GESPREK VAN DE DAG Dorp zwicht na eeuwen naamloosheid Intieme privé-momenten te kijk op internet Straten in Franse Murles hebben eindelijk naambordjes h Makelaar moet 'Tokkies' redden Moppentrommel TROUVAjew Al ET OOO ?AcH ...w/MROA< Oof< rJlB T MENSELIJK Een bloederig shot van een bevalling, de ruzie van een echtpaar. Intieme beelden die straks (ongevraagd) via internet te be wonderen zullen zijn. Privé-filmpjes op in ternet zetten, nu nog iets voor de pioniers, maar straks kan iedereen meekijken in het leven van een ander. „Bastiaan, gefeliciteerd met je 26e, uh 24e verjaardag.Vader en moeder Bosma uit Noordwijk kijken vrolijk in de camera van hun zoon en heffen het glas. „Wat is die jongen groot geworden he?" Na de vrolijke begroeting draait de camera door. Basti- aans ouders kruipen gezellig bij elkaar op de bank, kijken lingo en beantwoorden af en toe een vraag. Pa heeft vandaag een 'dippie', zegt hij eerlijk. Als alles op rolle tjes loopt, valt hij altijd even in een zwart gat. „Ben je blij met het leventje dat je nu hebt pa?" vraagt Bastiaan even later. Zijn vader haalt zijn schouders op. Het ant woord is 'nee'. „Zouden we nu weer even kunnen stoppen," vraagt hij, met een hand richting de camera. „Nee," zegt Bas tiaan en filmt door. „Dan haal ik straks het bandje eruit," zegt zijn vader berustend. Bastiaan Bosma bakt popcorn bij een bio scoop in Amsterdam, drumt in één band en zingt in een andere en filmt zijn omge ving. Het filmpje van zijn verjaardag staat sinds zes augustus op de site Tropisms.org van Luuk Bouwman uit Oss. De beginnen de documentaire-makers op deze site combineren video en weblog (soort dag boek op internet, red.) tot een 'vlog'. Ze lo pen een paar stappen voor op de gemid delde knutselende huisvader, maar dat on derscheid verdwijnt snel. Over een jaar zijn de amateurfilmpjes op internet en op telefoons niet meer weg te denken, voorspelt internetgoeroe Vincent Evers. De eerste telefoons met filmfunctie zijn op de markt en de abonnementen om de filmpjes te versturen worden snel beter en goedkoper. Het wachten is op een in- ternetprovider die het zijn klanten gemak kelijk maakt de filmpjes online te zetten. Evers was onlangs op dansfestival Dance Valley en zag veel bezoekers met umts-te- lefoontjes filmen. „Ze doen nu nog niets met die filmpjes, ze blijven vaak op het toestel staan. Komend jaar gaat de tech niek met sprongen vooruit, dan worden het van hele slechte filmpjes, beelden van heel redelijke kwaliteit en barst 'vlogging' los." Wie niet kan wachten op de verbetering en vereenvoudiging van de techniek, kan in Amsterdam terecht. Naast een terras op de Nieuwmarkt zitten in een rode houten deur een paar onopvallende pluggen. Een roestvrijstalen plaat met pictogrammen laat zien wat de bedoeling is: snoertje van de camera in de plug, druk op de knop en kijken op http://plugin.waag.org/. Daar zijn de beelden die op de camera staan live te zien. De rode deur is van de Waag So ciety, maatschappij voor oude en nieuwe media, een soort publieke omroep voor in ternet in Nederland. „Het stadium van een nieuwsgroepje heb ben en daarin wat tekst heen en weer schuiven zijn we echt voorbij," zegt direc teur Marleen Stikker. „Het gaat om beel den, de ervaring, die mensen over willen brengen." Ze heeft zelf al lessen getj 0 uit haar eerste probeersels met de iL niek: op filmpjes van 1,5 uur over hL kinderen zit niemand te wachten e^{ om ze te monteren heeft ze ook nie^ maak nu alleen nog hele korte opn Ongelukjes met de nieuwe mogelij zijn onvermijdelijk, denkt zowel Sl Evers. Evers: „Je ziet nu al walgelij gen. Onthoofdingen, mensen