REGIO Streep door plan voor reclamedoeken bij A4 Honderden meters hoog met petfles \Apetrots op dat ene doelpunt Rijnsburg via Katwijk naar Noordwijk trekt met negentig figuranten van 'e achterblijvers zitten daar )ig altijd in de problemen' R3 HDC973 maandag l6 AUGUSTUS 20C>4 ;schotenaar wachtte in Ghana week op terugreis lieta Kroft oten - Drie weken had |man uit Voorschoten htige vakantie in Ghana, fcenmaal 5 augustus ^4ht hij weer naar huis te ^flaar dat liep even ari ana Airways vloog niet. 'et die dag daarop en de tarna. De ene na de an- ht viel uit. Met pijn en n een grote dosis geluk }J uiteindelijk afgelopen 1 weer voet op Neder- dem zetten. Eenmaal hij heen en weer ge- issen gevoelens van 1 en wanhoop. „Hon- iensen zitten daar nog noeten ook naar huis." kregen dat de vlucht was ver traagd door een defect vlieg tuig. „Uiteindelijk hingen we er de hele dag rond. Toen bleek dat er die dag helemaal geen vlucht zou zijn, regelde de luchtvaartmaatschappij met moeite een hotel." In dat hotel zat Veldman met nog twaalf Nederlanders. De emoties liepen er hoog op. Er was een echtpaar met een zwaar gehandicapt kind thuis. Ze moesten naar huis om voor hun kind te zorgen. Er was ook een jongen die na tweeënhalve maand vrijwilligerswerk naar huis wilde omdat hij last had van malaria. Iedereen had zo zijn verplichtingen thuis. „Mijn geval was nog het minst schrij nend. Ik ben leraar, dus ik had nog vakantie." De hoop van het groepje Ne derlanders was gericht op de volgende dag. Ze bestormden het kantoor van Ghana Airways. „Na veel stampei te hebben ge maakt, zeiden ze dat we met een vlucht naar Londen konden en daarvandaan naar Amster dam." Weer hingen ze er uren rond, toen bleek dat die vlucht niet doorging. Zaterdag ging het net zo, met uitzondering van vier mensen van hun groep. Zij konden die avond of de volgende avond met de KLM naar huis. „Dat betekende wel dat ze 1100 euro voor de econo my class of 1800 euro voor de business class moesten betalen. Alleen daar was nog een enkele plek. Zo tegen het eind van de vakantie was bij de meeste mensen het geld op." Elke dag beloofde Ghana Air ways dat er die dag erop een vliegtuig zou gaan. Maar elke dag keerden de Nederlanders noodgedwongen terug naar hun hotel, dat ook nog eens van slechte kwaliteit was. Het va kantiegevoel was helemaal ver dwenen. Eén keer is Veldman die week even naar het strand geweest en één keer naar de rommelmarkt. Verder ver plaatste hij zich steeds tussen hotel en vliegveld. Afgelopen woensdag rond vier uur bereikte de groep van ne gen Nederlanders het gerucht dat er die dag daarop wel een vlucht naar huis zou gaan. On middellijk bestormden ze het Voetballers overwegen juridische stappen tegen gemeente Fred Veldman: „Zo moet het voelen om gevangen te zijn, dacht ik." Foto: Henk Bouwman hoofdkantoor van de lucht vaartmaatschappij. Na veel in spanningen kregen ze het voor elkaar die nacht om half drie huiswaarts te keren. Allemaal waren ze diep onder de indruk van de emoties van de mensen die niet mee kon den. Maar de opluchting was groot. „Ik zie me nog staren naar het plafond in die hotelka mer. Zo moet het voelen om gevangen te zijn, dacht ik." Zeker honderd tot honderdvijf tig Nederlanders zitten nog wel 'gevangen' in Ghana, schat Veldman. De KLM en het Duit se Lufthansa vliegen er wel, maar die zitten allemaal vol. „Er zijn al vijf vluchten naar En geland en Duitsland vervallen omdat Ghana Airways geen geld heeft om een ander vlieg tuig te huren. Al die mensen, ik denk wel zo'n zevenhonderd, die weg willen, zitten verspreid over allerlei hotels. Ze hebben