Vuurgevecht Irak 'duurde enkele uren' 'Zilveren medaille geen kattenpis' Schietpartij meer dan incident ige overstromingen [uidwesten Engeland commentaar De eerste schooldag Commercie MORGEN De parnassia bloeit, natuur in Berkheide is weer hersteld Vanmiddag regen |y 15/16 rmtit zw 3-4 -iii 22/23' REGIO Heeft Leiden voor calamiteiten een commandocentrum? Wonderkind Janine Jansen heeft de top wel gehaald dinsdag 17 AUGUSTUS 2OO4 Dagblad ziet nu waartoe het heeft geleid. Ik hoop dat zij het nu kan op brengen om net zo hard te knokken. Zelfben ik ook nooit gaan twijfelen, dat mag zij ook niet doen." Meer nieuws over de Olympische Spelen op de sportpagina's Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Ja, ik ontvang graag 4 weken lang iedere ochtend 1 Leidsch Dagblad voor maar 9,75. Dat is nog geen J 0,41 per dag! I Geboortedatum: BVP3 Ut i'at tt Stuur deze bon op In eon ongefrankeerde envelop - naar Leidsch Dagblad. Ta v Afdeling lezersservice. -J Antwoordnummer 127. 1800 VB Alkmaar. Bellen kan ook 0800-1711 (gratis) of surf naar www lcidachdagblad nl (Deze aanbieding is geldig O tot 31 december 20O4) I Leidsch Dagblad gaat zorgvuldig om met persoon- I gegevens In het colofon van de krant treft u nadere I informatie aan Mijn wereld, mijn krant. =r i Leidsch ^Dagblad 00 Verbod op LPG niet aan de orde den haag - Een verbod op LPG als autobrandstof is niet aan de orde. Dat heeft staatssecretaris Van Geel (Milieu) gisteren aan de Tweede Kamer geschreven. In opdracht van een aantal mi nisteries, waaronder VROM en Verkeer en Waterstaat, heeft onderzoeksbureau Ecorys de veiligheid van de productie, het transport, de distributie en de verkoop van ammoniak, chloor en LPG onderzocht. Daaruit is gebleken dat ongeveer twee honderd van de 2200 LPG-tank stations door hun ligging dicht bij of in woonwijken niet vol doen aan de veiligheidsnor men. Deze tankstations zullen via een saneringsregeling vol gens Van Geel „urgent" worden ontmanteld. Antiglobalist mag uitgeleverd den haag - Minister Donner van justitie mag de antiglobalist Maarten Blok uitleveren aan Zweden. Dat heeft de rechter bepaald in een kort geding dat Blok had aangespannen tegen de Staat. Het openbaar ministe rie in Zweden verdenkt de 23- jarige Amsterdammer van zwa re mishandeling van een poli tieagent tijdens de EU-top van juni 2001 in Göteborg. Bobby's geschorst na rol in seksfilm londen - Twee Britse politie agenten zijn geschorst omdat zij onder werktijd seksuele han delingen verrichtten met twee pomoactrices. Dat meldde de Britse krant News of the World gisteren op zijn website. De Londense agenten waren naar de wijk Soho in Londen ge stuurd, waar een filmploeg be zig was met de opnames van een seksfilm. Zij moesten het publiek dat was komen kijken, tot rust manen. In plaats daar van gingen de agenten de be stelbus van de filmploeg bin nen en deden prompt hun broek uit. Onder een draaiende camera deden de pomoactrices hun werk. De verbijsterde regis seur zette het filmpje op inter net. Jongen (16) steekt ex in de brand Directeur Krone kan niet zonder haar circus den haag/anp - Het vuurge- vecht tussen Nederlandse mili tairen en Iraakse milities zater dagavond heeft drie tot vier uur geduurd. Hierbij kwam de 29-ja- rige wachtmeester van de mare chaussee, Jeroen Severs uit Zoel- mond, om het leven. Minister Kamp van defensie zei gisteravond in het tv-program- ma Nova dat het vuurgevecht in de nacht van zaterdag op zon dag plaatshad op drie