Davids nieuwe aanvoerder Oranje SPORT 'Van Basten heeft de power die nodig is' F ATHENS 2004 GHC en FC Boshuizen hebben puzzels nog niet af V erwachtingspatroon iM - Victor Sikora rest van het voetbal voor Heerenveen. Ajax t de spits die geen ba- heeft bij de landskam- e tijdelijke overgang teren beklonken. Siko- roudig international, g tot en met de zomer onder contract bij woensdag l8 augustus 2oo4 fSLAGEN to Day 3479, d.d. 17.08.2004 27 28.37.39.41.45.52.56.58. 74.79.80 'behoud van typefouten) VOETBAL PRIJSVRAGEN 0-2 (0-0). Doelputen Katwijk: amateurs. eholte 1-6 (0-1). Doelpunt Kagia: Doelpunten Foreholte Van Noort Hoek. Van Gent, Van Dijk. Teylingen 0-7 (0-3). Doelpunten- jekmeulen (3), Edink (strafschop). Abbenes 8-1 (5-1). Doelpunten an Dreggen (3), Meerstadt, Van der Feli*. Tunjic. Abbenes. Zijsling ivan Nispen (za) 3-2 (0-2). Doel- iers'69. Heuzen. Van der Spek (2). t Rijnland 2-1 (1-1). Doelpunten ms, De Ridder. Doelpunt FC Rijn- ncke. sche Boys (zo) 1-2 (1-0). Doelpunt kaas Doelpunten Leidsche Boys: ri, Dick Kerkvliet. FC Lisse (zo) 2-1 (2-0). Doel- holte. Versteeg (2). toys (za) - GOL Sport 5-0 (1-0). Leidsche Boys: Groenendijk, Van afschop), Pat (3). Bijzonderheden: aarten GOL Sport. jo) - Roodenburg (za) 4-2 (2-0). Lugdunum. Van Eijk (2), Van Istra Roodenburg Vreeken. Klein. - UVS (za) 1-2 (1-1). Doelpunten lans, Lionel Haft. ASC 1-3 (0-3). Doelpunt Leiden: Doelpunten ASC. Tilman, Buike- (za) - Roodenburg (zo) 0-5 (0-2) n Roodenburg: Bounif (2), Sou- ihal. RCL 1-5 (1-0). Doelpunt War- Duyn. Doelpunten RCL: Zuyder- veer, Mulder, Vriesekoop. Bijzon- ide kaart Van der Voorn (Warmun- Noordwijk 2 0-4 (0-0). Doelpunten Van Nierop, Van der Heiden, Leo- |(e.d.) Boys 2 1-5 (1-3). Doelpunt UDO: Doelpunten Quick Boys 2: Pluim- enberg, Sloos, Kulk (2) '97 (zo) - LSW '70 3-3 (1-3). Voorschoten '97 Constancia, Van Leeuwen. Doelpunten LSW 'an de Broek, Thomee. SJC 2-1 (0-1). Doelpunten FC (eyser, De Jong. SJC; Beltman. Bt - WSB (zo) 3-6 (1-5). Doelpun- est: Visser, De Bruin, Janszen. WSB. Ens (2), Van Duivenvoorde ;,Van Harskamp. Blauw-Zwart 3-2. Doelpunten Val- Vries, Van Leeuwen, De Ridder. Van Leeuwen, Monty. - Vredenburch 2-1 (0-1). Doel- (-Zwart: Hoogenboom, Baljeu. jdunum (za) 2-6 (0-1). Doelpun- Akgul, Verkade Doelpunten Lug- longe, Oulgout (2), Benfrekane (2) Koudekerk 1-3 (1-1). Doelpunt Potman (e.d.). Doelpunten Koude- Dussut, John, Koot. SVOW 2-1 (0-0). Doelpunten Ber- der Laan, De Boer. Doelpunt der Meer. 92 - Hazerswoudse Boys 2-1 (0-0). Stompwijk: Van Marwijk (2). Doel- woudse Boys: Van Soest. 1 la 0-0. Boys (za) 8-1 (5-1). Doel- jR: Van der Meer (2), Van der Zwet, in, Kerkvliet, Van Emmerik, Klein, phense Boys: Sabesh. ivenhoven 1-2 (1-0). Doelpunt an der Valk. W 4-2 (2-0). Doelpunten MMO: (2), Van der Meer, Verhoeven. TAW: Ten Bleken, Otto. oys- Wassenaar 13-0 (4-0). Doel- irnjac (8), Yachou (4), Araheme. sior Maassluis 1-1 (1-0). Doelpunt 'n De Beursbengels 5-0 (2-0). Doel- kema (2), Gootjes, Gotschin, Rbii. Rijnsburgse Boys 3-3 (0-3). Doel- rdwijk: Korbee (2), Van Wetten. Rijnsburgse Boys: Schnater (2), door Henri van der Steen Stockholm - Een half uur had hij nodig om de spelers zijn visie en doelstelling uit te leggen. „Ik had het idee dat ze het wel inte ressant