geen contact onderling, dat is de ellende." In het groepje Nederlanders mee wie Veldman zijn laatste bizarre week beleefde is een hecht contact ontstaan. „We hebben afgesproken zoveel mo gelijk de pers te benaderen. We willen onder de aandacht bren gen dat er nog altijd veel men sen zitten die geen kant opkun nen. Wij konden vluchten, want zo voelde het. Maar al die ach terblijvers, die zitten zwaar in de problemen." door Judy Nihof zoete rwou de-rijn dijk - Voet balvereniging Meerburg onder zoekt of zij de gemeente Zoeter- woude aansprakelijk kan stellen voor het mislopen van een fors bedrag aan reclame-inkomsten. Dat schrijft voorzitter J. Silveren- tand in het clubblad. De club uit Zoeterwoude-Rijn- dijk is al lang met de gemeente in gesprek over een vergunning voor plaatsing van grote recla medoeken langs de rijksweg A4. Dat plan gaat niet door. Vol gens een woordvoerder ligt dat niet aan de gemeente. „We le zen in het clubblad tot onze verbazing dat we de zwartepiet krijgen toegespeeld." Onlangs stelde de gemeente vast dat de reclamedoeken niet kunnen doorgaan, omdat er problemen te verwachten zijn met de exploitant van de reeds bestaande grote reclamepaal langs de A4. In het contract tus sen de gemeente en deze ex ploitant staat namelijk dat bin nen een straal van twee kilome ter van de paal geen andere re clame is toegestaan. Volgens Silverentand had de gemeente dit eerder kunnen bedenken, 'en niet nu na zo'n twee jaar'. De gemeente is verbaasd over de reactie van Meerburg. Vol gens een woordvoerder heeft de gemeente de club twee jaar geleden al gewezen op het be staan van de overeenkomst. Meerburg zou toen toch moge lijkheden hebben gezien, om dat de exploitant van de recla mepaal een 'volle dochter' zou zijn van de exploitant van de doeken. Later begreep Meer burg dat van die constructie toch geen sprake was. Daarop kwam de gemeente tot de slot som dat plaatsing van de recla medoeken een te groot risico inhoudt. „Je loopt de kans als gemeente aansprakelijk te wor den gesteld en een schadeclaim te krijgen", aldus een woord voerder. Een andere reden dat de recla medoeken niet kunnen door gaan, is dat Zoeterwoude de grond in kwestie snel nodig heeft met het oog op bouw plannen. De gemeente heeft het clubbestuur onlangs mee gedeeld dat Meerburg al in 2006 of 2007 moet verhuizen naar een andere plek binnen de Meerburgerpolder. Dat heeft de voetbalclub overvallen. „De ge meente heeft altijd aangegeven dat ons complex als laatste aan de beurt zou komen om te ver huizen, dus pas in 2012 of daar omtrent", aldus clubvoorzitter Silverentand. Een ambtenaar ontkent dat er toezeggingen zijn gedaan in die richting. „Het jaar 2012 is nooit genoemd. Er is wel eens ge sproken over verhuizing in 2008 of 2009, maar ook daarover is niets toegezegd. Een planning is een heel proces. Daarbij kan het gebeuren dat er op basis van nieuwe kennis bepaalde za ken naar voren worden gescho ven. Dat is de gemeente niet te verwijten." door Sjaak Smakman rijnsburg - Voor ze naar hun wagens gaan voor hun tocht van Rijnsburg, via Katwijk naar Noordwijk, spreekt Daan de Mooij in de kantine van de Rijnsburgse bloemveiling voor een laatste keer de bijna negen tig jonge- en oudelui toe, die deze middag het bloemencorso bemensen: „Als je op de wagen staat, ben je niet meer jezelf, maar ben je je rol." Ida van Rijn van de Katwijkse scouting heeft er vertrouwen in. „Vanmorgen was ik zenuwach tig, maar nu denk ik: het gaat allemaal wel lukken." Met haar broer Marten-Jan, Pascal van der Neut en Marieke van der Gugten bemenst ze de wagen van Dracula. De scouting is