Castelen schiet als komeet omhoog SPORT Van Basten peutert gedachten spelers los via groepsgesprek 'Ik heb gedacht dat het klaar was' Expres hands maken is gewoon geworden stomas Buffel: 'Ik wil met Ruud Gullit praten' Achter gulle lach van Feyenoord-sensatie gaat verdriet schuil balclub zoekt 0 op internet - EGW uit Gelselaar Jen om spelers. Zo em- e voetbalclub via in- lers voor tweede deren. EGW, afkom- gemeente Borculo, vee oproepen, op het marktplaats.nl en ichte 2ehands.nl. De ser uit de Achterhoek igend tenminste twee nten voor het zondag- al jaren in de onder van de zesde klas- wint US PGA pionship 41-jarige golfer Vïj- de Fiji Eilanden j86ste US PGA Cham- op Whistling Straits in Wisconsin) gewonnen. in drie extra holes kanen Chris DiMarco inard, die net als ioles op 280 slagen indigd. De Zuid-Afri- Els deelde in het laatste major van het ji de vierde plaats met >ymet 281 slagen. Vaidisova proftoernooi i - De Tsjechische ole Vaidisova heeft toernooi van Vancou- r naam gebracht. Het talent won in de finale vierde geplaatste Laura Granville in -6 6-4 6-2. De zege de eerste overwin- Vaidisova in een toer- et profcircuit. ial voor ter Lara fft* - Brian Lara is de icketer ooit met 10.000 op zijn naam. Hij vol- i mijlpaal in zijn 111de tegen Engeland op ird in Manchester. De iër wordt beschouwd ilds beste batman. In ;terde hij met 400 iut het wereldrecord, reldranglijst staat Lara iter de Australiërs Stëve Waugh en de 'askar. Border sloeg is bijeen in 156 test- chi Waugh 10.927 in 168 :n Gavaskar 10.122 in ptjl jische coach eibij ongeval ïhebe Tsjechische bonds- lockey Ivan Hlinka is een ziekenhuis in fary overleden aan de igen die hij eerder op •liep bij een verkeers- "ie Tsjech (54) kwam mpfiuto op weg van Karlo- lar Praag in botsing jktkrachtwagen. Hij zou inde week de Tsjechi- leiden op het WK ijs- het eigen land. idde de Tsjechische 'londscoach naar het goud in Nagano gftards Haas en in Ryder Cup iee - Stewart Cink en de Jay Haas hebben gis- 'ldcards gekregen om aanse twaalftal gol- ipleteren voor de Ry- [Captain Hal Sutton ilist. De tien Ameri- ilers die zich automa ten gekwalificeerd ir Woods, Phil Mickel- is Love, Jim Furyk, crry, David Toms, jnpbell, Chris DiMar- Funk en Chris Riley. aulHaas wordt met zijn 1 ^r de oudste speler in sdfe- ent wedstrijden dfting Rae pe Europese voetbal- ft Glasgow Rangers- x Rae voor vijf duels tees niveau geschorst, jet eerste duel van de nde van de voorronde fns League tegen CSKA Schopte hij tegenstan- jei Dadu hard tegen De Nederlandse pchter Jan Wegereef liet il toen onbestraft. dinsdag 17 augustus 2004 door Marcel van der Kraan katwijk - Marco van Basten heeft gis teravond alle spelers van het Neder lands elftal in het hotel bijeen geroe pen voor een groepsgesprek. Daarin legde hij de internationals uit hoe hij de komende jaren met Oranje wil voetballen en wat hij daarbij van de spelers verlangt. Tegelijkertijd greep de nieuwe bonds coach het langdurige onderhoud aan om bij zijn spelers dingen los te peu teren. Van Basten heeft een duidelijke visie over de directe toekomst van het Nederlands elftal, dat morgenavond in Stockholm al overschakelt naar een 4-3-3 systeem met echte vleugel spitsen. Maar hij wil alles behalve een dictaat over de groep leggen en is nieuwsgierig naar de gedachten en visies van de spelers ten aanzien van zijn plannen. De opvolger van Dick Advocaat zei bij zijn eerste training, op het veld van Quick Boys in Katwijk, dat hij ook niet van plan is om het roer op ande re gebieden drastisch