verschil lende locaties bij Ar- Rumaythah in het zuiden van Irak. Volgens Kamp zijn de Neder landse militairen in een hinder laag gelopen. „Dit was een seri euze aanval, zware beschietin gen", aldus Kamp De Iraakse milities vuurden met geweren, mitrailleurs en anti- tankgranaten, zei Kamp. Hij schat het aantal Irakezen dat de aanval op de Nederlanders uit voerde op vijftien tot twintig. Bij het incident ('eigenlijk meer dan een incident') zou ook een Irakees om het leven zijn geko men. Collega's van de gesneu velde militair noemden de ge vechten tegenover het NOS Journaal 'verschrikkelijk'. De plaatselijke Nederlandse com mandant heeft gisteren alleen laten patrouilleren in gepant serde wagens. Onduidelijk is nog steeds waar om het team in ongepantserde voertuigen terugkeerde naar hoofdbasis Camp Smitty in As Samawah. Ar Rumaythah ligt op slechts 80 kilometer van Na- jaf, waar zwaar wordt gevoch ten tussen aanhangers van de geestelijke al-Sadr en Ameri kaanse en Iraakse troepen. Familieleden van Nederlandse militairen in Irak zijn een actie begonnen om de soldaten te rug te halen naar Nederland. Zij vinden dat de militairen hun werk niet veilig meer kun nen doen nu de situatie steeds dreigender wordt. Initiatief neemster is Jacqueline Donkers uit Groningen, wier vriend in Irak zit. Ze roept het thuisfront om steun via www.sfir.net. Donkers hoort van haar vriend dat de Nederlanders vaker on der vuur liggen dan tot nu toe naar buiten wordt gebracht. „Donderdag is hij drie keer uit gereden en drie keer bescho ten." Pagina Binnenland: Omgekomen Jeroen Severs was een rustige jongen ip-dpa - Zeer zware ieeft gisteren in het n van Engeland tot 6 'erstromingen geleid, ïving van Boscastle, ■en Camelford aan de >ek van Cornwall was je od nog het toneel van )b sachtige reddingsope- rt>ij zeven helikopters j^ezet. Voorzover be er geen doden of njonden gevallen. Je werd ingesloten na was overspoeld door peter hoge golf water, de BBC. Tientallen ie vastzaten in hun hun auto konden al- met reddingshelikop- ïiligheid worden ge leidde de kustwacht. ;end aantal mensen 'ond nog ingesloten, ituurgeweld stortten twee gebouwen in en werden ongeveer dertig geparkeerde auto's de haven ingespoeld. Mensen klommen in bomen of ontstaken vuren om de aan dacht van de bemanningen van de reddingshelikopters te trek ken. De rivier de Camel trad buiten zijn oevers en het water over spoelde de omgeving. In het ge bied is de elektriciteit uitgeval len. Het water is onvoorstelbaar snel gekomen, zei vakantiegan ger Wayne Grundy tegen de nieuwszender Sky News. „Op het ene moment stonden de mensen nog tot hun enkels in het water en even later kwam het tot borsthoogte." Boscastle is een van de meest pittoreske plaatsen in Cornwall en het heeft een van de oudste vissershavens in het gebied. Leeuwarden - Een zestienjarige jongen uit Leeuwarden heeft vorige week zijn even oude ex- vriendin vastgebonden en tot tweemaal toe in brand gesto ken. Als reden gaf hij op dat ze tijdens haar zomervakantie had gezoend met een andere jon gen. Het meisje ligt met ernsti ge brandwonden in het brand wondencentrum van Gronin gen. De dader, een jongen van fraaks-Koerdische afkomst, zit sinds vorige week donderdag vast. Hij bond haar vast aan een stoel, en kraste met een mes zijn naam in haar borst. Vervol gens overgoot hij haar vanaf de nek met terpentine, waarop hij haar in brand stak. Na enige tijd zette hij haar onder de douche, waarna hij haar echter opnieuw