Met het woord van God de straat ou REGIO Alle vrouwen mogen paaldansen in Hillegomse dancing 'Schrikken, maar het had uur klonk er slechter kunnen aflopen' Van der Aa en Schipaanboord MAANDAC 16 AUGUSTUS 2OO4 NAVRAAG Het zal je maar gebeuren, dat de bliksem bij je inslaat. Het overkwam vrijdagmorgen Reformhuis Ligthart aan de Terweeweg in Oegst- geest. Rond vijf een daverende klap die half Oegstgeest van schrik rechtop in bed deed zitten. Zo ook JOOST LIGTHART, die pas een paar uur later tot de ontdekking kwam dat zijn winkel was getroffen. „Dat was even schrikken. Maar ik realiseerde me al snel dat het veel slechter had kunnen aflopen." Wat gebeurde er precies? „Wat er precies gebeurde weet ik niet, want ik woon zelf in de Homeruslaan en dat is op ongeveer vijf minuten fietsen van mijn winkel. Ik heb wel de klap ge hoord, om een uur of vijf, half zes. Toen ik een paar uur later op de zaak kwam, kwa men de overburen al naar me toe om te vertellen dat de bliksem in mijn schoorsteen was geslagen." En, wat waren de gevolgen? „Nou, er was een flink gat in de schoorsteen geslagen. Verder was alle elektronica in de winkel van slag. De stroom was uitgevallen, maar dat was een kwestie van de aardlekschakelaar weer omzetten. Dat gold trouwens voor alle hui zen in een straal van ongeveer honderd meter rond de winkel. De KPN-installatie deed het ook niet meer en die moest worden ver vangen, zo bleek toen in de loop van de dag een monteur kwam. Verder is de pin-installatie kapot en of die nog gerepareerd kan worden, moet nog blijken. Ook heb ik vrijdag tot half twee zonder kassa moeten werken, deed de alarminstallatie het niet meer en heeft boven een computer schade opgelopen." Dat zal al met al een flinke schadepost zijn. „Maandag komt de aannemer voor de schoorsteen. Helaas kon dat niet eerder vanwege de bouwvak. Voor wat betreft de elektroni sche apparatuur zoals pin en alarm heb ik onderhoudscontracten. Of ook deze reparaties daar onder vallen, weet ik nog niet. Verder ben ik gelukkig goed verzekerd." Wel geschrokken zeker? „Dat wel. Maar het had natuurlijk veel slechter kunnen aflopen. Voor hetzelfde geld was er brand uitgebroken. Het gekke is dat mijn schoorsteen lang niet het hoogste punt in de omgeving is. Aan het einde van de straat staat bijvoorbeeld een verwarmings- pijp die veel hoger is. Vermoedelijk is het een bolbliksem geweest. Die zijn niet zo nauwkeurig en schijnen rare dingen te kunnen doen." tekst: Paul de Vlieger foto: AP/Brad Hamilton UIT DE ARCHIEVEN ANNO 1954, Maandag 16 Augustus LEIDEN - Een der oudste waterschappen in Nederland, het Hoog heemraadschap Rijnland, gaat binnenkort het 750-jarig bestaan vie ren. Rijnland omvat de polders van Centraal en Noordelijk Zuid-Hol land, Met Leiden als centrum en zetel. Een nauwkeurige stichtingsda tum van het waterschap is niet bekend. Dit is mede het gevolg van het feit, dat het waterschap uit kleinere organisaties gegroeid is tot het huidige complex, waardoor inderdaad niet van een bepaalde stich tingsdatum kan worden gesproken. Rijnland heeft echter wel, zij het in andere vorm, ongeveer driekwart van duizend jaar bestaan, en de vie ring van dit jubileum is gekoppeld aan de in gebruikstelling van het nieuwe gemaal te Katwijk aan Zee, waartoe men aanvankelijk eerder, in het jongstleden voorjaar, hoopte te kunnen overgaan, doch hetgeen door het verloop der werkzaamheden eerst begin September kan ge schieden. Op 3 en 4 September hoopt men het jubileum te gedenken en het gemaal in gebruik te nemen. ANNO 1979, donderdag 16 augustus LEIDEN - De grammofoonplatenbranche maakt een moeilijke tijd door. Dit zou vooral komen door het voortdurend toenemende ge bruik van onbespeelde cassettebandjes en uiteraard de beroerde si tuatie waarin de economie zich bevindt. Volgens de Leidse platenza ken valt de daling in verkoop mee. „We zitten weer in de lift." Foto: archief Leidsch Dagblad Foto's In deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing 2,50 (afdruk van 13 bil 18 in zwart wit) over te maken op gironummer 8406 t.n.v. HDC Media b.v., Postbus 2,1800 AA Alkmaar, onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO d.d.