Palestijnen in cel in hongerstaking BUITENLAND Eerste militairen beschermingsmacht in Darfur Orkaan Charley teistert Florida: zestien dood, honderden vermist Recordopkomst bij referendum Venezuela Vijftien doden door bom op feestdag India Bush: Minder VS-troepen in Europa Protest tegen slechte behandeling door Israël Paus bezoekt Lourdes Gevechten in Najaf hervat J Osama it in België Een goede vriend van Qin Laden, de man die tondersteld het brein ^fcter de aanslagen in en Washington in >ft een bezoek gebracht en woensdag en vrij- »ekt in moskeeën in »n en Brussel. Het gaat ana Fazlur Rehman, itaan. Hij is niet aange- jmdat tegen hem geen jngsbevel bestaat, elijk stond ook een be- Rotterdam op het pro- maar dat zou zijn ge- d België door e opgelost De Belgische politie lopen week een Je snel kunnen oplos- lat het achttienjarige r een sms-je had ver- 3r haar vader. Stefanie r zag in haar doods- om een kort bericht jgen, maar haar vader is de volgende och- meisje werd met -Hgedood door haar ^er en stiefbroer. maandag l6 AUGUSTUS 2004 erbod Ren 59-jarige Brit die jrouw naar Barcelona >cTgen, is op de luchtha- veprmingham in proble- »men. Bij de paspoort- iverd hij tegengehou- lat hij helemaal niet op Hzijn reisdocument PRs was erg content met Qfcat van de operatie ]ervolgens eigen zeg- mrintig jaar jonger door __j de pascontrole wilde 1cyleur niet geloven dat ëpvan de foto was. iënime Italië een knauw Italiaanse toeristen- "Ift deze zomer 1600 Jro minder omgezet fiaar. Dat kwam Tlijk doordat er min- |en kwamen, die ook nder uitgaven we- istegen prijzen. Deze [1 2,04 procent toeris- ien) minder naar Ita- en dan in de zomer slachtoffer kramp België De gasexplosie van 30 Belgische Ghisleng- :aterdag een twintig- iileven geëist. De 41- i is in een ziekenhuis [erleden aan zijn ver in. Het slachtoffer jor een bedrijf dat lerde op het indu lt in Ghislenghien. Illen doden >ngeluk ioor - In het Midden- nse land El Salvador is ïen overvolle bus in i gestort, waardoor ze- ittenden zijn omgeko- jgroot aantal andere s raakte ernstig ge- jgens de politie zijn Boden tien minderja- ie Kazemi oep van de na- in van de Iraans-Ca- tografe Zahra Kazemi et hooggerechtshof in jerzocht om de her kan het onderzoek dood te gelasten. Ka- leed vorig jaar juli in se cel aan ernstig «1. Zij was gearres- iat zij foto's maakte I ivangenis. In haar cel sar ondervragers haar lishandeld. ise badgaste door tractor •Een 54 -jarige vrouw en toen zij op een ld van het Spaanse rerd verpletterd door ir. Het ongeluk ge- •or de ogen van de zus tgenoot van het r. De bestuurder van die het strand takte, had de vrouw inerkt. vijandelijke srs' nog vast on - Een militaire !op Guanténamo Bay tald dat vier gevange- Amerikaanse militai- yecht de status van ke strijder' hebben Ze kunnen daarom in detentie blijven, is in Cuba zitten pnen vast die in Af- jrijn opgepakt als ver- üban- of al-Qaeda- e meerderheid zit al ^zonder aanklacht of ït een advocaat. londen/anp - President Bush zal vandaag naar verwachting bekendmaken dat de Verenigde Staten 70.000 militairen uit Eu ropa en Azië terughalen. De Britse zakenkrant Financial Ti mes berichtte zaterdag dat inge wijden spreken van de grootste herstructurering van de Ameri kaanse aanwezigheid in het buitenland sinds de Tweede Wereldoorlog. Volgens de Financial Times maakt Bush zijn plannen in Cincinnati bekend op een bij eenkomst voor oorlogsvetera nen die buiten de Verenigde Staten hebben gevochten. Vooral in Europa, en dan met name Duitsland, zullen de ge volgen ingrijpend zijn. De troe penverminderingen zullen voor tweederde in Europa plaats hebben. De Financial Times repte te vens van het verplaatsen van het hoofdkwartier van de Ame rikaanse marine in Europa. Dat is