brandwonden toebracht. IRAK V kogels in het rond -s in Bagdad de confe- jonnen die uiteindelijk en tot de vorming van lardige democratie in dan duizend gedele- oeten een Nationale honderd leden kiezen ioneren als een tij- lent De raad moet verkiezingen van iden. igheden waaronder imst wordt gehouden or zichzelf. Er wordt in de k avondklok 1 toegangs- I gebarrica- n mensen lftreng ge lid. Een kasplantje ver- eenmaal de nodige be- ■Da lawi ziet de bijeen- >ral als een eerste stap 5*ar een dialoog tussen lillende (strijdende) at wordt dan een lan- lang de diverse partij- het vuur letterlijk en na aan de schenen leg- slfs Allawi beseffen dat «t kan worden gewerkt ^oorzichtige formatie van een (tandeloze?) regering, die slechts op beperkte, broze steun kan rekenen. Allawi is daarbij bereid zich in alle mogelijke bochten te wrin gen om de samenkomst niet te laten mislukken. Het twijfelach tige besluit een afvaardiging te sturen naar Al Sadr, die slechts dood en verderf zaait, duidt daar al op. Het verzoek aan de sji'itische geestelijke om zijn strijders uit de heilige stad Najaf terug te trekken en zijn militie om te vormen tot een politieke partij, zal echter met hoongelach zijn ont vangen. Het voorstel is waarschijnlijk al verbrand. Laat duidelijk zijn, om hoop te houden op een betere toekomst voor Irak is (militaire) steun van het buitenland voorlopig onont beerlijk. En dus is het verstandig dat Nederland ook na het trieste overlijden van de 29-jarige wachtmeester het land niet di rect de rug toekeert. De gedach te dat het tij met de verkiezin gen in zicht snel keert, is even wel op zijn zachtst gezegd naïef. Adriaan Brandenburg Van den Hoogenband Nederlands recordhouder olympische medailles Dit stukje geeft me enige kop zorg. Ik hoop dat helderheid en samenhang er niet al te zeer onder te lijden hebben. Dat zit zo. Ik heb mij in het Holland House laten verleiden ruim een uur te luisteren naar de heer Tiësto. Horen en zien verging me. Mijn oren donderden op de grond en enkele hersenkwabben ver schoven van plaats. Ik meende dat dit soort geluiden later zou zijn bestemd voor lieden die naar de hel gaan, maar het yup- penvolk in het Holland House raakte ervan in grote opwin ding, dus moet het wel fantas tisch zijn. Wel dank ik de Heer op mijn blote knietjes dat Tië sto mijn buurjongen niet is. Terzake, maar wel in de meest letterlijke zin. Gisteren heb ik eens een blik geworpen op de commerciële verwerking van de menigte er niet van fors en gre tig in te slaan. Het is net een bijenkorf. Zelf heb ik me voorzien van een stropdas en een paar sokken. Met die dingen in een plastic zakje ging ik later naar het Hol land House. Ik kwam er niet in. Plastic tasjes worden niet toe gelaten, meldde de chef aan de deur. Maar er zitten alleen maar sokken en een das in. Kan wel zijn, zei de chef, maar re gels zijn regels. Wel was het toegestaan om de sokken en de das in de hand te nemen, de plastic tas te ver frommelen en in de broekzak te doen. Dan mocht je verder. De veiligheidsregels van het Hol land House zijn ontworpen door iemand met de hersens van een garnaal. Ruud Paauw Dag één van een lange onderwijsloopbaan: gistermorgen begonnen in deze deren zelf, maar ook voor hun ouders. Die konden soms maar moeilijk afscheid nemen bsisscholen weer en dus maakte een aantal kleuters zijn debuut op de basis- van hun kroost Pagina R2: 'Gezinnen moeten aan het ritme wennen', als nier op de Horizon in Katwijk. Dat was niet