vonden", zei Marco van Basten gisteren in Stockholm te vreden. Vanavond kan hij tegen Zweden zien of Oranje zijn op vattingen over voetbal ook in de praktijk kan brengen. Misschien om ervan af te zijn zei Van Basten tijdens een in formele perslunch dat hij niks nieuws gaat uitproberen. Dat is niet waar. Van Basten gaat voetballen zoals Johan Cruijff het graag ziet. En hijzelf. „De fi losofie van Cruijff is ook de mij ne." En die is heel anders dan die van Dick Advocaat. „Op het EK had het Nederlands elftal veel minder initiatief dan ik zou willen." Van Basten wil vooralsnog niet anders dan met enkele woor den en korte zinnetjes zijn filo sofie nader duiden. Het komt hier op neer: initiatief tonen, de tegenstander al van achteruit bewust uitspelen, aanvallen. Hij kiest voor een 4-3-3 opstelling, met op het middenveld cen traal een verdedigende man, waarschijnlijk Edgar Davids, de nieuwe aanvoerder. „We wilden liever geen keeper als aanvoerder, anders was het Van der Sar geworden. We heb ben ook aan Van Nistelrooij ge dacht, maar die is voorlopig niet beschikbaar. Davids is het type dat altijd voorop gaat in de strijd en die genoeg ervaring heeft. Daarbij denken we dat Davids toe is aan een stap in zijn carrière. Hij wordt voorlo pig aanvoerder, met alle gevol gen van dien." Eén gevolg is dat Davids zich naar buiten toe als aanspreek punt zal moeten opstellen. Hij begon gisteren meteen goed, door iedereen keurig een hand én een antwoord te geven op de gestelde vraag. Davids vindt het overigens „gevaarlijk, maar ook leuk", wat Van Basten wil met zijn aanvallende spel. Dat hij Edgar Davids, de nieuwe captain van Oranje, is goed geluimd tijdens de training van gisteravond. Foto: ANP/Ed Oudenaarden het link vindt, hoeft niet te ver bazen; Davids is het defensieve Italiaanse voetbal gewend. „Maar het is ook leuk om op de helft van de tegenstander te voetballen; je hoeft dan ook minder grote afstanden af te leggen." De aanvoerder is ook het verlengstuk van de coach in het veld. Kennen we Davids als een verlengstuk? Van Basten: „Dat zullen we dan wel zien." Het is niet vreemd dat Van Bas ten voor 4-3-3 kiest met één verdedigende en twee aanval lende middenvelders; dat geeft de beste veldbezetting, zoals Cruijff al 30 jaar uitlegt. Van Basten: „In het 4-4-2 heb je operationele gebieden, dan moet je lopen. Wij kiezen voor voetbal." Wesley Sneijder - smal koppie, drie kilo afgevallen - klinkt dit natuurlijk als muziek in de oren. De middenvelder bleek gistermiddag in een uitgelaten stemming. „Ik heb in het vlieg tuig met Van Basten gesproken, ik voel me ineens weer hele maal fris. Bij Ajax gaat het na tuurlijk op het ogenblik niet lekker, maar ik ben ineens vol ledig omgedraaid qua gevoel. Van Basten heeft me verteld op welk punt ik me nog moet ver beteren: de omschakeling. Als ik de bal verlies, baal ik altijd even, maar ik moet dan meteen de omschakeling maken en druk zetten op de eerste man. Dat is ook zo. Echt, zoals hij met me praatte voel ik dat ik een hoop vertrouwen van hem krijg." Een basisplaats voor Sneijder is niettemin onwaarschijnlijk, dat kan Van Basten feitelijk al ten opzichte van Koeman niet ma ken. Een middenveld met Van Bommel, Davids en Van der Vaart ligt daarom voor de hand. Van