sinds de Tweede Wereldoor log in Londen gevestigd, maar zou nu naar Napels verhuizen. De geruchten dat de Amerika nen tienduizenden militairen uit Europa willen terughalen, doen al langer de ronde. door onze correspondent Ad Bloemendaal tel aviv - Palestijnse gedetineer den in Israël zijn gisteren een hongerstaking begonnen tegen de verharding van het regime in de gevangenissen. Ze hebben een lijst met zestig eisen inge diend. Israëls minister van openbare veiligheid, Tsachi Hanegbi, heeft aangekondigd dat hij geen duimbreed zal toegeven. ,,Wat mij betreft kunnen ze de hon gerdood sterven. We willigen geen enkele eis in. Deze staking zal snel zijn vergeten", zei hij het afgelopen weekeinde. Israël meerit dat de actie is ingeven door louter politieke motieven. De gevangenen die staken zijn wat Israël 'veiligheidsgevallen' noemt, dat wil zeggen Palestij nen die in de cel zitten wegens het uitvoeren of organiseren van aanslagen in het kader van de intifada, of wegens lidmaat schap van verboden organisa ties. De Palestijnen spreken over 'politieke gevangenen'. Is raël telt 4400 van dergelijke ge detineerden. Gisteren zijn in drie gevangenissen 1500 Pales tijnen in hongerstaking gegaan, de rest zal in de komende da gen volgen. Ze drinken wel, maar nemen geen voedsel tot zich. De detentiekampen van het leger, waar enkele duizen den minder zwaar gestrafte Pa lestijnen verblijven, zijn niet bij de staking betrokken. De Palestijnse gevangenen ei sen installatie van publieke te lefoons, soepeler bezoekrege lingen, een eind aan intensieve fouilleringen en een herinvoe ring van studieprivileges. Ze klagen al lange tijd over een ge brek aan bezoek door familiele den. Dat komt niet alleen door dat Israël alleen zeer nabije fa milie tot de gevangenissen toe laat, en dan nog met veel re stricties, maar ook doordat het reizen op de Westelijke Jor- daanoever wordt bemoeilijkt door de vele militaire controle posten. Daardoor krijgen veel gevangen soms vele maanden geen bezoek. Een andere klacht is dat het bezoek pijnlijk gron dig wordt gefouilleerd en vrij wel niets aan de gevangenen mag overhandigen. Israël zegt dat een verharding van de veiligheidsmaatregelen nodig was om een eind te ma ken aan ongewenste contacten van gevangenen met de buiten wereld. Leiders van Palestijnse milities zouden in de gevange nis hun activiteiten hebben voortgezet met behulp van bin nengesmokkelde mobiele tele foons. VN betichten politie van seksueel misbruik vluchtelingen lourdes - Paus Johannes Paulus II bad voor de Grot van Lourdes gisteren op de feestdag van Maria He melvaart. De Paus had tijdens zijn bezoek dit weekend zichtbaar moeite zich staande te houden. Hij heeft last van reuma en lijdt aan de ziekte van Parkinson. De 84-jarige kerkvader bezocht de bedevaart plaats ter gelegenheid van de 150e verjaardag van het dogma van de onbevlekte ontvangenis. Dat zegt dat Maria, de moeder van Jezus, vrij van de erfzonde is geboren. De openluchtmis gisteren in het bede vaartsoord, waar Maria volgens de overlevering in 1858 aan de 14-jarige Bernadette Soubirous verscheen, werd bijgewoond door 300.000 personen. De paus is gisteravond teruggekeerd naar het Vaticaan. Foto: Reuters/Regis Duvignau khartum/anp - Een eerste groep van de in totaal 308 militairen van de bescher mingsmacht van de Afrikaanse Unie (AU) is zaterdag aangekomen in de regio Dar fur in westelijk Sudan. Dat heeft het Suda nese persbureau SUNA zaterdag gemeld. De dertig militairen vormen de voorhoede van in totaal 150 Rwandese militairen. Het contingent Rwandezen wordt uiterlijk 25 augustus gevolgd door een evengrote groep Nigerianen. De Afrikaanse troepen macht gaat de waarnemers van de AU be schermen, die gaan toezien op het staakt- het-vuren