(datum van plaatsing) of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. COLOFON Leidsch Dagblad Directie: B.M. Essenberg E-mail: directie.hdcuz@hdc.nl Hoofdredactie: Jan Geert Majoor, Adriaan Brandenburg E-mail: redactie.ld@hdcnl HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82, ieiden, tei 071-5 356 356 Postadres: Postbus 54,2300 AB Leiden. Redactie fax 071-5 356 415 Advertentie fax 071-5 356 325 Familieberichten fax 023-515° 5&7 ADVERTENTIEVERKOOP Advertenties m.b.t: Auto's: 072-6813661 Onroerend goed: 023-5 '5° 543 Personeel: 075-6813677 Overige detailhandel: 071-5 356 30Ö» Reclamebureaus kunnen contact opnemen met: 075-6813636 LEZERSSERVICE 0800 -1711 (gratis) Mobiel: 072 - 5196800 ABONNEMENTEN Bij vooruitbetaling (acceptgiro) p/m €20,20 (alleen aut ine) p/kw €56,70 p/j €216,90 Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afschrijven van het abonnementsgeld ontvangen €0,50 korting per betaling VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag. Voor 2aterdagabonnementen geldt €0,60 per 2aterdag GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 0800-1711 (gratis) Mobiel: 072 - 5196800. ma t/m vr. 07.30-17.00 uur; za: 08.00-13.00 uur (als op zaterdag voor 12.00 uur wordt gebeld, wordt de krant dezelfde dag nabezorgd. Wie tussen 12.00 en 13.00 uur belt, ontvangt de krant op maandag.) AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Media BV cq. de betreffende auteur. HDC Media BV, 2004 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen HDC Media BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbieding en te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat laten weten aan HDC Media BV, Afdeling Lezersservice, postbus 2,1800 AA Alkmaar Omdat water in ons land nu eenmaal een belang rijke rol speelt, hebben we ook veel achternamen die iets met water te ma ken hebben. Zo waren Van de(r) Water en de in het oosten van ons land gebruikelijke variant daarvan, Te Water, oor spronkelijk achternamen van mensen die bij een rivier of waterplas woon den. Een ander, oud woord voor (stromend) water is a of aa, dat we hier in de buurt nog te rugvinden in de plaats naam Oud Ade (gemeen te Alkemade). Ade is na melijk de verdeftigde schrijfwijze van de oor spronkelijke naam A. Ie mand die Van der A of Van der Aa heette, woon de dus in de buurt van een dergelijk riviertje. In de kuststreek van Ne derland en in Friesland was niet a of aa, maar e of ee de gebruikelijke va riant. Er zijn nog talloze namen waaraan dat te zien is, bijvoorbeeld de Zeeuwse plaatsnaam Zie- rikzee, die verbasterd is uit Zieriksee en bestaat uit de verbogen vorm van de jongensnaam Zie- rik en het woord ee. Zie- rikzee betekent dus ei genlijk 'riviertje van Zie- rik'. De achternaam Van Ee kan naar een plaats verwijzen die aan een ri vier ligt, maar het kan ook een variant van de plaatsnaam Ede zijn, waaruit de d is weggeval len. Ook de namen Vane en Vannee kunnen vari anten van de herkomst- naam Van Ede zijn. In Friesland komen wa ternamen voor als de Kromme Ee, de Wijde Ee en de Dokkumer Ee. Ook in Noord-Holland kwam de vorm ee voor, zoals in de plaatsnaam Edam. Men kende daar echter ook de variant ie, zoals blijkt uit de plaatsnaam Krommenie, die gevormd is uit ie en de verbogen vorm van het woord krom en dus iets als 'plaats bij de kromming van het water' betekent. In het Hollands is de ie meestal een ij geworden. Zo is Katrijn de Holland se variant van de meis jesnaam Katrien en heb ben we naast Krommenie het IJ en het IJmeer. Opvallend is trouwens dat het de Wijde Aa en de Kromme Ee is, terwijl het wel het IJ is geworden. Misschien hebben som mige waternamen het onzijdige lidwoord het bij zich gekregen, omdat het