'Ik ben slachtoffer van groot onrecht' Als Irak voetbalt, wordt de pijn vergeten ATHENE 2004 Oranjevloot ligt op ramkoers Canada deelt kla uit aan honkbal!, ATHENS 'Resultaten zeilers minder slecht dan ze lijken' Alleen Kostas Kenteris gelooft nog in Kostas Kenteris Geslaagde tS Van MoorsR voor tijdrit'8 'We waren niet explosief genoeg» Ruim drie miljoen kaartjes verkocht athene - Het organiserende olympisch comité heeft tot en met gisteren meer dan drie mil joen entreebewijzen verkocht en daarmee nagenoeg voldaan aan het van tevoren begrote aantal. De voorzitter van Athoc maakte bekend dat de organi satie 181 miljoen euro binnen heeft gehaald door de kaartver koop. In hun begroting gingen de organisatoren uit van 183 miljoen euro aan inkomsten uit de kaartverkoop. Van de in to taal 5,3 miljoen kaartjes voor de Spelen die tot 29 augustus du ren, zijn er tot nu toe 3,1 mil joen verkocht. Veel controles doping uitgevoerd athene - In de directe aanloop naar en tijdens de Olympische Spelen hebben functionarissen bijna duizend dopingcontroles uitgevoerd. Dat maakte het In ternationaal Olympisch Comité gisteren bekend. Tot op heden is bij twee sporters vastgesteld dat ze verboden middelen heb ben gebruikt. Crimineel gedrag sterk gedaald athene - De criminaliteit in Athene is sinds het begin van de Olympische Spelen drastisch gedaald. Volgens de politie is dat te danken aan de extreme veiligheidsmaatregelen die zijn getroffen. Op elke hoek van-de straat staat een agent, overal hangen camera's en ook is er toezicht vanuit de lucht. „Voor al de kleine criminaliteit is enorm gedaald, wel met zo'n 40 procent", zei een politiewoord voerder gisteren. Volgens hem schrikt vooral de fysieke aanwe zigheid van de vele agenten de criminelen af. Lee Mi Seong uit ziekenhuis athene - De Zuid-Koreaanse hockeyster Lee Mi Seong heeft gisteren het ziekenhuis verla ten. De 27-jarige middenvelder kreeg maandag een bal tegen haar hoofd in de wedstrijd te gen Nederland en verloor daar door het bewustzijn. „Het gaat goed met haar. Ze is gisteroch tend in het olympisch dorp te ruggekeerd. De komende 24 uur moet blijken of ze goed ge noeg is hersteld om de volgen de wedstrijd weer te kunnen spelen", zei een Zuid-Koreaan se coach. Gelijkspel Aussies tegen Argentinië athene - De mannenhockey teams van Australië en Argenti nië hebben gisteren in groep B gelijk gespeeld (2-2). Argentinië kwam al na twee minuten op voorsprong door een goal van Almada. Door een strafcomer kwam Australië voor rust nog langszij. Almada maakte voor rust nog 2-1, waarna de Austra liër Dwyer in de 60ste minuut de gelijkmaker intikte. Kenyaanse bokser verliest beroep athene - Het internationale ar bitragehof voor de sport (CAS) heeft het beroep van de Keni- aanse bokser David Munyasia afgewezen. De 24-jarige mag niet aan de Spelen meedoen omdat hij positief reageerde op cathin, een stimulerend middel dat voorkomt in de qat-plant die veel Kenyanen gebruiken als pruimtabak. Munyasia was de enige Kenyaanse bokser op de Spelen. Hij werd meteen bij aankomst in Athene op doping gecontroleerd. De internationa le boksfederatie beraadt zich nog over stappen. Duitse wint met afgewezen paard athene - De Duitse ruiter Betti- na Hoy heeft haar Australische echtgenoot gisteren verslagen. Drievoudig olympisch kampi oen Andrew Hoy viel bij het eventingtoernooi (military) van zijn paard en Wist dat daarmee zijn kansen waren verkeken. Mevrouw Hoy, uitkomend voor het Duitse team, had meer suc ces met haar Australische paard, dat eerder door meneer Hoy aan de kant was gezet. Door haar goede optreden bij de cross-country klom ze naar de tweede plek. Federer en Ferrero snel uitgeschakeld athene - Wimbledon- en we reldkampioen Roger Federer is gisteren in de tweede ronde van het olympisch tennistoernooi uitgeschakeld door Tomas Ber- dych. De Tsjech versloeg de Zwitser in drie sets (4-6 7-5 7-5) Ook de Spanjaard Juan Carlos Ferrero sneuvelde in de tweede ronde. Hij verloor van de Ame rikaan Mardy Fish in drie sets, 4-6 7-6 6-4. Justine Henin-Har- denne, als eerste geplaatst in het vrouwentoernooi, won vrij eenvoudig van de Venezolaanse Vento-Kabchi, 6-2 6-1. door Wessel Penning athene - Najaf staat in brand, een Iraakse burgeroorlog dreigt. Maar bij alle zorgen lijkt het Iraakse voetbalelftal op weg naar een olympische medaille. „Het is in Bagdad in jaren niet zo rustig geweest als tijdens on ze wedstrijd." Twee tv's had de Iraakse ploeg leiding besteld voor de man schappen in het olympische dorp. Er kwam er maar één. En die doet het niet. Heel verve lend voor mannen en vrouwen die - ver van huis - via nieuws zender Al Jazeera zo graag de oorlog in hun land willen vol gen. Dus bellen ze maar. Elke avond weer. De telefoonrekening loopt op. „De ploegleden weten dat het slecht gaat in Irak, heel slecht. Maar u gaat mij niet horen zeg gen dat we aan het begin staan van een burgeroorlog. Ik vind dat we wat betreft Najaf moe ten spreken van een nieuwe reeks incidenten", zegt Mare Clark, de Britse woordvoerder van de ploeg. Teambegeleider Emad Hoes sein: „Wat nu gebeurt in Najaf, was te verwachten. Als je na ja ren van verwoesting en ellende de schade wilt herstellen, dan kom je eerst in de duisternis te recht. Daar zitten wij nu in." Fiana Abdita, vanuit Athene presentator van de satellietzen der Al-Iraqi: „Ik maak me zor gen over mijn familie. Hoe is het met mijn vader? Mijn moe der? Mijn broers en zussen? Ik bel elke dag. Bagdad is onrus tig. Veel Irakezen zijn ontevre den. Ze dachten dat na de val van Saddam alles direct goed zou komen. Maar toen het ze te lang duurde, hebben ze zich bij de verkeerde groepen aangeslo ten." Clark: „Laten we het over sport hebben!" Och ja, de sport. De Iraakse olympiërs zijn de goednieuws- show van deze Spelen. Zwem mer Abbas won gisterochtend zijn serie op de 100 meter vrij, van de jonge bokser Najah Sa- lah Ali wordt vandaag ook het een en ander verwacht. Maar dé verrassing van de Spe len zijn de voetballers, die na twee overwinningen reeds de kwartfinale hebben gehaald. De ploeg met de jonge, nieuwe idolen Younis Khalaf, Nashat Akran en Emad Ritha is gierend populair in Irak. Zelfs in Athene bevolkten nog duizenden blije Irakezen, onder wie veel vluch telingen, de tribunes. Abdita:Al-Iraqi heeft de wed strijden uitgezonden. Ik zeg u nu dat op dat moment 25 mil joen mensen voor de tv zaten en voor even de bommen, de oorlog, ja alle pijn vergeten wa ren." Clark: „Ik heb begrepen dat het in jaren niet zo rustig is geweest in Bagdad. Geen geweerscho ten, geen bommen, niets. Na afloop klonken de geweren wel. Maar dat is in Irak traditioneel een uiting om vreugde te to nen." Voorzitter Assamarai van het Iraaks Olympisch Comité liet