Basten gaat overigens in zijn drang naar initiatief niet zo ver dat hij bereid is een dag voor de wedstrijd al zijn opstel ling bekend te maken. „Ik wil alle tijd goed benutten. Boven dien ben ik bang dat ze niet al lemaal even geconcentreerd bij de wedstrijdbespreking zitten, als de opstelling al bekend is." Hij gaat dus aanvallen, maar niet alleen aanvallen. Van Bas ten eist dat elke speler eerst zijn tegenstander de baas is, vervol gens moet hij initiatief tonen. Na de avondtraining zei Van Basten het, in de stijl en het En gels van Cruijff, zo: „Eerst moe ten we het verdedigend goed doen, that is logically." '97 (za) - FC Lisse (za) 4-1 (2-1). Voorschoten '97: Jonk, Bulzer, elen. Kluivers Doelpunt FC Lisse: WIELRENNEN lel). Grote Prijs: 1 Kopp (Dui) 189 jl 2 Van Impe (Bel) op 0.13, 3. (Bel) 0.19, 4. Löwik (Ned), 5. 1)0.38 door Marcel van der Kraan Stockholm - Dezelfde nieuwsgierigheid die Marco van Basten heeft naar de wer kelijke kwaliteiten van een nieuwe gene ratie internationals, hebben de spelers voor de opvolger van Dick Advocaat. Als jeugdspeler was hij voor het gros van de Oranje-selectie een idool. Sneller dan verwacht staat hij nu voor de neus van de spelers. Beantwoordt Van Basten als bondscoach aan het beeld dat iedereen van hem had? Meer dan de helft van de spelersgroep die in Zweden onder de hoede is van Marco van Basten, was niet aanwezig op het EK in Portugal. Maar van de Oranje klanten die er wel waren, wil de bonds coach in de eerste dagen toch weten hoe ze het Europees kampioenschap hebben ervaren. In het bijzijn van alle nieuwelingen laat Van Basten zijn ervaren spelers vertel len. Giovanni van Bronckhorst, 28 jaar al weer, zegt dat de eerste indruk van Van Basten als coach binnen de spelersgroep uitstekend is. „Hij heeft de groep duide lijk gemaakt hoe hij over voetbal denkt en hoe hij wil gaan spelen. Dat was een helder betoog. Van Basten is niet blind voor het verleden. Hij heeft natuurlijk een lang onderhoud met Dick Advocaat gehad. Daarom was het goed dat hij ook naar onze ervaringen heeft gevraagd." Behalve dat de spelers op het veld, in het Grand Hotel van Stockholm en tij dens besprekingen stuk voor stuk met grote ogen naar Van Basten kijken, volgt ook zijn complete begeleidingsstaf elke stap en elk woord van het nieuwe KNVB-boegbeeld. Rob Witschge liep bij de amateurs van ADO'20 rond toen hij door Van Basten werd benaderd om aan boord te komen van de nieuwe Oranje- trein. „Ik had af en toe wel contact met Marco. Toch blijft het pad, dat je samen gaat bewandelen, onbekend. Maar wat ik nu meemaak, is buitengewoon goed. Hij is relaxed, hij verstaat zijn vak en hij staat op een bepaalde manier dicht bij de spelers." De verjonging op alle fronten, inclusief de positie van bondscoach, was in de ogen van Witschge onvermijdelijk. „Dit heeft de KNVB zelf voor ogen gehad. Het is ook wat echt nodig was. Een frisse wind door Zeist, klaar. Daar moet verder niet te veel achter worden gezocht." Dat werd dus wel gedaan. Het zou om een 'Amsterdamse clan' gaan. Die woor den vielen slecht bij de nieuwe staf in Zeist, al lijkt de bondscoach zelf er nau welijks wakker van te hebben gelegen. Witschge, een beetje nijdig: „Het gaat er alleen maar om dat Marco mensen heeft