om te gooien. Oranje blijft tijdens de kwalificatie reeks voor het WK in Duitsland trai nen in de duinen van het Zuidhol landse vissersdorp en zal ook zijn in trek blijven nemen in het een paar ki lometer verderop gelegen hotel in Noordwijk. Van Basten oogde uiterst ontspan nen. Hij leidde samen met John van 't Schip de training, volgde intensief de verrichtingen van bepaalde spelers in het afsluitende partijtje en nam een enkeling, zoals Robin van Persie, al even apart op het veld. De vraag of hij net als Louis van Gaal en Dick Advocaat bij zijn aantreden een huisregelement had voorgelegd, ontkende Van Basten met een glim lach. „Alle spelers zijn net weer bij el- kaar. Ze zijn allemaal net terug van vakantie en de voorbereiding bij hun clubs. Ik wil de groep eerst eens rus tig bekijken en ik zal niet zo veel ver anderen. Het enige wat ik dus wel wilde, was het groepsgesprek. Maar daarbij was vooral de manier van spelen het thema." Zweden-Nederland, een duel in het kader van het 100-jarig bestaan van de Zweedse bond, krijgt een zeer ex perimenteel karakter. Van Basten hecht niet te veel waarde aan het re sultaat. „Als het goed uitpakt is dat leuk. Maar het is, zeg ik met nadruk, een oefenwedstrijd waarin ik onze vi sie terug wil zien." Hoewel Oranje pas een training ach ter de rug heeft, is al een beetje zicht baar welke namen in Stockholm de kans krijgen om zich onder de nieu we keuzeheer van Oranje te bewijzen. Roy Makaay wordt de spits van Ne derland, met vermoedelijk Romeo Castelen en Dave van den Bergh op de vleugels. Op het middenveld staan Edgar Davids, Rafael van der Vaart en Denny Landzaat en achterin komen in elk geval John Heitinga, Nigel de Jong en Kevin Hofland naast elkaar. Wie de vierde man in de defensie wordt, is nog even de vraag omdat Wilfred Bouma gisteren al weer moest afhaken. De PSVer loopt al tien dagen met een virus rond en voelt zich, zoals Van Basten het uitdrukte, 'zeer onwel'. Hij lijkt kansloos voor het tripje naar Zweden. Van Basten: „Hij liep te zwe ten en voelt zich al een hele tijd niet goed. Dan kan je niet trainen. Hij is voor bloedonderzoek naar het zie kenhuis gegaan." door Marcel van der Kraan katwijk - Zo snel als Romeo Cas telen zondag een sprint van ze ventig meter maakte naar het doel van De Graafschap, zo hard schiet de 1.65 meter kleine voet baller omhoog op de ladder van het succes. Net twintig jaar, am per een maand neergestreken in de Kuip en nu al de sensatie van Rotterdam-Zuid. Aanvankelijk wekte zijn uitver kiezing voor het Nederlands elf tal grote verbazing in de voet balwereld. Castelen, die nog geen minuut had gespeeld bij Feyenoord en alleen degrada tievoetbal met ADO Den Haag achter de rug had, werd door Marco van Basten zomaar in de vijver met nieuwe Oranje-inter nationals gegooid. Maar sinds zondagmiddag weet heel Ne derland dat de opvolger van Dick Advocaat niet in een vlaag van verstandsverbijstering han delde. Het debuut van Castelen bij Feyenoord was om in te lijsten. Twee doelpunten, een assist en prachtige solo's op de helft van de tegenstander. Een typische rechterspits? Ruud Gullit wil dat etiket nog niet opplakken. „Hij is een jongen die van mij veel vrijheid krijgt", zegt de Feyenoord-coach. „Ik denk dat hij nog meer kan." Wat nog het meest in het oog springt is dat Castelen, die gis teravond in Katwijk voor het eerst met Oranje trainde en vandaag met de ploeg naar Stockholm vliegt, als belangrij ke aanwinst en waarschijnlijk vaste basisklant met het rug nummer 28 rondloopt in de Kuip. Alleen