gisteren tijdens een persconfe rentie weten ook verbaasd te zijn over de prestaties van het voetbalteam. Het nationale elftal staat in Irak al jaren als wisselvallig te boek. Assamarai zei gisteren dat hij zich een half jaar geleden nog afvroeg of hij wel een team op de been zou weten te krijgen. „Maar dit zal het land vereni gen." Clark spreekt van nieuwe hoop en een nieuwe nationale identiteit. „En denk eens aan de jeugd: die heeft er nu rolmodel len bij." Abdita: „Na de Spelen? Dan ko men de sporters van Athene een nieuw land opbouwen." Clark tenslotte: „Wat hier ge beurt is meer dan sport. Veel meer. Dit kan een volk bijeen brengen." Baanwielrenner Jeroen Straat hof: „Het leuke van de Zomerspelen is dat ik allerlei types tegenkom die ik niet ken. Wietse van Al ten, Rebekka Kadijk, Trinko Keen... Van Trinko Keen heb ik een heel verhaal aangehoord over tafeltennisbatjes. Ja, spor ters zijn heel bijzonder." Zwemmer Ryk Neethling won met Zuid-Afrika verrassend de estafette 4x100 meter vrije slag: „Ik slaap slecht. Soms barst ik in lachen uit omdat ik denk aan wat wij gedaan hebben." Hans Bouscholte, woordvoer der van de Nederlandse zeil- ploeg; „Margriet Matthijsse was woe dend over haar diskwalificatie. Ze voelde zich erin geluisd door de Spaanse meiden, maar dat hoort nu eenmaal bij de Olym pische Spelen, daar moet je op voorbereid zijn. 'They are all out to kill', zei Mitch Booth en niets is minder waar." Judoka Guillaume El zijn snelle uitschakel ',,Öc ben niet gemakzu komt zo over. Ik benj gespannen voor eeni De Sloveense, voorh< maicaanse sprintster Ottey (44) doet voort de keer mee aan de sche Spelen: „De Olympische Spel niet alleen voor jonge Als je goed genoeg be ben je jong genoeg. sinds Barcelona 1992 naar het einde van ra baan. Ik heb er een h( om ja of misschien te Maar toch, ik neem n wel deel aan de Euroj pioenschappen in 20( Franziska van Almsit reldrecordhoudster meter vrije slag, wert vijfde in de finale: „Hier heb ik twee jaai wacht en nu is in één voorbij." woensdag l8 AUGUSTv- athene/anp - Leontieki van Moorsel heeft gisf tevredenheid kunnef op het parkoers wat daag haar titel op q-1 sche tijdrit verdedigtkl nog wat pijntjes, male er goed uit", coifri bondscoach Egon \;n tevreden. Ie Van Moorsel ging z$' deruit in de wegraa 't daarbij verschillend®: gen op. Van Kessp: schouder doet nogjci maar de hoofdpijn i geval helemaal weg* een rondje gereden tr koers. Het was een la? nische verkenning, Tyler Hamilton langsl den, kon ze het nietjh even aan te pikken. E#u een goed teken." 5 Zijlaard-van Moorselia daag als twee na las. individuele tijdrit. N»ï telverdedigster om li, vertrokken, gaan ra Arndt en de Russisch^! nog van start. 1 li door Mare Molenaars athene - De Zilvervloot ligt nog stevig aan de ketting in jachtha ven Agios Kasmos, vertrekpunt van de olympische zeil regatta's. De prestaties van de Nederland se zeilers zijn ronduit bedroe vend, als je alle verhalen mag geloven. Maar niets is wat het lijkt, zo verzekeren de stuurlui aan wal. Nou ja, vrolijk is anders. Mar griet Matthijsse, goed voor een zilveren medaille in Atlanta en in Sydney, is dezer dagen wer kelijk niet te genieten. Vol ver wachting begon ze aan haar derde olympisch avontuur, maar de bloedfanatieke zeilster en haar kompaan Lisa Wester hof hebben in Athene de wind tegen. De 470-zeilsters grossie