LEIDE et is niet de bedoeling dat ze gaan vozen' Meedenken over Rijn Gouwe Lijn libelle REGIO cm'nim. Betaling studieschuld vaker via deurwaarder 3 taakstraf voor leeghalen ening bejaarde vrouw Geen geld voor bankjes Admiraal Banckertweg R1 Rijnland helpt tegen overstroming zusterstad Ir" Goedemorgen Wat een krant. maandag l6 augustus 2004 T)e gemeente Leiden en ie gemeente Leiden en e zorgverzekeraar Zorg heid hebben afspraken voor een nieuwe col- anvullende ziektekos- cering. Leidenaars die rerdienen dan 110 pro- het sociaal inkomen, komen vanaf septem- nmerking voor twee erzekeringspakketten. gemeente-Standaard en eente-Top. Deze af- >rgt ervoor dat klanten iclareren van hun riek- in de meeste gevallen ~.r bij de gemeente voor j re bijstand moeten f »en. De gemeente gaat ld 9,75 bijdragen ektekostenpremie van s met een laag inko- ji geld komt uit het labeleid. door Floor Ligtvoet Leiden - Leidse oud-studenten krijgen doorgaans net zo vaak met een deur waarder te maken als voormalige stu denten uit andere steden. Dat is althans de indruk van gerechtelijk deurwaarder Erick van Mastrigt uit Leiden. Specifieke cijfers zijn niet bekend. Steeds vaker komen oud-studenten in de knel met het afbetalen van hun stu dieschuld. Dit jaar hebben deurwaar ders al 54.000 wanbetalers bezocht, te gen 42.000 duizend in 1998. Onder de wanbetalers bevinden zich ook alumni van de Universiteit Leiden en studenten die in de stad een hbo- of mbo-oplei- ding hebben gevolgd. Om hoeveel procent Leidse schulde naars het gaat op het totaal aantal oud studenten, is moeilijk vast te stellen, ver telt een voorlichter van de Informatie Beheer Groep (IBG) uit Groningen. De IBG verstrekt namens de overheid le ningen aan studenten, maar registreert bij het innen van de aflossing niet auto matisch in welke stad de wanbetalers hun studie hebben gevolgd. „Maar iede re student die na twee aanmaningen en een brief van de uitkeringsorganisatie nog steeds niet het verschuldigde be drag overmaakt, krijgt onherroepelijk te maken met een gerechtsdeurwaarder." De deurwaarderszaken van de IBG wor den grotendeels uitgevoerd door de Groep Gerechtsdeurwaarders Nederland waarbij ook het bedrijf van Van Mastrigt is aangesloten. Leidse studenten die in hun oude studentenstad zijn blijven wo nen en hun studieschuld niet op tijd af betalen, kunnen bezoek krijgen van Van Mastrigt Partners. Naast een vestiging in Den Haag en Zoetermeer heeft dat bedrijf namelijk sinds twee jaar ook een pand aan de Hoge Rijndijk in Leiden. Jaarlijks stuurt Van Mastrigt in opdracht van de IBG vele aanmaningen naar oud studenten om geleend studiegeld terug te krijgen. De Leidse gerechtsdeurwaarder wijt de toename van wanbetalers onder de voormalig studenten vooral aan het zware economische tij. „Het is voor ve len lastig om aan een baan te komen", merkt hij in de dagelijkse praktijk. Dat beaamt ook Charles Staats van de Groep Gerechtsdeurwaarders Nederland. „Over de hele linie zie je dat mensen moeite hebben hun rekeningen te beta len. Velen zijn minder gaan verdienen of zijn hun baan kwijtgeraakt maar hebben de tering nog niet naar de nering gezet. De inkomsten zijn gedaald maar de uit gaven blijven gelijk." Verzekeringen en een studieschuld, dat zijn volgens Staats de betalingen die mensen het snelst voor zich uitschuiven. „De huur betalen ze vaak wel, net als de telefoonrekening. Ze willen namelijk wel een dak boven hun hoofd houden en kunnen bellen. Maar een studieschuld of de verzekering niet betalen, daar on dervinden ze niet direct de gevolgen van." Volgens vakgenoot Van Mastrigt zijn oud-studenten overigens niet de lastig ste bevolkingsgroep om te vorderen. „De meesten hebben meer dan het mi nimum inkomen te besteden. Als je hen benadert, kunnen ze toch redelijk snel tot aflossing overgaan." Het