de afvallers in de selectie van Gullit hebben een rugnummer dat in de buurt van de dertig komt. In het geval van Castelen blijkt er echter een speciaal en emotioneel verzoek van de speler zelf aan ten grondslag te liggen. In de zomer van 1989 zaten zijn moeder en zijn zus aan boord van vlucht PY 764 naar Parama ribo. Het vliegtuig stortte neer op vliegveld Zanderij. Zowel zijn moeder als zijn zus verloor het leven bij die vliegramp, net als een groot deel van het Kleurrijk Elftal met Surinaamse profvoetballers. Romeo Castelen bleef met vijf Romeo Castelen goochelt met de bal tijdens de training van Oranje. Foto: Hans van Weel zussen en zijn vader achter. Toen hij deze zomer bij Feyen oord binnenstapte vroeg hij het rugnummer 13, de geboortedag van zijn moeder. Maar nummer 13 wordt eigenlijk nooit ge bruikt en daarop koos hij voor de geboortedag van zijn zus. Op die manier draagt Castelen het verdriet in zijn hart met zich mee en is er, als hij op het veld staat, altijd de herinnering aan zijn moeder en zijn zus. Castelen kwam met de rest van de familie op zijn negende naar Nederland. Hij werd onderge bracht in een huis in Amster dam-Noord, waar hij voor het eerst in clubverband ging spe len en waar hij op pleintjes aan zijn techniek schaafde. Net als de nog maar net bij Feyenoord vertrokken Robin van Persie groeide hij uit tot een echte pleintjesvoetballer. Dag en nacht was hij met de bal op straat. De scouts van Sparta herken den het talent van Castelen als eersten. In die dagen verloor de jongen ook zijn vader, waarna hij verder werd opgevoed door zijn oudere zussen. Maar bin nen een jaar was de B-junior al weer verdwenen, omdat hij het op het Kasteel niet naar zijn zin had. De kennismaking met het profvoetbal kwam pas weer bij ADO Den Haag, waar de oud- Feyenoorders Rinus Israel en Lex Schoenmaker in de gaten hadden dat er een donkere uit gave van Coen Moulijn in de selectie rondliep. Het was in die periode dat Cas telen voor het eerst met Ruud Gullit te maken kreeg. Hij werd uitgenodigd om met de Suri- profs een wedstrijd te spelen. Seedorf, Bogarde, Winter en Gullit waren de namen die hij jarenlang op de televisie had bewonderd. Tijdens het partij tje in het Olympisch Stadion scoorde Castelen uit een diep tepass van Gullit, een moment dat nog op beider netvlies stond toen ze elkaar deze zo mer weer troffen. Met Gullit heeft Castelen niet alleen de trainer die hij zo be wondert, maar ook meteen een man die de 'roots' van de voet baller kent en die warmte uit straalt naar iemand die het in zijn leven verre van gemakkelijk heeft gehad. Over de gebeurte nissen in zijn privéleven praat Castelen nog maar zelden. Het voetbal is zijn uitlaatklep ge worden en daar heeft hij het grote geluk gevonden. Over een paar jaar is hij miljo nair, zeker als Marco van Bas ten hem na de wedstrijd tegen Zweden bij de selectie van Oranje houdt. Castelen zegt re kening te hebben gehouden met een versnelling van zijn loopbaan, toen hij vorig seizoen in een wedstrijd van Jong Oran je tegen Jong Engeland de 'pan nen van het dak' speelde. „In die wedstrijd lukte alles. We verloren weliswaar met Jong Oranje, maar ik speelde een heerlijke wedstrijd." De volgende dag al kwamen de telefoontjes van de eerste En gelse clubs uit de Premier Lea gue. „Maar Feyenoord had me toen al vastgelegd. Omdat ik bij ADO Den Haag speelde, was ik nog niet zo bekend bij het grote publiek. Maar bij de KNVB wis ten ze natuurlijk al veel langer wat ik kon. Nu zit ik bij een top club en speel ik opeens