ECONOMIE Vernieuwing van Shell tre alleen bestuj Olieprijzen stijgen, capaciteit onvoldoende 'Zeven stappen naar een schuldenvrij leven' Verkoop digitale camera's stijgt met 61 procent OPINIE Stork overweegt overname van SP Aerospace Spruiten krijgen op hun kop EIGEN BEURS ECONOMIE WIJZER» Loon voor werk i Duitse supers: bier in blik terug frankfurt - Duitse supermark ten gaan weer bier in blik ver kopen. Dat meldde de zondags editie van de Frankfurter Allge- meine Zeitung. Duitsland voer de vorig jaar statiegeld op blik jes in. Sindsdien hebben veel supermarktketens ze uit het as sortiment gehaald. Ze vonden het inzamelen van lege blikjes omslachtig en te duur. Bier brouwers zagen hun afzet dan ook dalen door de invoering van de heffing. De discounters Lidl en Netto zijn echter van plan de verkoop van bier in blik in ere te herstellen. Netto heeft dat besloten na een proef van zes weken. „Het blik is terug", zei directeur Juel Jensen tegen de Duitse krant. Bush wil subsidies Airbus aankaarten Seattle - President Bush dreigt bij de Wereldhandelsorganisa tie (WTO) de subsidies aan de Europese vliegtuigbouwer Air bus onder de aandacht te bren gen. Hij uitte zijn dreigement kort na een ontmoeting met werknemers van Boeing, de Amerikaanse concurrent van Airbus. Bush zei dat Airbus de afgelopen dertig jaar grote sub sidies van Europese landen heeft gekregen. Hij noemde dat oneerlijk. Meer kleding uit China en India geneve - Het wegvallen van im portquota voor kleding en an dere textielproducten op 1 ja nuari 2005 veroorzaakt aan zienlijke veranderingen op de wereldmarkt. Vooral China en India zullen veel meer kleding afzetten dan voorheen. Dat staat in een rapport van de We reldhandelsorganisatie (WTO). China en India kennen lage lo nen en kunnen daardoor hun producten goedkoop kwijt. De WTO verwacht dat het aandeel van kleding van Chinese make lij op de Amerikaanse markt zal verdrievoudigen naar 50 pro cent. Dat van India neemt ook fors toe van 4 naar 15 procent. maandag l6 AUGUSTUS Kodak werkt aan een digitale co meback. Foto: EPA/Rainer Jensen amstelveen/anp - De verkoop van digitale fototoestellen is op nieuw gestegen. In de eerste helft van dit jaar gingen er 555.000 stuks over de Neder landse toonbanken. Dat is 61 procent meer dan in dezelfde periode van 2003, zo blijkt uit cijfers van marktonderzoeksbu reau GfK Benelux Marketing Services. Voor digitale fotocamera's geldt: meer pixels staan voor betere kwaliteit, maar ook voor hogere verkoopprijzen. In de afgelopen maanden daalden de prijzen echter en dat stuwde de verkoop omhoog. Verreweg de populairste categorie vormen digitale camera's met 3 tot 4 miljoen pixels. Die kostten in het eerste half jaar van 2003 nog gemiddeld 448,90 euro. In de eerste zes maanden van 2004 daalde de prijs fors naar 255,30 euro. „In juni kwam de gemiddelde prijs al uit op 223,10 euro. Die afna me zet door", aldus GfK-onder- zoeker Jan Zwang. De totale omzet in digitale fototoestellen kwam uit op 170 miljoen euro. Dat is 16 procent meer dan in het eerste halfjaar van 2003. De analoge camera is overduidelijk op zijn retour. De verkoop van gewone fototoestellen daalde met 45 procent tot 85.000 stuks. Volgens Zwang is de digitale ca mera de status van kostbaar kleinood dit jaar definitief ont groeid. „Het is een massapro duct geworden. Ik verwacht dat ruim de helft van de Neder landse huishoudens aan het einde van dit jaar een digitale camera heeft." Voor heel 2004 rekent de onderzoeker op 1,4 tot 1,5 miljoen verkochte digita le fototoestellen. De compacte camera met inge bouwde lens vormde de bulk (98 procent) van het aantal ver kochte digitale exemplaren. GfK signaleerde echter ook de en tree van de spiegelreflexcamera (met losse lenzen) in de consu mentenmarkt. door Cyril Widdershoven Het wereldwijd opleven van de economie wordt gehinderd door problemen in de olieproductie. De olieproducerende landen draaien overuren en tot over maat van ramp is er een tekort aan tankers om de brandstof over de wereld te verschepen. Dat de prijzen op korte termijn naar beneden gaan is een illusie. De laatste weken breekt de olie prijs in Londen en