aantal studieschuldzaken dat door bemiddeling van een deurwaarder wordt opgelost, ligt hoog. „Een deur waarder kan nooit alle zaken voor een klant oplossen. Maar zaken van de In formatie Beheer Groep maken relatief gezien een goede kans." leiden - Het Hoogheemraad schap Rijnland gaat meehel pen met het bestrijden van overstromingsgevaar in Buf falo City, de Zuid-Afrikaanse zusterstad van Leiden. Een delegatie van de gemeente gaat deze maand naar Zuid- Afrika om de situatie te bekij ken. Een waterdeskundige van het hoogheemraadschap reist mee. De deskundige gaat de bo venloop van de rivier bekij ken en ook poolshoogte ne men in de stad om te zien wat er aan het overstro mingsgevaar kan worden ge daan. Het is niet de bedoe ling dat de delegatie direct actie onderneemt. De delega tie is actief tussen 28 augus tus en 7 september. Zusterstad Buffalo City heeft 850.000 inwoners en is een stad met veel problemen. Daarom is vorig jaar een pro ject begonnen om misdaad te voorkomen en rampen te bestrijden. Op verzoek van de zusterstad is het bestrij den van wateroverlast opge nomen in het project. In 2002 eiste een overstroming in Buffalo City nog veel le vens. Talloze bewoners van krottenwijken werden dak loos. 'Ontwerpers houden rekening met tips' n Schoonhoven n voorpagina lucht, ingeklemd tus- mvloer en systeem- ilt om tien uur 's klam aan. „Maar moet om vier uur 's nachts !n", zegt Giel-Jan inthousiast, terwijl hij ralkie-talkie in de vuist ipecteert. „Zó heet. Door al die mensen, e!'n moet er wel een is een van de nacht die er tijdens de El voor moeten zorgen rstejaars zich 's nachts iden in de slaapzalen [ugo de Grootcomplex, ^en 's ochtends slapers hun bed al- Tot die tijd houden de vanuit een comman- et frituurpan, stereo pparaat de naar ver- 350 studenten in de delaar, lekgeprikte es, een handgemeen ee jongens ('die heb- ruit gegooid'), ouders md kvyjjt waren. Giel- je jaren waren er calamiteiten: een pioeten streng en lejend zijn. Met 350 |3()nover je, moetje niet ,p en lopen. Ze zeggen ons: wat zijn jullie jyj^r ik ben liever zuur >nd." Uur s avonds gaan de .jjipen. De ex-middelbare (huppelen schuchter Daarna ïun slaapzak uit in gj e kamers van de voor- Hjchtenfaculteit. Vaak gjfluders mee om hun ;r Voor valkuilen te be- g^Zijn jongens en meis- 1 et gescheiden dan?", een moeder. Een an- gj en campingpompje n(pnt zwetend het lucht- aar dochter op te bla- t u deze plek bezet cjaluidt de vraag aan de in(thten. „Natuurlijk ga ik lithangen", verklaart Deelnemers aan de El Cid-week installeren zich op de krappe kamers van het Hugo de Groot-complex. Foto: Henk Bouwman een van de eerstejaars plechtig. „Maar met mate." Dat de omwonenden van het Hugo de Groot-complex heb ben geprotesteerd tegen de komst van de eerstejaars, is ook de nachtwachten ter ore geko men. „We proberen vriendelijk tegen ze te doen", zegt Giel-Jan. „Maar als je op straat groet, krijg je van de omwonenden te horen: laat dat vriendelijke maar achterwege." Hij heeft wel een verklaring voor de vij andige houding. „De gemeente heeft dit niet zo handig gecom municeerd, denk ik. Ik denk dat de omwonenden niet zozeer bang zijn voor deze week, maar voor wat er verder met dit ge bouw gaat gebeuren." Huisves- ter SLS wil studentenwoningen in het leegstaande complex, nu de rechtenfaculteit naar het Ka- merlingh Onneslaboratorium is verhuisd. ,,'s Avonds zijn ze te afgepei gerd om nog een kick te ge ven", verwacht Giel-Jan. „En 's ochtends zijn ze duf', voorziet nachtwacht Mireille Hendriks, die ook al geen lawaai of over last verwacht. „Iedereen wordt door ons gemaand om zijn bek te houden. Als ze anderen wak ker houden, zetten we ze op straat of in een apart hok. Ze komen hier om te slapen. Jon gens en meisjes scheiden? Dat heeft geen enkele zin. Het gaat toch wel door