die chanteren." Stikker maakt de verj met nieuwsgroepen. Mensen die nieuwsgroep op internet met el' ten, beseften de eerste tijd niet datj teksten ook jaren later nog terug tej waren. Dat was soms even schnkki dens een sollicitatiegesprek. Hetze! gebeuren door naïeve omgang metS den op iiïternet. Sociale controle isl praktijk alles, vinden beiden. Evers ons in de sauna zat laatst iemand i zo'n telefoon foto's te maken. Die meteen op aangesproken. Mensen ten daar gewoon mee leren omgaa; ui Fi Tien eeuwen lang heeft het ranse gehucht Murles het zonder straat naambordjes gedaan. Maar nu slaat de bureaucratie onverbidde lijk toe. ledereen moet terug te vinden zijn, zo eisten de posterijen en het elektriciteitsbedrijf. Sputte rend ging de mini-gemeenschap overstag. Er zullen niet veel kerken zijn waar een koeienkop aan de muur hangt. Maar in Murles, een ge hucht in het Zuid-Franse depar tement Hérault, doen ze er niet moeilijk over. De koe wees vol gens de legende in de elfde eeuw de gelovigen de plek aan waar een kerk moest worden ge bouwd. De kerk staat er nog steeds, en er is al die tijd niets veranderd. Niet aan het interieur, niet aan de buitenkant. Kerkdien sten worden er overigens niet meer gehouden. De 240 inwo ners zijn te weinig voor een eigen geestelijke. De mensen vinden het wel best zo. De tijd lijkt in Murles te heb ben stilgestaan. Er is in het dorp geen enkele winkel te vinden. Geen bakker, geen slager, geen kruidenier. Er is, uniek voor Franse begrippen, zelfs geen ca fé. Voor boodschappen trekt men naar het vier kilometer verder ge legen Vailhauques. In Murles kent iedereen elkaar. Daarom ook heeft nog nooit ie mand er aan gedacht om straat naambordjes op te hangen, laat staan dat huizen een nummer hadden. De aanduiding 'links van de hoek, halverwege de weg naar het kerkhof' was voldoen de. In de volksmond bestonden slechts twee namen: de weg van de kerk en de weg van de doden. Dat is overigens dezelfde weg. De eerste wordt gebruikt als de men sen naar de kerk wilden, de twee de voor een begrafenis. Dat was wel zo efficiënt: het kerkhof ligt namelijk naast de kerk. Murles kende sinds mensenheu genis postbodes, die blindelings hun weg vonden in de wirwar van twintig smalle straatjes. Een naam op de envelop was vol doende, de 'facteur' bezorgde al tijd correct. Maar Murles had buiten de Franse bureaucratie gerekend. De posterijen, het telefoonbe drijf, de elektriciteitsmaatschap pij en vooral de belastingdienst eisten op een gegeven moment allemaal dat de bewoners 'tra ceerbaar' werden. Dat moment In het Franse dorp Murles lijkt de tijd stil te hebben gestaan. Foto: GD/Henk Glimmerveen kwam toen de regering-Jospin de 35-urige werkweek verplicht stel de. Tot dan was postbode Jean- Jacques Laleuf heer en meester in 'zijn' Murles. Maar toen Laleuf korter moest gaan werken en een plaatsvervan ger de opengevallen tijd moest opvullen, ging het mis. De plaats vervanger kon geen wijs uit die onbegrijpelijke aanduidingen en met de bezorging ging het dus prompt fout. De bureaucratie zag haar kans schoon en eiste dat ie dereen in Murles voortaan een adres kreeg. Burgemeester Alain Guilbot kan zich daar wel iets bij voorstellen. „Van France Telecom heb ik lange tijd een gefingeerd adres gehad. Ze stuurden hun nota's naar 'de kavel Fontenilles'. Maar dl staat helemaal niet. Ik wo£ genover het raadhuis." In j straat zonder naam, dat vit Niet iedereen in Murles w u wel zo begripvol. Onder a c ring van de 82-jarige Joséjjn Guerre, bijgenaamd 'Fifi'.jta een heuse actiegroep verzj» tegen dat moderne adresgei Murles had zich al vaker qjr ces gekeerd