New York het ene na het andere record. Verwacht wordt dat de grens van 50 dollar per vat binnen kort wordt doorbroken. De rol van OPEC, het internationale oliekartel onder leiding van Saoedi-Arabië, staat hierdoor ter discussie. Washington, Lon den en Brussel eisen dat OPEC zijn productie opvoert. Dat is in 2004 al meerdere malen ge beurd, maar aan de prijsstijgin gen komt geen eind. De reden voor de huidige olie crisis is niet eenvoudig aan te duiden; analisten leggen de schuld deels bij OPEC's starre productiestrategie, de crisis in Irak, de groeiende vraag naar olie in China en de onverwach te sterke vraag in het Westen. Olieleverancier OPEC wordt door de meeste analisten aan gewezen als hoofdschuldige. De positie van de organisatie is echter niet alleen ondermijnd door eigen fouten maar tevens door machtspolitiek van groot machten als China, VS en de EU. Volgens OPEC-president Pumomo Yusgiantoro hebben de lidstaten nog ruim een mil joen vaten extra productiecapa naarden/anp - Het industriële conglomeraat Stork overweegt de luchtvaartactiviteiten van het failliete SP Aerospace en Vehicles over te nemen. Dat heeft een woordvoerder van de onderneming zaterdag gezegd. Het concern werkt samen met SP Aerospace aan een groot he likopterproject. Stork kan door het faillissement van het bedrijf van zakenman Joep van den Nieuwenhuyzen mogelijk niet aan zijn verplichtingen vol doen. Door een eventuele over name wil Stork het project op de rails houden en voorkomen dat de onderneming schade claims aan de broek krijgt. Stork is een van de hoofdaan nemers voor de productie van de nieuwe gevechtshelikopter NH90. Het conglomeraat bouwt het toestel samen met een dochter van het Europese lucht- en ruimtevaartconcem EADS en het Italiaanse Augusta. Stork levert de staartdelen en had SP Aerospace ingeschakeld om de landingsgestellen in el kaar te zetten. „Er is ons alles aan gelegen om de levering van de onderdelen veilig te stellen", zei de woordvoerder. „Een overname is een van de opties." Stork werkt nauw samen met curator L. Deterink om een op lossing voor het faillissement te vinden. Ze spreken bijvoor beeld ook met het Britse lucht vaartbedrijf APPH over een overname. Een olieraffinaderij in het Zuid-lraakse Basra in bedrijf. Foto: Reuters/Zohra Bensemra citeit. Die kan de komende we ken worden ingezet om de prijs te verlagen. Dit optimisme wordt echter door andere OP- EC-leden tegengesproken. De Venezolaanse minister van energie, Rafael Ramirez, meent dat OPEC al op volle capaciteit produceert. Er is volgens Rami rez, die door Indonesië, Algerije en Libië wordt gesteund, geen mogelijkheid snel extra olie te produceren. De huidige olieproductie - 82 miljoen vaten per dag - is zo hoog dat producenten overuren draaien. Nigeria, Venezuela, Li bië en Indonesië zijn al blij dat ze de huidige productie kunnen volhouden. Venezuela verwacht de komende weken minder olie te productie wegens politieke spanningen rondom het refe rendum. Nigeria kampt met stakingen en andere onrust in de Delta waar de olie wordt ge wonnen. De hoop dat Irak een rol van betekenis kan spelen is vervlogen. Aanslagen op pijp leidingen hebben de petrole- umsector onderuit gehaald. Irak exporteert nu minder dan 1,8 miljoen vaten per dag, ter wijl gedacht werd dat het op dit moment een kleine 3 miljoen vaten per halen. Dit zal de ko mende tijd niet veranderen. Westerse oliemaatschappijen willen onder deze omstandig heden ook niet in Irak investe ren. De rol van Saoedi-Arabië, de voormalige spil in het olieweb, lijkt te zijn uitgespeeld. Het Saoedische koningshuis heeft zijn hand overspeeld door de wereld te laten geloven dat het in tijden van crisis de oliekraan verder kon opendraaien om aan alle vraag te voldoen. Poli tieke manipulatie, desinveste ring en mismanagement heb ben de olieindustrie in het land echter flink ondermijnd. Alleen al om de huidige productie vol te houden zijn miljardeninves teringen nodig. Multinationals zijn echter niet zo happig om aan de strikte financiële eisen van de Saoedische leiders te voldoen. Productieverhoging is uitgesloten zolang onduidelijk heid bestaat hoeveel reserves het