misdaad die is gemoeid met de productie en export van xtc. De komende ja ren groeit de dreiging die ge moeid is met mensensmokkel, in het bijzonder vanuit Roeme nië en Bulgarije. Computercri minaliteit en misdaad in logis tiek en transport zullen toene men. Doordat overheid, burgers en bedrijfsleven zich steeds zwaar der wapenen tegen criminaliteit zal dat op veel plaatsen een harde tegenreactie van misda digers oproepen. Zo groeit de kans op 'criminele besmetting' voor mensen op sleutelposities, zoals beheerders van compu ternetwerken en beveiligings functionarissen. Het risico op corruptie is het grootst bij al lochtonen, die al snel het mik punt zullen zijn van criminele groeperingen met dezelfde na tionaliteit. Burgers zullen vaker met ge weld worden geconfronteerd door buitenlandse bendes uit onder meer Oost-Europa, die zich schuldig maken aan straat roof, ramkraken en overvallen. (advertentie) hoofdwas of color poeder, tabletten of liquigel pak of flacon -12004 pn zijn geldig t/m zaterdag 2004. jen, drukfouten en voorbehouden. bak 750 gram actieprijs per kilo 132 COMMENTAAR PRESTATIELOON bonden hebben afwij- -Jreageerd op het kabi- om het salaris van ïn deels afhankelijk te van de prestaties. Vol- ambtenarenbonden ïverheid niet beter func- als het personeel loon rken krijgt. De werksfeer Hder lijden, zodat van een effect op de ambtelijke geen sprake is. iden zijn voorspelbaar ar met het voorstel van r De Graaf bestuurlijke •ring. Daar- dtken zij de dat de inzet Bteit van het Pt apparaat »r verbetering vatbaar l Dat is in zijn algemeen- in onhoudbare stelling, len sluiten de ideeën van Inet naadloos aan bij ini- o In het bedrijfsleven om meer flexibele beloning :s' personeel te komen, barktsector wint de op- terrein dat de collectieve ;°j»vereenkomsten bar (luimte bieden voor indi- 6 beloning. In veel CAO's Sectorhoofd museum beticht voorzitter Van Rossen van laksheid en partijdigheid door Ad van Kaam leiden - Het hoofd van de sector Onder zoek van het Rijksmuseum voor Volken kunde in Leiden, W. Fermont, heeft de voorzitter van de Raad van Toezicht van het museum beticht van laksheid en partijdigheid. Fermont verwijt M. van Rossen, oud wethouder van Leiden (destijds Van der Molen geheten), dat ze ondanks alle sig nalen over het conflict tussen directie en conservatoren, niets heeft gedaan om een oplossing dichterbij te brengen. Me de daardoor zijn de spanningen in het museum 'volkomen uit de hand gelo pen', schrijft hij in een open brief aan Van Rossen (tegenwoordig burgemees ter van Alkmaar). Uit berichten in deze krant bleek vorige week dat een ernstig verschil van me ning bestaat tussen de directeur van Volkenkunde, S. Engelsman, en zijn twaalf conservatoren, over het te voeren beleid. Fermont, hoofd van de sector Onderzoek van het museum, is door de directie ontslag aangezegd. Volgens het sectorhoofd zou Van Rossen zich, als voorzitter van de Raad van Toezicht, kri tiekloos en in een veel te vroeg stadium achter de leiding van het museum heb ben opgesteld. Fermont meent dat hij, mede als gevolg daarvan, het veld moet ruimen. De kantonrechter doet volgen de week uitspraak over het gerezen ar beidsconflict. Toen de ontslagaanvraag bekend werd, is Van Rossen al schriftelijk op de hoogte gesteld van de problemen en verzocht om een onderhoud. Vervolgens is haar meegedeeld dat de conservatoren schriftelijk hun vertrouwen in de direc tie hadden opgezegd, zijn haar dossier stukken toegestuurd, en is weer om een onderhoud gevraagd. Fermont schrijft dat Van Rossen hem noch de andere conservatoren te woord heeft willen staan. „U heeft geen enkele zichtbare actie ondernomen om de problematiek te onderzoeken en aan oplossingen bij te dragen", aldus de open brief. „Ik kan deze houding niet rijmen met