voor 45.000 mensen. De concurren tie is groot, dat zal mijn carrière alleen maar ten goede komen." door Henri van der Steen haarlem - Ronald Koeman werd zondag gevraagd of Ibra- himovic een boete had gehad voor zijn woedende reactie (bo ze, beledigende woorden tegen de technische staf, een luid ruchtige rotschop tegen het re clamebord) op het feit dat hij was gewisseld tegen FC Twente. Nee. „Je mag je teleurstelling uiten als je gewisseld wordt. Ik vind niet dat het zo moet, maar als je dit gaat beboeten ben je tegenwoordig de hele dag bezig boetes uit te delen." Is er nog beschaving in deze wereld? Of is dit een vraag van een man die te vroeg oud wordt? In een interview zei Ruud Gullit onlangs dat hij zijn spelers instrueert het de scheidsrechter zo lastig moge lijk te maken als hij een voor Feyenoord ongunstige beslis sing heeft genomen. Zou hij wel eens van Kees van Dijke heb ben gehoord? Kees van Dijke van Feyenoord was de linksback van het Ne derlands elftal dat in 1925 in Antwerpen tegen België speel de. Het werd 0-1. Maar die uit slag klopte niet, want de Belgen was een strafschop onthouden, omdat de debuterende Van Dij ke een schot van Raymond Braine met zijn handen uit het doel had geslagen. Het hele sta dion had het gezien, de scheidsrechter niet. Maandenlang werd er in de media geschreven over het ge val, Van Dijke werd alom gezien als een minne figuur die de grondregels van de sport met voeten had getreden: hij had zich moeten melden bij de scheidsrechter - expres hands maken deed je niet. Expres hands maken is allang heel normaal. Zaterdag maakte Jimmy Hasselbaink in de ne gentigste minuut van Newcast le United-Middlesbrough met een handsbal de 2-2. De bal lag nog niet in het net of Hassel baink rende juichend weg, overtuigd dat scheidsrechter noch grensrechter zijn fraude had gezien. Dat klopte. Pas later toonden de televisiebeelden aan dat Hasselbaink de bal niet had gekopt maar met de arm in het doel had geslagen. En de finale om het voetbal kampioenschap van Azië? Ja pan versloeg China mede dank- Jimmy Hasselbaink juicht na zijn hands-goal tegen Newcastle United. Foto: EPA zij een duidelijke handsbal, waardoor de Japanners op een 2-1 voorsprong kwamen. Het is triest dat er kennelijk geen enkele gêne meer is om met onsportief spel te winnen. Zondag zag scheidsrechter Bos sen een handsbal van Ajacied Nigel de Jong over het hoofd na een vrije trap van FC Twente. Kan gebeuren. De grensrechter vlagde, Bossen zag het niet, de grensrechter trok de vlag weer naar beneden. Bossen moet al tijdens de wed strijd in de war zijn geraakt. Hij floot toen Stekelenburg een mislukte pass van FC Twente oppakte, in de overtuiging dat het een terugspeelbal was. Met een realiseerde hij zich zijn fout en besloot een scheidsrechters- bal te geven. Bij een scheids- rechtersbal gooit de scheids rechter een bal tussen twee spelers van beide ploegen om het spel te hervatten. Bossen deed het anders. Hij gooide de bal voor Stekenburg tegen de grond, zodat die verder kon. Geen speler van FC Twente in de buurt. Youri Mulder vond dat zondag avond bij Studio Voetbal maar niks, het had netjes gemoeten. „Dan kan die speler van FC Twente uitmaken of hij zo spor tief is om de bal aan Stekelen burg te laten." Dank je de koe koek, Youri. Bossen had gelijk. Een appèl doen op de sportivi teit van voetbalprofs is in 2004 spelen met vuur. VRAAG HET JEROEN Wat zijn de verschillen tussen de Olympische Spelen waar aan jij hebt deelgenomen? Johan Vermeij, Lisse. Die zijn heel groot. Neem