ren in protesten en diskwalifi caties en brengen meer tijd door aan de jurytafel dan op zee. Of in zee, want in de vierde race gingen de twee zeilsters in het laatste voordewindse rak ook letterlijk kopje onder. Bij het rechttrekken van de boot verloren ze tot overmaat van ramp ook nog de spinaker boom. Het zit niet in het karakter van Matthijsse om al te snel de handdoek te werpen, maar in middels gelooft niemand nog in de kansen van deze Nederland se boot. De zeilsters zelf zien het blijkbaar ook niet meer zit ten. „Margriet heeft het moei lijk. Ze heeft zelfs al geroepen dat ze gaat stoppen. Lisa zegt niets, die is helemaal in zichzelf gekeerd. De teleurstelling is groot", weet Hans Bouscholte, de stem van de zeiléquipe in Athene. Hij geniet vooral be kendheid als schipper in de Whitbread Race en was onlangs nog winnaar van het Rondje Texel. Op de kade van Agios Kasmos probeert hij de moed er een beetje in te houden. Wel beschouwd staat de Oranje- vloot er nog helemaal niet zo slecht voor, verzekert hij. Debutant Joeri van Dijk houdt zich knap staande op zijn surf plank en ook Sven en Kalle Cos- ter, voorbestemd om in Peking 2008 te schitteren, doen het met een plaats in de subtop bo ven verwachting in de 470-klas- se. Jaap Zielhuis dobbert, als voorspeld, met zijn Finn in de middenmoot. Dramatisch is wel het optreden van Carolijn Brouwer. De twee voudig wereldkampioene is niet vooruit te branden. Een nieuwe generatie zeilers vaart haar links en rechts voorbij. Een dui delijke reden voor de terugval is niet voorhanden. „Het doet pijn om dat zo te zeggen, maar misschien is Carolijn wel over haar top", formuleert Bous- scholte met enige voorzichtig heid. „Fysiek is ze misschien wel de sterkste van allemaal, maar tussen de oren heeft ze het blijkbaar niet goed op een rijtje. Ze doet rare dingen." De Nederlandse hoop in Athe ne is voorlopig gevestigd op de verrassende Yngling-équipe van Annelies Thies. Samen met Annemieke Bes en voordekker Petronella de Jong staat ze vier de in het tussenklassement. „En dat terwijl ze zich eigenlijk helemaal niet thuis voelen in het zware weer van de afgelo pen dagen. Dat ze in die om standigheden het hoofd boven water hebben kunnen houden, is al grote klasse en belooft nog Zeiler Jaap Zielhuis dobbert, als voorspeld, met zijn Finn in de middenmoot. Maandag eindigde hij op de zevende plek in de zesde race, zijn beste klassering tot dusver op de Spelen. Foto: ANP/Olaf Kraak wat voor de komende races. De achterstand op de topdrie is niet groot en er is licht weer op komst", neemt Bouscholte een voorschot op een eventuele medaille. Het zou een sensatie zijn, zeker gezien de gebrekkige voorberei ding van het drietal. Een virus infectie bracht de deelname van De Jong in gevaar; bij Thies schoot de arm uit de kom. Bij harde wind kon ze niet eens trainen en werd haar plaats in de boot ingenomen door Mau rice Paardenkooper, haar coach. Bouscholte: „Op de tweede dag waaide het zo hard, dat ze zelfs zijn omgeslagen, de dag ema woei het zelfs nog har der. Toch finishten ze derde en vijfde. Dat belooft nog wat als de omstandigheden beter wor den. Die meideh steken in een bloedvorm." In Sydney behaalde Nederland bij het zeilen slechts één zilve ren medaille, die van Matthijsse in de Europe. Er was op meer gerekend. De doelstelling voor Athene was simpel: met meer boten