er, zoals alle figuranten, bijgesleept door Daan de Mooij. „Voor de scoutingkampen hebben we al tijd een thema en voor de kle ding gaan we altijd naar Daan", verklaart Pascal. Batman, pira ten, indianen, heksen: veel the ma's met bijbehorende rollen hebben ze inmiddels al ge speeld, maar vampiers nog nooit. Marten-Jan is een bijna levens echt lijk, terwijl Pascal - zeker nadat hij met kleefpasta een bovengebit met uitstekende hoektanden stevig heeft veran kerd - de bloeddorstige graaf speelt. De rol van Ida en Marie ke? „We zijn een soort dracula- dames. Ja, wat we precies moe ten doen weet ik ook niet. Maar we verzinnen wel wat." Pascal denkt er nog over na of hij straks ook het publiek langs de route gaan 'bedreigen': „Ik zie wel. Eerst maar eens kijken of het kan, want we moeten wel zorgen dat we bij de wagen blij ven." Over die wagen zijn ze te spre ken. Een klapwiekende draak - al moet er druk aan gesleuteld worden omdat het beest wei gert in actie te komen - en twee open en dicht gaande lijkkisten waaruit rook opstijgt maken de een na laatste wagen af, vinden ze. Alleen is er op de enorme wagen nauwelijks plaats om te gaan staan, laat staan om te gaan zitten, constateert Ida ter wijl haar broer twee paraplu's op de wagen verstopt, want je weet maar nooit. Maar goed, het was ook de bedoeling dat ze in beweging zijn. Wat verderop staan in kaki-tro- penkostuums de Hoogmadena- ren Joris Volwater en Gerard Binnendijk ('een echte Rijns burgse naam. Toen ik vijftien was ben ik geëmigreerd naar Hoogmade') en Roelofarends- vener Henk Huigsloot bij de wagen van 'Bridge over the Ri ver Kwai'; alle drie leden van de toneelvereniging Hoogmade. Dolenthousiast waren ze toen Daan de Mooij, die een paar keer gastrollen bij hen heeft ge speeld, anderhalve maand gele den vroeg of de toneelspelers zin hadden om mee te doen aan dit corso. Henk is zelfs een dag eerder van vakantie terug gekomen om vandaag de rol van kampbeul te spelen. „Ik ga daar boven zitten en moet dan af en toe de twee beneden me aansporen als ze even stoppen met werken." „Eigenlijk zou je nog een zweepje moeten heb ben," gpjnst Binnendijk. Gelukkig is het ook een beetje tropenweer: de zon schijnt uit bundig. „Toen ik gisteren het weer zag, dacht ik: tjonge, dat wordt wat", zegt Huigsloot. „Ik was ook erg blij toen ik van morgen het weerbericht zag." Het weer is in orde, de wagen had ietsje beter gekund, vindt Binnendijk. „Deze wagen heeft wel heel erg veel kleur. Uitein delijk worden we geacht in de jungle te zitten, dus ik vind dat hij wel wat groener had ge kund." Huigsloot: „Ben je wel eens in de jungle geweest en heb je gezien hoeveel bloemen daar bloeien?" „Nou nee", be kent Binnendijk. Zenuwen, daar hebben ze geen van drieën last van. Binnendijk: „We zijn gewend om voor zalen te spelen met 200, 250 man. En dat zijn bijna allemaal beken den. Hier ben je eigenliüc volko men anoniem." „En je vteet één ding zeker als je in Hoogmade speelt", vult Huigsloot aan, „de volgende dag krijg je te horen hoe je hebt gedaan, goed of slecht. Maar ach, daar leer je dan ook weer van. Ze verheugen zich op de ko mende middag. „Dit wordt iets anders dan we gewend zijn", zegt Huigsloot. „Wat het pre cies gaat worden, weet ik niet. Misschien valt het wel 100pro- cent tegen." Hoe dan ook, de toneelvereniging houdt aan de ze middag 300 euro over. Maar daar doen ze het niet voor. „Daan is een hele aanstekelijke jongen. We doen dit ook een beetje voor hem." Het is tijd. De plaatsen worden ingenomen, het doek gaat op. e Liethorp geven zestien toppaarden en hun ruiters een demonstratie carrousel