al leen de temperatuur. Tijdens de openingsceremonie was het 28 graden Celsius. In Lillehammer was het op hetzelfde moment vijftien graden onder nul. De beleving is ook anders. In 1994 nam ik als jonge jongen deel aan de Winterspelen, hier kun nen we als we het heel, heel, heel goed doen bij de beste vijf komen. Ik ben inmiddels tien jaar ouder en dan kijk je anders tegen zo'n evenement aan. De Zomerspelen zijn ook veel gro ter. Tijdens de Paralympics sloot ik een periode van tivee jaar trainen met Jan Mulder af. Daar in Sydney was ook een deel van het olympisch dorp gesloten, omdat er niet zo veel mensen waren als tijdens de Zomerspe len. In Lillehammer had je nog een tiveede dorp in Hamar. De Foto: Hielco Kuipers eetzalen waren dan ook niet zo groot. Hier in Athene is die ko lossaal, tivee voetbalvelden groot. Het dorp is anderhalve kilometer lang met vier rijen ap partementencomplexen. De om standigheden zijn prima. Neem bijvoorbeeld alleen maar de prachtig aangelegen snelwegen. Natuurlijk moest er op het laat ste moment nog wat gebeuren. Zo moest de audio-apparatuur op de wielerbaan de afgelopen dagen aangelegd worden, maar dat maken we ook tijdens een gewone wereldbekerwedstrijd mee. Leidenaar Jeroen Straathof (31) komt op 22 augustus in actie op het onderdeel vier kilometer ploegachtervolging. Een dag la ter volgt voor de beste ploegen de finale en de strijd om het brons. Eerder was Straathof als schaatser actief tijdens de Win terspelen van Lillehammer (ne gende op de 1500 meter) en de Paralympics van Sydney (goud op de tandem met Jan Mulder). Wilt u een vraag aan Jeroen stellen, stuur dan een een brief naar de Sportredactie van het Leidsch Dag blad, Postbus 54, 2300 AB Leiden. E- mailen is uiteraard ook mogelijk: sportredactie.ld@hdc.nl Arbiter Dick Jol herstelt langzaam van knieoperatie ilifj a j* - Twee jaar lang was Thomas in held van het Feyenoord-legioen. e Opraken van Ruud Gullit kwamen n°tard aan bij de speler. In het trai- ,e!pp van de Belgische nationale e]l morgen in en tegen Noorwegen vageert de Feyenoorder. „Zo erg is ?,rT>k weer niet. Toch wil ik eens pra- jJjÉtiüit." !1 Jjjdag gesch rokken °ïjel een beetje, ja. Het is de eerste 'cj ik tijdens de rust al gewisseld ,s ^speelde tegen De Graafschap niet n Plecht. Dus het was wel even raar. left me achteraf geen uitleg gege- In de pers weL „Tja, dat heeft me verrast. Ik ga binnenkort wel eens met hem praten. Ik wil weten wat hij exact bedoelt. Ik kan kritiek verdragen, maar ik moet er wel iets mee kunnen doen. Hij mag me niet aanvallen en dan zomaar laten vallen. Ik wil niet op mijn lauweren rusten, ik besef dat ik nog veel kan verbete ren." Heeft hij gelijk? Ben je minder in vorm? „Minder in vorm is een groot woord. Ik heb in de voorbereiding gesukkeld met een kneuzing in de voet en dat betekende even een terugslag. Maar verder is er niks aan de hand. Ik heb voldoende zelfvertrouwen om te weten dat ik het nog kan. De club heeft nog veel vertrouwen in me. Ze hebben aan geboden mijn contract, dat na dit seizoen nog één jaar loopt, open te breken en ze willen me daarbij zelfs vast het nummer tien geven. Daar spreekt toch vertrouwen uit?" Ga je erop in? „Voorlopig zeker niet. Ik ga me op mijn sportieve prestaties concentreren. En ver der wacht ik een eventueel nieuw voorstel af. Ik speel al sinds mijn zestiende bij Fey enoord, maar het is te vroeg om te roepen dat ik wil vertrekken. Ik wil graag nog iets bereiken met deze club, maar het is niet ie dereen gegeven om in schoonheid afscheid