uitgezocht die hij goed kent. Hij moet ze vertrouwen, omdat hij met ze samen werkt. Hij doet niet aan politiek. Je denkt toch niet dat hij straks de beste spelers laat liggen omdat ze niet bij Ajax zitten?" De mooiste omschrijving van de nieuwe bondscoach komt van een van de jong ste telgen in de Oranje-familie. Robin van Persie werd onder Dick Advocaat nimmer opgeroepen, al speelde de Ha genaar op het laatst wel met de gedach te. Van Persie zegt in Stockholm, na48 uur in het bijzijn van Van Basten te zijn geweest: „Van Basten zorgt voor charis ma en power. Vooral dat laatste. Dat is de grootste kwaliteit die een bonds coach van het Nederlands elftal moet hebben. De vorige bondscoaches had den wel een naam, maar niet de power toen het moeilijk werd. Voor deze func tie moetje een grote persoonlijkheid be zitten en die heeft Van Basten zeker. Toch moet je Van 't Schip niet uitvlak ken. Van Basten en Van 't Schip vormen een sterk duo. Bij Ajax waren ze al een apart stel." De Arsenal-aanvaller vindt het geweldig dat juist Van Basten hem nu heeft gese lecteerd. Een paar maanden geleden maakte hij onder diens ogen ook het dieptepunt in zijn voetballeven mee. „Op het veld van de Toekomst ging ik na het laatste fluitsignaal bij Jong Ajax - Jong Feyenoord naar hem toe. Twee we ken daarvoor had hij op tv wat dingen over mij gezegd. Ik zei hem dat ik het al lemaal positief zou oppakken. Van Bas ten wenste me succes en zei: doe er wat goeds mee. Op het moment dat ik bij hem wegliep, kwam de hele meute van Ajax-supporters over me heen. John van 't Schip sprong daarna tussen al die gas ten en mij om me te helpen. Het is wel grappig, dat de één nu bondscoach is en de ander zijn assistent", aldus Robin van Persie. VRAAG HET JEROEN (elco Kuipers ant het dat schaatsers We wielrenners zijn? |arie de Boer, Leiden. pers zijn goed getrainde I- Bovendien bereiden zij —Me zomer veelvuldig op pp het seizoen voor. schaatsers voelen zich hardlooptrainingen. Ik Falco Zandstra snel liep ooit over vierhon- ter een tijd van 54 se- Bij het fietsen en het m gebruik je veel dezelf- iTi. Op het ijs maak je o* og een zijwaartse bewe- ri op en neer bewegen in* >enen doe je ook als ^r. Mijn overstap op de Hi Hep zo gemakkelijk, om- il sinds 1995 een licentie 2|e Leidse wielervereni- 'fi. Ik heb eerst in de ssegereden en laterals R. De beleving op de fiets en de uitdaging om zo hard mo gelijk te gaan vind ik prachtig, maar de schaatsbeweging is ei genlijk nog mooier. Schaats coach Henk Gemser. heeft het al tijd over 'dansen op het ijs' en dat is ontzettend lekker. Leidenaar Jeroen Straathof (31) komt op 22 augustus in actie op het onderdeel vier kilometer ploegachtervolging. Een dag la ter volgt voor de beste ploegen de finale en de strijd om het brons. Eerder was Straathof als schaatser actief tijdens de Win terspelen van Lillehammer (ne gende op de 1500 meter) en de Paralympics van Sydney (goud op de tandem met Jan Mulder). Wilt u een vraag aan Jeroen stellen, stuur dan een een brief naar de Sportredactie van het Leidsch Dag blad, Postbus 54, 2300 AB Leiden. E- mailen is uiteraard ook mogelijk: sportredactie.ld@hdc.nl door Loman Leefmans leiden - De voorbereiding op het seizoen is voor beide elftal len nog lang niet af. Dat