deelnemen en het resul taat van vier jaar geleden over treffen. Als Thies op het podi um komt, zijn we aardig op weg. In de Tornado en de Star, die zaterdag voor het eerst in actie komen, zijn onze grootste ijzers in het vuur. We staan er gewoon goed voor." Star-zeiler Mark Neeleman be gint aan zijn vijfde en laatste Spelen. De onnavolgbare tacti cus lijkt in Peter van Niekerk de juiste compagnon gevonden te hebben. De kansen voor Mitch Booth en Herbert Dercksen worden nog hoger ingeschat. „Mitch heeft zich niet eerder zo goed voorbereid en hij heeft in novatieve dingen aan boord die niemand anders heeft. Hij heeft al zilver en brons; het gaat hem deze keer maar om één kleur." b door Pim van Esschoten athene - „Slachtoffer van groot onrecht", zo noemde Kostas Kenteris zichzelf bij het verlaten van het hospitaal in Athene gis termiddag. „Ik heb nooit verbo den middelen gebruikt. De men sen die mij nu kruisigen, zijn de zelfden die met mij op de foto wilden na mijn overwinningen. Maar na kruisiging volgt weder opstanding." Wie gelooft hem echter nog? Het lijkt wel zeker dat het IOC na de hoorzitting van vanmor gen de Griekse olympisch kam pioen van Sydney en de 'pos- terboy" van Athene, samen met Katerina Thanou vandaag van de Spelen gaat verbannen. De twee sprinters en hun coach Christos Tzekos hebben na drie ontlopen dopingcontroles in de afgelopen ruim twee weken el ke geloofwaardigheid verloren. Vier dagen nadat dopingcon- troleurs donderdagavond zich tevergeefs meldden voor het tweetal in het olympisch dorp, vroegen ze het IOC naar het hospitaal te komen om alsnog de test uit te voeren. Ame Ljun- gqvist, hoofd van de medische commissie van het IOC zei gis teren: „Ik weet niet wat hun be doeling was, maar we zijn er niet ingetrapt. Het heeft geen enkele zin in het ziekenhuis te testen. Daar is het mogelijk din gen te fiksen waardoor je niet positief bent." De bedoeling was wel duidelijk. Met een negatieve uitslag van een bloed- en urinetest in de hand zou het tweetal sterker staan in hun verdediging. Dat verklaart ook de woorden van IOC-bestuurslid Francois Car- De Griekse sprintster Katerina Tahnou, die door haar echtgenoot met de auto wordt opgehaald bij een ziekenhuis in Athene, wordt belaagd door de pers. Ook Kostas Kenteris mocht het ziekenhuis gisteren na het vermeende motorongeluk verlaten. Foto: EPA/Maria Marogianni rard, op maandag, dat een test in het ziekenhuis geen zin heeft. „We onderzoeken alleen waarom ze niet beschikbaar waren voor de controle." Het IOC onderzoekt ook niet wat waar is van het motoronge luk dat het tweetal zou hebben gehad. „Omdat een motoron geluk geen schending van de dopingregels is", zei Carrard maandag gevat. Toch speelt dat mysterie met de motor een voorname rol in het hele ver haal. Op die bewuste donderdag avond hadden de twee, in de le zing van hun coach Tzekos, het olympisch dorp begin van de avond verlaten om thuis nog wat spullen op te halen. Ze hadden daarvoor toestemming van teamofficials, hoewel het IOC de komst van een doping- controleur had aangekondigd. Toen ze daarover rond midder nacht hoorden, bevonden ze zich bij Tzekos thuis. Ze zouden min of meer in paniek op de motor van hun coach zijn ge sprongen en naar het olym pisch dorp zijn gesneld, in de hoop dat ze nog op tijd zouden zijn voor de tests. Daarbij zou den ze zijn geslipt op