tussen het regeringsleger en de rebellengroepen SLA/M en JEM. De mili tairen zullen ook ingrijpen als burgers worden bedreigd, zo zegde de Rwandese president Paul Kagame zaterdag toe. Nederland betaalt 100.000 euro voor de kosten van het transport van militairen van de troepenmacht van de Afrikaanse Unie naar Sudan. Ook het Verenigd Ko ninkrijk betaalt mee aan het transport. Het Nederlandse ministerie van Defensie is betrokken geweest bij het inhuren van civiele vliegtuigen voor het transport. Ook levert de Defensie Verkeers- en Vervoers organisatie (DWO) twee specialisten, die het beladen van de toestellen in Kigali be geleiden. De Janjaweed-milities in Sudan, die voor terreur in de westelijke regio Darfur zor gen, bereiden zich in geheime kampen voor op een guerrillaoorlog tegen buiten landse militairen die voor vredestaken naar het Afrikaanse land worden ge stuurd. Dat heeft de Britse krant The Sun day Telegraph gemeld op gezag van een Sudanese parlementariër en inwoners van Darfur. Parlementslid Jaffer Monro zei tegen The Sunday Telegraph dat de regering in Khartum de Janjaweed-milities stimuleert zich voor te bereiden voor het geval bui tenlandse vredestroepen naar Sudan ko men. Monro zei dat de regering zelfs be trokken is bij het opleiden van de Janja weed-milities. The Sunday Telegraph berichtte dat strij ders op kamelen tegen inwoners van Dar fur opscheppen dat ze zich voorbereiden op gevechten met indringers. Een markt koopman zei dat de Janjaweed-milities lieten weten dat ze zich laten inspireren door het verzet in Irak tegen militairen van de door Amerikanen geleide interna tionale coalitie. De Janjaweed terroriseren al maanden lang, met steun van Khartum, de Afri kaanse bevolking in Darfur met moord, verkrachting, marteling en plundering. Volgens de VN zijn daardoor inmiddels tussen de 30.000 en 50.000 mensen omge komen en 1,2 miljoen mensen op de vlucht gejaagd. In de Sudanese regio Darfur zouden Su danese politiemannen zich schuldig ma ken aan het seksueel uitbuiten van vluch telingen. Dat heeft de Verenigde Naties zaterdag gemeld. De VN krijgen een groei end aantal berichten over seksueel mis bruik door een deel van de 10.000 politie mannen die de regering in Khartum naar de regio heeft gestuurd om de orde te her stellen. De incidenten doen zich volgens een rap port voor in het kamp Abu Shouk. De agenten zouden in ruil voor seksuele han delingen buiten het kamp hout sprokke len voor vrouwen. Die durven dat uit angst voor rovende Arabische bendes zelf niet te doen. Sommige politiemannen zouden de vrouwen hebben bedreigd met geweld als ze niet op hun eisen ingaan. fort myers/gpd-reuters - De zwaarste orkaan in twaalf jaar heeft het afgelopen weekeinde in de Amerikaanse staat Flori da aan zestien mensen het le ven gekost en voor tenminste vijftien miljard dollar schade aangericht. Het dodental stijgt mogelijk nog omdat honder den mensen nog worden ver mist. President George Bush vloog gisteren per helikopter over de belangrijkste ramp plekken, samen met zijn broer Jeb, de gouverneur van Flori da. Eerder riep hij de door or kaan Charley getroffen regio al tot rampgebied uit, zodat fe derale noodhulp beschikbaar komt. Florida is volgens politiek aiia- lysten van cruciaal belang voor Bush om de presidentsverkie zingen van november te kun nen winnen. In de peilingen gaat Bush' Democratische uit dager John Kerry op dit mo ment nipt aan de leiding in de staat, die bij de vorige verkie zingen in 2000 het toneel was van een controversiële hertel ling. Zijn vader verloor in 1992 in Florida, nadat de staat ge troffen was door de orkaan Andrew. Bush-senior kreeg stevige kritiek te verduren, omdat federale hulp veel te laat op gang kwam. Veel inwoners van