rijden. Foto: 1: Henk Bouwman jsdAllerlei sporten uitproberen op de eerste, gemoedelijke Bloemerddag Aran het corso konden de wagens in de avondschemering "'toonderd op de Noordwijkse Koningin Wilhelminaboule- Mark Lamers Space Expo houdt eerste kampioenschap waterraket lanceren door Annette van der Eist ™Rietbroek IP - Leiderdorpers hoefden giste se de televisie aan te zetten Spelen om meerdere ip een dag te ervaren. Zij konden ed een bezoekje brengen aan het ce sportpark voor de allereerste .Jdag. Bijna alle verenigingen die ïerd rijk is hielden zo aan het be- ■et nieuwe sportseizoen open dag ■een die wilde ontdekken wat nou sport of bezigheid is. Vooral de (Aideren kwamen erachter dat het Lyeevalt om een punt te scoren bij f korfbal, een volleybal over een jj in of een hockeybal te raken met Arende stick. Igmiddag struinen vooral gezin- Imge kinderen van club naar club. wer de hele middag sprake is van Jj in De Bloemerd, maar alle ver- hebben continu een handjevol ■rigen over de vloer. Het gaat er ■jk aan toe. In de sporthal trekken e^sporten basketbal, badminton, korfbal vanwege het mooie minder bezoekers. De grote, ver- ivaterbaan die op het tweede veld talclub RCL staat is een stuk po- 1 pulairder. Maar toch: wie fanatiek is neemt een stempelkaart waarmee je wel langs alle verenigingen moet. Die moeite wordt wel beloond: wie een volle stempelkaart inle vert, maakt kans op een prijsje. Nienke Martha Wit (8) wil met zo'n kaart wel eens iets anders uitproberen, al is ze een jaartje geleden al fid geworden van korfbalvereniging Velocitas. Het valt haar niet mee om uit te leggen waarom korfbal de leukste sport is. Opeens weet ze het: „Bij korfbal speel je met jongens en meisjes door elkaar en het is binnen en buiten." Ze brengt met haar ouders nog bezoekjes aan de voetbalvelden, de manege van Liethorp, waar zestien toppaarden en hun ruiters een demonstratie carrousel rijden weggeven, en de volkstuintjes. Is volkstuinvereniging De Bloemhof tussen al dat sportgeweld niet de vreemde eend in de bijt? „Ja en nee", zegt voorzitter Joop van Huut. „Het accent ligt vandaag op sport, maar uiteindelijk gaat het om alle verenigingen in De Bloemerd." Om een stempeltje van De Bloemhof te krijgen moeten de deelnemers verschillende soor ten zaden naast de bijbehorende groenten leggen. „Dat lukt de meeste mensen na tuurlijk niet", zegt Van Huut lachend. „Maar na een tijdje tuinen weet je dat soort dingen binnen de kortste keren. We heb ben vanmiddag alweer drie aanmeldingen gehad en dat terwijl we een wachtlijst van een jaar hebben. Dat nemen de nieuwe liefhebbers op de koop toe." Intussen is de driejarige Maud Dijkhuis nauwelijks weg te slaan van het hockeyveld bij Alecto. Haar grote zus Annemijn (7) is in januari 'Benjamini' geworden bij de club. „Sindsdien is Maud jaloers op haar zus", zegt hun moeder Mariette. „Om lid te wor den van Alecto moet je zeven jaar zijn. Ze moet dus nog lang wachten, maar vandaag mag ze voor het eerst op het veld." De klei ne Maud rent fanatiek rond met een kleine hockeystick in de hand en probeert de bal len afkomstig van haar vader Jan-Willem terug te slaan. Ze heeft sportschoenen aan van haar zus. Dat ze voor Maud eigenlijk nog twee maten te groot zijn maakt niets uit. „Ik heb zelf een doelpunt gemaakt", zegt ze apetrots na een uur spelen. „Ik wil de hele tijd hockeyen. In iets anders ben ik toch niet zo goed." Laat hockey nu net de sport zijn waar Nienke niets aan vindt. Haar stempelkaart is al bijna vol, maar Alecto heeft ze bewust overgeslagen. Dan maar geen prijs. „Ik heb het zelfs niet uitgeprobeerd. Ik kan