woestijnland nog heeft. De vrees groeit dat de oliereserves van de OPEC-leider gruwelijk zijn overdreven. OPEC verliest zijn sleutelpositie op de oliemarkt en Westerse staten hebben hier hun steentje aan bijgedragen. Washington en de EU hebben de laatste 15 jaar vooral nieuwe investerin gen gestimuleerd in de buurt van de Kaspische Zee, West- Afrika en Latijns-Amerika, die niet bij de OPEC zijn aangeslo ten. De politieke situatie in het Midden-Oosten was hiervoor de voornaamste reden. Nieuwe groei van de OPEC-productie wordt niet verwacht voor 2006. Tot die tijd moet aan de extra vraag worden voldaan door nieuwe velden in Angola, Egyp te, Brazilië, Sao Tome of Mauri tanië. Dat gaat gepaard met ex tra kosten die in de prijs wor den doorberekend. China, de EU, de VS en zelfs In dia komen niet alleen in de problemen doordat de produc tie stageneert, maar ondervin den ook hinder van een tekort aan olietankers. Meer dan ne gentig procent van alle ruwe olie wordt per schip vervoerd. Rederijen hebben al gewaar schuwd dat nieuwe schepen pas vanaf 2006 in de vaart kun nen worden genomen. Nieuwe verstoringen van de markt, zul len de olieprijs ongekend laten stijgen. Prijzen van boven de 55 dollar per vat moeten dan niet worden uitgesloten. Economi sche groei, stagnerende olie productie en speculatie zorgen ervoor dat de hoge olieprijzen voorlopig blijven. De prijzen uit de jaren negentig behoren tot het verleden. De wereld krijgt op korte termijn niet te maken met een nieuwe oliecrisis, maar de consument gaat de conse quenties van het hoge verbruik wel in zijn portemonnee voe len. Het wordt tijd voor meer structureel onderzoek naar al ternatieven voor olie als ener giebron. Er komt een tijd dat de oliereserves in de wereld opra ken. Een gewaarschuwd mens telt voor twee. Drs. Cyril Widdershoven is Mid den Oosten-deskundige en olie analist. r Plannen in november bekend schermer/gpd - Met een rubber hamertje staan Antoon van der Burg (voorgrond) en Johan Vlaar tussen de spruiten, op het land van Van der Burg in de Schermer. In een uur tijd krijgen zo duizenden spruitenplanten op hun kop. En dat allemaal om ze in september in de schappen van supermarkt te krijgen. „We doen dit ook wel gewoon met de vuist", vertelt een lachende Van der Burg. „Met een klein tikje halen we het groei- puntje er uit. De groei-energie gaat zo name lijk meer in het bolletje zelf zitten. Deze spruiten kunnen dan eerder geoogst wor den." Foto: GPD/Joop Boek Rood staan en schulden. Geen onbekende termen in deze rubriek. Ook de vakantie is traditioneel een periode waarin veel men sen rood op bank of giro staan of waarin al bestaande schulden verder oplopen. Tijd dus om weer eens orde op zaken te stellen. Dat kan op verschillende manie ren. Bijvoorbeeld met behulp van het boekje 'Nooit meer Rood staan, zeven stappen naar een schuldenvrij leven' van Paul Rispens, directeur van de stichting Nooit meer Rood Nederland. Het doe-het- zelf-boekje is opgebouwd rondom een schuldenstappenplan. Te beginnen met het vinden van het lek. Hoe komt het toch dat er steeds weer een verschil is tussen inkomsten en uit gaven, waardoor schulden ontstaan of steeds verder oplopen? In deze fase van aanpak is he^ de bedoeling dat alle in komsten en uitgaven geïnventariseerd worden. Rispens maakt een onderscheid tussen vaste lasten die regelmatig terugkomen en variabele lasten. Hij werkt niet met een vaste indeling van de uitgaven. Het is de bedoeling dat je zelf de variabele uitgaven indeelt in categorieën. Dat kan een voordeel zijn, want zo kun je het fi nanciële plaatje volledig op je eigen situ atie afstemmen, maar tegelijkertijd biedt het weinig houvast. De tweede stap is administratieve maat regelen treffen en schrappen in de uitga ven. Denk aan het openen van een vaste lastenrekening, een spaarrekening en het werken met automati sche incasso's. Zo voorkom je dat 'per ongeluk' hoge uitgaven zich opstapelen. Het schrappen in de uitga ven is - zeker zoals Rispens het beschrijft - flink pijnlijk. Stoppen met roken en snoepen, een jaar geen nieuwe kleren. Auto, cara van, abonnementen en huisdieren de deur uit. Dat zal zeker