alleen spannend voor de kin- p0^0; Djck Hogewoning athene - In de 'wedstrijd van de eeuw" moest titelverdediger Pieter van den Hoogenband gisteren genoegen nemen met een zilveren medaille. Zijn Au stralische rivaal Ian Thorpe (1.44,71) was hem op de 200m vrije slag te snel af in het olym pische zwembad van Athene. Michael Phelps werd derde. Van den Hoogenband stond na afloop wat onwennig achter de tweede tree van het erepodium. Het afscheid van zijn olympi sche titel viel hem zwaar, maar eenmaal met de zilveren plak om zijn nek sprak hij zichzelf toe ook van de tweede plek te genieten. „Zilver is geen katten- pis. Ik sta hier toch weer op het podium en slaag er steeds weer in me te handhaven aan de top." Met twee keer goud, zilver en brons kwam hij tot dusver tot zes olympische medailles. Met Inge de Bruijn, die dit totaal zondag bereikte, brak hij hier mee het Nederlands record dat sinds 1936 met vijf op naam stond van springruiter C.F. Pa- hud de Mortanges en schermer Arie de Jong. „Dat is toch een prachtig rijtje", vond Van den Hoogenband. „Bovendien heb ik mijn steen tje kunnen bijdragen aan een heel bijzondere race." Toch Judoka Deborah Cravenstijn met Foto: ANP/Robert Vos had hij genoten. „Met zo'n am biance en Phelps en Thorpe naast je. Het was weer genieten. Dat Thorpe, een grootheid in onze sport, net iets sneller is, het zij zo", sloot Van den Hoo genband berustend af. Hoewel hij door zijn snelle start in de slotfase instortte, had hij volgens zijn coach Jacco Ver- haeren geen andere keus.Als hij langzamer was afgegaan had hij die andere jongens meege nomen naar de streep", analy- haar bronzen plak. seerde de trainer. „Hij heeft technisch een perfecte race ge zwommen. Natuurlijk is het jammer om te verliezen, maar Pieter is er niet afgezwommen zoals bij de wereldkampioen schappen in 2001. Op de winst van Thorpe is gewoon weinig af te dingen." Thorpe finishte in een olympisch record: 1.44,71, Van den Hoogenband eindigde op 1.45,23. Hij komt nog uit op zijn favoriete nummer, de 100 meter vrij. Alle menselijke nijverheid waarop je het olympische logo kwijt kunt, is hier te vinden. Van vingerhoedjes tot badjas sen, van lakensets tot topjes, van slabbetjes tot parfums, van opplakbare tattoos tot knuffels (overigens de lelijkste knuffels die mij ooit onder ogen zijn gekomen) en natuurlijk me terslange wan den vol pins (speldjes). Al les is er. Wel merkje dat de dingen met vijf rin gen meteen drie keer zo duur zijn als zonder die opdruk. Dat weerhoudt een mensen- VDH' knuffelt na zijn zilveren 200 meter race winnaar Ian Thorpe. Foto: EPA Deborah Gravenstijn haalde brons bij het judo in de klasse tot 57 kilogram. Het was het re sultaat van vier jaar knokken. Ze ging door, hoewel tal van blessures dat bijna onmogelijk maakten. „Maar ik wist dat het zou kunnen." De Rotterdamse droeg onmiddellijk na afloop de zege op aan haar moeder, die lijdt aan borstkanker en mo menteel een chemokuur volgt. „Zij weet hoeveel tegenslagen ik heb moeten verwerken en Spelen. Die is enorm. In Sydney konden ze er aardig mee uit de voeten, maar Athene gaat er nog royaal overheen. Overal in de stad zijn winkels waar ze louter snuisterijen met het offi ciële olympische logo verko pen. Maar als je werke lijk aan je trekken wilt komen, moet je naar het olympische hoofdcom plex gaan. Daar is in een hal van 150 bij 50 meter een super markt op dit gebied gevestigd. 'lin/r u»

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 1