de staat moesten dit weekeinde terug denken aan orkaan Andrew. „Ze zeiden dat dit soort orka nen maar een keer in de hon derd jaar toeslaan", aldus een verslagen Harry Thomas, wiens motel totaal vernietigd werd in het zwaar getroffen Port Charlotte. Thomas werd afgelopen vrijdag evenals zo veel inwoners van het zuid westelijk deel van Florida to taal verrast door Charley, om dat de verwachting was dat de wervelstorm veel noordelijker zou toeslaan. De orkaan viel onder de zware categorie vier toen hij aan land ging. Anne Correia, die haar kleer kast als schuilplaats gebruikte toen de orkaan over haar flat raasde, zegt dat ze „de spijkers uit het dak kon horen vlie gen". En volgens Heather Sto ne, die zich met haar familie in de badkamer onder een ma tras schuilhield, werd het dak van de kraamafdeling van een naburig ziekenhuis weggebla zen, „op het moment dat een vrouw aan het bevallen was". Als gevolg van de storm zitten meer dan een miljoen inwo ners van Florida zonder stroom, terwijl honderddui zenden mensen geen water hebben. De democratische presidents kandidaat Kerry liet zaterdag weten niet van plan te zijn om naar het rampgebied te gaan, omdat hij niet wilde dat zijn campagneteam de hulpverle ners in de weg zou lopen. Wel liet hij zijn medewerkers voed sel, kleren en andere noodza kelijke hulpgoederen naar de getroffen gebieden brengen. Ook zegde hij steun toe aan de hulpoperatie van president Bush en zijn broer Jeb. Stacaravans in Punta Gorda (Florida) die op het pad van Charley stonden zijn gereduceerd tot schroot. Foto: Reuters/Larry Downing najaf/anp-afp - In de Iraakse stad Najaf zijn de gevechten tussen door de Amerikanen ge steunde Iraakse troepen en strijders van de geestelijke Mo- qtada al-Sadr hervat. Zaterdag mislukten onderhandelingen over een bestand. Volgens een ziekenhuis in Najaf zijn gisteren al zeker drie men sen om het leven gekomen en acht personen gewond geraakt. Ooggetuigen meldden gisteren verscheidene zware explosies in het centrum van Najaf, onder meer bij een oude begraaf plaats waar strijders van het zo genoemde Mehdi-leger van al- Sadr zich hebben verschanst. Volgens een woordvoerder van al-Sadr zijn Amerikaanse tanks het terrein van het kerkhof op gereden. Voor de Imam Ali-moskee, waar de lichtgewonde al-Sadr zit ingesloten, hebben duizen den aanhangers een menselijk schild gevormd. Ze zijn Najaf binnengekomen tijdens het staakt-het-vuren, dat van vrij dagavond tot zaterdagmiddag duurde. Toekomst Chavez onderwerp van kiezersraadpleging door onze correspondent Frans Lindenkamp Caracas - Met krukjes, strandstoeltjes, boeken, discmans, gezelschapspelen en paraplys tegen de brandende zon; de kiezers in Venezuela kwamen gisteren beslagen ten ijs. Elk attribuut dat het wachten draaglijker kon maken, was meegebracht. Wie wilde deelnemen aan het referendum tegen de omstreden Ve nezolaanse president Hugo Chavez had er een dagtaak aan. De wachttijden be droegen op veel plaatsen vijf uur of meer. De opkomst was enorm. Volgens schattingen hebben vier op de vijf stem gerechtigden van de gelegenheid ge bruik hebben gemaakt om voor of tegen de president te stemmen. Maar ook het gebrekkig functioneren van de stemap- paratuur droeg bij aan de lange wacht tijden. Problemen waren er met name met apparaten die vingerafdrukken digi taal vastleggen, opdat kiezers niet twee maal stemmen. Het waren de eerste vol ledige geautomatiseerde verkiezingen in het Zuid-Amerikaanse land. Nog voor het ochtendkrieken rijden voorstanders van Chavez al rond in vrachtwagens uitgerust met enorme luidsprekers. Daaruit schalt militair trompetgeschetter. Het deuntje is be doeld om sympatisanten uit bed te trommelen. Het is vandaag erop of er onder. Geen stem mag verloren