geld besparen. Waar het natuurlijk om gaat is, dat iedereen voor zich al le uitgaven kritisch bekijkt en nagaat waar er gemin derd kan worden. Stap drie en vier hebben betrekking op het inventari seren en saneren van de schulden. Welke schulden en schuldei sers zijn er, wat is de restschuld, hoeveel rente moet er betaald worden, hoe lang moet er nog worden afgelost? In 'Nooit meer rood staan' wordt er van uitgegaan Brenda van Dam dat de schulden zelf gesaneerd kunnen worden. Dat zal lang niet voor iedereen gelden. Belangrijke tips zijn: neem tijdig contact op met de schuldeisers en laat zien dat je bereid bent af te betalen. Stel priori teiten: de ene schuld is belangrijker dan de andere. Ga praten met de bank - of een gemeentelijke kredietbank - over een plan om de schulden aan te pak ken. Eén groot bedrag aflos sen is overzichtelijker dan wanneer je met diverse schuldeisers te maken hebt. De laatste drie stappen tot slot hebben te maken met het beheersen van de situatie (blokkeer bijvoorbeeld alle kredietmogelijkheden) en uiteindelijk een schuldenvrij bestaan. Nooit meer rood staan is vlot geschreven en zit vol bespa- ringstips. Het zal menigeen aanzetten om anders over geld te gaan denken. Ook wordt zinvolle informatie ge geven over onderwerpen die met schul den te maken hebben: zoals deurwaar ders, de coderingen van het Bureau Kre dietregistratie en de Wet Schuldsanering Natuurlijke Personen. Wie echter flinke schulden heeft, zal er waarschijnlijk zelf niet kunnen uitko men. „Slechts een enkeling zal dat hele maal zelf kunnen", meent Jacqueline Zuidweg van schuldhulpverleningsbu- reau Zuidweg Partners. „Het vergt heel veel moeite om het overzicht te krij gen en veel zelfdiscipline om de schul den af te lossen. Mensen worden ook zó onder druk gezet dat ze de schuldeisers die het hardste schreeuwen, het eerste afbetalen." Dan is het beter om profes sionele hulp in te roepen. Het probleem is echter dat de hulpverlenende instan ties behoorlijke wachtlijsten hebben. Dan is het goed om alvast zelf de proble men aan te pakken. Veel informatie over schulden, hulpver lening en omgaan met geld is bijvoor beeld ook te vinden op de internetsite www.schulden.nl, een samenwerkings verband tussen Zuidweg Partners, het NIBUD en het Landelijk Platform Schuldhulpverlening. „Wij werken ei genlijk voor ondernemers", legt Zuidweg uit, maar we wilden met deze consu mentensite een tegenhanger vormen voor sites als lenen.nl." Meer informatie: www.nooitmeerrood.nl www.schulden.nl den haag/gpd - De komende hervormingen van de olie- en gasmaatschappij Shell Groep zullen zich beperken tot de meest dringende bestuurlijke aanpassingen. Dat verwachten ingewijden in Amsterdam, Den Haag en Londen. De door sommige aandeelhou ders gewenste aanpassing van de eigendomsverhoudingen binnen het concern (nu 60-40 procent in het voordeel van de Nederlandse tak) is voorlopig van de baan, alleen al omdat het miljardenkapitaal om dat uit te voeren, nu niet aanwezig is. Shell-Topman Jeroen van der Veer heeft voor de vakantie periode aangekondigd dat zijn bedrijf lessen zal trekken uit de commotie die is ontstaan nadat eerder was gebleken dat reser ves, de kroonjuwelen van elke energiemaatschappij, veel te hoog in de boeken stonden. Eerder heeft het bedrijf al toe gezegd een decennia oude be- schermingswal tegen onge wenste inmenging te zullen op heffen. Dat betreft de zoge naamde voorkeursaandelen, waarmee bestuurders en com missarissen van Shell elke po ging tot overname zouden kun nen afweren. Met name de An gelsaksische financiële wereld had hierop aangedrongen. Vo rige week ontstond nog enige deining toen bleek dat de tot vertrekken gedwongen bestuur der Walter van de Vijver een over enkele jaren uitgesmeerde afkoopsom van een ar joenen euro had meer Eerder had Shell een r re regeling moeten of.' men met de tevens I1 bestuursvoorzitter Sfr Watts. Shell maakt defr' in november bekend P1 Iraaks project j| Koninklijk/Shell Groai onderzoek doen naai_ twee grootste olieveïr Irak. Het olieconcern een bod uitgebracht project, zei een wooi" der gisteren. Shell hit werknemers naar Ira ren, als het concern