een olie vlek. Een passant had de twee herkend en in zijn auto naar het ziekenhuis gebracht. Het verhaal rammelt. De pas sant heeft zich nooit gemeld. De motor is later in de garage van Tzekos teruggevonden met beschadigingen aan de linker kant. Het medisch rapport van vrijdag sprak echter van vrij zware kneuzingen aan de rech ter schouder, heup en elleboog. Een official van het IOC die gis teren een bezoek bracht aan het ziekenhuis, zag slechts wat schaafwonden bij Kenteris. Het ligt eerder voor de hand dat de twee zijn gevlucht naar het ziekenhuis en de medische be scherming van de doktoren. In het ziekenhuis kon bovendien tijd worden gewonnen en het lichaam worden ontdaan van de sporen van verboden mid delen. Na alle stoere woorden die IOC-president Jacques Rogge aan de vooravond van de Spe len heeft gebruikt over het op sporen van doping („elke posi tieve test is een succes") kan het IOC vandaag niet anders dan het ongeloofwaardig drietal van de Spelen in Athene te ver bannen. De wereldatletiekbond IAAF kan hen daarna voor twee jaar schorsen. Coach Tzekos hangt zelfs een levenslange schorsing boven het hoofd. Zeven jaar geleden werd de coach al eens voor twee jaar uitgesloten, toen hij in Dort mund een controleur tegen een muur zette waardoor zijn atle ten zich snel uit de voeten kon den maken in Duitsland. athene/anp - De Nederlandse honkballers zien de gewenste plaats in de halve finales van het olympisch toernooi achter de Griekse horizon verdwijnen. Oranje verloor gisteren voor de tweede keer binnen vijftien uur dik. De ploeg van bondscoach Eenhoorn werd weggeslagen door Canada: 7-0. De avond ervoor was titelfavo- riet Japan met 8-3 te sterk voor Nederland, dat op het sport complex Helleniko voorlopig alleen met 11-0 van Grieken land won. „Dit is absoluut een tegenval ler", sprak Eenhoorn gelaten. „We kunnen ons nu geen mis stappen meer permitteren." Oranje moet vandaag in elk ge val winnen van de Europese ri vaal Italië om uitzicht te hou den op een plaats bij de laatste vier. „Een cruciaal duel", beaamde Eenhoorn. „Ik denk dat ik de ploeg vanavond maar even bij elkaar roep voor een praatje. Twee nederlagen in zo'n korte tijd grijpen diep in bij een ploeg die vooraf dacht elke wedstrijd hier te kunnen winnen. Nederland, met Patrick Bel- jaards als startende werper, zat in de eerste inning al in de pro blemen. Mede door twee fout jes van catcher Isenia liepen de drie honken snel vol. Buitenvelder Van 't Klooster voorkwam met een goede vang- bal en een scherp^ naar de thuisplaat jri punt voor Canada. ei Beljaards had ook b% inning de Canadesefo niet in bedwang. Metji ken bezet sloeg Petftj homerun. Die snelle en ruime ai achtervolgde Oranje! wedstrijd. Met een run van Laforest stand in de derde inn Nederland kon er niets tegenover zefc kregen vanaf het beg E van Canada", analya c hoom. „Daardoor heel snel uit de wedsi Met het tweede en c bezet in de vierde slaj, Canada greep Eenhofc verving de ploeter t jaards op de hei Alexander Smit. Met diens eerste bi slagvaardige Canada 0. Een paar ballen lat bal alweer over de 1 een harde klap van moest in zijn eerste i nog het zevende punt Kansloos en futloo Nederland, dat sle honkslagen afdwong strijd uit. „We waren niet ex} noeg", concludeerd coach Eenhoorn. kwam het door de kc rust."

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 14