tegen pogingtfi het oorspronkelijke karakje het gehucht aan te tastenji j bouwplan dat voorzag inip derzettingen van totaal 2fa werd effectief de nek om j draaid. Vanaf dat momenli Murles de naam een 'mo| dorp' te zijn. Ten onrechte. Wie op eenT namiddag door de smallek eeuwse straatjes slentert fej moeilijk voorstellen dat hjai vuur van de revolutie smfa Murles houdt siësta en Fü>i geen velden of wegen te bo nen. Ze heeft haar verzet j\ ven. Burgemeester Guilbovi geslaagd het dorp te vereik Hij organiseerde plenairejê deringen, liet de bewonefltf voorstellen komen en zegje dat de straatnaambordjes^; tuur en de historie van Mm zouden weerspiegelen. Ge schrijvers, politici, verzet» schilders of andere histoiij pes op de gevels van het él maar namen die alleen d& ners iets zeggen. De keuze voor de Place dt Prioule wordt zelfs als een terzet beschouwd. 'Prioulk bijnaam voor de oma vanj vrouw Guerre, die haar hfi lang geleefd heeft in het lm nu burgemeester Guilbotfe Jeanne Bessède, die drie gi ties taal- en rekenles heeftij ven, geeft haar naam aanir pleintje. De enige concesje de Franse republiek is deji Marianne, het symbool v»j volutie. Maar voor de rest|i de straatnaambordjes tezfc een prachtig gedicht, eenfc aan legendarische bewom Slechts één voorstel heefil gehaald. De weg van de kil de doden zou volgens eei|| gelovige inwoners 'De wej de toekomst' moeten gaaie maar daar stak de burgen!' een stokje voor. Voor henö; le mensen uit Murles gelijk pad naar de kerk en de bel plaats heet vanaf nu dan v min de l'Egalité, de wegv}; gelijkheid. En de kerk staa nummer 7. GPD jf Het FAMILIE-GALARIJTUIG van koningin Beatrix is van 1 september tot eind oktober te zien in het Nationaal Rijtuigmuseum in LEEK. Volgens het museum heeft de koningin toestemming gegeven de zogeheten Crème Calèche te presen teren. Het rijtuig is zelden te zien voor het publiek en staat normaliter binnen de muren van Paleis Noordeinde, aldus het museum. De Crème Calèche was een geschenk van koningin Emma aan haar dochter Wilhelmina bij haar troonsbe stijging in 1898. Rijtuigfabriek Hermans in Den Haag kreeg de opdracht de koets te ontwerpen en kwam met een blauwe en een roomwitte uitvoering. Stal meester C.A. Bentinck koos voor de roomwitte, de crème. Wilhelmina gebruikte de Crème Calèche bij haar intocht in Amsterdam en Den Haag. De toen 18-jari- ge Wilhelmina weigerde de Gouden Koets te gebruiken, die haar was aageboden door de bevolking van Amsterdam. Het roomwitte rijtuig heeft in zijn ruim 100-jarige bestaan slechts 38 ritten ge maakt. Toch was de calèche beschadigd geraakt door onder meer ondeskundige reparaties en slijtage. De huidige stalmeester van het Koninklijk Huis, G.E. Wassenaar, besloot daarom drie jaar geleden tot restauratie. Omdat die opknap beurt nu gereed is, is het rijtuig in al zijn glorie te bewonderen in Leek. Rolling Stones-drummer CHARLIE WATTS wordt in een ziekenhuis in Londen bestraald wegens KEELKAN KER. Dat heeft een woordvoerder van de 63-jarige rockveteraan zaterdag bekendgemaakt. Artsen stelden de diagnose in juni. Sindsdien heeft de drummer vier van de benodigde zes weken bestraling ondergaan. Volgens zijn artsen ver keert hij in „goede vorm", meldde het Britse persbureau PA. Watts is een roker die sinds de Stones in de jaren zestig wereldberoemd werden, geen sigaret meer heeft opgestoken. De andere leden van de Britse rock band zijn geïnformeerd, aldus de woordvoerder. „Naar verwachting herstelt hij weer volledig en kan hij later dit jaar weer met de band aan de slag gaan." De Stones nemen tijdelijk geen nummers op en geven ook geen optredens. Foto: EPA LAWRENCE OF ARABIA (1962) van regisseur DAVID LEAN is uitverkoren tot de beste Britse film aller tijden. Een andere productie van Lean, Brief Encounter (1945), is nummer twee op de lijst. Carol Reed's bewerking van The Third Man (1949) van Graham Greene staat op nummer drie. De verkiezing was een initia tief van de krant The Sunday Telegraph, die 230 regisseurs, acteurs en andere betrokkenen uit de filmwereld had gevraagd lijstjes van onder meer hun favorie te films in te dienen. The Sunday Telegraph concludeert uit de uitslag dat de hoogtijdagen van de Britse film voorbij zijn. In de toptwintig staan slechts twee min of meer recente films, Four Weddings and a Funeral (1994) en Trainspot ting (1996). Lean werd tevens tot beste regisseur gekozen. In de verkiezing van de invloedrijkste Brit in de wereldcinema komt hij echter niet verder dan een derde plaats achter winnaar Alfred Hitchcock en Charlie Chaplin. Emile Ratelband, die de familie Tokkie uit Amsterdam een woning wil schenken, heeft zulke teleur stellende ervaringen bij zijn zoek tocht naar een nieuw onderkomen voor hen, dat hij heeft besloten een makelaar in te schakelen. Hij heeft dat zaterdag gezegd. De 'Tok kies' hebben al maanden geen vas te verblijfplaats meer, nadat wo ningcorporatie Het Oosten hen uit hun huis aan de Burgemeester van Leeuwenlaan had gezet. Dit ge beurde na een ernstige burenruzie vorige zomer. Ratelband zegt dat hij inmiddels al twintig huizen met werkplaats heeft bekeken. Maar de verkopen de partij haakt vaak af, als blijkt dat het om een woning voor het ach terstandsgezin gaat. „Een blama ge", vindt de motivatiegoeroe. Om nieuwe teleurstellingen voor de fa milie te voorkomen heeft hij zater- C. Buddingh' Een spiegel toont een vrouw haar jeugd en een man z'n ouderdom dag een zoekopdracht verstrekt aan de hem bekende makelaar Bayense in Delft. Directeur Monica van der Hoff van dit makelaarskantoor zegt dat haar bedrijf van tevoren bekendmaakt voor wie het zoekt. „We zullen na gaan of er bij de potentiële verko per weerstand bestaat tegen de fa milie. Ook wij hebben dat niet in de hand. Maar we kunnen in elk geval efficiënt zoeken, ook in de regio Amsterdam." De 'Tokkies' kregen dit jaar lande lijke bekendheid door aandacht van tijdschriften en televisiema kers. Sinds januari wonen de zeven familieleden bij vrienden, kennis sen, familie, in tehuizen of op straat. Ratelband zocht contact met het gezin, nadat hij een afleve ring van de IKON-documentaire Familietrots had gezien. In de diverse portretten komen de 'Tokkies' naar voren als asociaal gezin. Ratelband stelde eerder dat niet de familie, maar de samenle ving asociaal is. „Het gezin is door een cumulatie van ellende in de verdomhoek geraakt. De woning bouwvereniging noch de GGD trekt zich iets aan van hun proble men. Hulpverleners kijken naar re gels, niet naar mensen", aldus de voormalig lijsttrekker van zijn ei gen politieke partij. ANP Er zijn maar weinig dingen die de stemming bij ons aan tafel zo kunnen veranderen, als het door mijn zoon op montere toon uitgesproken 'Ik weet nog een mop'. Maar de enige die hardop 'Nee hè!'zegt, is mijn dochter. Als ouder heb je geleerd je kind niet te ont moedigen. „De juffrouw op school vraagt aan Marietje wat ze later wil worden leest mijn jongste nazaat (8) voor uit de Donald Duck. 'Ik wil tnan...- wat staat hier mam?". „Laat maar", zegt mijn dochter (12). Mijn vrouw buigt zich voorover om het te lezen en zegt: 'mannequin' (niets is dodelijker dan een mop die on derbroken wordt). „...Manneken worden", vervolgt mijn zoon onverstoor baar. 