was de voornaamste en overduidelijke conclusie bij het zien van het bekertreffen tussen de Leidse fusieclubs GCH en FC Boshui zen (1-2). Beide teams misten nog een handvol potentiële ba sisspelers en mede daardoor was van doordachte spelcon- cepten of aanvalsplannen wei nig tot niets terug te vinden, maar aan beide kanten lieten een paar nieuwkomers zien echte aanwinsten te zijn. En die hebben beide clubs hard nodig ook. GHC omdat de Vlietvereniging hoog in de za terdagse derde klasse wil mee draaien na een zeer matig afge lopen seizoen. En Boshuizen, dat zo verrassend naar de twee de klasse promoveerde, wil op nieuw verrassen door zich, te gen alle verwachtingen in, te handhaven op dat niveau. De nieuwe trainer Dennis 01- man wist waar hij aan begon toen hij aan het hoofd kwam te staan van Boshuizen-selectie. Een team maken van de grote hoeveelheid allochtone talen ten die hij tot zijn beschikking heeft. Dat zal hem nog de nodi ge kopzorgen opleveren en gis teravond stond hij onophoude lijk naast de dug-out aanwijzin gen te geven en te corrigeren. „Ik hou wel van een uitdaging", merkte Olman op. In de voorhoede ligt het pro bleem niet. Nieuwkomer Sagem Forbuis staat op de plaats van de naar Sparta vertrokken doel- GHC-verdediger Micael Jordens is Boshuizen-spits Co Augusta voor. Foto: Mark Lamers. puntenmachine Sandley Marti na. Met de van FC Utrecht af komstige Danny Schram, Hakim Chabouami (van Kozak ken Boys) op '10', Swenüy Tookay op de vleugel en met Co Augusta (uit de Antillen) nog achter de hand, wordt duidelijk dat het offensief bij de kadeclub wel goed zit. Hoewel er weer fraaie individu ele hoogstandjes met name in de eerste helft te zien waren, bleek Boshuizen kwetsbaar op het moment dat GHC de beuk erin gooide. En dat is precies waar dat elftal altijd goed in is, ook nu een handvol Katwijkse spelers is vertrokken (of terug gekeerd) naar FC Rijnvogels. Bij de Groene Hart Combinatie waren het drie nieuwelingen die de toon zetten en die de Katwijkse inbreng bij de club moeten doen vergeten. Sener Aydogdu deed dat door met een ongehoord hard afstands schot de enige goal van GHC te scoren. Oud-Docos'er Sven Huigsloot en Michael Jordens (van Leidsche Boys afkomstig) gingen voorop in de strijd waar bij de tengere Jordens zich on derscheidde door veel duels DUIVENTIL Wilt u iets melden? Bel 071-5356461 (Wim van Duivenbode) tussen 10.00 en 14.00 uur. Faxen mag ook: 071-5356415. E-mail: sportredac- tie.ld@hdc.nl Mark Drenth heeft zilver be haald op de Open Neder landse kampioenschappen lan ge afstandzwemmen over 25 km. De zwemmer van LZ 1886 lag lange tijd in derde positie, maar passeerde in de tweede helft van de race de Duitser Timm Leuchtmann. Winnaar werd Maarten van der Weijden. Aan de BeNe-rugbyliga mo gen niet alleen de beste vier maar alle Belgische en Neder landse teams uit de ereklassen deelnemen. Op 26 september speelt het Leidse DIOK een uit wedstrijd bij Dendermonde. UVS heeft in Mazda Auto home Leiderdorp een tweede shirtsponsor. De zaterdagtak gaat met Toyota Van Haasteren in zee. Het vrouwenteam neemt afscheid van Dieben en krijgt hiet Nemeth De la Rie schil- derswerken voor terug. Het sportpark van de v.v. Noordwijk staat het komende weekeinde centraal voor een in