de ver plichting die uit uw functie voortvloeit." Fermont wijst de voorzitter van de Raad van Toezicht op de beloftes die ze bij haar aantreden vorig jaar heeft gedaan. Tijdens een gesprek met de Sector On derzoek vertelde Van Rossen dat ze een laagdrempelig beleid voorstond en ie dereen uitnodigde contact op te nemen als daar aanleiding toe was. De conser vatoren waardeerden deze open opstel ling en zagen het als een blijk van mo derne 'good governance' praktijk. „Ik betreur het zeer dat deze verwachting niet is waargemaakt", aldus Fermont, die erop wijst dat het Rijksmuseum voor Volkenkunde, onder de huidige directie, 'een lange traditie heeft van conflicten, beschadigde relaties en interim-mana gement'. „Opnieuw is er een dieptepunt bereikt, dieper dan ooit. Ik verwijt u dat u ondanks alle signalen, deze zaak op zijn beloop heeft gelaten", zo besluit Fermont zijn brief. De voorzitter van de Raad van Toezicht heeft in een eerder stadium al laten we ten niet op de kwestie te willen ingaan. Zij wacht de uitspraak van de kanton rechter over het geschil af. gaat het salaris jaarlijks auto matisch omhoog en ontbreekt een persoonlijke toets. Doordat iedereen qua beloning over één kam wordt geschoren, blijven individuele prestaties te vaak onopgemerkt en onbeloond. Flexibele honorering kan werk nemers wel degelijk aanzetten tot het leveren van bijzondere prestaties. Maar minister De Graaf verwacht ook veel van het omgekeerde principe. Ambtena ren die onder de maat functio neren, moeten salaris gaan inleveren. Daar in schiet hij door. Strafkortingen zullen veel onrust veroorza ken, wat niet erg be vorderlijk is voor de productiviteit van het over heidsapparaat Ook is het een hele toer om van honderddui zenden ambtenaren objectief vast stellen of zij aan de normen voldoen. Het is daarom veel eenvoudiger om personeel dat bijzonder presteert extra te be lonen en degenen die er nadruk kelijk met de pet naar gooien buiten de deur te zetten. Hugo Schneider door Jan Preenen noordwijk - Het spant er om. Donderdagavond om half elf mag het niet harder waaien dan windkracht 5. Zodra die grens wordt overschreden, gaat de vuurwerkshow op zee voor de kust van Noordwijk niet door. H. Wolff gaat daar echter niet van uit. „Vorige week hadden we nog de indruk dat het on mogelijk was om uit te varen. Maar inmiddels zijn we opti mistisch. De voorspelling is windkracht 4. Daarom hebben we besloten het er op te wagen en de show definitief te laten doorgaan." 'We' zijn het bedrijf van Wolff - Laser Fireworks Europe in Veenendaal - de gemeente, de VW, ondernemers van de Ko ningin Wïlhelminaboulevard en de Stichting Harddraverij Noordwijk, de organisatoren van de Dag van het Paard op 19 augustus. De provincie was niet bij het beslissende overleg, maar heeft als eindverantwoor delijke wel de vergunning afge geven. „Waait het echter te hard, dan moeten we ingrij pen", aldus een woordvoerder. Wolff wil dat risico echter wel nemen. Daarom is begonnen met het bouwen van het plat form van 60 bij 14 meter. Dat gebeurt in Hardinxveld-Gies- sendam. Vanavond wordt de ponton naar Noordwijk ge sleept of geduwd. Tegelijkertijd wordt het vuurwerk over de weg naar Noordwijk vervoerd: het Chinese vuurwerk dat al in het Duitse Dülmen ligt opgesla gen en 'hele dure bommen met bijzondere effecten' die uit Ita lië en Spanje komen. In totaal 500 a 600 kilo. Wolff: „Het is de bedoeling dat het transport om zes uur in Noordwijk aankomt waar we het vuurwerk in samenwerking met de KNRM naar het plat form brengen. Waar dat precies komt te liggen, hangt af van de wind. Maar in elk geval voor de Koningin Wilhelminaboule- vard, op 265 meter uit de kust." De show moet een voorproefje worden voor een festival in 2005, dat negen dagen gaat du ren. Pagina