mekaar. We heb ben natuurlijk liever niet dat ze hier met elkaar gaan liggen vo zen. Maar preutse mensen heb ben hier gewoon pech." door Silvan Schoonhoven leiden - Omwonenden en geïn teresseerden kunnen vanaf vol gende maand meedenken over het traject van de Rijn Gouwe Lijn (RGL) door de stad. De be doeling is dat belanghebbenden de kans krijgen hun ideeën te spuien over het traject, de vorm en de plaats van de haltes, de ligging van de rails en kwesties rond verkeersveiligheid. Volgens de organisatoren proberen de ontwerpers van de RGL rekening te houden met de wensen en voorkeuren van de meedenkers. De gemeente en het projectbu reau Rijn Gouwe Lijn organise ren voor vijf deeltrajecten door de stad ontwerpbijeenkomsten die vanaf eind september wor den gehouden. Wethouder Ruud Hessing zegt dat hij met het commentaar zijn 'voordeel wil doen bij de uitwerking van de ontwerpen om hiermee de kwaliteit van de lijn te waarbor gen'. De formele inspraakpro cedures volgen later. De RGL is een kruising tussen tram en trein, die 4 tot 8 keer per uur moet gaan rijden langs zo'n veertig haltes. De kosten bedragen zo'n 233 miljoen eu ro. Onderdelen van de snel- tramlijn door de Leidse binnen stad zouden er dan al vóór 2007 kunnen liggen. De officiële schatting is dat een kleine 80.000 reizigers ervan gebruik maken. Van Gouda tot Leiden rijdt de RGL op bestaand spoor. In de Leidse binnenstad en ten westen van Leiden moet er nieuw spoor komen. Dat roept veel verzet op bij groepen om wonenden, die vrezen voor schade aan de binnenstad en een toenemende kans op ver keersongelukken. Leiden mag van de provincie zelf het deel van het tracé door de stad ontwerpen. De vraag is of daarbij het hele traject door de binnenstad al kan worden uitgetekend of alleen het deel van station Leiden Centraal naar het transferium bij de A44. Een andere mogelijkheid is dat de Lammenschansweg alvast onder handen wordt genomen. Een van de mogelijkheden is dat de rails daar tussen de twee rijbanen gaan lopen. Een alter natief is dat de rails aan één kant van de Lammenschans weg komen te liggen, en de rij banen naast elkaar aan de an dere kant. Voor elk deeltraject staan drie ontwerpbijeenkomsten in het Stadsbouwhuis op het pro gramma. De organisatie wil dat wie meedoet, ook bij alledrie de ontwerpbijeenkomsten aanwe zig is. Geïnteresseerden kunnen het aanmeldingsformulier voor de ontwerpbijeenkomsten op vragen via rgl.leiden@leiden.nl of via 071-5165978. Schriftelijk deelnemen aan de ontwerpbij eenkomsten kan ook. E Mijn wereld, mijn krant. I Leidsch Êi Dagblad •/leiden - Twee vrou- ïterwoude (54) en k (52) hebben er bin- r voor gezorgd dat 'ng van een hoog- -eidse vrouw 138.000 ter werd. „Diefstal", r van justitie Kramer bij de Haagse recht- 's gewoon veel te veel i en dat is gewoon |J[vrouwen hadden de van haar leven de de oude kinderloze [zich genomen. De 52- v uit Heemskerk was |e en de Zoeterwoudse :geld bij de oude H de straat omdat een haar daar was gaan jsnel hielp de Zoeter- 1 i handje in de huis- de bejaarde Leid- deed de oude steeds groter beroep lip omdat haar nicht - )k ziekelijk was. De ïdse zegde haar baan op om meer tijd te >r de oude vrouw, met boodschappen in 2000 kreeg zij ook de pinpas van de vrouw. Op dat moment zijn volgens de officier van justitie grenzen overschreden. De Zoeterwoudse en het nichtje namen ieder wekelijks bedra gen van meer dan vijfhonderd euro van de bankrekening. Daarnaast kochten zij met de bankpas zaken als een hifi-in- stallatie en een grote koelkast. „Dat waren cadeau's voor de kinderen waarvoor tante toe stemming had gegeven", legde het nichtje uit. De Zoeterwoud se zei dat de vrouw tegen haar had gezegd dat zij een beloning voor haar diensten mocht ne men. „Ik heb wellicht teveel ge nomen", zei de Zoeterwoudse. „Maar ik heb