ternationaal C-juniorentoer- nooi. Op zaterdag en zondag spelen de teams van Skonto Ri ga (Letland), de Oostenrijkse jeugdselectie, Victoria Köln, 's- Gravenwezel (Belgie), Slikker veer, Haarlem, Stormvogels/Telstar en FC Lis se aan de Duinwetering. FC Boshuizen heeft zijn tech nische staf compleet. Trainer Dennis Olman krijgt hulp van Wim van Maanen, Frans de Vette (verzorger) en Ger Was sen aar (grensrechter). De za terdagtak wordt getraind door Jan Wansink, met Stef van Es als assistent. Martin zaal is de verzorger. Nieuws uit het Haagse kamp. Daan Verbaan (JAC) stopt als nog met voetballen. De oud speler van Scheveningen heft zaterdag zijn laatste wedstrijd tegen ADODen Haag 2 ge speeld. Slobodan Dutina. zon der werk omdat Forum Sport (zondag) zich terugtrok, kan aan de slag als tweede trainer bij Tonegido. De sportredaktie van het Leidsch Dagblad verzoekt de voetbalclubs naamlijsten van de selectie naar ons op te stu ren. U werkt dan mee aan de juiste namen in de sportedities van onze krant. De Alphense motorcoureur Remy van Rees reed met een Nederlands team een race op de bekende Alpentop de Alpe d' Huez in Frankrijk. Dankzij klin kende resultaten van Van Rees werd Nederland zevende. Leidenaar Remy de Ligny (tot 70 kg) zal Nederland vertegen woordigen tijdens de Europese kampioenschapenp wushu, welke in de eerste week van september in Moskou worden gehouden. De eerste twee etappes van de Tour de France 2005 zijn be kend. De eerste etappeis een tijdrit over 19 km van Fromenti- ne naar II de Noirmoutier. Een dag later wordt er in de Vendee de rit Challans - Les Essarts uit gezet. De derde dag is er een start in La Chataigneraie. Het Europees kampioenschap zeilen in de J/22 klasse (6.70 meter kielboten) is gewonnen door het team Just 4 Fun van Noordwijker Albert Kooijman. Aan het toernooi aan de Duitse Oostzee deden 37 teams mee. Kooijman had Tom Loose en Robbert Baggers als teamgeno ten. Onlangs is in Sassenheim Jan Vermeij (59) overleden. Vermey heeft de laatste 25 jaar heel veel op pr-gebied voor rugbyclub The Bassets gedaan. Op zondag 22 augustus houdt korfbalclub De Danaïden een oefenvierkamp met Watervliet, Redebo en KZ Leiden. Op don derdag 26 augustus wordt er geoefend bij het Noordwijkse Fluks. Aanvang 20.45 uur. Peter van de Reep (Hillegom) is tweede geworden in de Ron de van Nieuwegein. In septem ber staan er weer vier Oranje rondes op de agenda: Noord- wijkerhout (8 september), Voorhout (18 september), Hille gom (19 september) en Lisse (26 september). Alle wedstrij den tellen mee voor het Bollen streekklassement.* Het Super Prestige Circuit voor aüeten gaat op 31 augustus in Noord- wijk-Binnen van start. De overi ge wedstrijden zijn in Noord- wijkerhout (7 september), Hil legom (10 september), Voor hout (17 september), Sassen heim (21 september) en Lisse 28 september). De organisatie is in handen van De Spartaan en de NSL.