R2: 'Noordwijk had zelf geen geld voor show op zee' Op de militaire vliegbasis Eindhoven dragen acht collega's de kist met het lichaam van de 29-jarige wachtmeester Jeroen Severs uit een Her cules C-130 van de Koninklijke Luchtmacht. Foto: ANP/Jasper Juinen den haag/gpd - Onbekenden hebben maandagavond op nieuw een Nederlandse pa trouille en de militaire basis bij het Zuid-Iraakse Ar Rumaythah onder vuur genomen. De Ne derlanders schoten terug. Er zijn geen militairen gewond ge raakt. Of er onder de aanvallers slachtoffers rijn gevallen, is niet bekend. De Socialistische Partij in de Tweede Kamer wil een spoed debat met minister Kamp van defensie over de veiligheidssi tuatie in Irak. De Kamer zal daarvoor moeten terugkomen van haar zomerreces. De nieuwe aanval op Neder landse militairen was geen hin derlaag zoals afgelopen zater dag, aldus een woordvoerder van het ministerie van defensie. Toen is bij een vier uur durend vuurgevecht bij Ar Rumaythah de 29-jarige wachtmeester van de marechaussee Jeroen Severs gesneuveld. Zijn lichaam is gis teren naar Nederland overge vlogen. Zaterdag zal Severs worden begraven. Vier collega's van Severs, die zwaargewond raakten bij de aanval, komen deze week nog naar Nederland. Een vijfde ge wonde militair is wel buiten le vensgevaar maar nog niet goed genoeg om naar Nederland te vliegen. Inmiddels zijn familie leden van Nederlandse militai ren in Irak een actie begonnen om hen terug te krijgen of in elk geval de veiligheidsmaatregelen aldaar te verbeteren. Het minis terie van defensie riet voorlopig geen aanleiding om met de ini tiatiefnemers om de tafel te gaan ritten. „Wij snappen de emoties van het thuisfront. Maar we herkennen ons niet in het beeld dat we te weinig doen voor de veiligheid van onze mensen in Irak", zegt een woordvoerder van minister Kamp. „Mensen moeten ook begrijpen dat wij niet altijd pre cies weten wat hun man, zoon of dochter doet op het moment dat rij bellen: wij hebben 1300 man in Irak ritten. Als iemand is gesneuveld of gewond is ge raakt, informeren we eerst de familie. Als mensen dat lezen op Teletekst en rij rijn niet ge beld, dan weet je dat het niet om jouw familielid gaat." Ondanks de aanvallen blijft De fensie er voorlopig bij dat de Nederlandse wijze van patrouil leren het beste is voor de veilig heid van de militairen. Rijdend in een open jeep zonder helm is het richt rondom veel beter dan vanuit een pantservoertuig, al dus een woordvoerder. Boven dien is op die manier het con tact met de plaatselijke bevol king gemakkelijker, aldus de woordvoerder. Pagina Binnenland: Gewonde soldaat verlaat Irak met tegenzin Beslag op bezit directie NovaCap lisse - Beleggers in het tulpen fonds NovaCap hebben beslag laten leggen op bezittingen van de directeuren J. Franken en M. Vrijburg om 'te redden wat er te redden valt' en 'orde op zaken te stellen', zoals hun raadsman K. Beishuizen stelt. Ze beschul digen Franken en Vrijburg van misleiding, wanbeheer en het waarschijnlijk onnodig veroor zaken van het faillissement van het Sierteelt Bemiddelings Cen trum (SBC) en TCS in Spierdijk, dat de feitelijke teelt van nieu we tulpensoorten regelde. Het beslag op de bankrekeningen van de twee Novacap-directeu- ren, hun woningen in Lisse en Amsterdam en hun aandelen in de diverse NovaCap-vennoot- schappen, is aangevraagd door drie deelnemers die gezamen lijk drie miljoen euro in het fonds hebben belegd. Spijkerman mikt op lintje bij VARA Hilversum - Presentator Jack Spijkerman heeft rijn contract bij de omroep VARA verlengd tot september 2007. Dat heeft de VARA gisteren bekendge maakt. „Er hebben de afgelo pen tijd diverse commerciële stations en publieke omroepen aan me getrokken, maar in 2007 ben ik 25 jaar bij de VARA en dat jubileum wil ik hier graag