heel veel voor me vrouw gedaan. Dat is helaas niet op papier gezet. Hadden wij dat maar gedaan. Zonder hulp had mevrouw niet thuis kunnen sterven, wat een diepe wens van haar was. Zij zei dat ik ook af en toe iets mocht kopen. Een scooter voor mijzelf, bij voorbeeld, en een fiets voor mijn man." Omdat ze nog een blanco straf blad hebben, eist de officier te gen de twee vrouwen een werk straf van 240 uur en een half jaar voorwaardelijke celstraf. Volgens de officier hebben de twee vrouwen verantwoorde lijkheid op ach genomen maar grenzen uit het oog hadden verloren. .Aanvankelijk waren er goede bedoelingen, maar in de loop van het proces gingen die verlo ren. Je moet je eigen grenzen stellen. Verantwoordelijkheid staat niet op papier maar je moet er goed mee omgaan", zei de officier. Volgens de officier is het nooit de bedoeling van de bejaarde Leidse vrouw geweest dat met de bankpas zulke enorme be dragen werden opgenomen. „Een groot deel van het vermo gen van de vrouw is er in het laatste half jaar van haar leven doorheen gejaagd", zei de aan klaagster. „In korte tijd is veel geld voor persoonlijke doelen uitgegeven." De officier wil dat beide vrouwen het voordeel van de diefstal aan de staat be talen. Het bedrag is vastgesteld op ruim 67.000 euro per per soon. Uitspraak volgt over twee we ken. leiden - De gemeente heeft geen geld voor het plaatsen van vier bankjes langs het Rijn- Schiekanaal aan de Admiraal Banckertweg op industrieter rein De Waard. R. Zandvliet, bewoner van de naastgelegen Zeeheldenbuurt, had eind mei om die bankjes gevraagd. On langs kreeg hij van de gemeente het bericht dat de financiële middelen, 6000 euro, ontbre ken. Zandvliet (74) noemt de beslis sing 'schandalig, belachelijk en kleinzielig'. „De bankjes kosten tussen de 1000 en 1500 euro per stuk. Juist in het kader van het grote stedenbeleid en stads vernieuwing zou je toch mogen (advertentie) Alleen deze week 1/ Ga snel naar de winkel! op=op verwachten dat Leiden daar geld voor uittrekt. Temeer als je naar andere plekken in de stad kijkt. Langs de Zijl bij de Me- renwijk staan aan weerskanten bankjes. Op de singels en de Herengracht staan bankjes en hier in de buurt is er geen geld voor. Er is bij de gemeente nooit geld voor bewoners van de Zeeheldenbuurt." Volgens Zandvliet, nog steeds werkzaam bij FNV Bondgeno ten afdeling Leiden, lopen da gelijks met name veel ouderen langs het Rijn-Schiekanaal te genover het Waardeiland. „En die worden moe en willen op een gegeven moment even uit rusten en van de voorbij varen de bootjes en de zon genieten. Ouderen worden wat stram van lijf en leden en gaan niet meer in het gras liggen. Vandaar die bankjes." Een woordvoerster van de ge meente bevestigt het verhaal van Zandvliet. „En er is niet al leen geen geld voor nieuwe bankjes maar ook voor het on derhoud daarvan. En bij nieu we bankjes moet je ook prul lenbakken neerzetten en ook daar is geen geld voor." Lees nu Leidsch Dagblad in de ochtend en ontvang de eerste 2 weken gratis! ra, ik neem een vast kwartaalabonnement en ontvang de eerste 2 weken gratis! Bovendien spaar ik als vaste abonnee makkelijk (en snel) voor superkorting op een origineel Johnson Bros. ontbijtservies! Ik betaal: automatisch 56,20) per acceptgiro 56.701 Naam: HM V Adres: Postcode/Plaats: liv.m bezorgcontrole i Geboortedatum e-mailadres: Bank-/girorekenin gn ummer Handtekening: Uitsluitend bij automatische Stuur deze bon op in een ongefrankeerdc envelop, naar Leidsch Dagblad. Ta v Afdeling lezersservice. Antwoordnummer 127. 1800 VB Alkmaar Bellen kan ook: 0800-1711 (gratis) of surf naar www.leidschdagblad.nl (Deze aanbieding is geldig tot 31 december 20O4). persoongegevens. In het colofon van Mijn wereld, mijn krant. Leidsch Dagblad

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 7