* oranje blouses, opgewonden kinderen en triest kijkende pu bers. Ik zag ongeloof en ik zag hoe de nederlaag aankwam. VDH verloor de race, viste een zilveren medaille op, maar voor de grote oranje clan was die plak een klap. „We" hadden ons immers massaal en direct in de gedachte genesteld dat zijn ma nier van sport bedrijven ook ge lijkstond aan „winnen". Natuurlijk was de concurrentie groot en kenden we die zelfs, maar VDH stond voor velen die avond in Athene synoniem voor winnen en goud. Waar de estafetteplak (met de onvoorstelbare 100 meter van VDH!!) ons in uitzinnige sferen bracht, bleek de medaille van een avond later, ook zilver, in- met de technische en veel gro tere spitsen van Boshuizen te winnen. Uiteindelijk wonnen de bezoe kers toch door treffers van For buis en Tookay. Beide trainers, Olman en Marcel Groenendijk, lieten na afloop ten overvloede weten dat het vertoonde spel nog geen schim was van wat ze met hun elftallen voor ogen hebben. Het duo krijgt nog twee weken om hun puzzels op te lossen. De uitslagen van de andere beker duels staan bij de sportuitslagen. Eergisteren heb ik een paar duizend vaderlanders bin nen een tijdspannen van nog geen tiuee minuten van euforie tot teleurstelling zien gaan, ter wijl ze naar een zwemwedstrijd keken. De plaats van handeling: het Holland Heineken Huis in Athe ne. Rond zeven in de avond hadden diegenen die geen kaartje voor de zwemsessie had den kunnen scoren zich verza meld rond bar en buffet en keek men naar de overal zichtbare te levisiebeelden vanuit het zwem bad. De sfeer was enorm, elektrisch geladen, jubelend en vol span ning. Oranje gromde, swingde, danste al licht en bij velen zag je glinsterogen. Een avond tevoren was de onver wachte zilve ren medaille van de wissel slagzwem mers op deze plaats gevierd als nooit te voren. Men sen waren gek van vreugde geworden en hadden ge host, gedanst, ja zelfs ge huild bij het zien van de beelden toen ineens bleek dat je van de achtste plaats in de wed strijd op kunt rukken naar de zilveren positie. Nu was het anders, nu hing er goud, voorspelbaar goud zelfs, in de lucht. Vier jaar luid een oranje sportnatie een van zijn zonen, een aardige, welbe spraakte, intelligente en zelfver zekerde Brabander, gevolgd in zijn jacht naar Olympische roem. Wij, van oranje dus, moe ten in die tijdzo'n onwaar schijnlijk en rotsvast vertrou wen in Pieter van den Hoogen- band hebben gekregen, dat zijn nederlaag (want dat werd het) ons de schrik tot diep in het middenrif joeg. Je zag mensen de nagels hard in de handpalm drukken, je zag ongeloof en teleurstelling schrik ook en voor eens en altijd werd duidelijk dat de uitkomst van een sportwedstrijd diepe (tijde lijke, dat wel) wonden kan slaan in ons bestaan. Ik zag grote kerels, huisvaders, studenten, moeders met bezwete schroefd? Maar waren wij daar wel reëel in? Had den we onszelf niet overschat? En gold dat eigenlijk ook niet een heel klein beetje voor al dat andere oranje gedoe iÉMthene. Had de gouden regen van Syd ney ons niet een ietwat te zeker beeld van verhoudingen gege ven, iets dat we met zijn allen ietwat verkeerd geïnterpreteerd hadden. Uitkomsten van sportwedstrij den zijn, als het er op aankomt, nooit te voorspellen, hoe je ook hoopt of hoe je ook denkt dat de verhoudingen zijn. Dat werd maandagavond in dat ineens angstig stille HHH duide lijk. Na tien seconden uitgevloerd te zijn, riep de diskjockey van dienst: „Kom op jongens, we hebben zilver. Piet Heyn ging daar misschien ooit voor, wij andere Hollanders nu even niet. Mart Smeets

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 17