woord water zelf ook on zijdig is. Dat is dan mis schien ook de verklaring voor het Steenschuur en het Rapenburg in Leiden. Op al dat water werd na tuurlijk ook gevaren en er zijn achternamen genoeg die daaraan herinneren. Bekende namen zijn bij voorbeeld Schipper en Schippers, Scheepstra en Scheepsma. Behalve Nauta, de correcte La tijnse vorm van Schipper, vormde men ook nog Schipperus, met de La tijnse uitgang lis direct achter de Nederlandse naam Schipper. Een achternaam die hier ook bij lijkt te horen, is Schipaanboord, in oude re bronnen ook wel Schipaenboort. Zo'n combinatie van de ele menten Schip en Aan boord lijkt toch bij uitstek op nautische herkomst te wijzen. Als we deze naam echter terugvolgen in de archieven, dan komen we varianten tegen als Van Schippenboord en Van Schippenboort. Om dat de combinatie met Van er meestal op wijst dat we met een her- komstnaam te maken hebben, is het dus de kunst een plaatsnaam te vinden die bij deze naam kan horen. Nu heeft stamboomon derzoek uitgewezen dat de geschiedenis van de familie Schipaanboord in Leiden teruggaat tot de tweede helft van de ze ventiende eeuw. In 1683 wordt Katharijn, de dochter van Gerrit van Schippenboord en Lijntje Lambertsdochter, in de Pieterskerk gedoopt. An dere leden van deze fa milie dragen namen als Van Scheppenboor, Van Schieppenboor en Van Sciepenboor. Gerrit van Schippenboord en zijn vrouw blijken oorspron kelijk afkomstig te zijn uit een plaats die Wassen- berg heet en het zou kunnen dat hiermee Wa- 'Je kunt wel twintig keer naar Mekka buigen, maar Mohammed buigt niet terug. Die is dood en Jezus leeft mensen aan op straat. „Ik ben een enthousiast persoon. Als ik folders van de kerk uitdeel, heb ik het idee dat het niet zoveel uithaalt. De men sen kijken er even naar en lopen weer door. Maar met een gesprek bereik je veel meer." Ook Ad Meerbeek (57), voorganger van Evangelie Gemeenschap Nieuw Leven in Alphen aan den Rijn, heeft een enorme behoefte aan de ver spreiding van het woord. „Ik verge lijk het wel eens met een restaurant dat goed eten verkoopt voor een lage prijs. Dat vertel jfe toch aan je vrien den? Zo is het ook met Jezus. Onze leus is dan ook 'Genieten van God, zodat je hem kan delen met ande ren'." Nadat Van der Knaap op zijn twin tigste zijn hart aan Jezus gaf, duurde het niet lang meer voordat hij de straat op ging om het evangelie te verkondigen. „De eerste keer was in Den Haag. Dat gebeurde heel spon taan. Een vriend zei tegen mij: 'Kom, we gaan evangeliseren'. We spraken gewoon mensen aan. Nee, ik schaamde mij niet. Bovendien had mijn vriend al veel ervaring, dus die ondersteunde mij als het nodig was." Hij laat de gesprekpartners vooral delen in zijn eigen getuigenis, een mooi woord voor de totstandkoming van zijn geloof. In een puberteit vol drank en softdrugs riep hij op een avond God aan. „Ik lag in bed en kon mijn gedach ten niet meer beheersen. Ik zag ge tallen en schaapjes, maar toen ik God om hulp vroeg stroomde een heilige gloed vanuit de hemel zo in mijn lichaam. Dat was echt boven natuurlijk. Ik was toen zeventien. Pas drie jaar later gaf ik mijn leven aan Jezus. Ik moest eerst nog wegko men uit het slechte wereldje waarin ik verkeerde. Dat lukte met de hulp van God." Bij Meerbeek verliep de bekering iets minder turbulent. „Op mijn zeven tiende hoorde ik de boodschap tij dens een campagne op het Malie veld in Den Haag. Toen koos ik voor Jezus en vroeg ik God om vergeving van mijn zonden." Maar niet iedereen lijkt die keuze te Op een wat saaie zondag be zocht Arno Meijaard samen met een vriendin Club Doubler aan het Hillegomse Henri Dunantplein. Het was wat rus tig. Te rustig vond de vriendin van Meijaard. Ze begon spon taan te paaldansen. Bij haar vriend begon een lichtje te branden. En van het één kwam het ander: op zondag 29 au gustus vindt in discotheek Club Doubler één van de voor rondes van het Nederlands kampioenschap paaldansen