'Maar als je daar nou te lelijk voor bent?', vraagt de juffrouw. Zegt het meisje: 'Dan kan ik altijd nog schooljuf worden Doodse stilte aan tafel. Dan, mijn zoon, vertwijfeld: „Dat is toch geen mop?" Mijn dochter: „Laat maar. Een mop vertellen, is een kunst die maar weinigen be heersen. Een mop voorlezen - goed voorlezen - is zo mogelijk nog moeilijker. Het is een slechte gewoonte, maar bij het ontbijt en bij de lunch wil ik nog wel eens met de krant voor m 'n neus zitten. Dat legitimeert voor mijn dochter dat ze haar boek en voor mijn zoon dat hij de Donald Duck pakt. Op gezette tijden is in dit vrolijke weekblad Oom Donald's Moppentrommel op genomen. Waarschijnlijk omdat hij van mij heeft dat hij graag de lachers op zijn hand krijgt, wil mijn zoon die moppen met ons delen. De Donald Duck tijdens het eten van hem afnemen, is daar geen probaat middel tegen. Moppen staan ook op de pakken hagelslag en op de wikkels van de chocopasta. „Ik weet nog een mop!" Nee hè!" „Een voetballer staat na de wedstrijd met een paraplu onder de douche. Waarom doe je dat?', vraagt een teamgenoot. 'Ik ben mijn handdoek vergeten'." Doodse stilte. „Hij wil niet nat worden. Dan hoeft hij zich ook niet af te drogen", leg ik uit. Niet nat worden?" „Laat maar", zegt mijn dochter. Ongeveer tien procent van de moppen heeft hij meteen door. Dertig procent na enige uitlegen hierna vallen we in de categorie die bij mijn dochter onder de noe mer 'Laat maar' wordt gerangschikt. Niets is zo dode lijk voor een mop, als een uitleg, tenslotte. Maar in de regel geven we het niet op. Toen hij in de vakantie een mop voorlas over twee konijnen die vluchtten vooreen roedel wolven, daarna in hun holletje overlegden wat ze moesten doen ('via de achteruitgang er vandoor gaan, of net zo lang in het hol blijven totdat we in de meerderheid zijn') trof het bijzonder dat één van onze reisgenoten in een vorig leven boswachter was. Als ie mand zonder kinderen had hij ook nog de energie en de tijd om de voortplantingscyclus van konijnen met mijn zoon door te nemen. Lastig zijn ook de raadsels. Het vliegt en het is verle gen?", vraagt mijn zoon. Wij hebben echt geen idee. „Een roodborstje!", lacht hij. Eindelijk eentje die hij snapt. Doodse stilte. Mijn vrouw buigt zich ook even over de Donald Duck. „Een roodblósje", staat er. „Een roodblósje?" Laat maar zegt mijn dochter. De moppentrommel van Donald Duck, de achterkant van de hagelslag en de wikkel van de chocoladepasta bevatten in de regel moppen die onder de noemer poli tiek correct kunnen worden geschaard. Maar ik houd mijn Itart vast voor de vrouwonvriendelijke, racistische en anderszins maatschappelijk onverantivoorde versies die hij straks van het schoolplein mee naar huis neemt en die ik vervolgens kan gaan uitleggen. Af en toe scheert er zelfs in de Do nald Duck al eentje over de rand. „Ik weet nog een mop", zegt mijn zoon. „Nee hè!" Drie boeren zitten in een kroeg. De eer ste boer zegt: Weet je wat mijn koe kan? Hij kan het gras maaien.Zegt de tweede: 'Ach, dat is nog niks. Mijn schaap kan z'n eigen truitjes breien. Waarop de derde zegt: 'Dat stelt ook niets voor. Ik heb een varken dat het huishouden doet'." Doodse stilte. „Met dat varken bedoelt die boer na tuurlijk zijn vrouw", verklaar ik. „O", zegt mijn zoon. „Wat is dat nu voor onzin? Waarom 'na tuurlijk' zijn vrouw? Waarom kan hij niet gewoon zijn varken bedoelen?", vraagt mijn vrouw. „Laat maar", zeg ik. Reageren?: coIumn@dickvanderplas.nl Op de (na geruime tijd weer eens bijge werkte) website www.dickvanderplas.nl staan achtergronden bij de columns.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 2