het niet uitleggen, maar ik vind het gewoon stom." noordwijk - „We wachten even tot het vliegtuig voorbij is, voordat we de volgende wa terraket lanceren", galmt Hans van der Lande van de Noord wijkse Space Expo door de mi crofoon, waar het eerste kam pioenschap waterraket lance ren wordt gehouden. Op het grote grasveld tussen de Estec en de Expo lanceren zo'n 23 teams van uiteenlopende leef tijden hun zelfgemaakte wa terraketten. Allemaal hopen ze dé raket te hebben ontworpen die het hoogst komt en het langst in de lucht blijft. Achter de hekken om het veld telt het publiek - waartussen af en toe een raket neerdaalt - bij iedere lancering mee. Het bouwen van een waterra ket is simpel: een petfles, een fietsventiel, een kurk, water voor in de raket/fles en een fietspomp om de druk in de fles op te bouwen, zijn de ba sisingrediënten. Sommige deelnemers hebben een een voudige raket van één fles ge maakt, anderen bouwen een raket op met meerdere (delen van) petflessen. „Het is een combinatie van druk en de massa van het water in de fles die voor de snel heid zorgt. De theorie erachter is vrij simpel: ac tie is reactie", zegt Pascal Vernaeve, bijna afge studeerd aan de Technische Universiteit in Delft. Het bouwen van waterraketten is niet al leen een bezigheid van hobbyisten, vertelt Ver naeve. „Eerstejaarsstudenten volgen bij ons een practicum 'waterraketten bouwen'. In principe doen ze hetzelfde als de deelnemers hier. Alleen gebruiken we windtunnels, zodat we aërodyna mische berekeningen kunnen maken." Stephanie en Niels Lander uit Voorschoten - ge holpen door papa Peter - hebben een eenvoudi ge raket die bestaat uit één petfles,' maar hopen met de speciale kurk toch heel ver te komen. „We hebben een heel klein gaatje in de kurk ge maakt. Dan wordt de druk in de fles hoger", legt Stephanie (10) uit. Haar broertje Niels (8) denkt dat hun raket zeker elf meter gaat halen. „We hebben ook wel eens een raket gebouwd die zo hoog kwam, dat we hem niet meer konden zien", zegt hij. „Die raket landde toen in de tuin van de buurvrouw, dat vond ze niet zo leuk", vult Stephanie aan. Zij neemt bij de lancering van deze fles - waar ze zo'n drie weken aan heb ben gewerkt - de fietspomp ter hand. Als de druk hoog genoeg is schiet de raket en gaat tot een hoogte van zestien meter. Geen slechte score, luidt het commentaar van Van der Lande door de microfoon. Maar de ra ket van Stephanie en Niels behoort niet tot de Stephanie en Niels Lander uit Voorschoten bui gen zich over hun raket, waar ze weken aan hebben gewerkt. Hun ruimtevoertuig schopte het tot zestien meter hoogte. Inzet: Zo gaat-ie goed: een petflesraket kiest het luchtruim. Foto's: Henk Bouwman en ANP/Juan Vrijdag uitblinkers, die allemaal rond de zeventig meter hoogte ko men. Martijn Verhoeven (36) uit Moerdijk laat echter ook die toppers ver achter zich. Zijn raket bereikt maar liefst een hoogte van 238 meter. Ook de duur van zijn ruimte- vlucht is met 11,5 seconden de langste. „Echt enorm, ik had het niet venvacht", rea geert de winnaar van zowel het hoogterecord als het vluchtduurrecord voor wa terraketten. Zijdelings is hij bij de luchtvaart betrokken, vertelt hij. „Ik werk bij een bedrijf dat het ontstekings systeem van de Ariane 5 maakt." Die kennis heeft misschien bijgedragen aan zijn succes van zijn waterra ket. Verhoeven: „Ik heb de lanceerinstallatie zo ge bouwd, dat de raket bij de lancering een beetje wordt tegengehouden, zodat hij nog harder omhoog gaat. Ze noemen het geavanceerd, maar ik vind het eigenlijk heel simpel."

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 9