plaats. „Een uit de hand gelo pen grap", noemt Hillegom- mer Meijaard het. Van oud tot jong, van dik tot dun; alle vrouwen zijn welkom om mee te doen aan de voor ronde. Ook wie nog nooit heeft gepaaldanst, mag deelnemen. De jury - met daarin onder an deren Osdorp Posse-voorman Def P, Meijaard zelf en een Ak- tueel-redacteur - beoordeelt de deelneemsters op presentatie, lenigheid, choreografie en ui terlijk. Een striptease is het niet, bena drukt Meijaard. „Het gaat om de combinatie: dame en paal", meldt hij. Dus geen porno. Meijaard rekent op twintig tot dertig deelnemers. De winnares plaatst zich voor de finale op 22 september bij Club Live, de Scheveningse nachtclub van pornoster Kim Holland. Mogelijk dat de actri ce zelf ook nog opdraaft in Hil- legom. En wie het door Aktueel georganiseerde Nederlands kampioenschap wint, mag meedoen aan het WK in de Verenigde Staten. Wie ook mee wil doen aan de voorronde kan zich melden bij Arno Meijaard, amoe2@hot- mail.com. De deuren van Club Doubler aan het Henri AANGENAAM Dunantplein 11 in Hillegom gaan op zondag 29 augustus open om 21.00 uur. De toegang voor niet-deelnemers bedraagt 5 euro. Meer informatie staat op www.ramp-records.nl en ook het Kink FM-programma Tegenwicht voor Evenwicht - maandagavond vanaf 22 uur - besteedt aandacht aan het paaldanskampioenschap. Paaldansen. „G Wessel Mekking tease of porno." 14 E R BOVEN „Hallo, mag ik u wat vragen? Kent u Jezus al?" Er zijn niet veel bezoekers van de Haarlemmerstraat die het nooit is overkomen. Krijg je plotseling de Mensenzoon aangeboden, terwijl je eigenlijk op zoek bent naar een spij kerbroek. Of ben je op het station en krijgt je plotseling een enkeltje naar de dichtstbijzijnde pinkstergemeente in de hand gedrukt. Wie zijn deze ver kondigers van het evangelie op straat? „Folders uitdelen is niet mijn stijl", beweert Amo van der Knaap (27}lid van de Levensstroom Gemeente uit Leiderdorp. Hij spreekt liever de Arno van der Knaap in actie op de boulevard van Noordwijk. „Als ik folders van de kerk uitdeel, heb ik het idee dat het niet zoveel uithaalt. De mensen kijken er even naar en lo pen weer door. Maar met een gesprek bereik je veel meer." Foto: privé-archief willen maken. Meerbeek weet zich nog goed een agressieve taxichauf feur te herinneren. „Dat was bij de Herenhof, hier in Alphen. Hij ging mij uitschelden en werd steeds agressiever. Toch zei ik hem dat de Herë Jezus van hem hield. Een paar dagen later liep hij met een fles ben zine naar ons huis om het in brand te steken. Maar een kracht hield hem tegen. Later heeft de man zich toch bekeerd. Ja, God is sterker dan Satan." Ook Van der Knaap wordt wel eens bedreigd. „Vaak doen moslimjon gens dat. Die willen niets weten van Jezus. Maar ik heb ook het idee dat die gasten niét gewend zijn om een gesprek te voeren. Dat maakt'de uit daging des te groter. Ik stap juist op ze af." Hij is zo vol van het evangelie, dat hij iedereen ervan wil vertellen. Op een dag stond hij in Den Haag oog in oog met het Monster van het Laak kwartier. „Dat is een reus van 2,30 meter. Ik dacht: oeps, daar heb je hem. Die man is namelijk bij ieder een in de omgeving bekend van ver halen. Ik wist dat hij als huu het Israëlische leger heeft ge gewoon omdat hij tegen Lib was. Maar na de eerste schri ik hem of hij wel eens nadac het eeuwige leven. En dat d( Het werd een heel leuk gesp waarin ik bemerkte dat hij e klein hartje had. Ik mocht hl zegenen in de naam van lez stond er heel open voor." Zelfs tijdens zijn vakantie Meerbeek de verhalen over „Ik was in Hurghada vooi strandvakantie om even rusten van het zware wei ik kwam in contact met en ik moest wel. Dus ik sprek met hem en hij Ik heb hem naar een verwezen. Kijk, je kunt w< keer naar Mekka buigen, hammed buigt niet terug dood. En Jezus leeft." De twee evangelisten zuil ten als iedereen van dat drongen is. Ma rijn Roos

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 8