vieren. Ik reken dan natuurlijk ook op een lintje van de VARA", aldus de presentator van onder meer het succesvolle tv-pro- gramma Kopspijkers. Hoofddorp krijgt zorgboulevard hoofddorp - De provincie Noord-Holland stemt alsnog in met de bouw van een zorgbou levard op het voormalige Flori- adeterrein bij Hoofddorp. Wel stelt de provincie daarbij twee voorwaarden. De gemeente moet zorgen voor een goede verkeersontsluiting en het groen dat verloren gaat moet elders in Haarlemmermeer worden gecompenseerd. Dit zogenoemde Spaame Wellness Park, bestaande uit een veel heid aan gezondheids- en sportvoorrieningen, moet ko men op de voormalige buspar keerplaats van het Floriadeter- rein, ongeveer tegenover het in aanbouw zijnde Spaame Zie kenhuis. Vrouw bevalt tijdens KLM-vlucht Amstelveen - Een vrouw uit Jor danië is gisteren tijdens een KLM-vlucht van Amsterdam naar Chicago bevallen van een meisje. Het toestel moest een tussenlanding maken in New foundland in Canada. Acht mi nuten voordat het vliegtuig landde, beviel de vrouw van een meisje. KLM onderzoekt of de vrouw heeft gelogen over het aantal weken dat ze zwanger was en of ze voor de kosten van de landing moet opdraaien. Op het olympisch zwempro- gramma staan vele nummers, maar speciale aandacht gaat al tijd uit naar de 100 meter vrije slag. Dat onderdeel levert met een wat geforceerde term 's we relds snelste man ter water op. Vandaag beleeft Athene de ont knoping van dat koningsnum mer. De Hongaar Alfred Hajos was in 1896 de eerste die de olympi sche titel op de 100 meter vrij veroverde. Hij deed dat onder extreme omstandigheden. Ge zwommen werd er niet in een zwembad, maar in het open water van de baai van Piraeus. De Spelen werden toen begin april gehouden en de tempera tuur van het water kwam de 13 graden niet te boven. De zwem mers werden in een boot op 100 meter van de kust gebracht en vervolgens te water gelaten. Hajos vertelde later dat hij zich eerst kapot was geschrokken van het ijswater en pas toen hard was gaan zwemmen. In 1904 in St. Louis had de finale 100 meter plaats in een soort vijver. De zwemmers startten van een vlot dat maar ter nauwer nood hun gewicht kon dra gen, zo dat ze gro te moeite hadden om hun evenwicht te bewaren. Het was nog het Pie tje Bell-tijdperk van de sport. Misschien wel de beroemdste sprinter in de olympische zwemgeschiedenis is Johnny Weissmuller, zoon van Duitse ouders die in 1908 naar Ameri ka waren ge- emigreerd. Bijna zeker dankt hij rijn faam eerder aan rijn vele rol len als film- Tarzan dan aan rijn gou den medail les. Weis smuller bleef ongeslagen op de 100 meter in de jaren twintig. Maar een benauwd moment beleefde hij bij de Spe len van 1928 in Amsterdam. Bij het keerpunt na 50 meter kreeg hij een golf water binnen en hij moest zwaar hoestend een paar slagen laten lopen. Hij was ech ter zo oppermachtig dat hij al rijn concurrenten nog voorbij kon zwemmen. Slechts drie zwemmers rijn er in de loop der jaren in geslaagd om de 100-metertitel te prolon geren. Van hen rijn Weissmul ler en de Rus Alexander Popov de bekendsten. Hopelijk kan Pieter van den Hoogenband zich vanavond bij dat elitege zelschap voegen. Ja, ik ontvang graag 4 weken lang iedere ochtend Leidsch Dagblad voor maar 9,75. Dat is nog |Kn 0,41 per dag! Naam: M V 1 Geboortedatum: Stuur deze bon op ln een onge frankeerde envelop naar Leidsch Dagblad, Tav Afdeling lezersservice. Antwoordnummer 187. 1800 VB Alkmaar Bellen kan ook. 080O-1711 (gratis) of surf naar www.leldschdagblad.nl. (Deze aanbieding is geldig tot 31 december 20O4) Leidsch Dagblad gaat zorgvuldig om met persoon gegevens ln het oolofon van de krant treft u nadere informatie aan. Mijn wereld, mijn krant. Leidsch Dagblad

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 1