gaan. Iedere stem telt om 'mi presidente' in het zadel te houden en de vreedzame re volutie - bedoeld om het lot van de ar men te verbeteren - veilig te stellen. Bij het Colegio Universitario Francisco de Miranda, vlak achter het presidentië le Miraflores-paleis in het verloederde stadscentrum, melden zich om drie uur 's ochtends al de eerste wachtenden. Om negen uur - drie uur nadat de deu ren van het stemlokaal zijn opengegaan, is de rij wachtenden al zeker 300 meter lang. Een groep haveloos geklede vrou wen maakt van hun voorkeur voor Cha vez geen geheim. Ze zingen in koor dat hun 'commandante' vandaag de defini tieve victorie binnenhaalt, waarmee hij zijn mandaat tot begin 2007 kan uitdie nen. Sommige wachtenden storen zich aan het provocerende gedrag en kijken geïrriteerd de andere kant op. Uit hun reactie valt op te maken dat anti-Chavez zijn. Links moeten de kiezers met de 'gezon de' benen wachten, rechts iedereen die daar niet onder valt, zoals bejaarden en invaliden. Maar ook zwangere vrouwen en moeders met baby's op de arm. Die laatsten krijgen een voorkeursbehande ling. Een sergeant schudt zijn hoofd. „Dit heb ik nog nooit meegemaakt. Ik vrees dat we om zes uur vanavond (mid dernacht Nederlandse tijd) nog niet klaar zijn. Dit wordt nachtwerk." Druppelsgewijs worden de kiezers het gebouw binnengelaten. Een man van rond de zestig, die intussen twee keer een hoek is gepasseerd, ondergaat gela ten dat hij nog een paar uur moet wach ten. „Democratie is een groot goed. Welk land kent een systeem waarbij een zittende president weggestemd kan wor den? Nu hebben we de mogelijkheid om een oordeel over Chavez te vellen." Aan de andere kant van Caracas in de wijk Pedregal, waar de rijkere midden klasse woont, tonen even lange rijen voor de stembureaus hoezeer Venezuela gepolariseerd is. In dit anti-Chavez bol werk wil niemand morgen kennelijk last hebben van gewetenswroeging door niet te zijn gaan stemmen. Ignacio zegt: „Ik ben gisteren uit Argentinië gekomen. Voor het referendum heb ik mijn vakan tie drie weken ingekort. Het is me alles waard Chavez te wippen." Bij de uitgang van het stemlokaal valt Eduardo (31), ei genaar van een partycentrum, zijn vriendin om de hals. Na vijf uur wachten heeft hij eindelijk een stem tegen Cha vez kunnen uitbrengen. new delhi/anp-dpa - In de In diase deelstaat Assam zijn door een krachtige bomexplosie gis teren zeker vijftien mensen om het leven gekomen. De aanslag had plaats in de stad Ghemaji tijdens een parade ter gelegen heid van onafhankelijkheidsdag in India. Volgens de lokale politie zijn er zeker vijftig gewonden gevallen. De meeste slachtoffers zijn schoolkinderen, die in groten getale naar de manifestatie wa ren gekomen. Niemand heeft nog de verant woordelijkheid voor de aanslag opgeëist. Maar de politie houdt er rekening mee dat de militan te groepering Verenigd Bevrij dingsfront van Assam (ULFA) de bomaanslag heeft gepleegd. In Assam leven ongeveer twee honderd stammen en etnische groepen. ULFA strijdt 1 sinds 1979 voor onafhankenjkheid van de staat. In de gewapende strijd zijn sindsdien zeker 10.000 doden gevallen. Enkele uren na de bomaanslag in Ghemaji raakten in het In diase deel van Kashmir vijftien mensen, ook vooral kinderen, gewond door een handgranaat die ontplofte bij een school. Op veel plekken in India zijn in verband met de viering van on afhankelijkheid van Groot-Brit- tannië in 1947 strenge veilig heidsmaatregelen van kracht. De autoriteiten houden reke ning met aanslagen die door de vele militante groeperingen in het land kunnen worden ge pleegd. Premier Manhoman Singh zei dat hij de vredesbe sprekingen met aartsrivaal Pa kistan voort wil zetten.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 5