t- dracht krijgt. Het one naar de mogelijkhedf de velden bij Kirkuki Rumalia kan gewoon derland gebeuren. Dr zijn al tientallen jaret bruik en alle relevant) vens zijn bekend, al4t zegsman. „Het gaatc" bureaustudie." Shellv< een bod uitgebracht' de twee velden essenr zijn voor de toekomjje olieproductie van Ira vendien hoopt de on ming er goede conta* met de Iraakse autorfr aan over te houden. aanhoudende gewelf maakt bedrijven hun er aan de slag te gaaf zag Shell begin junii een bod. is k Onlangs hebben Franse werk nemers ingestemd met verla ging van hun loon om te voor komen dat hun fabriek werd verplaatst naar Oost-Europa. Duitse werknemers hebben dat ook al een keer gedaan. Het ging dan niet om directe verla ging van het maandelijkse sala ris, maar om afzien van over eengekomen loonstijgingen of om langer werken tegen het zelfde salaris. In Nederland doet zich eenzelf de geval voor: verlenging van de standaard werkweek, tegen het zelfde salaris. Gaat u voorstem men als het binnenkort bij uw bedrijf wordt voorgesteld? Is het een oplossing voor de ge vreesde vlucht van banen naar het oosten, naar de nieuwe EU landen, naar India en China? Verlaging van de lonen past bij de conjunctuur. In een ingezak te economie ligt het voor de hand dat bedrijven proberen om werknemers te laten mee delen in de malaise. Verlaging van de arbeidskosten is een deel van de strategie om kosten te verlagen. Lonen reageren al tijd op de conjunctuur. Als de werkloosheid oploopt, vertraagt de loonontwikke ling, als de ar beidsmarkt over spannen raakt, schieten de lonen omhoog. Dat kan op vele manieren. Het standaardloon kan worden aan gepast, toeslagen kunnen worden gevarieerd, in schalingen kun nen soepeler of strakker worden toegepast. Langer werken voor hetzelfde loon is dus gewoon een nieuwe manier om een oud patroon vast te houden. Ik denk ook ei genlijk dat de dreiging met be- drijfsverplaatsing bij het onder- handelingsspel hoort, een drukmiddel van de werkgevers om hun zin te krijgen. Loondaling is geen goed ant woord op de structurele ver schuivingen. Structurele ver schuivingen zijn de kem van economische ontwikkeling. De voorbeelden liggen voor het op rapen. Net na de oorlog werkte bijna 20 procent van de Neder landers in de landbouw, in 2000 was dat nog maar 1,5 procent. In industrie en ambacht werk ten in 1947 25 procent van de Nederlandse beroepsbevolking, in 1990 was dat ruim 19 pro cent, in 2000 bijna 14. In een halve eeuw zijn we teruggegaan van 1 op de 5 werknemers in de landbouw naar 1 op de 70! In 10 jaar tijd ging het aandeel van de industrie met een derde omlaag. Hadden we onze land bouw moeten redden j loon af te stemmen o] een rijstarbeider in Cl1 den we onze kolenmij1 ten redden met lonen f niveau van Russische kers? De textiel met lo J het niveau van Noord De scheepsbouw met in Korea? Werkgevers J het prachtig gevondei denken. Alleen, ze hai1 tuurlijk nog geen loop1 kunnen krijgen voor Structurele verschuivi pijnlijk en onaangena1 sommigen, maar het ij manier waarop we rijl den. Het probleem zit overgang. Als een bed j drijfstak verdwijnt mc mensen op zoek naar1 emplooi en dat valt ni' mee. Maar er staan al we kansen tegenover. Midden in de overgai de concrete verliezen de kansen die we nog waarmaken, vooral al nomie in een conjunc zit. In de jaren vijftig, negentig hebben zich schuivingen voorged. wërkgelegenheid zon met pan hoogleraar economie Universiteit van Amsterdam pijproke ten op d rijkdom ons wori nengedragen uit Tsje len, India, China. We wel wat voor doen. Ti flexibiliteit, kwaliteit roepsbevolking, ruim creativiteit en ondem lust. Maar ik geloof ni sombere scenario dat India alles gaan doen vroeger deden en dat helft van de prijs. Als die landen zich oi len, krijgen wij ook ni sen. Een rijke Chinee schien wel Deens des Duitse Mercedes, Ho gistiek, waterbeheer, geautomatiseerd bet. keer. Europa is niet a worden van de openl Amerika in de negent eeuw. En niemand wil toch zen met Portugal, Sp< Griekenland weer afs Hoe groter de markt, ruimte om ons steen dragen en er een aar( aan over te houden. ïmJ&

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 6