te nemen." door Peter van Duyl den haag - Toen de voetballers de zomerstop het afgelopen weekeinde vaarwel zwaaiden, miste Dick Jol voor het eerst sinds jaren de start van de nieu we competitie. De Haagse scheidsrechter zat thuis op de bank, hij herstelt nog altijd van een knieoperatie. In mei onderging Jol (48) een kijkoperatie. „Er is een los stuk je meniscus weggehaald, dat schuurde tegen het kraakbeen aan, dus dat is ook afgevlakt", legt Jol uit. „Het is gewoon slij tage. Ik sport al veertig jaar, heb nooit iets aan mijn benen ge had. De dokter zei: je komt een keer aan de beurt. De knie is ook direct schoongemaakt. Ik noem het een tienduizend-kilo- meterbeurt." De eerste conditietest van de scheidsrechters op 9 augustus kwam voor hem veel te vroeg. „In het begin heb ik opnieuw moeten leren lopen, mijn been was vier centimeter dunner ge worden, ik was al mijn kracht kwijt. In het therapeutisch cen trum waar ik revalideer, zeggen ze ook: als je te veel doet, kom je jezelf een keer tegen." Die antieke medische wet heeft Jol aan den lijve moeten onder vinden. Eigenlijk zou hij vorige week de looptraining hervatten, maar omdat hij wat al te driftig in de weer was met zijn kracht training, zijn de eerste rondjes om het veld verschoven naar volgende week. „Dan krijg je toch weer een fikkie." De Hagenaar ontkent niet dat Dlck Jol trekt geel. Archieffoto: EPA hij het einde van zijn scheids recht erscarrière aan zag ko men. „Toen ik net geopereerd was en voor de eerste keer bij de fysiotherapeut kwam, heb ik wel gedacht: je bent klaar. Ik ben het ook niet gewend, ik ben er nog nooit voor langere tijd uit geweest. Maar mij is direct verteld dat ik straks alles weer kan doen, dat ik weer op topni veau kan fluiten. Daar heb ik me steeds aan vastgehouden." Boven zijn bed hangt nu een briefje met 6 september erop, de dag van de volgende test voor de scheidsrechters. Voor het eerst in jaren ging een nieu we editie van het voetbalsei zoen van start zonder Dick Jol, die niet de fluit maar de af standsbediening van zijn televi sie in de hand had. „Natuurlijk is dat niet makkelijk. Je wilt graag, maar het kan niet. En als je er niet aan toe bent, moet je je in je rol zien te schikken." Vanaf de bank zag Jol dat de scheidsrechters meteen in het eerste weekeinde alweer stevig onder vuur kwamen te liggen. Onder anderen Ruud Bossen bij FC Twente-Ajax en Pieter Vink bij AZ-Heerenveen werden door trainers en pers behoorlijk aangepakt. Jol pleitte al eens voor een scheidsrechterssta- king, tegenwoordig houdt hij zich liever op de vlakte. „Ik heb direct alweer een bak narigheid gezien", zegt Jol. „Kritiek op scheidsrechters is er altijd ge weest en zal er altijd zijn. Voor jongere scheidsrechters is dat vervelend, de ouderen kunnen er wel mee omgaan." a Dick Jol zal geen monfent aar zelen om straks een kaart uit de borstzak te toveren als een voetballer het shirt uittrekt om een doelpunt te vieren. Hij hoopt na 6 september weer te kunnen fluiten. Hoe lang Jol nog door wil gaan, weet hij al leen. „Ik word wat ouder, maar ik heb me in mijn loopbaan al tijd netjes verzorgd. En ik heb nog altijd zin om te fluiten. Op de dag dat ik geen zin meer heb in wedstrijden of me ga ergeren aan een training, dan stop ik. Dat regel ik zelf, dat hoeft nie mand voor mij te doen. Ik heb mezelf een doel gesteld tot wanneer ik fluit. Wanneer dat is, ga ik niet aan de grote klok hangen. Maar als ik dat doel haal, zal ik zeer tevreden zijn."

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 17